i Ccidóc (Sowvcmt Vijf partijen zijn t program eens over RECHTER LEGT NYT TIJDELIJK ZWIJGEN OP NELISSEN GENOEMD ALS KANDIDAAT-FORMATEUR LEIDSE MOORD VOOR POLITIE NOG GROOT RAADSEL Golfrage in Japan Oude man aangehouden na moord in Amsterdam. Geheim rapport Vietnam BULTHUIS Ontslag voor 119 man bij Levland Gouda i Bierfeest in plaats van dure receptie AANDRANG KVP-FRACTIE Zet Nederlandse rampeneenheid in voor Pakistaanse vluchtelingen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Upengrarht 32, LeUN, postbus 11, telefoon 22244* Qiro 103003 Bank' Amn Advertenties (excl- BT-W I I 0.24 p min. Telefoontje* 2,25. Klachten bezorging 1 per kwartaal 23,95, per jaar 94.55. 62e jaargang, no. 18.414 Nederland 1: 19.10 uur Dubbeldek- kertjes; 21.00 uur Een stem in de mist, film Nederland 2: 19.05 uur Tarzan; 20.21 WOENSDAG 16 JUNI 1971 ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Mini- Luchtbrug naar binnenland India totÜB— pcKftindstvn ontfermen rich in Raipur over vluchtelin gen die met een Russisch vlieg tuig uit Calcutta zijn over gevlogen. Het hoofd van Vluch- telingeuzaken van de VN. prins Sadruddio, broer van de Aga Khun heeft enig opzien ver wekt door te verklaren, dat hij geen reden ziet waarom de vluchtelingen niet naar huis zouden terugkeren. Prim Sadruddin maakte een drie daagse reis door O.-Pakistan. Pierre Salinger, destijds president Kennedy's perschef, gelooft dat de geheime documenten, die de New York Times over Amerika's rol in Vietnam gepubliceerd heeft, zozeer in het voordeel van Nixon zijn, dat officiële Amerikaanse bronnen ze hebben laten uitlekken. AMSTERDAM (ANP) De bejaarde •an. die door de Amsterdamse moord- rigade werd gezocht in verband met de ivserieuze dood van de 72-jarige wedu- 'e Oosterling-aJcob is opgespoord. Het een 73-jarige veehouder, die gisteren 1 zijn woonplaats Echt werd aangehou- len. Meer bijzonderheden kon de fecher- :he vanmorgen niet verstrekken. evrder nog ndets zinvols over zaak te zeggen", aldus commissaris Sanders die het oderzoek leidt. Gis- iravond zei hij er nog steeds niet over- 1 te zijn dat de vrouw door drijf om het leven was gekomen. Het iffelijk overschot werd maandagavond vergaande staat van ontbinding aan- roffen in haar woning in de Elisa- Wolffstraat te Amsterdam. Het li- n moet vijf tot zes weken in de roning hebben gelegen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er komt een vijfpartijenkabinet van KVP. ARP, CHU, VVD en DS '70. Dat is gisteravond Iaat duidelijk geworden, toen een woordvoerder van informateur Steenkamp liet weten dat over alle programmatische pun ten een akkoord was bereikt. Prof. Steenkamp zal morgen een concept- regeer akkoord schrijven, dat vrijdag openbaar gemaakt en door de vijf Kamerfracties besproken zal worden. Morgen komen ook nog de bezuini gingsvoorstellen van de commissie-Nelissen aan de orde. Voorts moet nog gesproken worden over de verdeling van de diverse ministersposten 'en over de aan te wijzen formateur-premier. De naam van de demissionaire minister Nelissen wordt steeds meer genoemd als kandidaat-formateur. Het geen een verzwakking betekent van de positie van AR-fractieleider Bies heuvel. die tot nu toe de beste papieren had om premier te worden. Mr. Geertsema, de fractieleider van de V.V.D., heeft al eerder laten weten, dat de K.V.P. de eerst aangewezen partij is om de kandidaat-formateur-premier te I leveren. K V' P -minister Nelissen is voot de V V D. aanvaardbaar, maar ook voor I U.S. 7u. Mr. Biesheuvel heeft de steun van zijn eigen partij, de A.R.P.. en van de C H U terwijl D-S- '70 geen bezwaar heeft tegen de kandidatuur van mr. Biesheuvel In de K.V.P wordt drs. Schmelzer genoemd in het geval mr. Nelissen de kandidatuur mocht weigeren. Drs. Schmelzer is echter voor de A.R.P. onaanvaardbaar. De grootste meningsverschillen, die gisteren overbrugd moesten worden, betroffen defensie, ontwikkelingshulp en de democratisering in de