POLITIE ONDERZOEKT INVAL Bij KOPPELBAAS W erknemers eigen rechter Bestuur W.-A.-hoeve wacht kort geding Soldaat besteedt veel aan snoep VERKEER EIST DERTIEN DODEN Laatste mulo-examens sluiten kwart eeuw af GESCHORSTE MULLER IN VERZET Prins Bernhard in inters iew: Janval Israël over grens van Libanon Onderzoek naar drughandelaar van „MeneerX" Agent kreeg drie maanden voor autodiefstal Johnson: documenten geven onjuist beeld Aanslagen in strook Gaza NOG EEN KEER AANVULLEND: Petitie tegen sc in Italië NIIMEGEN HELPT GIRO MAANDAG 21 JUNI 1971 LEEDSE COURANT PAGINA 5 OTTERDAM Binnen het Rotterdamse politiekorps is een uitgebreid nder/.oek aan de gang naar aanleiding van beschuldigingen dat afgelopen rijdagavond zes politiefunctionarissen uit Rotterdam werkeloos bleven nekijken toen de kantoren van de Oostenrijkse koppelbaas Rudolf Strasscr Rotterdam werden geplunderd. De actie werd uitgevoerd door ongeveer ondcrd personeelsleden van Strasser, die van de in ficanciële moeilijk- eden verkerende Oostenrijker nog twee weken loon en vakantiegeld te hadden. i de Volgens berichten bleve mannen onder leiding van rl! ecteur zonder in te grijpen toezien »ad!ie de werknemers van Strasser de ntoren plunderden en alles van waar- meenamen in auto's. politie-inspecteur zou hebben rklaaid dat de politie niet kon ingrij- n, omdat er niemand aanwezig was, officieel aangifte kon doen van dief- Een woordvoerder van de Rotter- ise politie zei zondagavond dat de lak nauwkeurig wordt onderzocht, r het verloop van het onderzoek hij niets meedelen. „De betreffende specteur en enkele van de agenten dit weekeinde niet bereikbaar". de politiewoordvoerder. De van de boze koppelbaaswerkne- kreeg vrijdagavond nog een ver in Den Briel. waar het woonhuis Strasser een beurt kreeg. Volgens nbevestigde geruchten zouden uit het onder andere een zilveren cassette en j[u ieraden ter waarde van f 20.000 zijn F« meegenomen. Bij deze gelegenheid zou den drie mannen van de rijkspolitie, die de actie op de hoogte waren, niet nebben ingegrepen. E Strasser was toen niet in Ne derland. Hij zou samen met zijn boek houder zijn vertrokken om in Oosten- rijlt te proberen de financiën voor zijn jetóeisende personeel vrij te maken. Hij raakte begin juni in moeilijkheden toen een van zijn employés voor hem een bedrag van f 150.000 in Haarlem inde, maar het geld niet afdroeg. De employé verklaarde later dat hij nog een belangrijk bedrag van Strasser te vorderen had. De politie in Rotterdam zag destijds geen reden om tegen de employé in actie te komen. UTRECHT (ANP) De huiten dienst gestelde directeur van de zwakzinnigeninrichting Dennendal van de Willem Arntsz- hoeve in Den Dolder, drs. C. Muller, heeft besloten een kort geding aan te spannen tegen het bestuur van de Willem Arntszstichting. Aanleiding daartoe is voor hem het feit, dat het bestuur de eveneens buiten dienst gestelde directeur- geneesheer van de Willem Arntszhoeve, prof. dr. A. Pos- Iavsky wel heeft gevraagd om in zijn functie terug te keren, Prof. Poslavsky heeft overigens nog steeds niet op dit ver zoek gereageerd. Raadsman van drs. Muller is mr. G. J. P. Cammelbeeck uit Eindhoven. De staf van Dennendal heeft naar aanleiding van de recente ontwikkelingen laten weten dat zij het besluit, dat het be stuur in de nacht van vrijdag op zaterdag nam om prof Poslavsky weer in dienst te stellen, beschouwt als een nieuw voorbeeld van het incidentele beleid van dit bestuur. De geschorste drs. Muller heeft sinds zijn buitendienst stelling niets meer van het bestuur vernomen. Intussen heeft de door het bestuur aangewezen waarnemend geneesheer-directeur dr. Pruyt zijn tijdelijke benoeming weer neergelegd. Als gevolg hiervan en door de afwachtende hou ding van professor Poslavsky zit Dennendal zonder medische leiding. De moeilijkheden zijn daarmee nog erger geworden, dan zij reeds waren. Zij spitsen zich nu toe op het al