CcidócGomont FRANS MURILOFF: producer van parties en artistieke omlijstingen ELVIRA MADIGAN antenne 'Schei 'u/Tj W- 6 ~s?rop_ waaroh nou niét gewoon l/o drums/a'gn Pakoe. TELEVISIE VANAVOND RADIO MORGEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT Altijd prijs bij schieten op akkoord BREEKT tijdens een regenachtig weekend de zon door, dan zijn tweeërlei reacties mogelijk. De een constateert opgelucht dat het na alle nattigheid gelukkig droog is, zodat men de neus weer buitenshuis kan steken; wie weet, slaagt de zon erin de wolken de baas te blijven, zodat het betere weer de overhand krijgt. Een ander blijft razen of vitten, omdat het geen mooi weer gebleven is; ook al blijft het droog en slaagt de zon erin voor een goede avond te zorgen, de criticus ziet zijn weekend met zomerse plannen verknald. Op deze uiteenlopende reacties lijkt enigszins de kritiek, die dezer dagen het ..akkoord van de vijf", resultaat van de informatie-Steenkamp, ten deel valt. Het nieuwe regeerakkoord heeft nadrukkelijk het kenmerk van een compromis. Dit was onvermijdelijk, sinds uit de verkiezingsuitslag van april bleek hoe Nederland alleen dan een kabinet met stabiele regeringsmeerder heid in de volksvertegenwoordiging zou kunnen krijgen, wanneer de drie christen-democratische partijen met hun vooruitstrevend programma en de op inflatiebestrijding hamerende V.V.D. en D.S. '70 een voor beide groepen aan vaardbaar tussenprogramma zouden kunnen vinden. De noodzaak om op een compromis uit te komen kreeg nog duidelijker con touren, toen bleek uit de cijfers, die vlak vóór en tijdens de informatie-Steenkamp ter beschikking van de vijf betreffende Kamerfracties kwamen, dat 's lands economie al een flink stuk de gevaren zone verder binnengevaren was, dan op 28 april menigeen nog durfde te er kennen. Demonstratief ZANDER zulke omstandigheden tot stand gekomen zit aan 'n regerings akkoord onherroepelijk vast, dat schieten altijd prijs is. Niemand minder dan de informateur zelf heeft bijvoorbeeld er kend het akkoord-van-de-vijf op be paalde punten niet leuk te vinden. Maar dit is nog iets anders dan de eerste reacties van oppositieleider Den Uyl, die, als een briesende leeuw, de natie meedeelt hevig verontwaardigd te zijn omdat Nederland na een linkse stembusoverwinning een nog rechtser regering gaat krijgen dan het kabinet- De Jong. De duim van drs- Den Uyl wordt van jaar tot jaar groter; zijn bekwaamheid om redelijk te denken (of althans in het openbaar te spreken) helaas niet. Wat hij na vrijdag via de communicatiemedia over zijn mening inzake het akkoord van-de-vijf heeft laten weten, heeft op de keper beschouwd alleen maar waarde als demonstratie van zijn voornemen om harde oppositie te gaan voeren. Dit is zijn goed recht. Maar wanneer drs. Den Pyl op die manier direct na de opening van de schiettent met zijn prijsjes loopt te pralen, zal niemand over het hoofd zien, dat waar elk schot met een prijsje beloond wordt, de prijzen geen garantie bieden dat men met een goed schutter te maken heeft- Het zal niemand ontgaan zijn, dat de kritiek van de vakbeweging op het resultaat van de informatie-Steenkamp (kritiek die ook niet mals is) een veel reëler indruk maakt dan de in het wilde weg schietende oppositieleider met zijn bezwaren afdwingt. Alternatief UOE zou het „alternatief" van Den Uyls schaduwkabinet eruit hebben gezien, wanneer dit als minder heidsregering, op basis van gelijke eco nomische gegevens als prof. Steenkamp in handen kreeg, deze week, het roer van het schip van staat in handen had moeten nemen? Bij de duidelijkheidspsychose, die de Nederlandse burgers tegenwoordig als maar