In 2000 zeventien miljoen Nederlanders Minister houdt nog vast aan kort haar Einde in zicht voor vele buurt- en clubhuizen Nationale Raad Liturgie ingesteld GASTARBEIDER BLIJFT GEMIDDELD VRIJ LANG IN NEDERLAND WERKEN In 1967 dacht men nog aan 18 miljoen Guerrilla's in lemen gearresteerd Vetgehalte in melk van 3,2 naar 3,5 pet. Malik wordt voorzitter alg. ver. VN Burgemeester en politiehoofd afgetreden FINANCIËLE STEUN BLIJFT UIT Vragen over Ossdrama in Kamer Wolf beet kind in hand WOENSDAG 16 JUNI 1971 LEIDSE COURANT DEN HAAG In het magische jaar 2000 zal de Neder landse bevolking uit 17.058.200 zielen bestaan, ruim 4.1 miljoen zielen meer dan in 1970. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vorig jaar berekend. De rolledige prognose „berekeningen omtrent de toekomstige bevolkingsgroei in Nederland in de periode 1970-2000" is ter perse. Uit de komende publikatie zal blijken, dat het C.B.S. in 19G7 nog uit ging van een bevolkingsaantal van 17.9 miljoen in 2000. Oorzaak van de nieuwe, lagere raming is de intussen duidelijk geworden tendens tot vorming van nog kleinere gezinnen en een opgetreden uitstel der geboorten. Voorts toont het sterftevcrloop een afwijking. Reeds eerder W3S gesteld, dat de sterfteontwikkeling voor mannen steeds jlechter werd. De ontwikkelingen van de laatste jaren heeft het beeld nog ongunstiger gemaakt. In een voorpublikatie over de berekeningen houdt het C.B.S. nog een slag om de arm: De bevolking kan sterker groeien dan nu is berekend. Maar ook al zou dat niet het geval zijn, dan nog betekent de nieuw prognose een uitbreiding van de bevolking met een derde. Dat zal al problemen genoeg opleveren. Ieder jaar vermeerdert de bevolking met rond één procent. Zo nauwkeurig mogelijk is berekend, in welke leeftijdsgroepen en in welk geslacht die dpi uitbreidingen „terechtkomen" om de overheid houvast te geven voor haar op de toekomst gericht beleid. Met betrekking tot de zuigelingen (kinderen tot 1 jaar) zegt fcet C.B.S., dat de daling van de huwelijksvruchtbaarheid wel leidt tot een geringer kindertal per gezin, maar dat door de nog voortgaande verjonging van de huwelijksslui ting en de daaruit voortvloeiende vermeerdering van het aantal jonge gezinnen, toch met een toenemend aantal ruigelingen in de beschouwde periode moet worden gere kend. Thans zijn er circa 245.000 zuigelingen, over dertig jaar zullen het er ruim 291.000 zijn. Ondanks de vruchtbaarheidsdaling zal ook het aantal leer plichtigen aanzienlijk toenemen, nog afgezien van de moge lijkheid dat de jeugd in de toekomst langer naar school zal moeten. Thans zitten er 2,3 miljoen in de leeftijdsgroep 6- 15 jaar, in 2000 zullen het er ruim 2,7 miljoen zijn, een toeneming dus met 17,5 pet. Het aantal personen in de leeftijdscategorie van 20-64 jaar (de produktieve leeftijdsgroepen) zal toenemen van bijna 7 miljoen thans tot 9,7 miljoen in 2000. In deze groep treedt dus een toeneming van ruim 38 pet. op tegenover 32 pet. stijging van de totale bevolking. Het aantal bejaarden zal zowel relatief als absoluut toenemen. Thans maken de mensen boven de 65 circa 10 pet van de totale bevolking uit, straks zal dat percentage rond 11 zijn. In absolute zin betekent dit een vermeerde ring van het aantal bejaarden van 1,3 miljoen in 1970 tot bijna 1,9 miljoen in 2000, een stijging met 555.000 of 42 pel. Opmerkelijk is voorts, dat niet alleen de totale bevolking veroudert, maar dat ook sprake zal zijn van veroudering der ouderen, die sterker wordt naarmate de groep ouder is. De groep 65-74 jarigen zal in de komende jaren vermeerde ren met 30 pet. die van 75-84 jaar met 55 pet. en het aantal hoog bejaarden zal van 1970 op 2000 zelfs meer dan verdubbe len. In 2000 zullen meer dan 165.000 Nederlanders ouder dan 85 jaar zijn. In verband met de planning van de woningbouw is het van belang te weten, dat volgens het CBS het aantal gezinnen, dat in 1970 nog bijna 3,3 miljoen bedroeg, in 2000 circa 4.8 miljoen zal bedragen. Dat