of niet weer in functie roepen van de geschorste drs. Muller. Bezoekers van de Hannover-Messe 1971 stelden verbaasd vast: een bedrijf in de Bondsrepubliek Duitsland heeft de oude pendelklok opnieuw ontdekt en ze met een elektronische besturing uitgerust. Zo'n chronometer loopt in het ongunstigste geval om de drie dagen slechts een seconde voor of achter. Bij het model op de foto gaat het om een pendelmoederklok, die voor het preciese besturen van de nevenklokken dienl Vol elektronisch en overeenkomstig betrouwbaar functioneert ook de moderne bureauklok. TeyifffilROET (AP) Een Israëlische rouille Is vanmorgen de grens over- token en heeft in het Zuldlibanese icb rp Yarine vijf huizen in brand gesto- heeft een woordvoerder van het Janese leger meegedeeld. lierna trokken de Israëliërs zich sr terug. Er vielen geen slachtoffers, rine ligt een kilometer van de grens 1 t Israël, aldus de woord'voer der. Aan- 3 j* lomen wordt, dat de aanval een ver- lingsmaatregel is .voor recente aan- Ien door guerrilla's op Israëlische lerzettingen in het gebied van Yarine. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prins Bomhard vindt, dat de Nederlandse sol- daal, vergeleken by zyn bui tenlandse collega, uitstekend wordt gesalarieerd. Hij vraagt zich af, of een verhoging van de wedde niet ten koste gaat van de noodzakelijke matcrië- gesprek met „De Vliegende Hollander" het blad van de luchtmacht. hoogd? Ik heb het groot percentage ervan ver dwijnt aan snoepgoed. Al dat extra-eten van worstjes en koeken kan niet goed zyn voor Het is de prins ook opgeval- de lichamelijke conditie van len, dat steeds meer eten, dat de soldaat", aldus de prins. de militair van Rijkswege krijgt, in de afvalton terecht komt. Daartegenover staan de uitkomsten van de kantines die steeds meer stijgen. De prins zegt, dat hij de sol daten en korporaals goed kent. Dat hij bij zijn vele inspec ties hij besteed er een vijf de van zijn jaarlijkse arbeids tijd aan veel met hen praat en dikwijls mooie verhalen hoort. Dat hij als inspecteur- generaal niet weet, wat er in de lagere regionen omgaat, wijst hij beslist van de hand. In zijn gesprek met ..De Vlie gende Hollander" liet hij ook uitkomen, dat hij vaak als een soort militaire ombudsman ge bruikt wordt en benaderd wordt met wat hij noemt met huis-, tuin- en keukenproble- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verkeer in het voorbijgaande weekeinde heeft zeker dertien doden en veertien enrsig ge wonden geëist. In Zelhem zyn gisteren 'een 26-jarige inwoner van Baak en zijn 56-jarige vader om het leven gekomen, nadat hun auto tegen een boom langs de weg was gebotst. SWIFTEBANT Een 17-jarige vrouw uit Ommen is zondagmiddag verongelukt bij een aanrijding in- Swif- tebant (Oostelijk Flevoland). Haar man en haar 1-jarig kind werden zwaar gewond. VENRAY Bij een frontale botsing in Venray is zondag de 37-jarige L. van der Hof uit Venray op slag gedood. Zijn echtgenote en twee kinderen werden ernstig gewond. De bestuurder van de andere auto, een 22-jarige inwoner van Overloon, werd levensgevaarlijk ge- BREDA De 28-jarige Turk A. Cilli uit Breda, is gisteravond op de weg Etten-Leur-Zevenbergen bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Zijn mede-inzittende, veneens uit Breda, werd zwaar gewond naar het zieken huis overgebracht. Om onverklaarbare redehen raakte de wagen waarin de twee Turken zaten van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand De auto weid finaal door midden gere- E1NDHOVEN Een 36-jarige inwo ner van Son is zondag in een zieken huis overleden aan zijn verwondingen, die hij de vorige dag bij een verkeers ongeluk in Eindhoven had opgelopen. Hij botste toen met zijn auto op een kruispunt tegen een andere auto. Zijn twee kinderen, die met hem meereden, werden zwaar gewond. ROTTERDAM Een beschonken au tomobilist is in de nacht van vrijdag op zaterdag na een slippartij