Het Mand Festival uitivuistje PehlóG (Boimi/tlt KRO op televisie festival in Knokke f Bpr i* EEN STEM IN DE MIST J» STER mikt vooral op de huisvrouw antenne Per luchtschip buiten de naar Sonsbeek perken' Ouders van negenling voor het eerst bij kinderen Woning Freucl museum 0 Syntagma musicum LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 JUNI 1971 Tijd om over zetels te gcia redekavelen AAN het front van bij de kabinetsinformatie betrokken par tijen, wordt met hoge stemmetjes ge sproken over het aantal zetels, dat partij X of Y in het nieuwe kabinet zou mogen claimen en over de volgorde waarin kandidaten aangezocht moeten worden voor formateur- en premierschap. Zou dit een symptoom zijn, dat de spanning over de programmatische pro blemen bij de informatie-Steenkamp aan het breken is en dat de politici weer tijd krijgen voor het bekende spelletje rede kavelen over de mannetjes en de porte feuilles? Dan zou de Nederlandse politiek weer aan de vóóravond staan van een van de minst verkwikkelijke hoofdstukken, die in elke over verkiezingen en kabinets formatie geschreven roman de burgerij voorgeschoteld plegen te worden. Op dit punt is in het verleden meer dan eens een geslaagd lijkende kabinets formatie afgebroken. Er zijn bepaalde redenen om te stellen dat in de zomer van 1971 zo'n valpartij om vijf minuten vóór twaalf maar achterwege moet blijven- Overvragen j^ATUURLIJK draait het zeteltjes- eisen steeds uit op het van elke markt bekende spelletje van overvragen, pingelen en schijnbaar met moeite con cessies doen. Overvragen lokt verzet uit en terecht! Maar hoe vaak gebeurt het niet, dat een politicus alleen maar overvraagt om con currenten uit hun tent te lokken? Be halve het aantal ministerszetels in een kabinet is bij deze kwestie meestal ook de zwaarte van de portefeuilles in het geding. En de kans om door goed werk op een bepaald departement waardering, sympathie en op langere termijn ook stemmenwinst bij verkiezingen te kunnen incasseren. Financiën en De fensie lenen zich hiervoor niet zo best; sinds Luns is Buitenlandse Zaken een extra begeerde post geworden. Sociale Zaken ligt wat minder goed dan vroeger in de markt, omdat de sociale wet geving tussen 1945 en 1970 grotendeels voltooid is en het loonbeleid alleen tot populariteit zal leiden bij een bewinds man, die bereid is hard aan het inflatie- wiel te helpen draaien. Ontwikkelings hulp en Cultuur zijn vakken met toe komst; Binnenlandse Zaken blijft leuk vanwege invloed bij benoemingen. Deze en aanverwante zaken maken een bij zonder subtiel spelletje politiek krenten wegen mogelijk. En van die mogelijkheid hebben politieke partijen in Nederland al bij herhaling gretig gebruik gemaakt. Nadenken jyiAAR is de toestand op dit niet zó, dat christen-democraten, liberalen en D-S. '70, als ze program matisch tot overeenstemming weten te komen, bijzonder goed moeten nadenken, vóór ze gaan proberen elkaar bij de kabinetssamenstelling vliegen af te vangen! Politiek wacht een kabinet van de structuur als bij het slagen van prof. Steenkamps informatie op komst is, een moeilijke tijd- Een deel van de fracties die het parlementair fundament voor dat kabinet moeten vormen, ziet 't resultaat van de formatie alleen als een „bij ge brek aan beter". De regeringsploeg, die naast de grote zakelijke problemen ook nog deze po litieke complicaties het hoofd moet bieden, zal voor haar succes goeddeels afhankelijk zijn van de persoonlijke kracht van de ministers op de zware posten en van de gezamenlijke kracht an de bewindslieden als collectiviteit. Zelfs de bezetting van de premiers functie valt ons inziens hieronder. Het mag geen axioma zijn, dat daarvoor de