VIJFKAMPSTERS VOOR VIERDE KEER SUCCES KAN0ËRS OP DE ACHTERGROND WESTDUITSE ZEGE OP ALBANIË: 2-0 LANDENSTRIJD TOONT SMALLE ROEITOP AAN Rusland enige dreiging damteam Alleen Koopmans verder in Madrid Titel voor jeugd van Feyenoord Westlandia won Golfster Eschauzier veroverde Landstitel i'f 1 SPORTBIJLAGE MAANDAG 14 JUNI 1971 1 GUMMERSBACH De Nederlandse damesatletiek- ploeg heeft dit weekeinde in Gummersbach de vijfkamp- interland tegen West-Duitsland A en West-Duitsland B gewonnen. Miep van Beek eindigde als eerste in het persoonlijk klassement met 4865 punten. Het was de vierde keer dat de Nederlandse ploeg de Westduitse MADRID Op de derde dag van Europese bokskampioenschappen voor amateurs ln het sportpaleis van Madrid heeft de Nederlandse middengewicbt Ruud Koopmans een puntenzege be haald op de Deen Wagn Norgaard. Norgaard die in de eerste ronde aggres- siever was en voortdurend aanviel, wist de snelle Nederlander maar enkele ma len te raken. De Deen werd langzamer hand „getemd" door de superieure stijl van Koopmans, die in de derde ronde het initiatief nam. De Nederlandse lichtweltergewicht Toon Visser werd zaterdagavond uitge schakeld. De Helmonder verloor door technisch k.o. in de tweede ronde van de Russische kampioen Kazavian. De Nederlandse kampioen in het zwaarweltergewicht, de Rotterdammer Stan van der Driessche werd in de eerste ronde uitgeschakeld door de Ier Pat Doherty, door technisch knock-out in de eerste ronde. BERN De Nederlander Henk Kre diet is gisteren tijdens een internatio nale moderne vijfkamp in Bern als zevende geëindigd met een totaal van 4905 punten. MIEKE STERK KARLSRUHE Het Westduitse voet balelftal heeft zaterdagmiddag in Karls ruhe aan twintig minuten voldoende ge had om zijn ladende positie in groep acht van het toernooi om het Europees kampioenschap met succes te verdedigen. De Westduitsers versloegen voor 46.000 toeschouwers Albanië met 20. Alleen de 25e en 45e minuut was het spel het aanzien ten volle waard. West- Duitsland had in de 17e minuut uit een directe vrije trap van Netzer de leiding genomen. Enkele seconden voor de rust zorgde Jürgen Grabowski voor de twee de treffer. In de tweede helft spande Duitsland rich niet al te zeer meer in. Door het sterk verdedigende spel van de Albane zen waren de Duitsers wel voortdurend in de aanval maar doelpunten ontston den toch niet meer. De stand ln groep acht Is nu: 1. West-Duitsland 4 3 1 0 7 7—1 2. Polen 2 1 1 0 3 4—1 3. Turkije 3 1113 5 4. Albanië 6 0 14 1 3—6 NantesStraatsburg 1—2; Angouler Stand na 36 weistrijden: 1. Marseille 51 put; 2. St. Etienne 49; 3. Nantes 43. PORTUGAL In de halve finale van het toernooi om de Portugese voetbalbeker speelden Se tubal en Sporting Lissabon met 11 gelijk. Benfica plaatste zich al eerder deze week voor de finale, door Tirsense met 31 te verslaan. GRIEKENLAND Het A the en se AEK heeft gisteren het Griekse voetbalkampioenschap behaald door een overwinning met 60 op stad genoot Proodeftiki en daarmee het recht verworven het volgende seizoen deel te nemen aan het Europese bekertoernooi voor landskamp. als opvolger van Pa- nathianaikos. Weliswaar moet AEK nog twee wedstrijden spelen tegen Pana- thinaikos en Panionios maar de eerste plaats in de competitie kan hierdoor niet meer in gevaar komen. DUITSLAND De twee vertegenwoordigers van de Regionaliga-West hebben hun positie versterkt in de promotiewedstrijden naar de Westduitse Bundesliga. Het on genaakbare Fortuna Dtisseldorf won ook zijn vijfde wedstrijd en Bochum verbe terde zijn positie ten koste