1 £eidóc6ouAOnt Mengeling van oud en nieuw in zomerprogramma A VRO-tv Jarig Jetje mag trakteren: kuit! neemt zij mee De film van vanavond Three faces of Eve DOCK GREEN Spel zonder TELEVISIE VANAVOND grenzen LEIDSE COURANT VfOjiHSOAo 9 De grens over naar landen, waar het fiscaal zoeter leven is Ook wie van sport houdt, zal wel eens het hoofd schudden wanneer hij leest welke argumenten betaalde topsporters gebruiken om bij hernieuwing van con tracten de paling zo vet mogelijk te vangen. Een steeds belangrijker rol gaat hier bij spelen het verschil tussen netto en bruto; geëist wordt dat het netto-inko men in de buurt komt te liggen van wat aanvankelijk als bruto was be dacht; overbruggen de managers en clubbesturen het verschil niet, dan pre fereren verschillende topsporters ver trek naar het buitenland, naar oorden waar het fiscaal zoeter leven is als in Nederland. Meest gebruikte motief voor dit standpunt is, dat bijvoorbeeld een prof voetballer, als hij geen pech heeft, hoogstens tot kort na zjjn dertigste jaar in de sport een lucratieve broodwinning kan vinden en dus moet proberen in tien twaalf jaar zijn schaapjes op het droge te krijgen. Deze redenering is niet helemaal zinloos. Maar er zijn verschillende topsporters die tussen hun twintigste en dertigste jaar met succes voorbereidingen treffen voor hun vol gende carrière en bovendien zijn pro fessionele voetballers lang niet de enige Nederlandse burgers die moeten reke nen op enkele vette jaren en daarna op lange periodes waarin de spoeling aan merkelijk dunner zal uitvallen. Metend met de maatstaf van sociale rechtvaardigheid zal menigeen daarom eerder ontvankelijk zijn voor de klacht van topsporters dat hun dekking te gen het risico van ongevallen veel te wensen overlaat, dan voor him onvrede met de forse greep van de fiscus op een hoog inkomen in de jaren van roem en Vanzelfsprekend zou het aangenamer zijn, wanneer de fiscus heel liberaal wilde zijn met het spreiden van belas tingheffingen over meer jaren dan die waarin het topinkomen wordt bereikt, omdat dan de progressie minder zwaar gaat drukken. Maar in het bedrijfsleven spelen soortgelijke problemen', vooral conjunctureel-gevoelige bedrijven wor den onvoldoende geholpen door de be staande omvang der fiscale faciliteiten; mogelijk zou menig bedrijf dat in de praktijk tot fusie of faillisement ge dwongen werd, kans hebben gezien om te blijven doordraaien, wanneer met andere fiscale spelregels gewerkt had kunnen worden. De overheid kan in elk geval niet beginnen met concessies welke in de praktijk zouden neerkomen op rechts ongelijkheid voor burgers die wel niet zo populair zijn als bepaalde topspor ters, maar minstens zo hard voor hun broodwinning en vaak voor het vei lig stellen van de werkgelegenheid!! moeten werken. Toegeven aan zeer ho ge eisen bij onderhandelingen in de privaatrechtelijke sfeer kan weer het nadeel hebben dat of de toegangskaar ten hoger geprijsd moeten worden of, Indirect via bijzondere vormen van sub sidie, de rekening aan de gemeenschap gepresenteerd wordt. Als alternatief is dan de vlucht naar het buitenland, hoe spijtig ook op zich zelf, een te prefereren oplossing. Vooral wanneer meer gedaan wordt aan het opkweken en o pspeuren van jong ta lent, zal dit geen rampzalige gevolgen behoeven te hebben. De ervaring leert bovendien dat de animo om naar het buitenland te trekken door de praktijk ook wel grenzen kent. En er is veel aan gelegen om te voorkomen dat sport waar het professi onalisme de grondslag Is, helemaal en alleen maar een business wordt. HILVERSUM Voor de zomermaan den heeft de AVRO dc beschikking over een aantal gloednieuwe amuse- mentsprodukties. buitenlandse docu mentaires en filmseries. Eens in de maand op vrijdag via Nederland 1 zullen Nederlandse artiesten het mid delpunt zijn van een eigen show. Op 18 juni zijn dat Sandra en Andress en vervolgens Lex Goudsmit. Ronnie To- ber. en Rita Reys. De Drieluikprogramma's, die reeds in het vorige zomerseizoen door Pim Ja cobs werden gepresenteerd, zullen eens per maand op zaterdag via Ne derland I worden geprolongeerd. Dit drieluik omvat de Nieuwe Oosgtcompe- titie, waarin een aantal kandidaten hun prestaties tonen aan een deskun dige jury. Het spelletje Wie van de drie met Albert Mol, Conny Stuart, Sylvia de Leur en Guus Oster, en tenslotte Goed geoogst. Voor de eerste uitzending wordt beroep gedaan op de Nederlandse ploeg, die zal deelnemen aan de dertiende Europabeker voor zangvoordracht in Knokke. Te beginnen op vrijdag 2 juli via Nederland II zal Flip van der Schalie weer drie programma's samenstellen uit het A.V.R.O.