wel, BUREN TROUWT BUREN MAAR KNAP DUUR Romantiek kost geld Drs. T. Bijlsma t.s. lopen 1000 kilometer om begrip te kweken voor Derde Wereld Viervoudig tarief voor „vreemdelingen' VADER VAN GRENSWISSELKANTOREN GAAT OP ZIJN LAUWEREN RUSTEN jd BUREN Gracieus rijst het stadje Buren (2.000 inwoners) uit het Betuw- landschap omhoog. Eigenwijs prikt ie toren van de oude Nederlands her- flsTe— h 'onn^e kerk boven de stadswallen -li; "ie nn dit ministadje uit. Aan de andere 'lot. Pri not boogt sierlijk de Culemborgse ïow-uï ,oort- Het nieuwsgierige oog blikt eerder maar er is niets meer: in iper twintig seconden is men door luren heen gereden. Buren, een stipje op de kaart, maar een stipje dat in de belangstelling lijkt te komen van.... trouwlustige paartjes, tenslotte is Bu il romantisch stadje. Om die belangstelling wat in te dammen, beeft de gemeenteraad van dit van oorsprong oranjegezinde stadje het .tronwtarief" verviervoudigd voor niet'Burenaren. ,Het geeft een hele opschudding dat wen. Ik snap er eigenlijk niets De 37-jarige G. Lokhorst, amb tenaar van de Burense burgerlijke stand (tevens gemeentesecretaris), vindt de interesse voor Buren naar unleiding van het hoge trouwtarief aanvankelijk maar zozo. Een ogenblik Volgend jaar zal het 1200 jaar geleden zijn dat het Betuwse ministadje Buren voor het eerst vermeld wordt in de kronieken. Buren is een stadje waar de romantiek van vroegere tijden nog is te zien. In 1395 kreeg het poortrecht omdat Allard, de heer van Buren een gracht had laten graven, die aansloot op de Korne, een zijriviertje van de Linge. Allard van Buren wist eveneens te bewerkstelligen dat de aan St.-Marie gewijde kapel van Buren ver heven werd tot een zelfstandige parochiekerk die gewijd werd aan St.-Lambertus. In de volgende eeuw schonk de hertog Van Gelre Buren aan zijn neef Frederik van Egmond, die in 1498 tot graaf verheven werd. Tot aan de Franse revolutie bleef Buren een grafelijke enclave in Gelderland. Buren had geen graafschap behoeven te blijven. Keizer Karei V heeft Maximiliaan van Egmond aangeboden tot hertogdom te verheffen, maar de graaf zei: „Liever een rijke graaf te blijven, dan een arme hertog te worden". Wie Buren zegt, zegt meteen ook Anna van Buren, de gravin die met Willem van Nassau op 8 juli 1551 in het huwelijk trad. Door dit huwelijk gingen de bewoners van dit graafschap tot de eerste behoren die zich schaarden onder diegenen, die de prins steunden in diens verzet tegen het Spaanse absolutisme. Het is opnieuw het huwelijk dat Buren in het nieuws heeft gebracht. Niet-Burenaren worden zwaarder „belast" als ze in Buren trouwen dan de inwoners zelf. Hoe een en ander in zijn werk is gegaan, leest u in onderstaand verhaal. later klaagt zijn stem: „Al die trouw lustigen bezorgen ons alleen maar ex- tra-werk. Een huwelijk voltrekken en alle papieren klaarmaken kost onge veer 'n dag werk. Dat betekent dat al het andere werk voor zo'n dag moet blijven liggen." De vroede vaderen van Buren vonden dat de gemeentesecretaris het grootste gelijk van de wereld had toen hij zijn nood klaagde over het feit, dat er in 1970 zegge en schrijve vijf huwelijken meer waren voltrokken in Buren dan anders het geval was. De heer Lok horst moest namelijk vijf keer een huwelijkstoespraak afsteken voor een paartje dat niet in Buren woonde. De raad nam daarom ook direct het voor stel van Lokhorst over om het huwe lijkstarief voor niet-Burenaren te brengen op f 200,(inwoners van de gemeente betalen