Kunst uit Afrika uit Gemeentemuseum Neofascisten op winst in Italië G! Kamp Vledder gaat dicht „HEATH, KOM AAN DE WAL hte ker NT Miljoen maal Anne Frank in Paneditie Geheim rapportin NYT Regering Johnson dreigde Hanoi vóór Tonkin met oorlog Leerplicht wordt per 1 augustus verlengd in OEGSTGEEST KRANTENBEZORGERS(STERS) MARKTBERICHTEN Vrachtauto vol suède jassen aangetroffen DINSDAG 15 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ■000- DEN HAAG (ANP) Kamp Vledder zal op korte termijn worden gesloten als tewerkstellingsobject voor gewetens bezwaarden militaire dienst. Er gaan geen nieuwe gewetensbezwaarden meer heen. Volgens een woordvoerder van bet ministerie van defensie is de slui ting van het kamp afhankelijk van de snelheid waarmee de laatste twee ge wetensbezwaarden die nog in het kamp zitten een ander tewerkstellingsobject gevonden zullen hebben. Zelf schatten dezen dat dit hooguit enkele weken zal Enige tijd geleden gingen de gewe tensbezwaarden van Kamp Vledder in werkstaking. Tot hun eisen voor ver betering van de tewerkstelling voor ge- wetensbezwaarden behoorde o m. dat de door het ministerie van Defensie over wogen sluiting van kamp Vledder op korte termijn zou worden doorge- LONDEN (Reuter) Evenals presi dent Eisenhower om zijn hobby voor de golfsport werd gehekeid. neemt nu het populaire Britse blad „The Sun" premier Heath van Engeland op de korrel van wege zijn hobby: het wedstrijdzeilen. In grote kop op de voorpagina roept dit blad de Engelse dremier toe: ..Kom aan de wal schipper, het is later dan ie denkt". Volgens de Sun heeft Heath deze maand reeds aan negen wedstrijden deelgenomen. Grote deelname Excelsior aan NKGB-wedstrijd OEGSTGEEST Tijdens de lange matkampioenschappen van de N.K.G.B. West III in de sporthal van het Rijn lands Lyceum te Oegstgeest zorgde Excelsior-Alkemade voor de grootste deelname. Negen teams hadden ingeschreven voor deze kampioenschappen en wel Advendo uit Langeraar met twee meis- jesgroepen. Wilskracht uit Alphen a.d. Rijn met één dames- en één meisjes- groep, St.-Raphael uit Den Haag met een damesgroep en Quintus uit Kwints- lieul met een meisjesgroep en Excelsior Alkemade met één dames- één meisjes- en één herengroep. Bij de meisjes werd de eerste prijs behaald door Quintus en Wilskracht, beide 7.75 punten; de tweede prijs was Advendo met 7.20 en de derde Excelsior Alkemade met 6.51. Bij de dames werd de eerste prijs behaald door St.-Raphael met 8.2 punten, de tweede door Wilskracht met 7.45 punten en ook hier werd Excelsior-Alkemade derde met 6.5 punten. Bij de heren geen prijs uitgereikt, wel mocht de heer v. d. Linden technisch leider van Excelsior Alkemade een aanmoedings- prijs in de vorm van een beker in ontvangst nemen. Kinderen De kinderen van leden van leden van Jehova's getuigen, die vol gens de riten van deze sekte zijn ge trouwd, moeten in de Griekse registers van de burgerlijke stand als onwettig worden ingeschreven. Dit heeft de vice- premier en minister van Binnenlandse Zaken. Pattakos. in een circulaire be paald. Zijn besluit hangt samen met een grotscheepse campagne van de Grieks- ortodoxe Kerk tegen de Jehova's getui gen, die ketters worden genoemd. DEN HAAG In het Haags Ge meentemuseum han men in de komende maanden van 3 juli tot 5 september de schoonheid van de Afrikaanse kunst bewonderen. Te zien zijn beelden, fetisjen, maskers en sieraden van hout. Hoewel de Afrikaanse staten bijna da gelijks in het nieuws staan, is er van het leven en de cultuur van de Afri kaanse stammen bij ons weinig bekend. Sommige van die culturen gaan terug tot vóór Christus en staan op zeer hoog niveau. Dat blijkt onder meer vondsten die ih de afgelopen jaren in de