-telearchief, waarbij fragmenten zullen worden getoond van televisieprodukties, die destijds tot de hoogtepunten van een seizoen kon den worden gerekend. Ook enkele buitenlandse amusements- produkties staan op het programma. Zo zal men shows rond Dionne War wick. Carol Burnett. Bing (Crosby) en Carol (Burnett) op het scherm bren gen, alsmede Moskou nach Noten, een Beiers showprogramma gefilmd op di verse lokaties in en om de olympische priester Bernhard Weller, die in het landelijke stadje Dönnigen de biecht hoort van een persoon, die hem vrese lijke dingen vertelt uit de Tweede Weredoorlog. Als incidentele kunst uitzendingen volgen op woensdag 16 juni via Nederland If het ensemble „Syntagma Musicum", dat onder leiding van Kees Otten oude muziek speelt op autentieke instrumenten, en de ballet uitvoering van „Romeo en Julia" van P. I Tsjaikovski. Joop Scheltens ver vaardigt vijf vrouwenportretten, wel ke gewijd zullen zijn aan „Dolle Mi- nas uit vroeger tijden", zoals o a. Prinses Marianne (reeds uitgezonden op zondag 6 juni), Betje Wolff, Belle van Zuylen en Mina Kruseman. Documentaires stad München, getiteld München zwei mal hin und zurück en een Spaanse produktie Flamenco Gitano. Andere verstrooiende programma's zijn de eerder geproduceerde Glen Miller Band tijdens een concert in de Rotter damse Doelen; een Avroskoop, gewijd aan de Franse filmacteur en -regis seur Jacques Tati en twee jazzpro- dukties. Na de Oscarprestatie van Joan Crawford in ..Mildred Pierce" wederom een film, waarin de vrouwelijke hoofdrol met een Academy Award werd bekroond- Joanne Woodward speelde in 1957 de rol van een vrouw met drie persoonlijkheden en verwierf voor haar rol in „Three faces of Eve" de Oscar voor Eleonor Parker, die datzelfde jaar een soortgelijke tour de force uithaalde in de film ..Lizzie" van Hugo Haas. „Three faces of Eve" is gebaseerd op een authentiek psychiatrisch geval anno 1953. Nunnally Johnson, meer scenarioschrijver dan filmregisseur, kon de reconstructie niet erg geloofwaardig maken en het was alleen aan Joanne Woodward te danken, dat men toch geboeid naar dit nogal „verknipte" geval bleef kijken. De echtgenote van Paul Newman speelt in deze film de eenvoudige huisvrouw in Georgia, die zo nu en dan van bescheiden huismeisje plotseling verandert in een provocerend, canailleus type, iets wat haar simpele film echtgenoot David Wayne niet kan volgen. Psychiater Lee J. Cobb weet met eindeloos geduld Joanne zo te genezen, dat er een type ontstaat dat het midden houdt tussen de twee uitersten die zij daarvoor vertegenwoordigde. Het zou ruim tien jaar duren eer Joanne Woodward weer een nominatie voor een Oscar kreeg voor haar rol in het door echtgenoot Newman geregisseerde ..Rachel, Rachel". Het gouden beeldje ging in 1970 echter vrij verrassend naar Maggie Smith voor haar vertolking in ..The prime of Miss Jean Brodie". NOS, Nederland I, 20.55 uur. De wereld der insecten Filmseries De Delftse cineast Piet Windmeyer heeft in nauwe samenwerking met cameraman Ton Verkroost voor de NOS-televisie een veertien afleverin gen tellende natuurserie gemaakt over insekten. De filmserie heeft o.m. tot doel een bijdrage te leveren tot de vorming van begrip en bewondering voor het leven van insekten die dui delijke functies vervullen bij de in standhouding van de natuur. Versto ring van het natuurlijk milieu en de daarmee gepaard gaande dreiging v„n het verdwijnen van de wereld der kleine insekten zal verdere verstoring van het biologisch evenwicht alleen nog maar