gemeenteraad keek Merenwijktoekomst Morgenavond blijde mare uit Marekerk Wensen en realiteit rond nieuwe woongemeenschap met een groen hart voor t eerst in J Zoeterwoude AL HET RIET VERDWIJNT VAN DE KAAG ALS WE ER NU NIETS AAN DOEN Concert Nederlands Madrigaalkoor in kader Holland Festival Ül'blNSDAG 15 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Voor de 41e maal wordt i dit jaar het ziekentriduüm gehouden. 1 Voor kt eerst deze keer in de Christus Dieoaankerk te Zoeterwoude. Technisch werd hel te moeilijk om zoals andere ja- gl- ren de .Herensingelkerk te gebruiken. De tóri-feter dit aan dit triduüm deelnemen ffliMh/nec uit Leiden, Bollen- en Rijnstreek. Gin Dgeveer 180 mensen waren vanmor- oetie aanwezig bij de opening van het tri- Jtvel m. Zij karen naar Zoeterwoude ge- :ht door particuliere chauffeurs en de atiënten door een ambulance van °s-^Rode Kruis. Bij hun binnenkomst in gebouw werden zij opgewacht door jonge mensen, die een paar da- 11 vrij hebben genomen om de zieken Door hen werden ze naar plaatsen gebracht, waar zij wachtten mei e openingswoorden van de voorzitter, 1 heer Stolwijk. Hij leidde de gastheer deze drie dagen, pastoor J. Schlat- e organisatie van het triduüm is in eilij den van de heer J. van Zijp, maar er tus heel veel vrijwilligers die hun beste P* itje voorzetten. Een groot gedeelte hen werkt in de keuken. Alle deel- n orjners aan het triduüm krijgen een n 4 idmaaltijd en koffie. Er moet reke- ht gehouden worden met verschillen- diëten bij het samenstellen van de iltijden. De dienst die vanmorgen ge- ig bJden werd, werd verzorgd door het Tiari leskoor van de Willibrorduskerk te v« stgeest. c ee m twaalf uur vanmiddag kregen de vv en bezoek van de burgemeester van terwoude, de heer J. A. Detmers, die n z' gezeld was van zijn echtgenote. Voor )k volgende twee dagen staan nog ver- koj 'idene diensten op het programma, iraan medewerking verleend zal wor- door onder meer het bejaarden- ik (jest van Huize Emmaus, het kinder vel van de Christus Dienaarkerk en het er leskoor van de Petruskerk uit Leiden, is triduüm wordt donderdag beslo- met een feestelijke H. Mis, gecele- nsa( rd door mgr. J. Buis, bisschop van t wpbah, Maleisië. M BRIEF AAN MINISTER v' Scholengemeen schap St.-Agnes 'erontwaardigd s| over vonnis inus Wehrmann RELDEN Lerarenraad, docenten, iinistratief en technisch personeel en ll leerlingenparlement van de scho- pmecnschap St.-Agnes in Leiden ;n brief aan minister Den it van Defensie laten weten, dat zij fmtwaardigd zijn over het vonnis dpi. aid. Rinus Wehrmann, die jtordeeld is tot 2 jaar gevangenis- wegens het weigeren van het pstbcvcl zijn haren e laten knip penen, dat ieder individu het Poet hebben zijneigen haar- F' te bepalen en dat van insubordi- °P dat punt niet gesproken mag Zij hopen, dat alsnog de zeer Pde onredelijkheid van het von- 1 worden erkend en dat alles zal 1 gedaan om in het vervolg dit jj uitingen van intelorantie tegen te Zij verklaren zich solidair met r Protesten, die tegen het vonnis zijn "sproken. Bodegraver heeft duiven die met auto 's thuiskomen BODEGRAVEN De heer D. van Rijn te Bodegraven heeft afgelopen weekend met één van zijn duiven voor een kleine 10.000 gulden aan prijzen gewonnen, waaronder een Opel Kadett. Met 17 duiven nam hij deel aan een wedvlucht vanaf Orle ans, een afstand vani 513 kilome ter. De winnende duif is een na komeling van een duif waarmee de heer Van Rijn vorig jaar ook al een auto heeft gewonnen. Leidse Chinees naar gesticht DEN HAAG - LEIDEN. Overeen komstig de èis van de officier van justi tie, twee weken geleden, heeft de recht bank de 55-jarige Chinese kok H. J. C. (Hwar Jee Ching) uit Leiden ontslagen van rechtsvervolging. Tevens beval de rechtbank plaatsing in een krankzinni gengesticht voor de tijd van maximaal één jaar, zulks ingevolge de wettelijke bepalingen. Het is daarna mogelijk tel kens zo nodig de termijn te verlengen. Hij stond veertien dagen geleden te recht, omdat hij zijn 26-jarige