„Mijn man wil politiek Nederland alleen maar helpen" MEVROUW CONSTANCE STEENKAMP-NOLET: TOETREDING VERDWIJNEN Weinig mensen houden strikt dieet Geheimzinnigheid rond zaak Robert van Sprang Eis 4 maanden tegen stelende motoragent Niet veel vergunningen koppelbazen Moordenaar voor tweede maal ontsnapt Drum 19 DINSDAG 8 JUNI 1971 LE1DSE COURANT PAGINA 5 EINDHOVEN „Waarom moet hij dat nu weer doen. Hij heeft al zo veel zaken, die helemaal in de knoei zaten proberen op te lossen. Zoals de problemen van de voorlopige hogeschool raad van zijn hogeschool, die van het Pastoraal Concilie, dan de spanningen met die Septuagintgroep en nu weer die kabinetsinformatie. Dat was mijn eerste, spontane en afwijzende reactie, toen mijn man werd gevraagd als informateur op te treden". Constance SteenkampNolet (44) zegt het eerlijk. Een jeugdige, goedverzorgde, slanke vrouw, deze moeder van drie zonen, middelbare scholieren. Een meelevende, mee zorgende echtgenote. „We houden veel van elkaar, mijn man en ik, en het spreekt dan ook vanzelf dat we alles overleggen. Ik weet veel van zijn werk, zijn ideeën ken ik dooi en door. We hebben diepgaand gepraat, toen dat verzoek kwam om als informateur op te treden". Mevrouw C. Steenkamp-Nolet zegt dat haar eer ste afweer „de politieke omstandigheden zijn na die verkiezing zo moeilijk" verdween, toen ze besefte dat haar man misschien iets zou kunnen doen voor het land. ,.De politiek, de openbare zaak, interesseert ons. Je hebt ook nog een verantwoordelijkheid die zwaarder weegt dan je eigen gevoelens. Mijn man moet zelf beslissen. Ik heb hem de keuze niet moeilijker gemaakt. Als hij had gezegd het niet te willen doen, zou hij in gemeenschapszin tekort zijn geschoten. Tenminste, zo zou hij dat hebben gevoeld. Ik sta helemaal achter zijn beslis- Dat is niet zo'n wonder. Constance Steenkamp leerde haar man kennen in het Amsterdamse jeugdparlement. „Hij studeerde nog, en hoe. Wij hadden grote politieke belangstelling en hebben die belangstelling nooit verloren. Wij zijn beiden lid van de KVP". Zij vertelt ontwapenend en ongekunsteld over haar meisjestijd, over het Amsterdamse gymna sium, over haar huishoudschooltijd daarna. „Ik wist niets van koken en dergelijke, mijn moeder vond dat niet goed. Nadat half jaar huishoud school heb ik een paar jaar gedaan wat ik leuk vond. Kunstgeschiedenis, Frans, Engels". Haar politieke belangstelling had en heeft ze van haar vader. Hij was na de oorlog burgemeester van Boxmeer. Ze was wat verbaasd over de publiciteit die men haar probeert te geven nu haar man poogt in Den Haag een basis voor de regering te leggen. „Ik heb helemaal nooit ge dacht dat ik daardoor in het nieuws zou zijn. Ik probeer alleen voor mijn man een zo gunstig mogelijk klimaat te scheppen. Zijn arbeidssfeer ken ik, evenals de zaken waarvoor hij staat. Dat moet omdat ik ook in andere situaties telefoontjes behandel. Ik behandel nu zijn post. Er is heel wat bij dat hem als informateur wordt gestuurd. Dat stuur ik door naar Den Haag". Ze lacht, niet zonder wat zelfspot. „Er komt post die is geadresseerd aan professor Steenkamp, infor mateur, of aan dito te Tilburg. De PTT weet waar dat bezorgd moet worden. Ook annuleer ik afspraken die hij, voordat hij die informatie opdracht kreeg, gemaakt heeft". Ze vertelt het wel eens angstig te vinden als goede vrienden soms zeggen dat haar man zich te veel inspant, dat