Ambonezen maakten misbruik van vertrouwen bij demonstratie Informatiepoging kan bijna niet meer mislukken POLITIE VONNIST RFTTF.NMAKERS BIJ SCHEVENINGSE GEVANGENIS Haarlemse moord reactie op verleden Saljoet meet vochtigheid Nog twee kinderen resten van negenling Nieuwe auto voor Nixon Pastorale Raad bezint Automobilist eet rijbewijs op zich °P .gastarbeiders Criminaliteit in Calcuta gestegen Scheepswerf Upper Clide gaat dicht PARATYFUS OP GOEREE Kamervragen over „douceurtje aau Verolme" DINSDAG 15 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Moskovieten lezen het laatste n MOSKOU (AFP/Rtr) De beman ning van het om de aarde draaiende Russische ruimtestation „Saljoet" heeft met behulp van twee Russische vliegtui gen een experiment uitgevoerd om de samenstelling en de vochtigheidsgraad van de bodem van de gebieden rond de Kaspische Zee en de vegetatie aldaar nauwkeurig te kunnen bepalen. Met behulp van een spectograaf heeft de bemanning een reeks spectroprogram- men van dit gebied gemaakt. Van deze opnamen kan een tabel worden gemaakt die van groot belang kan zijn voor de land- en bosbouw. Aan het experiment hebben twee Rus sische vliegtuigen, een Iljoesjin 18 en een Antonov-2, meegewerkt. De Iljoesjin vloog op een hoogte van 8 km en de Antonov vloog lager. Eindrapport binnen een week verwacht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kabinetsinformatie >ii prof. Steenkamp verkeert in een eindfaze. Politiek Den Haag verwacht, dat nog deze week of begin volgende week een akkoord tussen de vijf partij- KVP, ARP. CHU, VVD en DS'70 bereikt zal worden. Over de meeste onderdelen van het toekomstige rege ringsprogram zijn de fractieleiders het tens geworden. Er moeten vandaag nog wel wat knopen doorgehakt worden, wals bijvoorbeeld over ontwikkelings in defensie, maar deze onderdelen kunnen nauwelijks nog breekpunten vormen. Voorts zijn er nog een aantal •vrije kwesties", die de informateur aan het te vormen kabinet wil overlaten, omdat verschil van mening hierover niet tot de val van een kabinet zou kunnen leiden. Als „vrije kwesties" worden genoemd: de omroep, de demo cratisering van de onderneming, de kansspelen en de kiesdrempel. Het enige breekpunt zou nog kunnen rijn het rapport over de bezuinigingen hij de overheid in 1972. Dit rapport van de commissie-Nelissen komt donderdag aan de orde. De confessionele fracties hechten ?root belang aan hetgeen vandaag over ontwikkelingshulp zal worden besloten. KVP-fractieleider Veringa en CHU-lei- SYDNEY (AP) Gisteren en vandaag 'Ün opnieuw twee kinderen van de Dptenling van de heer en mevrouw Bro- d'rick overleden. Twee dagen na de ge- vechten thans een jongen en een ■wisje nog om hun leven. Het laatst overleed de eerste van de Seê«n kinderen, die de 29 jaar oude me- riouw Leonard Broderick baarde. Dit «nd was tevens het zwaarste van de - i en het kind, dat door de artsen hoste kansen werd gegeven. Een an- r meisje overleed maandagavond. Twee '"ogena werden doodgeboren en twee Jegens en een meisje overleden zon avond. Hot ziekenhuis heeft bekendgemaakt, de toestand van de nog in leven zijn swee kinderen een jongen en een tt,ie reden tot bezorgdheid geeft. der Udink zeiden te willen vasthouden aan één procent van het nationaal inkomen voor ontwikkelingshulp. In de tweede helft van de kabinetsperiode willen zij zelfs proberen boven de één procent te- komen. De WD heeft laten weten hierover geen moeilijkheden te zullen maken. Van Ds'70 wordt dezelfde tegoemoetkomendheid verwacht Dr. Veringa liet weten ten aanzien van het omroepbestel en de abortus kwestie geen behoefte aan verandering van wetgeving te hebben. Mr. Geertse- ma beschouwt het omroepbestel niet als vrije kwestie, maar zal op dit punt geen brokken maken. De VVD wil in voering van de roulette. Als AR en CHU dit als vrije kwestie beschouwen, wil mr. Geertsema hetzelfde doen met de kiesdrempel. Wat de abortuskwestie betreft, wachten de fractieleiders op het rapport van een werkgroep. De confessionelen houden vast aan het uitbreiden van de bevoegdheden van de