ZO WERD FEIJENOORD NOG NOOIT KAMPIOEN ADO-PSV achteruitvoetbal Schandaal in Bundesliga I lt De „geheime" transfer van Schoenmaker Scheidende Kindvall heeft hier wat geleerd SLAAPVERWEKKENDE SCHADUWTOPPER AGOVV brengt sanering voor de rechter STUYptrekking Gehoord: van Ajax door Herman van Bergem k ROTTERDAM Nooit, in zijn hele voetballev I [Gerrie de Goede nog een doelpunt maken in scoorde j chaotische omstandigheden. Hij Feijenoord al door duizenden op het veld was gehul digd met het behalen van de landstitel. Een onduidelijk gebaar van scheidsrechter Van der Kroft was er de oorzaak van. Bij een uitbal zwaaide hij met zijn armen boven zijn hoofd, met de bedoeling om aan te geven dat moest worden ingegooid. Het publiek, dat al zo tegen de hekken had gedrongen dat enige suppoosten die maar vast hadden opengezet zodat de vlaggedragers, toeteraars en hand-in-hand-zingers gereed stonden om grasmat te bestormen, meende dat het laatste signaal was gegeven en „kraakte de Kuip" Verbouwereerde spelers werden overspoeld door een golf uitzinnige aan hangers, verbijsterde suppoosten zagen even een druk- gebarende Van der Kroft die toen onderging in de massa. Er moest nog een minuut of vier worden gespeeld. Begin er dan maar eens aan om een in opper ste feeststemming verkerend leger fans in te tomen. De stadionomroepster smeekte of het publiek het veld wilde verlaten omdat de scheidsrechter anders de wedstrijd zou staken. Phida Wolff, de „dichter van Feijenoord" wierp zijn kalmerende stem in het gewoel. En tenslotte klonk het tussen de strijdliederen door: „Hier is uw burgemeester. Feijenoord is geen kampioen als de wedstrijd niet wordt uitgespeeld. Gaat u van het veld, anders kan het kampioensfeest niet doorgaan". door Hans de Bruyn DEN HAAG. De eerste transfer van betekenis is dit seizoen een feit. Lex Schoen maker, ADO's topscorer, zal bij Feijenoord in dienst tre den als één van de vervan gers voor de vertrokken Zweed Ove Kindvall. Met deze transactie, die voor de insiders niet als een verras sing kwam, zou een bedrag van boven de vier ton ge moeid zijn. „Het was eerlijk gezegd donderdag al rond. Maar Feijenoord, ADO en ik hebben het verzwegen om de wedstrijd tegen PSV niet te beïnvloeden". Het gezicht van Lex Schoenmaker (25) straalde. Zijn droom van het vorige seizoen, toen Feijenoord al bij hem kwam met een attractief contract, is werkeliikheid gewor- vas allang rond met Feijenoord, maar de clubs konden iet niet snel eens worden". Don- lerdag wél. Maar het bericht werd doodgezwegen. Daar is Schoen- naker blij om. „Ik voelde dat al aankomen, wanneer ik zou naast schieten: Hé, Lex, ga je dat bij Feijenoord ook doen. Waar begin Dat weet Schoenmaker wel. Hij heeft bij ADO jarenlang onder trainer Ernst Happel zijn opleiding genoten en daaraan denkt hij met het meeste plezier terug. In die periode vindt hijzelf, dat hij de neeste vooruitgang in zijn loop- 'aan heeft gemaakt. „Het laatste aar ben ik vooral harder gewor- len. Harder voor mijzelf, bedoel k daarmee", zei hij dit seizoen, ia de wedstrijd tegen Feijenoord, oen zijn doelpunt de beslissing Tacht in het voordeel van ADO. .De mensen vergissen zich. Mis- chien lijkt het alsof ik niet zo lard werk, maar dat is toch niet vaar. Vooral dit seizoen prober 's veel storend werk te doen. En k dacht dat het me de laatste tijd ardig lukte". 