Leidenaar zit al vijftien jaar zonder gas, water en elektra Pak brieven oogst van verbeten strijd tegen de overheid S Krijg ik t niet uit de hemel. dan haal ik het uit de hel. Jongeman hoort anderhalf jaar eisen „Ik ben de Spokie van Leiden Zware botsing in Alphen eist dode gemeente leiden VERKEER Geld nodig voor baby ,Poen, poen! riep hij uit DONDERDAG 10 JUNI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 GEMEENTE LEIDEN dé heer W.A.Haasterecht Vrouwenweg 54 IE IDS'IT Onderwerp: aansluiting op het waterleiding- en elektriciteitsnet. j Waar aanleiding van utt brief, welke op' 12 juni 1970 is ingekomen, en waarin u aan de gemeente mede werking verzoekt om te voorzien in de moeilijkheden, welke.u ondervindt door het ontbreken van een aan sluiting van het door u bewoonde perceel Vrouwenweg 54 op het waterleiding- en elektriciteitsnet, zou ik gaarne dit vraagstuk eens met u bespreken, mede gezien de financiële consequenties, welke hieraan voor u zijn verbonden. Indien het u ook zou schikken, zou ik u daarom gaarne op woensdag 11 november a.s., 's-morgens om 10 uur in het Stadhuis, kamer 114 (ie verdieping) ontvangen. LEIDEN „Ik ben de Spokie van Leiden". Willem van Haasterecht, machi nist van het gemaal in de KnotterpOlder langs de Vrouwenweg, zet zichzelf op één lijn met de Rotterdammer Spokie, wiens huisje enkele weken geleden getroffen werd door een rampzalige brand. De vuurzee, waardoor de kluize naar, zijn zuster en ook nog een schat aan goud, zilver en antiek zoek raakte, bracht aan het licht dat Spokie jaren geleefd had zonder elektriciteit en gas. Willem van Haasterecht verkeert in zo'n zelfde situatie. Erger nog: water heeft hij ook niet. Met zijn vrouw en drie kinderen is hij aangewezen op het weer. Regen betekent voor Willem van Haasterecht goud uit de hemel maar als er geen druppel water op het 70 m2 dakoppervlakte spettert, dan is het voor de familie Haasterecht mondjesmaat geblazen. Elke druppel moet dan tweemaal doorgeslikt worden. AL'BEN- S AS SEN HEIM In de afge- lepa nacht omstreeks kwart voor één ial op het beruchte kruispunt Willem de ZwijgerlaanPresident Kennedylaan Orraje Nassausingel een botsing plaats taiser twee auto's. De 17-jarige Alphe- «usr B. J. van Zwieten uit de Hooft- Uraat zoon van een boekhandelaar, kwam hierbij om het leven. a ▼erloofde, Yvonne 't Hof, die naast zat, overleefde de botsing. Van de werden het echtpaar Kui- ssenheim en «en van hun twee kindei en ernstig gewond, Oorzaak van het ongéMtk' «ife.' 'dat heer Van dar B. uit Alphen in wie auto de veróngelukte jongen zat. geen voorrang verleende aan de auto va heer Kuipers. De politie wist een begin van brand in de auto van de heer Van der B. te bedwingen. Korte tijd na het ongeluk overleed de Alphense jongen in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het echtpaar Kuipers reisde met zijn twee kinderen onder wie een baby van acht maanden. De totaal vernielde auto van de Aphense scholier Barend Jan van Zwieten. Het wrak van de automobilist lit Sassenheim, die het slachtoffer geen vooritng verleende (A)VERTENTIE) Dat gaat nu al zo'n vijftien jaar. De laatste jaren wordt het Willem Haasterecht echter te bar. Het water dat hij uit de sloten pompt w steeds vuiler en ook het regen wat .ïoet hij koken om gezond te blijven. -..Ik durf het zo niet meer te drinken." zegt hij. „Hier in de polder is de lucht ook verontreinigd. Kijk maar eens op het dak. De vuilaanslag zit aangekoekt op de dakpannen". ADVERTENTIE „De brond waaruit Willem Haasterecht de laatste maanden met zijn zinken emmer een frisse dronk haalde raakt door het stralende zomerweer steeds leger. De wanhoop nabij plaatste Wil lem van Haasterecht in enkele dagbla den een advertentie: „Zuiver drinkwa ter gevraagd, dagelijks te leveren". Tot nu toe gaf niemand gehoor aan zijn noodroep uit de polder. Als het niet snel gaat regenen klettert de emmer .binnenkort op het droge bodembeton. Wij vroegen Willem van Haasterecht ..aarom dp gemeente Leiden nog niets aan deze hachelijke situatie heeft ge- „Ik ben al twee jaar aan het touwtrek ken met de gemeente", zegt hij. „Acht keer klopte ik bij de ambtenaren aan; twaalf keer