betekent dus een toeneming met ruim 47 pet. Het aantal gezinnen groeit dus in een sneller tempo dan de gehele bevolking (32 pet.) Met name geduren de de eerstkomende jaren zal de aanwas van het aantal gezinnen bijzonder fors zijn. Overigens kan men hiermee de toekomstige woningbehoefte niet helemaal vaststellen, want naast gezinnen zijn er uiteraard ook nog andere woningbehoevende categorieën. Het CBS wijst er nu reeds op, dat al de berekeningen gebaseerd zijn op een voortzetting van de thans aan de gang zijnde ontwikkelingen. Het houdt het zeker niet voor uitgesloten, dat de bevolkingsgroei groter zal zijn, bijvoor beeld als de sterfte zich gunstiger ontwikkelt, als er steeds grotere aantal buitenlandse arbeidskrachten zouden bijko men. als de huwelijksvruchtbaarheid minder sterk zou dalen dan thans te verwachten valt. Daalt bijvoorbeeld de gemiddeld gezinsgrootte niet verder, dan zullen er in 2000 waarschijnlijk 17,8 miljoen Nederlanders zijn. Ondanks aandrang commissie: (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) is voorlopig niet van plan lange haren in het leger toe te staan. Hij is niet bereid om nu de geldende loorechriften over de haardracht van militairen te wijzigen. De minister heen dit gisteren meegedeeld aan de leden nn de vaste commissie voor De fensie mt de Tweede Kamer. Deze com missie ij op verzoek van de heer Den Tivm bijeengekomen naar aanleiding ra» de veroordeling van de dicnstplich- fiffflinus Wehrmann. t opvattingen van de minister lopen lijnrecht in tegen die van de commis- c sieleden. Nagenoeg algemeen drong de- ie aan de voorschriften over de haar dracht in de krijgsmacht te \\£jzigen. ïet merendeel van de commissieleden wil, dat de haardracht wordt vrijgela ten, maar dat afhankelijk van de func- ie van de militair beperkingen kunnen 1 worden opgelegd met het oog op de Bpedrijfsveiligheid. Minister Den Toom zei geen gevolg te tunnen geven aan deze wens. Hij wil t liever eerst het verslag afwachten van «n werkgroep, die twee weken geleden ii gevormd en die zich op zijn verzoek o' bezig houdt met de kwestie van de nilitaire haardracht. De werkgroep is Commissie wil natuur- en scheikunde op basisschool (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Natuurkunde, schei- '"nde en biologie moeten als vakken van %mene vorming gegeven worden in algemeen voortgezet onderwijs (AVO) fn het beroepsonderwijs. Chemie is een lelangrijk facet van de moderne samen- leving. Enige kennis van de natuur wetenschappen hoort thuis in de basis- 'orming van iedereen. Daarom zou in iet basisonderwijs het vak „natuur- dentatie" ingevoerd moeten worden. vindt de commissie modernisering 'eerplan scheikunde. De commissie ziet "Jknopingspunten voor haar idee in het 'oorontwerp wet basisonderwijs van taatssecretaris Grosheide, waarin ge broken wordt van het vak wereld- friëntatie. De commissie, onder leiding bn dr. D. den Os, werd in 1968 inge- "dd door de staatssecretaris om over- huj ?^omstig de eis in de mammoetwet Weuwe leerplannen te ontwerpen voor iga »iw[ii<uinen i jj vak scheikunde i Kamervragen exploderende frisdrankflessen den HAAG (ANP) Het Tweede- por: joerlid mevr. G. Brautigam (P.v.d.A.) j™ ^at de aan frisdranken te stellen zo snel mogelijk onder de wer- '"igssfeer van de warenwet gebracht ■- ®rden- Zij stelde gisteren hierover e« J^riftelijke vragen aan de staatssecre- van Volksgezondheid, dr. Kruisin- 0-ra. is zij er benieuwd naar of de A^commissie warenwet haar onder- Uoch °P gebied al heeft voltooid. M de bewindsman niet bereid zijn ,eisen onder de warenwet te brengen, zou zij graag vernemen hoe dan er> perk gesteld kan worden aan ^barende toeneming van het frisdrankflessen. gevormd, nadat Rinus Wehrmann al tot twee jaar was veroordeeld. De werk groep is ingesteld door de chefs van staven van de drie krijgsmachtsonder- De Kamercommissie sprak de hoop uit dat een herziening van de voor schriften vóór 23 juni a.s. de datum waarop de tot twee jaar gevangenis straf veroordeelde Wehrmann in hoger beroep voor het Hoog Militair Gerechts hof verschijnt.