w Operapremière van Ton de Kruyf als opening Holland Festival Honecker betuigt trouw aan Moskou 7ESTIVAL GING IN DE REGEN DE STRAAT OP Egypte en Israël oneens met Rogers „SPSNOZA" DRAMATISCHER IN TEKST DAN IN MUZIEK Stadsvernieuwing eist 4,3 miljard Verkoudheid houdt veel mensen thuis Handel in jonge ooievaars achterhaald WOENSDAG 16 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Met veel kunst werk is de opera die voor de opening van het Holland Festival bij Ton de Kruyf was besteld, gereed gekomen en gister avond in de Amsterdamse Stadsschouwburg op alles zins respectabele wijze ten tonele gebracht. De com ponist, en dientengevolge ook de uitvoerenden, waren lelijk in tijdnood geraakt hoewel De Kruyf toch al zeven jaar geleden het plan opvatte deze opera te schrijven. Dat plan kreeg hij bij de première van het toneelstuk Spinoza" van Dimitri Frenkel Frank. Van dit toneelstuk maakte de sateur een jaar later een versie voor de televisie en die versie, in het Engels vertaald, begon De Krnyf op muziek te zetten. Toen de overheid bereid bleek te zijn een opdracht te verstrekken roor de totale uitwerking, werd echter Nederlands sis eis gesteld met als gevolg dat ongeveer drie kwartier muziek herschreven diende te worden. Nu kunnen we ons niet voorstellen dat die omwer king erg ingrijpend moest zijn want één van de kenmerken van deze opera is, dat men de tekst •woord voor woord kan verstaan. Er wordt name lijk nogal veel in gesproken, en al wordt er ook veel gezongen, dan gebeurt dat toch niet met zoveel lyrische of dramatische vervoering dat de tekst in de muziek ondergaat. De Kruyf zelf heeft erop gewezen dat hij ergens behoefte gevoelde „Capriccio" te citeren. Dat is heel tekenend want deze opera van Richard Strauss is een conversatie- opera over de vraag of het woord of de klank voorrang moet hebben. Het is duidelijk dat De Kruyf het woord voorrang gaf. Sterk toneelinstinct Dat was ook heel verstandig want met het libretto heeft De Kruyf het goed getroffen. Natuurlijk is het altijd hachelijk grote persoonlijkheden als Spinoza en Rembrandt op het toneel tegen elkaar uit te spelen. Kenners van Spinoza en van Rem brandt zullen stellig bezwaar hebben tegen de vergaande vereenvoudiging, die hun karakters ondergingen. Afgezien daarvan toont Frenkel Frank een sterk toneelinstinct, waarbij men een •nkel minder fijnzinnig effect op de koop toe moet nemen. De wijze bijvoorbeeld, waarop de eerste en de tweede scene, en ook de derde en de vierde, en de zevende en de achtste ^ich telkens gelijk tijdig op verschillende niveaus voltrekken en daardoor in elkaar geïntegreerd zijn, is heel knap. ook omdat dramatische spanning en lichte humor onmiddellijk naast en na elkaar optreden. Ook was het verstandig dat De Kruyf er van heeft afgezien méér muziek te geven dan de tekst ver eiste. Hij had de pauze willen vervangen dopr een sinfonia, maar dat zou aan het dramatische effect afbreuk hebben gedaan, zoals voor- en tussenspelen dat gedaan zouden hebben. Bij open doek zijn we onmiddellijk in de eerste scene; de muziek ondersteunt het zingen en spreken of geeft er een achter- en ondergrond voor. Méér zou deze muziek ook nu kunnen doen. want in wezen lijkt hij ons niet wezenlijk dramatisch, veel meer decoratief en illustratief. Eigen klankkleur De Kruyf heeft niet gewerkt met Leitmotieven maar wel geprobeerd elk personage een eigen instrumentaal karakter te geven. Het is best mogelijk dat dit in de partituur is gelukt, en dat het ook opvalt als men de muziek alléén zou horen, maar samen met de actie op het toneel zijn de verschillen niet markant genoeg. Wel heeft de muziek in zijn geheel een heel eigen klankkleur met vaak heel bijzondere nuanceringen, te fijne nuanceringen eigenlijk voor een opera. De Kruyf bereikte die onder andere door toepassing van bijzondere instrumenten als saxofoons, een klave cimbel, een heckelfoon (een soort bashobo), tam boerijnen, paardebelletjes, maar men zou zijn muziek onderschatten als men haar alleen zou ervaren als instrumentaal effect. De