stapte ik naar het politie bureau. Het resultaat is nul komma „Een map met correspondentie toont aan dat Willem van Haasterecht in die twee jaar niet stil heeft gezeten. In juni '70 stuurde hij aan B. en W. van Leiden een smeekbede: „Ondergeteken de Willem van Haasterecht verzoekt hiermede om een onderhoud. Vanwege de heersende droogte zijn wij helemaal zonder water. Ook al zou het gaan regenen dan is het water toch niet bruikbaar vanwege de luchtvervuiling. De brandweer heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en afgeraden om de regenwaterput te vullen met leidingwa ter daar dit niet houdbaar is en voor hen niet verantwoord. De vraag aan uw i College is: help ons alstublieft uit de j .Bijna vijf maanden later, als de ner al flink heeft huisgehouden in het woninkje van Willem van Haaste- I recht, schuift de postbode het antwoord I door de brievenbus. Gaarne zou ik met de moeilijkheden bespreken. Loopt u ns langs", is de strekking van de Van Haasterecht gaat naar het ge meentehuis. Uren zit hij er te praten. Het gesprek lijkt voor hem vruchten te gaan afwerpen. „We maken de papieren ;ven in orde en dan hoeft u slechts te tekenen", zegt de ambtenaar. Een handtekening heeft Willem van Haaste recht nooit gezet. De gemeente kwam niet opdagen. Dé gemaalmachinist ging niet bij de pakken neerzitten. Per aangetekende brief richtte hij zijn klacht nu tot de burgemeester. „Thans voel ik mij ver plicht tot dit schrijven in verband met de ontbrekende drinkwatervoorziening in de dienstwoning. Want slootwater gebruiken is in deze tijd van waterver- r voertuigen, welke aan asdruk een tijdelijk parkeeverbod aan de westzijde van de Hugo de Grootstraat, voor zover betreft het gdeelte gelegen voor het (An)organisch-Chemisch Laborato rium der Rijksunivrsiteit; bij wijze van proif aanwijzen tot voorrangskruising van de kruisingen Swee- lincklaan-Valeriu^traat en Brahmslaan-Kennedylaan met dien verstande, dat voorrang moet wrden verleend aan het verkeer op de Sweelincklaan, respec tievelijk de Bramslaan. Deze proef kan mogelijk worden gevolgd door aan wijzing van het.racé Sweelincklaan-Debussystraat-Brahmslaan tot voorrangs- weg, wanneer dtontwikkeling daartoe in het belang van de verkeersveiligheid aanleiding geeft 1 de zijde der bebouwing, 1; ontreiniging voor mijn gezin niet meer verantwoord. Op het polderbestuur doe ik geen beroep meer, want ook zij laten niets van zich horen. Om de gezondheid van mijn gezin niet langer in gevaar te brengen doe ik thans een beroep op het gemeentebestuur. Wachtend spoedig op verbetering". Ook op dit schrijven heeft Willem van Haasterecht nog niets ge- WEINIG GELD Van Haasterecht zit niet alleen krap in zijn water maar ook krap in zijn geld. Als vergoeding voor het bedienen en ondehouden van het gemaal ver dient Van Haasterecht sedert 8 februari '71 4,31 per uur bruto. De jaren daar voor van '56 tot '70 was dat bedrag beduidend lager: 90 cent. Volgens de gemeente Leiden ligt dat bedrag bedui dend hoger. Dat is niet waar, zegt Willem met het zwarte werkboekje in de hand: ..De gemeente gaat uit van een jaarlijkse arbeidsduur van 400 uur. Dat moeten er minstens zeshonderd zijn." Als bewijsstuk zwaait Van Haaste recht met een papiertje waarop looncontroleur heeft uitgerekend dat de gemeente een slechte rekenaar is. Het topjaar '66 geeft zelfs a water in Rijnlands boezem door Will< v. Haasterecht wegens de grote regen val 928 uur in beroering is geweest. Omgerekend in de tarieven van het machinistensalaris komt dat neer op 66 cent per uur. Eén lange brief aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid afdeling Arbeidsverhoudin gen levert een antwoord van drie regels ,Ik deel u mede dat mij is geble ken, dat aangezien u in dienst staat de Waterschap, de Wet minimum loon en minimumvakantiebijslag op u van toepassing is. Ik heb uw brief est. A/ V_^ - Spyer Brothers gaat fusie aan met Zwanenburg 5 Zwanenburg Co. N.V. te Etten-Leur (N.Br.) hebben besloten tot fusie over te gaan ter versterking van hun marktpo sitie, voornamelijk op exportgebied. Het betreft hier ondernemingen, die zich bezig houden met de verwerking van fruit en groenten. De nieuwe