Êcidóc (Somes/fit Nederland verontrust over ernstig vervuild COMPROMIS STEENKAMP LIGT Rijnwater CONFESSIONELEN ZWAAR OP MAAG Belasting twee jaar niet omhoog Overheid duurder uit door stijging lonen en prijzen Drinkwater in Randstad ernstig bedreigd Pater Prior een jaar in retraite Olievoorraad roor crisistijd wettelijk Nog 300 ontslagen bij Sphinx 1500 hot-pants gestolen BULTHUIS Dode door Russisch roulette DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, teiefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer Advertenties (excl B-T-W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.41. maand 6.05, kwartaal 18.10, laar 70.30. Per post: per kwartaal, 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.408 SELECTIE TV-PROGRAM VAN HEDENAVOND Nederland 1: 19.10 uur Dubbeldek- kertjes; 20.55 uur Vrouw met drie levens, film; 22.25 uur Studio Sport. Nederland 2: 19.05 uur Eddy ready go; 20.21 uur Dock Green, politie serie; 21.05 uur Spel zonder grenzen. WOENSDAG 9 JUNI 1971 NU EN DAN ZON Enkele zonnige perioden, maar ook kans op een bui. Minimumtempera turen omstreeks 10 graden, maxima morgen van 15 graden aan zee tot rond 20 graden in het zuiden van het land. Meest zwakke wind tussen noordoost en oost. De drie confessionele fractieleiders hebben veel moeite met het compromis van informateur Steenkamp. Desondanks kan er nog trel een vrolijk gezicht af. Van links naar rechts: Veringa, Biesheuvel en Udink. I WURZBURG (DPA) In prïestertoog aangemeten. Als Würzburg is een mode-ont- „pater prior Thomasius of I werper uit Amsterdam die Willibald van een Neder- (alrijke Duitse kloosters voor lands klooster'' had hij om een paar duizend gulden kortlopende leningen ge- j heeft opgelicht, tot een jaar vraagd. Toen de soutane hem gevangenisstraf veroor- t,e heet werd, „biechtte" de deeld. man, dat hij lid was van een internationale bende die in I De man had zich een verdovende middelen handel de.. maar dat hij nu zijn Wa brood op eerlijke wijze wilde wa verdienen. Om zich van deze de bende los te maken vroeg de nog „berouwvolle zondaar" om het klein bedrag om op gang toch eer de kloosterlingen vantrouwen toonden, zei in: „Dan rest mij alleen zelfmoord". Zo kwam in de meeste gevallen het verlenen te komen, dat hij na korte hulp. Totdat de „pater-prior" tijd van zijn Zwitserse bank- op zekere dag door de mand rekening zou terugbetalen, viel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het compromis van kabinets informateur Steenkamp over de belasting stijging voor de komende vier jaar kan bij aanvaarding een tijdbom worden onder een kabinet van confessionelen met VVD en DS '70. Prof. Steenkamp stelt voor dat het nieuwe kabinet over twee jaar, wanneer de financieel-economische situatie gesaneerd is, zelf uitmaakt of ten behoeve van nieuwe overheidstaken extra-belasting moet worden geheven, bovenop de stijging van de belas tingdruk met 1,2 pet. als gevolg van de reële progressie. De confessionelen zien aan komen dat over twee jaar meningsverschil len over de beoordeling van de economische situatie tot een breuk in een kabinet met WD en DS '70 kunnen leiden. De fractieleiders Biesheuvel (ARP) en Veringa (KVP) verklaar den gisteravond dan ook dat zij garanties willen over mogelijke extra-belastingen na 1973. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse autoriteiten zijn zeer verontrust over de toenemende ernstige vervuiling van de Rijn. Zij vrezen dat de gevolgen voor een groot deel van Nederland niet te overzien zijn. Naast de ernstige vervuiling via de Rijn A an een groot deel van het land vrezen de autoriteiten ook een toene vervuiling van het kustgebied. „Het Rijnwater ver mengt zich slechts langzaam met het zeewater. Daar door beweegt een groot deel van hel verontreinigdi water zich langs de kust naar de Waddenzee." Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Importeurs en raffi- van aardolieprodukten zullen rsehijnlijk spoedig verplicht worden aanent een A-oorraad voor 90 dagen enlands verbruik aan te houden als boffer voor eventuele crisissen. In- ationaal overleg hierover is gaande, afwachting hiervan heeft de minis- van Economische Zaken een wets- itwerp ingediend, dat een voorraad van dagen wettelijk verplicht stelt. In alle !G-landen zal die verplichting gaan Iden. Op het ogenblik is er in Neder- al wel ongeveer een dorgelyke aad permanent aanwezig, groten- eels op grond van een gentlemen's Die overeenkomst, daterend uit 1961', gesloten met hier te lande raffineren- e oliemaatschappijen. Zij hebben zich erplicht een dusdanige voorraad aan te ouden, dat zij 65 dagen kunnen blijven iveren. De importeurs waren echter let bij deze overeenkomst betrokken, «wel zij altijd wel een zekere voorraad 24 adden. In e nieuwe wet wil de rege- ng nu ook een verplichting voor de iporteurs opnemen, enerzijds omdat 'et aandeel van de importeurs in de levoorziening toeneemt, anderzijds om- een algemene regeling in EEG-ver- md (eind 1968) is overeengekomen. De voorraadplicht zal gaan gelden »r de belangrijkste ae.rdoliepiodukten: itobenzine, vliegtuigbrandstof, kero- ne, gas- en dieselolie, stookolie. Er is n verdeelsleutel gemaakt voor raffina- urs en importeurs, waarbij de natio- ile produktie van ruwe olie is afge- Dkken van de verplichte voorraad. Wg| Anderzijds mogen de aardolieproduk- n in verwerkingsinstallaties, pijplei- 3 ngen, tankauto's, benzinepompstations h|j voor doorvoer bestemde hoeveelhe- n niet tot de buffervoorraden worden r De Nederlandse autoriteiten j hun verontrusting over de v j van de Rijn vastgelegd in dum, dat gisteren in Luxemburg bij de j Internationale Rijncommissie is inge- I diend. Dit memorandum dringt sterk aan op maatregelen ter beperking van de verontreiiflgurg door biociden, tu are metalen en fosfor ..In de laatste tien tot vijftien jaren vertoont het Rijnwater een sterke toe- j name van stoffen, die ook in kleine hoe veelheden schadelijk en zelfs giftig zijn voor alle levende organismen aldus het Nederlandse memorandum. „De vastgestelde verontreiniging be dreigt de mens via de voedselketen; be dreigt de fauna in de Waddenzee, „de kinderkamer voor een deel van de vis stand in de Noordzeebedreigt ook de recreatie en d^ drinkwatervoorzieningen door de fosfaatbelasting van de opper vlakte". aldus de verontruste autoritei- Voor wat de drinkwatervoorzieningen betreft hebben de daarbij betrokken Avaterleidingbedrijven al meermalen ge wezen op de gevaren van de Rijnvervui ling. „De Rijn fungeert als bron voor de drinkwatervoorzieningsgebieden van 4 miljoen Nederlanders. Deze wonen in de voorzieningsgebieden van de gemeen telijke waterleidingbedrijven. Den Haag. Rotterdam. Dordrecht. Amsterdam en het P. W. N. van Noord-Holland", aldus de Rijncommissie Waterleidingbedrijven vanmiddag op 'n bijeenkomst in Den Haag. De toestand waarin het Rijnwater verkeert vervult de bedrijveyi met zo\'eel zorg, dat de Rijncommissie van deze bedrijven blijft aandringen op groot scheepse en spoedige maatregelen. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Bü (le Sphinx-Ccra- mique te Maastricht zullen de eerst komende maanden geleidelijk nog 250 tot 300 personeelsleden worden ontslagen na de 121 die reeds zijn afgevloeid. Dit deelde de heer L. A. Flantua van het Raadgevend Bureau Berenschot mede na j afloop van de gisteren gehouden ver- j gadering van a?:ideelhouders. Deze ontslagen zullen niet enkel vallen j onder de zogenaamde witte boordenmen- j sen maar ook onder werknemers in de j produktie-afdelingen. De vakbonden i hebben als eis gesteld, dat gastarbeiders het eerst in aanmerking komen voor1 ontslag. Onlangs zijn nog 50 nieuwe bui- lenlandse arbeidskrachten aangesteld op jaarcontract. Een Amsterdamse zwerfkat heeft onlangs de ruimte onder een huis uitverkoren tot kraamkamer. Buurt bewoners zorgen ervoor, dat moeder en kinderen niets te kort komen. Politie leert Spaans vloeken AUSTIN (AP) De politieman nen van El Paso leren hoe zij in het Spaans