diploma HBS/HAVO Definitieve toegang tot haven gebied Europoort geopend Vlucht naar India ruktgezinnen uiteen Confessionelen zijn voor VVD en DS'70 door de knieën gegaan Nieuwe roman Solzjeuitsin Groetplicht bij krijgsmacht moet weg Wraakactie in Bolivia K. van KWJ ter discussie Willen we wel zo graag videofoneren? VRIJDAG 11 JUNI 1971 LEIDSE COURANT O0.FLAND Havens nn bereikbaar voor schepen met grote diepgang (Van i onzer verslaggt HOEK VAN HOLLAND Koningin Juliana heeft vandaag de definitieve toegang tot het havengebied van Europoort-Maasvlakte bü Hoek van Holland officieel geopend. Het betekent een mijlpaal in de werkzaamheden, die de toegankelijkheid van dit gebied van uit zee moeten verbeteren. Rotterdam be schikt nu over een twaalf kilometer lange (oegangsgeul, die geschikt is voor tankers met een diepgang van G5 voet. terwijl de aanleg van dc nieuwe havenmond goede voortgang maakt. De definitieve toegang is gesitueerd op de plaats van het oude Zuidcr havenhoofd, lange dam en afsluiter, die in hun geheel moesten worden opgeruimd. Een splitsingsdam scheidt nu de nieuwe toegang van de Waterweg en sluit de lot nu toe gebruikte tijdelijke toegang af. zijn ze verschillende malen aangepast aan gewijzigde inzichten. Al bij de aanleg van het eerste zeehavenbassin op het westelijk deel van het eiland Rozenburg vond men het nodig deze havens te zijner tijd een eigen toegang vanuit zee te geven. Aansluiting van de havens op de Waterweg zou de veilig heid van deze druk bevaren route in ge vaar kunnen brengen. Bovendien verwachtte men door de nieuwe havens in Europoort en later op de Maasvlakte zoveel scheepvaart verkeer, dat alleen daarom enal een eigen toegang gewettigd was. In I960 nam men alvast een tijdelijke toe gang in gebruik. Ruim anderhalf jaar ge leden begon men met de aanleg yan de defi nitieve toegang en de splitsingsdam, die deze toegang scheidt van de Waterweg. De toe gang heeft een breedte van 200 meter en een diepte van 22.5 meter. Sinds april kan de toegang worden gebruikt. Het zand dat 'bij het baggeren van de toe gang vrijkomt wordt gebruikt voor de aan leg van het strandplan Hoek van Holland. In de loop van het jaar wordt de breedte van de toegang gebracht op 350 meter, ter wijl dan gelijk een aansluiting wordt ge maakt op het Beerkanaal. De toegang kan later 500 meter breed gemaakt worden. Is het werk aan de toegangsgeul bijna ge reed, de aanleg van de nieuwe havenmond zal nog vermoedelijk tot 1975 duren. Deze havenmond zal worden gevormd door een drie kilometer lange dam in het verlengde van het noorderhoofd en een ongeveer twaalf kilometer lange Zuiderdam, bestaande uit vier kolometer zanddam, zes kilometer ste- nendam met een gebogen tracé en drie kilo meter strandwal langs de zuidoever van de buithaven, evenwijdig aan de noorderdam. Binnen de zuiderdam kon Rijkswaterstaat de Maasvlakte opspuiten, die met zijn ha vens voor diepstekende schepen nu direct bereikbaar is via de vandaag geopende definitieve toegang. KRISJNAGAR Met een trieste blik in haar ogen zat de oude vrouw op dc modderige grond. Haar grijze haren vielen over haar voorhoofd. „Haar eigen dochter liet haar in de steek", legde een zuster uit. Een andere zuster houdt het erop dat ze elkaar kwijtgeraakt zijn. Dc óudc vrouw had al die tijd daar gezeten, dat zusters bezig waren met het geven van anti-cliolera-injecties aan mensen. Vierentwintig uur waren ze daar nu al mee doende in een vluchtelingenkamp te Krisjnagar. Zjj had zich niet bewogen. Al die tijd had ze geen mond open gedaan. De zusters hadden een kilo rijst achter in de zak van haar sari gegoten, zodat ze in ieder geval wist dat ze niet van de honger om hoefde te komen. Al die tyd echter had ze volgens de zusters de rijst geen blik waardig gekeurd. Gisteren