onderneming. De defensieparagraaf in het tweede memorandum-Steenkamp z?l worden herschreven. Dit wordt gezien als een overwinning voor de K V P Het advies van de commissie-Geurtseh over de abortuskwestie hebben de fractievoorzitters overgenomen Aanvankelijk* werd de omroep als een vrije kwestie" beschouwd, maar Is dat nu niet meer In het regeerakkoord komt te staan, dal inzake het omroepbestel niets zal veranderen. Vrije kwesties zijn wel de kansspelen en de verhoging van de kiesdrempel. NEW' VORK (DPA) Een federale rechter in New York, Murray Gurfein, heeft bcpaild dat de New York Times tot en met zaterdag niet meer mag publi ceren uit een geheim stuk van het Pen tagon over de oorlog in Vietnam. De rechter deed deze uitspraak op verzoek van het ministerie van Justitie, dat had betoogd, dat verdere publikatie van het uit 1967 daterende stuk „onmiddellijke en onherstelbare schade" zou berokkenen aan dcvbelangen van de nationale veilig heid. Het voorlopige verbod geldt tot zater dagavond zes uur onze tijd. Vrijdag zal een uitvoerige hoorzitting aan de zaak worden gewijd. Het blad heeft direct laten weten dat het tegen de uitspraak in beroep zal gaan. De advocaat van de New York Times heeft tegenover rechter Gurfein gesteld, dat de publikatie van de (Van t - verslaggevers) Donderdagavond kunt u ongestoord onze unieke MEUBELSHOW bewonderen 4 etages exclusieve stijlmeiibelen BOTERMARKT 23. LEIDEN. De Lcidse politie heeft nog steeds niet de identiteit kunnen achterhalen van de vermoorde vrouw, die gistermorgen omstreeks half elf door de Zoeter- woudse kantonnier Dekken in een sloot naast de Europaweg (de toegangsweg nabij Zoeterwonde) werd gevonden. Het uit veertien man bestaande rechercheteam onder leiding van hoofdinspecteur D. Verzljden is gisteren en vandaag wel bezig geweest met een in Den Haag als vermist opgegeven prostituée wier signalement op veel punten overeenstemde met do vrouw, die in Leiden werd gevonden. Nadat de echtgenoot van de Haagse vrouw gistermiddag al zjjn twijfel had utgesproken. dat het hem getoonde stoffelijk overschot dat van zyn vrouw niet was, kon de Leidse politie vanmorgen in Tongeren (België) officieel vaststellen dat het Haagse spoor was doodgelopen. (Advertentie) lilt Zijn Dans I LISSE en LEIDEN (Elke Zaterdag 8 uur) I LEIDEN: Elke Zondag 8 unr (2 Zalen. Fijne Beat eiv Dans) Bij Evert Castelein De Haagse vrouw bleek in het Bel gische Tongeren te zijn opgedoken en Leidse rechercheurs herkenden in haar duidelijk de' in Den Haag vermiste De Leidse' politie die zich hardnekkig had vastgebeten op het Haagse vermis- singsgeval liet daarop een nieuw telex bericht met het volledig signalement uit gaan naar alle politiebureaus in Neder land. Dat leverde een bruikbare tip op uit Dordrecht. Ook de in Utrecht ver miste vrouw vertoont kenmerken die overeenkomen met het signalement van de gevonden vrouw. Veel hoop, dat deze tip iets oplevert, heeft de Leidse recher che overigens niet meer nadat politie mensen udt Utrecht vanmorgen gecon fronteerd waren met het stoffelijk over schot. Familieleden van de Utrechtse vrouw zouden vanmiddag nog naar Lei den komen om na te gaan of de Leidse politie al of niet op de goede weg is Na publicaties van vanmorgen zijn nog zes meldingen binnengekomen óver ver miste vrouwen. Deze meldingen zijn ech ter onbruikbaar gebleken. In het onder zoek 6peelt voorts een melding mee van een automobilist die maandag- of dins dagmorgen een man achter een vracht auto op de Europaweg heeft zien staan. De tipgever weet zich niet meer precies te herinneren op welke ochtend hij de man heeft gezien, daar hij veel op deze weg rijdt. Omstreeks vijf uur 's morgens het stoffelijk overschot werd gevonden, heeft hij ter hoogte van de plaats waar een man. gekleed in een lichte trui. zien staan achter een vrachtauto. De voor bijrijdende automobilist meent in een flits gezien te hebben, dat de man achter de vrachtauto een lang