klankkleuren in zijn vele tinten zit in deze muziek zelf. Voorbeeldige vertolking Voor zover dat al dadelijk bij een eerste opvoe ring te beoordelen valt, leek de vertolking als geheel en in de meeste onderdelen voorbeeldig. De regie van Bodo Igész en de sobere, maar krachtige aankleding en belichting van Peter Neil Jampolis deden de dramatische spanning van handeling en tekst volledig recht. Ook het Utrechts Stedelijk -Orkest onder leiding van Francis Travis bleek volkomen voor zijn taak berekend, enkele nauwelijks storende oneffenheden en minder heldere en minder goed sluitende passages daar gelaten. ULBRICHT NIET OP CONGRES (Van onze correspondent) BERLIJN De Russische partijleider Leonid Breznjev, heeft op het con gres van de Oostduitse communistische partij alle reden gehad om tevreden te zijn over Ulbrichts opvolger, Erich Honecker. De nieuwe leider versterk te gisteren in een redevoering zijn reputatie van absolute Irouw aan de politiek van Moskou. Hij maakte duidelijk dat een overeenkomst met het Westen slechts onder harde voorwaarden tot stand kan worden gebracht. De titelrol v lagistrale ■catie i Meinard Kraak. HU verbeeldde de jonge Spinoza, de ver- pcrsoonlüking van de menseiyke rede. die niette min zo menselü'k is dat liü in onredeiyke angst en paniek kan geraken, met een zeldzame over tuigingskracht, in actie evengoed als in de ge sproken en gezongen taal. De Rembrandt van Bert BUnen, de gevoelsmens, die hier tegen Spi noza wordt uitgespeeld het is de vraag of zij elkaar in werkelijkheid ooit ontmoet hebben was in zün dictie veel minder duidelijk maar overigens in spel en zang wel markant. Heel goede vertolkingen waren er verder van René Claassen, Spinoza's vroegere vriend en latere vijand, de fanaticus die bloed wil zien, en van Sophia van Santé, de frivole Italiaanse gravin, die zowel de jonge filosoof als de oudere schilder verleidt. Ook de kleine rollen van Hendrickje Stoffels, gezongen en gespeeld door Emmy Greger, en vooral die van het Poolse meisje in haar mystieke vervoering, uitgebeeld door Maria Honecker had het rijk voor zich alleen, omdat op het laatste moment werd langekondigd. dat Ulbricht wegens ziekte het congres niet zou kunnen openen. Het was derhalve niet mogelijk, Ulbrichts populariteit na te gaan: vol gens recente Westerse berichten zou de bejaarde politicus niet vrijwillig ontslag hebben genomen, maar uit zijn functie ontheven zijn. Er'is echter geen reden om te twijfelen aan Ulbrichts verklaring, dat hij het op 78-jarige leeftijd tijd achtte, dat een jongere man het zou gaan over hemen. Honecker verklaarde, dal het centrale comité van de communistische partij positief zal reageren op iedere stap, die steunt op politieke realiteiten, maar een vredelievende co-existentie van .,de communistische DDR en de imperalis- toische bondsrepubliek" zou gebaseerd moeten zijn op de regels van het inter nationaal recht, (met andere woorden, West-Duitslamd zou de DDR internatio naal moeten erkennen). Honecker zei dat de DDR bereid was om de betrekkingen met West-Berlijn te normaliseren. Hij wenste het vier mogendhedeno verleg De westerse geallieerden zijn van me ning, dat dit overleg de gehele stad be treft en niet alleen West-Berlijn. „Maar de tegenpartij moet zich ervan bewust zijn, dat West-Berlijn een stad is met speciale politieke status, nooit tot de Bondsrepubliek heeft behoord en er ook oit toe zal behoren". Franssen, spraken goed aan. Geheel apart stond de moeilijker aanvaardbari rol van de rabbijn, die sympathiek schijnt in zijn levenswijsheid maar doortrapt blijkt als hij zijn poging tot omkoping rechtvaardigt en later hier en daar banaal uit zijn waardigheid valt. Pieter van den Berg was in deze lastige partij toch veelal wel geslaagd, maar dat kan niet won gezegd van Jan Blinkhof, te jong van stem gestalte om een geloofwaardige diplomatieke magistraat met overwicht te kunnen verbeelden. Bij het premièrepubliek van louter genodigden is de ondanks stellige muzikale kwalteiten zeer discutabele opera vriendelijk ontvangen, maai het