werd de samenstelling be kendgemaakt van de werkgroep onder leiding van minister Nelissen, die tot taak heeft het belasting- en uitgaven- akkoord tussen de vijf partijen uit te J werken. In de commissie zitten vijf financiële specialisten, uit elke fractie één. Het zijn de heren Nootenboom (KVP), Aantjes (AR), Scholten (CHU), Joekes (WD) en Berger (DS'70). DRS. DEN UYL: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens PvdA-fractieleider Den Uyl zijn KVP, AR en CHU op liet punt van de belastingen door de knieën gegaan voor VVD en DS'70. De zoge naamd verkregen garanties zyn volgens Den Uyl zoethoudertjes voor de confessio nelen. Hiij wijst erop, dat KVP, AR en CHU nu wel ver zijn afgeraakt van hun gezamenlijk urgentieprogram. Daarin stond dat de belastingdruk met !i procent per jaar zou stygen. Dat standpunt is nu geheel verlaten. „Eens te meer", aldus drs. Den Uyl, ,,is gebleken hoe juist het standpunt van de vooruitstrevende drie (PvdA, D '66 en PPR) is, dat bij samenwerking met de confessionelen bindende afspraken vóór de verkiezingen nodig zijn, willen de ldezers weten waar ze aan toe zijn". Terwijl op de achtergrond de regen neerplenst uit een buienwolk, kijken Oostpakistaanse vluchtelingen naar een Herculesvliegtuig, dat zich met hulpgoederen aan boord, gereed maakt te landen op het vliegveld Dum Dum. Vermogen Britse vorstin: twee miljoen pond LONDEN (Reuter). Over de schat tingen van het vermogen van koningin Elizabeth van Engeland, die uiteenlopen van twee tot honderd miljoen pond sterling, heeft een woordvoerder van gham Palace gezegd, dat de ïg van twee miljoen pond, gedaan m bankdirecteur, „waarschijnlijk is dan het wilde cijfer van tussen de 50 en 100 miljoen". Dat hoge bedrag, aldus de woordvoerder, kan alleen be reikt worden als men er onvervreemd bare bezittingen bij optelt, zoals de kunstverzameling, de bibliotheek, post zegels, meubilair enz. Turken bewaakt in Duitsland BONN (Reuter). De Westdnitse Politie heeft de Turkse consulaten en de woningen van Turkse functionarissen in «e voornaamste steden van de Bonds republiek onder bewaking geplaatst. Van welingelichte zijde verluidt dat' een Turkse extremistische groep van tweehonderd leden gedreigd heeft Turkse functionarissen te ontvoeren om vrij- lng te krijgen van politieke gevange- Den in Turkije. Niet i eegedeeld is, of het dreigement Ult Turkije of uit de Bondsrepubliek gekomen is. West-Duitsland telt 350.000 Turkse werknemers. De taakstelling' van de werkgroepen luidt: „Voorstellen te doei! teneinde de thans voorziene uitgavenontwikkeling voor 1972 binnen de gewenste norm (6 pet) te houden, en waar mogelijk zo ver te gaan, dat ruimte vrij komt voor het uitvoeren van nieuwe taken, daarbij rekening houdend met het perspectief van de budgetaire ontwikkeling in de volgende jaren". De werkgroep zal zelf geen beslissingen nemen, maar de on derzoekresultaten bij de informateur en de fractieleiders indienen. De werkgroep zal hooguit binnen een week gereed komen. Gisteren hebben de informateur en de fractieleiders gesproken over de ontwik kelingshulp, defensie, volkshuisvesting, sociale verzekeringen, staatkundige ver nieuwingen en de democratisering van de onderneming. Enkele niet met name genoemde onderwerpen zijn reeds afge- De informateur en de vijf fractielei ders hebben voorlopig verdere bespre- vandaag, maandag. MOSKOU (A.F.P.). In literaire kringen in Moskou circuleert sinds drie maanden een nieuw boek van de bekende schrijver Alexander Solzjenitsin. Het vijfhonderd bladzijden tellende manu script „Augustus 1914" is door de onder grondse „Samizdat"-uitgeverij in ver scheidene honderden getypte kopieën verspreid. De tekst zon ook het buiten land al hebben bereikt, maar Solzjenitsin verbiedt publikatie in het