— zal plaatsvinden. Acht acteurs en actrices van de Ne derlandse musical „Hair" hébben van middag geprotesteerd tegen de veroor deling van soldaat Wehrmann. Zij de den dit onder leiding van Jan-Anne Drenth en Marinus Monkau bij de strafgevangenis in Scheveningen, waar zij protestliederen zongen. AANVAL OP CORAL SEA BEIROET (AP) Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) heeft bekendgemaakt, dat vier guerrillastrijders van de organisatie, die vrijdag een door Israël gecharterde olietanker met raketten hebben bescho ten, door de autoriteiten van de repu bliek Jemen zijn gearresteerd. In een communiqué van de PFLP werd gezegd, dat de vier mannen in Jemen aan land waren gegaan, nadat zij door een aantal kanonneerboten op gejaagd waren. Men is er niet zeker van uit welk land deze kanonneerboten kwamen. Vermoed werd echter dat de schepen uit Ethiopië afkomstig waren. 2 CENT DUURDER LUXEMBURG (ANP) Het vetgehal te in de flessenmelk zal in ons land ver hoogd worden van 3,2 procent tot 312 procent. Dat zal dan een prijsstijging van 2 cent per liter met zich meebrengen. Dit hebben de EEG-ministers gisteren in Luxemburg besloten. Op 1 april van het volgende jaar zal er bovendien een vrij verkeer van consumptiemelk zijn in de EEG. In het kader van dit vrije melkvervoer zal de consument in de gemeenschappe lijke markt kunnen beslissen over vier soorten melkde „rauwe" melk, die onder bepaalde omstandigheden rechtstreeks door de boer aan de consument geleverd zal kunnen worden. Daarnaast melk met minimaal 3I2vet, melk met 1V2 tot 1,8% vet, of afgeroomde melk met een vetgehalte van ten hoogste 0,3%. Elfde verdachte overvallen in Brabant in arrest SCHIJNDEL (ANP) In Den Haag is gisteren, een elfde verdachte van de overval in Schijndel op 6 juni j.l. gear resteerd. De rijkspolitie van de groep Schijndel. die de aanhouding in samen werking met de Haagse gemeentepolitie verrichtte verwacht in verband met de ze overval binnen afzienbare tijd nog meer arrestaties te kunnen doen. NEW YORK (AFP) De verkiezing van de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Adam, Malik, tot voorzitter van de volgende algemene vergadering van de VN is verzekerd, zo verluidt uit diplomatieke bron. De 27 leden van de Aziatische groep hebben vorige week besloten, de kandidatuur van Malik te steunen. Voor het voorzit terschap van de assemblee komt dit maal een lid van de Aziatische groep in aanmerking. Generaal Kosasih naar Nederland DJAKARTA (ANP-Antara) De gouverneur van het Indonesische natio nale defensie instituut, luitenant-gene raal A. Kosasih. zal van 22 tot 24 juni een bezoek aan Nederland brengen. Generaal Kosasih is zaterdag uit Dja karta vertrokken voor bezoeken aan Engeland. West-Duitsland, Joego Slavie en Nederland. De Indonesische generaal zal in Nederland besprekingen voeren met de staf van het defensie studiecen trum en bezoeken brengen aan de DAF- en Fokkerfabrieken. Burgemeester Alfonso Dominguez. MEXICO CITY MEXICO-CITY (Reuter) De burge meester van de stad Mexico, Alfonso Mar tinez Dominguez. alsmede het hoofd van de politie, zijn afgetreden. Dit aftreden komt na de aanval van vorige week van gewapende jongelie den op deelnemers aan een linksgeo riënteerde studentenbetoging in de stad Mexico, waarbij tenminste tien doden Beiden zijn door de linkse studenten beschuldigd van verantwoordelijkheid voor de aanval op de betogers door gewapende jongeren, terwijl honderden politiemannen toekeken zonder tussen beide te komen. Uit officiële bron is vernomen, dat de burgemeester en de politiechef besloten 1 het onderzoek (Vanc e parlementaire redactie DEN IIAAG „Ik zie niet hoe het vol te houden is. Het einde is in zich en op 1 juli komt er weer een loonronde van vier procent. We staan voor een groot aantal sluitin gen van buurt- en clubhuizen. De enige hoop is het nieuwe kabinet, wat dat ook voor kabinet