on derneming zal een personeelsbestand hebben van 735 werknemers. De fabrie ken zijn gevestigd te Etten-Leur, Rijns- burg, Baarland. Breda, Hien Dode- waard, Geertruidenberg en Grootebroek. De fusie heeft geen nadelige gevolgen voor het personeel. In overleg met de vakbonden worden de nodige voorzie ningen getroffen. derhalve aan mijn ambtgenoot Binnenlandse Zaken overgedragen." Ook de Bond van Ambtenaren waarbij Willem v. Haasterecht is aangesloten, heeft niets voor hem kunnen doen. Zes weken bestudeerden ze de papierstapel om tenslotte tot de conclusie te komen dat aan 't geval van Van Haasterecht geen mouw te passen was. Toen de ge meente Leiden begin '71 v. Haasterecht 'n papier voorhield waarin z'n basisuur loon plotseling tot 4,31 was opgeklom men aarzelde hij geen moment: dacht dat het heel wat was. Daarom zette ik direct mijn handtekening". Door die krabbel verdient Van Haas terecht per jaar voor zijn gemaalwerk zaamheden 400 maal f4.31 bruto. Hij houdt er geen cent van over. Er moet zelfs geld bij, want het ontbreken van elektra kost handen vol geld. Zijn doch ter studeert, maar kan dal niet bij butgaslicht. Daarom stuurde hij haar naar 'n internaat waar zij zonder haar ogen te verknoeien, wel kan studeren. Willem Van Haasterecht heeft het er graag voor over maar het kost hem wel 1800 gulden per jaar. Tel daarbij nog eens de driehonderd gulden die hij per jaar aan huur betaalt en de inkomsten veranderen in uitgaven. Tot nu toe boekte Willem van Haas terecht slechts een kleine overwinning. Na een bikkelharde strijd met het pol derbestuur kreeg hij het er eindelijk door dat het smalle pad van de Vrou wenweg tot zijn huis verbreed zou den. Eigenlijk al te laat, want zijn vrouw had in de winter al moeten betalen voor het door de sneeuw onbe gaanbare zandpad. Een keer liep ze eer longontsteking op door een val in df ijskoude boezemsloot, terwijl ze bij eer tweede valpartij haar voet ernstig be zeerde. Het polderbestuur stemde toe ir een verbreding van het pad tot 1.50 meter plus een schrikafrastering de koeien in het naast het pad gelegen weiland. Het schrikdraad kwam er maar het pad werd niet 1.50 maai slechts een halve meter breed ge maakt. „Ik heb me er maar niet druk on gemaakt", zegt Willem van Haasterécht. Het frommeldoelpunt dat hij in zijr eenzame strijd tegen het ambtenaren- elftal scoorde is nog lang niet voldoen de voor de volle winst. Willem var Haasterecht gaat gewoon door. Voor de komende weken heeft hij nog enkele troeven op stal staan. Vanmorgen stuurde hij een dagbladadvertentie naar de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en als ook dat geen resultaat oplevert dan trekt Willem van Haasterecht zijn nette pak aan om eens even met Prins Bernhard orde op zaken te stellen. En als ook dat niet lukt: „Krijg ik geen water uit de hemel, dan haal ik het uit de hel" zegt Van Haasterecht. HERMAN VAN AMSTERDAM Overval op Leids stu dentenarbeidsbureau op deze maa'egel(en) betrekking hebbende tekening(en) ligt (liggen). 1 bijbehoende toelichting, met ingang van heden gedurende 14 dagen ter Bui-fczage op kame 125 van het Stadhuis. Gedurende die periode bestaat gelegenheid 1 to ut het indienervan schriftelijke bezwaren tegen het vaststellen van de genoemde enBelanghebbenden worden voorts in de gelegenheid gesteld te wor- i;}kö gehoord irde vergadering van de Verkeerscommissie, die zal worden gehou- ideiatn op maandf 5 juli te 16.00 uur in de koffiekamer van het Stadhuis. Leiden, 4 juni 1971 LEIDEN „We denken tegenwoordig dikwijls meer aan de belangen van de delinquenten bij behandeling van rechtszaken dan aan de slachtoffers van hun praktijken. Daarmee moeten we ook rekening houden wanneer het gaat het plegen van roofovervallen, die s ernstige gevolgen met zich mee brengen. We hebben daarbij ook te ma ken met de algemene preventie". De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank die deze opmerkingen maak- zag daarom reden tegen een 19- jarige veilingarbeider uit Delft een jaar en zes maanden gevangenisstraf roofoverval. Dat gebeurde Het hoofd Middels dii hij op het plan om in Leiden te probe ren zijn slag te slaan. „Poen, poen," riep hij uit