van Karls- ruher SC. SPANJE Atletico de Madrid en Sevilla hebben zich gistermiddag geplaatst voor de hal ve finales van het toernooi om de Spaan se voetbalbeker. Atletico won met 40 ZEIST Het junioren-amateurelftal van Feijenoord heeft gisteren op het KNVB-sportcentrum in Zeist het Ne derlands kampioenschap in deze catego rie behaald. Voor het toernooi waren de districtskampioenen uitgenodigd. De tweede plaats was voor Ajax, dat in een van de eerste wedstrijden met 31 van Feijenoord verloor. van Real Sociedad uit San Sebastian. In totaal wonnen de Mad ril enen met 63 aangezien zij de eerste wedstrijd met 23 hadden verloren. Sevilla verloor met 01 van San Andres de Barcelona, maar had de eerste wedstrijd met 20 gewonnen. HONGARIJE Ujpeet Dosza i? kampioen geworden van de hoogste klasse van de Hongaarse voetbalcompetitie door met 11 gelijk te spelen tegen Csepel. Ujpest heeft nu 50 punten en staat er vijf voor op Fe- rencvaros met nog twee wedstrijden te vijfkampsters versloeg, die overigens nu, evenals vorig jaar in Uden, aantraden zonder Heide Rosendahl en Ingrid Mickler. De eerste (persoonlijk record 5398 pun ten) trad aan in een interland tegen Roemenië, en Ingril Mickler begint na een lange periode van bles sures langzaam weer wat aan wedstrijden deel te nemen. In 1970 in Uden, waar naast West- Duitsland ook Frankrijk de tegenstander was, ging de overwinning in het persoon lijk klassement naar Mieke Sterk (4806 punten), Miep van Beek werd toen vierde achter Karen Mack en Corrie Bakker met 4751 punten. Nu was Miep van Beek al haar concurrentes te sterk. Met haar totaal van 4865 punten bleef zij zestig punten beneden haar persoonlijk besU prestatie. Mieke Steerk werd nu derde, vier punten achter Karen Mack, die zij vorig jaar juist de baas bleef (4806-4804) Mieke Sterk won de 100 meter horden in 13,7 sec., voor Miep van Beek (13.9) Het kogelstoten was voor Karen Mack (13,08 meter), maar ook hier kwam Miep van Beek uitstekend voor de dag: 12,61 meter. Bij het hoogspringen vestigde zij zelfs een persoonlijk record van 1,71, eenzelfde prestatie als specialiste Marv van de Raadt. De beide Nederlandse atletes bleven Karen Mack, Westduitse recordhoudster met 1,82 meter, drie centimeter voor. Het verspringen was voor de Westduitse Edda Schmiedel met 6,04 meter. Hilly de Lange en Ella Hoo- gendoorn deelden de tweede plaats met 5,93 meter. Mieke Sterk liep de snelste 200 meter: 24.6 sec. De wedstrijden zouden oorspronkelijk zaterdag beginnen, maar ze moesten toen wegens het slechte weer worden afgelast. Nu werden alle vijf onderdelen op zondag afgewerkt. PUNTEN De Britse atleet Dave Bedford heeft zaterdag tijdens internationale wedstrij den in Edinburgh het Europese record op de 5000 meter van zijn landgenoot Ian Steward (sinds 25 juli 1970) overgenomen en gebracht op 13.22.2. Het oude record was 13.22.8. Bedford, een 21-jarige inwoner van Londen, liep de op een ha snelste 5000 meter in de atletiekhistorie. Alleen de Australische wereldrecordhouder Ron Clarke was vijf jaar geleden in Stock holm sneller: 13.6.6. De verbetering van het Europese record op de 5000 meter was voor Bedford reeds het tweede grote succes van dit jaar. In maart won de 21-jarige Brit, die zijn baan eraan gegeven heeft om zich beter op de atletiek te kunnen concentreren, de Cross des Nations in San Sebastiaan. Egbert Nijstad, die afgelopen woensdag op Papendal zijn nationale record kwijt raakte aan Jos Hermens (13.49,8) deed een vergeefse poging het te heroveren. De Arnhemse politieman eindigde als zesde in 13.52,2. Hij was daarmee 0,2 sec. snel ler dan op Papendal, waar hij met 13.52,4, een persoonlijk record vestigde. Op de 1500 meter dames verzekerde Joke van der Stelt (De Spartaan) zich van uitzending naar de Europese kam pioenschappen in Helsinki. De blonde Lisser atlete eindigde in 4.18,5 als vierde MIEP VAN BEEK en haalde daarmee voor de tweede maal de limiet voor Helsinki. De 1500 meter werd in 4.14,6 gewonnen door de Oost- duitse Regine Kleinau. Rita Ricley (B.