Uitstekend geoutilleerd zwembad wordt krachttoer voor Rijnsburg Naast bad ook tennisbanensaunagolfbaan ijsbaansportzaal, restaurant en jachthaven EXAMENS Slapende vrachtwagenchauffeur reed slingerend over de weg Echtpaar Zond erop leefde eeuw lang met journalistiek PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 15 JUNI 19!, VOORSCHOTEN In het Cultureel Cen trum te Voorschoten zijn de mulo-examens voortgezet. Mulo B: Katwijk: M. A. v. d. Niet. Leiden: W. F. Maas, J. P. de Ru, A. Verspoor, N. Vreeken, Katwijk: A. Flippo, J. A. Plokker, C. W. Platteel, S. van Rijn, Rijnsburg: W. Baaijen, N. v. d. Eijkel, Oegstgeest: D. J. Borst. Mulo A: Leiden: J. iude: J. C. Helmt :t middenstand: W. P. 1 reuders. Bodegraven: M rdouw, beiden met mii :n uit: Leiden: J. Mier Pol. J. f. S. Pes istgee 5 Mas >ek Leiden, Die tavelli Oegstgi I ■en. Job Smoor Oegstgeest, Alfred Steen- /inkel Leiden, Guus Stoelinga Oegstgeest, 'aula Stoelinga Oegstgeest, Anke van Veen assenheim, Henk Witte Sassenheim, Roelof 'aaijer Rijnsburg. jstgeest, Ron Bakkkei r Linden Oegstgeest, Jacquet Joordwijk, Joanneke Quisp» Jan Sparreboom Leider Enklaar Oegstgee rk Willink Noordwijk, .eiden, Gonnie van Lndré Wink Oegstgees Leiden, 'eeswijk Does Katwijk, Oegstgeest, Jar de Ruyter Noordwijk, Dick van Schie Oegstgeest, Rieteke Schipper Oegstgeest, Marion van Tellingen Oegst geest. Ellen van de Vlekkert Leiden. Mari on Weeke Oegstgeest, Gijs Zandbergen lgende kandidaten: H. M. Alleman, Bakker, C. M. Bemelman, L. V. >ntje, M. E. M. van Delft. C. J. H. Js F. P. J. Kapiteyn, M. M. Lagerber v. d. Vlugt, M. A. van Weelden, R. J. M. v d. Wiel. 2 kandidaten moeten herexamen doen. Voor het I.V.O. B-diploma slaagder de volgende kandidaten: G. G. M. Berg, M Captein, E. E. M. Coster, A. Dofferhoff, C. 5 G. M. Kaptijn. Th. E.. Liauw A. Joe, hS. F. M. A. E. Rolff, E. M. P. Ser Schrama, W. J. Wijnkoop, L. Lc LEIDERDORP. Om vier uur gistermiddag wapperden vele vluggen van.; het nieuwe complex van het Sint-Êlizabethziekenhuis aan de Persant Snoepweg te Leiderdorp. De laatste vlag werd op het bordes van de kliniek gehesen door de voorzitter van 't ziekenhuisbestuur, burgemeester mr. J. Bonnike van Noordwijk. Als blijk van waardering voor al dit werk werd aan uitvoerder Nicolaas een tas uitgereikt, waarin voor alle werknemers een cadeautje zat. Nu het hoogste punt van de bouw bereikt is, wordt binnenkort met de afbouw begonnen. Men hoopt dat het gehele complex medio augustus volgend jaar gereed is. Dan heeft de bouwer N.V. Melchlor uit Maastricht niet alleen een kliniek, maar ook het zusterhuis en het energiegebouw opgeleverd. Het zusterhuis, een flat van vijf woonlagen, staat op enkele hon derden meters afstand van het ziekenhuis. Ook hier werd gisteren het hoogste punt bereikt. De totale kosten van de bouw bedragen zes tien miljoen, hiervan is alleen al zeveneneenhalf miljoen besteed voor verwarming en liftinstallaties. Het complex is ontworpen door de archi tect Swinkels Salemans van het architectenbureau Knibbeler uit LEIDEN Een bestelauto van een zuivelhandelaar in de Lombokstraat is vannacht opengebroken en geheel leeg geroofd. De eigenaar van de gestolen zuivelwaren raamt de schade op 300 a 400 gulden. Getuigen: Daar moesten wel brokken van komen Kanton rechter geeft f 200,- boete LEIDEN „Ik was 's mor gens vroeg begonnen en had de gehele dag