opgedrongen wordt, blijft dit een zaak, die zo helder is als koffiedik. Want het team van drs. Den Uyl hoeft van daag niet aan het roer te gaan staan, maar behoudt de vrijheid om vanaf de wal te blijven roepen, dat de vaart zo veel beter had kunnen verlopen als Als drs. Den Uyl zich niet zo ge makkelijk onder de voet had laten lopen door eigen partijgenoten en door demo craten van D '66, die precies hadden uitgerekend hoe ze een gesprek tussen Progressief Akkoord en K.V.P. moesten regisseren, om dit op een mislukking te laten uitlopen. Voor die politici is het komende ka binet ongeacht het beleid wat het zal gaan voeren alleen maar een volgende schakel in de campagne om de Neder landse kiezers ervan te overtuigen, dat alleen wat nu „links" heet, borg staat voor een politiek, die alleen welzijn ga randeert. Ook „Rooie Piet" zal als „Zwarte Piet" worden afgewezen, zolang hij weigert het politieke credo te zingen dat drs. Den Uyl overigens verre van toonzuiver heeft aangeheven. HEEMSTEDE. Eigenlijk is Frans Muriloff wiens naam een begrip in het amusementsvak is aan zijn vierde artistieke carrière bezig. HU begon als danseur en bereisde alleen of met partners als veelgevraagde dance- act half Europa. Toen startte hü een dansschool en verzorgde hü de balletten voor vele grote Nederlandse revues: voor Bob Peters (met Lou Bandy), voor de Snip-en-Snaprevue, voor Heintje Davids. Zyn radiowerk vond een climax in de zeven jaar dat hü als producer optrad van de Bonte Dinsdagavondtrein. hét populairste radioprogramma (waarvoor het publiek in die dagen nét zo thuis bleef als nu voor Peyton Place of een voetbalwedstrijd op de t.v.). Zün bekendheid en vlotte omgang met artiesten van allerlei aard en nationaliteit heeft hem nadien tot op vandaag in een activiteit gebracht die zich voor een juiste benaming moeilyk laat grypen: het adviseren by en arrangeren van het artistieke gedeelte van congressen, dealerdagen, parties, shows (ook t.v.-shows), enz. „Ik noem mezelf producer", zegt hy, „en als ik grappig wil zyn, zeg ik pretfabrikant. Die parties ik spreek ook wel van gala's, want ik haat het woord Schnabbels is echt iets van deze tyd en zyn verschrik- kelyk in de mode. Veel congressen van bedryven en organisaties en bonden, of het nu parfumfabrikanten of oliemaatschappyen of aannemers zyn, sluiten tegenwoordig met zo'n party, of er zyn ontspanningsfragmenten doorheen- geweven. Zulke evenementen helpen opbouwen en goed laten verlopen, doe ik ontzettend graag. Als je zolang in het vak zit als ik, is het plezierig in het vak te kunnen blyven. Voor my hoef ik dan niet meer zo nodig in het zonnetje te komen". Vlekkeloze performance Bij zijn huidige activiteiten is het misschien het best te spreken van een kettingreactie. Als de opdrachtgevers onder elkaar zeggen: voor zoiets (een party of artistieke omlijsting dus) moet je Muriloff nemen, dan wordt contact met hem gezocht en brengt hij zijn ervaring in. Suggesties wor den uitgewisseld en bekeken wordt hoe ze passen in de gehele opzet. Is een koor attractief? Muriloff herin nert zich dat er ergens daar-en-daar een enorm koor is; hij gaat er eens kijken. Een majorettenkorps, hij heeft indertijd wel honderd van die korpsen op een concours in Noordwijk gezien. Artiesten die de boel in stemming zetten of juist eer. beetje stemmig houden: hij weet er raad op. Zo groeit het programma voor de artistieke omlijsting van een congres of voor een party „van nummer tot nummer in overleg met de opdracht gever en diens opvattingen en gericht op de verwachte gasten. Een rustig muziekje of noten-die-de-zaal-uit- knallen, een acrobaat of een jongleur