Dode en 11 gewonden bij ongeluk op Texel i Stil Clingendael door betoging voor in opschudding soldaat Wehrmann "Verdachte van moord in Haarlem pas enkele dagen vrij Vier mensen verdronken in weekeinde Nieuwe partij in Duitsland Rode Kruis niet in rampen organisatie Unieraad lil achter Van Hulst en Udink Eén Franse socialistische partij LEIDSE COURANT TEXEL Zaterdagmiddag heeft een 70-jarige autmobilist in De Koog op Texel een groot aantal voetgangers aangereden, waarvan er tien in allerijl naar Den Helder naar een zieken huis moesten worden vervoerd. Een van hen, een Duitser, is daar later op de dag aan zijn. verwondingen overleden. Een 3-jarig kind verkeert nog in levensgevaar. De automo bilist, die na het ongeluk doorreed werd later in de Cocks- dorp door de politie aangehouden. De man wist zich niets van het ongeluk te herinneren en wist zelfs niet eens, dat hy in De Koog was geweest. Hy is niet gearresteerd maar onder doktersbehandeling gesteld. Hy raakte wel meer „weg" en gebruikte daarvoor medicijnen. De Dorpss Op het moment veel badgasten t bilist reed eerst straat afsluit, on zaggend door de voetgange; paniek, i De Koog is het hele alle verkeer gesloten, in het ongeluk Hepen .vinkelen. De automo- en dranghek, dat de ;r en reed daarna zig- ?fcraat links en rechts ijdend. Er on tstond grote •schillende Den Toom aan de ZEVENHONDERD DEMONSTRANTEN OP WEG (Van ïrslaggevers) h.u ,pn ïrk( HAARLEM (A.N.P.). De ijl de nacht vacan vrijdag op zaterdag gearresteerde 9-jarige buffetbediende uit Haarlem, di erdacht wordt van de beestachtige ,0! oord op de jeugdige mevrouw Visser, (p pas enkele dagen op vrije voeten, dinsdag uit de gevangenis ont ij, lagen na een straf van 13 maanden regens aanranding. De Haarlemse ;rjjj echerchcur bij wie hij zich relating moest melden, herinnerde zich, at de aanranding, ertien maanden veroordeeld (billende overeenkomsten vertoonde itt de gebeurtenissen donderdag toning van de familie Visser, die de dood de jonge vrouw tot gevolg hadden, aardoor stond de 29-,jarige buffet- sdiende bovenaan de lijst 'achten. De man is al twaalf keer irdeeld. DEN HAAG. Zevenhonderd demonstranten hebben zater dagmiddag de stille en statige Laan van Clingendael in Den Haag veranderd in een drukke, rumoerige straat tijdens een betoging ten gunste van soldaat Hums Wehrmann, die zoals be kend twee jaar heeft gekregen het weigeren van een dienstbevel, om zijn lange haren laten knippen. Doel van de betoging was de woning van minister Den Toom van Defen sie, die echter niet thuis was. De demonstranten zagen zich daarom genoodzaakt hun petitie tegen het vonnis van twee jaar in de brievenbus van de minis ter te deponeren. In de petitie stelt het comité voor vrijlating, dat minister Den Toom als hoogste chef van Rinus Wehrmann als zodanig niet alleen op de bres dient te staan voor diens formele, maar ook voor zijn menselijke rech- De -Haagse politie, die rekening had gehouden met tienduizend betogers, had uitgebreide veiligheidsmaatrege len genomen. De stoet werd geëscor teerd door een grote groep agenten te paard en op'de motor, terwijl vond,: de woning van de minister,'die op dë derde verdieping in het midden van een blok flats woont, op grote afstand dwanghekken waren geplaatst. Een peleton mobiele eenheid werd achter de hand gehouden. Voor de woning' van de minister zon gen de betogers nog een stukje van het Wilhelmus, waarna men terug ging naar het Malieveld. Organisator A. Hak, die met twee leden van het actiecomité de petitie in. de brieven bus had gedeponeerd, noemde de actie op dat moment geslaagd. Hij kreeg kort daarop toch nog wat moeilijkheden, toen de stoet zich op het kruispunt nabij de woning van de minister splitste en er stemmen op gingen om naar de gevangenis De Sprang in Scheveningen te gaan, waar Rinus Wehrmann gevangen zit. Een beroep op de solidariteit van de deel nemers was echter voldoende om na enig geharrewar in de richting van l^et Malieveld te vertrekken. Op het Malieveld sprak het Kamerlid mr. M, Vrolijk van de PvdA de be togers toe. „We willen dit soort din gen in