Publiekspelers van RVC solden met Drachten JOHN NIEUWENBURG WIL AL JONG NAAR HET BUITENLAND FC Den Haag zet trip voort met toernooizege Titel v. d. voor Burg Cliff Drysdale moeizaam langs Tom Okker National nodigt Ajax uit voor september DUITSE LOTTO Engelse etappe in Tour de France? iets voor sportliefhebbers SPORTBIJLAGE MAANDAG 14 JUNI 1971 RIJSWIJKHet zo wisselvallige RVC is een „publiekspeler". Opeens konden de pupillen van Karei Jansen in de wedstrijd tegen Drachten weer allesZy groeiden ten aanschouwe van zesduizend toeschouwers naar een vorm, die alleen vergeleken kon worden met het onvergetelijke kam pioensduel tegen Papendrecht, nadat negenduizend mensen het vertrouwde Prinses lrenesportpark hadden bezet. Plotseling kon RVC weer met de tegen stander spelen, hetgeen resulteerde in een overwinning van 62. De elf Rijs- wi/jkse amateurs voerden een show op. die de smadelijke nederlagen tegen Be Quick en DESK deden verge t i. Koos van Dullemen, kandidaat voor het Nederlands amateurelftal, dat woens dag in Rotterdam tegen Rusland uit komt, drukte het zo uit: „Zonder de sfeer, die de toeschouwers maken, kan je eigenlijk niet". De drukdoende Karei Jansen, het brein achter RVC, was het daarmee eens. ,,In de uitwedstrijden krijgt onze ploeg een terugslag- Hier, voor zoveel publiek, moeten zij zich wel waar maken. Dat is het grote verschil tussen uit en thuis". Voor de zoveelste keer had de succes volle trainer een geniale vondst ge daan- Hij verwees de lange Van der Berg, die normaal een centrumplaats is toebedeeld, naar de voorhoede. Hij was met Schuurman en Van Roon de enige, die kopduels met de lange ver dedigers van Drachten kon aangaan èn kon winnen. En aangezien Karei .lansen het gevaar van de plaats wilde laten komen, waar de Friezen het nooit zouden verwachten, moesten de aan vallen hoog worden opgezet. Na" een opgebouwde voorsprong kon RVC deze tactiek zelfs laten varen, zo sterk waren zij. Karei Jansen: ,,Ik wist, dat de tegenstanders een stugge verdedi ging hadden. Allemaal lange jongens". ,,En" de denker" lachte geheim zinnig ,,als je dan constant kopduels krijgt. ..slijt" zo'n achterhoede. Je krijgt steeds meer kansen". r-:v - BRISTOL Na een periode van dagenlang afwachten heeft Tom Ok ker gisteren in de kwartfinales van het achtste toernooi om het prof wereldkampioenschap in Bristol met het kleinst mogelijke verschil verlo ren van de Zuidafrikaan Cliff Crysdale: 6-7 7-6 6—7). Sinds Okker dinsdag als eerste spe ler de derde ronde bereikte is in Bristol tot aan zaterdag precies veertien minuten getennist. Het slechte weer maakte een langer ver blijf op de banen onmogelijk. De Amerikaan Stan Smith en de Au stralische Kerry Melville hebben za terdag in Beckenham de titels in het heren- en dames-enkelspel van de open kampioenschappen van Kent gewonnen. Stan Smith versloeg in de finale de Indiër Premjit Lall met 7—9, 64, 62. na in de halve finale met moeite de Deen Jan Leschly achter zich te hebben gela ten: 26, 98, 75. In de andere halve eindstrijd versloeg Lall de Amerikaan Clark Graebner, die zich bij de stand 6—2, 8—9 terugtrok. In het internationale tennistoernooi om de beker van Vlaanderen, dat wordt gehouden in Antwerpen, heeft Nederland met 30 verloren van Roemenië. Muresan versloeg "Van Min mt 6—0 en 6—2 en Santeiu won van Thung met 61 61. In het dubbelspel waren Muresan en Santeiu eveneens sterker: 63 16 en 6—3. Door een overwinning van 30 op Australië heeft Polen het toernooi gewonnen. Nederland verloor met 20 van België B. Mignot versloeg Van Min met 75 en 61 en De Gronckel won van Thung met 75 RVC-linksbinnen Van der Berg wil de bal zo graag in het doel zien gaan, dat fiy met beide handen zijn tegenstander over de lijn tracht te duwen. John Bolman (links) heeft kennelijk al voorzien wat zijn schot zal uithalen. Hij sieekt in vreugdegebaar de handen omhoog. o Briljante passes Die kansen waren er in de