of een manipulator, een charmante presentatrice: het is allemaal, te orga niseren, maar om tot een vlekkeloze performance te komen, die een stukje goodwill, een stukje public relations voor de opdrachtgever betekent, móét het ook goed georganiseerd worden en dat is vakwerk: het vakwerk van Muriloff, compleet met repertoire suggesties, repetities, „timing" en wat er allemaal bij komt. „Zo gauw ik Frans Muriloff met zijn vrouw, bladerend in het plakboek. ADVERTENTIE D4SSEN, p after shave, 2au7öb0rstels en jdames last. Van Mary Dresselhuys hebben we gis teravond meer genoten dan van het spel 'n Appeltje voor de dorst, waarin zy de hoofdrol speelde. Dat blyspel van Marcel Mithois was nagenoeg uitsluitend schuim cn vrywel geen pudding. Het is waarschynlyk op 't lyf geschreven van een Franse comédienne van het kaliber van Mary Dresselhuys. Ondanks het loze karakter van het ge- val hebben we ons om Mary er toch goed mee geamuseerd. Waarmee we niet willen zeggen dat de KRO haar ster geen goede entourage gegeven had. Ex- echtgenoot en sindslang ideale tegen speler, Joan Remmelts, blies een keu rige partij mee en dat deden onder Léon Povels regie ook de anderen. Maar we vonden het spel vooral geslaagd om dat we er Mary Dresselhuys weer eens „vanouds" konden zien. Na de luim kwam de ernst van Gamma, een goede aflevering over het zionisme, waarin diep en kritisch werd ingegaan op het anti-semitisme dat tot het zionis me aanleiding gaf. Ook het Nederlandse nog vry recente verleden werd daarbij openhartig blootgelegd. We zyn ge ïnteresseerd in het tweede deel dat a.s. dinsdag wordt uitgezonden. Zaterdag was „Zomaar een zomeravond" terug. Een tikje gewijzigd van opzet, met een ander „spelletje" weer geen grote vondst een beetje proeven aan nieuwszaken, wat muziek waaronder een paar goede bijdragen en een kapitaal goochelnummer van wereld kampioen Richard Ross die in deze regie niet zo grandioos overkwam als hij wel verdiende DEN HAAG De seksuele voorlich tingsfilm Growing up heeft bij zijn ver toning vorige maand op de Nederland se beeldbuis 2,5 miljoen kijkers ge trokken. De kijkdichtheid, 23,7 pro cent, was aanzienlijk groter dan die van het eraan voorafgaande program ma (8,8 procent). Dat betekent, dat bij na anderhalf miljoen mensen hun te- levisie omstreeks elf uur 's avonds tc veel op het scherm verschynende speciaal voor de voorlichtingsfilm Koos tal van presentatoren hebben aangezet. uit het schijnwerpertje ben en achter het toneel, voel ik me het beste thuis. Dan ben ik echt wel de baas", zegt hij. Dan is zijn taak: gewoon ervoor zorgen dat alles perfect loopt, of het nu programma's voor 3 of voor 2 dagen zijn of ééndagsvliegen. Hij heeft al zóveel produkties per jaar, dat hij moet selecteren. Hij is nu al weer bezig voor volgend jaar. Hij is altijd zelf bij de uitvoering, vaak met zijn (Engelse) vrouw, die een hoofd stuk apart vormt. De accommodatie van de congrescentra en de grote hotels (als de Hiltons en het Kurhaus) kent hij tot in details. Een beetje hetzelfde werk, maar toch ook weer heel anders, doet Muriloff (Amsterdammer van geboorte) by de t.v.-show van Mies Bouwman „Eén van de acht". Daar is hy „stage manager": mensen ontvangen, ver tellen waar ze op moeten, waar ze af moeten. Hy weet dat Mies hem mede heeft gevraagd omdat hy zo gemakkelyk omgaat met oud en jong. „Als ze geen Muriloff durven te zeg gen, zeggen ze oom Frans", verdui- delykt hy; het afstandscheppende „menéér" Muriloff is er nooit by. Ook by de jaarlykse Sinterklaasintocht op de t.v. en bij het Grand Gala du Disque is Muriloff betrokken. Dit jaar zal de gebruikelijke vakantie in Engeland hij is zeer sterk Engels georiënteerd en gek op de t.v.