K.V.P. tekenen moet en ook niet dat als de K.V.P. bedankt, de heer Geertsema het voor het zeggen heeft. Want met dit soort spelregels werkend houden de vijf partijen van de informatie-Steen kamp het kabinet dat hieruit voort vloeien kan, zeker vier jaar intact. Aflossen i\'an onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De KRO neemt na mens Nederland deel aan een inter nationaal televisiefestival dat van 16 juni tot 7 juli aanstaande in de Belgische badplaats Knokke wordt gehouden. Er nemen in totaal zeven televisie-organisaties aan het festival deel. Behalve de KRO en de beide Belgische omroepen, zijn de BBC (Engeland). SRG (Zwitserland), YLE (Finland) en ORTF (Frankrijk). De opzet van het festival is het oevorderen van de internationale Drodukties. Alle deelnemende orga nisaties komen met een regisseur, producent en script-girl naar Knok ke, waar men drie dagen de tijd krijgt om in de grote Casinozaal in aanwezigheid van publiek een live show op te nemen. Nederlandse re gisseur is Warry van Kampen, chef amusement van de KRO. Hij vertelt: „Het is voor ons aantrekkelijk aan dit festival deel te nemen. Je kunt het zo zien: we leveren een pro gramma en krijgen er zes voor te rug. Door je deelname verkrijg je namelijk het recht alle zeven pro gramma's uit te zenden. Ik denk overigens niet dat de KRO hiertoe zal overgaan, ik denk dat wij ons tot een keuze uit de beste programma's beperken, hetgeen vermoedelijk neerkomt op drie hooguit vier pro gramma's. Op dit moment is alleen zeker dat we de Franse produktie en show met uitsluitend jong talent overnemen. Het zal vermoedelijk op 2 juli worden uitgezonden". De deelnemende landen zijn vrij in het kiezen van hun artiesten. Warry van Kampen: „Al waren we met Sammy Davis jr. gekomen, dan was dat nog toegestaan. We hebben er dan ook even over gedacht, maar Sammy had jammer genoeg geen tijd. Bovendien had hij nooit van Warry van Kampen gehoord, te gek natuurlijk. Maar zonder gekheid, we hebben onze keus laten vallen op de Les Humphrie Singers en op de pia nisten Rob Hoeke en Hein van der Gaag". Dit duo heeft onlangs de boogie- woogie-lp „Four hands up" gemaakt, waaruit ze in Willems Vuist iets hebben laten horen.Het in Hamburg zetelende koor Les Humphrie Sin gers is sinds hun hit „To my fathers house" algemeen bekend. Van Kam pen: „Het is een geweldige groep. Ik vind het leuk ermee te werken. Ik vind het überhaupt leuk weer eens een programma te maken. Sinds m'n vertrek bij de VPRO is er dat niet meer van gekomen. En met dit koor moet ik het wel erg slecht doen, wil ik het verprutsen". Zoals het een festival betaamt, is er ook een jury die prijzen toekent. In de jury zit een vertegenwoordiger van elke deelnemende organisatie Voor de KRO is dat regisseuse Tine ke Roeffen.De jury kent drie prijzen toe, een gouden, zilveren en bronzen zeezwaluw, waaraan geldbedragen zijn verbonden van respectievelijk 100.000, 50.000 en 25.000 Belgische franks. Bovendien zullen de aanwe zige journalisten een persprijs toe kennen. Insiders geloven dat het t.v.-festival in Knokke in het Jeven is geroepen omdat de belangstelling voor het jaarlijkse songfestival steeds verder terugloopt. Van Kampen: „Van het songfestival wordt dit jaar door geen enkel Nederlandse omroep iets over genomen. Er is geen belangstelling 1IUE vandaag beweert dat in 's lands belang het team hetwelk het kabinet-De Jong gaat aflossen, vier jaar in het zadel moet blijven, gaat onder vermetel vertrouwen gebukt. Maar een vracht problemen wacht nu onmiddellijk De equipage van de komende regering moet voor die taak berekend zijn en voldoende vertrouwen afdwingen in de volksvertegenwoordiging, die uiteinde lijk