vrouw met tien messteken om het leven had gebracht. Verdachte had zijn vrouw op Formosa volgens plaatselijk gebruik ge kocht en haar meegebracht naar Neder land. Hier ging het al spoedig mis met het huwelijk, omdat zijn vrouw grotere vrijheden ontdekte. Verdachte verkeerde in de veronderstelling, dat men bezig was zijn vrouw van hem af te nemen. Mede als gevolg van een echtscheidingsproce dure raakte hij overstuur en op 21 janu ari van dit jaar begaf hij zich naar Leid- schendam, waar zijn vrouw als serveer ster werkte. Toen ze weigerde bij hem terug te komen, pleegde hij zijn daad en probeerde daarna zelfmoord te plegen. Later herhaalde hij deze pogingen nog enkele malen. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN „De Bijlmermeer betekent in mijn ogen het einde van onze cultuur", verzuchtte waarschuwend raadslid Oosterman van D '66. „Nee, nee, zo is het in de Merenwijk niét", wimpelde wethouder Kret van Stads ontwikkeling meteen veel angst af. Het leek een beetje op de kalmerende mededeling van ene meneer Laird, Amerikaans Defensieminister, dat naar zijn smaak een eventuele Europese toekomstige oorlog niet met atoom maar met conventionele wapens uitgevochten zal worden. Want op de infor matieve avond gisteren in de Burgerzaal van het stadhuis, waar de Leidse raad zich hoogst geïnteresseerd door de wethouder en ambtenaren-op-hoog- niveau liet inlichten over Leidens stedebouwkundige hoop in de bange dagen van voortdurende woningnood de Merenwijk bleek niet ieder raads lid er even gerust op. De wijk moet 20.000 inwoners krijgen en de heer Oosterman zag de immense collectie rijdend en stilstaand blik van 10.000 auto's het milieu bij voorbaat reeds vervuilen. „Hou die auto's uit de Meren wijk", waagde hij te suggereren, maar het gelach van de toelichters was wat schamper. Trouwens de meeste andere aanwezigen zagen dat rustieke ideaal ook niet zo erg. Er zijn gisteravond evenwel vele posi tieve en verhelderende dingen gezégd over de noordelijke Leidse stadswijk in wording. Omalles nog eens extra dui delijk Ie maken maar da.t lukt met een dergelijke opéénhoping niet altijd zo goed was er in de zaal een soort voorjaarsmarkt ingericht met allerhande geweldige kaarten, plattegronden, ma quettes en detailtekeningen. „De dames en heren moeten straks maar even ko men langslopen, dan kunnen ze het alle maal beter zien", -veronderstelde wet houder Kret, die, evenals de stedebouw kundige ingenieurs Vos, Post en De Block van Gemeentewerken, de Meren wijk al zo goed als in zijn zak schijnt te hebben zitten. Ir. Post had enige gerede hoop wat die auto's betreft. Hij had onlangs, daartoe door het gemeentebestuur uitge zonden. een oriëntatiereis naar Zweden gemaakt. Daar zag hij ongelooflijke si tuaties. Op straat was geen auto te vinden, althans geen geparkeerde. Alle vehikels stonden op stal, prachtig opge ruimd in garages. „Maar dat kost ont stellend veel geld. Zoveel geld, dat het me verbaasde, dat de Zweden er nog auto's op na kunnen houden", vertelde de heer Post. In de toekomst zag hij in de Merenwijik wel meer concentratie van geparkeerde auto's, „maar zoiets moet groeien en zolang de mensen nog niet een stuk willen lopen zie ik het niet ge- Er is natuurlijk ook gesproken over parkeergarages in de Merenwijk. Maar dat is heel mooie toekomstmuziek. De heer Kret vertelde, dat Leiden in theo rie toch al pioniert, cm dit stuk; nor maal voor een stad beneden de 200.000 inwoners in ons land is één parkeer garage. „De Leidse rand heeft een paar jaar geleden in één slag maar liefst 7 van die garages gepland". Bij bespre kingen- over de opbouw van het tweede compartiment van de Merenwijk zal. met de belegger de kwestie parkeergarage ivorden aangeroerd. De heer Vos -wist nog niet of die voorziening eruit zou komen. Alles is even de revue gepasseerd: een gloednieuwe moderne woonwijk met in een groen hart een authentieke boerde rij met boomgaard en vee, waterpartijen en een begroeide Oegstgeestse vuilnishoop, die