-serie „De Dubbeldekkers" wel gevaar lopen, want er zitten voor de NOS luchtige zomerprogramma's in het verschiet, tweemaal per maand Ballet-acrobaat Het begin van 1927 in de revue van Louis Davids en Louisette nadat hij tevoren al in een amateurclub (met zijn vriend Willy Walden) het artistieke pad was opge gaan. Toen volgden allerlei buiten landse omzwervingen als danseur: ballet-acrobatiek, met veel „lifts" en veel tap (daar gaat nog altijd zijn, hart bij open). Hij was bijvoorbeeld een half jaar in het Grosvenor House aan Park Lane voor optreden tijdens dinner en supper („Mijn gage was daar in ponden wat ik hier in guldens verdiende") en een jaar in Italië waar hij in één programma zat met de grote clown Grock. De naderende politieke onrust in Europa deed de lust van het reizen vergaan; in 1933 begon hij met zijn allround-ballet school, samen met een Engelse vrou welijke partner. Vele thans bekende artiesten hebben onder Muriloff hun eerste danspasjes gedaan. De grote balletten van tal loze Nederlandse revues, met dikwijls frappante vondsten, kwamen uit het reatieve maar vooral ook perfectio nistische potentieel van Muriloff voort: de National Muriloff Girls bij Bob Peters, de Muriloff Dancing Love lies bij Sleeswijk, en hoe ze nog anders hebben mogen heten. „Die meisjes bij mij konden een split, rad- slag, spitzen, ze konden ritmisch dansen en allemaal tappen". Na de oorlog was Frans Muriloff behalve producer van de Bonte Dins dagavondtrein o.a. ruim drie jaar de man die voor de NIWIN artiesten naar Indonesië uitzond; een aantal jaren artistiek leider van het fameuze laagse kleinkunsttheater De Kleine lomedie; medewerker van het thea ter Plezier van Floris Meslier (toen Toon Hermans zijn beroemde Buziau- imitatie bracht); een paar jaar mana ger van Toon Hermans; hij verzorgde en passant een tournee voor de Sky- masters in Engeland: gewoon te veel om op te noemen. Plakboekcommentaar Bladerend in zijn dikke plakboek komen er allerlei markante opmer kingen: elke foto, iedere persoon daarop, is een herinnering, vaak een story. „Kijk hier: dat was toen nog in steengoeie decors van Joop Gee- sinkhier: de meisjes moesten bij mij ook leren fietsen; toen zei een wielrenner tegen me: dan moet je een lage gearing nemen, anders tol je zo de orkestbak in; wist ik veel wat een gearing wasBeppie de Vries, wét een vrouwPatachou heb ik eens geëngageerd voor een congres wat er van de revue terecht moet komen nu Snip-en-Snap ophoudt? niks!.... de musical nieuw? ik zag mijn eerste musical in 1927 in Lon den.... hier een gooi- en smijt- nummer't is gewoon een prenten boek en dan zal ik u hier eens een foto laten zien, dat is Toon Her mans in danshouding met mijn vrouw, 28 jaar geledeneen programma voor een nationale feestdag; toen heb ik alle omroepers een liedje laten zingenhier „Trek aan de bel", dat heb ik in Holland geïntrodu ceerddit zal nu ook wel een nette ouwe dame zijn, net als ik een nette ouwe heer.... hier had mijn vrouw een truitje aan waarin je wat veel buste zag, dat mocht niet; een hele opstand werd dat; als je daar nü aan denkthier Oom Frans bij kindervoorstellingenhier heb ik de Engelse jongens en meisjes van de boot gehaald en trek ik ze voort op een karretje: wat je al niet doet voor de publicity Boordevol herinneringen aan een halve eeuw kleinkunst zit Frans Muri loff. „Ik heb geen vak gekozen", zegt hij, „ik doe iets wat mijn hobby was, mijn hele leven. Hoeveel uur per week ik nog werk? It never ends!" Hij blijft er jong bij, en heeft een zeer charmante vrouw die volledig met hem meeleeft. Zij was ballet