vrijwel achter elkaar gereden. Hierdoor was ik oververmoeid". Aldus luidde een gedeelte van de verklaring, die een 30-jarige chauffeur uit Uitgeest giste ren voor de Leidse kanton rechter, mr. R. de Bruyn af legde. De verklaring van het feit, dat hij in de nacht van de 26ste september vorig jaar achter het stuur even in slaap was gevallen met als gevolg, dat hij met zijn trek ken en oplegger van de rij baan afraakte en op de vluchtstrook tegen een stil staande trekker met oplegger opbotste. Zowel de bestuur der hiervan als verdachte kwamen met de schrik vrij. De materiële schade was niet gering. Verdachte gaf toe, dat hij in Rotterdam een verplichte ruststop had moeten nemen. Hij was echter doorgereden om thuis te kunnen rusten. Enkele automobilisten, die over 'n grote afstand achter verdachte reden, verwonder den zich, aldus hun in 't pro ces-verbaal opgenomen ver klaring, niet over verdachtes stunt. „Hij reed hevig slinge rend over de weg en wij dachten al direct, dat daar brokken van moesten ko men", verklaarden zij una niem. De officier, mevr. mr. A. C. Quick-Schuyt, nam het verdachte bijzonder kwalijk dat deze (zo bleek ook uit zijn werkborkje) het rijtijden besluit had genegeerd met alle gevolgen van dien. Ge zien de ernst van een en ander eiste zij zowel een geldboete van f 200 subs 20 dagen als bij wijze van ern stige waarschuwing de voor waardelijke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar met een proeftijd van 2 jaar. Na dat verdachtes raadsman in het bijzonder ten aanzien van de voorwaardelijke ont zegging uiterste clementie had bepleit, bepaalde de kan tonrechter het vonnis op een geldboete van f200 subs 20 dagen en een voorwaardelij ke ontzegging voor de tijd van 2 maanden met een proeftijd van 1 jaar. LEIDEN Toen in de mid dag van de 14de januari de spoorbomen aan de Morsweg gesloten waren, vormde zich een file wachtende auto's. Een 50-jarige automobiliste uit Leiden reed deze file links voorbij teneinde, zo als zij verklaarde, rechtsaf naar de Haagwcg te kunnen rij den. Toen zij ter hoogte van dc eerste auto was gekomen ging deze rijden (de spoorbo men waren inmiddels geo pend) en botste zij pardoes tegen deze auto op. „Ik moest rechtsaf en zag geen reden om achter de file aan te sluiten. Als de be stuurder van die eerste auto beter had opgelet dan had hij mij zien aankomen en zou er niets zijn gebeurd", zo luidde de pointe van ver dachtes verklaring. „U had er rekening mee moeten hou den, dat de file in beweging kon komen en absoluut niet mogen inhalen", diende de kantonrechter haar van re- Met deze visie inzake „veilig verkeer" was verdachte het niet eens. „Ik behoefde mijne inziens niet te wachten, om dat ik rechtsaf moest", bleef zij van oordeel. „Verdachte begrijpt kennelijk niet, dat zij fout heeft gehandeld en het verkeer aldoende in ge vaar bracht", zei mevrouw de officier onder meer in haar requisitoir. Zij achtte daarom het volgen van een verkeerscursus noodzakelijk. Haar eis luidde dan ook een geldboete van f 50 subs 5 da gen en nog eens f 150 subs 15 dagen indien verdachte binnen 1 jaar geen gehoor geeft aan de uitnodiging voor het volgen van vermel de cursus. „Ik rijd al vele jaren auto zonder brokken te maken en vind het onnodig zo'n cursus te gaan volgen", aldus de reactie van ver dachte. Omdat verdachte nog een blanco strafblad had, liet de kantonrechter