moge wor den." Deze uitlatingen komen van de heer J. Hillenius, directeur financiën van de Salco (landelijke organisatie buurt- en clubhuiswerk). Een half jaar na de nationale actie „meer poen om welzijnswerk te doen", is de situatie nog niets verbeterd. Nog steeds raken meer en meer instellin gen voor buurt- en clubhuiswerk in de rode cijfers. Driekwart van de ruim 700 instellingen kan niet meer rondkomen. In de hele sector van het jeugd- en jongerenwerk is grote onrust ontstaan over de nieuwe subsidieregeling van minister Klompé (CRM). Daar was de hoop op gevestigd. „Maar de nieuwe regelingen bieden financieel geen enkele verbetering. Integen deel, de premie ziektewet wordt niet meer gesubsidieerd. Dat betekent een lastenverzwaring van zeker twee procent, aldus de heer Hilleni- De nieuwe subsidieregelingen „jeugd- en jongerenwerk" en „sa menlevingsopbouw" werden twee weken geleden bekendgemaakt. Ze komen in de plaats van een reeks oude regelingen. Beleidstechnisch openen ze vele nieuwe perspectieven. Ze zijn flexibel geformuleerd, en de verschillende werksoorten worden gelijkelijk behandeld. Maar van de mooie perspectieven kan niets worden waargemaakt, om dat CRM niet met geld op tafel kan komen. Wel zijn de subsidiepercenta ges gestroomlijnd. Dat scheelt wel, maar wezenlijke verbeteringen kwa men er niet. Ondanks toezeggingen van CRM. Volgens de NJG (Ned. Jeugd Ge- 'meenschap) had CRM in december in het overleg met de particuliere organisaties. De landelijke organisa ties voor jongerenwerk beloofde voortaan van hun personeelslasten (90 pet) (was 70) en van hun huis vestingskosten 80 pet (was 60) te subsidiëren. Maar toen de nieuwe regeling uitkwam, bleken de oude percentages van 70 en 60 pet te zijn gehandhaafd. Minister Klompé wijst erop dat tij dens het overleg wel de verhoging ter sprake is gekomen, maar dat niets is toegezegd. Toegezegd of niet, de landelijke organisaties hadden er min of meer op gerekend. Ook al erkent nu de heer Bonarlus van de NJG dat bij het overleg door CRM uitdrukkelijk het voorbehoud werd gemaakt dat de minister van finan ciën de uiteindelijke beslissing zou hebben over de subsidieverhoging. Voor de sector van het club- en buurthuiswerk zal de verbetering snel moeten komen. Als het echt niet anders kan, moeten de uitbrei dingen maar stopgezet worden, meent de heer Hillenius. Dan zou in elk geval het bestaande zoveel mo gelijk behouden kunnen worden. ..We zitten nu al met een groot aantal initiatieven in de sector van de samenlevingsopbouw, die niet van start kunnen, omdat CRM zegt: Er is geen geld. Dat is wat, hoor. Als je jarenlang aan de voorbereiding hebt gewerkt. Er zijn statuten gemaakt, er is uitgebreid overleg geweest met allerlei instanties ,er zijn spullen en accomodatie aangekocht, personeel gezocht, enzovoort. En dan komt de laconieke mededeling: Sorry jongens, het kan niet doorgaan, er is geen de politie Rogelio Curiel. DEN HAAG. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Dol man (P.v.d.A.), heeft de regering schriftelijk gevraagd of zij, nu tijdens der 24-uur-motorrace in Oss in het afgelopen weekeinde twee coureurs het leven hebben verloren, bij het standpunt blijft dat ten aanzien van derge lijke evenementen geen wettelijke maatregelen nodig zijn. Hij wil weten bij welk aantal doden per jaar de grens voor dergelijke maat regelen ligt. Voorts wil hij weten welke veiligheids maatregelen in Oss zijn getroffen en of de race heeft plaatsgevonden onder, aus piciën van de Nederlandse Motorsport- Mr. Dolman informeert verder wat de inhoud is van de circulaire, die de minis ter van Binnenlandse Zaken zou richten tot de commissarissen der koningin met het verzoek de burgemeesters in hun provincies te adviseren om bij het ver lenen van ontheffingen voor wedstrijden met motorvoertuigen aan bepaalde vei ligheidseisen in het bijzonder aandacht te schenken. „Wat hebben de commis sarissen van de koningin, in het bijzon der die in Noord-Brabant, naar