en richtte een luchtdrukpistool op de beide wezige personeelsleden. De chef va kantoor overhandigde een koffertje Leiden gepleegde j waarin f. „Het is een opdracht ring om, zodra er een mogelijkheid van gevaar bestaat, eventueel geld te over handigen, omdat dan de gevolgen wel licht minder kostbaar zullen zijn, dan wanneer inderdaad slachtoffers worden gemaakt," zo deelde bedoelde chef aan de rechtbank 1 de recht- De overval verliep niet erg fortuinlijk voor verdachte, want toen hij het kan toor uitrende liet hij een boodschappen tas, die hij kennelijk had meegenomen om geld in te doen, op het kantoor staan omdat hij het koffertje had ge grepen. Op straat liet hij voorts het pistool vallen en vervolgens rende hij een doodlopend hofje in. Hij werd gear resteerd door een hoofdagent van poli- an- tie en een hoofdinspecteur, die juist in het de buurt waren. Naar verdachte bij de rechtbank n de middag van 5 2 uur in het bijkan- "tudenten Arbeidsver- --erstraat te Leiden, in Delft gevestigd, itoor had de jonge- ckregen en zo kwam f klaarde, had hij de overval gepleegd, de verzeke- omdat hij geld nodig had voor zijn meisje, dat een baby van hem ver wachtte. Verdachte verdiende f 170 per week, maar zoals hij verklaarde had hij zelf veel geld nodig voor kleding en pleziertjes. De president merkte op, dat verdach te pas 18 jaar was toen hij de overval Dus iedereen die bij een overval met pleegde, maar tevoren ook reeds om- vuurwapen dreigt, krijgt geld mee", 1 ging met jongens met minder goede reputaties. „De rechtbank kent die groep van jongens 'uit Delft maar al te goed", aldus de president. Verdachte was in het bezit van twee jassen, die van diefstal afkomstig waren uit een Delftse sociëteit. De raadsvrouwe, mevr. mr. M. Th. M. D. v. d. Berg-Van Boxtel, zette uiteen dat verdachte reeds heel wat meisjes heeft gehad: „Hij is een echte vrouwen jager". Toen een meisje een kind van hem verwachtte, raakte hij in paniek omdat er geld nodig was. Zij zag de overval als een zeer amateuristische daad en vroeg met een meer voorwaar delijke straf te volstaan. Vonnis op 22 juni. Polderbestuur: veel te duur Gemeentehuis heel misschien LEIDEN Over de gemaalmachinist Van Haasterecht namen w(j contact op met de gemeente Leiden en het bestuur van dc Knotterpolder om ook hun visie op liet vraagstuk rond de gemaalmachi nist weer te geven. Voor de gemeente Leiden door mr. De Loor, plv. directeur van de afdeling financien in de dossiers. Resumerend komt uit de stukken naar voren dat het niet de- gemeente Leiden is, die het gezin Van Haasterecht uit de nesten kan helpen, maar de eigenaar van het machinistenwoninkje; het bestuur van de Knotterpolder. „Wij hebben er in feite niets mee te maken", zegt de heer De Lor. Als het polderbestuur niet bereid is tot de aan leg van elektriciteit en water dan is daar in feite niets aan te doen". Toch wil de gemeente Willem van Haasterecht in zijn moeilijke uren tegemoetkomen. Als het bestuur van de Knotterpolder het been stijf blijft houden is de gemeente bereid de helpen de hand toe te steken. Hoe ver die hand reikt, zal a.s. vrijdag blijken als het col lege een aangetekende smeekbede van Van Haasterecht onder de loep neemt Gemakeklijk zal de beslissing niet vallen want met het toekennen van een tegemoetkoming wordt tevens een pre cedent geschapen. Het ziet er desondanks toch naar uit dat de gemeente Leiden bij moet sprin gen. want het polderbestuur is, aldus voorzitter G. de Wit, niet van plan te betalen. .De onkosten (volgens de gemeente 12.000) zijn veel te hoog. Van Haaste recht zit te ver van de Vrouwenweg ver wijderd om een normale aansluiting mogelijk te maken. We zitten toch al omhoog met de polderkosten". LEIDEN in de Oecumenische werkplaats wordt zondagmorgen om half elf een dienst gehouden, die „de buitenlandse werknemers" tot thema tie nagespeeld van de buitenlandse werk nemers in ons land. Daama wordt een openbaar gesprek gehouden tussen een Rotterdamse actiegroep en de werkgroep buitenlandse werknemers uit Leiden. Tenslotte is er gelegenheid om in kleine groepjes over het probleem te discus siëren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3