'm Ove Kindvall te doen vergeten s' Lex Schoenmaker regelmatiger gaan spelen. Eén van de aren tegen zijn spel van dit aizoen was dat hij uitschieters met regelmaat van de klok afwis- elde met dieptepunten. In een °pelftal als Feijenoord zal zijn rilligheid minder gewaardeerd 'orden dan bij ADO. Lex Schoen aker is zich bewust van deze tkortkoming en wil vooral de omende maanden proberen daar- verandering te brengen. Nogmaals posteerde burgemeester Tho massen zich voor de microfoon, want de hossende, brullende, feestvierende menigte op het veld had helemaal niets gehoord. Eindelijk, toen van de tribu nes in massale koren werd aangedron gen om het veld te ontruimen, ebde de massa weg. Ze bleven langs de lijn staan en ook toen was voetbal nauwe lijks meer mogelijk, want de zijlijn was aan het oog onttrokken. In die chaoti sche minuten scoorde Gerrie de Goede en was Haarlem toch nog op 21 ge komen. Terwijl hij zich als een haas naar de „tunnel" repte, floot de heer Van der Kroft af. Voor de tweede keer kon Feijenoord gehuldigd worden. Uniek Onder unieke toestanden, die op de Ne derlandse velden nog nimmer waren voorgekomen en ook nooit meer mo gen voorkomen had Feijenoord de lont ontstoken in een vreugdevuur, dat de stad in volle gloed zette. Gepavoi- seerde auto's reden weer toeterend door de binnenstad, een triomftocht van elf tal, trainer en leiders volgde, een ont vangst op .het stadhuis, die herinnerin gen opriep aan het vorige seizoen „toen alles werd gepakt" en een rumoerig, daverend feest in de Ahoyhallen voor alles wat rood en wit aanhangt. Rotter dam koesterde weer zijn „stedelijke, tevens voor hèn nationale, trots". En de moeite om tot een zege, op de laatste competitiedag te geraken, was al hele maal vergeten. Wie zo fortuinlijk was geweest om in het volkomen uitverkochte stadion er zaten er zelfs op dé tribunetrappen een plaatsje te bemachtigen, vroeg zich af hoe het mogelijk was dat een ploeg als Haarlem is gedegradeerd. Feijenoord raakte er geïrriteerd van, want het doelpunt wilde maar niet ko men. Haarlem gaf volwaardig partij, combineerde goed, greep uitstekend in de defensie in en profiteerde met graagte van het ditmaal zwakke Rot terdamse middenveld, waaruit nauwe lijks een goede pass kwam. Een mid denveld met Boskamp, Hasil (voor drie jaar bijgetekend) en Van Hanegem, omdat Jansen in de plaats van de niet fitte Israel als laatste man fungeerde. Waardig afscheid Er was nog een oorzaak waardoor Feije noord niet op kampioenstoeren draaide. Ove Kindvall moest en zou Feijenoord en Nederland verlaten als topscorer. Hij werd dan ook constant „bediend" en scoorde beide doelpunten. Het hadden er wel vijf kunnen zijn. Niettemin werd het doel bereikt, topscorer, maar als ploeg leed Feijenoord er wel onder. Vergeefse pogingen om tot scoren te komen waren schering en inslag. En als er een mogelijkheid ontstond, weerde doelman Poldervaart zich ge weldig. In de laatste vijf minuten van het eerste half uur ging hij echter tweemaal ten onder. Eerste kopte hij een bal, omdat hij buiten zijn gebied was, voor het hoofd van Kindvall weg, precies voor de voeten van Moulijn, die de Zweed vrij zag staan. Met een enor me knal werd Feijenoord op 1Q ge bracht. Vijf minuten later werd Haar lem, dat doende was op uiterst waar dige wijze afscheid te nemen van de eredivisie, op de knieën gedwongen door een strafschop, een te zware straf. Kindvall wilde de bal over Hoeben, die zeer sterk stond