aanlei ding van deze circulaire gedaan en welke concrete gevolgen heeft de circulaire in Oss gehad", aldus het socialistische Ka merlid. DEN BOSCH (KNP) Met zijn eer ste vergadering is gisteravond de Natio nale Raad voor de Liturgie officieel van start gegaan. De vergadering, gehouden in het bisschopshuis van Den Bosch, werd bijgewoond door mgr. J. Bluyssen, die als bisschoppelijk referent het con tact zal onderhonden tussen het Episco paat en de Nationale Raad. De bisschoppen, die verantwoordelijk zijn voor de liturgie, hebben de prakti sche beleidsvoering toevertrouwd aan de raad. Deze is samengesteld uit zeven vicarissen, die in hun bisdom verant woordelijk zijn voor de liturgie, en een functionaris met dezelfde verantwoor delijkheid in het militair Vicariaat. Op voordracht van de raad hebben de bisschoppen dr. P. Vriens, hoofdleger aalmoezenier. benoemd tot voorzitter. Leden van de raad zijn hulpbisschop E. Beel vaq Roermond, dr. C. Braun van Rotterdam, mgr. G. van Dijk van Gro ningen, dr. H. Kuipers van Haarlem, dr. H. van Munster van Utrecht, mgr. A. Theeuwes van Breda en drs. J. Thuis van Den Bosch. Als secretaris is aange wezen de directeur van het Nederlands Liturgische Centrum in Nijmegen, drs. E. P. de Jong. Dit centrum is tevens uitvoerend orgaan van de raad. De raad wordt bijgestaan door een adviesraad, bestaande uit Th. Govaart uit Breda (voorzitter), P. Chapel uit Haarlem, dr. B. Kahmann (voorzitter Gre- n de overeenkomst c demonstranten en een beeld van ver de teruggave van Okinawa politie zouden 38 agenten en z< en der schermutselingen. (Van onze correspondent) ARNHEM Een wolf in Burgers Dierenpark te Arnhem heeft zondag een 7-jarir meisje uit Zwolle in de hand gebe'.r 1, toen ze op een hekje voor de kooi van het dier was geklom men. De wolf. sprong op en beet het kind in de hand. Gelukkig kon een voorbijganger in grijpen. Hij gaf de wolf een stevige tik op zijn snuit, die onmiddellijk losliet. Het gebeten meisje werd naar het Dia- conessenhuis overgebracht waar de wond werd gehecht. Kluwerprijs 1970 voor dr. L. Koopmans DEN HAAG (ANP) Voorzitter mr. G. E. Langemeyer van de Stichting Kluwerfonds heeft gisterochtend in Den Haag dc jaarlijkse Kluwerprijs (f 2.500.voor een „meer dan gewone verdienste op het gebied van de maat schappijwetenschappen" uitgereikt aan dr. L. Koopmans voor zijn boek „De beslissingen over de rijksbegroting." Het boek, dat de auteur gediend heeft als proefschrift ter verkrijging van de feraad van doctor in dc rechtsgeleerd heid aan de rijksuniversiteit te Gronin gen, handelt over de gang van zaken bij de opstelling van dc rijksbegroting. De auteur beoogt ermee het proces van besluitvorming dat ieder jaar bij de begrotingsvoorbereiding plaats vindt doorzichtig te maken. goriusver.), drs. J. v. d. Lans uit Nijmegen broeder Willibrord van Rijnsoever uit Zundert en prof. dr. H. Wegman, hoog leraar aan de theologische faculteit van Utrecht. Uit de statuten van de raad voor de Liturgie blijkt, dat de raad een uit drukkelijke band heeft met de op te richten landelijke Pastorale Raad. Voor de coördinatie der activiteiten van de liturgische raad met het algemeen pas toraal beleid bemiddelt volgens de sta tuten de (nog te benoemen) secretaris generaal van de Nederlandse Kerkpro- Kamervragen over behandeling van arrestant DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden mej. Barendregt en de heer Dankert (beiden P.v.d.A) hebben de ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken gisteren schriftelijk gewezen op de behandeling van een arrestant in de Haagse rechtbank op 11 juni jl. waarbij deze door drie geüni formeerde politiemannen met het hoofd tegen een deurpost werd gegooid, alvo rens door dc deuropening hcengesleurd te worden. Een in burger geklede hoge re politiefunctionaris zou dc politieman nen daarbij hebben aangespoord. De Kamerleden willen weten welke maatregelen zijn of worden getroffen t.a.v. de betrokkenen en hoe de