(2owta/nt i Miljoenen voor vluchtelingen uit O.-Pakistan BLIKSEMACTIE OVER GEHEEL NEDERLAND DUINLANDSCHAP DEN HAAG-LEIDEN NIET AANTASTEN Woestijndrama na drie jaar ontdekt Israël vat olietanker aanval op ernstig op Tragiek in Oss Ontsnapte pleegde mishandeling Sabotage in haven van Liverpool Margarine 2 cent goedkoper Onlusten in Albuquerque DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leidi ;rtenties (excl. B.T.W.) 0, kwartaal 21,70, per jaar ƒ84. postbus 11. teiefoo'n 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P M Heruei Teief00ntjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,41. maand ƒ6,05, kwartaal ƒ18.10, jaar 70.30 Per post: per 62e jaargang, no. 18.412 MAANDAG 14 JUNI 1971 TIJDELIJK REGEN :rland 1: 19.05 uur Pipo op Bi- i; 19.30 uur Coronation Street; uur: Met de muziek mee. Nederland 2: 19.05 uur Holland Fes tival; 20.21 uur De schooltrip; 21.30 Balletconcours Moskou. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Overwegend matige wind tussen oost en noord. Minimumtempe raturen ongeveer 12 graden; maxima van 14 tot 18 graden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de 24-unrsrace van Oss, het jaarlijkse topevenement van de Nederlandse motorsportbond, zijn evenals het vorige jaar ongeluk ken gebeurd. Daarbij kwamen twee coureurs (Leo Sehuurmnns uit Oss en de Belg Herman Hertsens) om het leven, een (de Duitser Addy Mulder) werd er ernstig gewond en twee renners liepen lichte blessures op. Deze trieste ontwikkeling overschaduwde volledig het racegel»euren, al werden de toeschouwers niet op de hoogte gesteld van de dodelijke ongelukken. De show must go on, was ook in de 24-uursrace van Oss van toepassing. Ondanks alle tragiek kwam er toch een winnaar uit de strijd tevoorschijn. Het was de Nederlands-Italiaanse combinatie Hutten-Trebetti. Na de fraaie overwinning van Toine Hezemans in de Targa Florio behaalde gisteren opnieuw een Nederlandse coureur een triomf in een klassieke auto race. Gjjs van Lennep, die komende zondag voor het eerst sinds tal van jaren weer voor nationale deelname zorgt in de Prand Prix op Zandvoort, kon zich na afloop van het kermisachtige gebeuren in de 24 uur van Le Mans als overwinnaar laten afvlaggen. Met teammaat Helmut Marko stuurde Van Lennep zijn Porsche naar een glanzende overwinning in één van de grootste slijtageslagen die de autosport kent. Ook de TT-races op het eiland Man eisten weer een slachtoffer. Op de macabere lijst van dodelijke ongevallen kon de naam van de Britse renner Jeffrey als 98e offer van de snelheid worden bijgeschreven. Uitgebreide berichtgeving over deze en tal van andere onderwerpen vindt u op de pagina's van onze wekelijkse sportbijlage Sporttribune. Voor deelname aan de demonstratieve tocht in Den Haag ten gunste van soldaat Rinus Wehrmann hadden rp.'.v rveluitenants hun uniform uit de mottenballen gehaald, om daarmee langharig en wel des te nadrukkelijker mee te kunnen demonstreren. DEN HAAG Een nog zeer globale schatting van vanmorgen wijst erop, dat Nederland tien miljoen gulden bijeenbracht heeft voor de Oost-Pakis- laanse vluchtelingen in India. De kans is echter volgens het Nederlandse Rode Kruis groot, dat deze raming nog aan de lage kant is. Voorlopig houdt zij het echter op een totaal, dat tussen de zeven en tien miljoen gulden ligt. Eerst morgen zal de werkelijke opbrengst bekend zyn. Vandaag waren verschillende instanties volop in de weer om de binnengekomen gelden en cheques te tellen. Twee mannen na diefstal van opbrengst Pakistanactie in arrest AWERSFOORT (ANP) De 4/ner*fnort*e politie heeft glster- I arond twee mannen aangehouden, die eerder op de avond de opbrengst van de Paklstan-actie uit de Sint-Jans basiliek in Laren ontvreemd hadden. De agenten zaten in een witte volks wagen zonder politiekenteken voor ir aan een gracht in Amers foort te wachten om de dief van een bromfiets te vangen, toen een grijze CTirysler voorbijreed met een ken teken, dat eerder op de politietelex verschenen in verband met de van de opbrengst