te verdedigen, heen halen. Hoeben kreeg de bal tegen zijn, hand. Kindvall voerde nog eenmaal zijn „protest-act" op en kreeg de strafschop, die hij op veelvuldig verzoek van de tribunes zelf nam: 20. Vrije loop De bedoeling was geweest om Kind vall een „sloot" doelpunten te laten maken. Daarom legde Van Hanegem hem de bal op drie meter voor het doel voor zijn voeten. Kindvall ging er mee wandelen om het eens heel mooi te doen, en werd onderuit gehaald. Ter compensatie was dit geen strafschop waard. Na de rust wipte hij de bal over Poldervaart precies op de lat, schoot hij vlak naast het doel voorlangs, kreeg hij door een misser in de Haarlemse defensie een „vrije loop", maar strand de op Poldervaart. Enfin, met die twee treffers was hij toch topscorer en met meer zou Haarlem werkelijk te zeer zijn „gestraft". Het zwakke punt van de Haarlemmers was het schieten want in het veld wa ren zij bepaald niet minder, hoewel er na de rust zo gezapig werd gespeeld, dat het publiek dringend riep om meer actie. Het zat er helemaal niet meer in. Feijenoord was deze middag niet in staat er een imponerend seizoenaf- scheid van te bouwen. Er werd al druk gehuldigd en gezon gen toen nog vier minuten gespeeld moest worden en de litanie der smeek beden door de microfoon klonk, waar men eerst ook van niets wist, want „geen woorden maar daden" schalde over het veld waar de duizenden hun club al weer de wereldcup toedachten. En terwijl Dorus zijn „wie heeft er weer een goal gescoord" liet horen, stapte burgemeester Thomassen hoogst persoonlijk achter de microfoon en gaf Gerrie de Goede na een volkomen chao tisch kwartier het antwoord aan Dorus. Hij scoorde het merkwaardigste en ge denkwaardigste doelpunt uit zijn car- hartstochtelijk toejuichen na het behalen i rière. Maar de champagne vloeide, Kindvall kreeg zijn bloemstuk als top scorer en Rotterdam kan zich weer op maken voor Europa-Cupduels. ROTTERDAM Ove Kindvall, de Zweedse voetballer, die in de wedstrijd FeijenoordHaarlem na vijf jaar de finitief afscheid van het Nederlandse voetbal nam ,zal zich de zesde juni 1971 waarschijnlijk nog lang herinneren. Lang voordat Feijenoord aan zijn laat ste competitiewedstrijd begon, klonk het klagelijk van de tribunes: „Kindvall Kindvall blijf toch bij ons". De roep van het publiek zal niet verhoord worden. De 28-jarige Zweed keert vandaag naar zijn geboorteplaats Norrköping terug. Woensdagavond speelt hij in Stockholm met het Zweed se elftal tegen Italië, waarna hij don derdag opnieuw naar de Maasstad gaat om zijn laatste zaken te regelen. De Zweed vertrekt zonder spijt. „Ik heb hier een stevige basis kunnen leg- voor mijn toekomst. Ik Jtrijg een goede baan in Zweden. Daarom heb ik vorige week definitief besloten weg te gaan." Kindvall verheelde niet dat de opmerkingen van enkele maanden gele den toen hij duidelijk uit vorm was en dit op zijn terugkeer naar Zweden werd geschoven, hem pijn hadden ge daan. „Daar ben ik erg treurig om geweest. In het voorjaar ben ik altijd wat uit vorm maar ditmaal duurde het erg lang. Daarom ben ik blij dat ik toch nog topscorer ben geworden. Ik heb nu drie keer boven aan die lijst gestaan. Ik heb voor Feijenoord in to taal zo'n tweehonderd doelpunten ge- Op de vraag welke de mooiste was. aarzelde hij geen moment: „Die tegen Celtic, hij was bovendien nog een hoop geld waard. Ook de vier treffers in die wedstrijd tegen ADO