hij niet te veel van zichzelf moet vragen. „Je hoort immers zo veel ovei hartinfarcten". Ze slikt als ze dat zegt. Het duurt daar in Den Haag veel langer dan ze beiden gedacht hadden „Maar ieder weekend is mijn man nog thuis geweest. Soms echter nog geen 24 uur „Ver moeid?". „Nee, dat valt me steeds mee. Ik heb hem wel eens erger vermoeid gezien dan nu Weet u, hij is een ochtendwerker en de perscon ferenties zijn 's avonds. Dan is hij niet op zijn Politiek is voor haar (en haar man) een hobby „Hij is hoogleraar. Hij leidt het wetenschappelijk onderzoek, helpt studenten. Hij denkt er niet aan echt in de politiek te gaan. Hij is Eerste-Kamer- lid. Ook een hobby". Dan opeens: „Vaak twinkelen zijn ogen van pret als hij thuiskomt. Dan zegt hij weer veel geleerd te hebben, veel gedaan te hebben. Hij heeft geen slapeloze nachten van niet geslaagde pogingen politiek iets in orde te maken. Hij heeft en u moet dat eerlijk geloven, echt geen politieke ambities". Ze hoopt vurig dat politiek Nederland haar man serieus neemt als hij zegt die informa tieopdracht alleen maar te hebben aanvaard om het land te kunnen helpen. „Ik zou het heel erg vinden als men hem verkeerde motieven in de schoenen zou schuiven. Hij zoekt zichzelf niet. Dat hoeft hij niet te doen". .Ia, ze heeft een keer, tijdens het Pastoraal Concilie in zijn koffer een briefje gelegd. Daarop had ze geschreven: „Hoe je het ook doet, je doet het toch fout, maar je moet het doen". Ze lacht als ze dat zegt. ..Maar weet u, wat me wel eens echt stil maakt? De gedachte dat er politiek in ons land een situatie zou ontstaan waardoor mijn man zich moreel verplicht zou voelen wel de politiek in te gaan. Gewoon, omdat hij niet mag weigeren, zijn verantwoordelijkheid niet mag ontlopen. We zijn hier in Eindhoven name lijk zo gelukkig, weet u. Hij ook met zijn werk aan de hogeschool. Hij is al zo dikwijls verder gerold dan we zelf wel wilden. Ik weel niet waar hij terechtkomt". Het klinkt uit de mond van deze bescheiden hartelijke vrouw, die in haar huis een grote plaats voor prachtige middeleeuwse houtplastie ken en nobel houtwerk heeft ingeruimd, als een verontrustende klacht. Alsof ze vreest, dat wat haar man als een ernstige hobby begon, de politiek, onder de dwang der realiteit wel eens echt haar hele leven zou kunnen gaan benïvloe- den en bepalen. m AMSTERDAM (ANP) Tegen de 26- jsrige motoragent H. S. van de hoofd- «ledelijke politie heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Arasterdam gisteren wegens diefstal van een auto een gevangenisstraf van vier maanden, voorwaardelijk, geëist. De politieman, die een volledige be kentenis aflegde, stal de auto eind okto ber vorig jaar uit de garage van een Amsterdamse dealer met wie hij be vriend was. Voorts nam verdachte een bij het gestolen merk en type passend kentekenbewijs weg en bracht hij ken- ttnplaten aan met het op het bewijs voorkomende nummer. De wagen ver- Votht hij enkele dagen later voor f 2000 meen handelaar Het geld maakte hij Baat zijn zeggen in vier dagen op aan «'enen drinken. Nu ook Duits ultracentrifuge- project in Almelo STRUIKELBLOKKEN BRITSE N.C.W.