buitenland. „Augustus 19:4" is de afgelopen winter voltooid, kort nadat de Russische autori teiten Solzjenitsin hadden verboden de Nobelprijs voor literatuur 1970 in Stock holm in ontvangst te nemen. Mensen, die Solzjenitsins nieuwe werk over de eerste jaren van de Russisch-Duitse oorlog hebben gelezen, stellen het op één lijn met „Oorlog en vrede" van Tolstoj. Zon der de censuur zou het 'een bestseller worden, zo menen ze. Katholiek Beroepspersoneel (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het katholiek beroeps- personeel bjj de lahdmacht wil van de groetplicht af en wenst verder dat het gehele ceremonieel in het leger nader bekeken wordt. Volgens Sint Martinus, waarin het katholiek beroepspersoneel verenigd is, wordt „binnen het kader van ceremoniële gebeurtenissen met de mens gemanipuleerd, niet ter bevorde ring van d ekrygsmacht maar vanuiti een overleefd historisch denken. „Beperking van het ceremonieel onder meer rond de ambtseeed, de commando overdrachten en vlaggeparades is daarom noodzakelijk", aldus de voorzitter van Sint-Martinus, de heer H. J. J. Hooge- boom. Het is een van de aktiepunten, die het bestuur b ijdle leden geïntro- duceeerd heeft. En verder: „Heele, halve en niet ge lauwerde leeuwen op petten hebben als randverschijnselen geen betekenis", al dus de voorzitter tijdens de vergadering in Tilburg. Het meest tragische van het vluchte lingenvraagstuk is, dat gehele families uit elkaar gerukt worden. Oude mensen, kinderen en pas getrouwde vrouwen; zij allen verliezen behalve het huis en bezittingen ook nog vaak hun dierbaren. In Krisjnagar vertelde een kleerma ker van middelbare leeftijd zijn relaas. Hij kwam van Gaolpur in Oost-Ben galen. Nadat hij in de omgeving ma- chinegeweeivuur gehoord had, besloot hij met zijn gezin op de vlucht te gaan. Toen zij de volgende dag in hun dorpje weerkeerden, vonden zij hun huis geplunderd en uitgebrand. De lijken van buren lagen een eind verder op straat. In ijltempo vluchtte de kleer maker vervolgens nagr familieleden, tien kilometer verderop. Daar aangeko men moest hij tot de ontdekking komen, iedereen op de vlucht was. Alle huizen van het dorpje waren platgebrand. Na een mars van tien dagen was hij met zijn gezin nu dan eindelijk in- India aangekomen. De kleermaker ..heeft een dikke .hoor nen brilmonteur. In zijn borstzakje steekt een vulpen, hetgeen in de Ben galen een teken van betrekkelijke rijk- Als hij tot de ontdekking komt dat de hem omringende mensen journalisten zijn en geen functionarissen van een hulpverleningsdienst, die hem aan een vaste voedselkaart hadden kunnen hel pen, barst hij in tranen uit. Als hij weer wat opgeknapt is, stapt hij naar zijn vrouw en kinderen toe en neemt hij zijn onderdak weer in de katholieke kerk van Krisjnagar. Vuil Krisjnagar is een saai, vuil spoorweg stadje vol met groezelige gebouwen die lijken op verlaten bioscopen van een jaar of veertig oud. Dit ontmoedigend oord is het voornaamste opvangcentrum van de jongste toeloop van vluchtelin gen uit Oost-Bengalen. De meesten van de 15.000 vluchtelingen die hier deze week dagelijks binnenstroomden, kwa men uit het gebied van Faridpur. Het gebied van Krisjnagar was zon der de vluchtelingen al dicht bevolkt. De vluchtelingen zitten nu overal. Vluchtelingen in de katholieke kerk. vluchtelingen op stukjes papier in de berm van de weg, vluchtelingen onder de overspanning van een spoorwegbrug. Vyf duizend vluchtelingen huizen on der bomen op een stuk land, dat door een plaatselyk parlementslid afgestaan ietwat overschat. Sommige functionaris sen geloven dat het dodencijfer als ge volg van de cholera van 8000 tot de helft teruggebracht moet worden, maar in het ziekenhuis van Krisjnagar stier ven nog zes mensen per dag aan de cholera of verschijnselen van