beslist en bij de publieke opinie, die doorgaans van grote invloed is op het doen en laten van het parlement. ARNHEM (ANP) De Belgische kunstenaar Panamarenko wil op 19 juni in de omgeving van Antwerpen opstijgen in een door hemzelf ontworpen en ge bouwd luchtschip en 's middags landen in het Park Sonsbeek te Arnhem, waar op die dag ,JSonsbeek buiten de perken" open gaat. Het daargaan avn de vlucht is afhankelijk van de weersomstandighe den; verwacht wordt dat die vlucht in ieder geval binnen de maand juni kan worden gerealiseerd. Eveneens op 19 juni zal de Belgische groep Mass Moving met o.a. Raf Op- stael, Helen Pink en Jef de Groote een straatgebeuren realiseren op het Velper- plein te Arnhem. Op 26 en 27 juni vinden in het park activiteiten plaats van Koert Stuyf. De Eventstructure Research Group (Theo Botschuyver en Jeffrey Shaw) zal op 3 en 4 juli in het Park Sonsbeek helium- dansen uitvoeren. Deze groep heeft ook de opblaashallen voor het communicatie centrum in Park Sonsbeek ontworpen. Tussen 10 en 17 juli vinden activiteiten S3DNEY (AP) De twee nog in leven zijnde kinderen van de zondag geboren negenling hebben naar mede deling van het ziekenhuis in Sydney ook de derde nacht overleefd. Hoewel de toestand van de kinderen een jongetje en een meisje kri tiek blijft, hebben beiden de grootste problemen van de eerste levensdagen zonder grote achteruitgang in gezond heidstoestand overleefd, zo staat in het bulletin. De moeder, de 29-jarige me vrouw Geraldine Brodrick, en haar man Leonard hebben hun kinderen gis teravond voor het eerst mogen zien en hen zelfs even mogen aanraken. 25 mille voor Willem Koekkoek DORDRECHT (ANP) Op de eerste dag van de tot en met vrijdag durende kunst- en antiekveiling bij MAK in Dordrecht, is voor een stadsgezicht van Willem Koekoek f 25.000 en voor een zeestuk van J. C. Schotel f 15.000 be taald. Er was veel animo voor marinestuk ken vooral van kleiner formaat. Een zeegezicht van Spohler bracht f 3.400 op, een stadsgezicht van Vertin ging voor 7.500 onder de hamer en een Daniel van Heil voor f 3.000. Bij de moderne schilderijen gingen Tjalken van Weissenbruch voor 3.000 weg. De prijzen in deze groep lagen doorgaans onder de 1.000. Uitschieters waren twee abstracten van Kees van Bo- hemen die voor 3.000 en 2.800 van eigenaar verwisselden. Bij het grafiek bracht een late druk van een ets van Rembrandt 400 en een houtsnede van Dürer 340 op. plaat^uaa-de Duitse kunstenaar Klaus Rinke. De Japanse groep Tenjo Sajiki zal op 23 juni onder auspiciën van de stichting Mickery Workshop, Loenersloot, en met medewerking van de NOS en het Hol land Festival, een straatgebeuren reali seren in Arnhem. Tenjo Sajiki staat on der leiding van regisseur Terayama. De NOS zal het gebeuren registreren en via directe verbindingen doorzenden naar de studio in Bussum alsmede naar de Vi deostudio in Park Sonsbeek. Ook worden delen van het gebeuren op film vastge legd. De NOS zal het verzamelde mate riaal uitzenden rond 11 juli; in de Video studio ih Park Sonsbeek zal waarschijn lijk periodiek een presentatie van het gebeuren worden getoond. Het Rijksmuseum te Amsterdam heeft twee belangrijke vroege schilderijen van Cornelis Troost (16971750) kunnen verwerven uit de inventaris van de Freylemaborch te Slochteren. Het zijn portretten van mr. Gerrit Stichterman en zijn vrouw Louisa Trip. De werken zijn opgehangen in de deze week heringerichte „Troo'stzaTeh" van 'de zuidelijke Druckeruitbouw van het WENEN (DPA) In de woning te Wenen van de wereldberoemde psychia ter Sigmund Frend is een museum in gericht ter nagedachtenis van de „vader van de psycho-analyse". Het museum is gisteren door de Oostenrijkse