VAN LENNEP BEREIKT IN LE MANS DE TOP Tragiek in de bocht van Oss Grootse generale Zandvoort MERKEL WIL NAAR AJAX ..SHOW MUST GO ON" NA DODELIJKE ONGELUKKEN WEER DODE OP TT VAN MAN Wij hebben veel geluk gehad' Champagne gaat er best in na triomf 5 MANS Gijs van Lennep, op 26 maart 1942 t« "^Aerdenhout geboren, heeft in de 24-uursrace van Le Mans zijn ongetwijfeld grootste triomf behaald in zijn carrière, die in 1960 bescheiden begon. De jonkheer, jdie sinds 1970 werkzaam is op de afdeling public -«relations van Pon-Porsche, heeft met de overwinning Le Mans, samen met de Oostenrijker Helmut Marko, bewezen het predikaat A-rijder, dat hij kreeg naar aanleiding van zijn derde plaats in de 1000 km op de Niirburgring op 30 mei j.l. met een Porsche 908/3 (ook samen met Marko) en zijn tweede plaats in de laatste Targa Florio met een Alfa Romeo 33/3 (met de Adamich als co-equipier), volledig waard zijn. DOUGLAS De Italiaanse wereldkampioen Giacomo Agostini heeft zaterdag met zijn MV het belangrijkste evenement, de 500 cc-klasse van de TT-races op het eiland Man gewonnen. Agostini had voor de 363 kilometer 2 uur 12 minuten en 24.4 seconden nodig. Dat komt overeen met een gemiddelde snelheid van 165.09 kilometer per uur. De overwinning van Agostini werd overschaduwd door een ongeluk, waarbij de Britse coureur Maurice Jeffrey om het leven kwam. Jeffrey, die 28 jaar oud was. werd per helikopter naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst stierf. Hij was de tweede verongelukte coureur van dit jaar op het eiland Man. Woensdag verloor de Brit Brian Finch het leven toen hij na een slip tegen de voormuur van een hotel opreed. Uitslag 500 ci: i. Agostini (It.) 2.12.24.4; 2. Peter Williams (G.B.) Matchless 2.18.3; 3. Frank Perry (G.B.) Suzuki 2.20.45.4; 4. Griffiths (G.B.) Matchless 2.22.57.4; 5. Pantall (G.B.) Kawasaki 2.22.57.6; 6. Sutciffe (G.B.) Matchless 2.23.56. Snelste ronde; Agostini. de 60.74 km in 21.35.4 sec. is 168.75 km/uur gem. op het nationale vlak, onder andere de formule-V-races, het „vak" te behaalde Van Lennep eerste grote overwinningen in 1966. Porsche-Carrera 906 van het imalige racingteam Holland won hij de Grote Prijs van Parijs de klasse sportprototypes, waarbij hij het circuit van Montlehry een snelheidsrecord vestigde en iste op het circuit van de tenrijkse Aspern de concurrentie als eerste te finishen in de Grote de Donau vóór Jochen Rindt Gerhard Mitter. Van Lennep had aandacht van de raceleiding van :he getrokken en in 1967 kreeg hij beschikking over 'n fabriekswagen. Iet werd echter geen succes. Een ;eval in Spa schakelde hem geruime hij miste hierdoor ook voor lAF, waarvoor hij eveneens fabrieks- aantal formule-3-races. Ook 1968 werd voor Gijs van Lennep een mager jaar. Met Porsche zou hij in 1969 echter terugkomen. Met Toine Hezemans als co-equiper won hij de zes-uursrace van de Nürnburgring en Van Lennep zegevierde eveneens in Zandvoort voor de trofee der duinen. In 1970 kwam hij bij de Finse „stal" AAW, werd met HansLaine negende in de duizend kilo meter van Buenos Aires met een Pontlve 908, vierde in de Targa Florio de duizend kilometer van Lennep vallen voor Leo Kinunncn Niettemin kreeg Van Lennep voor 1970 de Porschecup als de beste privé- rijder en tevens werd hij tweede achter Jürgen Neuhaus in de interserie. Dit jaar zou de reeks successen zich voort zetten. Met de Porsche 908/3 van het Martini racingteam bezette hij