onder voeding, die ernstiger zijn dan de cho lera. Tussen Krisjnagar en de katnpen rijden ambulances af en aan. De zieken in het ziekenhuis liggen op de grond, sommigen m de openlucht. Een hond snuffelt in het afval. Tenten Veel kinderen hebben last van wor men. Liefdadigheidsorganisaties hebben gezegd dat niet langer de aanvoer van geneasmiddelen tegen de cholera het belangrijkste is. Het- allernoodzakelijk ste op dit ogenblik zijn de leveringen van gewone, geneasmiddelen en tenten. Een derde van de vijf miljoen vluchte lingen slaapt nog steeds in de open lucht. Dé 'möesson waarvan het hoogte punt nu niét lang meer op zich zal laten wachten, zal van het gebied één groot modderig zwembad maken. De Bengaalse dorpjes hebben zich gewoon lijk van bescherming verzekerd tegen de watergolf. De huizen zijn meestal op palen gebouwd met dijken erom heen. Ook ziet rnen wel een soort terpen; de kampen daarentegen liggen allemaal in Tegen deze achtergrond van mense lijk leed gaat de strijd voor een vrij Bangla desj door. „O ja, de Mukti Fouj (vrijheidsstrijders) zijn behoorlijk ac tief hier", zegt een grenswacht aan de oOstbengaalse grens bij Benapol. „Ze zorgen ervoor dat het Pakistaanse leger iets heeft om aan te denken". Het pistool van. de grenswacht is in een plastic holster verpakt om te voorko men dat het defect raakt als gevolg De meeste jongeren voor de Mukti Fouj zijn ook vluchtelingen. Onder hen bevinden zich een groot aantal hindoes. In een legerplaats van de Mukti Fouj, vlak bij de „voorlopige* hoofdstad". Moejibnagar werd speciaal een parade georganiseerd. „Het voedsel en de uni formen komen .van het Indiase leger", zei een officier. Dit was echter geen typische guerilla- kamp. Die zijn veel moeilijker te vin den. In een ander kamp zei de comman dant dat hij voor zijn manschappen een speciaal trainingsprogramma heeft voor de guerrilla-oorlogvoering. Details daar van wilde bij liever niet bekend maken. In Dacca, de hoofdstad van Oost- Pakistan, is vandaag elf weken nadat daar troepen binnenrukten om het ge zag van president Jahja Khan te her stellen, het uitgaansverbod ingetrok ken. Kort tevoren had de gouverneur en militaire bestuurder, luitenant-gene raal Tikka Khan, amnestie afgekondigd, opdat Oost-Pakistani die door „valse en kwaadaardige propaganda waren mis leid", zouden kunnen terugkeren. LA PAZ (A.P.). Het onthoofde lichaam van een vroegere majoor van de Boliviaanse luchtmacht is gisteren, in een zak, door de politie gevonden. Het hoofd van Zacarias Plaza lag een eind verderop. In het voorhoofd waren de initialen van een gucrrillaorganisatic gebrand. Het lijk van Zacarias Plaza, die ook zitting heeft gehad in het Boliviaanse parlement, werd gevonden in Oruro, ongeveer 200 km van La Paz. De moor denaars lieten een boodschap bij het lijk achter, waarin zij zeggen dat Plaza is terechtgesteld wegens zijn aandeel ib de militaire bezetting van de genationa liseerde mijnen nu vier jaar geleden onder president generaal René Barrien- tos Ortuno. Bij die bezetting zijn tien tallen mijnwerkers gedood. Eén van de dochters van Plaza is twee jaar geleden in haar slaapkamer ver moord. UTRECHT (K.N.P.). In navolging van talrijke andere katholieke organi saties gaat nu ook de KWJ de k van katholiek ter discussie stellen. Hiervoor is de werkgroep „Onderzoek naar het katholieke karakter van de KWJ" inge steld. De werkgroep, onder voorzitter schap van Henk Pinkert (vrijgestelde Noord-Nederland), zal tevens de moge lijke gevolgen van het afschaffen van het predikaat „katholiek" uitwerken. ADVERTENTIE Een waardevol papier, waar je erg veel - goed be taalde! - kanten mee uit kunt. Neem alleen al de mogelijkheden bij zo'n verzekeringsconcern als het onze. Ooit gehoord van verzekeringswiskundige? Of in gedachten