-B.) bezettte in dezelfde tijd de tweede plaats. De Poolse Irena Szewinska won het verspringen dames met een sprong van 6,67 m. voor de Engelsen Sheila Sherwood (6,56) en Ann Wilson (6,50). De Amerikaanse atlete Doris Brown heeft zaterdag tijdens wedstrijden in Portland het wereldrecord op de mijl. dat met 4.36.8 op naam staat van Maria Gommers, zeer dicht benaderd. Doris Brown liep de 1609 meter in 4 minuten en 39.6 seconden en verbeterde daarmee voor de tweede maal in een week haar eigen Amerikaanse record. De Oostduitse atleet, Hartmut Briesenick heeft zaterdag bij een vierlandenwed- strijd in Turijn het Europese record ko gelstoten gebracht op 21.00 meter. Eerder had Briesenick deze maand het record op zijn naam gebracht door een afstand van 20,69 meter te werpen. De Engelsman Roll Hill heeft gisteren in Manchester de marathon gelopen in de snelste tijd die dit jaar gemaakt is 02:12.39. Paul Nihill, de Engelse snelwandelaar die bij de olympische spelen in Tokio zilver won op de 50 km., heeft zaterdag in Sheffield het officieuze wereldrecord op de twintig mijl verbeterd en gebracht op 2 uur 30 minuten en 35 seconden. NOORDWIJKERHOUT. De Naald- w(jkse voetbalvereniging Westlandia heeft in Noordw(jkerhout het door de Nederlandse Katholieke Sportfederatie georganiseerde kampioenschap van Zuid- Holland gewonnen. In de finale won Westlandia van GDS. Nadat Westlandia in de negende minuut van dc tweede helft de score had geopend, scoorde GDS in dezelfde minuut tegen. Deze stand bleef gehandhaafd, ook in de verlenging. Strafschoppen brachten Westlandia de NIEUWE WETERING J. Roelofs uit Deest heeft gisteren het nationale biljartkampioenschap Libre-klein in de hoofdklasse behaald, waarom in een driedaags toernooi in het cultureel cen trum te Nieuwe Wétering Het heeft GDS veel moeite gekost de finale te bereiken. In pool B eindigden Rijpwetering, Blauw Zwart en GDS met vier punten op de egerste plaats. Na het nemen van strafschoppen viel eerst Rijp wetering af. GDS nam vervolgens de strafschoppen beter dan Blauw Zwart. In pool A. waarin Westlandia eerste werd, eindigde RKAVV uit Leidschen- dam op de tweede plaats. Aanstaande zondag speelt Westlandia in Noord-Brabant voor het landelijk kampioenschap. VENLO ln Venlo is zaterdag een actie begonnen waarmee geprobeerd wordt in veertien dagen 100.000 gulden bij elkaar te krijgen voor de SC VW. I Van dat geld wil de Venlose voetbal club, die door de Federatie Betaald Voetbal Organisaties niet op de sane- ringslijst was geplaatst en daardoor I naar de eerste divisie „promoveerde", twee spelers aanschaffen. RATZEBURG De nederlaag was zwaar. Daarover behoefde men niet te discussiëren rond de andere zo indylll- sche Küchensee van Ratzeburg, die za terdagmiddag door striemende regen cn gure wind was herschapen in een triest decor voor de drielandenwedstrijd West-Duitsland - Denemarken Ne derland. Met 74 punten waren de West duitse heren, die in alle zeven bootklas sen die de F1SA kent, zegevierden, on genaakbaar. Dat stond eigenlijk al bij voorbaat vast. De tijd dat Nederland zich de gelijke en bij de spelen van Mexico zelfs lichtelijk hautain de meer dere van de Westduitsers mocht noe men, is immers reeds geruime tijd voorbij. Op de Wörthersee van- Klagenfurt en in het Candadese tuindstadje St.