Zoetemelk „brak" gigant Bitossi greep titel in Italië ELAND HAD GEWONE ZWEEP NIET NODIG PRINSEN KLEIN MAAR DAPPER OP CAUBERG Spetgens werd de kampioen zonder wil Weer wielertitel Keetie Hage •J OOSTENRIJK WERELDTITEL SPORTBIJLAGE MAANDAG 21 JUNI 1971 VALKENBURG. Op de Cau- berg, de verschrikkelijke bult in Valkenburg, brak Joop Zoetemelk de macht van een gigant. Hij velde er de reus van het peleton, oftewel Goudsmit-Hoff, die pre cies 1 3 van 't aantal deelnemers aan het profkampioenschap uit maakte. Dat was Goutsmit-Hoff ook met een vertegenwoordiging van zes renners in de kopgroep van twaalf. Maar daar waar het asfalt van de Cauberg vriendelijk buigt, greep Joop Zoetemelk naai de macht, die naar Goudsmit- Hoff leek t-e gaan. Hij versloeg er Wim Prinsen, de naar voren ge schoven pion van Goudsmit-Hoff. Bij Wim Prinsen, klein maar dapper, lag de zware opgave om waar te maken wat het koersverloop beloofde een kampioen in de ploeg van Pelle- naars. Niet dat Joop Zoetemelk geen kans kon worden toebedacht, hij reed er sterk genoeg voor. Alleen leek de mogelijkheid dat hij in goede uitgangs positie zou komen, klein. „Daarom", had Zoetemelk zeer verstandig bere kend, ..moet ik met elke ontsnapping mee. Wie het ook was en van welke ploeg hij ook was. Ik moest gewoon. Dat was m'n enige kans. Zouden we in een groep zijn aangekomen, dan had Gerben Karstens me verslagen. Hij reed het beste van allemaal". Tot vier keer toe, probeerde Gerben Karstens weg te springen uit de kop groep (met Wagtmans. Vianen en een Gazelle-vertegenwoordiger als opval lende afwezigen) die al na 40 kilome ter op zijn initiatief ontstond: Braven- boer, Harrie Jansen. De Koning. Ste vens, Pijnen. Dolman. Rentmeester. Stam (later de enige die moest lossen). Janbroers. Duyndam, Zoetemelk en Prinsen. Steeds ging Zoetemelk aan zijn wiel mee. ..Dat verbaasde me niks", zei Karstens ..ik kon moeilijk anders verwachten. Maar het was me meer te doen om een stel op de knieën te krijgen en dus een nog selectievere groep over te houden, dan om meteen weg te springen. Er werd eigenlijk te weinig gedemareerd en dat zei ik op een gegeven moment ook tegen de anderen". Demarrages Gevolg: een aaneenschakeling van de- marages. waaruit plotseling (drie ron den voor het einde) Wim Prinsen te voorschijn kwam als de man van wie Joop Zoetemelk Goudsmit-Hoff het moest gaan krij gen. „Ik zette bij het begin van de Cauberg aan en pas toen ik boven kwam keek ik om. Ik zag dat alleen Zoetemelk bij me zal". Gerben Kar stens veroordeelde (maar begreep het wel„Iedereen voelt zich kanshebber, zo is dat nu eenmaal"), Prinsens initi atief om door te gaan. „Dat had hij beter niet kunnen doen. Hij wist toch dat de kansen 60 tegen 40 procent waren". Maar zo bekeek Wim Prinsen, de nieuwe prof van wie Pellenaars zoveel verwacht in de tour omdat hij goed klimt, het op dal later niet. „Ik heb van het begin af gedacht: die kan ik hebben Zoete melk, dat stond voor mij vast, versla ik in de sprint". Gestaag de voorsprong opbouwend, vormde zich achter hem en Zoetemelk een achtervolgingsgroepje dat het al gauw zou opgeven. „Want", vond Ger ben Karstens, „geen mens werkte. Pij nen niet, Dolman niet en Janbroers niet. Toen vond ik het mijn plicht te stoppen en Prinsen te dekken. Echt", sprak hij in de richting van het con flict dat zich dit weekeinde rond hem en Kees Pellenaars openbaarde, „ik ben niet zo'n beroerde Stilvallen Toen dat, het stilvallen van de jacht, gebeurde, lag voor