Êeidóc öoinci/rit Adjuncthoofd van Russische ruimtevaart mag blijven in Engeland VREEMD ONGEVAL IN BLOKLAND Gijs van Lennep bekommerde zich niet om reputaties AR heeft geen haast met christelijke volkspartij DELFTSE MOORD Vrouw maakte te veel schulden Dode en gewonde Laatste van negenling overleden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244' Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: dra. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging teief.' 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41 maand 6,95 kwartaal 20,65, jaar ƒ80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.418 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Pipo op Bizar- ra; 19.30 uur Coronation Street; 21.00 uur Ballade van Elvira Madigan, film. Nederland II: 19.30 uur Zo vader zo zoon; 20.21 uur Met liedjes het MAANDAG 21 JUNI 197 VANNACHT REGEN Eerst zwaarbewolkt met regen, mor gen geleidelijk van het noordwesten uit ook opklaringen. Matige tot krachtige wind ruimend van zuid naar west. Minimumtemperaturen ongeveer morgen rond 16 graden. (Van t r verslaggevers) ilie DELFT Dc 32-jarige in Leiden werd gevonden na in Delft vermoord te zijn door haar man. blijkt van het leven beroofd te zijn vanwege haar eigen „kooplust". Al dus heeft haar echtgenoot, de 30- jarige Delftenaar C. van P. tegen over de Delftse politie opgegeven als motief voor zijn daad. Het echtpaar was in de bewuste zondagnacht om streeks 1 uur thuisgekomen. In de slaapkamer gooide de vrouw haar tas op het bed. waaruit een rekening van een postorderbedrijf viel. geen door zijn vrouw belet werd. Ze zei tegen hem: „Bemoei je met je eigen zaken", en gaf hem een klap in het gezicht. Ze vertelde dat een schuld bij het postorderbedrijf opge lopen was tot 1050 gulden. Toen vroeg de man: „Heb je nog meer verrassingen voor me?". En kreeg als antwoord dat de vrouw ook bij een bank voor 700 gulden in het krijt stond. Weer kreeg hij een tik in het gezicht. De man raakte toen over zijn toeren en haalde uit een bergkast naast de slaapkamer een loden pijp van 60 cm., waarmee hij haar bedreigde. Zij lachte hem uit. ervan overtuigd zijn de dat hij toch niet zou slaan. Toen zij weer een slaande beweging maakte, sloeg de man tweemaal toe. De vrouw viel, bloedend uit oren en mond, op bed, waarna de man naast het bed in elkaar zakte en geruime tijd in een schemertoestand verkeer de. Om het bloeden te stelpen bond hij een ceintuur om haar hals. Hij wik kelde haar in een deken en bracht het lichaam van zijn vrouw via het trappenhuis naar het souterrain Van P. nam maandag vrij en kocht in de stad jute en plastic. Dinsdag morgen stond hij om vier uur op. verpakte het stoffelijk overschot en legde dat in de cabine van zijn vrachtauto. Hij reed naar Leiden, waar hij langs de Europaweg uit stapte en het pakket doelbewust op een plaats legde, waar het vrij snel ontdekt moest worden. De man heeft verklaard, dat hij zijn echtgenote in een driftbui te lijf ging. Door veel overwerkuren was hij erin geslaagd uit de schulden te raken. Toen hij bemerkte dat zijn vrouw er maar op los bestelde, werd hem dat te machtig. Het er'->naar Van P. was twee-en-een-half jaar getrouwd. Voor de vrouw was het haar tweede huwelijk. Toen zij met C. van P. trouwed had zij reeds vier kinderen, waarover de kinderrechter nu zal moeten beslissen. Van P. zal vermoedelijk woensdag voor de officier van justitie in Den Haag worden voorgeleid. (Van onze correspondent) LONDEN. Het adjuncthoofd ■an het Russische ruimtevaart- programma. Anatol Fedossejev (52) bevindt zich op een streng geheim gehouden plaats ergens in Engeland, waarschijnlijk Londen, en heeft toestemming in Engeland te blijven. Zijn Britse vriendin is waarschijnlijk bij hem. Fedossejev liet op 27 mei de Russische dele gatie naar de vliegtuigsalon in Parijs in de steek en dook vorige week in het diepste geheim in Londen op. Fedossejev had een belangrijk aandeel in de Russische Loena- en Sojoezprojecten. Het is nog niet bekend of de Sovjet unie zwaar gaat tillen aan hel drossen vin Fedossejev. De meeste waarnemers jeloven in ieder geval niet dat het wezen lijke gevolgen zal hebben voor de inter nationale aangelegenheden. In Houston is groep van 18 Russische ruimtevaart- igen aangekomen om een week Amerikaanse collega's te confe reren over de mogelijkheid van op elkaar Amerikaanse en Russische Itevaartsystemen, hoewel Fedossejevs al enige tijd bij hen bekend moet •jou al twee weken voor de lanshow blijk hebben gegeven van over tv lopen „om zowel, •lijke als persoonlijke (wellicht zijn [else vriendin) redenen". Via tussen- "ersonen in Moskou, Parijs en Londen egde hij contact, met Franse en Britse egeringsfunotionarissen en liet weten dat lij, bij voorkeur in Engeland, politiek isiel wenste. Een dag na de opening van de lucht- raartshow verliet Fedossejev de Russi- che delegatie, die op 28 mei naar Mos- zou worden teruggeroepen. Hij zou volgens afspraak contact gelegd heb- met westerse geheime-dienstmensen, lie hem verborgen hielden in een voor- itad van Parijs. Onmiddellijk begon de Russische ge- eime dienst een opsporingsactie. Vanuit toskou kwamen extra-agenten van de ,GB naar Parijs en agenten in Duitsland, irussel, de V.S. en Engeland werden ge- ilarmeerd. Pas op 1 juni stelde de Rus- ische ambassade de Franse regering op hoogte van het verdwijnen van Fedos- ijev. Zowel de zoekacties van de KGB i de Franse politie mislukten, k maandag of dinsdag zou de eleerde om veiligheidsredenen per heli- opter overgevlogen zijn naar het NAVO- oofdkwartier buiten Brussel. Vrijdag loog hij terug naar Parijs en stak. ver meld van veiligheidsmensen, het Kanaal Hij staat onder voortdurende ge- rapende bewaking, omdat men vreest, at de Russische geheime dienst hem zal rillen kidnappen. Tot gisteravond laat is Fedossejev on- irvraagd. Deze week zal hij gesprekken fbben met Britse lucht- en ruimtevaart- iperts en regeringsfunctionarissen. (Vantal gewonden bij wildwest in dancing BEEK Als een wildeman heeft een gewonde kelner uit Heerlen, zaterdagavond rond half elf door de bar-danclng Femina in Beek zijn pistool leeggeschoten op een kluwen vechtende en gil lende jongeren die elkaar in en bulten de dancing met messen knuppels en kapotten glazen te lijf gingen. Een der kogels trof een 16-jarig meisje uit Beek in het onderbeen. Het meisje dat temidden van vechtende jongeren, kermend in elkaar zakte, moest in het zie kenhuis in Geleen worden opge nomen. De kelner kwam tot zijn daad nadat hij even tevoren, bij een massale knokpartij in de dancing, ernstig met een bierglas was mishandeld. Rond tien uur die avond stormde ongeveer 15 donkerkleurige typen de dancing binnen en gingen onmiddellijk de overige bezoekers met koperen staven, stokken, stoelen, tafels etc. te lijf. De jongens sloegen naar alles wat ze maar tegen kwamen. Een passerende bromfietser moest het eveneens ontgelden. Deze werd op het hoofd geslagen en smakte op het wegdek. Toen inmiddels de