Terug naar de grote knal Jeugdige v. d. Sluis >edreigt Blommendaal MARKTBERK 1HTEN BOERENZOON WERD GROOT ASTRONOOM Radio-astronomen reizen miljarden jaren in de tijd BEN JE 15 JAAR... leidse Courant KRANTENWIJK INDERDAG 17 JUNI 1971 LEIDSE COURANT UCKY LUKEIn de schaduw der boortorens OM MARIE-ANNGoud in de olie leun wsxBiJKmn -• rgï-ïj*?' WE EN WISKE; De kale kapper LEIDEN Toen in 1936 de Groningse boer Van der Laan op zijn akker stond en naar de sterren keek, zal hij wel gedacht hebben: „Er komt vorst vanavond". Vierendertig jaar later kijkt zijn oudste zoon Harry ook naar de sterren, maar zijn gedachten zijn niet van deze aarde. Want prof. dr. H. van der Laan is gewoon hoogleraar in de radio-astronomie aan de universiteit van Leiden en een van de leiders van een we tenschappelijk team dat zich de ambitieuze opgave heeft gesteld te zoeken tot aan de horizon van het heelal. Met behulp van 's werelds sterkste ra diotelescoop in het Drentse Wes- terbork maken radio-astronomen waaronder prof. Van der Laan, reizen die niet meer te meten zijn in kilome ters maar in miljoenen lichtjaren. Een lichtjaar is de afstand die het licht in een jaar aflegt (de snelheid van het licht is 300.000 kilometer per seconde. I dus rekent u maar uit). Maar niet alleen naar de ontzaglijke j ruimte van het heelal richt prof. Van der Laan zijn superkijker. Hij snelt ook terug in de tijd, miljarden jaren diep. Ver. onbegrijpelijk ver voordat de oermens zijn knots verhief en zich I hiermee machtiger maakte dan het dier, ver voordat de brontosaurus zijn tonnen gewicht over de aarde torste, ver voordat de aarde en de zon zich vormden, ver voor er leven was en zelfs ver voor de .materie er was. Want hel einddoel van de reis die in Westerbork start is hel begin van alles: de vroegste faze, de geboorte van het heelal. Plus minus tien miljard jaar geleden vond er een ontploffing plaats: de j grootste knal van alle tijden. Ontzag lijke hoeveelheden energie en deeltjes. later verdicht tot hemellichamen, werden weggeslingerd en verwijde ren zich nog steeds. Neem een ballon, breng er verfpunten op aan en blaas I hem op. De verfpunten komen steeds J verder te liggen van elkaar. Vergelijk een melkweg een enorme verzame- j ling sterren door zwaartekracht sa- j mengebald op reis. met zo'h verf- punt en u hebt er een idee van waar prof. Van der Laan en zijn collegae mee geconfronteerd worden. Fascinerend „We kunnen met de telescoop terug in de tijd. We zien een brok geschiedenis van de wording van het heelal. Hoe konden die ontzettend grote gebeurte nissen plaatsvinden? Hoe worden ze veroorzaakt? Door een nauwkeurig onderzoek hopen wij aanwijzingen hierover te krijgen. En wat we ook willen nagaan is: hoe universeel zijn de fysische wetten? Dat vind ik zelf een van de meest fascinerende aspec ten van zo'n reis terug in de tijd. Als je vijf miljard jaar terugkijkt, gelden dezelfde wetten als nu. Hoe komt dit? De ruimtetijd blijkt uit door de tele scoop gevangen straling door een weefsel, samenspel van natuurwetten te zijn gestructureerd." De loopbaan van prof. .Van der Laan is van dezelfde allure als die van een komeet. Hij werd in 1936 geboren in het Groningse Blijham als oudste zoon van een landbouwer. „Mijn vader beeft drie zoons. Er was weinig kans om twee of drie boerderijen te be machtigen. Dat