de derde plaats samen met Marko in de duizend kilometer van de Niirburg ring. na in de Targa Florio met de Adamich in een Alfa Romeo als tweede te zijn geëindigd. En thans de zegepraal in de 24-uurs race van Le Mans. Zondag krijgt Gijs van Lennep in de Grote Prijs van Nederland de gelegenheid zijn ta lenten te tonen in een formule-1- wagen in een race voor het wereld kampioenschap van de coureurs. De op 27 april 1944 te Graz (Oosten rijk) geboren Helmut Marko, met wie Gijs van Lennep in Le Mans voor de tweede maal een equipe vormde en daarna een derde plaats in de duizend kilometer van de Nürburgring naar de overwinning reed, is in zijn geboorte plaats rechter. Nadaj hij in 1967 zijn rechtenstudie had beëindigd, begon hij met een Triumph Spitfire aan sport wagenraces deel te nemen en het jaar daarop startte hij reeds met succes in formule-V-races. Zijn uit de kinder jaren daterende vriendschap met wijlen Jochen Rindt laat Marko's passie voor de autosport verklaren. In 1969 ging /£$flrorchamps,>OQk,beickskWer*iam«1 Mhrko weer een stap verder en reed is Grand Prix de l'Endurance of wel Grote Pr(js van het Uithou- digsvermogen. Daarin school de grote verdienste van het winnende Oostenrijks-Nederlandse duo Hel mut Marko/GUs van Lennep. Op het 13,4 kilometer lange Sartbe- eircuit, dat weinig bochten heeft, is het namelijk niet alleen zaak hard te kunnen rijden, maar r nog om met beleid hard te kunnen rijden. De overwinning Marko/Van Lennep in een 5-liter Porsche kwam tot stand onder het motto „Wie het laatst lacht, lacht het best". Gedurende de eerste helft van de wedstrijd (oen de „grote mannen" als Pedro Rodrignez/Jackie Olivier, Nic EI- ford/Gerard Larrousse en Jo Sif- fert/Derek Bell hun wagens in een hevig gevecht opbrandden, draai den Marko en Van Lennep „kalm weg" hun rondjes en vergenoegden zich met de zesde of de zevende Plaats. Rond vier uur in de zondag ochtend. toen het dag werd boven het in mist gehulde circuit, werd hun strijdwijze beloond. De kop lopers van de eerste uren waren uitgevallen en de eerste plaats was voor de 28-jarige Oostenrijkse rechter en de 29-jarige Neder landse public relations officer. Helmut Marko, die samen met Jochen Rindt op school heeft ge leien. zei na afloop: „Er was iets niet in orde met de versnellings bak en de laatste tien uur hebben we moeten „double-clutchen". Ook de remmen waren niet meer in orde". Gijs van Lennep, die in Nederland bekend staat als een ..nette" rijder, was van mening dat zjjn equipe geluk had gehad. ,.De kleinste motorstoring kan fataal zijn op Le Mans. Kjjk naar Bcltoise cn Amon, die met hun Matra-Simca een goede kans had den om de Indexoverwinning te behalen en wegens een klein de fect moesten uitvallen. Wij mogen bcel biy zijn dat onze wagen in de slryd kon blijven". Deze op- Merking krijgt nog meer reliëf **nneer men bedenkt dat 35 van de 49 wagens uitvielen. Toch heb ben Marko en Van Lennep zich n,et zo heel veel zorgen meer ge waakt toen zi eenmaal de eerste Plaats hadden bereikt. ZU kregen de rondetijden door van het op de weede plaats liggende Porsche- i m Dick Attwood/Herbert Mül- 'fr (G.-Br.