-VERWACHTING: (Van parlementaire redactie) DEN HAAG (ANP) Naast de fa brieken van de N.V. Ultracentifuge Nederland te Almelo zal een Duitse uraniumverrijkingsinstallatie van dezelf de omvang als de Nederlandse verrij zen. Gisteren is de acte tot grondverkoop getekend en de Duitse Uranit gaat nog deze zomer met de bouw van haar fabriek beginnen. De Nederlandse fabriek zal naar ver wachting volgend jaar gereedkomen. Als de beide fabriekscomplexen gereed zijn, zullen er volgens een woordvoerder van de gemeente Almelo in totaal duizend mensen werken. De Duitse onderneming heeft verklaard naast Duits ook Neder lands personeel in haar fabriek in Al melo in dienst te zullen nemen. Ook bij de bouw van haar installatie zal „in belangrijke mate" het Nederlandse be-* drijfsleven worden ingeschakeld. (Van i correspondent) LUXEMBURG Frankrijk heeft in de onderhandelingen over het Britse toe treden tot de EEG in Luxemburg op nieuw zijn welwillendheid laten zien om met de Britten tot een compromis te ko men. Het vraagstuk van de status van de pond sterling bijvoorbeeld is met Franse toestemming geheel van de on derhandelingsagenda verdwenen na de Britse toezegging de bijzondere rol van het pond als reservevaluta op te geven. Tot voor kort zag het ernaar uil, dat de pond aanleiding zou worden tot aan zienlijke meningsverschillen tussen het Elysée en Westminster. Het vraagstuk zal nu pas besproken worden als Engeland wel tot de Gemeenschap loege- Er blijven nu nog drie vraagstukken ter bespreking over. Op welke manier kan Nieuw-Zeelands uitvoer van zuivel- produkten die voor een groot deel op Engeland steunt, na een Brits toetreden tot de Gemeenschap gewaarborgd blij ven? Welke financiële bijdragen moet Engeland en over welke periode uitge streken aan de kas van de Gemeenschap schappelijk* doen? Hoe kunnen de Britse vissers die ner geworden hun alleenrecht op de Britse visgronden len do Zes van Engeland verlangen, dat vooruitgang geboekt in de onderhande lingen over het toetreden van Denemar ken en Ierland lot de Gemeenschap. Ook van Ierland is het probleem van visgron den van zeer groot belang, omdat er zeer veel kleine zelfstandige vissers leven. De suikerkwestie in de onderhandelingen is nu voorgoed van de baan. De kloof die aanvankelijk bestond tus sen F.ngeland en de Zes over de grootte Engelands bijdrage tot de gemeen- j stol* •hijnt ook wat klei- ;chijnlijk zul- DEN HAAG In werkgeverskringen verwacht men, dat de minister van So ciale Zaken het merendeel van de aan vragen voor een vergunning om als uit leenbedrijf voor werknemers (koppel bazen en uitzendbureaus) zal afwijzen. Een woordvoerder van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond schatte, dat van de koppelbazen voor handwer kers) slechts een 20 pet. een vergunning zal krijgen, maar van de uitzendbureaus voor administratieve krachten, waaraan nog wel een duidelijke behoefte bestaat, circa 80 pet. In totaal zijn 1100 aanvra gen voor een vergunning ingediend, maar men heeft niet de indruk, dat alle „be middelaars" een aanvrage hebben ge- Het NCW steunt alle acties, die aan het optreden van koppelbazen paal en perk willen stellen, zonder meer aan de malafide maar ook wat betreft een aan tal bona fide koppelbazen. De vakbe weging wil een verdere verscherping van de wetgeving. Bij het NCW vraagt men zich af of het voor de betrokken ar beidskrachten ook niet wat minder aan trekkelijk moet worden gemaakt om via een koppelbaas aan het arbeidsproces deel te nemen. Dit zou bijvoorbeeld kun nen door voor hen minder aantrekkelijke sociale regelingen te laten gelden, bij voorbeeld in de sfeer van de werkloos heidsuitkering en bij