-Cata- harines werd dat in 1969 en 1970 over duidelijk aangetoond. Als men bij zijn beschouwing voorbij gaat aan dat „roemrijke" recente verleden, had de landen wedstrijd in Ratzeburg toch be scheiden lichpuntjes. Evenals West- Duitsland bereikte Nederland drie keer een tweede plaats, hetgeen voorts al leen de ongestuurde vier van Denemar ken gelukte. Mede daardoor werden de Nederlandse heren met 43 punten twee de en eindigde Denemarken met 37 punten op de derde plaats. De vier met stuurman van Laga, die Varsity-winnaar Nereus in Nederland steeds weer achter zich liet, is stellig zo'n lichtpunt. Het zou niet van werke lijkheidszin getuigen de Delftenaren een kans te geven tegen de Neptun- Konstanzcombinatie, die in Canada we reldkampioen werd. Laga roeide een zeer knappe race en passerde op de laatste 500 meter de Deense vier. Onbedreigd toen hij uitriep: „We hebben opnieu een top-acht". Grandioos was ook zege van de Engelse sculler Patric Delafield bij de skiff. Hij toonde gei ontzag voor een gevestigde reputat van de oud-Europese kampioen Jochi Meissner. De ervaren Mannheim moest overigens beide dagen zijn jaar jongere en fysiek aanmerkeli sterkere landgenoot Udo Hild laten pa seren. Tegenover die poverse prestat van de Nederlandse eliteherenploegi stonden gelukkig hartverwarmende sultaten bij de dameswedstrijden. D Ingrid Dusseldorf in Ratzeburg ongesl gen zou blijven was eerder een feit d een voorspelling. De wijze waarop Gyas-skiffeuse beide malen triomfeert toonde aan welke mogelijkheden krachtsculster uit Groningen heeft. G. teren roeide zij de Westduitse Edi Baumann op bijna drie lengten. Miné imponerend wellicht was de tweevouc ge zege van de RIC-doublescull Heli Klaassen-Andrea Visser. Dat ligt ni zozeer aan de prestaties van de Ah Mogelijkheden voor een grote toe komst heeft zonder twijfel eveneens de twee zonder Nereus Van Drooge-Van der Pool. Onbedreigd roeiden de Am sterdamse studenten naar een tweede plaats. Slechts de combinatie Udo Brecht-Lutz Ulbricht, winnaar van het brons tijdens de wereldkampioenschap pen, was voor het tweetal te sterk. Een „zekere" zege ontging overigens Denemarken, omdat de wereldkam- pioensploeg dubel twee niet meer in actie kan komen. Niels Scher en Engel- brecht vormden zonder twijfel een klasse apart. Een verkeersongeval scha kelde Engelbrecht echter uit. Niels Se cher trad daarom met zijn broer Juer- gen aan. Deze vervanging veroordeelde de fameuze Deense sculler tot een tries te figurantenrol. De Westduitsers roeiy- den een gewonnen race. Even zeker was de tweede plaats van de Skadi- Tritoncombinatie. Incidenteel De drielandenwedstrijd leerde dat Nederland vooralsnog tevreden zal moeten zijn met incidentiële succesjes. De nationale roeitstop is smal, wat werd aangetoond door de zeer beschei den verrichtingen van de tweede ploe gen, die de KNRB had ingeschreven. Het zou onjuist zijn dat te wijten aan omstandigheden of de moeilijk ver staanbare starter. „De man murmelde maar wat en dan viel plotseling de vlag", was de vrijwel unanieme klacht in het Nederlandse kamp. Die proble men golden echter evenzeer voor de tegenstanders. Een smalle top is ook kenmerkend voor het Nederlandse damesroeien. Dankzij skiffeuze Ingrid Dusseldorp en de dubbeltwee van RIC won Nederland van de drie drie nummers in de