-Zwit.) cn pasten zich fl»arbij aan. Marko: „Ik had nog "cl harder kunnen gaan. maar dat *a* niet nodig". Zijn weg naar de top begon echter goed in 1970, toen hij ging rijden voor het Martini Racing Team. Met zijn landgenoot Rudi Lins eindigde hij het vorig jaar als derde in de 24-uursrace van Le Mans, werd derde in de negen uur van Kyalami en eerste met de Fransman Gerard Larrousse en de Zwitser Claude Haldi in de marathon van de weg. Met Van Lennep als co- equipier reed hij zich dit jaar naar de 1 Marko/Van Lennep, Porsche, 5335,313 kilometer; de gemiddelde snel heid 222.304 kilometer per uur; 2. Att- wood/Miiller (G.-B./Zwits.), Porsche 917, 5308,348 km, gem. 221,181 km u.; Terwijl een behulpzame monteur de beker vasthoudt steken Gijs van Lennep (rechts) en Helmuth Marko in triomf de bloemen omhoog. Na de inspannende 24 uren van Le Mans volgden enkele minuten van gelukzalige ont spanning. Sneller TWEE doden en een ernstig ge wonde is de tragische balans van de 24-uursrace van Oss. waar in weer eens is gebleken dat de machines sneller en sneller wor den. Deze ontwikkeling heeft een zeer bedenkelijke kant. Hoe groter de snelheid, hoe riskanter deze sport wordt. Oss is daarvan een duidelijk voorbeeld. In een zeer flauwe bocht, waarin de insiders geen gevaar ontdekten, ging twee keer iets mis. waardoor het leed niet was te overzien. De situatie is. getuige het aantal ongelukken in 1970 en in 1971, zo ernstig ge worden. dat dc vraag rijst of tegen deze ontwikkeling, waarin de be langen van de fabrieken een zeer grote rol spelen, niet scherper moet worden opgetreden. Al jaren wordt gezegd, dat dit gebeurt, maar het aantal ongelukken neemt er niet door af. Zijn dc maatrege len dan wel scherp genoeg? Uitwassen TVE Engelse voetbalbond is streng Lr opgtreden tegen uitwassen in de competitie, zowel van suppor- terszijdc als van de kant van de clubs. Liverpool en Leeds TJnited kregen eind vorige week zware boetes opgelegd wegens het ver oorzaken van een onregelmatig verloop van de competitie. Liver pool, dat met een B-team in de league was uitgekomen en hier voor geen afdoende verklaring had kunnen geven, werd gestraft met een boete van niet minder dan 86.000 gulden. Hiermee Iaat de Engelse bond blijken niet met zich te laten sollen. In ons land is het bestaanbaar dat een elftal een doelman als spitsspeler opstelt als gevolg van een weddenschap tns- scn die speler en dc coach van dc club. Dat hiermee zowel publiek als tegenstander wordt gedupeerd is een logisch gevolg. Maar dat de KNVB tegen die gang van zaken niet optreedt roept enkele vragen op. Wordt het publiek, dat ten slotte een belangrijke factor in de hele betaalde voetballerij is, niet serieus genomen? Of durft men de betrokken club (Ajax) niet aan te pakken? 3. Posy/Adamowicz (V.S.). Ferrari. 512 m. 4922,090, 205.087 km/u.; 4. Craft/ Weir (G-B.), Ferrari 512 M. 4768,138, 198,672; 5- Chinetti/Grossmann (V.S.), Ferrari 365 GTB, 4218,752, 175,718; 6. Touroul/Anselme (Fr.), Porsche 911S, 4111,345, 171,306; 7. Brun/Mattli (Zwi.), Porsche 907, 4110,064 km, gem. 171.290 km/u.; 8. Mazzia (Fra.)/Barth (W.-Dld). Porsche 911, 4077,368 - 169-890; 9- Me- sange/Gedemen (Fra.), Porsche 911, 4007,739 - 166.980; 10. Koob (Lux.)/ Kremer (W.-Dld). Porsche 911, 3924.716 - 163.529. De equipe Ligier/Depailler met Ligier JS 3, die de wedstrijd uitreed, werd De "snelste ronde werd gemaakt door Oliver (G.