arbeidsbemiddeling via de normale kanalen (arbeidsbureaus). Twee Indonesische Missen kwamen gisteren op Schiphol aan. Het zgu Miss Toerisme 1969 en 1970. Miss Toerisme 1970. de tweeëntwintigjarige Maria Louise Retno Soetistyoxvati. krijgt hier een bos bloemen als welkomstgeschenk UTRECHT (A.N.P.) Maar percentage houdt zich fljrikt ai voorgeschreven dieet. Dat is e sie die artsen en diëtisten ;n gering aan een zekere standaardisering van de het hun dleetopvattingen. In de meeste zieken- i concl'u- hulzen zijn er net zoveel dieetopvattin- dageljjksgen alh artsen. Volgens dr. De Wijn Inbrekersbende opgerold moeten trekken. Een conclusie, die giste- leidt dat. gezien de organisat ren door dr. F. Schwartz van de kliniek personeelsbezetting die daarvc voor inwendige geneeskunde van het -tjn. in de grote ziekenhuizen tot „wan- academisch ziekenhuis in Utrecht nog J hopige situaties eens werd onderstreept ter gelegenheid 0\ er de opleiding van de diëtisten zei van het dertigjarig beetaan van de Ne- hij. dat hij in de naaste toekomst een dferla'ndse Vereniging van Diëtisten. nauwere samenwerking met het weten schappelijk onderwijs verwacht. Dat is Volgens dr. Schwartz is alleen maar j niet alleen voor belang voor de upleiding e^n verbetering mogelijk als de arts geen j zelf, maar ook voor de zo noodzakelijke hrijft als het njet werkelijk meer wetenschappelijke benadering nodig is en als hij overbodige beperkin- de gen achterwege laat. Hij moe er rekening mee houden, aldus dr. Schwartz, dat hij met elke beperking een klein, stukje levensvreugde wegneemt. Een ander be langrijk punt is de motivatie van de patiënt: die moet worden overtuigd van de noodzaak, zich aan de voorschriften te houden. De diëtiste kan daarbij een belangrijke rol spelen. In het ziekenhuis is zij ook vaak degene die met de patiën- ten praat en informeert naar hun voe dingsgewoonten. waarbij icdsel voorlichting. Wormen moeten hockeyveld weer watervrij maken •slaggeve. eMt HAARLEM (ANP) De Haarlemse politie heeft klaarheid gebracht in veer tien inbraken (dertien in Haarlem en een in Haarlemmermeer) waarbij televisie toestellen en elektrische apparaten de totale waarde 175.000 gulden werden ge- arts belangrijke gegevens ter beschikking j de gemeente Wageningcn de waterow. komen. Volgens d:i Schwartz is dc dië- ias( op de hockevvclden tc IyfPer veld tiste dan ook oen belangrijk lid van het zullen 50 kilo wormen in de grond ge- medisch team. niet alleen bij de behan- stopt worden, die dc grond zodanig moe- deling van de patiënten maar ook bij ten gaan omwoelen, dal het ergenwater de research. voortaan kan afvloeien. Dc gemeente Ook de Utrechtse huisarts J. M. Deveer hoopt nu maar dat de ellende het best gecom- Ondertussen is VEEL GERUCHTEN OVER SPIONAGE (Van slaggeveis) DEN HAAG ARNHEM Was de 22- Jarige dienstplichtige soldaat Robert van S. uit Amstelveen in opperste paniek, toen hy in de nacht van zondag 2 op maandag 3 mei zjjn Uzi leegschoot op vier Belgische politiemannen, die tot de ontdekking gekomen waren dat hjj in een gestolen auto reed? Of hanteerde Van S. zijn mitrailleur doelbewust en profes sioneel en zat er veel meer achter het drama in het natuurreservaat 't Zwin bjj Knokke, waarbij twee van de vier politiemannen het leven lieten? Het ziet ernaar uit, dat de antwoorden op die vragen nog lang op zich zullen laten wachten. De marechaussee en Legcr- voorlichtingsdicnst