glooiend in het Meren- wijkse landschap wordt opgenomen. De wijk wordt verdeeld in drie afdelingen die elk een scholengemeenschap krij gen. In de noordoosthoek bij de Zijl komt een goede verbinding (waarschijn lijk alleen voor het langzame verkeer, het snelverkeer zal om het noordweste lijk wijkdeel beter uit de wielen kunnen komen) met de Kaag. In deze buurt wil Warmond een centrum voor woonsche pen aanleggen. Naar aanleiding van wagen over tunneltjes (door mevrouw Kerling) wees de heer De Block op tal van punten ongelijkvloerse kruisingen voor fietsers en voetgangers aan. De kosten daarvan zijn niet mis: zes. ton per tunneltje. Wethouder Duyverman zei later, toen de scholenbouw ter sprake kwam, dat een gemeente niet failliet kan gaan, „maar zij heeft vaak geen geld om brood te kopën". Het onderwijs voelt dat aan de lijve. Pas eind 1972 zal de eerste school in het eerste compartiment van de Me renwijk klaar zijn. Het is een ambtelijk heen en weer gespeel dat enorm veel tijd kost. Voorlopig zal voor de school gaande jeugd in Leiden-Noord een oplos sing gevonden moeten worden, want Ir. Vos zei, dat gestreefd wordt naar meer laagbouw in de wijk. Hij hoopt boven het gestelde minimumlimiet van 40 pet. uit te komen. Dienstencentra zag hij eerder komen dan bejaardencentra. „We proberen de bejaarden meer naar de binnenstad te krijgen". In de Meren wijk komen vijf invalidenwoningen; in heel Leiden zijn er 26 van deze wonin gen nodig. Met de volktuinen tussen Noord en Merenwijk zal zuinig worden ■omgesprongen.„We zullen er zoveel mogelijk van sparen", beloofde wethou der Kret; „hierover gaan we dezer da gen praten. De (verlengde) Marnixstraat xvordt al een stuk naar het westen omgebogen". De heer Kret had goede verwachtingen van de aan te leggen NS-halle. Hij ver wees daarbij naar het drukke gebruik dat van de halte bij Voorschoten wordt gemaakt; „boven verwachting zelfs". Als er ooit sprake zou zijn van een nieuwe railverbinding in de één of andere vorm (een tram is al eens genoemd), dan heeft de wethouder sterk de indruk dat de Merenwijk hierin mee kan spelen. „Maar eerst moeten we wachten op indicaties uit de komende verkeers- en vervoers- prognoses". De heer Kuyper van het D.'66-part- van de PAK-fractie (zijn aandeel in de discussies kan node gemist worden) had met afschuw een tekening van een brugontwerp gezien, met allemaal spijl tjes rechttoe rechtaan. „Laat alstublieft", smeekte hij de wethouder, „met die an- derhalfprocentregeling de kunstenaars op brugleuningen los om te voorkomen dat er van die ontzettend fantasieloze gevallen worden geconstrueerd". Wet houder Kret vond het een mooie ge dachte, „maar", zo zei hij, „gemeen schapsvoorzieningen gaan vóór". De heer Kuypers betreurde het, dat een te grote oppervlakte was gereserveerd voor drie-zuilen-scholen. „Waarom niet één school? Dan zou je b.v. meer park kunnen maken". Het is lang niet helemaal rond met de Merenwijk, maar aan de realisatie ervan wordt op alle niveaus van gemeentelijke planning tot en met werk- en stuurgroe pen de grootst mogelijke zorg besteed. Al doende leert men en de fouten die bij stadsuitbreidingen in het verleden zijn gemaakt zitllen, ondanks de vooral fi nanciële hindernissen die genomen moe ten worden naar wij mogen aannemen niet worden herhaald. Van Asselt, de vlet voor de beschoeiing, zijn personeelsleden, wadend en plantend in het kunstmatig rietmoeras. Steigerbouwer Van Asselt pioniert langs Keveroever DE KAAG De oevers van de Ka gerplassen verpauperen en degene reren in een tempo, dat evenredig is met de groei van het watertoerisme. „Wat er in tien a vijftien jaar hier is verprutst en vernield is meer dan erg. Daar", wijst steiger- en haven bouwer Jaap van Asselt met een wijd gebaar in zijn woonkamer die uitziet over de plas, „daar stond een jaar of wat terug een prachtige kraag van meer dan tien meter breed". De land tong tegenover het Kaageiland waar Van Asselt op wijst, eens bekleed met een brede beschermende