was te duur. Mijn vader had 35 hectare bij een huur- boerderij. Daarom emigreerde hij naar Canada. Maar goed ook. want het lag nooit in mijn bedoeling om boer te worden. Ik was 16 en zat op de hbs in Winschoten en wilde naar Delft. De kant van de wis- en natuur kunde uit, In Canada ging ik eerst twee jaar werken; van alles en nog wat, Ik moest me aanpassen, een le vensstijl aanmeten en het is niet effi ciënt om dan meteen naar school te stappen, 's Avonds studeerde ik Engels en de technische terminologie van na tuur- en scheikunde. En Engelse lite ratuur. geschiedenis etc. Ik heb een vol seizoen, van planten tot de oogst, gewerkt op een tabaksplantage en dan heb ik nog een jaar in een fabriek gewerkt. Mijn vader heeft nu zijn boerderij verkocht, en hij renteniert met mijn moeder, want mijn twee broers zijn ook geen landbouwer geworden. Toen won ik een beurs die mijn hele universitaire studie van vijf jaar be kostigde. Daarvan studeerde ik wis- en natuurkunde. Toen ben ik afgestu deerd en heb ik een Gemenebestpro- motiebeurs gewonnen aan de Cam bridge University in Engeland. Er was een enorme competitie van afgestu deerden en je moet hoog op de rang lijst staan om een van die promotie- beurzen te bemachtigen. Ik was toen genaturaliseerd tot Canadees. In Enge land heb ik drie jaar astronomisch onderzoek gedaan en daar promoveer de ik in 1963. Na mijn promotie heb ik nog een 'jaar gestudeerd aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, een vol jaar filosofie. Dit deed ik om de grondslagen van mijn eigen weten- Oor schap en de relatie van je eigen wetenschap tot je diepste religieuze grond beter te zien. En om over dat verband rustig na te denken, waar voor je in de natuurwetenschappen geen kans hebt. Ik had door de jaren heen een leesprogramma uitgestippeld van zaken die ik beslist eens moest bestuderen en dat lukte niet tussen de bedrijven door. Het is me daarna ge lukt een aanstelling te krijgen aan een Canadese universiteit. Die begon met een jaar betaald verlof. Daar heb ik drie universitaire jaren astronomie gedoceerd en onderzoek verricht. Prof. dr. H. v. d. Laan zoekt het antw Door het kijken naar verschillende sche collega's ingeschakeld die probe- diepten in het heelal kijk je tegelijk ren met hun kijker iets te zien op de naar verschillende perioden. Je pro- door ons aangewezen plek", beert het fysische ontwikkelingsproces het astronomische heelal te be- Levensbeschouwing grijpen over een tijdsdomein dat zich uitstrekt van dit moment naar een miljarden jaren oude faze. De astronomen speuren de hemel af met verschillende soorten telescopen. De optische telescoop, oftewel een ul- trasupersterke verrekijker waarvan de grootste (Mount Palomar) een doorsnee heeft van vijf meter, en de radiotelescoop. Een radiotelescoop is een ultrasupersterke antenne die radio signalen opvangt uit het heelal. Men krijgt hier geen direct beeld, maar gegevens die over te vlanten zijn op kaarten en grafieken, die voor een deskundige even begrijpelijk zijn als een schatkaart voor een zeerover. Districttennis goed op gang Herenenkel C - le ronde: P. Kinkel- A. v. Vierbergen 6-2, 6-0, R. den Boeft- I R. Schepman 6-2, 6-0, M. Noordman-R. Lucas S-6. 6-3, G. Dijksman-P. de Wolf 6-4, 6-3, T. v.d. Bruggen-R. v. Ee 6-0, I 6-1, E. de Groot-H. Frielink n.o.; A. Ploos v. Amstel-H. Morshuis 1-6, 6-1. 