eerste helft, die met een voorsprong van 21 werd afgesloten, zeker meer dan de stand doet vermoeden. Te vaak verzuimde de voorhoede van RVC briljante passes van vooral Carol Schuurman en Koos van Dullemen af te maken. Laatstgenoemde zorgde in de achtste minuut voor de inleiding van het eerste doelpunt: hij zette voor. richting: Van der Berg, die beheerst (op grens van buitenspel scoorde. Even daarvoor was de thuisclub aan een achterstand ont snapt, toen Vols onnodig terugspeelde op de wat onzekere reservedoelman Ernst van der Meer. De scheids rechter keurde het doelpunt van Huitema wegens gevaarlijk spel af. De aanvalsperioden vonden beurtelings op beide helften plaats- RVC heerste ech ter op het middenveld. Toch volgde in de negentiende minuut de onverwachte gelijkmaker. Van der Meer blunderde en Huitema benutte de voorzet van links: 11. Nog geen vijf minuten later nam RVC door Bolman een voorsprong, daarbij „geassisteerd" door de ver dediger Eppinga, die de bal het be slissende tikje - mee gaf. De voorzet kwam van maestro Schuurman, die van links naar rechts switchte. Kansen van Kloor en Bolman voor RVC en de gevaarlijke halfspeler Kooistra voor Drachten werden onbenut gelaten. Hij zal zijn kopbal in blessuretijd, toen de bezoekers juist na een blessure van Heissing met tien man speeldèn tegen de lat belanden. Pas in de tweede helft „explodeerde" de ploeg van Karei Jansen. Het leek wel of het bekend worden van de stand bij CaesarSDW (Karei Jansen: ,,Ik ljeb deze week nog contact gehad met mijn collega, de heer Kramer van SDW, waarbij wij afge sproken hebben beide op de aanval te spelen) hun oppepte. Zij moesten, wilden zij nog enige kans op de lands titel hebben, winnen- Zeker nu bleek, dat Caesar, dat gisteren al zeker, had kunnen zijn van de titel, achterstond. Nog meer inzet en nog meer klasse waren het gevolg. Al na tien minuten resulteerde dat in het derde doelpunt van RVC: Schuurman kreeg de bal na een door hem genomen vrije schop weer precies op de voeten terug van Van Dullemen, waarna hij doelman Eizinga kansloos liet. Enkele seconden later was de aanval van de Rijswijkers weer niet te houden. De defensie, die de strenge mandekking van de eerste helft vergeten was, trok eensgezind aan de noodrem: Kloor werd vast gehouden. Scheidsrechter Deumens, die de voordeelregel te weinig toepaste. was streng en wees resoluut naar de gevreesde stip. Schuurman schoot laag en hard richting rechterhoek (41). Gaaf tikje De elf spelers uit het verre Friesland bleven ondanks de onoverbrugbare achterstand voetballen, waardoor de achterhoede van RVC, met aan het hoofd de excellerende Van Dullemen, het af en toe moeilijk kreeg. Kooistra, samen met Huitema, Jansen en Mar tina de uitblinker bij Drachten, be gon in de drieëntwintigste minuut aan een indrukwekkende solo. die resul teerde in het tweede tegendoelpunt (42). De gastheren weigerden het spel te bevriezen, om op eenvoudige wijze de voorsprong te handhaven. Kloor passeerde in z'n eentje de gehele achterhoede en besloot zijn actie met een gaaf tikje naar Carol Schuurman, die daardoor zijn hattrick kon afmaken (52). Het spel bleef aantrekkelijk voor de toeschouwers; zowel RVC als Drachten bleven aanvallen. Vooral Schuurman volhardde in de briljante passes, die hij .links en rechts" uit deelde. Nog maar één scoringskans kregen de Drachtenaren: Van der Meer schoot na een half uur hard in, in het doelgebied, waar naamgenoot-keeper verslagen op de grond lag. „Heerser" Van Dullemen redde op de doellijn. De „doelpuntenmachine" van RVC. Carol Schuurman, zette even later weer haarscherp voor. waardoor Van Roon met èen simpel knikje de eindstand bepaalde op 62. Het laatste kwartier van de wedstrijd werd bepaald door scheidsrechter Deumens, die Huitema wegens natrappen van Van Dullemen het veld uitzond. RVC was zo sportief het na de te streng bestrafte over treding wel voor gezien te houden. Drachten