bondskan selier Bruno Kreisky geopend. Gelden voor de inrichting zijn be schikbaar gesteld door de Oostenrijkse regering en de stad Wenen. De in Londen wonende dochter van Freud heeft enkele documenten en voorwer pen aan het museum afgestaan. Anna Freud zal in juli voor de eerste keer sinds 1938 weer naar Wenen komen ter bijwoning van een internationaal con gres over psycho-analyse. Freud zelf moest in juni 1938 uit Wenen vertrek- NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Dubbeldekkertjes IKOR: 19.30 uur: Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.05 uur: Betty Boop 19.12 uur: Creedence Clearwater .Revival 20.00 uur: Journaal 20.25 uur: Berichten uit de samenleving 20.21 uur: Pol. partij 20.30 uur: Socutera 20.35 uur: Wereld der insecten 21.00 uur: Een stem in de mist, film 22.45 uur: Studio Sport 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: 20.30 uur: Laurel en Hardy 20.50 uur: China op het eerste gezicht 21.45 uur: Ileana Melita, zang 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.30 uur: Tim en de leeuw Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.05 uur: 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Duel in de wind, zeilsport 21.40 uur: Syntagma Musicum, muziek 22.05 uur: Journaal 18.40 uur: Journaal 18.50 uur: Kinderen der aarde 20.00 uur: Journaal TROS: 20.25 uur: Tom Jones, show C< 21.10 uur: Andrea Doria, duikreportage 22.00 uur: PSV op tournee 22.25 uur: Journaal Agatha Christie breekt been OXFORD (AP) Dame Agatha Chris tie, schrijfster van tientallen detective romans, heeft gisteren bij een val in haar huis een been gebroken. De artsen delen mee dat haar toestand als „goed" kon worden gekenschetst. Dame Agatha voltooide in september, toen zij 80 jaar werd, haar 80ste boek. Zij schrijft al 50 jaar en van haar boeken zijn naar schat ting 350 miljoen exemplaren verkocht. Holland Festival op de radio In het kader van het Holland Festival krijgt men vanavond van 20.00 tot 22.30 uur op Hilversum 1 een uitvoering van het Rotterdams Philmarmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart, m.m.v. Misha Dich ter, piano. Programma: Chromatische fantasie - Jan Pietersz Sweelinck; Pia noconcert nr. 1 in d.kl.t. - Johannes Brahms, en Symfonie nr. 1 - Matthijs Vermeulen (rechtstreeks vanuit De Doelen in Rotterdam). HILVERSUM Bijna eenderde gedeelte van de STER-reclame voor de te levisie en 28 procent er van voor de radio, heeft betrekking op eten. Aan gezien in de meeste Ne derlandse gezinnen moe der de vrouw de zorg daarvoor draagt, is het duidelijk, dat de reclame in woord en beeld dus allereerst probeert haar te beïnvloeden. Bovendien is zij het on- midellijke doel van de re clame voor schoonmaak middelen in dubbele bete kenis. Dertien procent van de tv-advertenties prijst huishoudelijke rei nigingsmiddelen aan, zelfs veertien procent artike- het lichaam schoner gemaakt kan worden. Het is typisch, dat dit bij de radiorecla me heel anders is. Maar liefst 29 procent van de uitsluitend door middel van geluid in de huiska mers bezorgde aankondi gingen heeft betrekking op huishoudelijke schoon maakmiddelen, terwijl slechts zes procent de aandacht vraagt voor li chaamsverzorging. Blijk baar zijn de reclamemen sen de mening toegedaan, dat dit onderwerp veel beter op de televisie aan gepakt kan worden. Taarverslag 1970 van de STER geeft staatjes, waarop vermeld is, hoe goederen procentsgewijs geadverteerd worden. Bij de tv-reclame staat de voeding veruit het hoogst genoteerd met 33 procent. Op behoorlijke afstand volgen lichaamsverzorging (14) en reinigingsmiddelen (13 procent) en daarna is er een hiaat. Ontwikke ling en ontspanning halen zes procent, meubelen