f 50,Zelfs wilden ze dat de gemeentesecretaris zou uit zoeken of Buren onder de verplichting van een kosteloze trouwdag voor niet- inwoners uit zou kunnen komen. En Ldkhorst dook in de boeken, maar moest (helaas?) het advies uitbrengen dat zoiets bij de wet onmogelijk was. Daarom blijft de maandag ook in Buren, en ook voor niet-inwoners van de gemeente, een dag waarop trouwen geen cent kost. „Maar niemand trouwt er op maandag", zegt Lokhorst er hoopvol bij. „De meeste huwelijken worden vrijdags voltrokken." Tijdens hel gesprek gaat de telefoon. Al gauw blijkt dat het over trouwen gaat. En het is een niet-Burenaar die over het stadhuis wil beschikken. Lokhorst noemt „zijn" prijs en dat blijkt geen bezwaar te zijn. Na ver loop van tijd blijkt dat het om een fotohuwelijk gaat. „Dus geen echte trouwerij?" vraagt Lokhorst. Neen, G. Lokhorsteen hele dag geen echte trouwerij komt het ant woord. „Dan kost het ook niks", zegt Lokhorst met wat spijt in de stem. Goedkeuring Het plannetje om het huwelijkstarief zo drastisch omhoog te schroeven voor niet-inwoners is niet van eigen maak sel. De gemeente De Rijp bij Amster dam bond de kat de bel aan. Alles is terug te brengen tot de datum 1 januari 1970, toen het mogelijk werd in een gemeente naar keuze te trou wen. „En bij De Rijp vertelde mij dat het aantal trouwerijen sinds dien verdrievoudigd was", vertelt Lokhorst met ontzetting in zijn stem. „Ik had nooit gedacht dat ze voor zo'n voorstel de goedkeuring van Gedepu teerde Staten zouden krijgen", voegt hij er openhartig aan toe. „Maar toen ik belde, zei men op de gemeentese cretarie dat het helemaal geen punt was geweest en dat de goedkeuring al binnen was." Waarom trouwt iemand, die niet in Buren woont of werkt toch in Bu- De heer Lokhorst veronderstelt, dat het vooral de belastinghuwelijken aan het eind van het jaar zijn, die in keuzegemeenten worden gesloten. „De grote gemeenten zijn dan vol, en dan trekt men naar de kleintjes toe, waarvan men vrijwel zeker weet dat er nog wel een gaatje te vinden is. Een tweede aspect is dat Buren een zeer romantisch en roemrucht verle den heeft. En het bruidspaar-in-spe hoopt dat de oude, sfeervolle omge ving ook op de huwelijksfoto's te zien zal zijn. De middenstand in Buren heeft niets aan al dat getrouw binnen de stadswallen. Hoe zou hij ook er is enkel één cafetaria. Verdienen Het doet wat onsympathiek aan, het idee dat trouwen van niet-inwoners duurder moet zijn dan voor mensen, die wel in de gemeente wonen. „Maar", zegt Lokhorst, „de bewoners Het stadsgezicht van Buren, dat verscholen ligt achter de door de tand des tijds aangevreten stadswal. dragen al in allerlei collectieve voor zieningen bij door de gemeentelijke belastingen. En die anderen doen en kel maar een beroep op ons." Buren gaat dus iets verdienen op een huwe lijk van niet-inwoners. Misschien dat men een potje wil vormen voor de restauratie van het grote aantal pan den, dat onder Monumentenzorg valt. Want het feit dat Buren een be schermd stadsgezicht heeft, betekent dat het gemeentebestuur handenvol geld moet uitgeven voor restauratie doeleinden. Ticl of Geldermalsen? Misschien biedt de komende herinde ling van de Betuwse soelaas voor de moeilijkheden waarmee het oude Bu ren zich geconfronteerd weet. Zoals de plannen thans ter tafel liggen zou Buren bij het agrarisch georiënteerde Geldermalsen worden gevoegd. Op het stadhuis van Buren voelt men bar weinig voor die gedachte. „Geldermalsen zal weinig voor de