moeten vloeken. De cursus wordt door leerkrachten van de universiteit van Texas ge geven. „De politiemannen moeten de vloeken kennen opdat zij weten Iwanneer zij beledigd worden", zei een woordvoerder voor de politie EINDHOVEN (ANP) In de maga zijnen van een confectic-industrie in Acht by Eindhoven is gisternacht inge broken. Er zün in totaal 4.00(1 stuks dames-, meisjes- en kleuterkleding ge stolen. Het zün voornamelijk pantalons in diverse kleuren en maten, waaronder een 1500 hot pants. De totale waarde wordt geschat op 60 000 gulden. (Advertentie) Donderdagavond kunt U origestoord onze unieke MEUBELSHOW bewonderen. 4 etages exclusieve stülmeubelcn BOTERMARKT 23. Cholera wellicht spoedig tot staan gebracht NEW DELHI (AP-Rcuter) De auto riteiten van de Indiase deelstaat West- Bengalen hebben goede hoop de cholera, j die al woedt onder de vluchtelingen in de overbevolkte stad Calcutta, onder de I knie te krijgen, mede dank zij de om- A'angrijke buitenlandse hulp. (vaccin en injectiespuiten). In de Indiase hoofdstad is gisteren een eerste contingent van 25 Amerikaanse militairen aangekomen om de Indiase regering te helpen met het oplossen van het vluchtelingenvraagstuk. Gedacht wordt aan het organiseren van een luchtbrug. De aanwezigheid van zoveel Oostpakistaanse vluchtelingen in de oostelijke staten van India veroorzaakt spanningen. Politie moest in Barasat op treden tegen Oostpakistaanse vluchtelin gen, die beslag hadden gelegd op mos keeën en particuliere woonhuizen. Ze mochten wel verblijven in openbare ge- (Van c parlementaire redactie) DEN 11AAG liet ministerie van Financiën heeft kabinetsinformateur Steen kamp erop gewezen, dat de recente loon- en prijsontwikkelingen tot gevolg zullen hebben, dat «le rijksuitgaven volgend jaar nog eens met 500 a 700 miljoen gulden stijgen zonder dat er programmatisch iets extra's wordt ondernomen, prof. Steen- kamp kan daaruit alleen maar de conclusie trekken, dat of extra belastingen moe ten worden geheven dan wel andere overheidstaken moeten worden versoberd, wil men voorkomen, dat de hogere uitgaven Inflatoir worden gefinancierd. Ten gerieve van de kabinetsformatie had het ministerie van Financiën reeds eerder een nota geproduceerd om aan te geven in welke mate de overheids uitgaven autonoom zullen stijgen in de komende regeringsperiode, dus zonder dat er nieuwe taken worden onder nomen. Er waren twee berekeningen gemaakt, omdat er verschil van mening was, wat onder „ongewijzigd" beleid moet worden verstaan. Die berekeningen waren in zoverre van gelijke strekking, dat er in de komende vier jaar weinig of geen ruimte was om iets nieuws te ondernemen: de hogere inkomsten (be lastingen) als gevolg van loons verhogingen in het bedrijfsleven zouden volledig nodig zijn om loon- en prijs stijgingen. waarmee ook de overheid wordt geconfronteerd, te kunnen betalen Nu is er wat meer zicht ontstaan op de sociaal-economische ontwikkelingen van 1971. Het ministerie van Financiën en het Centraal Planbureau hebben op grond daarvan berekend, dat de staat de hogere belastingontvangsten op grond van de loonstijgingen helemaal nodig zal hebben om de salarissen van het over heidspersoneel in gelijke mate te ver hogen als die in het bedrijfsleven. De toonbeweging en prijsstijgingen maken voorts, dat de kosten, die de overheid moet maken om de staatshuishouding op hetzelfde niveau draaiende te houden, aanzienlijk zullen stijgen. Als de lonen over de gehele linie met circa tien procent stijgen, betekent dil voor de staatskas een hogere uitgave in 1972 van rond vijfhonderd miljoen, bij een loonstijging van twaalfeneenhalf procent van circa zevenhonderd miljoen. Een be langrijke invloed gaat in dit verband uit van de nieuwe bouw-CAO, omdat de bouwkosten erdoor aanzienlijk zullen stijgen. Het bouwprogramma van de regering zou daardoor alleen reeds met z,o'n 250 miljoen zwaarder worden be last. BERGEN (AP) Een, demonstratie van Russisch roulette is gisteren in het Belgische