stuk plastic in zijn hand had Hii stond achter een met zeildoek afgedekte auto De dader moei volgens de politie nuch ter te werk zij>n gegaan. Het lichaam van de dode vrouw was zorgvuldig ge wikkeld in een deken, een jute zak en een plastic vuilniszak, waaruit het merk was geknipt. Ook de plaats, waar hel pakket werd gevonden en de manier waarop het achter de struiken was weg gewerkt, doet de politie vermoeden dat één en ander weloverwogen is geschied. Volgens de sectie die gistermiddag werd uitgevoerd door patholoog-ana toom dr. Zeldenrus is de vrouw om het leven gekomen door een harde slag met een zwaar voorwerp op het hoofd en niet door wurging zoals de politie door de sporen van geweld op de hals eerst veronderstelde. Dat het hier om een zedenmisdrijf zou gaan, wordt door dr. Zeldenrust niet waarschijnlijk geacht. Van de vermoorde vrouw gaf de Leid se politie het volgende signalement: Leeftijd: 235 jaar; lang: 1.64 meter; gaaf gezicht; tenger postuur; donker bruin haar (kan ook geverfd zijn); boven- en onderprothesen in de mond (bij de vondst ontbrak de onderprothese); blau we ogen; aan de rechter ringvinger heeft een ring gezeten; aan de rechterpols moet zij een armbond of horloge hebben gedragen. Japan en vooral Tokio is in de greep van de golfrage. Omdat de contributies voor de gewone golfbanen abnormaal hoog zijn (3700 tot 11-000 gulden) wordt door de minder draagkrachtigen na kantoortijd beslag gelegd op het drie verdiiepingen tellende platform in het Shibapark. Dat daar in ruim* mate gebruik van wordt gemaakt, bewijst deze foto. Ook in Polen zijn de hot pants doorgedrongen. Geen wonder, want een modegril laat zich nu eenmaal niet door een IJzeren Gordijn weerhouden, zoals deze foto bewijst. NLM-F riendship maakt geslaagde noodlanding SCHIPHOL (ANP) Met elf passagiers en drie bemanningsle den aan boord heeft een Fokker Friendship van de N.L.M. in de afgelopen nacht zonder neuswiel een geslaagde landing op een met schuim bespoten baan van Schip hol uitgevoerd. Doordat het neus wiel in de romp was blijven ste ken kwam de machine, die door de zware motoren topzwaar is aan de voorkant, aan het einde van de landing met de neus op de baan tot stilstand. De passagiers sprongen achteruit de deuren, die door de schuine stand van het toestel 2 meter boven de baan uitstaken. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Na de start van Enschede om half elf 's avonds bleef het neuswiel in de romp steken. De 36-jarige ge zagvoerder J. D. van Wijngaar den uit Baarn probeerde eerst het neuswiel weer naar buiten te krijgen, maar dat ging niet. Daarop keerde hij terug naar Schiphol, vloog tweemaal dicht langs de verkeerstoren en ver nam 'toen via de radio dat men duidelijk had geconstateerd dat het neuswiel niet naar buiten stak. Hij ging vervolgens een uur lang boven het IJsselmeer vliegen om zijn overtollige brandstof op te gebruiken en voerde vervol gens omstreeks half één 's nachts de geslaagde landing op Schiphol uit. artikelenreeks, waarmee zondag een be gin werd gemaakt, in het openbaar be lang is. De „New York Times" heeft in een kop over vijf kolommen aan haar lezers meegedeeld, dat de rechter, op ver zoek van de Verenigde Staten, de publi katie opschort van de reeks artikelen over Vietnam. De NYT verklaart, dat zij weliswaar tegen de opschorting van de publikatie beroep zou kunnen aantekenen, maar dat een dergelijke stap zelden succes heeft. Het blad zegt overigens niet, welke ar gumenten het vrijdag voor de rechter zal aanvoeren om de voortzetting van de publikatie der geheimo documenten te motiveren. De NYT publiceert verder de tekst van een uit naam van de Amerikaanse rege ring ingediende klacht tegen 21 leden van de staf van de New York Times. Mike Mansfield, leider van de demo cratische Senaatsfractie, zegt dat het ge heimrapport over de Vietnamese oorlog via hoorzittingen van het Congres open baar gemaakt zal worden, hoewel de rechter