welke Feijenoord met 63 won, hebben mij veel plezier gedaan". Over het Nederlandse voetbal: „Dat is enorm vooruit gegaan, zeker de laatste twee jaar. Ik heb hier geleerd, maar wat wil je wanneer je louter klassespelers om je heen hebt. Boven dien kon ik hier alleen aan voetbal denken en dat is natuurlijk et voordeel." BONN. De competitie in de Bundes liga krjjgt een schandaal als nasleep. De voorzitter van het gedegradeerde Kickers Offenbach, Horst Canellas, heeft ver klaard, dat de degradatie niet beslist is op het veld, maar door omkoperij. Hij beschuldigt drie vooraanstaande spelers ervan steekpenningen te hebben aange nomen. Het zijn de nationale doelman Manglitz (FC Köln), international Patzke (Hertha) en diens clubgenoot Wild. Op een persconferentie liet Canellas bandopnamen horen van telefoongesprek ken, waarin gesproken werd van bedra gen tot 140.000 Mark voor bepaalde han delingen op het veld. De spelers van Hertha zou geld aangeboden zijn als wonnen van Arminia Bielefeld. Was dat gebeurd, dan was Kickers gered geweest voor de Bundesliga. Arminia won echter, waarmee het lot van Kickers bezegeld Fruithandelaar Canellas kondigde zijn afscheid als official aan: „In zo'n zwij nenstal wil ik niet meer werken". door Hans de Bruyn DEN HAAG ADO treft het nooit zo'n laatste competitiezondag. Een paar jaar geleden moest de Haagse formatie van Ajax verliezen om zeker te zijn van een inschrijving voor het Europese toernooi voor bekerwinnaars, wat inderdaad lukte maar wel na een show van lachen, gieren en brullen. Ook gisteren was een vergelijkbare situatie ontstaan. ADO en PSV moesten „onbeslist" spelen om beiden een plaats in het UEFA-cuptoernooi te ver overen. Tja, en dan wegen de belangen en de verantwoordelijkheden van de spelers zo zwaar, dat het bijna niet anders kan of het loopt uit op „matsen". Maar toch, vroeg iedereen zich later af, kan het niet anders. Waarom moesten de zeventienduizend toeschouwers dit seizoen van het Zuiderpark afscheid nemen met het idee, dat ze bedot waren? Door de mar telende angst in de verdedigingen schrokken de ploegen in de tweede helft als er een bal vooruit werd geplaatst, want dat betekende risico's nemen en dat stond niet in het draaiboek. Het kwam er tenslotte van dat de meer derheid van het publiek met een oorverdovend gejoel vertrok Men kan dit bedroevende resultaat vergoëüijken door te stellen dat het ADO nooit meezit, maar dit is toch een zwak excuus. ADO had gewoon aanvallend voetbal moeten blijven spelen om daar door in ieder geval de verplichting aan het publiek na te komen. Het risico, dat de Haagse club liep, viel heus wel mee. want PSV was de ploeg, die het meeste gebaat was bij een gelijkspel. Van dit team was tenslotte helemaal geen op risico afgestemd voetbal te verwach ten. Maar neen, ADO is nog niet zo prof- fessioneel. om dat te doorzien. Wat auto matisch inhield dat het zich ook als een egel zo bang terugtrok in zijn schulp. Met deze „wandaad" zat trainer Jezek naderhand het meest in zijn maag. Hij kon moeilijk zeggen dat zijn spelers zich hadden „vergist" en daarom gooide de beminnelijke Tsjech het maar over een andere boeg „Thie, Mansveld. De Zoete, Hestad en Couperus, zij hadden allemaal iets. Moet ik dan zeggen: Ris keer maar". Er ontbrak overtuiging in zijn stem. wat hij zelf wel aanvoelde, want met een glimlach-met-moeite sprak hij de hoop uit: „Er volgt een rehabili