en gebruiksvoorwerpen woning, kantoor en werk plaats vijf procent. De re clame voor dranken neemt nog zeven procent van de totale tv-adver tenties in beslag, maar daarbij gaat het dan om alle soorten: van koffie via fris tot en met kla- Bij de radioreclame staan schoonmaakmiddelen voor het huis en voeding ver bovenaan met 29 en 28 procent. Geen enkel ander artikel komt boven de tien procent, maar meu belen halen nog zeven. De film van vanavond (ADVERTENTIE) Gisteren is 't grote kunstgebeuren begonnen. Opera, ballet, concerten, toneel. Mag kaas uit 't vuistje meedoen? Als rappe rhapsodie in goudgeel. Als pittige pas de deux met de tong. Als mals meesterwerk van elke Gouden Eeuw. Zijn onze vaderlandse kazen niet een Holland Festival uit 't vuistje - r~ ;yr. héél het jaar door? V?SS De KRO pousseerde het Zweedse t.v.- feuilleton „De rode kamer" als een eerste-rangsproduktie. We waren vast van plan althans naar die eerste afle vering te kijken, maar zijn toch ge zwicht voor AVRO's Televizier, dat eerder op de avond zijn onderwerpen noemde. Daar waren er enkele van die we niet wilden missen. Waarmee aangetoond is dat zo'n voor uitblik wel degelijk zin heeft. Opzien barendst was het interview met de Westpakistaanse journalist Anthony Mascahenras. Hij gaf een ooggetuige- verslag van wat in Oost-Pakistan is voorgevallen en waarschijnlijk nog voorvalt. Dat verslag gaf vrijwel de indruk dat met de mensen die naar India vluchtten en wier barre lot zon dag op het scherm kwam. Ander „sterk verhaal" in Televizier: de bewoners van Haagse contractpen sions. Die zitten, soms met een heel gezin, op een niet zo beste kamer en de sociale dienst van ben Haag be taalt daarvoor een huur die ongeveer ligt op het niveau van een apparte ment in een luxe verzorgingsflat. Het gekke is dat de eigenaar van een aantal van dergelijke pensions er nauwelijks een burgermansinkomentje aan overhoudt. De rest van Televizier had voldoende kwaliteit. Nog een klein duwtje en de rubriek staat op de eerste plaats. Heel aparte kwaliteit vonden we Toppop Special hebben, gewijd aan Neil Dia mond, een erg getalenteerd man die ons volkomen uniek voorkwam. Rien van Wijk maakte er mooie plaatjes bij. De KRO verraste met een Andy Willi- amsshow waaruit vrijwel alle enge onzin geweerd was en waar goede bekenden fijne herinneringen ophaal den: Al Hirt, de Edwin Hawkin Sin gers en bekend van gekke t.v.- Atletiek Het programma „Studio Sport" van de NOS-televisie vana vond om 22.45 uur via Neder land I bevat een reportage van de atletiekwedstrijden op Papendal. Wimbledon Zowel de NOS-radio als -tele visie zullen aandacht schenken aan het Wimbledontennistoer- nooi, dat dit jaar van maan" dag 21 juni tot en met zater dag 3 juli wordt gehouden. De NOS-radio zal dagelijks in uitzendingen van vijf minuten een samenvatting geven. Vrij dag 2 en zaterdag 3 juli, als resp. de halve finales en de finale worden gespeeld, zal de NOS-radio een aantal recht streekse verslagen uitzenden. Radioverslaggever is Rien Bal. De NOStelevisie zal op vrij dag 2 juli van 18.00 tot 18.45 uur via Nederland II en op zaterdag 3 juli van 14.00 tot plm. 17.00 uur via Nederland II reportages uitzenden van de halve finales en de finale. Te levisieverslaggever is Jan Kamlag. In 1960 verraste een middelmatig re gisseur als David Miller met een thriller a la Hitchcock „Midnight love". „Een stem in de mist". Zoals dc Nederlandse titel toen luidde draaide om een jonge Amerikaanse, die door een geheimzinnige steen uit de dikke Londense mist op de hoogte wordt gesteld van haar naderende geweldda dige dood. En dan beginnen er vreemde dingen te gebeuren. Liftdefecten en vallende stalen balken en