rietgordel, Ls nu een trieste armtierige strook land, die tegen de golfslag wordt beschermd door een kade van puin. „Zo gaan alle oeveers van de Kager- plassen en alle oude plassen er uit zien als we er niet sin el iets aan gaan doen. I'k zal het je direct eens laten zien. Vroeger waren alle eilanden en oevers hier bedekt met wuivend riet, Kilometers pulnkaden zijn er voor in de plaats gekomen en staat er ergens nog flink wat riet dan zitten er al de brede gaten in, die het begin van het eind worden. Want krijgt eenmaal de golfslag vrij spel, tussen en achter het riet, dan gaat op den duur de hele boel eraan". De schuldigen voor dit verval en stukje milieubederf zijin volgens Van Asselt de watersporters. „Niet be wust natuurlijk, want zij realiseren het zich niet direct. Maar één van de oorzaken van de ellende is wel, dat het riet zich niet meer opricht als er langdurig met boten op gelegen is". Behalve de rietzeilers en de eige naars van jachten, die voor anker gaan in het riet, noemt Van Asselt ook de toename van het aantal va rende schepen als oorzaak. Meer golfslag (speedboten!) en meer be weging onder water. Dat laatste is eigenlijk nog erger als meer golf slag". „Als de grond onder het riet wegspoelt en het te diep wordt kun nen de planten ndet meer boven water komen. Wordt het dieper dan een halve meter dan haalt een stengel de oppervlakte niet meer". Het afkalven van de grond onder water en daardoor het verdwijnen van de kragen is vooral duidelijk bij de doorgangen, die de ene plas met de ander verbinden. .Jaap van Asselt, één van de echte Kagèrs, die weliswaar graag een goed stuk brood uit de watersport halen, maar niettemin hun ogen wijd open houden voor het prachtig stuk natuur waarin zij wonen „als de natuur hier de vernieling in gaat is dat ook een verlies voor de recratie" De Kagerplasscn worden op meer punten bedreigd. De Werkgroep Milieubeheer van de Leidse Universiteit liet on langs weten, dat men zich nog steeds zorgen maakt, dat er toch een elektriciteitscentrale gebouwd zal worden. Een groep van 25 biologen is nu aan het inventariseren op de plassen wat er nog is aan dieren en planten. Bovendien zullen de recreanten eind juni, juli en augustus op zondagen geënquêteerd worden. heeft het jaren met lede ogen aangezien. „Een jaar of drie terug ben ik tot actie over gegaan. Ik ben alles over riet gaan bestuderen wat ik te pakken kon krijgen, ben gaan zoe ken naar oplossingen binnen mijn eigen vakgebied en ben gaan praten met allerlei instanties". Van Asselt heeft een mooie theorie ontwikkeld om de oevers in hun oorspronkelijke staat te herstellen en definitief voor bederf té bewaren. „Probeer het maar eens uit", zo luid de populair gesteld de brief, die hij begin dit jaar kreeg van de Domei- Ik wil laten zien, dat we de rietkragen kunnen redden nen. Met zijn personeel heeft steiger bouwer Jaap van Asselt zich nu drie weken geleden in de Kever in het experiment gestort. Over een breedte van zeventig meter maakte hij op een afstand van tien tot twaalf meter van de afgekalfde oever een beschoeiing. Daarachter maakte hij vervolgens een moeras met grond, die hij met een dragline uit de plas haalde. Aan de kant van het meer stortte hij tegen de be schoeiing ook de nodige kleigrond, geleidelijk vah enkele decimeters on der water aflopend. „De grond aan de kant van het meer zal natuurlijk in de jaren bijgehouden moeten wor den, maar aan het moeras achter de beschoeiing tot aan het vaste land heb je in de toekomst geen omkijken LEIDEN. Op drie dagen na precies vier jaar geleden schreef een Haagse collega, dat van de Leidse Mare een blijde mare uitgegaan was tijdens een opmerkelijk concert in het kader van het Holland Festival. Nu morgenavond binnen datzelfde kader door hetzelfde Nederlandse Madrigaalkoor naar alle waarschijnlijkheid een nieuwe blijde muzikale mare vanuit de Marekerk tal uitgaan, kan het nut hebben u daarover nog Iets nader te informeren. Ongeveer drie weken geleden heb ik in deze