gealarmeerde rijkspolitie van Beek en Stein ten tonele ver scheen, kon zij zich over de gewon den ontfermen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Alsof hy al jaren in de kringen van een Jackie Stewart, Graham Hill, John Sur tees en Jackie Icltx verkeert, stuurde Gys van Lennep gisteren op een nat en glad circuit van Zandvoort zyn formule I-bolide naar de achtste plaats. Zonder zich om reputaties te bekommeren mengde Van Lennep zich tijdens zijn eerste Grand Prix in het strijdgewoel om de ereplaatsen. Aan de finish van de door Jackie Ickx gewonnen race bleek de 21e startpositie van de Surtees TS van de Nederlander veranderd te zijn in een buitengewoon fraaie achtste plaats. Tijdens de race in Zandvoort deden zich buiten de op een nat wegdek gebruikelijke slippartijen geen ongelukken voor. In de motorsport viel helaas opnieuw een slacht offer. Bij races in Born raakte een coureur de macht over zijn stuur kwijt en ver loor de controle over zijn machine. De renner overleed aan verwondingen, die hij zijn zrjn val opliep. Joop Zoetemelk, vorig jaar de grote ontdekking bij de vaderlandse wielerprofs door zijn tweede plaats in de Tour, mocht op de Cauberg de overwinningskua in ontvangst nemen. De coureur uit Rijpwetering was in het Zuidlimburgse heuvel land de hele profmeute te snel af en veroverde daarmee de titel. Op het atletiekfront kwamen zowel de nationale heren- als damesploeg niet aan overwinningen toe. De dames moesten in Erfurt ervaren dat Oostduitse atletes op het moment de sterkste ter wereld zijn en de heren reikten in Brussel van de zes daar in actie komende landen niet verder dan de vierde plaat6. Eland was op Mereveld de verzamelde draverstop de baas. De Gouden Zweep was de beloning. Uitgebreide berichtgeving over deze en tal van andere onderwerpen in onze wekelijkse bijlage Sporttribune. Prxns Willem Alexander voelt zich kennelijk meer op z'n gemak op het terrasbankje. dan op de schommel, die hem veel te hoog gaat- Het kroonprinselijk gezin geniet op het ogenblik van een zonnige vakantie in Porto Ercole. Prinses Beatrix heeft Johan Friso op schoot, terwijl prins Konstan- t\jn bij prins Claus zit. Aan onze kwartaalabonnees Deze week zult u de acceptgirokaart het derde kwartaal In de bus krijgen. U ontvangt hem niet per post via de bezorger. Vriendelijk ver zoeken wij u vóór de 1ste juli door middel van deze kaart het abonnements geld aan ons te voldoen. Zou het daarna pas gebeuren, dan komt het bedrag met vrij aanzienlijke vertraging in ons bezit "at zou onze administratie heel veel extra werk bezorgen. Bovendien voor komt u aldus dat u (ten onrechte) aan de deur met een kwitantie wordt lastig gevallen. Nu reeds uanken wij u voor medewerking. AFD. ABONNEMENTEN Advertentie Dansen? Heerlijk LISSE en LEIDEN (Elke Zaterdag 8 uur) Om Heerlijk Te Dansen A LEIDEN: Elke Zondag 8 uur (2 Zalen. Goede Beat en Dans) H bij Evert Castelein Soedan: praten over zuidelijke autonomie KARTOEM (Reuter) De Soedanese regering heeft bij de in ballingschap levende leiders van de rebellenbewe ging in Zuid-Soedan aangedrongen op terugkeer naar Soedan om met de re gering in Kartoem te overleggen over de beste manier om het zuiden autono mie te geven. Minister van voorlichting Omar Hadj Moessa zei dit zondag als reactie op een uitzending van de Noorse televisie, waarin een van de rebellen-leiders, Jo seph Lakoe, zei bereid te zijn tot over leg met de Soedanese regering over beëindiging van de gevechten. Sinds Soedan in 