een duw van het trottoir brengen de jonge vrouw op de rand van hysterie. En telkens her haalde zich de anonieme waarschu wing, maar telkens als er geen getui gen bij zijn, zodat zelfs haar man, en haar nuchtere tante het vrouwtje niet geloven. Wie er achter deze macabere zaak schuil gaat, zullen wij niet verraden. Dan is de spanning, die dit filmpje volop bezit, er voor een groot deel af. Toch zijn we bang, dat deze zid veelal in het halfduister afspeleE film niet altijd even duidelijk op beeldbuis zal overkomen. Doris Day, sinds 1948 de eeuwig jor ster van talloze musicals speelt bi vrouwtje en verklaarde later dat or(j nooit meer zo'n rol zou acceptere omdat zij er zelf bijna zenuwziek was geworden. Toch had zij wel ker in thrillers gestaan zoals „Juli „Storm warning" en Hitehcocks i make van „The man who knew t much". Tot nu toe heeft zij gehouden en zich beperkt tot echteli; V*. ke komedies met Rock Hudson, Jamei'*' Garner of Rod Taylor. Rex Harrison speelt Doris' bezorf echtgenoot en Myrna Loy kwam no eens voor de camera om de laconiek tapte te spelen. NOS Ned. I - 21.00 v Tarzanfilm series Don Adams, die over meer humoristisch vermogen bleek te be schikken dan we hadden durven ho- We zagen het grootste gedeelte van Training in gevoel, de documentaire die Leo Akkermans voor de KRO maakte over sensitivity-training. We weten niet of het aan Akkermans lag of aan ons, maar het programma maakte ons doel, opzet en methodiek van de gevolgde werkwijze niet in het minst duidelijk. Het ensemble „Syntagma Musicum" onder leiding van Kees Otten neemt in de wereld van de muziek een unieke plaats in. Zoals Otten zelf zegt. is het ensemble geboren uit nieuws gierigheid naar het onbekende Daar uit resulteerde dat nagenoeg de hele Westeuropese muziek tussen 1050 en 1050 op het repertoire van „Syntagma Musicum" staat. Dat alles wordt uit gevoerd zoals het in die vroeger tijden zou hebben geklonken. Het instrumen tarium van het ensemble is zeer uit gebreid en bevat voor een groot ge deelte vrijwel onbekende reprodukties van in musea bewaarde prototypes. Het ensemble, dat sinds 1963 bestaat, (reedt regelmatig in binnen- en bui tenland op. Tot de medewerkenden aan dit programma behoren Will Kip- persluis, Marius van Altena, Anneke Pols, Mieke Poot, Leo Meilink en ui teraard Kees Otten, die voor de pre sentatie zorgt. De regie heeft Joop Stokkermans. Tot de acteurs, die in dc loop d« Uusii i hebben bijgedragen tot het suc-ttn j i de Tarzanfilms behoren ondw |e 2 Elmo Lincoln, Jim Picrcf door Deinpsey Tabier, Bustcr Crabbi Glenn Morris, Herman Brix, Denn.' Iers Miller, Gordon Scott, Jock Mabonej ewi; Mike Henry, Lex Barker, Jobnn' lert Weissmuller en Ron Ely. Laatst?' isse noemde speelt de hoofdrol in de B« Films Productions uit New Yortdnga geproduceerde nieuwe serie, waarrw njze de eerste aflevering vanavond te 'erhi 'ress In de eerste aflevering rond de tv ie voudheld Ron Ely, getiteld „De k» jruik ning van de Dwasari-stam", heeft zekere Arthur Brown zichzelf tot ning van de Dwasari-stam uitgeroe pen, Hij heeft dit bereikt door mi>' bruik te maken van de naïviteit val bjdgi de inboorlingen, die geloven dat Ar aone thur Brown macht heeft over hui Bassl ziel. Koning Arthur maakt de mens® tot slaven en laat hen werken in diamantgroeve. De echte koning goed en rechtvaardig man "'r3" gevangen. Arthur Brown nodigt Tar uit hem gezelschap te houden, *n t hem op die manier gevangen te Dt- Van deze uitnodiging krijgt K"1 ning Arthur veel spijt. De rol vi' Koning Arthur Brown door Robert Loggia. Vg. Woensdag AVRO, Ned. II, 21.40 uur. AVRO Ned. II, 19.05 u dt gespet k'ha Wij

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2