ondernemingsraden, waartegen dr. Drees van DS'70 weinig bezwaren heeft. Mr. Geertsema is er geen voorstander Na donderdag komt de verdeling van de ministerszetels aan de orde. Infor mateur Steenkamp denkt aan het creë ren van drie nieuwe ministersposten; alle drie zonder portefeuille: een voor de wetenschappen, een voor het milieu beheer en een voor grondwetzaken. Dit zou een uitbreiding tot 17 ministers betekenen. Men verwacht echter dat de minister voor grondwetzaken weer af valt. De resterende zestien ministers posten zouden als volgt verdeeld moe ten worden: KVP 6, WD 3, ARP 3, CHU 2 en DS'70 2. Het is de bedoeling van informateur Steenkamp, die gisteren tussentijds rap port aan de koningin heeft uitgebracht, in zijn eindrapport de naam van de for mateur te noemen. De formatie zal dan vermoedelijk nog twee weken duren. (Van onze rechtbankverslaggèver) DEN HAAG Tweeëntwintig Ambonezen, waarvan elf minderjarig, hadden zich vanmor gen voor de Haagse politierechter, mr. A. J. Berkhout te verantwoorden in verband met de relletjes die op zaterdag 26 september plaats vonden voor de gevangenis te Scheveningen, waar de Ambonezen die betrokken waren bij de bezetting van de ambassade te Wassenaar, waren In goed vertrouwen had de politie weinig manschappen beschikbaar gehou den, maar bij het gevecht dat hierna ontstond, werden 22 agenten min of meer ernstig gewond. Toegestaan was? dat men gedurende een kwartier bij de gevangenis mocht zingen, maar het duurde langer. De gemoederen werden kennelijk nogal opgezweept, zodat het gevecht grote afmetingen aannam. Er werd met stenen gegooid, geslagen met afgebroken vlaggestokken. „Er is alge meen geconstateerd, dat de politie met grote lankmoedigheid is opgetreden", aldus de politierechter, „mogelijk zelfs met te grote lankmoedigheid, waardoor de rel zo'n grote omvang nam". Een politieman en ook een lid van de Am- bonese ordedienst werden zelfs ernstig gewond. Het onderzoek in deze gebeurtenissen was zeer moeilijk en uitgebreid, vandaar dat het lang heeft geduurd alvorens de verdachten waarvan er nog vijf ge detineerd zijn nu ter zitting aange bracht- konden worden. Niet alle bedrij vers van de wandaden konden worden gearresteerd. Als eerste groep stonden vanmorgen terecht de 20-jarige F. D. W„ de 20- jarige J. J. P.. de 19-jarige Z. L. J„ allen uit Capelle aan de IJssel en de 27-jarige R. L. uit Moordrecht. Zij gaven toe aan het gevecht te hebben deelgenomen „omdat iedereen het deed". De officier wilde voor laatstgenoemde verdachte een uitzondering maken, om dat hij nog niet eerder is veroordeeld en zich niet in zo ernstige mate heeft misdragen, zodat tegen hem de geld boete en voorwaardelijk maand gevan genisstraf werd gevorderd. Even later moesten elf minderjarigen achter gesloten deuren terechtstaan. Uit de verklaringen die afgelegd wer den door verdachten uit de tweede groep bleek dat door een aantal deel nemers aan de demonstratie tevoren reeds het plan was geopperd een aanval op de gevangenis te doen en te trachten daar binnen te komen. In deze tweede groep van verdachten verschenen de 23-jarige M. H. uit Ca pelle aan de IJssel, de 19-jarige S. S. uit Smilde, de 19-jarige J. K. P. uit Assen, de 19-jarige J. C. T. uit Delfzijl. Ver stek lieten gaan de 18-jarige D. W. P. uit Breda, die vandaag mts-examen moest doen en de 20-jarige J. S. uit Leerdam. Deze groep verdachten was o.a. betrokken bij de mishandeling van de hoofdinspecteur H. Kasper en in specteur J. Venema. Ook deze verdachten bekenden hetgeen hen werd verweten. Zij hadden politie- nnen geschopt en geslagen, vaak hen de rug aanvallend. Voor de rechter een dik album met fotografische ge tuigenissen van de gevechtsactiviteiten verschillende verdachten. De officier Justitie zei te vrezen, dat de meeste verdachten nog weieens terug zullen komen, gezien hun verleden. De meesten van hen zijn nl. reeds eerder betrokken geweest bij gevechten en daarvoor ver oordeeld, tot deels voorwaardelijke ge vangenisstraffen. Met uitzondering van J. C. T. werden al deze verdach- oeens tot een maand