met tien man kon niet ander doen dan berusten. Vrolijke sfeer Jansen, één van de besten bij de tegen standers, zei in de onverwacht vrolijke sfeer in kleedkamer I: „Ze hebben het dik verdiend. Het is een heel goede ploeg, of niet soms? Dat blijkt wel uit de cijfers. In de hele competitie hebben wij maar elf doel punten tegen gehad. En nu vlogen er ineens zes tegen het net". Do donkere spits mijmert: „Maar drie doelpunten hadden voorkomen kunnen worden. Voor het strafschopgebied hadden de verdedigers een overtreding moeten riskeren. Zoiets is toch heel normaal in de voetbalsport? Hans Jansen voor spelde vast, dat zijn ploeg als re vanche volgende week van Be Quick zou winnen. Als RVC dan zaterdag thuis tegen Caesar hetzelfde doet. heeft de Rijswijkse ploeg nog volop kansen de amateurtitel te behalen- Koos van Dullemen over de wedstrijd tegen Cae sar: „In deze vorm zijn wij thuis toch niet te verslaan". KF.ES KOOMAN VALLADOLID FC Den Haag heeft de toernee door Spanje voortgezet met een zege in het toernooi „Batalla de Lepante". Het speelde gelijk tegen Rayo Vallecano (11) en het won van Real Valladolid (10). De beide tegenstanders van FC Den Haag waren Spaanse tweede divisieclubs. DEN HAAG Op verscheidene plaatsen in ons land zijn dit weekeinde de provinciale wielerkampioenschappen gehouden. In Zuidland won Sjef van der Burg uit Berkel het Zuidhollandse kampioenschap over 130 km in 3 uur 7 minuten 57 seconden. Hij won de sprint van een kopgroep van negen man, die een voorsprong had van 1.17 minuut. Roy Schuiten (Zandvoort) won de Noordhollandse titel met 13 seconden voorsprong op Ben Jurriaans. In Sleen verd door Jo de Boer uit Westergeest. Drents kampioen, terwijl de Groningse titel in Veendam naar Jan Bakker uit Stedum ging. De Friese titel werd vero verd door Jode Boer uit Westergeest. Arie Hassink uit Neede veroverde in Druten het Gelders kampioenschap. In Lierop was Theo van der Loo uit Weert de snelste in het Brabants kampioen- De Overijsselse wedstrijd, met start en finish op de Lemelerberg kreeg een onprettig einde. Henny Kuiper ging uit een kopgroep van twaalf man als eerste over de eindstreep, maar werd door de jury gediskwalificeerd, aangezien hij materiaal had aangenomen op een plaats waar dat niet was toegestaan. Wim Kellener uit Bonn won in Bruns- sum de Limburgse titel. (Zie voor uitsla gen de resultatenpagina). DEN HAAG De jaarlijkse „trek" van Nederlandse voetballers naar het zuide lijke buurland viert sinds 1 juni, de dag waarop de transferperiode is ingegaan, weer hoogtij. B(j de vele grootheden, die de sprong naar België wagen, is John Nieuwenburg met zijn internationale onbekendheid en zün lei tijd (17) een „vreemde vogel". Het ondoorgrondelijke ADO-talent, dat enige maanden terug bij zijn uitverkiezing voor het nationale jeugdelftal nauwelijks over een proftoekomst durfde praten. („Dat lukt maar aan een paar gelukkigen"), zegt nu met vaste overtuiging in zijn stem. „Bij voetbal is het geld toch wel alles". De eens zo pchuchtere Hagenaar heeft een gedaanteverwisseling ondergaan, sinds hij in februari werd aangezocht door het Belgische FC Brugge. „Opeens hoor je, dat je wat kan verdienen. Eigenlijk merk je dan pa« het belang van geld". De belangstelling van de Belgen voor de pas „ontdekte" Nieuwenburg is ver klaarbaar. Henk Houwaart, de sterspeler van FC Brugge lichtte het bestuur in, dat hij een neefje had, dat aardig kon voetballen. „Henk kwam samen met een paar bestuursleden kijken. Twee weken later moest ik voor een gesprek naar Brugge komen. Ze hadden het meteen over een contract". De kleine halfspeler heeft alleen nog de toestemming van ADO nodig; dan kan hij tekenen. Maar bij de Haagse eredivisievereniging willen ae de door trainer Baan ontwikkelde technicus liever nog niet kwijt. Ze fluis teren hem daar ook in het oor, dat hij beter kan blijven. Nieuwenburg: „Het lijkt wel, of ze mij tegen