de bijko mende straf achterwege en vonniste hij met een boete van f 60 subs 6 dagen. RIJNSBURG Voorzitter De Mooy van het comité Stichting Zwembad" toonde zich gistermiddag duidelijk zeer voldaan over het zwembadplan. Hij had daar, evenals trouwens bijvoorbeeld burgemeester B. H. Koomans en de heer Trempert van Openbare Werken, alle reden toe. Het zwembad complex, volgens een ontwerp van de Nederlandse Heide Mij., is bijzonder fraai. In feite is er sprake van een compleet recreatieoord met een overdekt ;twembad, open baden, ijsbaan, sauna, tennisbanen, mini golfbaan, sportzaal, ren restaurant en zelfs een jachthaven. Voor dit alles is een stuk grond met een oppervlakte van 4.5 ha gereserveerd, gelegen langs de Rijn, waar vroeger „Het Waterbos" was te vinden. Het grenst ook aan de toekomstige lieuwe woonwijk, waar 900 woningen zullen worden gebouwd. Het wordt ren miljoenenobject. De kosten, inclusief de grond, die overigens al in bezit van de gemeente is, wordt geraamd op circa vijf miljoen gulden. een half miljoen, maar dat is nog veel te weinig. Daarom zullen wij de bevol king moeten inschakelen", aldus voor zitter De Mooy. De heer De Mooy hoopt dat de in woners van Rijnsburg (en als Valkenburg meedoet, ook de inwoners van. deze ge meente) een bedrag van 2% ton bije brengen. „Wij hopen dat dit bedrag een half jaar kan worden bereikt. De bevolking toont dan z'n enthousiasme en daarmee zal Den Haag gemakkelijker overtuigd kunnen worden van de nood zaak van een overdekt zwembal", zo meent de heer De Mooy, die rekent op grote giften. Met medewerking van „Den Haag in 1973 gereed Het is tc begrijpen dat het onmogelijk is het gehele plan ineens uit te voeren. „Wij zouden daar nooit de goedkeuring van het Rijk voor krijgen en wij zouden niet weten waar het kapitaal vandaan moest komen. Daarom zullen wij het plan in verschillende fazen trachten uit te voeren. Wij hopen dat in 1972 alles rond is en dat we dan met de bouw kunnen beginnen. Ook Valkenburg Op 24 juni en 15 juli zal een ieder de gelegenheid krijgen de maquettes te be zichtigen en met deskundigen over het plan te discussiëren. Een idee om ook Valkenburg bij het plan te betrekken, krijgt ook steeds vastere vormen. De beide gemeenteraden hebben er wel oor naar. Een gezamenlijke aanpak zou on getwijfeld betekenen dat het totale plan nog eerder de goedkeuring van het rijk kan verkrijgen en dat het benodigde kapitaal gemakkelijker bijeenkomt. De kosten, verbonden aan de eerste faze, namelijk het overdekte bad, een restaurant, een sauna en de sportzaal, worden begroot op ruw geschat 2 mil joen gulden „De gemeente heeft al enkele jaren geld voor het zwembad kunnen reserveren, namelijk ongeveer 2% ton, en ook het comité heeft al een spaarpot met eveneens ca 250.000 gulden. Dit betekent dat wij beschikken over LEIDSE AGENDA DINSDAG 15 JUNI Kasteel Duivenvoorde. Zomeravond met Nederlands solistenensemble. Aan vang 20.30 uur. Christus Dienaarkerk Zoeterwoude. Ziekentriduüm. Kon. Grof Smederij: Jaarvergadering. Aanvang 15.00 uur. Leidenaar lichtte WW op voor f1800.