landenwedstrijd. Toch ging de zege met tegen 24 punten naar West-Duits land, dat duidelijk betere reserves heeft. Ingrid Dusseldorp, die vorig jaar in Hongarije de Europese titel miste omdat zij in vrijwel gewonnen positie stil kwam te liggen door het slaan van een snoek, won wederom zoals ze wilde. De blonde Grongingse sprintte al in de start weg en is zeker op dit moment Nederlands belangrijkste troef voor de komende wedstrijden en voor de Europese titelstrijd in augustus op het Bagsfaerdsxmeer bij Kopenhagen. Indrukwekkend Indrukwekkend was op de tweede dag van de internationale wedstrijden de race van de elite-achten. Het duel boeide de overvolle tribunes 2000 meter lang. Toen de combinatie-acht samen gesteld uit Essen, Emden, Hom en Muhlheim, met een lengte voorsprong vinnaar door de finish ging, sloeg de stem van de Duitse speaker over ZAANDAM De dertiende Internationale Zaanregatta heeft de nostalgie naar de beste dagen van Anton Geurts en Paul Hoekstra niet kunnen verdrijven. Vooral in de solonummers zag het er dit weekeinde naar uit, dat de opvolgers van dit tweetal (respectievelijk gestopt en naar België verhuisd) zich voorlopig niet zullen aandie- De Hongaren Csapo en Svi- dro bleken op de drukbeva ren Voorzaan te Zaandam oppermachtig en duldden geen inmenging van ande ren. Zaterdag, toen de finales op de lange afstanden wer den verwerkt, Won Csapo de tien kilometer voor zijn landgenoot. Henk Spoelstra. nog de meest talentvolle van de Nederlandse top, moest als derde een marge van on geveer vijftig meter toestaan. Een dag later was het Oost- europese tweetal wederom ongenaakbaar. Op de 500 meter was de beurt aan Svi- dro, terwijl Stayer Csapo de dubbele afstand voor zich opeiste. De jeugdige bonds- trainer Wim van Zaane toonde zich nauwelijks ge schokt door deze teleurstel lende resultaten: „Je kunt nou eenmaal niet altijd over een Geurts of een Hoekstra beschikken. Daar heb je je bij neer te leggen. Ik wist van tevoren, dat wij op de solonummers niet sterk zou den zijn". En hij voorspelde gistermid dag: „Op de K-2 en de K-4 wedstrijden zal het wel beter gaan". Nauwelijks was de Veenhuizenaar, die de omstre den Hein Runeman onlangs opvolgde maar alleen in de weekeinden tijd kan vrijma ken, uitgesproken of twee van zijn pupillen onder streepten zijn woorden. De jeugdige Jacobs en Spoelstra wonnen de K-2 500 meter fraai voor de Westduitsers Jentsch en Zander. Maar de Hongaren verkozen dit on derdeel over te slaan en de Duitse Olympische ploeg (met trainer Karei Muys) vertoefde dit weekeinde in Parijs. Teleurstellend was ook het varen van Arend Bloem en Jan Verhaard. Eerstgenoem de heeft echter lang niet kunnen trainen wegens een keelontsteking. Wat beter De vooruitzichten bij de da mes zijn wat beter. De blon de Mieke Jaapies (pas her steld van een knieoperatie) won zaterdag de 3000 meter. Dat dankte zij vooral aan een felle eindsprint. Bij de laatste boei op 2000 meter had de Nederlandse nog een achterstand van ongeveer veertig meter op de Hon gaarse Anita Pfeffer. Ook Maria van der Holst-Blijle- vens ging de Oosteuropeaan- se nog voorbij. Gisteren toen de chef de mission van de Olympische ploeg Bram Leeuwenhoek poolshoogte kwam nemen, nam Anita Pfeffer revanche. Mieke Jaapies bleef echter slechts zestiende seconde achter. Overigens hechtte de Ne derlandse kanobond niet zo veel waarde aan deze eerste wapenschouw, die aanzien lijk minder sterk bezet was dan vorig jaar. Men richt het oog vooral op de acht- landenwedstrijd, die 17 en 18 juli in Duisburg wordt ge