danseres in Engeland en stond inder tijd in het middelpunt van de belang stelling toen ze (Phyllis Lane) de partner van Toon Hermans in diens eerste one-man-show was. (Later speelde ze ook in Hermans' film „Moutarde van Sonaansee"). Routinier Muriloff zal ongetwijfeld nog vele presentaties „goed laten lopen". Dat lijkt zo eenvoudig soms, maar er komt heel wat bij kijken en daarom is zijn ervaring zo waardevol. komende afleveringen. Onder hen is Netty Rosenfeld, veterane van het om- roepwerk, die kwam vertellen dat zij binnenkort voor geruime tyd afscheid van t.v. zal nemen in verband met haar komende studie op het gebied van de werkende jeugd. Bericht dat de aan dacht waard is, daar het hier een ge waardeerd omroepmedewerkster betreft die al een kwart eeuw haar beste krach ten aan radio en t.v. wüdt. Een van de onderwerpen van „Zomaar" was de blote musical „Oh Calcutta", dezer dagen in première te Amsterdam. Het NOS-journaal van acht uur had daar ook al even lang en breed als open en bloot aandacht aan gewijd. We von den dat niet juist. Persoonlijk vonden we die beelden ingan tegen de goede smaak, maar als iemand 35 gulen wil neertellen om zijn slechte smaak te vieren is dat zijn zaak. We vinden het echter kwalyk dat de NOS op zaterdagavond op een dergelyk vroeg uur met beelden komt die zelfs in de etalage van een sexshop taboe zyn en die by aanbieding aan de film keuring het predikaat „boven de 18" zou den krygen. In duizenden gezinnen vooral met kinderen heeft men zich ongetwyfeld geërgerd zaterdag. In een programma van de NOS, de rykste om roep met de meeste zendtyd. het groot ste budget ook. Bovendien de enige omroep waarvan helaas men het i lidmaatschap niet kan opzeggen. Frans Muriloffs dance-act ttt NEDERLAND I VARA: •18.45 uur: Tim ende leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Pipo op Bizarra 19.30 uur: Coronaion Street 20.00 uur: Journaal 20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Zeld uw kind leren zwemmen •20.3 Ouur: Onverklaarbaar bewoond 21.00 uur: De ballade van Elvira Madigan, film •22.3 Ouu&r: Journaal NEDERLAND II NEDEDRLAN 11 NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Holland Festival magazine NCRV: 19.30 uur: Zo vader zo zoon 20.00 uur: Journaal 20 21 uur: Met liedjes het land in 21.15 uur Hier en nu 21.40 uur: Vervolg met liedjes 22.25 uur: 22.30 uur: Journaal De film van vanavond: De serie bioscoopfilms, die de VARA in de komende maanden op enkele maandagavonden zal uitzenden, wordt geopend met de Zweedse film „Elvira Madigan" van de regisseur Bo Widerberg. Het is de ware geschiedenis van de '.weedse luitenant Sixten Sparre, die deserteerde om met de koorddansers Elvira Madigan een korte liefdesverhouding te hebben. Berooid en verstoten door hun omgeving pleegde het paar tenslotte zelfmoord. De "Uit 1889 daterende tragische liefdesgeschiedenis werd door Widerberg in impressionistische kleuren verfilmd. De televisiekijker zal dit romantisch omhulsel moeten missen. Wat dan overblijft is een teder liefdesverhaal, waarin de toen zeventienjarige Pia Degermark door haar onbevangenheid excelleert en voor deze rol ook terecht de prijs voor de beste actrice op het festival in Cannes kreeg in 1967. Tommy Berggren is haar tegenspeler. Maandag, VARA, Nederland I, 21.00 uur. NEDERLAND 1 •21.10 uur: Show over München ©19.10 uur: Première NOS: 22.10 uur: KRO: 18.45 uur: Televizier 19.30 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: •23.00 uur: Journaal Felix de kat 19.38 uur: Journaal Landjuweel Tilburg NEDERLAND II NOS: •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: AVRO: 19.05 uur: De gouverneur en J •19.30 uur: J. ®18.4 5uur: Tim en de leeuw Andy Williams •21.11 uur: Top-pop special •18.45 uur: Gamma •20.00 uur: Journaal 22.00 uur: Journaal 19.05 uur: De rode kamer 20.21 uur: Den Haag vandaag 22.50 uur: Peyton Place Journaal ereld: gewijde 19.25 Reformatie en reveil, lezing. 