was duidelijk dat de bijval heel in het bijzon der ook de knappe interpretatie gold. K. S. DEN HAAG (ANP) In totaal onge veer 90 medische studenten zullen ii hun tweede studiejaar naar een andere universiteit moeten verhuizen. Dit wacht de capaciteitscommissie medische faculteiten in een advies aan minister Veringa (Onderwijs). Er zal dan voor tien studenten geen plaats zijn. De capaciteitscommissie heeft het aantal studehten dat in totaal tot het tweede jaar kan worden toegelaten vastgesteld op 1255. Naar schatting 1265 studenten zullen voor de eerste-jaars examens slagen. Minister Veringa is van plan de capaciteiten voor het twee de jaar conform het advies vast te stellen. Amsterdam bü toerbeurt be last met de feestelijke opening, wil de dit jaar eens met liet Holland Festival de straat opgaan. Helaas wil de het weer dat niet. Tegen half één stonden op de Dam drie pieremen ten, tegen de regen afgedekt met grot© zeilen. Ze speelden, maar dat was alleen te horen voor wie in de bnurt kwam. En de orgelmannen brachten zichzelf een ovatie omdat een ander het niet deed. Op het kleine pleintje bij het grote Leidseplein ging het beter, maar dat kwam óók doordat er juist gisteren een terrasje a la Place du Tetre werd geopend. Mark Furneaux bracht er toch maar zijn raree-show, en besloot zijn mimespel met het uitdelen van kleurige ballonnetjes waarmee zijn toeschouwers de trams in vluchtten. Willem Breuker weer de zich met zijn ensemble met name in een bijna hysterisch slagwerk nummer. En toen we omstreeks vij ven weer in de buurt kwamen, werd ons gevraagd of we even onze para plu konden missen. Het Nederlands Blazersensemble wilde zich niet la ten kennen en speelde toch een paar korte nummertjes. Maar er waren mèèr gratis belegde broodjes dan dat er gegadigden voor waren. Ook elders, op de Wester- en de Herenniarkt, gebeurde soms wel wat maar aparte vermelding verdient het leuke binnenpleintje van het vroege re Burgerweeshuis, nu gerestaureerd Historisch Museum, waar het DAT- theater (documentatie en actualiteit) collages speelde van teksten uil Shakespeare. Er was veel belangstel ling en er was ook een aardige kuiz maar de zangeres, de klaveciniste en de gambist konden 't zonder straalka cheltjes niet af Binnenshuis ging het allemaal beter. Tegen elven was het in het deftige Rijksmuseum al een vrolijke jan boel. De suppoosten zagen geen kans de bezoekers van het gratis concert te scheiden van de stoeten vreemde lingen en de schoolreisjes die wèl moesten betalen, zodat ze iedereen maar zonder meer doorlieten. In de hal op de eerpte étage onder het orgel speelde 't Nederlands Kamer orkest onder Zinman. Een Duitse WILLIAM ROGERS' voorbijganger toonde zich verbaasd dat we !n Hellendaal een Hande bleken te bezitten maar een Engels meisje kon helaas geen waardering hebben voor de Six one-act plays for 29 musicians van Plans Kox, die toch echt wel amusant waren. In het Concertgebouw tenslotte een ordentelijk lunchconcert. Het Amster dams Philharmonisch speelde voor een driekwart gevulde zaal. mensen die op hun gemak wilden luisteren naar wat Kersjes en zijn musici maakten van lichte muziek van Bi- zet, Strauss. Von Suppé. Daniël Wayenberg stal de show met Gcrsh- wins Rhapsody in Blue. Amsterdam heeft een lofwaardige poging gedaan de burgerij bij het Holland Festival te betrekken. Als Eeji van de vele manifestaties op de eerste dag van het Holland Festiw.tl was een Koffieconcert door het Nederlands Kamerorkest in het Rijksmuseum te Amsterdam. het weer had meegewerkt, was het effect groter geweest. In elk geval kan de stad. die volgend jaar aan de beurt is, het op soortgelijke wijze proberen.'Er zat echt wel wat ln. Van e verslaggevers) DEN HAAG Volgens de Raad van Idvies voor de Ruimtelijke Ordening is de vernieuwing van steden boven 5.000 inwoners en voor de verbetering T,n het openbaar vervoer in deze ste- ',n (lokaal- en streekvervoer) van •12—1975 een bedrag van 4,3 miljard oodzakelijk. Dit betekent, dat de bij- ^len van de rijksoverheid voor deze "onieningen aanzienlijk