houden. Dan worden de ploe gen geselecteerd voor de strijd om het wereldkampi oenschap eind augustus in Belgrado. De centrale bijeen komsten van de topkanoërs blijven dit seizoen door om standigheden beperkt tot een keer (zaterdag) in de week en dan alleen als er geen wedstrijden zijn. Dat bete kent onder meer dat er de eerst komende weekeinden (achtereenvolgens internatio nale regatta in Eefde en Ne derlandse kampioenschappen kortebaan in Breda) geen centrale trainingen zijn. Bondsvoorzitter, Verwilli- gen: „Dat is natuurlijk be treurenswaardig. Maar het kan op dit moment niet an ders. Met ingang van 1 janu ari hopen wij weer over een full timetrainer te beschik ken. Tot zo lang moeten we ons bij dc situatie neerleg- AMSTERDAM Mevrouw Eschau zier van de Keppelse golfclub is gister middag op de Amsterdamse golfclub voor de tiende maal kampioene van Nederland geworden. In de finale ver sloeg zij mevrouw Mackeson Sandbach (De Domiffêl) op de 21e green. Joyce de Witt-Puyt, de kampioene van vorig jaar, heeft haar titel niet verdedigd. Zij veroverde gistermiddag in Knokke het Open Belgische kam pioenschap door in de finale te winnen van de Frangaise Brigitte Garreres. De heer Swane (De Dommel) heeft gistermiddag op de Haagse Golfclub voor de achtereenvolgende maal het nationale kampioenschap strokeplay veroverd. Hij had een totaal van 307 (77-74-81-75). Tweede werd Van Neck (Toxandria) met 310 (80-73-79-78) en derde Roosenburg (Haagse) met 315 (77- 79-78-81). Na afloop van dit kampioenschap werd bekendgemaakt dat Swane, Roo senburg, tangelaar en Meertens (Haag se), Streutgers (Kennemer) en Braun (Kennemer) Nederland zullen vertegen woordigen in het toernooi om het Euro pa amateurkampioenschap voor landen teams, dat van 24-27 juni wordt gehou den in Lausanne. BOLZANO Na de gisteren ge speelde vierde ronde van het Eu ropees damkampioenschap voor landenploegen leiden Nederland en Rusland niet elk zes wedstrijdpun- ten en 17 bordpuntcn. Nederland kwam in zijn twee« wedstrijd tegen België evena Rusland niet verder dan een 5 score. Na twee voortreffelijl overwinningen van Sijbrands Wiersma, waarvan die van de tionale kampioen een juweel combineren was. kwam Bergsnu na 5'/* uur spelen tegen Grlngore niet verder dan remise. Tegen Ita lië had de Nederlandse équipe Vrouwe Fortuna wel mee. Zorn offerde tegen Sijbrands een aantal stukken voor een combinatie, die echter niet bleek te bestaan. Bergsma voerde de «core op tot 40, maar niet eerder dan na on juist slaan van Bruck, die bij goed voortzetten Bergsma in ver loren positie zou hebben gebracht. Ook Wiersma mocht niet moppe ren toen in een 10 om 10-remise positie Affatata totaal misgreep. Het leek erop dat de Zwitser Josef Augagneur de held van de middag zou worden. Want nadat Guignard en Gedance door grove fouten resp. door Andreiko en Koeperman wa ren overmeesterd, speelde Augag neur de partij van zijn leven tegen Gantwarg, die in een 8 om 8-stand nog steeds geen tastbaar voordeel had weten te bereiken. De Helveet hield het hoofd koel, dwong Gant warg voor twee stukken naar de damlijn door te breken en later nog een derde stuk te offeren om de remise te keren. In een eindspel van zes stukken tegen een dam en twee stukken wist de Rus han dig combinerend Augagneur op het laatste moment nog op dwaal wegen te brengen en de zo nodige twee bordpunten voor Rusland te behalen. Uitslagen and 0—6 (Andreiko rg—Augagneur 2—0). België—Zwitserland luignard 1—1; Cro- Verpoest 2—0, Wi srland—Italië ia—Croteux 2—0,

Leidse Courant | 1971 | | pagina 14