ftjidóc Sowwunt Massale bouw van goedkope woningen noodzakelijk IN DEN HAAG. UTRECHT. R'DAM EN AMSTERDAM Volgens raming reeds 20 miljoen voor O.-Pakistaanse vluchtelingen Staat speelde geen eerlijk spel met Ralph Waver Tonnie van Leeuwen dodelijk verongelukt Mogelijke moord op weduwe Jongetje uit Monster verongelukt op schoolreis Vissterfte in Rijn voorbij Jeneverbende was politie te vlug af Bloedbad in drughandel 7 doden Wurgmoord in Leiden Aan onze abonnees DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, teiefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes f2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week t 1,41, maand ƒ6,05, kwartaal 18,10. jaar 70,30. Per post: per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.413 DINSDAG 15 JUNI 1971 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 19.30 uur Neil Diamond; 20.21 uur: Peyton Place; 21.10 uur Hur-Rah, show. Nederland 2: 19.30 uur Felix de Kat; 20.21 uur Andy Williams; 22.00 uur De rode kamer, tv-spel. GELEIDELIJK VERBETERING De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Vanavond voornamelijk in het oosten van het land plaatselijk nog regen. Morgen zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Tot overwegend matig afnemende wind tussen noord en west Minimumtemperaturen onge veer 8 graden; maxima van 14 tot 17 graden. (Van een onzer verslaggeverss) DEN HAAG De Commissie Stedelijke Reconstructie van Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening acht de volgende maatregelen noodzakelijk om een werkelijke stadsvernieuwing in de vier grote steden Den Haag, Rot terdam, Amsterdam en Utrecht tot stand te brengen: Massale bouw van goedkope woningen binnen de stadsgewesten en bouw van vervangende woonruimte in stad en gewest, speciale maatregelen om ©en deel van de oorspronkelijke bewoners in de vernieuwde stad te laten terugkeren, een ander deel te laten wonen in de stadsgewesten, hantering van subjectieve huursubsidie in deze gevallen. uitbreiding van het openbaar vervoer in de stad en tussen de stad en alle woonruimten in de stadsgewesten, maatregelen om aan de rand van de centrale steden de overgang van particuliere auto naar openbaar vervoer aantrekkelijker te maken, soepelheid in het toepassen van régelen en voorschriften, medeverantwoordelijkheid vooral financiële van de rijksoverheid met de bestmirlijke stadsgewesten donder de massale bouw van goedkope foonruimten binnen de stadsgewesten is d® noodzakelijke vervanging van krotten d® verbetering van de woonomgeving de vier girote steden onmogelijk. Deze woningbouw kan echter, aldus de Com missie Stedelijke Recontructie niet op het grondgebied van de vier gemeenten tot stand komen. Daarvoor is een stads gewest noodzakelijk, dat over voldoende middelen beschikt, of een bestuurlijke organisatievorm, waarbij de rijksover- mede-verantwoordelijkheid wil dragen voor het totstandkomen van deze vervangende woonruimte. Aldus een advies, dat op 24 juni in een bijeen komst van de Raad in discussie komt. De Commissie van Advies voor de Ruimtelijke Ordening acht niet alleen LUK NA 6 WEKEN GEVONDEN AMSTERDAM (A.N.P.). Sectie op het half verteerde lijk van de 72-jarige weduwe N. Oosterling-Jacob heeft nog weinig opgeleverd. De vrouw, die gister avond werd aangetroffen in haar bene denwoning in de hoofdstad, heeft daar vijf i zes weken gelegen voordat zij na telefoontje van een verontruste bourman door de politie werd gevonden. groep ernstige delicten (de moord brigade) van de Amsterdamse recherche werd ingeschakeld toen omstandigheden In het huis erop wezen dat de vrouw leen