gevangenis straf veroordeeld overeenkomstig de eis. gedetineerd. Het vonnis van de rechter voor de eerste groep van vier verdachten luidde overeen komstig de eis van de officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer, een maand gevangenisstraf. Drie van hen en een verdachte die nog niet eer der is veroordeeld, kregen 100 boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter herinnerde eraan," dat vergunning was verleend om met 1500 man aan. een demon stratie deel te nemen. Bij vertrek van het Malie veld, bedroeg het aantal plm. 2000. De eigen ordedienst van de Ambonezen, de KPK, had medegedeeld zelf maatregelen te zullen treffen, maar toen de stoet bij de poort van de gevange nis was gekomen, stormde een aantal demon stranten daarop af, gooide met stenen, trapte tegen de deur. De politie greep daarna in. Even later stormde echter een nog groter groep op de muren van de gevangenis af, met het doel die te bestormen. DEARBORN (Michigan) (AP) De Fordfabriek werkt aan een nieuwe ko gelvrije auto voor president Nixon. In de „Detroit Free Press" staat te lezen dat de carrosserie wordt gebouwd op het chassis van een Lincoln Continen tal. Het is handwerk en twee deskundi gen werken eraan. De zijkant van de wagen wordt ge vormd door plaatwerk van 6,3 mm. De banden zijn van zeer grote maat en /eneens tegen kogels bestand. De auto wordt niet het eigendom van het Witte Huis, maar wordt gehuurd van de Ford Motor Company voor 5.000 dollar per jaar. Dat is zeker niet veel als men bedenkt dat de waarde van de auto zal liggen tussen de 200.000 en de 125.000 dollar. Zuidmolukse jongeren bestormden september vorig jaar het huis van bewaring in Scheveningen, waar de bezetters van de Indonesische residentie op dat moment gevangen zaten. Vandaag stonden de be stormers terecht. Werkgroep noodzakelijk LUEBECK (DPA) Een automobilist in Luebeck, die bang was dat de politie hem zijn rijbewijs zou ontnemen, heeft dit, voordat de politie daartoe de kans kreeg, opgegeten. De man reed zig zag op de weg, waarna hij werd aange houden. Hij werd onderworpen aan een alcoholproef, die niet goed voor hem uitviel. Schade 7 ton bij brand in meubelfabriek UITHUIZERMEEDEN (ANP) Gis teren is in Uithuizermeeden de meubel fabriek van de N.V. Ami geheel uitge brand. Het gebouw met de verloren gegane inventaris vertegenwoordigde een waarde van ongeveer f 700.000. Het bedrijf was tegen brandschade verze kerd. De brand is vermoedelijk ontstaan toen een verwarmingsmonteur in de spuitafdeling van de fabriek aan het lassen was. Een vonk op de daar opge slagen brandbare stoffen moet het vuur hebben doen ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De problematiek rond de buitenlandse werknemers in Nederland is zeer gecompliceerd. Dat heeft gister avond dc diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam, die in de Adel- berthof in Delft büeen was, ervaren. Deze problematiek vormde het enige ge sprekspunt. maar de raad is er zelf mee vastgelopen. De DPR heeft een avond lang als een gewone gespreksgroep ge sproken, met, ondanks een nota met in formatie en een aantal discussievragen, als enig tastbaar resultaat dat een werk groep zal worden opgericht die zich in de problematiek moet verdiepen en de raad voorstellen zal moeten doen. De nota met informatie was opgesteld door de heer Fonteijn uit Den Haag, die er de nadruk op legde, dat de problema tiek van de gastarbeiders internationaal moet worden aangepakt en geen specifiek Nederlandse zaak is. Enkele leden vroe gen zich af waarom geen gastarbeiders op de vergadering aanwezig waren. Ka pelaan Zuidgeest meende, dat reeds veel voor gastarbeiders wordt gedaan, „ook waar wij geen weet van hebben" en pas tor Van Well benadrukte de samenhang tussen gastarbeiders en ontwikkelings hulp. „Zij komen hierheen voor de wel vaart van ons land, maar zijn wij ook be reid die welvaart met hen en met ande ren te delen?" De avond eindigde wat moedeloos. Ka pelaan Zuidgeest. „We zien hoe complex het probleem is. We moeten meer kennis POLITIE MAAKT ZAAK ROND HAARLEM (A.N.P.). De 29-jarige H. M. uit Ambt- Delden, die wordt verdacht van de moord op de 26-jarige Ineke Visser-Friesen uit Haarlem, heeft gisteren z(jn verklaring over de juiste toedracht van de moord in de flat aan de Ierlandstraat gewijzigd, nadat Haarlemse rechercheurs hem hadden gecon fronteerd met de kleding, die verdachte uit het huis van zjjn slachtoffer in een plastic zak langs de weg had gezet. i de Haarlemse politie, de heer C. van Marion, zei gisteravond, dat de politie bij een Haarlemse lompenhandelaar de gezochte-kledingstuk ken (een kostuum, een pantalon en twee blauwe overhemden van de echtgenoot van de vermoorde vrouw, een bebloede pantalon, een zakdoek met de initialen van verdachte en een ever koord) heeft teruggevonden. Bij het bewijsstukken, aldus de Haarlemse kwam verdachte terug op zijn eerder gedane ver klaringen. Hij heeft de politie verteld 'bij het doden van de vrouw in de waan te hebben geleefd, dat hij de vrouw voor zich had, die hij anderhalf jaar geleden had aangerand. Volgens verdachte had hij vorige week donderdag bij het slachtoffer aangebeld en gevraagd of zij een vriendin van hem kende. Mevrouw Visser-Friesen zou hem daarna hebben binnen ge laten. Daar voltrok zich het drama dat met de dood van de jonge vrouw eindigde. Commissaris Van Marion vertelde gisteren dat ver dachte het had doen willen voorkomen alsof hij ontucht met de vrouw had gepleegd. Uit het vorige zedenmisdrijf van verdachte was de politie evenwel gebleken, dat hij impotent was. Volgens de gearresteerde had hij de vrouw geheel ontkleed, waarna hijzelf andere kleren had aange trokken. Daarna had hij alle kleding in een tas ge stopt, maar zijn tennisshirt liet hij liggen. Tegenover de politie heeft verdachte verklaard dat hij niet de bedoeling heeft gehad de vrouw te wurgen. Hij zou alleen maar bezeten zijn geweest van de gedachte de vrouw te willen vermoorden, door wie hij dertien maanden geleden in de gevangenis was gekomen. Hij zal morgen worden voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem. hebben. Nu zitten we een beetje onbenul lig te praten als een gespreksgroep." Me vrouw Van Gennip: „Mede door gebrek aan kennis staat het grootste deel van de maatschappij hier machteloos. Ik zie helemaal niet meer wat we moeten doen. Maar dat hebben we wel meer gehad". Bisschop Simonis stelde tenslotte voor een werkgroep te vormen. „Het is weliswaar een mooi afschuifsysteem, maar het is wel reëel." Deze DPR-vergadering was de laatste waaraan werd deelgenomen'door studen tenpastor J. van Well uit Leiden, de vroe gere voorzitter, die als zodanig aftrad bij de benoeming van dr. A. J. Simonis. Behalve door de voorzitter werd de heer Van Well ook bedankt door de bisschop, die zei: „In ideeën hebben we wel eens verschild, maar voor uw bijzondere in zet ben ik u zeer erkentelijk." Pastor Van Well krijgt een nieuwe functie als oecumenisch pastor in Leiden. (Van onze correspondent) CALCUTTA. De komst van Oost- pakistaanse vluchtelingen naar Calcutta heeft het probleem van de grote crimi naliteit in deze stad weer sterk onder de aandacht gebracht. Er wordt gesproken van een ontaar ding van „de rust en orde". Calcutta heeft de reputatie, de meest misdadige stad ter wereld te zijn. Politiemensen gaan ongeveer de helft van dc dichte krottenwijken maar liever niet binnen. Dit jaar zijn hier al 265 mensen ver moord; gedurende dit weekeinde waren twaalf mensen het slachtoffer. De burgemeester van Calcutta heeft verklaard dat er ongeveer 100.000 vluch telingen in de stad zijn. Ondanks het cordon dat rond de stad is gelegd, komen er nog dagelijks mensen binnen. De Westbengaalse regering en objectieve waarnemers geloven overigens niet dat het aantal vluchtelingen zo hoog is. Het totale aantal vluchtelingen in India be- I draagt thans bijna zes miljoen. LONDEN (AFP) De Britse rege ring heeft gisteren besloten niet de vijf 4 zes miljoen pond te verschaffen, die gevraagd waren om de Schotse scheeps werf „Upper Clyde Shipbuilders" in Glasgow van ondergang te redden. De Britse minister van handel en