1956 onafhankelijk werd is er strijd geleverd tussen de Islamitisch-Arabische meerderheid en de minderheid van overwegend christe lijke negers in het zuiden, die autono- ZEVENHOVEN De Rijkspolitie van Mijdrecht tast nog volkomen in het duister rond een merkwaardig ongeval dat zich in de nacht van vrijdag op zaterdag in Blokland heeft voorgedaan, waarbij de 50-jarige heer A. Verlaan uit Zevenhoven dusdanige ernstige ver wondingen opliep, dat hij gistermorgen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden De heer Verlaan en de 17-jarige John Pronk, eveneens uit Zevenhoven, werden vrijdagnacht door een automo bilist bewusteloos langs de weg gevon den. Beiden werden in allerijl naar het ziekenhuis Rijnoord te Alphen aan den Rijn gebracht, waar bleek dat de heer Verlaan een schedelbasisfractuur had. Hij werd daarop direct overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Zonder uit zijn bewusteloos heid te zijn ontwaakt overleed hij daar zondagmorgen omstreeks vijf uur. John Pronk was eerder met een lich te hersenschudding en enkele scha af wonden weer naar huis gebracht. Hij kan zich echter niets van het ongeluk herinneren. Vermoed wordt dat de heer Verlaan, die doornat op de weg werd aangetroffen, reeds enige tijd op de plaats van het ongeval heeft gelegen en dat John Pronk in het donker boven op hem is gereden. De politie heeft echter nog geen vermoeden omtrent de oor zaak van het eerste ongeval. Doorrijden van een eventuele automobilist, die het ongeluk veroorzaakt zou kunnen heb ben, wordt uitgesloten. Tussen beide betrokkenen bestond geen vaste relatie. De heer Verlaan kwam 's avonds laat van zijn werk. John Pronk kwam bij een vriend van- SYNEY (Reuter) Het laatste over levende kind van de vorige week zon dag in een ziekenhuis in Sydney gebo ren negenling is zaterdagmiddag over- Het was een Jongetje dat bij de geboorte 339 gram woog en daarmee het de kleinsten van de negen was. Twee kin deren waren dood geboren. Zes zijn later overleden. Het enige nog in leven zijnd meisje overleed donderdagnacht. Rinus Wehrmann heeft zijn haar laten fatsoeneren, oftewel modelleren. Kapper Koos van de Haagse Vaillantlaan liet voor de haardos van Rinus. die voor het niet opvolgen van een dienstbevel om zijn haren te laten knippen door de krijgsraad tot twee jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, zijn vrije maandag varen. Vader Wehrmann stapte vanmorgen met z\jn zoon de kapperszaak binnen en gaf Koos de volgende instructie: ,,Pas op, er gaat geen splintertje af. Van zijn haar blijft iedereen af. Je mag dat hoofdje wel mooi maken". Zeer secuur alsof een zwaard boven zijn hoofd hing, ging de barbier aan de slag. Kam en schaar verdwenen geruisloos boven de hoofdhuid. Later zou de föhn er nog aan te pas komen om Rinus weer het mannetje te maken. En inderdaad, geen plukje haar dwarrelde omlaag. Alleen op het scheerdoekje rond zijn hoofd lagen wat ,,dode punten". Rinus wil woensdag voor het Hoog Militair Gerechtshof, dat over zijn lot zal Vals bericht over overlijden paus Paulus ROMA (AP) Drie grote Italiaanse dagbladen ontvingen gisteren uit Vero na een ancniem telegram waarin werd gezegd dat paus Paulus was overleden. De paus verkeerde evenwel in goede gezondheid. Toen het nieuws van het telegram bekend werd. werd de centrale van het Vatikaan bedolven onder een stortvloed van telefoontjes uit geheel Italië van mensen, die er zeker van wilden zijn dat de paus het goed maakte. De politie in Verona heeft