kolommen al gezegd, dat het altijd een extra ervaring is, wanneer een muzikaal jubeljaar bijzondere aandacht kan schenken aan werken van componisten, die niet bepaald iedere dag op concertprogramma's prijken. Wanneer 1971 zo'n bijzonder jaar is voor Josquin des Prez (overleden in 1521), Jan Pieterszoon Sweelinck (hij stierf in 1621) en Alphons Diepenbrock (hij overleed vijftig jaar geleden), ligt de extra-aantrekkelijkheid van een herdenklngsconcer-t er meer dan duimen dik bovenop, te meer, omdat juist Sweelinck en Diepenbrock voor de Nederlandse muziek- benadering zo'n belangrijke rol hebben gespeeld Er is een periode in de Nederlandse muziek geschiedenis geweest, waarvan men smalend zei. dat onze muze genoegen nam met de afdankertjes van de buitenlandse muziekbenadering. In Neder land gebeurde alles immers minstens vijftig jaar later! Die periode lag niét vóór de reformatie, want toen waren „de Nederlanden" lange tijd toonaangevend in de toenmalige culturele wereld. Dat Nederland werd zó ruim gemeten, dat zelfs Noord-Frankrijk erbij betrokken moest worden. Mensen als Josquin des Prez, Adriaen Willaert. Cypriaen de Rore of Lassus waren veelgeprezen coryfeeën. Hun muziekbenadering was nieuw vooi hun tijd en de scholen, die zij leidden, brachten nieuwe kernen van muziektraditie met zich mee. zó groot, dat heel Europa veel geld wilde uit geven om musici uit die centra aan te trekken- Des Prez was zonder enige twijfel lange tijd vooi de kerkmuziek wat in latere jaren Perosi vooi sommigen van u kan hebben betekend. Hel Madrigaalkoor zingt van deze Zuidnederlandei twee werken, namelijk „Ave Christe immolate" voor vierstemmig gemengd koor en „Recordare Virgo Mater" voor dubbel vrouwenkoor- De muzikale gewoonten van de voor-reformato rische tijd gingen met de beeldenstorm gedeeltelijk verloren. Muziek was niet langer hoofdvak op de lagere scholen, maar de goegemeente kon niet zonder muziek. Vandaar dat dagelijks orgel bespelingen in de stadskei-ken tijdens wandelinge tjes tot de gewoonten van de late zestiende en zeventiende eeuw behoorden. Mensen als Sweelinck in Amsterdam en Schuyt in Leiden waren in hun tijd mensen van grote faam, die eigen leerlingen kregen en vooral bij Sweelinck om wier gunsten men toch wel dong- De vocale en orgelwerken van zijn hand waren veel benutte- uitgaven. Uil de bij Frans van Rafelinghen in Leiden van de persen gekomen Rimes Francoises 1 Italiennes" (1612) wordt de „Rosette" gezongen, zonder latere apocriefe toevoegingen in de ori ginele zetting alleen op deze manier mogelijk door het Madrigaalkoor (de première was in 1967) voorafgegaan door het orgelwerk „Ballette del Granduce", door Albert de Klerk op het uit de Pieterskerk afkomstige kleine orgel te spelen. Deze organist zal ook spelen van de „Belgische Sweelinck", Abraham van de Kerckhoven, een fantasie op de vijfde kerktoon en later een thema met variaties van Hendrik Andriessen. De aan wezigheid van deze laatstgenoemde componist zal u mogelijk verbazen. Maar zo vreemd is zijn aanwezigheid toch niet. Alphons Diepenbrock is namelijk, na ongeveer driehonderd jaar voor Nederland geweest wat Sweelinck in zijn eigen tijd was: een vernieuwer en verfijner. Diepen brock op dit concert vertegenwoordigd met vier liederen voor sopraan en orgel (soliste Elly Ameling), Stabat Mater (voor vierstemmig koor) en het paaslied „Christus is opgestanden" benutte voor die laatste compositie het „Alleluja" uit de paasmis, een voorbeeld door zijn leerling Hendrik Andriessen gevolgd irt zijn passiespel „de veertien stonden" (hopelijk zal deze voor het Leidse Alma Materkoor geschreven compositie ooit nog eens tot een uitgave komen, aangezien naar het inzicht van verschillenden dit werk te belangrijk is om in een kluis bewaard te blijven voor een archief)- Wanneer u dan nog weet, dat zowel Albert de Klerk als dirigent Herman Strategier leerlingen van Andriessen zijn ge weest, kunt u waarschijnlijk vermoeden, dat de leraar-leerlingverhoudingen in