spe ciale problematiek van Buren kunnen doen", meent Lokhorst. Nee, als het dan toch moet, dan maar bij Tiel, meent het vijf man sterke gemeente- personeel van Buren. „Tiel zal meer voor ons kunnen doen dan Geldermal sen." Misschien doet het dan ook wel iets aan het trouwtarief dat Buren thans hanteert. KLAAS GOINGA Inige bank directeur met melkdiploma JtNHEM „Ik heb er een paar dubbeltjes overgehouden," zegt de mhemmer H. VV. Th. vers, de man die in Ne erland een Amerikaanse i maakte. Zijn hele .zwom" hij In geld. boerenzoon is de rondlegger van de grens- isselkantoren N.V. Hij uit zijn loopbaan af als succesvol bankier, die eet hoe hij een gulden loet beheren om er een ealder van te maken. it was voor mijn ouders hele teleurstelling, toen merkten dat ik geen ndbouwer werd", vertelt „Het was nu eenmaal n ongeschreven wet dat ien boer werden. Bij daar niets van te- cht gekomen. Wij hadden Bemaal een neus voor de ndel. Na de laridbouw- in Didam ben ik een melkcontroleur ge test. Ik volgde toen ver wat cursussen, want ik ilde directeur van een bo- rfabriek worden en eemde talen leerde ik Vandaar dat Evers larschijnlijk de enige nkier ter wereld is met jvoorbeeld een melkdiplo- a. Maar op de ouderlijke terderij in Loo bij Duiven ze nooit veel aan m gehad. Al spoedig trok handel; eerst fruit en tn geld. In 1927 begon hij wisselen. „Ik startte in venaar. op het station. zwager was mijn "ganger, maar hij vond ld wisselen een aflopen- zaak, daarom hield hij nee op. Ik dacht: Wat ander weggooit, daar n voor mij nog wel wat zitten. In die eerste tijd i ik 'n klein hokje naast krantenman. Daar zat je n af te wachten. Alle Kagiers van internatio- k treinen moesten uit typen. Een paar maanden kr werd bepaald dat ze "den blijven zitten, als ze niets hadden aan te ge ven. Dat was mijn eerste tegenslag. Ik heb toen een kantoor gekregen aan de perronzijde, gehuurd van de spoorwegen voor dertig harde guldens per jaar. Al gauw bleek dat er inder daad een boterham zat in dat geld wisselen. Die eer ste jaren verdiende ik zo'n 3000 gulden per jaar. Voor die tijd heel behoorlijk. Zestig gulden in de week en daarvan kon je goed leven. Twaalf kantoren Mijn jongste broer zag al gauw dat het goed ging. Hij zette de zaak toen in Roosendaal op. Het bleef goed gaan. We konden uit breiden en op het ogenblik dat de oorlog uitbrak had den we samen 12 kantoren. Ineens was daarmee alles afgelopen. Toch ben ik die oorlog goed doorgekomen. De centen die ik had, zijn in die tijd opgegaan. Ik had wat contanten belegd in huizen en ik kocht wat effecten. Ik heb er niks aan verdiend en niks aan verlo ren. Na de oorlog hebben we ons oude vak weer op gepakt. In Hoek van Hol land. Op 15 oktober 1945 kwam daar een boot aan uit Engeland. Die eerste keer hebben we 50 ponden gewisseld. Er zaten zegge en schrijve 35 mensen op die boot. We bleven trou wens niet thuis zitten wachten op succes. Maar er werd hard voor gewerkt. Mijn mooiste herinnering bewaar ik aan het jaar 1956. In dat jaar kon ik van een bank een miljoen lenen. De zoon van een bankier, van wie ik voor de oorlog geen 5000 gulden wilde lenen, omdat ie borg vroeg, zette toen zijn hand tekening voor de transactie. Over borg werd niet meer gepraat. Moeilijk Het is me eerst moeilijk gevallen om uit de zaak te gaan. Zoiets is een gevoels kwestie. Mijn gezonde verstand zegt me dat we het goed hebben gedaan. De kopers, het personeel en onze zoons die nu -in de zaak zitten, zijn er geluk- Veel