19.35 Mu zikaal intermezzo. 19.40 Geloven vandaag, lezing. NCRV: 20.00 (S) Le Nozzo di Figaro Met liedjes het land in De tweede lange „Met liedjes het land in", ongeveer honderd minuten, werd opgenomen in sporthal „De Springers" te Gouda. Deze opname kan men op het scherm verwachten. Voor dit pro gramma heeft de NCRV weer een groot aantal Nederlandse artiesten ge contracteerd, te weten Tante Leen, Willy Alberti, Gonnie Baars, Frans van Schaik, de zingende zwerver, The Three Jacksons, de Chico's, de Twee Pinten en Connie Renoir. Verder be vat het programma de onderdelen „Wie heeft en bespeelt het origineelste zelfgemaakte muziekinstrument?", „Wie imiteert het beste Willy Walden en Piet Muyzelaar?", de vaste rubriek „Dat zou ik nog eens willen horen" en de muziekquiz voor de thuiszitters, die de vorige keer vele duizende brief kaarten met oplossingen opleverde. De prestatie van dit programma wordt weer verzorgd door Ted de Braak. In de pauze, om ongeveer 21.15 uur, kan men een aflevering zien van „Hier en nu", de actualiteitenrubriek van de NCRV Maandag NCRV Ned. 2. 20.2! uur. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Literama: radiokroniek over boeken, schrij- el. 23.00 (S) NCRV-Vocaal i HILVERSUM II Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Ik praatje. 18.30 (S) Sehön Spreker: dr. I.J. van Houte, directs. na-Frank- Schichting. NOS: 20.15 <S) Hei land Festival 1971: magazine met reportai'. intervlews, voor- en nabeschouwingen, dis cussies en perskritieken. Aansl.: Radio Fil harmonisch Orkest, met koren en solist»: Requiem fur einen jungen Dichter, Zin- merman. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen AVRO: 22.45 Radiojournaal. NOS: 22.55 (S) Metro's Midnight Music: licht muziekpro gramma. 23.25 Een dag uit het le\ ene Rajinder Parshad, documentair ïws. 18.03 Voor de soldaten, tberichten. 18.30 Protestantse actualiteiten. 19. :n. 19.» Openbar ist die Welt, opere Reportage Wimbledon Kunstbezit. 19.55 Intermezzo. 20.00 Opera- kroniek. 22.00 Nieuws en De Zeven sten. Aansl.: Loterijberlchten. 22.30 Geva- Nieuws; 7.32-7.50 Hier 8.00 Nieuws. 8.11 Tc wijde muziek. (11.55 Beursberichten). Overheidsvoorlic ting: 12.30 Uitzending voor de landbou AVRO: 12.40 Knipperlicht: wekelijks rat verkeersmagazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Bad journaal. NOS: 13,30 Den Haag vandaw 13.35 Spiegel van België: muziek en nleuirt H (9.00—9.10 Gym 1.03 (S) Frag- AVRO: 15.10 Muziekmidd; (Cr). 11.15 Voor (S> Nieuwe grammofooni I Nieuws: 16.03 Alertl: muziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radic Journaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De gi i IJ c taal fc mi 15" f| muziek en maatschappij: 16.25 Orgfr :rt: klassieke muziek; 16.50 (S) Gitaa.-; -al 1971. 17.30 Brabant Journaal. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Ekspres; 11' tenprogramma. 11.00 Nieuws. 11.02 1»»» vallend vrolijke gevarieerde visite. Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy BecK; SHOW. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. Drie-draai. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: rUP en groen op alle toeren. (17.00 Nieuw BELGIë 324 m (Nederlands) 12.00 Nieuws, mededelingen en SOS-»; richten. 12.08 Muziek programma. 12.55 B tenlandspersoverzlcht. 13.00 Nieuws en

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2