tatie, in het TJEFA-Cuptoernooi". Mèèr was overbodig. De zaak lag zo duidelijk: Er viel doodeenvoudig geen ander excuus voor aan te voeren. Piet de Zoete probeerde nog met een: „De angst was ons grote probleem in deze wedstrijd" begrip voor de handelswijze van ADO op te roepen, maar dat vond nauwelijks gehoor. Het publiek had ge woon de laatste 45 minuten zitten sta ren naar een wedstrijd, waarin de uit slag altijd goed was als een winnaar achterwege bleef. De enige, die PSV halsstarrig in moeilijkheden bracht, was Lex Schoenmaker. Voor hem was het tenslotte dè dag van de grote voldoening (transfer naar Feijenoord) en dat wilde hij wel demonstreren aan zijn Haagse aanhang Verder dan het schitterende eerste doelpunt in de vijfde minuut uit een voorzet van de meestal onzekere Pas (invaller voor Couperus: kuitbeenbles sure) kwam Schoenmaker niet. Al was hij een paar keer niet fortuinlijk met schieten. De eerste helft van de slaapverwek kend afgelopen „schaduwtopper" was niettemin het aanzien ten volle- waard. Het spel golfde met een hoopgevend rit me heen en weer en vooral in de Haagse voorhoede werd soms doortastende akties ondernomen Het was vaak miraculeus om te zien hoe PSV zich uit de zorgen werkte. Toen Van der Burch met een verrassende inworp Hestad de kans gaf langs Vos te switchen leek een grotere voorsprong in aantocht. Maar één tel van ondoordachtzaamheid kwam Van Beve- ren te hulp. want hij redde met zijn voetMeer moeite had hij nog met een strak schot van de weer uitblinkende Kila, maar ook hier kwam hij zonder kleerscheuren af. Iedereen zat dan ook met de open open van verzazing. toen ondanks het ADO-overwieht de ge lijkmaker tot stand kwam. Het was hele maal tegen de verhouding in. De wijze, waarop het duizendste doelpunt van PSV-betaald voetbal in zijn werk ging, gaf een verklaring voor deze merkwaar dige ontwikkeling. Door een hoge voor zet van de „netjes spelende" Devrindt (in Eindhoven was dat anders) belandde de bal op het hoofd van Mansveld, die zo'n zet van de schreeuwende doelman Thie moest verwerken, dat hij alle controle verloor en de bal moeiteloos in het net gleed. Het spel bleef boeien. Er werd bij PSV mandekking toegepast, wat vaak uitliep op vinnige duels (vooral die tussen Pas en Vos), maar de aantrekkingskracht van de wedstrijd verdween volledig, toen trainer Linder eerst Van Tilburg verving door Van der Kuylen en later Radovic door Munk Jensen. Ook Jezek bleef niet achter. Hij nam Hestad terug voor Wim Looye en haalde Pas eruit voor Simon van Vliet. ADO en PSV schakelden daar na over op het tempo van angst: Zo lang mogeliik de bal in de achterste lijn naar elkaar toespelen. Omdat beide formaties dat deden was het niet om aan te zien. Een aanvaller heeft nu eenmaal geen zin om voor schut gezet te worden, zeker als het niet eens noodzakelijk is. En dat ge beurde in het begin nogal eens. Toen elke agressieve speler moedeloos werd zorgde scheidsrechter Van Ravens voor de ko mische noot. Eindelijk bezweken voor het gejoel, gefluit, gelach en handgeklap van „1, 2, 3, 4. komt er nog wat van" stopte hij het spel voor het weggeven van een vrije trap wegens opzettelijk tljdrekken van PSV Dat was één minuut voor het einde Minachting OP de vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB (15 mei) werd door voorzitter Jos Colcr aan het adres van Ajax ge zegd. dat het geen pas zou geven indien Ajax