geluk Evers geeft graag toe dat hij in zijn leven veel geluk heeft gehad en weinig pech. Echte crises maakte hij niet mee. Als iemand hem bankier noemt, bestrijdt hij dit niet. Maar hij ziet toch wel een verschil met andere ban kiers. „Zij geven leningen. Dat heb ik altijd proberen te vermijden. Ik leende zelf". Bankier Evers be veel vrije tijd. Hij hoeft zich niet te vervelen, want hij heeft een boerderij ge kocht in het Betuwse Lent. Compleet met een strandje voor kinderen en kleinkin deren en ruimte voor het houden van pony's. Evers is eerlijk gezegd blij dat hij het in het geld gezocht heeft en niet in de land bouw. Volgens hem is een gulden verdienen een kunst. Maar een gulden be heren een nog grotere kunst. Het is in ieder geval fascinerend werk. HENNY GROOTVELD BERKHOUT Op 30 juni aanstaande start een groepje studenten van sociale academies en enthousiaste, geëngageerde jongeren vanaf de Amsterdamse Dam voor een twee maanden duren de voettocht naar noordelijk Afrika. Zij hopen in navolging van de Moskougangers en Ghandi's volge ling begrip te kweken voor een nieuw levensgroot wereldprobleem: de verhouding tussen de rijke lan den en de Derde Wereld; de rechte loosheid van de bewoners van ont wikkelingslanden ten opzichte van de welvaartsstaten en bewapenings wedloop, die aanmerkelijk meer kapitaal verslindt dan de ontwikke lingssamenwerking. Tenslotte wil men de aandacht ves tigen op een project, dat ten doel heeft een sociale academie te stich ten in Tanzania, opdat men in staat is de ontwikkeling van het eigen land te begeleiden. Een van de deel nemers aan de duizend kilometer lange voettocht is de politicoloog drs. T. Bijlsma uit Berkhout, fervent pacifist, actievoerder, manifest samensteller en voormalig Unesco- staflid. „De oprichting van een sociale academie is voor Tanzania van groot belang. Er worden toekomstige opbouwwerkers op geleid, die later in staat zijn de plaatse lijke bevolking vertrouwd te maken met nieuwe vormen van middelen van be staan; de dorpelingen een hoger geeste lijk niveau laten bereiken; de aanleg van kleine landbouwprojecten en irri- gatiewerken kunnen bevorderen; kun nen bijdragen tot een meer gerichte op voeding van de kinderen enzovoort. Als de binnenlandse regering dit project zelf wil verwezenlijken, zal dat niet eerder gebeuren dan in 1975. Wij vinden dat te laat. Indien nu uit particuliere bronnen een kwart van de bouwkosten wordt bijeengebracht, is de Nederlandse regering die graag bereid is hier hulp te verlenen genegen de overige 75 procent voor haar rekening te nemen. Maar met geld alleen komen we er niet. Er moet een basis van begrip voor der gelijke problemen worden gekweekt; men moet beseffen, dat deze projecten dringend noodzakelijk zijn en kunnen bijdragen tot een vreedzame coëxisten tie. Daarom zetten wij deze voettocht op. Er zal in de meeste dorpen en steden, die wij passeren worden gespro- Na Gandhi's dood verwierf Vi- noba Bhave, één van de meest trouwe volgelingen van de le gendarische Indiase leider een ongekende roem in zijn land, toen hij erin slaagde honderd duizenden hectaren land te verwerven van landeigenaren om dit te verdelen o nder de heerjens („Kinderen van God") zoals Gandhi de paria's noemde. Gedurende tien jaar reisde Bhave langs honderdvijftigdui zend dorpen met deze sociale boodschap: „De regen komt van God en valt over rijken en ar men. zo ook de zonneschijn. Zo is ook het land een gift van God. Het land is niet bedoeld om sommigen