een onderzoek ingesteld naar de herkomst van het telegram, dat werd verzonden aan de Corriere Delia Sera in Milaan, La Stampa in Turijn en II Messagero in Rome. REGGIO Dl CALABRIA (AFP) Bij een door Carabinieri uitgevoerde razzia in de streek van Reggio zijn acht tien mensen gearresteerd, die behoren tot de maffia in Calabrië. In het gebied van Reggio zijn de laatste maanden ver scheidene ontvoeringen of pogingen tot ontvoering' verricht. De gearresteerden worden beschuldigd van het vormen misdadigersbenden, van afpersing ran bomaanslagen. beslissen, een goede indruk maken- Toevallig dat kapper Koos gister avond achter hem zat in het Neder lands Congresgebouw waar Rinus met zijn familie eregast was van de musical „Hair". Koos nodigde Rinus toen maar meteen uit voor keertje gratis „knippen". De emoties van de laatste dagen hebben Rinus overigens wel overmeesterd. Van morgen zag hij er vermoeid en Aecht uit. Dronken Duitsers Biesheuvel: „Sober beleid" laten spoor van vernielingen na AMSTERDAM (ANP) Twee dron ken vakantie-vierende Duitsers hebben zaterdagnacht met een gestolen auto voor ca. 10.000 gulden schade aange richt in Amsterdam. Om middernacht stalen zij in de binnenstad een auto waarmee zij de gevels, fietsen en ge parkeerde auto's beschadigden. Na een al te ruime bocht op de Oude Schans belandden zij op een woonboot, die zwaar beschadigd werd. In de loop van de nacht werden de Duitsers gearres- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het spreken over een algemenu christelijke volksparty Is op zyn minst voorbarig, zolang niet ook in fun- damentele zaken een verwantschap duidclyk gemaakt is. Een programparty ligt niet In onze bedoeling. Dit zei AR- voorzitter Veerman zaterdag op de partyraad in Rotterdam, waar hij duidelijk vraagtekens plaatste bty het verlangen, dat vooral in KVI'-kring leeft, om zo snel mogelyk tot een alge mene christelijke volksparty te komen. Dr. Veerman besprak ook de verhouding tot de P.v.d.A. „Ei zijn er onder ons die hopen, dat de samenwerking van vooi 1958, die voor ons land goede resultaten heeft gehad, her steld kan worden. Ik heb er geen moeite mee daar goede kanten aan te zien, ook voor de komende jaren. Maar ik zie zulk een samenwerking alleen als mogelijk, wanneer de op stelling van de P.v.d.A. fundamenteel verandert. Mr. Biesheuvel, de toekomstige premier, beklemtoonde het ultdrukkeiyk voornemen van de vijf partijen om een solide financieel beleid te voeren. Dat houdt in, dat er de eerste jaren een uiterst sober beleid gevoerd zal moeten worden. Mr. Blesheuvel prees voorts het sociale karakter van het regeerakkoord, dat vooral zou spreken uit de voornemens op de gebieden van volkshuisvesting, democratisering van de onderneming, sociale verzekeringen, en de Inkomens- en ver mogensverhoudingen. Opmerkelijk was ook het vertrouwen, dat de toekomstige AR-fractieleider mr. Aantjes in DS '70 uitsprak. DS '70 "is niet meer de partij van de bezuinigingsmaniakksa, zo is b(j de onderhandelingen gebleken, er ia grond v»oc hoop, dat DS '70 een echte alternatieve, construct)»»» wcialisti'sche partij zal worden". De partijraad van DS '70 ls zatsrdag op een besloten bijeen komst in Utrecht akkoord gegaan met het beleid van de fractie bij de informatiebesprekingen. De partijraad had ech ter enige kritiek op de uitbreiding van het aantal ministers zetels (van 14 naar 16). Zoals bekend heeft ook de KVP daar enlge moeite mee.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1