zjjn tot nog toe uiter mate karig met inlichtingen over de re sultaten van het onderzoek en van de verhoren van Van S. in de strafgevange- De officiële berichten luiden, dat het onderzoek niet zo bijster snel vordert en dat Van S. weinig mededeelzaam is tij dens de verhoren, waaraan hij regelmatig en langdurig wordt onderworpen. Maar er zijn enkele aanwijzingen, die min of meer op het tegendeel wijzen. Van S. werd. na intensieve en uitputtende klopjachten in België er) Nederland, op zaterdag 8 mei heel vroeg in de morgen gearresteerd op het terrein van dc Edese kazerne, waarin hij gelegerd was. Een dag later, op zondag 9 mei. bekende hij tijdens een kort gesprek met luitenant- kolonel Weekenstroo van het bureau Bijzondere Criminele Onderzoeken van de koninklijke marechaussee op de Bel gische politiemannen geschoten te heb ben en een paar wapendiefstallen in ka zernes te hebben gepleegd. Het gesprek had „niet het karakter van een officieel verhoor". Maar de resul taten ervan wettigden de verwachting, dat Van S. voldoende medewerking zou bieden tijdens het onderzoek en de ver horen. Het is nauwelijks aan te nemen, dat zulks helemaal niet het geval is ge- VAKANTIE Voorts: de man die hel onderzoek leidt, luitenant-kolonel Weekenstroo, Is korte tijd geleden op vakantie gegaan. Hij heeft in luitenant-kolonel Herklotz een uiteraard, wat men bij de Leger- voorlichtingsdienst noemt, „competente waarnemer" Niettemin wordt het on- waarschijnijlk geacht, dat de heer Weekenstroo op vakantie gegaan is voor hij de zaak voor een belangrijk deel heeft willen afronden. NONSENS? In Nederland en vooral België circu leren hardnekkige geruchten en berich ten. dat Van S. deel heeft uitgemaakt van een internationaal spionage- en wapcnsmokkelcomplot of bedrijfsplan is prijs in handen van de politie wilde val len. Dat zou het gruwelijke drama in 't Zwin verklaren. Aanwijzingen voor een en ander zou den in de vorm van belastende docu menten zijn gevonden tijdens onder meer de huiszoeking in de woning van de moeder van Van S. De geruchten wil len ook, dat van de Nederlandse autori teiten geen inlichtingen over deze zaak te verwachten zijn. omdat in dat geval het landsbelang in het gedrang zou het als eerete betaling bij toetreding, storting van om en nabij de acht pel van de gemeenschapsbegroting wordt Het uiteindelijk Britse aandeel zal rond 19 pet moeten bedragen Hoewel de Zes van mening zijn, dat hun visreglementen een waarborg voor ieder lid van de Gemeenschap vormen, hebben zij zich toch bereid getoond om over de eisen van de Britse vissers te onderhandelen. Volgens .de huidige vis- regeling van de Gemeenschap hebben de vissers de vissersvloten van alle ge- meenschapslanden toegang tot alle terri toriale wateren van de Zes. De Engelsen en de Ieren evenwel zijn het daarmee niet eens en wensen langs hun kustlijnen, die veel groter zijn dan die van welk EEG-land ook, een eigen strook visgrond te behouden. UTRECHT Uit de Van der Hoeve Kliniek Ir Utrecht zijn twee mannen ontsnapt, die ter beschikking van de regering waren gesteld. Het betreft de 30-jarige .1. Knoups uit Budel, die oordeeld is wegens de. "'l.een'- de 29- •chter gew dat hij daarom ..Klinkklare nonsens", het onderzoek niets van gebleken' via de Legervoorlichtingsdienst de ste reotiepe commentaren van het bureau Bijzondere Criminele Onderzoeken op deze en andere berichten. Men spreekt