landen rondom de Niger voo Afrikaan „de Machtige rivier" zijn gedaan. Moderne kunstenaars met grote i men als Braque. Modigliani, Picasso anderen hebben al jaren geleden de Afrikaanse kunst ontdekt en daar tijdlang inspiratie voor hun eigen werk uit geput. Dat is vooral bij Picasso de werken die hij rond 1905 maakte, goed merkbaar. Het meest opvallend in de Afrikaanse kunst is de eenvoud en de ongekunsteld heid van de voorwerpen. Die ongekun steldheid is niet zo vreemd als mer. denkt, dat het hier niet gaat om kunst voorwerpen, maar om gebruiksvoorwer pen. De Afrikaan maakt geen kunst, maar voorwerpen die in zijn religie pas sen. Ook moeder-en-kind en vrucht- baarheidsbeelden komen veel voor, dat de Afrikaan hoopt dat hij niet kin derloos zal blijven. Dat is de grootste ramp die hem kan overkomen. Bijna driehonderd van de opvallendste voorwerpen zijn in het Haags Gemeen temuseum te zien. De meeste daarvan zijn afkomstig uit de landen rond de Niger: Nigeria, Dahomey en Togo. LUCKY LUKE: In de schaduw der boortorens SUSKE EN WISKEDe kale kapper li tii (Van correspondent) LONDEN Van het dagboek van Anne Frank zijn in de Engelse Pan Pocketeditie een miljoen exemplaren ver kocht. Gisteren ontving haar vader, dr. Otto Frank, voor deze gelegenheid in een Londcns hotel een gouden beeldje van de god Pan. Het dagboek is uitgegeven in 46 landen. Na de uitreiking zei dr. Frank: „Ik ben een heel optimistisch mens, ik probeer niet te denken aan hoe het destijds was. Maar ik word er elke dag aan herinnerd, omdat ik elke dag brieven krijg. Elke dag krijg ik wel een of andere reactie op Annes dagboek. Het geeft me kracht en hoop. Zij heeft het gewenst om na haar dood door te leven en voor de mens heid te werken" Dr. Frank vertelde verder, dat hij niet de gehele opbrengst van het boek aan de Anne Frankstichting geeft. Een deel er van gaat naar vredesorganisaties en studiebeurzen in o.a Israël en Nigeria. De helft gaat naar de belasting. Vader. De „verdienstelijke vader in Frankrijk" is sinds gisteren een 46- jarige journalist, Gilbert Petitjean, redac tiesecretaris van het in Nancy verschij nende blad „Est Republicain". De onder scheiding en een spaarbankboekje van 10.000 frank (ongeveer 6.500 gulden) werd hem in het Parijse stadhuis over handigd. De heer en mevrouw Petitjean, die zelf geen kinderen hebben, hebben in de afgelopen twintig jaar veertin jongens en veertien meisjes wezen of kinderen van ongehuwde moeders opgevoed. Van hen hebben zij er acht geadopteerd. ROME (RTR) De neofascistische „Italiaanse Sociale Beweging (MSI) heeft bij de zondag op Sicilië gehouden regionale verkiezingen een onverwacht groot succes weten te boeken, percentage van de MSI is gestegen 6.6 in 1967 tot 16,3. De neofascistische winst i> ten koste gegaan van de chris- De sociaal-democraten en de socialis ten hebben blijkens de binnengekomen uitslagen een lichte winst weten te maken. Deze ging ten koste var Vorige maand zeker 46 mensen verdronken HAARLEM (ANP) In de maand mei zijn in Nederland tenminste 46 personen door verdrinking om het leven gekomen. Hieronder waren 17 jongens, drie meisjes, 23 mannen en drie vrou- t een overzicht van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen blijkt dat tien personen verdronken na dat zij met een auto te water geraakt waren. Vier vonden de dood in een zwembad, 32 in andere wateren. Onder de drenkelingen waren vijf opvarenden van schepen. Het aantal verdrinkings- gevallen sinds het begin van dit jaar is hiermee opgelopen tot 177. Tn de over eenkomstige periode van het vorig jaar was dit aantal 195. In de maand mei werden toen 48 gevallen bekend. Al ziet deze godin Odudua met haar kinderen eruit als een