met zijn auto in de Rotterdamse spoorweghaven ge raakt, waarbij één van de inzittenden. oen 22-jarige timmerman uit de Maas stad, verdronk. De 18-jarige bestuurder en een derde inzittende, een 20-jarige bankwerker, beiden uit Rotterdam, konden de auto op tijd verlaten. Kik vorsmannen haalden het lichaam van het slachtoffer latei uit de gezonken auto. Volgens de politie raakte de per sonenwagen op de Stieltjeskade in een slip. De wagen vloog via het trottoir en een gazon de spoorweghaven in. De politie heeft de onder invloed van alco- j hol verkerende bestuurder gearres- AMSTERDAM Op de hoek Over- toom-Nassaukade in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag de 32- jarige H. de Hartog om het leven geko- (Van een onzer verslaggevers) DELFT De Delftse politie heeft de 25-jarige Delftse verkoper J. C. K„ be ter bekend als „Meneer X" of de „Delft se wurger", eind vorige week in de ge vangenis samen met de Haagse politie verhoord, naar aanleiding van de brief die hij uit de gevangenis had gesmok keld en naar een krant gestuurd. In deze brief schreef K. dat hij op het moment, dat hij Ada Lansbergen vermoordde, on der invloed van verdovende middelen De Delftse politie heeft van de offi cier van justitie opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de drug handelaar. die Meneer X de verdovende pillen geleverd heeft. Bij het onderzoek en de verhoren in januari is de politie evenwel niets gebleken van eventueel druggebruik. Men houdt sterk rekening met de mogelijkheid, dat het verhaal over de verdovende middelen weer één van de verzinsels is van de zo fantasie rijke Hans K. „Zou het niet het zoveelste mannetje uit de maan zijn?", zo vroeg hoofdinspecteur T. B C. Brekelmans, de man die indertijd het onderzoek leid de, zich vanmorgen af. AMSTERDAM (A.N.P.). De Amster damse rechtbank heeft vanmorgen de 26-jarige motoragent II. S. van de Am sterdamse politie wegens diefstal van een auto veroordeeld tot drie maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. De straf is twee maanden hoger dan de eis van de officier van justitie: vier maanden waarvan drie voorwaardelijk. I De rechtbank nam aan dat de agent, die geschorst is ,na dit vonnis ontslagen zal worden. Daarom was geen ontzetting uit het recht om politieagent te zijn uit gesproken. Eind oktober vorig jaar had de motoragent uit een garage van een dealer uit de hoofdstad met wie hij be vriend was een auto gestolen en voorts een bij het automerk en type behorend kentekenbewijs meegenomen. Op de wagen, die hij voor 2000,- aan een han delaar verkocht, had S. kentekenplaten aangebracht met het op het gestolen ken tekenbewijs voorkomende nummer. De raadsman van de agent deelde mee, dat legen het vonnis in hoger beroep zal worden gegaan bij het Amsterdamse ge rechtshof. De Frankforter Rijn-Mainluchthaven met meer dan acht miljoen passagiers jaarlijks de grootste in de Bondsrepubliek Duitsland, bereidt zich voor op de toekomst. Om het snel stijgende aantal vlieggasten aan te kunnen, wordt begin 1972 een passagiersafhandelingsinstallatie in bedrijf genomen, waarvan de capaciteit voor jaarlijks vierentwintig miljoen reizigers voldoende moet zijn. Aan de stervormig gesitueerde vingerkoppen van de neuwe terminal kunnen tegelijkertijd zesendertig vliegtuigen waaronder maximaal achttien Jumbo's afgehandeld worden. Tot het omvangrijke complex behoort behalve een elektronisch gestuurde bagageafhandelingsinstallatie en een kledergarage voor zesduizend auto's ook een onderaards station voor de stadssneltrein. Hij schijnlijk door de grote snelheid een te ruime bocht en botste tegen een tege moetkomende vrachtauto. De twee in zittenden van de vrachtauto werden gewond. MAARSSEN De 25-jarige H. O. uit Maarssen is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats met zijn auto op een geparkeerde auto gebotst en om het leven gekomen. ERICA In Erica (Drente) is zondag