6-4 Moekardanoe-de Boer n.o., v. Beelen- Dekker favoriet bedrijfsfinale HAZERSWOUDE Het team van :t architectenbureau Dekker-accoun- Brooshoff 6-1. 6-3, v. Werkum-Tjebbes tantskantoor Hogeveen maakt de mees- 9-7, 7-5, Pauwels-Rodenburg 6-0. 6-2. te kanSi vrijdagavond als winnaar uit v.d. Capelleu-de Wekker 6-3. 7-5. buj u ki)m,n he, b.dr|ihï0et- iEIDEN Na twee dagen lang de Istrijdleiding van het toernooi om de rictstitels geteisterd te hebben, liet het de derde dag eindelijk af ten. Zodoende konden enorm veel par- worden verspeeld, waardoor de istrijdleiding erin slaagde haar ach- «tand bijna geheel in te lopen. ronde bereikend, waarin hij Jaap Tem- minck zal ontmoeten. Lodewijk Kallenberg bereikte de volgen de ronde door op eenvoudige wijze Peter Tuk te elimineren. S. Ruysenaars-Dee 6-1. 6-1. P. v. Straa- -1, H. Schüller-O. Ufkes baltoernool. dat wordt gespeeld op het nardus. Radiotelescoop Prof. Van der Laan is opvolger van de wereldvermaarde astronoom, prof. dr. J. H. Oort. De radiotelescoop, een batterij van 12 futuristische „schotels" in Westerbork is geconstrueerd om vragen op te lossen, maar toept hierbij nieuwe vragen op: Is het heelal eindig of oneindig? Groeit, het heelal onbeperkt tot de jongste dag of zet het uit en krimpt het in met een ritme dat miljarden en miljarden jaren overspant? Wat ligt er voorbij de verste ster? Wat ging vooraf aan die oerexplo- Prof. Van der Laan: „Met de telescoop in Westerbork speuren wij een klein gebied van de hemel af. Een gebied van maar enkele tientallen vierkante graden. Daar is de telescoop 56 dagen mee bezig. Wij proberen nu dat stukje in kaart te brengen. Omdat je daar heel lang naar kijkt, heb je het voor deel, dat je zo ook heel zwakke stra ling kunt opvangen. De telescoop van Westerbork gaat 6 lot 7 miljard licht- jai-en terug. Dit is trouwens maar een van de programma's die hij moet uit- De telescoop kijkt terug in de tijd. Wat je dan ziet zijn de radiobronnen zoals die vroeger waren. Je tast op die manier de verschillende fazen van de fysieke ontwikkeling van het heelal af. En dat is ook juistde bedoeling van dit programma een recente faze te vergelijken met een vroegere faze. Kan men een optische telescoop verge lijken met het oog, zo is die radiote lescoop een „oor" waarmee sterrenstel sel. ofwel melkweg, ofwel galaxie, kan miljarden sterren omvatten. Zo bevindt zich onze zon met zijn satellieten de planeten (waaronder de aarde) in een dergelijk sterrenstelsel dat wij „de Melkweg" noemen. Er zijn miljarden en miljarden sterrenstelsels die ieder et hun aanhang hun eigen weg ver volgen in het heelal, voortgedreven door de oerexplosie van 10 miljard jaar geleden." Prof. Van der Laan: „We hebben radiobronnen in ons eigen sterrenstel sel en daarbuiten. In ons eigen Melk wegstelsel zin de meeste radiobron nen ontplofte sterren, de z.g. superno- varesten en verder zijn er grote ge bieden van gas- en stofwolken waarin zich jonge, hete sterren bevinden. Dc sterren verhitten het gas en zenden zowel licht uit als radiostralen. De spiegels van de radiotelescoop van gen die radiostralen op. Met een nor maal radiotoestel thuis zijn die ra diogolven ook op te vangen, maar dat is achtergrondgeruis dat meestal niet gehoord wort omdat de ruis van het toestel zelf nog sterker is. Buiten onze Melkweg