Prinsen en Zoete melk de weg naar de titel vrij. Op die tocht maakte Joop Zoetemelk de meest frisse indruk „Maar", waar schuwde Wim Prinsen, „je moet je op mij niet verkijken. Ik zit meestal op m'n fiets alsof ik er alle moment van Vorstelijk VALKENBURG Joop Zoetemelk heeft zijn ploegmaats van Mars-Flan- dria in het kampioenschap van Neder land vorstelijk beloond voor hun steun bij het veroveren .van de titel. Hij stond zijn royale premie van de firma af en dat was een bedrag van 100.000 Belgische francs, ruim 7 mille dus. Voorts schonk hij de eerste prijs van dit kampioenschap, zijnde f 1.100,-. Zo doende kregen Dolman, Van Leeuwen en Bravenboer (Tabak viel uit door pech) meer dan f 8.000,- te verdelen. ellende kan afdonderen. Toch voel ik me dan goed. Nou ook". Dat weerhield de kleinste man van het deelnemers veld er overigens niet van een spelle tje te spelen met Zoetemelk. „Ik dacht: laat die het maar opknappen en ik ben naast hem gaan rijden om te zoggen dat ik stopte. Ik fiets voor Karstens, riep ik. Joop keek eens over zijn schouder. Dan hou ik er ook mee op, zei ie. Want ik koers voor Dolman. Toen zijn we maar weer samen door gegaan". Op zijn manier voerde ook Zoetemelk koude oorlog. Hij reed met zo veel flair en bravoer dat de opzet duide lijk was: Prinsen demoraliseren. „Als ie overnam", zei Zoetemelk, „ging ik expres met m'n handen op het stuur zitten. Daar zal ie van opkijken, dacht ik Zo zeker als Wim Prinsen zich voelde, zo overtuigd was ook Joop Zoetemelk van z'n kans. „Als ik geen stommiteit bega. dacht ik, dan word ik kampioen". Joop Zoetemelk bouwde die theorie op het belangrijke gegeven dat hij dit jaar het bergklassement won in de ronde van Spanje en de Midi Libre „Dan moest ik op die Cauberg toch zeker Prinsen aan kunnen". Dat gebeurde met een paar krachtige pedaalslagen in de laatste 200 meter. „Ik schakelde te groot", treurde Prin sen na „Te paniekerig, dat was het Op dat moment verspeelde ik de trui. Het zullen de zenuwen wel zijn ge weest". Achter hem finishte Gerben Karstens (op het laatst weggespron gen met Dolman, die hij los reed) op de derde plaats. Ook op het podium dus. Tweemaal Goudsmit-Hoff. de gi gant. maar niet op de hoogste tree. Daar stond Joop Zoetemelk te genie ten van z'n eerste grote overwinning bij de beroepsrenners. PETER HEERKENR .I*1 i DEN HAAG In verschillende Europese landen zijn gisteren de nationale wielerkampioenschappen op de weg voor beroepsrenners gehouden. Franco Bitossi prolongeerde zijn titel in Italië. De Toscaanse renner ver sloeg in de sprint Gimondi. Het was Fabbri. die na 170 kilometer de be slissende ontsnapping inleidde. Hij werd gevolgd door negen man, die in Prato de eindsprint betwistten. Deze werd aangetrokken door ploegmakker Cavalcanti. waarbij Bitossi op twee honderd meter van de meet de kop overnam en op de laatste meters een aanval van Gimondi afsloeg. Uitslag: 1. Bitossi 260 kilometer in 7 uur en 20 minuten; 2. Gimondi; 3. Paolini: 4. Boifava. WEST-DUITSLAND Op het 6.1 kilometer lange parkoers i FRANCO BITOSSI titel in Italië ren was Agostinho superieur. Hij legde de 60 kilometer af met een ge middelde snelheid van 42.486 km'uur. Tweede werd Fernando Mendes op precies drie minuten. In totaal werd Agostinho eerste. FRANKRIJK Op een circuit nabij Gap betwistten de Fransen hun weg kampioenschap. Dit werd gewonnen door Yves Hezard. die pas in het al lerlaatste gedeelte van de 257 kilo meter naar voren kwam, nadat Mar- telozzo