van de Pakl stan-actie in Laren. Na een achtervolging, waarbij de Chrysler werd klemgereden, spron gen de mannen met getrokken pisto len uit hun wagen en vluchtten op nieuw. Zij werden echter rpoedig ge grepen. In het dashboardkastje vond de poli bedrag van 4.725 gulden in Nederlands geld en duizend marken. De daders, afkomstig uit Baarn, had den het kistje waarin het geld oor spronkelijk zat, in de Nijkerkervaart gegooid. Duikers slaagden er in het ki6tje, waarin nog een fors bedrag aan chèques bleek te zitten, boven water te halen. De mannen zijn in Amersfoort in verzekerde bewaring gesteld. Radio Nordsee dankt ..redders'" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De etherpiraat Badio Nordsee International gaat morgen ochtend alle „redders in nood" bedan- oor de wijze waarop zij zich heb ben ingezet direct na de aanslag op bet zendschip MEBO II op 15 mei. i speciaal verzoekplatenprogram- rna dat van half negen tot tien uur duurt, zullen de discjockeys hun dank laten weergalmen onder meer voor de manningen van de redding-, blus- en sleepboten Volans, de Bernard van en de Eurotrip. Open brief clrs. G. Hupken: DEN HAAG/LEIDEN Het tot sta mi komen van een Nationaal landschapspark, omvattende liet. oude en jonge duinlandschap tussen Den Haag en Leiden is vol gens de transportdeskundige drs. G. Hupkes van groot belang. Dit landschapspark vormt, een instrument ter bevordering van het welzijn in de Randstad. Dit alles klemt, aldus drs. Hupkes des te meer uit het oogpunt van milieuzorg. „Voor de Randstad kan ik mij eenvoudig niet een betere stap naar een bewust milieubeheer denken dan het vanaf heden intact houden'van beide natuurlandschappen", schrijft de transportdeskundige in een Open Brief aan de Tweede Kamer, Provinciale Sta ten van Zuid-Holland en de gemeenteraden van Den Haag, Voorburg, Leidschen- dam, Voorschoten, Leiden, Oegstgeest, Rijnshurg, Valkenburg. Katwijk en Wasse naar. Ook hij wijst de aanleg door dit gebied van de Leidse Baan van de hand. De Open Brief van de bekende Utrechtse transportdeskundige komt morgen ter sprake tijdens een bijeen komst in de vergaderzaal van de An- dreaskerk te Leidschendam, waar ge discussieerd zal worden over het Natio naal Landschapspark en de provinciale- weg 16 bis, de Leidse Baan. De werkgroep Milieubeheer van d< Leidse universiteit heeft de diverse in stanties al met klem gevraagd de pro- vincialeweg 16 bis nog niet aan te leg gen, maar eerst de alternatieven te onderzoeken. Drs. Hupkes stelt zich ge heel daarachter. Volgens hem wo namelijk op betrekkelijk korte termijn in de zogenaamde zuidvleugel van dt Randstad de recreatie en het milieu bij zonder kritiek. Ook hij ziet de recreatie als stiefkind behandeld, omdat daaraan Aan onze kwartaalabonnees de loop van de volgende week zult de acceptgirokaart voor het derde wartaal in de bus krijgen. U ontvangt fn* niet per post maar via de bezorger, dendelijk verzoeken wij u vóór de 1ste li door middel van deze kaart het tonnemenLsgeld aan ons te voldoen, ou het daarna pas gebeuren, dan komt bedrag met vrij aanzienlijke vertra- "g in ons bezit en dat zou onze admi- stratie ïeel veel extra werk bezorgen, ovendien voorkomt u aldus dat u (ten hechte) aan de deur met een kwitan- wordt lastig gevallen. Nu reeds dan- 1 wij u voor uw medewerking. AFD.. ABONNEMENTEN. HAAGS ECHTPAAR GEWOND (Van irslaggevers) - (Advertentie) Jong? Vrij? Dans!! f LEIDEN en LISSE I (Elke Zaterdag 8 uur) P LEIDEN (Elke Zondag 8 uur) (2 Zalen. Fijne Beat en Dans) Bij Evert Castelein DEN HAAG. Een 25-jarige man, die ervan verdacht wordt een week geleden by een insluiping in een woning in de Bilderdljkstraat te Den Haag een bejaard echtpaar met een trottoirtegel ernstig letsel te hebben toegebracht, is zaterdag ochtend in de Haagse binnenstad aange houden. De man die de dag vóór de insluiping was ontsnapt uit de Van der Hoeven- kliniek te Utrecht, stond bovenaan de lijst van mogelijke verdachten gezien onder meer een verleden jaar gepleegde aanranding in Den Haag. De man heeft