natuurlijke dood was gestorven. Hoofdinspecteur Hock van de recher- ebegroep kon vanochtend nog niets met zekerheid zeggen over de dood van de weduwe, die in 1968 haar man verloor. moordbrigade is nu een uitgebreid buurtonderzoek begonnen om meer over de vrouw te weten te komen. „Aan de |*ectie van dr. Zeldenrust hebben we jffeinig houvast", aldus hoofdinspecteur Hoek, „er zijn redenen om ernstig reke- n'ng te houden met misdrijf". Opnieuw eis 20 jaar en t.b.r. voor moord op melkhandelaar AMSTERDAM (ANP) Twintig jaar levangenisstraf en terbeschikkingstel- regering. De procureur- Uog teneraal bij het gerechtshof .hhmci- is gistermiddag gebleven bij deze «raf die hij op 17 december 1970 al "d geëist tegen de 34-jarige Suri- ^mse scheepswerktuigkundige Ron- d M.O.S. wegens doodslag op en be roving; van de 78-jarige melkhandelaar "«tier Royé op 21 oktober 1969 in diens •""keltje in Amsterdam. Royé werd in een achterkamertje van J" Woning met een spijkertrekker de K"edel ingeslagen. De buit bedroeg een POhefuille met f50. Ronald S. ontkent 31 hij de dood van de melkhandelaar °P zijn geweten heeft. een massale bouw van/ goedkope wonin gen voor de vier grote steden noodzake lijk, er moeten ook speciale maatregelen •komen dat een deel van de gezinnen woonachtig in he» gebied, dal voor stadsvernieuwing bestemd is, in de om geving kan gaan wonen en dat een an der deel later in de vernieuwde stad kan terugkeren. De subjectieve huur subsidie moet indeze gevallen, aldus het advies, centraal staan. Men mag bij dit alles vooral niet ver geten, dat bij de stadsvernieuwing „een in snel tempo toenemend net van open baar vervoer noodzakelijk is, teneinde te voorkomen, dat de centrale steden in het bijzoder de centra door het autoverkeer zullen verstikken, om ver volgens te exploderen. De centra van de vier" grote steden moeten per rail verbonden worden met alle woongebie den in het stadsgewest. Verder zijn om vangrijke voorzieningen nodig om aan de randen van de centrale steden de overgang van particuliere auto naar openbaar vervoer mogelijk en aantrek kelijk te maken", aldus de commissie. Het wordt intussen dringend noodzake lijk dat de rijksoverheid voor deze stads vernieuwingen meer geld beschikbaar stelt. De vier grdte steden kunnen dit onmogelijk alleen opbrengen, stelt de commissie vast. Zij wijst er verder op, dat de stadsvernieuwing in de vier grote steden, maar ook de andere steden die voor vernieuwing in aanmerking ko men niet zonder inspraak van de be volking tot stand kan komen. Een Polaroid zonnebril en een met iet krijt of lippenstift getekend figuur maken het de jonge strandganger deze zomer extra makkelijk. Twee getekende hartjes onder een zeskantige bril duiden op een grote interesse voor mannelijke personen. Als een manspersoon is uitgerust met een model vliegersbril en op de wang als codeteken in elkaar gehaakte ringetjes heeft, is een liefdevolle ontmoeting onontkoombaar. Een dollarsymbooltje en een elegant brilmontuur in zilver- of goud kleur betekenen interesse voor kennismaking met het andere ge slacht, mits financiële middelen voorhanden zijn. Men is gewaar schuwd! Een jongedame met de liggende acht op haar kin, maakt het voorstellen overbodig. De acht staat deez zomer voor geluk. De draagster maakt duidelijk, dat zij haar partner heeft gevonden en andere ontmoetingen overbodig acht. Haar brilmontuur benadrukt dit nog eens. DEN HAAG (A.N.P.). Tot nu toe wordt de op brengst voor de Oostpakistaanse vluchtelingen in India geschat op 20 miljoen gulden. De organisatoren verwachten echter een nog hogere opbrengst, wan neer tegen liet