worden natuur lijk ook zulke bronnen gevonden. Maar omdat die zo ver weg zijn kun je ze bijna niet meer detecte ren. Hooguit in de nabije stelsels, dat wil zeggen binnen de 50 miljoen licht jaren. Dat is astronomisch gesproken onze directe omgeving. Naast deze kleine radiobronnen die geassocieerd zijn met een enkele ster of met een groep sterren, zijn er ook nog op een veel grotere schaal explo sieve gebeurtenissen die nog eens een keer een miljoen of een miljard keer sterker zijn. Er zijn sterrenstelsels waar zich in de kern ontploffingen voordoen, dus echt kosmische explosies en die veroorzaken een radiobron die een miljoen' of miljard maal sterker kan zijn dan een supernovarest. Radio-astronomen werken altijd sa men met optische astronomen. Hebben zij iets ontdekt, dan worden de opti- „Heeft uw filosofische studie u gehol pen bij uw onderzoek? Wordt uw le- vcnsbescouwing hierdoor omverge gooid. of gestabiliseerd?" Prof. v.d. Laan zegt daarop: „Wat uw eerste vraag betreftr, die studie heeft mij een onmisbaar stuk systematisch denken bijgebracht. De tweede vraag roept noch het een, noch het ander op, Je eigen denkwereld wordt voortdu rend beïnvloed door natuurweten schappelijke activiteiten. Maar die ac tiviteiten worden ook door je wereld beschouwing beïnvloed". „Maar wordt uw wereldbeschouwing nu beïnvloed omdat u verder kunt kijken dan de grenzen van de aarde, letterlijk en figuurlijk „Je moet bedenken dat een astronoom gemakkelijk went aan die kolossale begrippen", zegt prof. v.d. Laan. „Je zit er iedere dag in. Zo noem je het feit dat je vier kilometer van de Sterrenwacht woont, terwijl je, 2!odra je achter je bureau gaat zittep, bezig bent met iets dat 12 miljoen lichtjaren ver is in een adem als een gewone •zaak. Dat is een zekere gewenning. Wat mijn wereldbeschouwing betreft, een wat minder gebezigde term van daag de dag, ik ben een overtuigd christen. In het hele machtige kader van 's mensen veelzijdige ervaring kan een mens zich bewust worden dat ook het fysische heelal een grootse conceptie is en van een ongelooflijk grote allure. Het heelal past helemaal bij de grootsheid en je mag wel zeg gen de pretentie van het evangelie. Voor mij is dat volledig congeniaal. Men mag niet zeggen dat ons weten schappelijk werk het. evangelie op ni veau moet brengen, Het is juist het evangelie dat een heel andere status heeft. Dat komt eerst, is primair en in het licht daarvan zie ik de zin van mijn werk en van alle werk. Ik heb ar geweldig veel bezwaar tegen dat de een of andere wetenschapper door middel van het prestige van zijn vak het christendom wil ondersteunen of met datzelfde prestige vaniilt e«i ver zwegen ander geloof het christendom ondermijnt. De mensen denken wol eens: „Die professor moeg het weten". Dit is een verwerpelijke wijze van e- vangeliseren en van seculariseren. Dat is als het ware het evangelie onderstu ten met een stuk wetenschap. Maar ook een wetenschap. Om zinvol te zijn. heeft hij eerst het evangelisch inzicht nodig in wat de mens te doen staat. Niet andersom. Een christen kan onbevangen in de schepping staan, want die weet wie de oor sprong, de zin van de schepping ia: namelijk dezelfde die ons dwars ddfcl alles heen heeft vastgehouden. Tot onze verwondering zijn we nu fa ons gesprek van radio-astronomen tot Pasen gekomen, als van periferie naar het centrum". JAN KOESEN ten-Dijke 6-1. 