- DEN HAAG-LEIDEN De Haagse politierechter moest maandag constate ren, dat er bij de 34-jarige Leidenaar die terecht stond, nogal wat drank door het keelgat ging. Of dat te maken had met het door verdachte gepleegde feit, dat hij het Algemeen Werklozen Fonds had opgelicht voor een niet onaanzien lijk bedrag, dat wel rond de f 1.800, kon liggen. Verdachte werkte nl. als kelner in een sociëteit, doch vulde trouw iedere week het briefje in, dat hij geen werk had en incasseerde dus regelmatig een steunbedrag. In totaal 16 van die brief jes had hij op die manier vals onderte kend. De officier eiste 100 gulden boete en voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. Het vonnis werd een maand gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van 2 jaar en met de bepaling, dat binnen een jaar f 500,moet worden terugbetaald aan genoemd fonds. Krachttoer „Het wordt een krachttoer voor Rijns burg. mqar ik geloof dat het kan". In de laatste week van juni zullen alle in- Samenwerking Valkenburg zeer welkom woners vanaf 21 jaar persoonlijk worden benaderd voor een gift. In de feestweek (augustus) zal de oranjevereniging bij zondere aandacht aan het zwembad schenken. Er zal onder meer een loten- verkoop zijn en in het najaar staat dan nog een bazaar te wachten. Initiatieven uit de bevolking om aan geld te komen zullen uiteraard gaarne tegemoet worden gezien. Het overdekte zwembad, dat dan in 1973 gereed zou kunnen zijn als alles meezit heeft twee baden: één 10 x 25 m (diepte van 1,10 tot 2 m) een kleiner bad van 8x9 meter. Het zwembad zal kunnen worden gebruikt voor schoolzwemmen, sportzwemmen, t invaliden en recreatie- Sauna De sauna zal plaats bieden voor 8 10 personen. Wat het restaurant betreft, gedacht wordt hierbij aan een soort zelfbediening. Uiteraard zullen parkeerterreinen en fietsenstalling niet ontbreken. De ge meente hoopt dat de sportzaal gelijk tijdig in uitvoer kan worden gebracht. Zoals het er nu uitziet zal het niet lang duren, of Rijnsburg heeft een groot tekort aan gymzalen. Er zijn er nu twee beschikbaar, een derde zou welkom zijn. De sportzaal krijgt een oppervlakte van 16 x 28 m en is 7 m hoog. Wat de verdere (toekomst) plannen betreft: het open zwembad zou drie baden krijgen van respectievelijk 12x22, 20x25 17%x25. Het complex zou zomer en winter kun nen worden gebruikt, omdat rond de zwembaden ruimte is geschapen voor ijsbanen. Een speciaal kleuterbadje van 10x10 m staat ook op het programma. Verder zijn er drie tennisbanen gepland. Uniek zal zijn de jachthaven, zodat de bootbezitter met z'n vaartuig bij het zwembad kan komen. Leidenaar is met zijn auto gistermiddag om kwart voor één in het Rijn- en Schiekanaal 'gereden, nadat hij de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De Leidenaar, die uit de richting van het Lamman- schansplein kwam, bemerkte tot zijn schrik dat het stuur weigerde. Na een boom te hebben geschampt, waardoor de auto zo mogelijk nog oncontroleerbaarder werd, dook de auto het kanaal in. De Leidenaar wist zich zelf uit de wagen te be vrijden; zijn voertuig werd later door de brandweer op de wal ge takeld. LEIDEN Woensdag 23 juni is het 50 jaar geleden dat het echtpaar M. Zonderop-Neuteboom voor het altaar stond en daar op de bekende vraag „neemt gij een welgemeend „ja" liet horen. Dat alleen was al een reden om een bezoekje te brengen aan hun gezellig ingerichte flat aan de Haagweg, waar zij het uitzicht heb ben op de oude molen van Noord man. Maar als men nu ook nog weet dat de bruidegom een heel groot gedeelte van die vijftig huwelijksja ren heeft „volgemaakt" in dienst van de Leidse Courant dan is het bezoek nog