be windslieden willen bewerkstelligen dat het politie-apparaat er van doordrongen blijft dat wraakneming niet geoorloofd Meerderheid Nederlanders wil loon- en prijsstop (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Nederlandse bevolking is vóór het afkondigen van een loon- en prjjsstop door de Nederlandse regering. Dat blijkt uit het resultaat van een enquête, die het NIPO vorige maand heeft gehouden onder 990 over 't land Verspreide Neder landers. Van de ondervraagden was 84 procent voor een prjjsstop (verbod om zonder speciale vergunning prijzen te verhogen) en 3 procent wilde wel een loonstop (alleen loonsverhoging met speciale vergunning). Onderverdeeld naar politieke voor keur der ondervraagden blijkt, dat de aanhangers van vrijwel alle partijen in meerderheid voor zowel een prijzenstop als een loonstop te zijn. Alleen ohder de PvdA-aanhangers is een meerderheid tegen een loonstop aangetroffen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal buitenlandse arbeiders, dat vrq lang in Nederland blijft is groter, dan men gedacht heeft. Bij een onderzoek van de Nederlandse .Stichting voor Statistiek is gebleken, dat zeker 25 procent van ieder jaar binnenkomende gastarbeiders gerekend moeten worden tot de zogenaamde lang- verblijvers. Voor dc Italianen is de gemiddelde verblijfsduur 5.7 jaar, voor de Spanjaarden 3,7 jaar, de Turken 2,4 jaar en de Marokkanen 2,5 jaar. De belangrijkste reden van de gastarbeider om in Nederland te komen werken is het loon, dat verdiend kan worden. Hij kan daarmee een aardig spaarpotje vormen, dat hem bij terugkomst in eigen land de kans geeft verder te komen. Ook werke loosheid in eigen land (Marokkanen en Italianen bijvoorbeeld) zet de gastarbeider aan om onder meer naar Nederland te komen. Het onderzoek van de Nederlandse Slichting voor de Statistiek heeft merkwaardige opvattingen van de gastarbeiders over de Nederlandse vrouw opgele verd. Italianen en Turken tonen zich nogal „ver draagzaam" over het gedrag van de Nederlandse vrouw, Spanjaarden en Marokkanen kunnen dit maar moeilijk aanvaarden. Zeker de helft van de ondervraagde Spanjaarden en Marokkanen keurt dit gedrag af. Omgekeerd vertoont de opvattingen van de Nederlander over de gastarbeider ook haar Zo blijkt, dat wij liever Italiaanen, Span jaarden en Turken (70 procent) op bezoek hebben, dan bijvoorbeeld Marokkanen, waarvan slechts 20 procent zo'n uitnodiging ontvangt. Intussen blijkt dat het onderzoek naar deze feiten al gehouden is in de eerste helft van 1968. Het onderzoek vond,plaats in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In deze periode bleek, dat van de niet-Europese gastarbei ders het grootste deel gehuwd was en van de Europese ruim de helft. Verder bleek, dat de gastar beider, die wat langer in Nederland is naar een zelfstandige woning op zoek gaat om zijn vrouw te (aten overkomen. In de periode van deze enquête waren het nog maar betrekkelijk weinigen, aan wie dit gelukt was. Naasting geëist van Upper Clyde LONDEN (AP) Schotse vakbonds leiders hebben vandaag eest. dat de Britse regering zal overgaan tot natio nalisering van de Upper Clyde Ship builders. nadat de regering had besloten een bewindvoerder te benoemen die or de op zaken moet stellen bij het miljoe- De Britse Staalfabrieken, een staats bedrijf, hebben inmiddels de levering van staal aan de scheepswerven, die bijna failliet zijn, gestaakt. Dc algeme ne raad van de Schotse vakbonden heeft in een verklaring een beroep op de regering gedaan om de UCS te nationaliseren. De raad beschuldigde de conservatieve regering van premier Ed ward Heath van „onredelijke" haat te gen de Schotse scheepswerven. De grootste Britse vakbond, de algemene bond van transportarbeiders, heeft be kend gemaakt dat zij de werknemers van de UCS zal steunen. Haar leden zullen iedere poging om onvoltooide schepen van de Schotse werven naar elders over te brengen onmogelijk ma-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5