6- 6-0, 6-1, W. Nagel-v. Hage 2-6, 6-3, 6-4, A. de Wit-B. v.d. Zee 6-4, 7-5. 2e ronde: T. v.d. Bruggen-E. de Groot 6-0, 6-1, Koelman-v. Beelen 6-3, 6-3, Pauwels-v. Werkum 6-0, 6-3, Broxter- man-H. v.d. Capellen 5-7, 6-4, 8-6, Vis_ been-v. Straaten 6-4, 6-3. Outsider n totaal moeten nu nog 105 partijen gij de dames had Mirjam Mulder meer vier dagen tijd worden verspeeld, het- moeite met mevr. Huurman dan op M een haalbare kaart voor de or- grond van haar capaciteiten mocht usatoren moet zijn. den verwacht. Met 6-3 in de la de hoogste afdeling leverde Gerrold reeks bleef zij aan de positieve kant van Sluis, het jeugdige talent van de de score. Annelies Kook versloeg hier :he Hout een opvallende prestatie, mevr. v.d Linden. fi Ronald Blommendaal wist hij een in het herenenkel-C maakte Onno achterstand in de tweede set goed Ruysenaars - vorige week winnaar in zelfs op 54 40-30 een Alphen - zijn faam als outsider volledig waar door Dee in slechts twee games te verslaan. D.E.C. - le ronde: Mevr. Schouten-H. Lange veld 6-1. 6-1, M. den Holder-R. v.d. Pol 6-4, 7-5, M. Prager-T. Keyser 6-2, 6-3, E. Leer de Bruyn-S. van Praag 6-4. 6-3, A. v.d. Mey-A. v.d. Capellen (3.0. 6-1,C. Brooshoofd-H. v. Noort 6-2, 'laatste S-4- K Braakman-E. Moors 6-1, 6-0, sportief In de finale ontmoet dit elftal om 19.00 uur de loodgvieters van P. v. d. Niet NV. die gisteravond de woningin richters van Huisman, versterkt met de mannen van melkhandel Krron, met liefst 92 versloegen. Voets N V. speelt dezelfde avond tegen de combinatie Huisman-Kroon. Voor de winnaar is een fraaie beker, door alle bedrijven (i,.„ a gedoteerd, beschikbaar. Ook is er nog i jaSer een kleinere bokaal in dit toernooi te (1( verdienen. Overigens blijkt er in dit j kwalin erlopende toernooi èèn wan- ^'•ma^n klank: er zouden bij sommige veel gastspelers van de partij zi Point te krijgen. Toen echter liet mendaal zien, hij niet voor niks jen hoger speelt. Met flitsen- [forehands en scherpe backhands gaf Krrold v.d. Sluis geen enkele kans met 7-5 greep hij de volle te. de partij tegen Jan Theunissen J Har Meijer was interessant. De op y. Van'he beluste Har Meijer - vorige A Hi was hij in Alphen tenonder ge- tegen Jan Theunissen - ging fel f n start en met diep baselinespet gaf jfo 'an Theunissen in de eerste reeks V, *n enkele kans (6-1). V, Inde volgende reeks kwam Jan Theu- sseh echter goed terug. Met slize ge- forehands en fraai aanvalsspel hij deze set (6-4). In de laatste fiks herstelde Har Meijer zich echter WMi, Niets meer missend en fel op (ADVERTENTIE) liwa op deze dorde Peter Pouwel toernooidag tw> eerst Rodenburg en vervolgen! kum in twee sets uit te schakelen. Bij de dames bereikte Ellen Sanders de der- de ronde door mej. Gast in twee korte sets te. kloppen. Uitslagen H.E.B. - le ronde: A. v.d. Berg-T. Crépin S-6, 6-4, H. Meijer-J. Theunissen 6-1. 4-6, 6-0, W. SmithH. Mulder 6-2, 6-4. L. Kallenberg-P. Thiele 6-3, 6-4. 2e ronde: A. v.d. Capellen-J. Blaauw 6-8. 6-3. 6-0, R. Blommendaal-G. v.d. Sluys 6-3, 7-5. D.E.B. - le ronde: M. Mulder-Mevr, Huurman-v. Eesteren 4-6, 9-7, 6-3; Mvr. A. Koole-mevr. v.d. Linden 3-6, 6-2, 6-4. Kom dan zo spoedig mogelijk even bij ons op kantoor. DEN TELEFOON 01710 - 22244

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7