beeldje, het is in feite een masker van het Epageheim genootschap in Nigeria- Odudua wordt vereerd 'als de oermoeder door de Yorubastam. Tijdens de jaarlijkse feesten, waarbij men de godin vruchtbaarheid afsmeekt, ivordt dit ongeveer 70 cm hoge masker op het hoofd gezet- Door het vierkante gat in het midden van de „console" kan men zien. Het Epamasker is van hout en beschilderd in zwart, wit en blauw- ultralinkse „Sociale Proletariërs" (PSI- UP). die samen met de communisten ongeveer een half procent achteruit zijn gegaan. Ook de monarchisten en de liberalen hebben iets van hun aanhang moeten prijs geven. De MSI behaalde in alle negen pro vincies van het eiland winst. In grootte is zij nu de derde partij geworden. In drie provincies, waaronder Palremo, komt zij zelfs direct na de christen democraten. De vier coalitiepartijen hebben hun meerderheid in de gewestelijke parle ment behouden, al is deze meerderheid met drie zetels gedaald, tot 48 van de 90 zetels. In Rome bleken de neofascisten, toen tweederde van het aantal uitgebrachte stemmen was gesteld, 17,2 procent op zich to hebben verenigd tegen 10.2 per cent bij de laatste verkiezingen. Het percentage van het christen-demoeraten was teruggelopen van 33.2 naar 27.1. In Genua en Bari won de MSI rond 6 (Van c e correspondent) De verschijning in WASHINGTON de New York Times van een stuk uit een geheim rapport van het Amerikaan se ministerie van Defensie, verwekte gisteren een hevige opschudding in Ame rikaanse politieke kringen. Het stuk gaat over de Vietnampolitiek van de rege- ring-Johnson. Uit het rapport blijkt na melijk, dat Johnson ai lang voor het be faamde incident in de Baai van Tonkin in 1964, plannen klaar had om op grote schaal met militair geweid het Viet namese vraagstuk tot een oplossing te brengen. De stukken zijn verzameld onder de voormalige minister McNamara. Ook werd bekend dat Johnson Hanoi TOM MARIE-ANNGoud in de olie LEIDEN Met ingang van 1 augus- s a.s. wordt de leerplicht met één verlengd. Dit betekent dat alle kinderen tenminste gedurende 9 jaar een school moeten bezoeken. Dit geldt ook vo leerlingen die eigenlijk aan het eli an het schooljaar 1970-1971 leerplicht- Tij zouden worden. Daarnaast is een leerling ook leer- plichtvrij aan het eind van het leerjaar in hij 16 jaar is geworden. Dit kan voorkomen bij leerlingen die later dan normaal naar school gegaan zijn of die langdurig ziek geweest zijn. bijzondere gevallen kan het negende leerjaar vervangen worden door een gedeeltelijke leerplicht. Er moet dan verklaring worden overlegd van arts (niet de huisarts) en een psycholoog of pedagoog, waaruit blijkt dat zij de leerling niet geschikt achten langer volledig dagonderwijs te vol- Dè leerplichtwet kent nu ook een gedeeltelijke leerplicht, die aansluit op de volledige leerplicht. Jongelui die 9 jaar volledig dagonderwijs genoten hebben en dan de school verlaten, moe ten daarna nog gedurende één jaar een dag per week onderwijs volgen. Ook zij die aan het eind van het schooljaar 1969-1970 leerplichtvrij zijn geworden en nog geen 16 jaar oud zijn vallen onder deze regeling. Zij worden dus met ingang van 1 augustus 1971 weer I gedeeltelijk leerplichtig. een cursus die uitgaat van een vormingsinstituut voor jeugdigen; het beroepsbegeleidend onderwijs als uitvloeisel van een met de werkgever gesloten leerovereenkomst; een cursus van hiervoor aangegeven MADRID Van de vijf Nederlandse vertegenwoordigers tijdens de Europese bokskampioenschappen is alleen Koop- mans, die morgenavond in de kwartfi nales uitkomt tegen de Fin Virtanen nog overgebleven. Gisteren werden in :erste ronde lichtgewicht Tonny van en vedergewicht Iwan Rocsli uitge schakeld. Roesli verloor in een vrijwel gelijk- opgaand egvecht van de Turk Ergan, d.ie bij de voortdurend aanvallende Ne derlander zuiverder plaatste en daardoor winnaar op punten werd. Tonny van Eek, die in technisch opzicht beter was dan zijn tegenstander, de Oostenrijker Lorbek, werd eveneens op punten uit geschakeld. Het surplus aan techniek niet voldoende om de hardslaande instellingen waar onderwijs en vorming wordt gegeven. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de afdeling Onderwijs van het Stadhuis, tel. 45344, teoestel 113. twee maanden voor het incident waar schuwde via speciale omwegen, voor de „grootste verwoestingen" die voortzet ting van de oorlog door Hanoi tot gevolg zouden hebben. Een ander feit, dat aan het licht kwam in de New York Times, was een reeks van geheime operaties door de Amerikaanse marine tegen Noordviet- namese verdedigingsstellingeo, allang voor het Tonkinincident. Tijdens Johnsons verkiezingscampagne tegen Barry Goldwater verweet Johnson zijn rivaal steeds dat hij voorstander was van bombardementen op Noord-Viet- nam. De publikatie van de New York Times toont aan dat Johnson en zijn re gering zelf op dat moment al dezelfde plannen klaar hadden die hij Goldwater verweet. Voorlopig is het moeilijk uit te maken hoe groot de invloed van deze feiten op de Amerikaanse politiek zal zijn. Het ziet er echter naar uit dat de regering- Nixon er niet bijzonder door geraakt zal worden. Amerika's minister van Defensie Laird toonde zich niettemin zeer verbol gen over de publikatie van het rapport. Het rapport telt 7.000 pagina's waarvan de New York Times er slechts 15 van in handen kreeg. Laird vroeg de congres commissie voor justitie hoe het blad aan de pagina's gekomen was. Hij beschul digde het blad ervan de nationale veilig heid in gevaar gebracht te hebben met de publikatie. De New York Times heeft evenwel geweigerd de publikaties te stoppen. (ADVERTENTIE) Zelf je VAKANTIEGELD verdienen? Wij vragen voor direct Stel je in verbinding met DE LEIDSE COURANT, tel. 22244* of kom even op kantoor, Papengracht 32, Leiden. BOSKOOP. 14 Jui i II 100; Zorina I 170—190; Idem II Pioenen Sarr RJNSBURG, 14 Juni ■Vitte sim 15—25. rode 3—24, crowly sim 14—2 70—170. white i 10—34; chrysant BODEGRAVEN. 15 JUNI - AANVOER: 4.53; 2e kwal. 4.39-4,45 PURMEREND. 15 Juni - AANVOER: i PRIJZEN (in guldens per stuk): vette koel en per kg gesl. gew. 4.00-5.05; geldekoclen 950-1325; melk- en kalfkoelen 950-1525; pln- 580-860; stieren per kg gesl. gew. 4.40- vette kalveren per kg gesl. gew. 3,45- nuchtere kalveren voor de mcsterl) per kg gesl. gew. 1.70-2.85; vette varkens "eg 2,20-2.25; vette zeugen per kg 1,80- fokzeugen 450-525; biggen 60-78; geiten 10-75; pat goed, geldekoelen oelen stug, pinken slacht goed! goed. wcldeschapen stug, vette lamr willig, bokken en gelten stuc, naarden ponies vlug. ROTTERDAM. 15 Juni - AANVOER: GORINCHEM (ANP) De politie van Gorinchem heeft gisteren beslag gelegd op een vrachtwagen vol suède jassen, afkomstig van een in de nacht van 6 op 7 Juni te Bergcijk gepleegde diefstal. Rond 9 uur in de morgen kreeg de politie een tip dat er bij het woonwagen kamp even buiten de stad nogal vreemd gemanipuleerd werd met een blauwe vrachtauto. De politie ging er op af en dit resulteerde in een wilde jacht door de stad op de wagen. Vlak voordat agen ten probeerden de vrachtauto te laten stoppen, schoot deze een laantje in, dat alleen bestemd is voor voetgangers en fietsers en uitkomt op een vrij steil talud. Hier trachtte de chauffeur met zijn vrachtauto tegenop te komen. Dit mislukte. De twee inzittenden gingen er te voet van door. Introductie Scyllateams LEIDEN De beide, aanmerkelijk