industrie, John Davies, heeft dit in het Lagerhuis te kennen gegeven. Er is een curator benoemd voor de procedure tot ophef fing van de maatschappij. De regering meent, dat de maat schappij, die reeds ca. 20 miljoen pond regeringssteun ontving, niet in staat zou zijn resultaten te boeken die verde re regeringssteun zou rechtvaardigen. Oppositieleider Harold Wilson heeft een spoeddebat in het Lagerhuis over deze kwestie gevraagd. Dit debat zal deze week worden gehouden. Wilson deed een felle aanval op premier Heath en minister Davies. Hij sprak van „ide ologische obsessie" ten opzichte van de vraagstukken van de werkgelegenheid. Door de sluiting van het bedrijf zullen 7.500 werknemers werkloos worden. Ook het werk van de ca. 25.000 arbei ders in de toeleveringsbedrijven komt in gevaar. Toen het kabinet bijeen was om te spreken over het verzoek om verdere regeringssteun, dreigden de werkne mers van het concern op een massabij eenkomst de werven te zullen overnemen. Het concern, heeft o.m. de „Queen Mary" en de twee „Queen Elizabeth" schepen gebouwd. Vrouw vlucht Waal in voor echtgenoot (Van onze correspondent) NIJMEGEN Op een grindschip dat op de Waal ter hoogte van Nijmegen voer, kreeg de schipper hooglopende ruzie met zijn vrouw. Op een gegeven ogenblik gaf de man zijn echtgenote een oorvijg die wat pijnlijk aankwam. De vrouw bedacht zich niet lang en verdween met een sierlijke duik in het Waalwater om de har de knuisten van haar schipper te ontwijken. Vermoedelijk voelde de vrouw zich in het water veiliger dan op het schip want ze is vóór haar huwelijk badjuffrouw ge weest. Op de wal maakte de poli tie proces-verbaal op tegen de schipper wegens mishandeling. Landbouwzorgen om zweven Mark LUXEMBURG (ANP) De Europese ministers van Landbouw vinden dat er zo spoedig mogelijk een eind moet ko men aan het laten zweven van de koers van de Duitse Mark. Ze zijn van me ning dat als dat zweven niet snel een eind neemt, het gevaar niet denkbeeldig is dat de gemeenschappelijke land bouwmarkt desintegreert. De Nederlandse bewindsman, Lardl- nois, heeft betoogd, dat niet alleen de landbouwmarkt gevaar loopt uiteen te vallen, maar dat er een reëel gevaar bestaat voor de gehele gemeenschappe lijke markt. Als men zijn grens afsluit om wille van muntmaatregelen, is het erg verleidelijk ook andere excuses te bedenken om nationale markten af te grendelen, zo heeft hij gezegd. Ook de Europese Commissie heeft zich, in de vrij heftige raadsdiscussie ernstig verzet tegen het nog lang laten zweven van de koers van de Duitse Markt. Landbouwcommissaris dr. Sicco Mansholt, heeft blijk gegeven „van gro te zorg en van een regelrecht wantrou wen, dat er bij de Europese landbou worganisaties bestaat." (Van onze correspondent) GOEREE Zeker l/5e deel van de ongeveer 1000 inwoners van het dorp Herkingen op het eiland Goeree-Over- flakkee ligt met buikkrampen, diarree en koorts op bed als gevolg van een plotseling optredende paratyfus. Enkele weken geleden werden de eer ste gevallen gesignaleerd nadat de Gre- velingen was afgesloten van de Noordzee en het buitenwater Herkingen niet meer kon bereiken. Hoewel de oorzaak van de overigens over het algemeen goedaardige verlopende ziekte niet precies bekend is, neemt men in Herkingen aan dat deze afsluiting één van de oorzaken van de epidemie is. Ook het zwemmen in de Grevelingen wordt als mogelijke oorzaak aangemerkt. Tot nader order is het zwemmen overigens verboden. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Van den Doel (PvdA) heeft minister Nelissen (Econ. Zaken) schrif telijk gevraagd of de rentesubsidies van de Nederlandse regering aan het Rijn- Schelde concern het mede mogelijk hebben gemaakt om de heer C. Verolme „een douceurtje van f 1 min." te bezor gen in ruil voor zijn instemming met een fusie, waaraan hij zich in feite bij voorbaat al had gebonden. De heer Van den Doel vraagt de minister of bet niet zinvol is de nood zaak van rentesubsidies voor de scheepsbouw opnieuw kritisch te bezien, zien.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5