enkele kilometers eerder na een lange vlucht was ingelopen. Uitslag: 1: Yves Hezard 6.38.22; 2. Dumont 6.38.26; 3. Guimard 6.38.49; 4. Berland; 5. A. Santy; 6. Molincris. BELGIë (Martelange): 1. Van Sprin- gel, 250 kilometer in 6 uur 52 minu- rond de Keulse Dom werd het Duitse wegkampioenschap beslist door slechts zestien renners, van wie twaalf de finish bereikten. Kampioen werd de 24-jarige Jürgen Tschan. die in de eindsprint z(jn drie medevluchters Puschel. Kemper en Junkermann ver sloeg. De verwachte aanval van de drie-voudige crosskampioen Roll Wolfshohl bleef uit. De Keulse rüder. die last had van zijn maag. finishte zes minuten na de winnaar. Uitslag: 1. Jürgen Tschan 220 kilo meter in 5 uur, 16 minuten en 18 sec.: 2. Dieter Puschel 5.16.20; 3. Dieter Kemper; 3. Hans Junkermann z. t.: 5. Ehrenfried Rudolph op 2.57 PORTUGAL Joaquim Agostinho veroverde de titel in Portugal. De wedstrijd strekte zich uit over twee dagen. Zaterdag werd een wegwedstrijd gereden over 205 kilometer. Deze werd gewonnen door Leonal Miranda in 5.41.23 gevolgd door Fernando Mendes en Custodio Gomes, terwijl Agostinho als zesde binnenkwam. In de tijdrit van giste- 50 seconden: Jos Spruyt; op 1.52: 3 Willy van Neste; op 1.57: 4. Jean- Pierre Berckmans; op 3-10: 5. Eddy ZWITSERLAND (Wetzikon): 1. Louis Pfenninger 1 uur 29 minuten 9.5 se conden: 2. Jürg Schneider 1.31.48; 3 Erwin Thalmann 1.33.27.2; 4. Bernard Vifian 1.34.25.8: 5. Kurt Rub 1.38.34.2 SPANJE (Montjuich. Barcelona): 1 Eduardo Castello. 204 kilometer in 5 uur 11 minuten en 50 seconden: op 1 minuut 16 seconden: 2. Andres Gan- darias; op 1.21: 3. Domingo Perurena: 4. Mario Lasa. 5. Felix Gocizales. LUXEMBURG (Kayl) 1. Eddy Schutz 33,6 kilometer in 53 minuten en 50 seconden. GROOT-BRITTAN Nlë (Hull) 1 Danny Horton. 232 kilometer in 5 uur 33 minuten en 41 seconden; op 1 mi nuut 19 seconden: 2. Barras; 3. Hit ehen: 4. Dean; 5. Addy. s Bernhard overhandigt Jan van Dooyeweerd de Gouden Zweep. Eland laat nog juist zgn staart (Van i paardesportmedewerker) UTRECHT Met zijn geweldige trouw, zijn overmacht aan snelheid en ook aan uithoudingsvermogen heeft Eland, in handen van Jan van Dooye weerd. gisteren op Mereveld de Gouden Zweep veroverd voor eigenaar Van den Elshout. De bedreiging van Henri Buitenzorg winnaar van vorig jaar was er weliswaar, maar echt verontrustend was die voor Eland in feite nooit. Ver achter deze twee kwam For Ever als derde binnen na heel zwaar werk gedaan te hebben. Eland, die in de race de zweep niet nodig had gehad, heeft zich vervolgens weer erg kalm laten huldigen, het Wil helmus over zich heen laten gaan en een zeer luid bejubeld ererondje ge lopen. Jan van Dooyeweerd, glimmend van tevredenheid, maar uiteraard na deze tiende zege op rij niet al te ver rast, zwaaide de zweep die prins Bern hard hem met een passend woord had overhandigd. Toen was het tijd voor champagne ter bekroning van Elands prestatie die overigens erg eenvoudig tot stand kwam WASSENAAR Cleopatra bleek tegen het hoogste gewicht en de toch wel wat zware renbaan op Duindigt wel bezwaar 1e hebben. In de Trial Slakes deed zij in het begin keurig haar werk aan de kop en in eerste instantie kon zij de aanval van Poly Trek binnen de perken hou den. Maar Poly Trek kwam terug en juist toen die Cleopatra tot capituatie I dwong kwam I Wish I Knew S buitenom. Vandeuren had dit paard dusdanig op snelheid dat er voor de verzamelde rest ineens helemaal geen kans meer was, ook voor Poly