verhoogd noeten worden. De Raad van Advies 'ee't dit in een rapport aan kabinetsin- pfmateur Steenkamp laten weten. Het oemorantlum komt ter discussie in de 'eegadering van de raad op 24 juni. In zijn uiteenzettingen komt de Raad 'an Advies tot de conclusie, dat de hoogte van de posten voor de stadsre constructie, voor de stadssanering en gor verbetering van woningen en "hbuurten in steden boven de 25.000 0 *oont Voor gemeenten boven 25.000 inwoners inwoners zonder meer onvoldoende zijn. Volgens enquêtes in deze steden blijkt onder meer, dat tussen 19701980 ze ker 46.000 krotwoningen opgeruimd moeten worden Bovendien moeten in deze steden in de komende periode en kele honderdduizenden woningen nog bewoond blijven, die, wat de Raad van Advies noemt, een absoluut te kort vertonen aan wooncomfort en aan be woonbaarheid Voor de stadsvernieu wing in de steden is daarom een bedrag van 1.6 miljard gulden nodig tot 1975. Om de verrlieuwingen compleet te maken zijn, aldus de Raad van Advies, ook noodzakelijke vernieuwingen in hel openbaar vervoer noodzakelijk. Dit om vat railvervoer, openbaar vervoer in stad en stadsgewest en streekvervoer. Voor investeringen ten behoeve van het stads- en stadsgewestelijk vervoer acht de Raad van Advies tussen 1972 1975 een bedrag van 1,5 miljard aan investeringen nodig. Daarnaast moet een bijdrage in de tekorten van het lokaal openbaar vervoer en streekver voer in dezelfde periode van 1,25 mil jard gulden verleend worden. Boven dit alles komen nog noodzake lijke bijdragen van het rijk voor de inrichting van de nieuwe steden en voor bijdragen in de tekorten van het stadsgewestelijk railvervoer. Voor deze bijdragen heeft de Raad van Advies nog geen concrete getallen willen noe- CAIRO (AFP-ANP) Een Egyptisch© officiële woordvoerder heeft ontkend, dat er punten van overeenstemming zyn tus sen de partyen in het conflict in het Midden-Oosten, zoals de Amerikaanse I minister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers, op een persconferentie heeft verklaard. Ook in politieke kringen ln Jeruzalem sprak men zijn verbazing uit over het optimisme waarvan de Amerikaanse be windsman blijk gaf. Hoewel men in Israël zeer gunstig staat tegenover de voortgezette Amerikaanse diplomatieke activiteit om tot een beperkte regeling ten aanzien van het Suezkanaal te ko men, is men van oordeel dat er zich de laatste tijd geen nieuwe ontwikkelingen hebben voorgedaan. Rogers heeft gezegd er op te vertrou wen dat bij het zoeken van een afzon derlijk akkoord over de heropening van het Suezkanaal aanzienlijke vorderingen kunnen worden gemaakt, vóórdat de algemene vergadering van de VN in sep tember haar jaarlijkse zitting begint. Hij herhaalde te hopen dat vóór het einde van het jaar de overeenkomst afgerond zal zijn. De VS zetten hun overleg met Egypte en Israël voort om van weerskanten con cessies te krijgen over de punten waar over men het nog niet eens is. Rogers somde vijf basispunten op over het Suezkanaal, waarover Israël en Egypte het al eens geworden zijn. Zo zouden, volgens hem, niet alleen Egypte en Israël, maar ook de VS, Engeland en Frankrijk graag zien dat het kanaal opengaat. Ook zou men het er over eens zijn, dat het kanaal door Egypte moet worden beheerd, dat het akkoord alleen maar een stap moet zijn naar een vredes overeenkomst. dat het bestand met een aantal jaren of maanden moet worden verlengd en dat Israël zich van de ooste lijke oever moet terugtrekken en dat in de ontruimde zone waarnemers moeten worden gestationeerd. WEERSOMSLAG (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlander is blijk baar nog steeds niet gewend aan de wisselvalligheid van zijn eigen klimaat. De gevolgen van de plotselinge over gang van het vaste voorjaarsweer naar stortbuien en windvlagen zijn momen teel duidelijk merkbaar. Veel mensen lopen met een fikse verkoudheid rond, of zijn hierdoor ge noodzaakt op bed te blijven. Drogisten en apothekers merken het vooral aan de verkoop van papieren zakdoekjes, hoestsiroop en dropsoorten. Een aantal