willen houden. Maar ja, ik krijg nu toch de grootste kans van mijn leven om later prof te worden. Bij ADO hebben ze het nu ook over een contract, maar ze zullen het bedrag, dat ik kan krijgen nooit voor een jeugdspeler betalen". Even later voegt hij er verontschuldigend aan toe: „Natuurlijk zou ik het liefst bij ADO blijven. Als ze hetzelfde bedrag voor mij over hebben, zal ik dat ook doen. Maar ze betalen het niet". Daarbij schudt de jonge interna tional, die zijn constante vorm bewees tijdens zijn vier interlands, resoluut met het hoofd. Beslist John' Nieuwenburg, die vorige week samen met andere ADO-spelers Monnee en Heykoop was uitgenodigd voor de eerste training van vernieuwde UEFA- jeugdelftal in Zeist, weet wat hij wil. „Ik wil beslist" zegt hij. Lachend vervolgt hij ,1 denk wel, dat ze mij laten gaan. Waarom ook niet". Manager Hartman heeft een verklaring voor het aarzelen om de ADO-pupil toe stemming te verlenen. „Brugge heeft wel verzocht om zijn transfer. Maar er is veel buiten de vereniging om gehandeld. We wachten dan ook op verdere mededelin gen, die zwart op wit zijn gesteld. Na tuurlijk zijn er bepaalde eigen eisen ge steld. En als ze zich dan niet aan de voor schriften houden, hoeven wij iemand niet één-twee-drie te laten gaan. We wachten gewoon af". Alles zal wijken voor» John Nieuwen burg. die op de uitslag van zijn MAVO- examen wacht, om een begin te maken aan een profcarrière. Als hij zijn toe stemming heeft van zijn huidige club, verhuist hij in elk gevol ook als hij niet mocht slagen naar de woning van Henk Houwaart in West-Capelle. De Bel gische vereniging zorgt ervoor, dat hij' halve dagen kan werken en de rest van de tijd kan vullen met trainingen. Offi cieel heet hij dan semi-prof. John Nieu wenburg weet, dat hij in die „functie" veel harder zal moeten worden. „Daar hangt mijn toekomst van af. In België is het voetbal veel harder dan bij ons" De jongste Nederlander in buitenlandse dienst als alles doorgaat heeft geen kapsones gekregen. „Je weet nooit, hoe het gaat. Misschien zeggen ze na twee jaar, wanneer mijn contract is afgelopen: Ga jij maai- gauw terug naar je land". De eerste verbazing over het aanbod, waar Iedere jonge speler alleen maar over droomt is bij Johnny zoals hij door iedereen wordt genoemd nog niet voorbij. „Natuurlijk heeft mijn oom grote invloed op de keuze uitgeoefend. Waar voor ze mij eigenlijk nodig hebben, weet ik niet. Het kan zijn. dat ze een hall- speler nodig hebben". Voorzichtig voegt hij er nog aan toe: „Misschien zien ze wel wat in mij". In de steek De profkandidaat heeft er veel voor over om zijn wens in vervulling te zien gaan. Hij laat er alles voor in de steek. „Het is rot voor mijn ouders en het zit er in, dat ik heimwee krijg. Gelukkig zit ik bij een bekende in huis". Eerlijk be kent hij later: „Als ik daar niemand had gekend, weet ik nog niet, of ik wel zou gaan". John Nieuwenburg filosofeert als een doorgewinterde professional: „Ik be schouw mij dadelijk als een werknemer. De ervaring is ook wel belangrijk, maai het geldIk weet. dat het bij voetbal beter om dr sport kan gaan. Maar het gaat er niet alleen om". De „wegloper": („De andere jongens vinden het hart stikke leuk. Ze zijn niet jaloers, ze gun nen het mij"), leeft met zijn gedachten naar Brugge toe. Dagdromend zegt hij: „ALs nou olies goed gaat, kan ik mij in België ontwikkelen. Ik heb er tenslotte alle tijd voor. Dan kan ik misschien bij ADO terugkomen om mijn carrière voort te zetten", Hij heeft zijn liefde voor ADO nog lang riet verloren. Toch gaan de „zaken" voor. Hardop denkt John Nieu wenburg: „Als het contract maar vol- KEES KOOMAN „Wy zullen het samen wel redden", schijnt Elek Schwartz tegen Hans Eijkenbroek te zeggen. De opvolger van Georg Kessler kwam eind vorige week kennismaken met zijn nieuwe spelers, een kennismaking, die, getuige deze foto, van weerszijden in goede verstandhouding verliep- In