dit herdenkings concert van zo muziekhistorisch belangrijke leer meesters een dimensie aan de blijde mare zal toe voegen, die u toch maar niet moet missen, morgen avond in de Marekerk. Misschien leert u er wel uit, dat onbekende muziek niet per definitie on bemind hoeft te blijven. JAN DOOVE Het aanleggen van de beschoeiing was voor Van Asselt een stukje da gelijks werk. Het beplanten en in- avontuur apart. Bij de Heidemaat schappij kocht hij de plantjes „veertig cent per stuk" die hij met zijn steigerbouwers op afstand jes van ongeveer een meter in de bodem drukte. Als een Javaanse rijstboer was Van Asselt aan het werk op zijn sawahtje in de Kever. „Als de planten aanslaan moeten ze zich volgend jaar vermenigvuldigd hebben tot een normaal rietbos. Op een aparte strook experimenteer ik ook met rietzaad. De aardigheid van mijn oplossing is, dat de rietkraag, die ik aanleg niet meer kapot geva ren ban worden. De schepen lopen vast op de slaapdijk, die ik aan de kant van het meer tegen de schoei ing heb gelegd of zij botsen op de schoei'ing zelf, die om de rietkraag is gelegd. Benieuwd zijn we of het riet zich onder de beschoeiing gaat voortzetten naar de strook, die we ondiep gemaakt hebben. Je krijgt dan een wat grilliger en natuurlijker af tekening". Voor Van Asselt staat het vast, dat zijn oplossing de enige goede is voor het behoud en het herstel van de rietkragen. Naast de belangrijke func tie van het riet in het totale biolo gisch milieu (watervogels broeden erin, insecten houden er zich in op) is elk initiatief tot herstel en behoud van de wuivende stoffering van de plassenoevers toe te juichen uit land schappelijk oogpunt. Verdwijnt het riet, dat tevens door de breking van de golfslag als overbeschermlng dienst doet, dan komen er foeilelijke kaden van puin voor in de plaats zo heeft de praktijk inmiddels wel uit gewezen. Op de Kagerplassen is ook de Unie van Watersporttoeristen ac tief op dit gebied, maar de oplossing die de Unie aan de hand doet is toch niet effectief. De Unie heeft de riet kragen op sommige plaatsen omge ven met een prikkeldraadafrastering. Zeilers en andere botenbezitters be denken zich dus wel, beducht als zij zijn voor venijnige krassen op de Jak, maar het euvel van de afkaveling onder- water is daarmee niet bestre den. Wat dan ook duidelijk te zien is: Op vele plaatsen staat er een prikkeldraadafrastering om een stuk water. Daar heeft eens een kraag gestaan. De instanties waar Jaap van Asselt contact mee heeft gehad (Rijnland, de Domeinen, de Heidemaatschappij en de provincie Zuid-Holland) zien voorlopig belangstellend toe hoe de tot mileuhersteller omgeturnde stei gerbouwer het er af brengt op zijn proefsawah in de Kever. „Dit 'stuk (de 70 meter) heeft me de afgelopen tijd zevenduizend gulden gekost. Uit mijn eigen zak. Daar kan ik natuur lijk niet mee door blijven gaan. Kijk eens, ik wil aantonen, dat we iets aan deze zaak kunnen doen. Doen we niks, dan is er over een paar jaar op de hele Kaag gegarandeerd geen rietstengel meer te zien. Om nieuwe kunstmatige meren van de zandzui- gerij geschikt te maken voor recrea tie worden kapitalen uitgegeven, maar ondertussen gaat het milieu van de oude plassen kapot. Stel een tienjarenplan op, trek daar vijftig tot zestigduizend gulden per jaar voor uit en je redt de Kagerplassen. Heel veel afzonderlijke mensen en in stanties zijn het hartgrondig met Van Asselt eens, maar in feite staan men sen als Van Asselt alleen zolang een gebied als de Kagerplassen niet wordt aangepakt door een „instantie" of „lichaam* waarin alle belangen ge ïntegreerd zijn. Een recreatieschap voor de Kagerplassen bijvoorbeeld. De gemeentebesturen van Warmond en Alkemade ontmoetten elkaar on langs halverwege op neutrale grond van de Kaagsociëteit. Een voorzich tige kennismaking wederzijds met op de achtergrond het recreatiebelang, dat men gemeenschappelijk heeft. Misschien dat daar wat uit gaat groeien

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3