begrijpelijker. De carrière als journalist van de heer Zonderop is trouwens zo nauw verbonden met zijn huwelijk, dat het grootste ge deelte van ons gesprek daarover gaat. Mevrouw Zonderop heeft daar helemaal geen bezwaar tegen; ze heeft altijd enorm meegeleefd. Maar toen Martien Zonderop op 13 augustus 1917 'als corrector bij de Leidse Courant in -dienst kwam, was hij nog niet getrouwd. Hij kwam net van het seminarie en moest een baantje gaan zoeken. Dus naar de Leidse Courant. Daar zagen ze meer in hem dan ren corrector en al gauw werd hij gepromoveerd lot journalist. Geen bepaalde afde ling. In die tijd moest een journalist alles aanpakken wat er op de redac tie te doen was. De heer Zonderop zit vol verhalen over de tijd dat hij pas begon. „Ach jongeren van tegen- Zondag wordt gouden feest gevierd woordig vinden het heel erg als ze een eind moeten reizen, maar zij hebben meestal een autootje of doen het met de trein. Wij moesten vroe ger alles op de fiets doen. Zelfs de gemeenteraad van Woerden, dat lag toen ook nog binnen ons verschij- ningsgebied. Je ging dan 's middags al heel vroeg weg en bleef meestal een nachtje over. Ik was eigenlijk in die tijd journalist die nog dicht bij zat voor Woerden. Ik kan me herin neren dat Anton Coolen (de schrij ver), op de fiets uit Hilversum kwam om een verslag te maken voor de Gooi en Eenlander." Sport Maar het bleef voor Martien Zon derop niet alleen bij het maken van raadsverslagen. In zijn tijd kwam ook de sportjournalistiek omhoog. Zonderop voelde zich meteen aange trokken tot de sportjournalistiek m heeft haar in de resterende jaren van zijn loopbaan nooit meer vaar wel gezegd. „Voor die tijd ging je nog voor je plezier naar een wed strijd toe, er over schrijven dat hoefde nog niet. De kranten, en ze ker de regionale bladen, deden nog bijna niets aan sport. Ik kan me nog herinneren dat we in die tijd van sen HollandBelgië wedstrijd, toen toch ook al een heel gebeuren een berichtje van een regel of twintig hadden. Een heel kort uitreksel uit een ochtendblad. Maar langzamer hand versloegen we ook voetbalwed strijden in de regio. Dat begon ei genlijk pas goed na de eerste wereld oorlog. In de mobilisatietijd hield men de jongens in een redelijke conditie, met onder meer voetbal. Eenmaal thuis wilde men doorgaan met voetballen. Er werden juist hier verenigingen opgericht. Veel vereni gingen vieren dan ook omstreeks deze tijd hun 50-jarig bestaan. Langzamerhand begonnen ook ande re sporten opgang te maken, maar voetballen was toch nog steeds de hoofdschotel. Ik ben eens naar een schermwedstrijd geweest. Ik wist helemaal niets van schermen af. Toch kwam een redelijk verslag in de krant. De voorzitter van de ;chermvereniging vroeg me een tijd je later hoe ik dat had klaarge speeld. „Je hebt ogen om te kijken, verstand om na te denken en een mond om alles te vragen wat je niet weet. Daar kom je een heel eind mee", heb ik hem toen geant woord." Van alle sporten is de heer Zonderop het meest verknocht aan de zeil- sport. Nog jaarlijks is hij te vinden op de Kaag- en Braassemweek, vergaderingen van watersportvereni gingen. Huwelijk Tussen al die sportverslagen en ge meenteraden door had Martien Zon derop zich verloofd. Hij kon zijs verloofde moeilijk de hele zondag middag thuis laten zitten. En vi deed Martien Zonderop? Hij nan haar mee. Vader Neuteboom ontlos