de wedstrijd van zaterdag kwam de Haagse vereniging al in de derde minuut achter te staan. Rechtsbuiten Benito switchte langs drie verdedigers en zond zo'n hard schot in de richting van doel man Ardesch, dat het openingsdoelpunt een feit was. Doordat trainer Jezek Harry Hestad verving door Wim Looye werd een minuut voor rust de stand weer ge lijk. De Haagse invaller was namelijk zeer goed op dreef en maakte als bekro ning van zijn optreden een doelpunt. Na de rust werd door beide formaties fel op winst gespeeld, waarvan de tienduizend toeschouwers in het Zorillastadion zicht baar genoten. Opvallend facet bij FC Den Haag was het spél van Paul Roodnat, die in de tweede speelhelft als middenvelder opereerde. Hoewel dit voor hem een vol komen nieuwe plaats was bleek hij zich best op zijn gemak të voelen. SINGAPORE PSV, Eindhoven, heeft zaterdagavond in Singapore een dave rende overwinning van 130 behaald op Presidents XI. de beste voetbalclub van Singapore. Met rust was de stand 4—0. Wim van der Dungen heeft vier doelpun ten gemaakt, Willy van der Kuijlen en Guus Hiddink ieder 2. Het nationale elf tal van Singapore neemt momenteel deel aan de Aziatische voetbalkampioenschap pen in Djakarta. PSV vertrekt deze week naar Djakarta. Het zal ook in Indonesië enkele vriend schappelijke wedstrijden spelen. VLAARDINGEN De 32-jarige voet baller Jan Bouman, die van zijn oude vereniging Fortuna Vlaarflingen (tweede divisie) geen contract meer had aange- I Bouman genoot enige bekendheid boden gekregen, komt volgend seizoen uit" hij voor de Rotterdamse eredivisi» igt voor de eerste divisieclub Willem II. Sparta speelde. teil MONTEVIDEO. De Zuid- amerikaanse clubkampioen Nacio nal Montevideo (Uruguay) zal Ajax voorstellen in september de eerste wedstrijd te doen spelen tussen beide verenigingen om de „wereld beker". Nacional heeft nog geen precieze data op het oog, aangezien nog contact moet worden opgenomen met de leider van de nationale competitie opdat Nacional enige weken vrijaf krijgt voor de even tuele wedstrijden tegen Ajax, dat ove rigens niet al te veel belangstelling heeft tegen de Zuidamerikaanse kampioens club uit te komen. Volgens schema zal de eerste wedstrijd eventueel in Nederland worden gespeeld; vorig jaar reisde de Europese ploeg (Feijenoord) eerst naar Zuid-Amerika. Nacional wil ook voorstellen een even tuele beslissingswedstrijd in Lima (Peru) te houden, waar ook de derde wedstrijd tussen Nacional en Estudiantes de la Plata om de Copa Libertadores de Ame rica werd gespeeld. De winnende getallen van de Duitse Lotto zijn: 2 - 5 - 17 - 38 - 41 - 44. Reservegetal: 29. Olympianummer: 9890. LONDEN Het Britse wielerlM Cycling zou graag zien dat de Toi(*ei de France in 1972 ook Engeland i aandoen. De schrijver van het fli kei is namelijk van mening dat geen enkel bezwaar tegen is dat renners per boot het kanaal overs ken en in Engeland twee etapft (bij voorbeeld Dover-Birminghon Portsmouth vice versa) rijden. In li verleden immers is de rennerskal vaan in West-Duitsland Bell Spanje, Italië, Luxemburg en Nedt land geweest. Een sterk argurntt vindt Cycling voor zijn plan dt Engeland op het punt staat lid worden van de EEG. MAASTRICHT Jo Toennaer, 37-jarige voetballer van eredivisieve niging MVV, heeft zijn carrière b«i digd. Toennaer, die dit seizoen wef« blessures niet meer geregeld stond gesteld en die veertien dagen gei<4^ een meniscusoperatie onderging, ers| aanvankelijk van plan nog ee spelen. De Maastrichtenaar, die de ste voetballer in de eredivisie 7 heeft 24 jaar voor MW gesp" v66n waarvan 20 jaar in het eerste. ^(noct rende vele jaren was hij aanvoerder. ADVERTENTIE zegt niemand minder dan Jan van Beveren. Echte sport-postzegels uit de hele wereld gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix! 'Met speciaal mini-album (25 cent). Tank ook sport-postzegels.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10