Proef met koopavond voor alle aanvragers n „De Groene Jonker' voorbeeld van stille verblijfsrecreatie Voorstel van college: 3 Leidse instrument makers vervaardigen operatieverlichting voor Indo-China Ook voor vlees, brood en groente Veronica en Li da doen hun jas uit Recreatieplan Zevenhoven krijgt gestalte Triduüm genoot van huisorkest Inrichting bepaald door de Nieuwkoopse plassen Sociale werk voorziening wordt gebundeld CORDUROY KOSTUUMS voorradig DONDERDAG 17 JUNI 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN Techniek en Wetenschap in Nederland kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan de oplossing van sociale problemen in Vietnam, Laos en Cambodja. De werkgroep Fysica en Samenleving en de Vereniging de Leidse Instrumentmaker School ont vingen gistermiddag in een bijeen komst in het Ramerlingh Onnes La boratorium leden van een Delftse werkgroep, die uitvoerig de ontwikke ling van hun operatielamp uit de doe ken deden. De omstandigheden waaronder de chi rurgen van het bevrrjdingsfront moeten opereren zijn slecht. Om beschermd te zijn tegen bombardementen worden de operaties meestal verricht in onder grondse ruimten, die soms niet hoger zijndan honderdtwintig centimeter. De De elektriciteit voor de verlichting ■wordt ter plaatse opgewekt met behulp hm een omgekeerde fiets met de dy namo op het achterwiel. Iemand moet aan de trappers draaien zolang' de operatie duurt. De nu door de werk groep ontworpen lamp moest aan zwa. >en voldoen: tropenbestendig, zeer betrouwbaar en werkend op dynamo :cu en goedkoop. De ontwikkeling de operatielamp werd mogelijk, doordat het een ontwerpopdracht werd tweedejaars van de studierichting industriële vormgeving, zodat de vijf initiatiefnemers voor de ontwikkeling het projekt konden rekenen op de n van de technische hogeschool. Van de operatielamp, die aan materiaal ongeveer taohtig gulden kost, zullen vijfhonderd zonder enige winst wor den geproduceerd in eigen beheer. Een vijftal personen gaf zich gistermiddag onmiddellijk op om ook mede te wer. ken aan de produktie. Soortgelijke groepen als de Delftse werken ook elders in het land. Een groep in Enschedé werkt aan een elektrokardiograaf, een Amsterdamse groep bestudeert een apparaat voor eenvoudige energievoorziening. Het comité wil in Nederland aan tonen. dat het Ontwikkelen van we tenschap en techniek onverbrekelijk verbonden is aan het gebruik ervan. De onderzoekers in het westen hebben tot dusver meer aan de afbraak dan aan de opbouw van Indo-China bij gedragen. aldus de doelstellingen. Vanuit de vergadering werd het idee geopperd te beginnen aan de ontwik keling van een betrouwbare bloed drukmeter, na onderzoek of het ont wikkelen en produceren ervan goed koper is dan de aanschaf in de winkel. Een van de moeilijkheden is wel het nauwgezet peilen van de behoeften aan instrumenten. De kommunikatie met de betreffende landen is vaak slecht en betrouwbare informatie moei lijk te krijgen. Daarom heeft het Comité een kom_ munikatienetwerk opgebouwd. Dit om vat personen en organisaties in Viet nam, Laos en Cambodja en vertegen woordigingen daarvan in Europa, die behoeften, de prioriteiten daarvan en ook de gebruikseisen kunnen doorge ven. De eerste kontakten met de di verse vertegenwoordigingen in Parijs hebben reeds waardevolle informatie opgeleverd. Het is voor Vietnam vrij uniek, dat vanuit hgt Westen kant en klare din gen speciaal voor hen worden gepro duceerd en het betekent een belang rijke morele steun. Belangstellende Leidse instrumentma kers kunnen zich opgeven bij Peter de Goede, fysiologiegebouw Wassenaarse. weg, Leiden. Tel. 48333 tst. 3681; 's avonds 02079 17 19. Het algemeen kontaktadres van het Comité voor Vietnam, Laos en Cambodja is: Prin sengracht 834. tel. 020—22.84.61. Voor de produktie van de operatielamp is 40.000,_ nodig. Het gironummer van de Delftse werkgroep is: 2647 Amro Bank. Delft; t.n.v. technici voor Vietnam; rek. 44.20.35.616. Michael v. d. Putten LEIDEN Zoals wethouder J. Lijten van economische zaken onlangs al op de eerste