-Br.) met Porsche 907, die de zesentachtigste ronde voltooide in 3 min- 18.4 sec., wat een gemiddelde betekent van 244,347 km per uur. SEVILLA Max Merkel, trainer van de Spaanse club Sevilla, die dit weekeinde contact heeft gehad met Jaap van Praag, Voorzitter van Ajax, vertelde belangstelling te hehb envoor een contract met Ajax. De Oosten-, rijkse trainer zei: „Ik heb altijd verteld dat ik alleen een ploeg wil trainen, die ambitieus is en daarom ben ik geïnteressseerd in een aanbod van Ajax". Merkel, die vroeger in Nederland heeft gewerkt bij HBS en als bonds- boach bij de KNVB voegde eraan toe dat hij alleen belangstelling heeft, als er van de huidige kernploeg geen spelers naar andere verenigingen zullen vertrekken. Hij zei verder dat hij een week de tijd heeft om over de aanbiedingen van Ajax na te denken, maar dat zijn standpunt in die periode waarschijnlijk geen wijziging zal ondergaan. OSS De gatsometer werd al ver voor het einde van de meest macabere 24-uursrace van Oss buiten werking gesteld. Om te we ten hoe snel het allemaal was gegaan had men geen precisiemateriaal meer nodig. Dat was in de dramatische uren van de „day and night" wedstrijd afdoende bewezen. Twee doden (Leo Schuurmans uit Oss en Herman Hertens uit Vilvoorde), één zeer ernstige gewonde (Addy Mülder uit Duits land) en twee half zwaargewonde coureurs (Scholtze uit Oisterwijk en De Wit uit Ber gen op Zoom) vormden de trieste eindba- lans van deze „intimidatierace" van Le Mans, die in een bejubelde overwinning voor de Italiaans-Nederlandse combinatie Angelo TrebettiHans Hutten eindigde. Een merkwaardig facet bij deze tra gische ongelukken was, dat ze alle maal plaats vonden in een zeer flauwe bocht van het circuit waar in 1970 overigens ook al een dodelijk slacht offer te betreuren viel die voor de insiders nauwelijks moeilijkheden moest opleveren. Niemand had dan ook een bevredigend antwoord op de vraag wat de oorzaak zou kunnen zijn geweest, toen het publiek on kundig gehouden van de incidenten Hans Hutten, de Apeldoornse monteur, die drie jaar lang naar dit succes had toegewerkt, met een ovationeel ap plaus beloonde. Ook de nauwe?(jks lachende winnaar begreep er niets van. Hij stelde simpel vast: „Je kan over deze tragische zaak eindeloos biyven doorpraten. Misschien hebben ze zich verkeken of misschien was er een on verwachte afleiding, waardoor ze minder geconcentreerd waren. Wie zal het zeggen? Mijn ervaring was echter dat het bewuste stuk circuit helemaal niet moeilijk was". Zo lag het eigenlijk voor iedereen. De plaats des onheils bestond uit een hele lichte kromming, vlak bij het zwembad, die niet moeilijk was. Maar in dat laatste zat het dodelijke venijn. De gashandles werden op het beslis sende moment van de wedstrjjd wa genwijd opengedraaid zonder dat men rekening hield met de zeer flauwe bocht. Twee coureurs werd deze over moedigheid noodlottig. Het eerste dra ma deed zich zaterdagavond om tien uur voor. De Belg Herman Hertens. stuntpiloot van beroep, raakte met zo'n snelheid van 180 km. één van de strobalen en verloor vervolgens de macht over het stuur. In de daarop volgende valpartij nam hij nog drie andere rijders mee. De Belg die op een Laverda reed overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis en de Westduitser Mülder verkeerde tot gis termiddag in een levensgevaarlijke toestand. Beraad Even dreigde de 24-uursrace van Oss een voortijdig einde tegemoet te gaan. Renners, helpers, constructeurs en im porteur Raymakers kwamen in spoed bijeen om zich te beraden over het verloop. Winnaar Hans Hutten, even eens rijdend op een Laverda: „Dat waren echt moeilijke momenten. Uit eindelijk kwamen we gezamenlijk tot de slotsom dat ten eerste het publiek en ten