drogisten heeft zelfs hoestsiroop bij moeten bestellen, iets, dat zoals een van hen vertelde, hij in juni nog nooit heeft hoeven te doen. Ook bij het GAK viel verleden week, toen het weeerbeeld zich ging wijzigen, een uitschieter, in het ziekteverzuim te constateren. Bij het GAK is men van mening, dat het hier niet gaat om een griepepidemie, maar om doodgewone verkoudheidsverschijn- selen. met overigens alle nare gevolgen vandien. HAAGSE POLITIE DOOR ADVERTENTIE OP SPOOR DEN HAAG (A.N.P.). De politic heeft by een dierenhandelaar aan de Van Zeggelenlaan in Den Haag acht jonge ooievaars in beslag genomen. De han delaar had de vogels via een advertenfo te koop aangeboden. Hy zegt de n» schermde vogels, die hier niet mogen worden verkocht of tc koop aangeboden, met een vliegtuig uit Pakistan te hebben laten komen. Met dezelfde zending zou hij ook twee aasgieren en een aantal pelikanen en kraanvogels hebben binnengekregen. Deze vogels waren al doorverkocht, maar zijn nog niet achterhaald. Volgens de politie zijn de ooievaart Q, Pakistan „op schandalige wijze" gekort wiekt. De vogels zijn in overleg met de officier van justitie naar het ooievaar dorp ,,'t Lieshout" bij Groot-Ammers ge bracht. is de politie nog niet duidelijk hoe de man erin is geslaagd de vogels zonder invoervergunning Nederland binnen te krijgen. Tegen de handelaar is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de vogelwet. Kamervragen over gang van zaken Willem Arntszhoeve DEN HAAG (ANP) Drie leden van <Je P.v.d.A.-fractiê ln de Tweede Kamer hebben staatssecretaris dr. Kruisinga (Volksgezondheid) gisteren schriftelijk verzocht zijn mening kenbaar te maken over de recente gang van zaken op de Willem Arntszhoeve. Zij hebben de overtuiging dat de situatie zich verder dreigt toe te spitsen op persoonlijke tegenstellingen in plaats van zich te ontwikkelen overeenkomstig de belangen van een bevredigende zwak zinnigenzorg. Gisteren zijn de besprekingen tussen het bestuur van de Willem Arntszhoeve en de stafleden van de afdeling Dennen dal mislukt. De stafleden voelden zich door het bestuur gedwongen een loyali teitsverklaring ten opzichte van de heer Anclré. directeur van de instelling, te tekenen, wat zij weigerden. Zij eisten, np hun beurt het aftreden van de heer André. Nieuwe „lichting' voor afkoop rentekaarten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na 1 juli aanstaande komen weer nieuwe leeftijdsgroepen in aanmerking voor afkoop van rentekaar ten. Aan de beurt zijn degenen die geboren zijn in de jaren 1934, 1935 en 1936 alsmede in de jaren 1913 en 1914. Wie geboren zijn in de jaren 1934 t/m 1936 komen zonder meer in aanmerking voor afkoop van hun vroegere invalidi teitsverzekering,ongeacht het bedrag dat aan zegels op hun rentekaarten is ge plakt. De in 1913 en 1914 geborenen kunnen alleen op een afkoopsom rekenen als hun ouderdomsrente op 65-jarige leeftijd minder dan 60 gulden per jaar zal bedragen. In de praktijk betekent dit, dat afkoop in het algemeen alleen zal plaatsvinden als er in totaal voor min der dan 286 gulden is geplakt. Is er meer geplakt (en de jaarlijkse rente dus hoger dan 60 gulden) dan blijft het recht op rente gehandhaafd. - De afkoop wordt verzorgd door de raden van arbeid. Aan vraagformulieren liggen op de post kantoren. In Nederland meer champagne onder de kurk DEN HAAG (ANP) In het eerste kwartaal van 1971 is in Nederland meer champagne geschonken dan dezelfde pe riode het jaar daarvoor. Uit een over zicht van het Comité Interprofcssionel Du Vin de champagne Epernay biykt dat in die periode 94.834 flessen op de Neder landse markt werden afgezet tegen 93.691 flessen in het eerste kwartaal van 1970. Nederland neemt als champagne drinkend land op de wereldranglijst ove rigens maar een bescheiden achtste plaats in. De ranglijst wordt aangevoerd door Groot-Brittannië, gevolgd door België. De plaatsen drie tot en met zeven worden ingenomen door Italië, Verenigde Staten, West-Duitsland. Zwitserland en Canada.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7