Trek niet en voor de op- komende African Bov die wel nog even de derde plaats van Cleopatra afpakte. Met dat al wordt de Derby een open koers bij de volbloeds. Een ontzagwekkende eindsprint bracht Gallant Way nog bijna de winst bij de hoogste klassers voor de sulky. Hij had halverwege een forse fout en toen was zijn achterstand op Firmin die snel de kop had vrijwel niet meer te overbrug gen, maar op de laatste paar honderd vloog hij op Firmin toe en de foto moest bewijzen dat Firmin had gewonnen. (Zie voor uitslagen resultaten) irspellingen: autostart, met Scott - Jeroen tostart): Morgen In Nootdorp is morgenavond de Zilve ren Zweep weer aan de beurt, na de Gouden Zweep die op Mereveld zijn be stemming vond. In Nootdorp wordt die strijd uitgevochten in serievorm. Drie series aan hel begin van de avond leiden naar een finale die een mooi sluitstuk kan vormen om kwart over tien. Het programma begint om zes uur en luidt, voorzien van onze a lubileumprijs (2000 trio, eerste afd.): Jim Belwin - Inge N. Zilveren Zweep I Hanneke d'Aster - Gold Westlandia - Hofnar Zilveren Zweep II (met trio): Happy First - Donar Scotch - Gold finger Out sider: Gravin Rita W Zilveren Zweep III: Ferdinandus R - Gehade Hollandia - Everprise. Hilversum Vl-prjjs (2000 m, autostart, met trio): Hansi Buitenzorg - Gertien WS - Gitte Norton. Outsider: Granit Hol landia. Nootdorpprijs (2380 m): Joke - Irolo D - Joland Thar Witte Paardprtjs (2000 m, autostart, met trio): Ike Hollandia - Ivan Hanover - Ilona Hanover. Outsider: Irman Buiten- Jubileumprijs (2000 m, autostart, twee de afd.): Jolly Jumper - Jerolimo - Jezebel. Sportparkprjjs (2380 m, met trio): Ina Song - Izegrim - Helios CH Tot slot de finale van de Zilveren Zweep over 2000 meter. VALKENBURG Het zal altijd de vraag blijven of Jan Spetgens (li tijd: 24 jaar, woonplaats: Someren, beroep: tegelzetter, wielerkarakti gemakzuchtig, wielerspecialiteit klimmen) ok Nederlands kampi- bij de amateurs was geworden als er zich in de finale geen incids< had voorgedaan. Vooropgesteld dat hij er de kwaliteiten voor WV i om te winnen op een voor hem zo op maat gesneden parcours als la van Valkenburg, kon niets anders geconstateerd worden dan dat Ju Spetgens door een toevalligheid in goede uitgangspositie kwaï Hij kreeg die toen in de finale (vier- mans kopgroep, waarvan Fedor den Hertog afviel door onmacht op de Cauberg) zijn ploeggenoot Mathieu Pustjens de spurt aantrok. Op slag veranderden ritme en positie van hen die dongen naar het kampioenschap. Pustjens „zwabberdewanhopig zoekend naar cadans, over het asfalt en manoeuvreerde daarbij zo dicht naar de kant dal'hij Wim Keileners (ook al een ploeggenoot) zowat klem- zette tussen een dranghek. Bleef over Jan Spetgens, die frank en vrij ach ter het wiel van Pustjens te voor schijn kwam om te winnen. „Ik geloof niet peinsde Jan Spetgens. „dat ik hel door geluk ben geworden. Daar voor moesten er nog teveel meters ge reden worden. Bijna 200 denk ik. De koers was nog niet in een beslissend stadium toen dat gebeurde". In elk geval was Jan Spetgens een representatieve winnaar van een boeiende koers, waarin de amateurs zo vlamden, dat hel wedstrijdverloop veel overeenkomsten vertoonde met het verhaal van de tien kleine neger tjes. In die slag was Jan Spetgers één van de actiefslen geweest. „De hardste werker", vond Fedor den Hertog, „die ik de titel het meest van allemaal gun. Niet die andere twee" En daarmee leverde 's lands meest beschreven en