te dat op een dag de vraag moet je nu al weer uit?" Een broer van mevrouw nï de verdediging op zich door gen: „Maar pa, die jongen moet s? voor zijn werk, begrijp dat toch". Pa begreep het. In 1921 koost huwelijksboot het ruime sop. k, het water van de Kaag zou uw ken hoe het zou gaan, maarj karakters van de twee echtlie) Met de volle wind in de zei) voeren ze op het 12 /a-jü ambtsjubileum van de heer Zonde- op af; een feest, dat op 15 september 1930 gevierd werd. Een gebeurtenis I waarbij zijn vrouw nu ook eens 4eI feestelijke kant van zijn werk mee kon maken. Dat verdiende ze, want ze had heel wat uurtjes in spanning gezeten, wanneer hij op zijn fiets naar de meest afgelegen dorpen ging voor een verslag. Door noodweer Een keer heeft de heer Zondero; gebruik gemaakt van de tre' naar zijn werk te gaan. Dat i niet al te best bekomen. „Dat was op een oudejaarsmidda vertelt hij. „Er was toen gemeente raad in Alkemade, ik wist helemai niet waar ik moest zijn, want op kaart bestond Alkemade uit e stel dorpen. Op goed geluk nam het Haarlemmermeer lijntje, nas] i Roelofarendsveen. Twee uur vroeg kwam ik daar aan. Maar n een pilsje en een spelletjes biljart i het enige café dat het dorp toen rij! i was, waren die snel genoeg voorbi; i De gemeenteraad heeft op die mtó- i dag in recordtijd vergaderd, ma» i voor mij nog altijd te lang. Ik hoor- i de de trein voorbijgaan. De volgend f ging pas weer vier uur later. Ik dan pas om acht uur thuis zijn, No toen ben ik maar naar Leiden f lopen". Veertig jaar journalist De jaren vol verslagen draaide voor het echtpaar Zonderop voorbij Ze kregen twee dochters, die op hir beurt weer voor zes kleinkindera zorgden. En toen kwam het veertig jarig jubileum voor de heer Zonder op; een feest dat iedereen, die heeft meegemaakt niet gauw vergeten. Een huldiging van r dan vierhonderd mensen viel he ten deel. Er waren vertegenwoordj gers van de sportbonden, overheid, van voetbalvereniging® van zijn onafscheidelijke waterspor! vrienden en van het Nederlands Rode Kruis. Na die dag kon de hei Zonderop wel een winkeltje begin nen, want hij kreeg meer dan 15< sigaren. Drie jaar na deze gr; huldiging nam „Dikkie", zo: door veel collega's genoemd afscheid van de Leidse Couraoi Maar geen definitief afscheid, steeds is hij af en toe op de re om een verslag in te leveren. Vos de rest gaat een heel groot deel zijn tijd op aan werk voor het Kruis. Hij heeft geholpen aa bare akties. In het rijtje onderschei dingen ontbreekt het lidmaatscbsi van verdienste dan ook niet. Het feest van de gouden bruiM wordt zondag 20 juni gevierd een H.Mis in de Leonarduskerk, n"1 medewerking van het Nederland) Madrigaalkoor. Dan viert ook efl vriend van hem en tevens mede de Leidse Courant C.01 in 50-jarig ambtsjut» werker Heiden, J. VAN DER HOEV0 Agenda Kreatief Sentrum Leiden Dinsdag 15-6, half 8: Informatie avond. Projectgroep muziek. Projectgroep schilderen. Projectgroep zeefdrukken. Woensdag 16-6, 8 uur: „MIKS" sociëteit voor homofiele jongeren. Donderdag 17-6, 8 uur: Project? wandkleden maken. Projectgroep Vrijdag 13*6, 8 uur: Cineclub Butch Cassidy and the Sundance Sociëteit voor gastarbeiders. Verf1 ring corqité woningnood. Zaterdag 19-6: 10 uur. Rommelm^ uur, Nederlandse les gastarbeiders uur 's avonds, Integratie feest „E'1® voor Vietnam".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4