een 40-jarige inwoner van Coevorden van de weg geraakt en tegen een boom gereden en verongelukt. Een mede-inzit tende werd gewond. HULSBERG Een 16-jarige scholier uit Beek (L) is zaterdagmiddag in Huls berg (L) met zijn bromfiets verongelukt. De jongeman verleende geen voorrang aan een autobus. HARDERWIJK In een ziekenhuis te Harderwijk is zondagmorgen overle den de 22-jarige J. Thomassen. Hij was inzittende van een auto, die in de nacht van vrijdag op zaterdag met grote snel heid tegen een boom was gereden. De bestuurder werd hierbij gewond. GAZA (AFP-AP) In Gaza is giste ren het lijk gevonden van een vermoor de Arabische vrouw. Volgens de autori teiten in Gaza zijn sedert het begin van het jaar in de strook van Gaza tot dusver 51 politieke moorden gepleegd. Bijna alle Arabische autobuschauffeurs in de Strook van Gaza hebben in ver band met bedreigingen met geweld door Arabische terroristen het werk neerge legd. Een woordvoerder voor de vak bond van autobuschauffeurs zei dat de terroristen hadden gedreigd de gezin nen van de chauffeurs aan te vallen. Op vier man na, hebben alle dertig chauffeurs nu het werk neergelegd. De autobussen vervoeren Arabische arbei ders naar hun werk in Israël en de guerrillastrijders trachten dit te voorko men omdat zij beweren dat hierdoor Israëliërs vrijkomen voor de militaire (Va :rslaggeve fce Amerikaanse soldaat zit te dutten in afwachting van het onderzoek dat i op heroïnegebruik moet ondergaan Alle militairen, die Vietnam verlaten. j u onderzoek. Blijken ze verslaafd dan moeten ze een week lang een ontwenningskuur ondergaan. DEN HAAG Weliswaar heeft staatssecretaris Grosheide van On derwijs en Wetenschappen zaterdag in Scheveningen officieel de laatste mulo-diploma's in de geschiedenis van dit onderwijs uitgereikt, maar volgend jaar zal toch nog voor een drieduizend nu gezakten een aanvul lend examen afgenomen worden Dan zal de mulo geheel lot het onderwysverleden behoren, na ruim 70 jaar gefungeerd te hebben. In het komende jaar worden in de grote steden zogenaamde bezemklas sen gevormd voor hen. die volgend jaar nog een aanvullend eindexamen mavo een verdere opleiding vol gen. Mr. Grosheide besloot de mulo-histo rie zaterdag in „Op Gouden Wieken" te Scheveningen met het uitreiken van de diploma's aan 18 van de 23 kandidaten, die hadden deelgenomen aan de landelijke examens van de „Verenigingen voor Openbaar en Christelijk mavo". Hij wees er daar bij op, dat in 1907 het examen werd afgenomen aan 27 kandidaten, ter wijl zich dit jaar meer dan 56.000 kandidaten hadden gemeld. Volgens de staatssecretaris zijn het de afzonderlijke onderwijskrachten van het ulo en hun organisaties geweest, die dit schooltype tot een krachtig deel van ons onderwijsbe stel hebben gemaakt. De voornaam ste garantie voor het slagen van de nieuwe vorm, mavo, moet worden gevonden in de mannen en vrouwen, die het ulo als onderwijs- en als aldus mr. Grosheide. Hij verheelde niet, dat de overgang belasting, zorg en pnzekerheid kan hebben meegebracht, zeker voor hen. die op een lange carrière in het ulo kunnen terugzien. Het verheugde hem wel, dat het mogelijk was, in enkele jaren de onderwijs- en werk situatie van het mavo in vergelij king met het vroegere mulo, aan zienlijk te verbeteren. (Van onze correspondent) NEW YORK Ex-president Lyndon B. Johnson is van mening dat de door New York Times en Washington gepu bliceerde geheime doOumcntcn over dc oorlog in Indochina een onjuist en ver wrongen beeld geven van zijn aandeel in deze zaak. Hij zegt dit in een inter view met NewsweA. Johnson meent met name dat de (foeumenten niet het juiste beeld geven omdat zij voor het overgrote deel studies zijn met moge lijkheden en geen feSltfe. Voort (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse anti-echt- selieidingsbeweging heeft een petitie aan de autoriteiten overhandigd, die is on dertekend door 1.370.134 