bekend. Hij heeft vroeger zelf in de Bil- derdijkstraat gewoond LONDEN (AFP) De haven van Liverpool is zondag voor alle scheep vaart gesloten nadat meer dan twee mil joen liter zeer ontvlambare nafta uit een tank was gestroomd. Alle havenlichten werden gedoofd en de bewoners werd gevraagd niet de kaden te naderen en in geen geval te roken. Volgens een woordvoerder van de Esso. waartoe de tank behoort, is het wegstromen van de nafta veroorzaakt door „onbekenden" die een van de kra nen zouden hebben geopend pas aandacht besteed wordt nadat wonen en werken ruimtelijk ingeplant zijn en nadat de „daardoor ontstane verkeers- spanning door het inbrengen van wegen gekanaliseerd is". „Bepaalde wensen voor het verkeer zullen moeten wijken voor eisen vanuit het milieuherstel", aldus drs. Hupkes. Dit geldt volgens hem zeker voor dit Landschapspark. Versnippering daarvan zou onherstelbare gevolgen hebben! De landelijke inzamelingsactie voor de Oost-Pakistaanse vluchtelingen op de t.v. ingeluid door Tweede-Kamervoor zitter mr. F. van Thiel als voorzitter van het Nederlandse Comité Vluchtelingen hulp 1971, vond volgens de waarnemers zijn hoogtepunt na de aangrijpende reportage over de verschrikkelijke nood, waarin de Oostpakistaanse vluchtelingen in India verkeren. De giften konden niet allegn in de collectebussen in de kerken of pastorie- en gedeponeerd worden, maar ook in ge sloten enveloppen in de brievenbussen van de PTT. De PTT had zich bereid verklaard in de afgelopen nacht deze enveloppen met als adressering slechts 999" uit de normale post te selecteren en de daarin verzonden gelden of cheques te tellen. Dit gebeurde vandaag, maar zal vermoedelijk ook morgen nog moeten plaatsvinden. Om redenen van veiligheid had de PTT deze medewerking zo laat mogelijk bekend gemaakt. Vandaag bleek, dat zeer veel Nederlanders van deze moge lijkheid gebruik gemaakt hebben. Over het hele land waren duizenden PTT'ers in actie om de resultaten te verzamelen, zoals in de kerken en pastorieën vele vrijwilligers de he'i-ende hand bij het tellen geboden hebben. Intussen zijn de artsen K. E. Bos en H. Scheer gisteren naar Calcutta ver trokken waar zij voor de stichting „Terre des Hommes" de overkomst van een medisch team zullen voorbereiden. Als het team welkom is en een stand plaats is gevonden, zullen 5 verpleeg sters, 3 artsens en 2 assistenten van Terre des Hommes 21 juni naar India vertrekken. DEN HAAG (ANP) De consumen tenprijs van margarine is met ingang van vandaag verlaagd met twee cent per pakje van 250 gram. Deze prijsver laging is mogelijk geworden door de prijsdaling op de wereldmarkt van de grondstoffen voor margarine. Drie gewonden bij brand Mobil Oil Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Bü een brand op het terrein van Mobil Oil in het westelyk havengebied van Amster dam hebben vannacht drie operators van de raffinadery lichte brandwonden opgelopen. Terwijl zij bij de afvalgasleiding naar de schoorsteen met de „eeuwige vlam" aan het werk waren, schoot daaruit omstreeks half een door nog onbekende oorzaak een steekvlam. In de leiding ontstond een kleine brand, die de be drijfsbrandweer binnen twintig minu ten onder controle had. Het vuur werd geblust met assisten tie van de Amsterdamse brandweer die met groot materieel was uitgerukt. Bert Ambrose overleden LEEDS (AP) Bert Ambrose, één van Engelands meest, bekende big-band- leiders uit de jaren dertig, is zaterdag op 74-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. HUWELIJK OP WITTE HUIS President Nixon en zijn echtgenote met hun dochter Patricia en schoonzoon Edward Cox na de huwelijksplechtigheid van de twee laatsten. De huwelijkssluiting had, ondanks enige regen, plaats in de rozentuin van het Witte Huis in aanwezigheid van ongeveer vier honderd genodigden. Het was wel erg warm in de eerste openbare Finse sauna in de Drentse gemeente Meppen. Desondanks po seerden drie in klederdracht ge stoken inwoners voor de fotograaf- Een openbare sauna is overigens ee« primeur. Verdachte moord op