zich echter enigszins tegen in de mede deling. „dat de overwegingen, die ten grondslag hebben gelegen aan het op treden van Van S in 'f Zwin en aan zijn wapendiefstallen, nog niet uit de verf zijn gekomen". Men wil de verhalen over internatio- j melddi nale complotten wel zo snel mogelijk de tie. wereld uit hebben. Daar is voorlopig De mannen zijn zondagavond om elf maar één manier voor. De militaire uur uit de Van der Hoeve Kliniek autoriteiten moeten in alle openheid ontvlucht met behulp van een zelf ge- tussentijds opening van zaken geven 'maakt sleutel. Hel signalement van .1 over de vorderingen van het onderzoek 1 Knoups, die als „gevaarlijk voor zijn in deze belangrijke zaak die bevolking omgeving" wordt beschouwd, is. lang en politie van België en Nederland lange 1 1.78 m.. rond gelaat, lichtblond stekelig tijd in spanning heeft gehouden en nog haar, grijsblauwe ogen, cn een lidteken houdt. op de achterkant van zijn linkerbeen. pers* in 1de. dat het succes van een dieet af- I 'aal: hangt van „het zo dichtmogelijk bij de, zÜn- patiënt komen". Alleen dan is het moge- lijk hem een „maatdieet" voor te schrij- •el vóór als :oed lorbU zal verblijft in een revalidatiecentrum, om dat hij tijdens een inbraak een been op twee plaatsen brak. Reeds zijn zestig. toestellen, een grote hoeveelheid cognac ;!^fns j3e"and®Jln8 goede^ pet en diverse voorwerpen in beslag geno- men. waarvan de gezamenlijke waarde op 100.000 gulden wordt geschat. De po litie zoekt verder naai goederen. ichiedei s van deze hockeyvelden r als 118 nameiijK ven grote lijdensweg, gedu- ioon- "-'nde een groot deel van het hockey- lijke contacten nodig tussen dc patiënt M name'ijk onbespeelbaar. en/of diëtiste Dr. J. F. de Wijn van het centraal it gestolen j stituut voor voedingsonderzoek TNO j Zeist vertelde, dat hard wordt gewerl (ADVERTENTIE) Haarlet (AiffitMMMUv dtednVutb dóf <4& dwtrMn&tv héle beste halve zware, f De deskundigen van cultuur-technische bedrijven, de Nederlandse Sportfederatie en dc Landbouwhogeschool konden het niet eens worden over wat nu de beste oplossing zou zijn. Nu gaal gemeente werken het nog een paar keer proberen met hel uitzetten van 50 kilo wormen -eld jacht op Griek na ontsnapping van Aegina ATHENE (Reuter) In Griekenland is een grootscheepse klopjacht gaande I naar de 26-jarige Nicolas Zambelis, die ontsnapt is uit een gevangenis, op het eiland Aegina. De man zat een straf van 18 jaar uit wegens zijn aandeel in een komplot de regering van premier l'apadopoulos omver te werpen, en een door ..communisten" gedomineerde re gering aan de macht te brengen Zambelis ontsnapte zaterdag nadat hij de tralies van zijn cel had doorge zaagd. Zijn verdwijning werd pas zon dag opgemerkt, omdat hij een pop in I zijn bed had achtergelaten. West-lrian wordt „beschaafd" DJAKARTA (Reuter) De Indone sische militaire bevelhebber voor West- Irlan, brigade-generaal Acub Zaenal, heeft een „beschavings-campagne" aan gekondigd om de cultuur op het eiland tc gaan bevorderen „Ik hoop dat tegen 1373 bezoekers van Irian de mensen niet langer naakt zullen aantreffen", aldus de generaal. j Volgens hem verloopt de ontwlkke- ling van West-lrian gunstig. Een aantal i buitenlandse bedrijven investeert in de mijnbouw, en bij Wamena op de Cen trale Hoogvlakte wordt later deze 1 maand een groot vliegveld voltooid.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5