rijk te maken, maar om allen te voeden". Tijdens het hoogtepunt van de koude oorlog trok een groep pacifisten en Quakers van Washington naar Moskou. Op het Rode Plein dis cussieerden zij met Moskovic- ten; tijdens hun hele kruistocht van West naar Oost spraken zij over de noodzaak tot politieke ontspanning. Drs. Bijlsmaoprichting sociale academie voor Tanzania van groot belang". ken met de bewoners; we hopen lezin gen te houden en onze zaak publiciteit te geven. Het is geen kwestie van de Nederlandse regering tegenover die van Tanzania. Hier is sprake van een mon diaal probleem, waarbij wij het voor beeld van Bhave en de West-Oost reizigers willen volgen". Wakker schudden Loopt men niet het gevaar, dat deze onderneming gekwalificeerd wordt als stunt? „Het mag gerust worden verge leken met een stunt. Dat waren de ac ties „Eten voor India" ook in zekere zin. Je moet telkens een nieuw idee lan ceren. om de ingeslapenen wakker te schudden en opnieuw met de neus op de harde feiten te drukken. Maar stel eens, dat je kinderen omkomen van de honger. Dan deins je er ook niet voor terug op je handen door het cen trum van de std te lopen om de aan dacht te vestigen op de problemen"... De groep „meelopers", die tot op dit ogenblik nog zeer klein is, zal tot Mar seille reizen. Vanaf deze Franse haven stad vaart men naar Tunis of Algiers, waar men een onderhoud hoopt te heb ben met een regeringsvertegenwoordi ger van Tanzania. Deze zal op de hoog te worden gebracht van de plannen en worden ingelicht omtrent het verloop van de actie. Het is wel de bedoeling, „TELKENS NIEUW IDEE LANCEREN OM INGESLAPENEN WAKKER TE SCHUDDEN" dat voor de dertigste juni het aantal deelnemers nog wordt uitgebreid, waar bij de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat jongeren uit de landen waardoor men reist, zich bij de groep zullen voe gen. „De keuze is niet toevallig op Tanzania gevallen", aldus ,de academiedocent. „De socialistische maatschappij, die er bewust wordt nagestreefd, is gebaseerd op zelfstandige ontwikkeling van het hele volk zonder dat de ene klasse de andere uitbuit en vindt tevens zijn grondslag in het vertrouwen op de eigen kracht en mogelijkheden bij alle wer kende mensen Tanzania doet in ieder geval een reële poging aan te tonen, dat met name de bestaande kapitalis tische economische patronen geen uit weg bieden om te streven naar onaf hankelijkheid en het bestrijden van uit buiting". De sociale academies in Nederlanè, die meewerken aan het Tanzaniaproject, hopen een ton te verzamelen voor dit doel, dat deze Afrikaanse natie zal hel pen bij de eigen ontwikkeling. Naast deze materiële steun wil drs. Bijlsma bijdragen tot een meer positieve instel ling met betrekking tot de ontwikke lingsproblematiek. Geweten sussen „Met dit project willen wij geen poging doen om ons geweten te sussen", aldus de Berkhouter politicoloog. „Wij be perken ons dan ook geenszins tot het geven van geld. Het werken aan een concreet project dwingt je je te ver diepen in de werkelijke problemen van de ontwikkelingslanden". De academie in Tanzania zal er komen, dat staat reeds vast. En de brave bur gers van de door de „kruisvaarders" te bezoeken nederzettingen in Nederland, België en Frankrijk-van-noord-tot-zuid zullen zich hun betrokkenheid met de Derde Wereld moeten realiseren. Ook al moet de docent uit West-Friesland er voor op zijn handen door de dorps centra lopen HENK SCHAAF

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15