einde van deze week of begin volgende week de gehele opbrengst aan geld, cheques en bank- opdracliten geteld zal zijn. Men durft nu reeds te zeggen, dat Nederland zich het lot van de miljoenen vluchtelingen in India ten zeerste aangetrokken heeft blijkens de tot nu toe bekende resultaten van de actie. Opvallend is de grote hoeveelheid buitenlands geld, dat bij de opbrengst aangetroffen is. De organisatoren noemden hierbij een groot aantal Surinaamse guldens. veel dollars, francs, Duitse Marken enz. Een percen tage van het vreemde geld durfde men echter niet te geven. Verheugend is echter dat zoveel in Neder land aanwezige buitenlanders al of niet op vakantie zich bij de Nederlandse actie aangesloten hebben. Het Rode Kruis zal dezer dagen voor een kwart miljoen gulden aan medicamenten per vliegtuig naar Calcutta zenden. Bij deze medicamenten bevinden zich 19.000 flessen choleravaccin, 15.000 flessen fysio logische zoutoplossing en 15.000 plastic zakken met toedieningssystemen voor infusen. De medicamenten konden betaald worden van de giften, gestort op giro 999. Maar ondanks alles, eigenen sommige Nederlanders zich de giften via diefstal toe. In Laren werden hier voor, zoals bekend, reeds twee mannen gegrepen. Gebleken is verder, dat ook in Arnhem en Ooster beek gelden ontvreemd zijn. In Arnhem werden enveloppen met inhoud uit enkele brievenbussen ge haald, in Oosterbeek werd uit een kerk ruim 6500 gulden, bestemd voor de actie, gestolen. Van de daders, die uit een opengebroken kast in de consis toriekamer van de kerk in Oosterbeek vier geldkistjes stalen, ontbreekt ieder spoor, evenals van de mensen, die de enveloppen uit de brievenbussen in Arnhem gehaald hadden. Rechtbankpresident (Van i erslaggeve DEN HAAG Mr. J. H. C. Slotemakcr, president van de Haagse Rechtbank, heeft staatssecretaris Wiersma (Justitie), zoals wy gisteren in een deel van onze editie reeds hebben gemeld, verboden om de Amerikaanse deserteur Ralph Waver over te leveren aan de Amerikaanse autoriteiten. Mr. Slotemaker heeft dit verbod gesteld in zyn gisteren gedane uitspraak in het kort geding van Waver tegen de Staat der Nederlanden. Het verbod geldt voorlopig voor zes maanden. De heer Slotemaker noemde de haast, die staatssecretaris Wiersma heeft gehad, om te voldoen aan het Amerikaanse verzoek tot uitlevering, niet te rijmen met „de beginselen van fair play". Bovendien is die spoed noch geboden, noch gerecht vaardigd, noch in overeenstemming met de jegens Waver in acht te nemen zorg vuldigheid. „Met staat thans nog niet onomstotelijk vast dat Waver onderworpen is aan dc rechtsmacht van zijn staat van herkomst en dat hy aan deze moet worden overgeleverd", aldus mr. Slotemaker. Zoals bekend had staatssecretaris Wiersma vorige week beschikt dat Waver op grond van het NAVO-status- verdrag moest Worden overgeleverd. De Amsterdamse raadsman van Waver, mr. Van Bennekom, heeft toen onmiddellijk een kort geding aangespannen bij de Haagse rechtbank om Wavers overleve ring ongedaan te maken. De uitspraak van de rechtbankpresident betekent dat deze van mening is dat de staat zich met de overlevering schuldig gemaakt zou hebben aan een onrechtmatige overheids- daad. Het vonnis van mr. Slotemaker is een vernietigend oordeel over de argumen ten. die staatssecretaris Wiersma en zijn minister, mr. Polak, hebben aangevoerd, om de overlevering van Waver aanne melijk te maken. Deze argumenten wer den ten tijde van de rechtszitting van vorige week verdedigd door landsadvo caat mr. E. Droogleever Fortuyn. Mr. Slotemaker achtte het uitgesloten dat de staatssecretaris reeds op 10 