bejubelde ama teur zeker geen juiste kritiek want met name Wim Kellenaars maakte grote indruk met een achtervolging na een lekke band. Hij raakte zover achter, dat hij twee groepjes moest passeren om weer te kunnen aanslui ten. Hij deed dat met fabelachtige snelheid. Fedor den Hertog had nog meer op zijn hart: „Iedere keer als ik wat wilde ondernemen, waarschuw den ze elkaar En dat was niet zo verwonderlijk. Tenslotte rijden Pust jens, Kellenaars en Spetgens voor dezelfde firma (Mars'Flandria). Ze vonden elkaar (en Jan Spetgens maakte daar geen enkel geheim van) in de aktie om Fedor den Hertog kwijt te spelen, ook al schreef punt I van het wedstrijdreglement voor dat rijden in ploegverband niet toege staan was. „Wij hebben echt ook in dividueel gekoerst", zei Jan Spet gens, „maar ja. als je met drie ren ners van dezelfde firma in een kop groep van vier zit heb je natuurlijk meteen ploegverband. Dat is nogal logisch". De drie stalgenoten vorm den een sterk „front" op de vlakke stukken van het parkoers. „Daar hielden we Den Hertog in bedwang", legde Spetgens uit. „omdat hij op het vlakke gedeelte zijn slag kon slaan. Berg op waren we allemaal beter. We hadden dus maar één doel: Fedor tot aan de voet van de Cauberg bij ons houden en hem dan in klim lossen. IIIIIIBIIIIIllllllllil VALKENBURG. De 21-jari Keetie Hage heeft voor de derde in successie het Nederlands kampioc schap op de weg voor dames n overd. Zij kwam zaterdagmorgen een parcours op de Cauberg in I Zuidlimburgse Valkenburg met voorsprong van 57 seconden eerste binnen en legde de 47,5 km ronden) af in de tyd van 1.23.15. De uitslag is verder: 2. Henny Fab< Hondevelt (Apeldoorn) op 57 sec.: Truus Smulders (Gerwen) op 1.20; Bella Hage (Den Haag) op 2.07; Truus van der Plaat (GeldermalK op 2.31. En dat lukte. In het korte, stal klimwerk ging minder talentrijkeD Hertog uit de wielen. Boven, top, knokten de drie ploeggenoti het verder i Alle drie w ■aren ze werkers va eerste uur geweest. Ze zaten toen in de tweede ronde al een groep van veertien ontstond die lal uitgebreid werd tot 22, daarna u: dunde tot dertien en waaruit tot d (met nog 40 kilometer te rijden) renners. Den Hertog, Pustjens, Sp« gens en Kellenexs overbleven, selectie, die tot stand kwam onder druk van een bikkelharde ko« waarin strijdlust en initiatief v» een zeer aantrekkelijk verloop zorg< En in de spanning sneuvelden fav rieten als de kampioen van lf Kees Koeken (ziek van de fiets), aankomend prof. Kees Priem (v« keerd wiel gekregen na bandbrev waardoor z'n rem aanliep en hij nl in de juiste versnelling kon schak len). Van pech bleef overigens winnaar Jan Spetgens ndet gespa» want hij moest vier keer van fiets. Zijn kampioenstrui zal Spetgens ker niet gebruiken als visitekaart om bij een profploeg onder dak te men. „Daar geef ik niks om. I roepsrenner" Kritisch over zicht dan: „Ik mis er de mentaliteit vi Ik ben niet eerzuchtig. Fout c schien, maar het is zo. Ik heb graag gemakkelijk. Ik ga nooit het uiterste". PETER HEERKE! MERANO De ploeg van Oostenrijk is zaterdag in Merano wereldkampioen kano-slalomvaren in Kajak-een gewor den. De Oostenrijkers behaalden 302.83 punten. Oost-Duitsland werd tweede (329-87) en West-Duitsland derde (337.05). De Westduitser Reinhold Kauder overde de titel in de een-pers dese kano. Hij behaalde 293.76 pus tweede werd de Oostduitser Wulf nicke (305.49) en derde de Tjesch 1 Sodomka (313.23).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12