Nederland niet meer voor mo gelijk houden. Over tien jaar zullen we dit dan ook als een barre grap be schouwen", aldus de heer Vrolijk, die erop wees dat het hier al niet meer om Rinus Wehrmann ging, maar om alle jongens die in het leger moeten. „Het recht van de eigen persoonlijk heid behoort tot democratie die ook moet heersen in het leger, dat geen afscheiding is, maar een deel van on ze maatschappij", aldus mr. Vrolijk. De PSP, de ANJV-release en Dolle Mina-afdeling Den Haag hadden aan de betoging een tweede vastgeknoopt. Circa twee- tot driehonderd betogers vertrokken aan het einde van de eer ste demonstratie naar het ministerie van Justitie aan het Plein te Den Haag, waar een petitie in d<? bus ge stopt werd tegen de uitwijzing van de Amerikaan Ralph Waver. De betogers hielden op de terugweg nog even stil voor de Amerikaanse ambassade aan het Korte Voorhout, die extra zwaar bewaakt was. Zij ver volgden na een aantal strijdkreten hun weg. Beide betogingen van zater dagmiddag werden op de voet gevolgd door de Haagse hoofdcommissaris van politie dr. C. N. Peijster. wond op straat bleven Uggen. In aller ijl werd alarm geslagen. De ernstigste gewonden werden naar Den Helder ge- bracht, mei een der boten van ae veer- Bij een ernstig verkeersongeval op de provinciale wèg tussen Diemen en Hil versum, ter hoogte van Driemond zijn zaterdag drie mensen omgekomen. Hun auto kwam in frontale botsing met een tegenligger, die dooor onbekende oorzaak over de weg slingerde. De auto van de slachtoffers vloog na de botsing onmid dellijk in brand. Van de vier inzittenden kwamen een 62-jarige man. zijn 58-jarige echtgenote en hun 21-jarige zoon in de vlammen om. Een 16-jarige zoon kon uit de wagen ontsnappen en sprong brandend I in de naast de weg lopende trekvaart. Hij j is met ernstige brandwonden in een zie kenhuis opgenomen, eVentls de bestuur der van de andere auto. Door een klapband kwamen zaterdag in I Laren (N.-H.) een echtpaar uit Amster dam om het leven. De auto botste tegen een lichtmast. De 21-jarige zoon van het echtpaar werd zwaar gewond in een zie- I Icenhtiis opgenomen.- Gisteren is de 9-jarige Jaqueline Brok- ke uit Voorburg bij een outo-ongeluk bij I Bodegraven om het leven gekomen. Het I meisje werd uit de auto van haar ouders I geslingerd die na een inhaalmanoeuvre over de kop sloeg. Bij ongelukken in Twelio, Harderwijk, Sittard, Zevenaar, Heerhugowaard. Wie- ringermeer, Gilze-Rijen, Hoofddorp. Win terswijk, Langerak kwamen bij verkeers ongelukken in totaal 10 personen om het leven. Geestelijke van achterhouden van lesgeld verdacht SYRACUSE (KNP) De 48-jarige pastoor van de parochie H. Rita in Syracuse, don Alfio .Inserra, is zater dagnacht door de politie gearresteerd. De pastoor was als bemiddelaar opge treden in de ontvoering van graaf Ma riano Spadafora. De graaf werd 29 mei tegen een losgeld van 280.000 gulden vrijgelaten. De ontvoerders kregen ech ter slechts de helft van dit bedrag in handen, zodat de arrestatie van de pas toor in verband wordt gebracht met het verdwijnen van de 140.000 gulden. UITHUIZEN (ANP) - De 11-jarige 'Ornelis Hansen uit Uithuizen is zater- jWaorgen in hèt Meedstermaar tussen weer en Uithuizen verdronken. De 'w PSen was met vriendjes op een vlot •n olievaten waarop een hokje was ge- gs 3an het spelevaren. Het vlot Pseisde en de jongen, die in het hokje get b kon niet op tijd worden bevryd. In Leeuwarden is gisteravond de heer jas L® Feddema (38) verdronken bij een v» zijn zoontje uit het water te red- -ïsi Het kind is tijdig door omstanders 'veiligheid gebracht. jk ,?e 48-jarige heer H. Wordrager uit lil laf ®elgië) is gisterochtend uit het V Pnj' Van c'e Sleewijkse haven in Wer- mflam gedregd. De man, die 's nachts j m vakantiejacht, dat in deze haven i°' Was thuisgekomen, moet daarna te bi teJ' zijn geraakt. ®ter.dagmorgen is het 2%-jarige meis- ifi i P ia Straus uit Gronau (Duitsland) vijver in Breskens verdronken. De ij die het meisje in het water zag E™' rieP om hulp waarop het kind dt r ®e|i buurtbewoner uit de vijver is Een Plaatselijke arts heeft