tweede de club niet de dupe mochten worden. Dat zou Herman Herstens ook nooit gewild hebben". Het bestuur van de Nederlandse Mo torsportbond, alsmede dat van de or ganiserende motorclub OSS 1920, sloot zich bij deze beslissing aan. Voorzitter M. J. H. van Bokhoven: „Vorig jaar werden in de Kamer vra gen gesteld naar aanleiding van de on gelukken op de circuits. Wij hadden daarom voor deze 24-uursrace alle denkbare voorzorgsmaatregelen ge troffen. Om u een voorbeeld te noe men: Er liggen drieduizend strobalen langs het parcours. Dat is eens zoveel dan vroeger. Toen een ongeluk toch niet uitbleef, vonden we dat geen aan leiding om te stoppen. U moet niet vergeten: De renners weten dat ze De show must go on. Dat was aan alles merkbaar. In de kleine uurtjes van zaterdag op zondag, toen de 750 cc machine van Hutten u Trebetti zich ai lang aan de leiding van het klasse ment had gevestigd, gebeurde nog een incident. Een complete knokploeg van een honderdtal op- en aangeschoten jongelui veroorzaakte in een langs het circuit gelegen consumptietent je rein ste wild-west voorstelling. Binnen tien minuten waren achtduizend bierglazen als slagwapens gebruikt in een chao tische vechtpartij. De politie en het organisatiecomité moesten uiteinde lijk met veel moeite orde op zaken stel len waarbij baanarts Viocn tientallen personen met vlees- c:i gezichtverwon- dingen moest helpen. Tot ver in de middag van de zondag bleef er om de baan een sfeer hangen, die herinneringen opriep aan de TT van Assen. Ook daar liggen de be langstellenden langs het parcours hun roes "uit te slapen, terwijl ze geen weet hebben van wat zich afspeelt op het circuit. In Oss kwam daar nog een slaapverwekkende factor bij. Door de overmacht van de Laverda-machlne stond de beslissing over de eerste plaats al ver voor het einde vast. De Honda-duo's: Van Schijndel-Heesen (uit Oss) en Wagemakers-Spierings (ook uit Oss) die op de tweede en der de plaats lagen, konden alleen maar hopen op machinepech van hun grote rivalen. Maar dat was ydele hoop. Want de winneqple combinatie, die een uur voor de finish twee en twintig ronden van 3200 meter voor lag, had van importeur Raymakers allang het seintje gekregen dat in het verdere verloop van de wedstrijd risico's ne-» men verboden was. „Het was voor ons alleen maar zaak de eerste plaats te consolideren en daarop reden Hutten en Trebetti de laatste uren uitslui tend", zei hy na afloop. De op de zesde plaats rijdende Leo Schuurmans uit Oss heeft ander half uur voor de finish een dodelijke vergissing gemaakt. Hij wilde op vrij wel de indentieke plaats van Herstens de 250 cc-Ducatti var Kamp passeren. Maar tydens de gevaarlijke ma noeuvre raakte zijn 650 cc-Ya naha de uitlaat van de voor hem rijdende cou reur, waarna z(jn machine eerst een lichtmast en vervolgens een boom raakte. Hij moet by deze botsingen vrjjwel op slag z(Jn gedood. Leo Schuurvans was 32 jaar en chauffeur van beroep. Om de coureurs vaak het eenzame middelpunt van een meedogenloze fa- brieksstrtjd tegen zichzelf in be scherming te nemen, zal het organisa tiecomité voor het volgend jaar over wegen de flauwe bocht scherper te maken. Daardoor zou bereikt 1 nnen worden, dat de coureurs verplicht zijn snelheid te minderen. Wat nu niet het geval was. De trieste balans heeft de motorsportwereld een schok t~-orgd, die niet snel zal worden vergeten. HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9