Bergen in een tragedie geëin digd. Michel Demaret (30), nodigde een aantal vrienden laat in de nacht van maandag op dinsdag uit nog wat met hem te gaan drinken in zijn café. Hij legde hun uit wat Russisch roulette was. pakte zijn revolver, deed er één kogel in, liet dc kamer draaien, hield de loop tegen zijn slaap en haalde de trekker over. Er gebeurde niets. De vrienden lachten hem uit. „Demaret", zeiden zij. „had geteld hoeveel de ka mer geklikt had en wist dus waar de kogel zat. Toen trok Demaret nog één keer en schoot de kogel door zijn Mr. Biesheuvel, somber: „De moei lijkheid ligt niet alleen in percenten be lasting. Het zit dieper. Het zit ook in redelijke zekerheden voor de hele kabi netsperiode". Hij was het niet eens met de heer Geertsema, die zei dat het com promis-Steenkamp de pijn geiykelijk over de v(jf fracties verdeelt. „De mees te pijn zit bij de confessionelen", aldus de AR-leider. KVP-leider Veringa: ,,Voor realise ring van ons kernprogram in de tweede helft van de kabinetsperiode is meer no dig dan alleen de opbrengst van de reële progressie. Daarom willen we nu al zi'kerheden inbouwen". De oorspronke lijke belastingvoorstellen van Steen kamp staan de KVP nader dan de nieu we. Een tijdbom onder een kabinet met VVD en DS '70 zag Veringa er echter niet in zitten, mits hij meer zekerheden krijgt. Het succes voor het compromis van Steenkamp lijkt na de eerste fractiever gaderingen van gisteravond aanzienlijk te zijn geslonken. ARP en KVP zijn van morgen doorgegaan met bespreking van het compromis. VVD en DS '70 zijn er over uitgesproken. Vanmiddag zijn de vijf fractieleiders weer in bespreking gegaan met Steenkamp. Vanochtend zijn ook de drie confessionele leiders on derling bijeen geweest. Gisteravond zochten ze elkaar ook al eventjes op. WD-leider Geertsema heeft, vertelde hij, een onderonsje gehad met Dr. Drees. Drs. Udink heeft maandag van dr. Drees over ontwikkelingshulp gesproken om de sociaal-democraat tot meer conces sies in de richting van het confessionele standpunt te bewegen. Wat betreft de stijging van de belas tingdruk liggen de standpunten als Steenkamp: Inhouden van de reële progressie (1,2 pet. over vier jaar) en het nieuwe kabinet laten beslis sen over eventuele extra belastingen Drees jr. (DS '70): Wel de reële pro gressie inhouden, maar daarvan de helft gebruiken voor optrekking van de belastingvrije voet, zodat in feite maar 0.6 pet stijging belastingdruk overblijft .voor nieuwe overheids taken. Confessionelen (KVP, ARP, CHXJ): Behalve inhouding reële progressie extra belasting heffen in de laatste twee jaar van de kabinetsperiode, zodat over Ader jaar de belasting druk gestegen zal zijn met 2 percent. Over deze extra belasting na twee jaar regeren willen de confessionelen nu al garanties van WD en DS '70. Het confessionele standpunt is later afgezwakt door Biesheuvel, die als over twee jaar de financieel- economische situatie weinig toelaat genoegen wil nemen met 0,4 pcL extra stijging belastingdruk. Dat zou samen met de 1,2 pet reële progres sie dus 1,6 pet hogere belastingdruk in 1975 geven. Personeel SAZU steelt medicijnen UTRECHT (ANP) Uit de apotheken van het Utrechtse Academisch Zieken huis (SAZU) worden in toenemende mate hoeveelheden geneesmiddelen van aller lei aard, waaronder verdovende midde len, gestolen, zo biykt uit een brief van de ziekenhuisdirectic aan het ruim dui zendkoppige personeel. De gestolen ge neesmiddelen worden volgens de brief „door henzelve gebruikt of aan anderen ten gebruike verstrekt". De directie van het SAZU vindt dit een zorgelijke situatie en doet in de bij de laatste salarisbetaling verstrekte brief een beroep op medewerking „om u be wust te zijn niet alleen van uw zieken- huistaak jegens zieken, doch tevens van uw menselijke plicht jegens degenen waarmee u in samenwerking deze taak verricht". Overigens is van de diefstal len geen aangifte gedaan bij de politic

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1