nog t «te hulp verleend, maar redding was mogelijk. de nacht van vrijdag op zaterdag te pakken in een café, waar hij rustig een biertje zat te drinken. De man heeft tot nu toe alleen willen bekennen, dat hij donderdag in het huis van mevrouw Visser is geweest en dat hij met haar gevochten heeft. Haar dood zou door een samenloop van omstandigheden veroor zaakt zijn, vertelde hij bij het eerste Mevrouw Visser is donderdag vermoe delijk tussen half elf en elf uur 's och tends in haar flat aan de Ierlandstraat gewurgd. Buurvrouwen hoorden in die tijd gegil, maar hebben er verder geen aandacht aan besteed. Het zeven maan den oude zoontje was thuis toen de vrouw om het leven werd gebracht. De echtge noot van mevr. Visser ontdekte het mis drijf toen hij om half zes donderdag middag thuis kwam. Zijn vrouw lag ongekleed op bed in de slaapkamer. De politie vond in de slaapkamer een radiotoestel dat met bloed was bevlekt. Het is vermoedelijk als wapen gebruikt. In de huiskamer trof de politie een be bloed aardappelschilmesje aan. De politie verklaarde vrijdag dat de dader de vrouw in de woonkamer met het mesje heeft aangevallen, haar naar de slaap kamer heeft gesleept om haar daar met het radiotoestel bewusteloos te slaan. Hij heeft, aldus de politie, ontucht met haar gepleegd en haar daarna door wurging om het leven gebracht. DüSSELDORF (DPA) In Wcst- Duitsland is zaterdag een nieuwe oppo sitiepartij gevormd, de „Deutsche Union", voornamelijk uit liberale conservatieven die zich in 1970 hadden afgescheiden van de vrije democraten in de splintergroep „Nationaal-liberale actie". Tot voorzitter werd gekozen de 58- jarige Siegfried Zoglmann, een parle mentslid dat door 'samen met oud-minis ter Erich Mende en Heinz Starke de FDP te verlaten vorig jaar herfst de meerderheid van de sociaal-liberale re geringscoalitie tot zes zetels had terug gebracht. De „Deutsche Union" wil zich gaan verzetten tegen de politiek van Bonn ten aanzien van de Oosteuropeseg landen. UW MENING Langharige soldaat Ouders en leraren hebben de functie kinderen op te voeden en grotere jon gens en meisjes voor het leven klaar te maken. De soldaat met-de-lange haren vvordt niet getrapt om zijn lange haren op zich, maar, en dal vergeten die protesterende leraren in Delft, ook, hij wordt getrapt omdat hij niet gehoor zaamt! Hij ontduikt doodgewoon de re gels die voor een goed lopend bestaan in de kazerne of waar dan ook nodig zijn. Aan die haren zit nog dit vast dat er werkelijk gevaar bestaat bij oefenin gen wat deze ook moge zijn. De hygië ne speelt een grote rol. De luizenplaag in een Duitse kazerne lijkt nog pas enkele weken achter de rug. 't Is besot- telijk om hier te spreken over „vrijheid". Hier is dit te verstaan als „losbandig heid". Maar waar een gemeenschap sa men wil werken spreekt men van saamhorigheid en schikt de een zich naar de ander, om die periode vrucht baar door te komen. Het is nu eenmaal nodig vaste vormen aan te geven in het belang van de persoon en van het geheel M. R. DEN HAAG. UTRECHT (A.N.P.) Het Nederlandse Rode Kruis voelt er niets voor. deel te gaan uitmaken van een nieuwe over koepelende rampenorganisalic voor hulp aan het buitenland in vredestijd. In som mige van de organisaties zoals het Algemeen Diakonaal Bureau van de ge reformeerde kerken, de katholieke stich ting Mensen in Nood. Unicef en NOVIB waarmee het Rode Kruis heeft samengewerkt bij de nationale acties voor Peru en Oost-Pakistan, speelt men met de gedachte, zo'n nieuwe organisa tie met een eigen gi De directeur generaal van het Rode Kruis, de heer A, van Emden, zei zater dag op de algemene vergadering van het Rode Kruis in Utrecht, dat het Rode Kruis bereid is tot medewerking aan ee'n centraal geleide fondsenwerving ten be hoeve van rampslachtoffers in het bui tenland, maar dat het daarbij dan niet een van de vele zou kunnen zijn in een overkoepelende organisatie die niet onder Rode-Kruisvlag optreedt. Het belang rijkste argument daarvoor is de hand having van de eigen identiteit. Onrust in partij blijft: (Van c e parlementaire redactie) UTRECHT