al eens „gespeeld" met computers? Of zou je misschien liever schadegevallen uitpuzzeletf? Een ander punt: weet je bijvoorbeeld iets over studie faciliteiten, -begeleiding en interne opleidingen? Laat je eens een uurtje informeren Dan weet je tenminste alles over een tak van die gecompliceerde maatschappij, waarin ook jij nu te recht bent gekomen. Dankzij je diploma HBS/HAVO. I Coupon lc I I Ik voel inderdaad wel iets voor een uurtje vraag- en-antwoord over mijn mogelijkheden binnen een verzekeringsconcern. Zelf zou mij goed schikkendag, 1971, 'smorgens/'s middags, g Naam: Adres; I Plaats:....tel.; Opsturen in een ongefrankeerde envelop aan: Eerste Nederlandsche-Nillmij, g Antwoordnummer 55, Den Haag. NEDERLANDSCHE INTULIVIIJ en/Beleggen/Financieren/Vakantieverzorging Knip de coupon uit of pak de telefoon en drae 1 43 51, toestel 383 of 62 4811, toestel 278 en maak een afspraak (Van t verslaggevers) DEN HAAG „Ik zet er altijd nog een vraagteken achter. Wil len we elkaar werkelijk zo graag zien bij het telefoneren? Ik twijfel eraan. De telefoon kan wel eens een geschikt apparaat zijn om je af te reageren. Ik zie dat al, als naar elkaar zit te kijken zit te videofoneren" Aklus de heer .1. H. Schuilenga, secretaris van de hoofddirectie Telegrafie en Telefonie. Bekend is, dat de heer Schuilenga het leven en het werk graag met wat toepasselijke grapjes kruidt en liet op deze manier wat plezierig w il maken. Ook in dit geval, want hij is te veel P.T.T.'er, om niet onmiddellijk aan de enorme technische mogelijkheden en proble men te denken bij de „Videofoon", de te.efoon-kykkast. De PTT is wezenlijk met deze nieuwste van alle nieuwe tele foons bezig. Er komt een proefnet van enkele tientallen toestellen om te experimente ren, te onderzoeken, te bestude- .Maar of de videofoon binnen afzienbare tijd wat men noemt gemeengoed in Nederland zal zijn? „Ik geloof daar niets van", zegt de heer Schuilenga. „Zelfs als de financiële reoge- lijkheden aanwezig zouden zijn, dan nog niet. Maar ja, je weet het in de techniek nooit. Bij ons heeft altijd de duide lijke uitspraak geleefd: „De toekomst brengt altijd raad". Met andere woorden: Wij zijn er mee bezig en we blijven „Maar toch. Vergeet niet. dat het een duur grapje blijft. Je moet het je voorstellen: een videofoon brengt 300 gewone aansluitingen op het zijspoor. Ofwel: je bent bezig met een auto, die de plaats van 300 andere auto's inneemt. Probeer het maar eens voor je te ha len, wat eoiets gaat betekenen in het economisch en maat schappelijk verkeer." En om het beeld van de auto door te trekken: „het blijft een duur grapje, zoiets van de Rolls Royce tegenover bet Le lijke Eendje.Ik zie het daarom nog niet, misschien voor een bepaalde groep. Maar dan nog. Natuurlijk, je zou zoiets in één klap kunnen op lossen, door het hele telefoon net met 2,5 miljoen Nederlan ders leeg te maken. En dan opnieuw beginnen met de Vi deofoon. Dat betekent echter, dat je daarna slechts een zeer „Het gaat ons per toestel 300 andere aansluitingen kosten" klein percentage der vroegere abonnees als nieuwe abonnee kunt aannemen. Ik zie ons al met zo'n plan komen „Maar, als gezegd, de toekomst brengt altijd raad. Ook al hebben de „videofoon-ogen" duidelijk laten weten, dat het voeren van het „gesprek" voor de abonnee het belangrijkste is en niet „het zien? van de andere abonnee. Trouwens: de gegevens wijzen uit, dat het aantal abonnees zich elke 10 jaren verdubbelt. In '60 waren 't er één miljoen, in 1970 was het aantal uitge groeid tot 2 miljoen. Ga zo verder en in 1980 hebben men 4 miljoen abonnees. Zo komt de PTT steeds met de hakken over de sloot met de noodza kelijke voorzieningen. „De Vi deofoon? Akkoord, wij experi menteren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5