koopavond in de Leidse bin- uenstad aankondigde wordt de gemeen teraad 28 juni het voorstel voorgelegd j om aan de wekelijkse koopavond op donderdag uitbreiding te geven buiten het reeds aangewezen gebied in de binnenstad. Verzoeken om de zaken open te mo gen stellen zijn binnengekomen van de stationsweg, het Bevrijdingsplein, het Vijf Meipxein, de Garenmarkt, de Hoge- woerd, ae Turfmarkt, de Diefsteeg, de Cobetstraat, de Doezastraat, de Kraaier- straat, de Nieuwe Beestenmarkt en de Morsstraat. De Kamer van Koophandel heeft reeds een gunstig advies uitge bracht voor wat betreft de winkels in de meeste van de hierboven genoemde straten. Verwacht wordt, dat het gun stig advies van de Kamer voor de overi ge straten nog voor de raadsvergadering zal binnen komen. Op eigen initiatief heeft de K.v.K. verder een enquête ingesteld bij de winkeliers in de Steenstraat en rond het Kennedycentrum. Het resultaat daarvan is, dat ook voor deze zaken wordt voorgesteld ontheffing van de bepalingen in de winkels'sluitingsveror- dening te verlenen. Het college wil de proef van 1 jaar met de koopavond voor het grotere gebied reeds op 1 juli laten ingaan. Ook slagers, bakkers, en groente en fruit handelaren mogen van de regeling ge bruik maken als zij dan wensen, hoe wel de K.v.K. zich in haar advies niet uitlaat over deze branches. Spreekuur Stichting Huisvesting Jongeren LEIDEN Daar het L.H.J.-gebouw liet meer beschikbaar is, houdt het bestuur van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren voortaan spreekuur "en kamer op de* eerste verdieping Steenschuur 5. Tijdstip en duur blijven ongewijzigd: iedere dinsdaga vond van 8 uur tot 8.30 uur. Oefenserie DOCOS LEIDEN DOCOS heeft zijn oefen programma samengesteld voor het .ve seizoen. Het betreft hier vriend schappelijke (uit) wedstrijden in de maand augustus. Het programma luidt als volgt: 7 augustus BGC. Floreant DOCOS 14 augustus SVLV—DOCOS; 21 augustus Alphense Boys—DOCOS; 29 augustus PancratiusDOCÓS. LEIDEN Veehandelaar Q. W. van der Hoeven uit Zoeterwoude zal zater dag bij gunstig weer zowel in de her tenkamp van de Leidse Hout ais in het Hooghkamerpark in Zuid-West een de monstratie schapenscheren gven. Dit voorjaar heeft de gemeentelijke plantsoenendienst voor beide stadspar ken een schaap met twee lammetjes gekocht. De hertenkamp in de Leidse Hout kreeg het schaap Lida, moeder van twee dochters. Het Hooghkamer park kreeg het schaap Veronica, moe der van een dochter (ooi) en een zoon Beide moederdieren moeten gescho ren. Moeder Lida in de Leidse Hout gaat zaterdag om twee uur onder het elektrische scheerapparaat; moeder Veronica in het Hooghkamerpark 's middags om drie uur. Het scheren duurt ongeveer vijftien minuten. Alleen de. regen kan spelbreker worden: natte vachten zijn niet te scheren. Maar als het eventjes wil met een zonnetje, dan gaat het gewis door. Op bovenstaande schematische tekening zijn de voorstellen van de gemeente Zevenhoven voor de recreatiepias weergegeven. Het zwarte gedeelte zal geheel beplant moeten worden, deels met bomen. De grijze plekken daarin duiden grasvelden met bomen aan. De hokjes rechts onderaan het gebied geven de geplande verblijfsaccommodaties aan. Ook zal er nog een aantal voetpaden worden verwezenlijkt. Zonnebloemdag in Voorschoten VOORSCHOTEN De jaarlijkse Zonnebloemdag te Voorschoten is weer een succes geworden. In het Bondsge- bouw waren ongeveer zeventig bejaar den en zieken aanwezig, die onder de eucharistieviering werden toegesproken j door pastoor Staadegaard. Na een ge- i zellige koffietafel en smakelijke lunch volgde 's middags een feestprogramma, verzorgd door de leerlingen van de St. Jozefschool onder leiding van de heren La Rondelle en Lippens. Zichtbaar ge noot men van de vrolijke non-stop show „Viva La Musica" met liedjes, declamatie en dans. Vooral veel bijval had de jeugdmusical „De Wonderlijke Machine" van Professor Knap. Onbe- I vangen speelden en zongen de kinderen. I Aan het einde van deze Zonnebloemdag i kreeg ieder een bakje fruit mee naar I huis, geschonken door het Wit-Gele Kruis. De voorzitster van de Zonne- I bloem mevrouw van Lierop dankte alle I medewerkers. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENHOVEN De recreatiepias, die binnen enkele jaren door zand winning bij Zevenhoven zal ontstaan wij berichtten hierover enkele weken geled reeds uitvoerig zal „De Groene Jonker" gaan heten. Het gebied zal worden begrensd door de nieuwe rijksweg 3 (noordelijk) de Ringdijk en de Molenweg (zuidelijk). Het zal na voltooiing slechts mogelijkheden kunnen bieden voor rustige recreatie. Het gemeentebestuur van Zevenhoven heeft zich vooral tot taak gesteld de „stille" verblrjfsrecreatiesfeer langs de Kromme Mijdrecht te handhaven en met de nieuwe plannen de waarde van dit gebied te doen versterken. Daarom is ook een vorig voorstel tot ont gronding van een gebied, dat zich over de Voordijkse polder uitstrekt, on aanvaardbaar geacht. WEGENS VERDUISTERING Alphense politie arresteert 3 personeelsleden van „Avifauna" ALPHEN De Alphense politic heeft drie jongelui aangehouden en heeft nog een arrestatie in petto) die zich schuldig gemaakt hebben aan dief stallen bij hun werkgever. Het zijn A. p H. (23) uit Leiden. P. H. (53) uit Hazerswoude en W. J. v. E. (28) uit Alkemade. De vierde. C. M. v. d. W. (25) Wilnis ligt momenteel in een zieken- is. om welke reden zijn arrestatie is oitgesteld. Het viertal heeft de afgelopen maan- en in het restaurant „Avifauna", aller lei dranken en geconserveerde etenswa- ontvreemd en mee naar huis geno den. Het totaal bedrag van de gestolen banken en etenswaren beloopt een be drag van f 1.500,-. Zij hebben intussen bekend zich aan deze diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Naarmate de aanleg van de nieuwe rijksweg 3 urgenter werd is ook meer inzicht verkregen in de potentdes van dit gebied en is in nauw overleg met de provinciale instanties het vierde ont werpplan samengesteld. Dit ontwerp zal binnenkort worden voorgelegd aan de door de wet aangewezen overlegpart ners. zoals o.a. naburige gemeenten en waterschappen. Kwetsbaar De recreatiegebieden van Nieuwkoop zijn in de beschouwingen van de recrea tiepias „De Groene Jonker" steeds be trokken geweest, vooral omdat met na me het natuurgebied ten zuiden van de kern Noorden als zeer kwetsbaar moet worden aangemerkt. De inrichting van het nieuwe recreatiegebied wordt daar om bepaald door de ligging (op korte afstand) van de Nieuwkoopse plassen. Het behoud van rust, stilte en de land schappelijke situatie hiervan dient te worden gehandhaafd. Voor wat betreft de inrichting wordt gesteld dat gestreefd moet worden naar: een zo natuurlijk mogelijke vegetatie; een beperkte toegankelijkheid d.w.z. niet te veel wegen en toegangen, en geen aansluiting op rijksweg 3; geen verbinding te water met Kromme Mijdrecht of later met de Nieuwkoop- ZOETERWOUDE. Het zi eken triduüm, dit jaar voor het eerst met bijzonder vee' succes gehouden in de Christus Dienaarkerk. zit er weer op voor de ongeveer ISO deel- iiemenden. Vanmiddag, na de plech tige slotviering met als celebrant mgr. J- Buis. kwamen de auto's weer hun dankbare last ophalen en ging het weer op huis aan. Hetr waren drie dagen met veel winst. „We kunnen er weer een heel jaar op teren", hoort men steeds weer na deze jaarlijkse service", aan zieken en slecht ter been zijnde bejaarden verleendGistermiddag vormde een concert een hoogtepunt van gezellig heid- Het „huisorkest" van het Zoeterwoudse bejaardencentrum Huize Emmaus had zelden een dank baarder gehoor. Al zo'n drie jaar wordt onder leiding van zuster Geraldina, de welfarewerkster en bezigheidstherapeute van Emmaus. allerplezierigst bij pianomuziek voor begeleiding gezorgd. Iedereen van Emmaus kan meedoen. Er is natuur lijk wel een verloop, maar de be zetting blijft steeds door veel en thousiasme op peil- Met overgave werden de zieken (pro forma) ,,auf- gefordert zum Tanz" en nauwgezet weerden de orkestleden zich in een sleerit en galop met triangels, 'bel letjes. tamboerijn en castagnetten. Hier en daar blies een zuster op