De Unieraad van de CHU heeft zaterdag niet fractievoorzit ter Udink en partijvoorzitter Van Hulst laten vallen, maar de ouwe getrouwe Kikkert, 25 jaar Kamerlid voor de CHU. Met 46 stemmen voor, 8 blanco en 1 tegen werd een resolutie van het dagelijks bestuur aangenomen waarin uitlatingen van de heer Kikkert ten sterkste werden afgekeurd. Daarmee heeft de vroeger go rustige CHU haar zoveelste stormpje achter de rug. Als gevolg van deze ontwikkeling heeft de heer H. Groeneveld, voorzitter van de Christelijke Werkende Jongeren be dankt voor de CHU. Kamerlid Kikkert had zoals be kend enige tijd geleden te kennen ge geven, dat de nederlaag van de CHU bij de verkiezingen té wijten was ge weest aan een verkeerde campagne. Partijvoorzitter Van Hulst en fractie voorzitter Udink moesten daaruit vol gens hem de consequenties trekken en hun functies ter beschikking stellen. De leiding van de CHU heeft de heer Kik kert deze openbare kritiek bijzonder kwalijk genomen. Zij legde de Unie raad een ontwerp-resolutie voor, waar in van de raad werd gevraagd het ver trouwen in de leiding uit te spreken. De Unieraad deed dit met grote meer derheid, Drie jongerenafgevaardigden stemden evenwel nog blanco. Voor de heer Kikkert verliep alles niet zo vredig. Hij kreeg veel kritiek te horen. Liever had men gezien dat hij zijn kritiek alleen binnenskamers had gespuid. Een deel van de Unieraad wil de eerst uitstel van de behandeling van de ontwerp-resolutie. Maar partijvoor zitter Vjqi pulst wilde een duidelijke stellingnarhe. FractievoorzitterT/dink PARIJS (DPA) Op een „hcrenigings- congres" van Franse socialisten, die gis teren in Epinay bij Parijs zijn overge gaan tot de vorming van een enkele „socialistische partij" is de politicus Francois Mitt er and opnieuw op de voorgrond getreden. Milterand, die in 1965 bij de presi dentverkiezingen "als eenheidskandidaat voor de linkse partijen mededinger was van generaal De Gaulle en met kleine meerderheid werd verslagen, toonde zich nu een groot voorstander van het socialisme. Hij zei op het congres dat niemand in de nieuwe partij thuis hoort die niet wil breken met de geves tigd orde. De nieuwe partij moet de grootste linkse partij worden en het terrein heroveren dal op de communis ten is verloren. Doel is „de breuk met de kapitalistische maatschappij", zei hij. Treinstaking in Frankrijk duurt voort (Van onze correspondent) Parüs Het ziet er naar uit dat de spoorwegstaking in Frankrijk die don derdag begon, de eerste dagen nog zal voortduren. De staking logde in het week einde zeventig procent van het Franse spoorwegverkeer lam. De twee grote vak bonden die achter de ètaking staan de •T. en C.F.D.T. verklaarden zich na negen uur met de spoorwegen onderhan deld te hebben, voor een voortzetting van de staking. De staking begon op typisch Franse wijze, namelijk volkomen onaangekon digd. Mensen die donderdag de laatste Irein wilden pakken kwamen tot de ont dekking dal alle stations verlaten waren Het arbeidsconflict gaat niel zozeer over salarissen als wel om de verhoging van een percent van bepaalde veiligheids- premies. De vakbonden verlangden de verhoging vóór het lopende arbeidscon tract is geëindigd. Krachtens het huidige contract echter mogen de lonen van hel spoorwegpersoneel met niel meer dan 7.15 percent stijgen in de loop van hel had er volgens hem recht op te weten of hij met een doodvonnis op zak loopt. Volgens partijvoorzitter Van Hulst blijft de heer Kikkert die zich van verder commentaar onlhièld, aanvaardbaar als Kamerlid. De kwestie is hiermee echter niet afgedaan, zoals blijkt uit het bedanken als lid van de CNV-jongerenvoorzitter H. Groeneveld. Deze overweegt als ge volg van een en ander ook te bedanken als voorzitter van de werkende jonge- Plak in dit medaljon een lok van je eigeii haar en stuur de kaart dan op aan minister Den Toom van Defensie, aldus de Kabouters van Oranje Vrijstaat Den HaagEen ludiek maar duidelijk protest van deze Kabouters voor de veroordeling van de langharige soldaat Rinus Wehrmann. Mohammed HatU Mohammed Hatta in Nederland SCHIPHOL (ANP) De voormalige vice-president en mede-oprichter van de Indonesische republiek, dr. Mohammed Hatta. is gisterochtend uit New York op Schiphol aangekomen, waar hy werd afgehaald door de Indonesische ambas- Dr. Hatta ontkende dat hij onder druk van president Suharto het land verlaten had. „Mijn vertrek naar het buitenland houdt geen verband met de aanstaande algemene verkiezingen in Indonesië. Ik ben uitsluitend naar Nederland gekomen Üaradinigrat. om een medische behandeling te onder gaan bij prof. Hagendoorn. Over drie weken vertrek ik via Parijs en Zwitser land naar Wenen en eind augustus hoop ik in Indonesië terug te zijn". „Ik ben wel geïnteresseerd in de In donesische politiek maar een echte poli tieke bemoeienis heb ilc niet fneer, die laat ik graag aan de jongeren over. De jongeren in Indonesië hebben overigens naar mijn mening niet voldoende in breng in de politiek". 7,ij kunnen alleen maar terecht bij de oude partijen, nu het volkscongres heeft vastgesteld dat er geen nieuwe partijen mochten worden opgericht. De wens daartoe is trouwens bij de jongeren niet grool, want zij zijn politiek nog ongeschoold" aldus dr Hatta. Mevr. .linge Doorenbos overleden BLTSSEM (ANP) In Bussum is vrij dagavond na een kortstondige ziekte me vrouw W. C. W A. Clinge Doorenbos- de Blécourt, echtgenote van de dichter, zanger en voordrachtskunstenaar J. p' Clinge Doorenbos, overleden. Mevr. Clirge Doorenbos trad geduren de ongeveer 00 jaar samen met haar man overal in het land en ook in het buiten land op. Tot voor kort woonde het echt paar in de villa De Clinge aan de Rijks weg te Naarden, die moest worden ge sloopt in verband met de aanleg van een nieuw gedeelte van de weg. De crematie is dinsdagmiddag in het crematorium Daelwijck te Utrecht. Onderwijs LTB vierde gouden jubileum (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Op grootse wijze heeft de onderwijsvereniging v.d. LTB zater dag haar 50-jarig jubileum gevierd. Alle directeuren, directrices en leerkrachten van de instellingen van lager agrarisch onderwijs in Noord- cn Zuid-Holland waren op dit halve eeuwfeest naar Hille- gom getogen om daar gezamenlijk de feestdag door te brengen. Voorzitter mr. P. T. Brouwer vertelde onder meer dat ondanks de teruggang van leerkrachten in het Jager agrarisch onderwijs de toekomst niet pessimistisch bezien hoefde te worden. Oud-voorzitter mgr. J. A. G. van der Hoogte richtte, nadat hij eerst nog een historisch overzicht had gegeven, de spotlights op 73e heer C. Onderwater, vanaf 1966 vice-voorzitter van de stich ting onderwijs LTB. Hij noemde de heer Onderwater een sieraad op dit gouden feest. Voor zijn vele verdiensten kreeg de heer Onderwater vervolgens de pau selijke onderscheiding „Ridder in de orde van Silvester" opgespeld. FSV-voorzitter verwijt officier vooroordeel UTRECHT (A.N.P.) De heer J. Gijs- bertse, voorzitter van de (categorale) federatieve spoorweg vakvereniging, vcr- wyt de met het onderzoek naar het spoorwegongeluk by Duivendrecht be laste Amsterdamse officier van justitie Von IWeyenfeldt een vooroordeel met betrekking tol de schuldvraag. Hoewel het onderzoek nog gaande is heelt de officier van justitie de treinmachinist reeds als schuldige aangewezen. Op de zaterdag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de FSV sprak de heer Gijsbertse zijn ongenoegen uit over deze gang van zaken, vooral nu de be drijfsleiding van de N.S. is afgestapt van de oude onjuiste gewoonte in haar be richtgeving meteen personen te beschul digen. De heer Gijsbertse vindt het onjuist at voor N.S.-personzel bij treinrampen nog steeds een zwijgplicht geldt, vooral nu blijkt dat een officier van justitie onweersproken beschuldigingen kan uiten. De FSV heeft deze zaak in het NS-overleg aan de orde gesteld. Het vraagstuk van de zwijgplicht zal onder de loep worden genomen. De FSV blijft overtuigd van de on schuld van de machinist. Honderd pro cent zekerheid is nimmer te verkrijgen, vooral niet omdat de storingen in do seinen steeds frequenter worden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5