Zujovic doodgeschoten SANTIAGO (AFP) De vermoedelijke moordenaar van de Chileense oud-minis ter van Binnenlandse Zaken Perez Zujo vic, Ronald Rivera, is gisteren tijdens een gevecht met de politie doodgeschoten, zo is officieel in Santiago meegedeeld. De moord was op 8 juni gepleegd. Rivera had zich in een dorp ten zuid-westen van Santiago verborgen. CAIRO (AP) Een tweemoto rig Egyptisch vliegtuig, dat al drie jaar werd ver mist, is in de Libische woenstijn teruggevongen. De negen Inzittenden lagen dood onder de vleugels. In de zakken van de doden zaten brieven aan de nabestaanden. Deze brieven waren kennelijk geschreven toen de inzittenden de dood ten gevolge van verdorsting voelden naderen. De ontdekking werd gedaan door een Egyptisch-Libische missie, die in de woenstijn naar ondergrondse waterbekkens zocht. Het zoeken naar het vliegtuig werd in april 1968 gestaakt. In het vliegtuig, dat een normale vlucht van de oase Baharia naai- Cairo maakte, zaten zes passagiers en drie bemanningsleden. ALBUQUERQUE (Reuter-AFP) In de stad Albuquerque in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico is vandaag de bur- gerlyke noodtoestand afgekondigd na rellen, waarbij zeker 24 mensen werden gewond. De politie heeft urenlang met traan- is en revolvers gevochten tegen 500 jongelui, die met stenen en flessen gooiden. Tenminste negen jonge mensen liepen schotwonden op. Twee, van hen ernstig aan toe. Ook twee politie- liepen letsel op. De moeilijkheden begonnen toen de politie een groepje jongeren wilde ar resteren omdat zij verdovende middelen gebruikten. Volgens ooggetuigen is tij dens het hoogtepunt van het gevecht door beide partijen geschoten. Toen de jongelui uit het park werden verdreven trokken zij naar het centrum van de stad, waar ze vier politieauto's in brand staken een slijterij plunderden en het politiebureau met stenen bekogelden. TEL AVIV (Reuter/AP Israël neemt de aanval van de onbekende motortorpedoboot op de Liberiaanse tanker Coral .Sea (80.000 ton) in de Straat van Bab el Mandeb zeer ern stig op. Premier Golda Melr heeft, gewaarschuwd dat Israël alle nodige maatregelen zal nemen om de vrije scheepvaart op zyn havens te beveiligen. Op de Coral Sea, die op weg was naar de Israëlische haven Eilat, braken enige branden uit, die geblust konden worden. De 37 bemanningsleden bleven ongedeerd. De aanval had zaterdag plaats. Een onbekende motortorpe doboot schoot ter hoogte van het eiland Perim enige bazoo ka's op de Coral Sea af. Het schip kon, na het blussen van de ontstane branden op eigen kracht de weg naar Eilat ver volgen. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft zich voor de aanslag verantwoordelijk verklaard. Volgens een woordvoerder van het „front" waren vijf raketten op de Coral Sea afgevuurd omdat dit schip Iraanse olie ten be hoeve van Israël aan boord had. Het „front" is een Palestijnse verzetsorganisatie, die in het verleden al enkele zorgvuldig ontworpen en gewaagde acties ondernomen heeft, zoals de vliegtuigkaap naar Zarka en Cairo, vorig jaar. Het front heeft nu ook melding gemaakt van een verzetsbasis in de Jordaanse haven Akaba. Hier zouden marinecommando's worden opgeleid. Kroetsjev: leven als iemand met pensioen MOSKOU (A.P.). Nikita S Kroetsjev, de vroegere leider van de Sovjet-Unie. heeft gisteren gezegd, dat hij het rustige leven van een gepensioneerde leidt, sinds hij, nu zeven jaar geleden, werd afgezet als premier en leider van de communistische partij. Kroetsjev, die er gezond en flink uitzag voor zijn zesenzeventig jaar, bracht met zijn vrouw Nina Petrovna zijn stem uit bij de verkiezingen voor de Opperste Sovjet. „Daar is Nikita Sergejevitsj, daar is Nikita Sergejevitsj", fluisterde de menigte, toen de zwarte Wolgalimousine met de Kroetsjevs bij het stemlokaal aankwam. Kroetsjev, die een lichtgrijs zomerkostuum droeg, nam zijn hoed af voor de Russen en de buitenlandse correspondenten, die hem begroetten en wisselde enkele woorden met hen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1