mensen. In deze petitie vraagt de beweging om een volksreferendum over de zeven maan den oude echtselieidingswet. Men hoopt dat zo'n volksstemming, die niet voor de komende lente zal kun nen wordeu gehouden, de door het par lement aangenomen wet zal herroepen. Om de petitie geldig te doen zijn. wa ren slechts een half miljoen handteke ningen nodig. De anti-echtscheidingsbe weging heeft meer dan vier ton aan no- tariskosten uitgegeven. De kosten voor de publiciteit zijn niet bekend. De mees te handtekeningen werden met behulp van parochiegeestelijken ingezameld, vaak in de voorportalen van kerken. NIJMEGEN. Naar een mededeling van de directeur van de Arnhemse post- girodienst bestaan er plannen om een deel van de postgiro onder te brengen in Nijmegen. Zo zal \oorlopig althans een gedeelte van het werk dat het Arn hemse girohoofdkantoor niet meer aan kan. worden verricht in het gebouw van het Canisiuscollege te Nijmegen, waar over twee jaar een nieuw gebouw zal verrijzen dat geschikt zal worden ge maakt voor driehonderd personeelsleden. menten zijn uitgelekt vrijwel neerko men op hoogverraad. Hij gelooft dat zijn grootste fout in de Vietnamese oorlog is geweest, dat hij vanaf zijn ambtsaanvaarding anderhalf jaar ge wacht heeft alvorens Amerikaanse troe pen de strijd in te sturen. Hij had toen de indruk „dat Vietnam vrijwel verlo ren was" Volgens personen in Johnsons omgeving ziet dc ex-president in het openbaar worden van de documenten „de spookachtige hand van wijlen Ro bert Kennedy." Robert Kennedy had voor zijn campagne om de kandidatuur van hel presidentschap een kwestie no dig. Hij meende die in Vietnam gevon den te hebben. Johnson zou de toenma lige minister van defensie, McNamara beschouwen als een „Kennedyman". McNamara gaf destijds opdracht tot het maken van de studie*. De zaak tegen de New York Thne:: en de Washington Post, die het kort geding dat de Arherikaanse reMring tegen de beide bladen in twee «Men had aangespannen zou vandaag oprfilfcw voor twee hoven van beroep dienen, fio kranten trachten in deze zaak het recht te verkrijgen om voort te gaan met dc publikatie van een reeks artikelen die is gebaseerd op een geheime studie van het Amerikaanse ministerie van defen sie over de oorlog in Vietnam. Voor beide bladen bleef zondag het voorlopi ge publikatie-verbod van kracht dat het hof van beroep in New York en dat in Washington tegen de kranten had uit gevaardigd om de regering de tijd te geven tegen de rechterlijke beslissing in beroep te gaan. In beide zaken be sliste de rechter van het hof van beroen dat de regering er niet in was geslaagd aan te tonen, dat de publikatie van de dokumenten van het Pentagon gevaar zou opleveren voor de veiligheid van de VS. In Washington en New York is de regering tegen deze uitspraak in beroep gegaan en daarom besloten de rechters om het voorlopige publikatieverbod te verlengen In een interview met „Newsweek" heeft Daniel Ellsberg, die genoemd wordt als degene die de ge heime documenten over de oorlog in Vietnam in handen van de „New York Times" heeft gespeeld, gezegd dat hij hlij is dat deze informatie nu is gepu bliceerd. Hij voelt zich „gevleid", omdat hij wordt verdacht van het laten uit lekken van de „MeNamara-Papers" Ellsberg wilde niet zeggen of hij inder daad de geheime stukken aan de NYT heeft gegeven. Ellsberg, die bij het do cumentatiecentrum voor internationale studies van het instituut voor technolo gie in Massachusetts werkt, is ambte naar op het Pentagon geweest. Hij ont hulde dat hij in september aan Henrv Kissinger, de adviseur van president Nixon, had gevraagd of hij de betref fende documenten in handen had ge had. Kissinger had daarop bevestigend geantwoord, maar op de vraag of hij ze ook gelezen had antwoordde de pr^-!- dentiële adviseur met „Nee". „Nu kan hij ze in de krant lezen", aldus Ells berg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5