juni tot de beslissing kon komen, dat Waver op grond van het NAVO-statusverdrag moest worden overgeleverd. Het verzoek tot overlevering is door de Amerikanen gedaan op 5 mei van dit jaar, een klein jaar nadat Waver is gedeserteerd. Vol gens mr. Slotemaker hebben de Verenig de Staten zich onttrokken aan de plicht neergelegd in het NAVO-status verdrag om zo spoedig mogelijk na de desertie een verzoek tot overlevering in te dienen. „Het verzoek tot overleve ring is door de Amerikaanse ambassade pas gedaan naar aanleiding van berich ten in de pers over de weigering door de Nederlandse autoriteiten van een ver blijfsvergunning aan Waver", zo ver klaarde mr. Slotemaker. Hij zei: „Tevo ren heeft die ambassade gedurende bijna een jaar niet naar Waver omgekeken". De rechtbankpresident nam de Neder landse autoriteiten die trage gang van zaken ook hoogst kwalijk. Waver heeft tegen de afwijzende beschikking op een verblijfsvergunning beroep aangetekend. „Nog geenszins staat vast dat op het verzoek om zulk een verblijfsvergunning definitief afwijzend zal worden beschikt". (Van verslaggevers) H1LVARENBEEK De negenjarige Mario Mooyman uit Monster is gister middag om het leven gekomen by een ongeval in het recreatieoord Bcekse Ber gen te Hilvarenbeek. De jongen viel uit de eerste wagon van het treintje dat regelmatig door het recreatiepark rijdt. Hij had op de achterwand van de wa gon gezeten. Hij kwam voor de vooras van de tweede wagon terecht en werd over een afstand van ruim zeventig me ter meegesleurd omdat de bestuurder van het treintje eerst niets had gemerkt. Het slachtoffertje werd met ernstige ver wondingen aan zijn borst en longletsel overgebracht naar het ziekenhuis te Til burg. Bij aankomst bleek de jongen te zijn overleden. Hij maakte deel uit van een groep kinderen uit Monster, die op schoolreisje waren. Deze elegante bontmantel onderdeel van de collectie Parijse ontwerper Ravillon i komende winter. VLEES VOOR DE ARMEN CORDOBA (Argentinië) (EFE) Vier Ai-gentijnse verzetsstrijders die ver klaarden te behoren tot het „ERP" (het revolutionaire volksleger) hebben giste ren een vrachtanto met geslachte kalve ren gestolen. De buit hebben zij ver deeld onder de arme bevolking in de buitenwijken van de Argentijnse stad Cordoba. KOBLENZ (DPA) De vissterfte die j zich de vorige week onverwacht in het middelste deel van de Rijn in West- Duitsland heeft voorgedaan, is voorbij. De oorzaak van de sterfte was een sterke vermindering van het zuurstof gehalte van het water na een stijging van het peil tengevolge van zware re- I genval. Het zuurstofgehalte is van bijna nul tot 3,4 procent gestegen. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN A/D RIJN. Op een boer derij Alphen aan den Rijn is door nog onbekende leden van een komplot enige lijd clandestien jenever gestookt. Toen de Amsterdamse douanerecherche met behulp van de Alphense politie gisteren een inval deed, bleken de clandestiene stokers het hazepad te hebben gekozen. Vermoedelyk omdat een lid van het komplot, de beruchte smokkelaar R. R. M. H. uit Zeeuws-Vlaanderen, op 17 mei RALPH WAVER (Van c sportredactie) DEN HAAG Tonnie van Leeuwen, de doelman van de nieuwe eredivisieclub FC Groningen, is vanmorgen om vyf uur op rijksweg 32 bjj Staphorst dodelijk ver ongelukt. De oorzaak van dit ongeluk, dat ter hoogte van de afslag naar Meppel plaatsvond, is waarschijnlijk overver moeidheid geweest. Tonnie van Leeuwen, de tweevoudige ex-internationaal, was op terugweg uit Rotterdam, waar hij een prijs van dui zend gulden in ontvangst had genomen, omdat hij het afgelopen seizoen met slechts