versnellen. De filmserie geeft een aantal voorbeelden hoe dit evenwicht door de natuur zelf in stand wordt gehouden. De onderwerpen die in de komende afleveringen wor den behandeld zijn: kevers, nachtvlin ders, sprinkhanen, pijlstaarten, de co loradokever, de zijderups, libellen, vrijetijdsbesteding en insekten, bestui ving, parasitisme, mieren, rupsenpla- gen en mikroskopie. NOS, Ned. I: 20.20 uur. Kunst In de laatste Hadimassa-aflevering van dit seizoen werd nog eens de kolossale parodie herhaald op AVRO's Televizier. Een, ook bij herhaling, enorm nummer. Maar. gelukkig, het klopt niet meer. Wibo van der Linden en zijn medewerkers zijn geëvolueerd van presentatielawaai waarin het nieuws ten onder ging tot een vol waardige rubriek die qua niveau zelfs Brandpunt bedreigt. In de aflevering van gisteren was er zelfs geen Televizierist die een Televi- zierist ondervroeg. De rubriek zat voortreffelijk achter het nieuws aan en het hoofdonderwerp de nood van de Bengaalse vluchtelingen in In dia werd breed aangepakt. Behalve uit buitenlandse bron verkre gen reportages uit het rampgebied zelf bood Televizier een behoorlijke portie gegevens uit eigen nieuwsga ring. Zo bijvoorbeeld gesprekken met de ambassadeurs van zowel Pakistan als India, benevens van de mensen die ten onzent fondsen trachten te ver werven voor de enorme nood onder de vluchtelingen. Omdat er altijd lezers zijn die ons bellen omdat ze het gironummer in dergelijke omstandigheden niet snel genoeg konden noteren herhalen we: giro 999 t.n.v. de Nationale Federatie voor Vluchtelingenhulp te Amsterdam. Dat nummer is er voor de grote ge vers, maar ook voor u. Een knaak op 999, dat merkt u niet eens. Maar alles bij elkaar telt het lekker aan. Mensen die direct betrokken zijn bij de kabinetsformatie waren gisteren niet beschikbaar. Televizier en Brand punt verdeelden eerlijk de schaduwei door resp. Den Uy! en Van Mierlo aa: het woord te laten. Eerder op de avond liepen twee bouwprogramma's samen, t.w. een van de AVRO over de nieuwe havenmond van Rotterdam én een van de KRO over vogels. Omdat het havenpro gramma zoveel congruentie bood met de uitgebreide berichten die de t.v. al gaf van de Deltawerken, kozen we voor wat de KRO te bieden had. Dit programma, een Gamma-afleve ring. viel bijzonder goed uit Omdat het informatie bood die sommige ge heimen van de natuur op interessante wijze blootlegde. Dat het geheel gevat werd in een ..wij stinken er in"-kader kon ons minder bekoren. Milieuhygië ne is een belangrijk probleem, maar we geloven dat bet verkeerd is om dat probleem te pas en (zoals bier) te onpas te gaan benadrukken. Dit niet alleen omdat we een aversie hebben tegen een veelvoud van som bere tv-programma's, maar ook omdat we geloven dat zo'n veelvoud afstom pend werkt. Tv dreigt door overdrij ving de kijkers te leren leven met vervuiling. Dat kan enorm kwalijk (ADVERTENTIE) Kaas uit 't vuistje neemt ze mee? Geen ulevellen? Nou kijk, veel moeders en juffrouwen vinden al die zoetigheid niet zo verstandig. Jarige kindertjes krijgen meer en meer 'ander' snoep mee: b.v. stukjes jonge kaas met een partje mandarijn erop aan een prikkertje. Feestelijk uit 't vuistje en wel zo gezond. Schilder, tekenaar en etser Kees van Dongen is in augustus het onder werp van een uitgebreide documen- i L'o« (Het Naast de serie Peyton Place, die we kelijks met een dubbele aflevering op de dinsdagavond wordt voortgezet, brengt de A.V.R.O. drie nieuwe krimi feuilletons. te weten Babeck (drie af leveringen) naar een gegeven van Herbert Reinecker, Elf Uhr zwanzig (drie afleveringen), eveneens van Her- bert Reinecker en Der dritte Hand- schuh (twee delen) naar gegevens van Stefan Murr. Ook geheel nieuw is de avonturenserie in twaalf delen voor de jeugd Barrier Reef, die met ingang van 29 juni eens per week op dinsdag wordt uitgezonden. Ron Ely speelt de hoofdrol in een Tarzan-serie, die af wisselend op woensdag via Nederland II en op zondag via Nederland I in acht afleveringen over de zomermaan den wordt verdeeld.