gewijzigde, creklasteams van tafelten nisvereniging Scylla worden vanavond in de Militaire Sporthal aan het sport- mlnnende publiek voorgesteld: het eer ste team met de van Deltalloyd overge komen Joego-Slaaf Milan Stencel, Ge rard Bakker en Anton Will van Zoelen: het tweede team met Karei en Peter van Schic en Theo Bakker. Stencel en Bakker zullen tijdens de manifestatie;.die om acht uur aanyangt, een demonsfrafiepartij geven. Tévens zal de uitslag van de verloting van het bouwfonds worden bekendgemaakt en zal het nieuwe bestuur worden voorge steld. pr kg 5.40-6.00 4.15-4.30 (3e kwal.) 3.60-3,70 (2e kwal.) 3,40-3.60 (3e kwal si lei en per kg 4,70-5.40; worstkoelen per kg 4,15-4,35; kalf- en melkkoeien 1160-1675; vare koelen 850-1350; vaarzen 850-1075; pinken 675- 875; graskalveren 300-500; nuchtere kalveren per kg 1,30-1,75; mestkalveren 190-260; seha- g* 140-170; weldelamme- MARKTOVERZICHT (resp. aan prijzen): slachtrunderen ko ir - als maandag, kalf- en ner - lui -prijshoudend. 'oon - stug - goed prljshoud en pinken klein - redelijk - eek. graskalveren korter - andhaafd, vette kalveren klein - vlot - prijshoudend. handel Johan Lemckert opent serie orgelconcerten Gisteravond opende Johann Th. Lem ckert in de Laakkerk aan de Isingstraat in Den Haag de serie van zes orgel concerten die in het komende seizoen zullen toorden gegeven. Onder de ko mende solisten zien wij o.tn. Dirk Jansz. Zwart, Piet van Egmond, Nico van der Hoeven, de Noor Kjell Johnson en Charles de Wolff. Het zou heel wat waard zijn als deze concerten behoorlijk de aandacht zullen trekken van een groot aantal orgellief hebbers, want ze zijn de moeite van het beluisteren waarschijnlijk wel Johann Lemckert, die Joop Schouten wegens ziekte verving gaf een welover wogen orgelrecital: op het programma stonden een tweetal werken van Noord- Duitse meesters uit de XVII-eeuw, drie werken van Joh. S. Bach, een werk uit de Franse romantiek en een improvisa tie op een kerkelijkemelodie. Van. Nikolaus Böhm speelde hij pre ludium en fuga in a klein; van George Bohm de Partita: Ach wie wichtig, ach wie flüchblg. Lemckert verwerkte diverse goed gekozen registraties, waardoor men de mogelijkheden aan klankkiezen van dit Versehuerenorgel weer beter leerde kennen. Overigens blijft het jammer, dat er hoegenaamd geen akoestiek is in de kerk, waardoor alles in wezen gelijk dood is. nadat men de toets losgelaten heeft. De opbouw en het voeren van dit stuk naar de climax gebeurde uiter mate vakkundig. Joh. S. Bach was vertegenwoordigd met preludium en fuga in d en D (resp. BMV 532 en 539). Magistraal was de uit voering van deze laatste: een tempo, die goed lag en bovendien een lang vast gehouden directe greep; daarbij weder- een goed opgebouwde registratie, rdoor alle stemmen bijzonder gaaf klonken. De eerste van de twee was in een veel meer gedragen tempo, wellicht te langzaam om een zelfde spanning op te roepen als in laatstgenoemde werk. Verder een doorwroete vertolking van O lamm folter unschuldig. (BMV 656). Van Caesar Franck voerde Lemckert het Piece heroïgue uit. waarbij hij ten dele gebruik maakte van de tongwer ken. Wat men als toeschouwer ook proeft: de grote musische gave waar over Lemckert beschikt: o.a. vanavond doordat hij tot opmerkelijke prestaties kwam ondanks de uitermate korte tijd van voorbereiding die hem toegemeten Ook de wijze van improvisatie op een oud-kerkelijk pinkstergezang overtuigde ons dat wij een organist van formaat beluisterden. Een veelbelovend begin van een sei- zrcen dat naar we hopen meer bezoekers zal trekken, dan het dertigtal, dat giste renavond de bui trotseerde om deze avond mee te maken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9