zeven doelpunten de minst ge passeerde doelman in het betaalde voet bal was. Het tragische ongeluk vond plaats in een bocht van de rijksweg. De auto van Van Leeuwen kwam op het linkerweggedeelte terecht en botste vrij wel frontaal op een met betonbuizen ge laden vrachtwagen. Van Leeuwen (28) moet vrijwel op slag zijn overleden. Zijn vrouw, die naast hem zat, werd niet ge wond. De chauffeur van de vrachtauto, die omgeslagen was, moest uit de wrak stukken worden gezaagd. Vierde dode na autobrand DRIEMOND (ANP) De frontale botsing in Driemond, waarbij zaterdag drie mensen verbrandden, heeft nu ook het leven van de 25-jarige zoon van het omgekomen echtpaar geëist. DETROIT (AP) Zeven personen zijn doodgeschoten en een achtste ge wond tijdens een zondagnacht onderno men „afrekening" in dc onderwereld van handelaren in verdovende middelen in Detroit.. Vier van de zeven slachtof fers waren vrouwen. Ilun handen wa ren op hun rug vastgebonden. Dc slach ting vond plaats op de eerste verdieping van een huis aan de rand van dc negerwyk, waar in 1967 bloedige onlus ten hebben plaatsgevonden. In het huis werd een hoeveelheid verdovende middelen waarschijnlijk heroïne aangetroffen alsmede gewe ren. en pistolen. Deze wapens waren, zo bleek uit een voorlopig onderzoek, de laatste tijd niet gebruikt. in zyn woonplaats Sluiskil is gearresteerd in verband met een serie inbraken waarvan de Rotterdamse recherche hem verdacht. De stookinstallatie bleek gisteren bij de inval te zijn onttakeld. Bij een na burige sloperij werden twee stookketels aangetroffen, die kortgeleden door enige leden van het komplot waren verkocht. In een schuur van de boerderij, die door een weduwe aan de bende was verhuurd, lagen enkel nog wat buizen. De politie rook lont, toen H. bij zijn arrestatie enkele aantekeningen op zak bleek te hebben, die verband hielden met een levering gist en suiker. Deze aan tekeningen vermeldden ook een adres in Alphen aan den Rijn. Hoeveel jenever reeds in de Alphense boerderij is ge stookt, is tot nu toe niet bekend. Wel weet men, dat H. een belangrijk lid van de bende, enige tijd geleden betrokken is geweest bij een schietpartij in België, waarbij een dode viel. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vanmorgen om 11 uur is het lyk gevonden van een jonge vrouw op de Europaweg in Leiden. De vrouw is vermoedelyk door wurging om het leven gebracht. Een wegwerker vond vanmorgen in de berm langs de Europaweg het lijk. Ze is naar schatting 30 jaar. De vrouw, die in nachtgewaad was gehuld, ver toonde enkele wonden. Vermoed wordt dat zij door wurging om het leven is gebracht. Eveneens wordt aangenomen dat de vrouw uit een auto is geworpen. In verband met de voortgezette kostenstijgingen zijn de Neder landse dagbladen genoodzaakt hun abonnementsprijzen te verhogen. De Minister van Economische Zaken heeft toestemming voor deze verhoging verleend. Met In gang van 1 juli 1971 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vast gesteld: Per week 1,83 Per maand (excl. incassokosten) 6,95 Per kwartaal (excl. incassokosten) ƒ20,65 Per jaar (excl. incassokosten) ƒ80,15 POSTABONNEMENTEN Per kwartaal 23,95 Per jaar ƒ94,55 Ten behoeve van de abonnees die een machtiging tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun giro rekening hebben verstrekt, zullen wij de girodienst van het gewij zigde bedrag in kennis stellen. Voor automatische afschrijving van de bankrekening verzoeken wij onze abonnees zelf hun bank relatie van de nieuwe abonne mentsprijs op de hoogte te bren gen. De Direktle.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1