- Een eveneens in het buitenland aangekochte film, geti teld Het proces te Neurenberg, wordt in juli via Nederland II uitgezon- Voorts wordt eens per maand op de zaterdagmiddagen een afwisselend programmapakket jeugdfilms op het scherm gebracht. land I de herhaling meesterwerk) naar de roman van Emile Zola en in augustus, eveneens via Nederland I, Muiterij op de Caine van Herman Wouk. Van Gerrit Pleiter verwacht men het spel Morgen is een andere dag. Het is opgebouwd rond de jongeman Heerc, die na lange tijd terug komt in het ouderlijk huis waar zijn halfzusje Dee en halfbroer Ris wonen. Heere is vroeger weggegaan, omdat Dce en hij van elkaar hielden maar vonden „dat hel niet kon". De herconfrontatie loopt op niets uit. Samen met zijn vrouw Jole. die het tijdens het bezoek met Ris aanlegt, gaat Heere weer weg. In augustus komt een drama van Ba varia Productions, getiteld Die Beichte op de beeldbuis. Het stuk is geregis seerd door Herberhard Ipzenplitz naar een gegeven van Oliver Storz met Kurt Horwitch in de hoofdrol. Die Beichte is het verhaal van een jonge Nieuwe politieserie Vanavond start de NCRV-televisie met een politieserie onder de titel Doek Green, welke regelmatig op het scherm zal verschijnen. Voorlopig zijn dertig afleveringen aangekocht. Doek Green is een Londense wijk waar iedereen iedereen kent en de „bewo ners" van het plaatselijke politiebu reau kennen daar ook iedereen uit deze wijk. De brigadiers George Dixon, zijn schoonzoon Andy en de agenten Lau derdale, Wills en Swain zijn de poli tiemensen uit deze serie welke in Engeland al voor het zeventiende sei zoen op het tv-scherm verschijnt. In de eerste aflevering draait alles om Jimmy Lester, die moeilijkheden heeft met zijn vrouw Conny. Op aandringen van Conny wordt Lester aan een ver hoor onderworpen op het bureau. Vooral het mes dat hij bij zich draagt pleit niet in zijn voordeel, omdat hij er geen redelijke verklaring voor kan geven. De mannen van Doek Green weten de zaak-Lester echter op te lossen. Later komt dezelfde Jimmy opnieuw onder verdenking als de mis daad wordt gepleegd. NCRV Ned. II 20.21 uur. In het kader van dc informatieve uitzendingen wordt de aandacht an de kijker gevraagd voor een aan:;» documentaires. Op dinsdag 29 juni hoopt prins Bernhard 60 jaar te wor den. Naar aanleiding van dit feit wordt een ongeveer één uur durend programma over het leven van de Prins der Nederlanden uitgezonden In augustus volgt dan een portret van de schilder, tekenaar en etser Kees van Dongen, die op 28 mei 1968 op 91- jarige leeftijd te Monte Carlo over- The selling of the Pentagon is de titel van een door de Amerikaanse omroep organisatie C B S samengestelde en geproduceerde documentaire over de wervings- en propagandamethoden van het Amerikaanse ministerie van Defensie Deze, door de Amerikaanse regering aangevochten film. heeft een Emmy-televisie-onderscheiding gekre gen wegens een voortreffelijke presta tie op het gebied \an nieuwsdocumen- taires De A.V R O. zendt deze docu mentaire op vrijdag 18 juni via Ne derland I uit. Sport Ook dit seizoen zal de A.V.R.O. weer aandacht besteden aan het populaire auto-sportevenement, de Rally Cross. De strijd zal dit keer gaan om de A.V.R.O.-Trophy, waarvoor iele be kende binnen- en buitenlandse cou reurs aan de start zullen verschij- Uiteraard zal weer aandacht worden besteed aan het Nederlands internatio naal open tennistoernooi, dat eind juli en begin augustus wordt gehouden op het tennispark Het Melkhuisje in Hil versum, en aan de internationale ma rathon, die op zaterdag 4 september in en rond Enschede plaatsvindt. In het zomerprogramma van de AVRO onder meer een show rond Bing Crosby. Eddy ready go De NCRV brengt weer een aflevering I op het scherm van het maandelijkse „Eddy Ready Go". Eddy Becker pre-j senteert een scala van Nederlandse artiesten, te weten, Gonnie Baars, Jac- j ques Herb, De Kermisklanten, De Ri- wi's. Anja. De Makkers, Tempo Tro pica, The New Four, De Hei krekel?, The Lucky Stars. Gert en Hermien, Rocco Granata en tenslotte Corrie en de Rekels. De parade van toppers, blijvertjes en smartlappen is in kleur te zien. NCRV, Ned. II: 19.05 uur. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Dubbeldekkertjes 1KOR: 19.30 uur: Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal TROS: 19.05 uur: Hoelabaloe 19.30 uur: Met de camera op jacht 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mission impossible 21.10 uur: Zie 20.21 uur: Pol. uitzending 20.31 uur: Uit de wereld der insekten 20.55 uur: Vrouw met drie levens, film 22.25 uur: Studio Sport 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOJ5: 18.45 uur: Tim en de leeuw" 22.05 uur: Ich bin, show 22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Van gewest tot gewest 19.50 uur: Toeristische tips 18.55 u tal NCRV: 19.05 uur: Eddy ready go 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Doek Green, politieserie 21.05 uur: Spel zonder grenzen 22.25 uur: De gitaer by ik boek 22.30 uur: Journaal 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Laurel en Hardy 20.50 uur: Filmportret Mariëtte van Kemenade 21.20 uur: Trouble in Molopolis, film 22.20 uur: Journaal t De Ekseption kregen gisteren in totaal twaalf gou den platen uitgereikt, elk twee, voor de verkoop van 40.000 elpees „Eksep tion" en evenzoveel van „Begyar Julia's Timetrip". Zij voelden zich zo hoog gestegen, dat zij zich op dak lieten fotograferen. Dubbeldekkertjes „De skelterrace" is de titel van de eerste aflevering van een nieuwe Amerikaanse jeugdserie. „De Dubbel dekkertjes" van de NOS. De „Dubbel dekkertjes", geheel in Engeland ge filmd met Engelse kinderen, zijn ze ven jongens en meisjes die in een oude dubbeldeksbus hun speelhol en hoofdkwartier hebben. Vandaar uit beleven zij met hun Club van de Dubbeldekkertjes de wildste avontu ren. variërend van doldwaze achter volgingen tot muzikale slapstick. De hoofdrollen worden gespeeld door Brains (de uivinder), Scooper (de lei der van de club). Spring (de kracht patser), Tiger (het jongste lid van de club met haar onafhankelijke speel goedtijger). Sticks (de Drummer) Billie (het tweede meisje dat lid is van ie club) en Doughnut (de dikke nietsnut). De serie heeft niets te maken met de zojuist beëindigde serie „Dubbeldek kers" (On the Buses). De oorspronke lijke titel van „De Dubbeldekkertjes" is „The Doubledeckers". NOS, Ned. I: 19.10 uur. Vanavond is het weer zover. In het NCRV-televisieprogramma wordt de eerste wedstrijd uitgezonden van het internationale „Spel zonder grenzen". Strijdtoneel is Riccione aan de Adria- tische Zee, waar ploegen uit Italië, Frankrijk, Duitsland, Engeland, Zwit serland, België en Nederland tegen elkaar uitkomen. Voor Nederland wordt de eerste wedstrijd gespeeld door de ploeg van Linne, de zeskamp kampioen van afgelopen seizoen. De volgende wedstrijden die dankzij me dewerking van de NOS steeds op de woensdagavond eenmaal in tien dagen worden uitgezonden, ko men uit Solothurn (Zwitserland), Rot terdam (Ahov Sportpaleis), Vichy (Frankrijk), Offenburg (Duitsland), Blackpool (Engeland), Ostende (België) en tenslotte de finale in Essen (Duits land). De Nederlandse ploeg, die de hoogste plaats voor zich opeist, mag de Nederlandse kleur gaan verdedigen in deze finale. Barend Barendse zal evenals het vorige seizoen de wed strijd van Nederlands commentaar voorzien. Voor de vermelding van de punten gaat men bij de wedstrijden gebruik maken van een Nederlands scorebord van de zeskamp. Het eerste programma wordt geprodu ceerd door de Italiaanse televisie en wordt in kleur rechtstreeks uitgezon den via de Eurovisie NCRV, Ned. II: 21.05 uur De „gouden krominert" is uitgereikt aan de heer Evert van Rennes, chef toneelmeester van het Intern. Con grescentrum RAI te Amsterdam de vakbekwame wijze waarop hij het Nederlandse theater nu reeds 43 jaar i dient. „Krommert" is de naam voor de kromme spijker waarmee decor stukken aan elkaar worden verbon-j den. De heer Van Rennes heeft o.a. nog in de vooroorlogse Princesse- Schouwburg te Den Haag gewerkt. c bij een kopje thre (II), ouders dlscu: ïistanden. AVRO: 9.40 Schoolradio.^ HU

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2