de publikatie van het document door de New York Times heeft verboden. Mansfield is van mening, dat het volk recht heeft tot in details te weten hoe Amerika de oorlog begon en uitbreidde. Munten De hengelaar Ivan Mikhalov is onlangs teruggekeerd met een vangst van zeldzame munten uit de 7e eeuw, zo meldt Tass. De 76-jarige vond de „Koefitsj Dirhem"-munten in de maag van een vis die hij in de Syr-Darya in Centraal Azië had verschalkt. De mun ten droegen het jaar en de plaats van het munten, de naam van een monarch LEIDSE SPAARBANK BONN (Reuter). Het Westduitse parlement gaat deze zomer een bierfeest houden Plaats van de gebruikelijke dure receptie. De parlementariërs hebben het bier herkozen in het kader van een bezuinigingscampagne van de regering. De Jwtbn/ifce! ijke receptie waarvoor altijd volksvertegenwoordigers, diplomaten. pourjuiiijfen en andere vooraanstaande figuren uit Bonn worden uitgenodigd, zou ■Wjerecr veertigduizend Mark (gulden) hebben gekost. Het bierfeest. c'ken parlementariërs en journalisten worden gevraagd Bondsdagvoorzitter Kai-Uw* vow Hossel. GOUDA Bij de Leyland-vestiging te Gouda-Wadd in x veen komen 119 mensen op straat te staan. Gisteravond is dit aan het personeel medegedeeld. Het gaat om 98 handarbeiders en 21 man administratief en technisch kader- DEN' HAAG. De KVP-Kamerlcdcii U'esterterp ei personeel. Er blijven nog 92 man in Van Eisen willen Nederlandse militairen van d< dienst maar daarvan /.uilen er 35 van i Genie- en Geneeskundige Troepen naar Pakistan ci de magazijnen in Rotterdam afkomstig i i„dia zenden om hulp te verlenén aan de lijdend, zijn. bevolking. Zij willen voorts, dat Nederland deelneem in een internationale rampencentrum en tenslotl. nen z(j, dat tot de militaire opleiding ook hulp i-lening bij rampen moet gaan behoren. parlementaire rédactie) irkelpk goedkopei BOGOTA (Reuter) Drie politie agenten zijn om het leven gebracht door woedende bezoekers van 'een Café in Concordia (Columbia) toen tij poogden het café te sluiten. Na een discussie over de sluiting, gingen de cafégangers tot de aanval over met vuurwapens, messen en hak messen. Meer dan veertig mensen zijn gwresUard. In schriftelijke vragen aan de ministers van Buiten landse Zaken en van Defensie hebben de Kamerleden de regering verzocht na te gaan of de regeringen van Pakistan en India hulp van militairen op prijs stellen Bij bevestigend antwoord zouden zo spoedig mogelijk eenheden van de krijgsmacht naai die landen over gevlogen moeten worden om de lijdende bevolking te helpen genietroepen voor infrastructurele maatrege len en geneeskundige troepen voor medische bijstand De Kamerleden vragen voorts of de regering bereid is nu reeds haar principiële instemming mede te delen aan secretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties over diens plan tot het oprichten van een „rampencentrum" dat in New York of Genèvc gevestigd zal worden. Tenslotte vragen de heren Westerterp en Van Eisen of de regering het niet wenselijk acht dat binnen dc opleiding van de dienstni-chtigen speciale opleidingen worden opgenomen voor hulp aan slachtoffers van rampen en* het wegwerken van de gevolgen van de rampen. In het kader van de hulpverlening van Caritas Inter- nationalis, waarmee de stichting Mensen in Nood te D<--n Bosch samenwerkt, in de hulpverlening aan de Oostpakistaans'e vluchtelingen, zijn door Caritas In- ternationalis in de afgelopen weken onder meer de volgende goederen en giften verzonden voor voedsel hulp, cholerahulp en medische teams: 100 ton proteïna ter waarde van 1.000.000,—; 300 ton melkpoeder, 300 ton olie en 3.250 ton rijst ter waarde van 1 440.000.Er is een voedselprogramma opgesteld ter waarde van 10 000.000,—. 1000.000 injectie naalden zijn verzonden ter waarde van f 77.000,— n 250.000 eenheden entstoffen antl-cfholera. Voorts is een bedrag overgemaakt van 3.500.000,

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1