een fluitje met wereldse uithalen en het slagwerk was in betrouwbare sterke handen van een paar stoere Emmaüsgangers. „Voor dit feest hebben we vorige week nu ook maar een grote trom gekocht", vertelde zuster Ge/ardina. Het hele triduüm in al zijn geledingen rekent erop, dat het orkest het volgend jaar terug- LEIDEN Wanneer de gemeente raad met een desbetreffend voorstel van B. en W. akkoord gaat wordt de sociale werkvoorziening in Leiden gebundeld en wordt ter zijner tijd overgegaan tot de vorming van een Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening. De leiding van deze dienst zal wor- den opgedragen aan een nieuw te be noemen functionaris, die volgens B. en W. een sociaal voelend manager met een goed economisch inzicht zijn. Hij moet tzt. onder meer de eventuele nieuwbouw van een sociale werkplaats voorbereiden. I een zekere geaccidenteerdheid van het terrein d.w.z. plaatselijke opho gingen, afgewisseld met drassige laag- Concentratie Hoewel het karakter van de plas als geheel rustig zal moeten zijn dient er toch nog een zeker onderscheid gemaakt te worden in concentratie van het be zoek. Het lijkt daarom raadzaam bij de hoofdtpegangen de viaducten van de verlengde Achterweg en de Ringdijk opvangpunten te projecteren teneinde onnodig verkeer in verder gelegen delen te voorkomen en aldus de rust te ver zekeren. Langs de gehele zuidrand van rijksweg 3 (de noordrand van de plas dus) moet daarom ook een brede groen- gordel (zie foto) worden aangebracht, die beperkt toegankelijk is voor fietsers en voetgangers. De bestaande complexen zomerhuizen, die bijna alle zyn gelegen binnen het toekomstige recreatiegebied, passen in Vacature in beheers raad Sportstichting LEIDEN De heer J. Pison of de heer J. Post wordt donderdag 28 juni door de Leidse gemeenteraad in de Raad van Beheer van de Sportstichting gekozen. In deze raad is een vacature ontstaan door het bedanken van di vertegenwoordiger van de Leidse bad mintonverenigingen. dit beeld zeer goed Ook deze com plexen zijn een voorbeeld van „stille" verblijfsrecreatie, die in het gehele toe komstige-gebied-zal moeten worden ge handhaafd. Een bescheiden utbreidLng van de be staande complexen ten zuiden van de rijksweg 3 zou nog tot de mogelijkheden kunnen behoren. Op deze wijze zal ook de verwezenlijking van een rioolwater-' zuiveringsinstallatie reëler worden. Procedure Biraenkort zal het ontwerpbestwn- mingsplan gereed komen waarna de wettelijk voorgeschreven procedure kan worden aangevangen. De tervisielegging zal direct na het stadium van overleg plaats kunnen vinden. In het ontwerp plan zullen naast de nieuwe bestemmin- ger. in de Polder Zevenhoven ben zuiden van het nieuwe rijkswegtracé ook de oevers van deKromme Mijdrecht op nieuw geregeld worden. Voor de zandwinning is een ontgron- dingsvei-gunning nodig va-n de Provin ciale Waterstaai. Dit zal niet eerder ge schieden dan nadat de consequenties van de ontgronding zijn bestudeerd en gegarandeerd kan worden dat water staatkundige en agTarische belangen niet worden geschaad. Bovendien is overleg vereist met o.a de Provinciale Plano logische Dienst teneinde na te gaan wat de ruimtelijke gevolgen zijn. IN PROVINCIALE STATEN Benoeming dr. Vis aanleiding tot interpellatie LEIDEN De benoeming van burge meester Vis te Leiden, die zoveel beroe ring hier en daar heeft gewekt is aan leiding geweest tot het aanvragen van een interpellatie door het lid van Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, A. R. v. d. Burg, Mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in deze provincie, heeft zich inmiddels bereid verklaard om opening van zaken te geven. Zoals be kend werden de kandidaten van mr. Klaasesz bij de benoemingsprocedure gepasseerd. In overleg met de minister van Binnenlandse Zaken zal de inter pellatie achter gesloten deuren plaats hebben, omdat er verschillende namen genoemd zullen worden. ADVERTENTIE Met onze VRIJETIJDSKLEDING zet U Vader in het zonnetje Grote sortering Ook in Levi's

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3