onverhoopt tegen FC Utrecht met een onvolwaardig elftal zou aantreden. Dat gebeurde ook niet. Ajax heeft dat gisteren pas gedaan, tegen Go Ahead, en daardoor blijk gegeven van totale minachting voor de competitie en eveneens van totaal gebrek aan professionele inslag. Het opstellen van doelman Stuy als aanvals leider was een klap midden in het gezicht van de KNVB. van Go Ahead en van het publiek dat betaalt voor een volwaardige wed strijd en niet voor een ploeg die er met de pet naar gooit. Het is intreurig dat een Europa Cup winnaar zich op dergelijke wijze blameert. Zakelijk gezien ook een enorme blunder want de goodwill, die toch al niet zo geweldig groot is. is er zeker niet door vergroot. En dat met zoveel zakenlieden aan het hoofd. Eenzijdig DE degradatie van Haarlem en AZ '67 en de promotie by keuze van Vitesse heeft weerstand ge wekt. Niet in het minst by de be trokken cx-eredivisicclubs. Vooral AZ verzet zich heftig. Terecht, want de promotie-degradatierege ling, die volgens mededeling van de KNVB zou worden toegepast, is eenzydig uitgevoerd. Wel nor male degradatie maar verhoogde promotie. Toen de toezegging van de normale procedure werd ge daan, was de fusie ADO/Holland Sport nog niet rond. Omdat er een plaats open was gekomen, zou het logischer zün geweest öf de twee degradanten te laten spelen om die plaats, öf nummer voorlaatst legen de nummer drie van de eerste divisie. Vitesse is erin gekomen bü keuze. Afgezien van het feit dat van een versterking van de eredivisie niet mag worden ge sproken. is ten opzichte van Haar lem, en zeker van AZ, weinig elegant gehandeld. Zoals thans is afgeweken van de originele pro motie-degradatieregeling, noodza- keiyk omdat een plaats vrü kwam. zo had ook op andere en meer bevredigende wtfze gehandeld kun nen worden. Nog langer FLK jaar weer biykt dat de com- petitie te lang is. Er zal vol gend seizoen in de eerste divisie nog langer gespeeld moeten wor den. Niet minder dan tweeënveer tig speeldagen omval die eerste divisie. Een aantal, dat nauweiyks reëel meer is. Er vallen wat zon dagen af voor beker- cn interland- voetbal, cr valt zeker één zondag af omdat de concurrentie van het schaatsen op de televisie dan te groot is en cr moet maar worden afgewacht of er weer zo'n slap wintertje komt. Indien men er de vakantie voor de spelers (vier weken) bytelt, biyven er welge teld „es zondagen over als „uit- wykdagen". Wel erg krap. Tenzü het le bedoeling van de KNVB is net zo lang te voetballen tot zelfs het doorgewinterde voetbalpubliek er genoeg van krijgt. Opvolger DE eerste grote transfer in het betaalde voetbal is een feit. Lex Schoenmaker gaat van ADO naar Feücnoord, waarmee de oude voetbalwaarheid wordt onder streept, dat de rykc clubs steeds ryker zullen worden. Fcyen- oord en Ajax, hebben de kasmid delen'om aan te trekken wie zü wensen. ADO staat voor de niet geringe taak een evenwaardig ver vanger te zoeken om niet in kracht achteruit te gaan. Voor de aan staande competitie is Den Haag evenwel een Europese topclub in het vooruitzicht gesteld, mits de fusie tot stand zou komen. Die fusie is er. De steun van de ge meente ir er ook. Het kapitaal voor de transfer van Schoenmaker even eens. Het mociiyke speurwerk kan beginnen, opdat FC Den Haag niet minder naar voren zal treden dan ADO in do afgelopen competitie, waarin het optimaal bereikbare ook inderdaad et feit is geworden. APELDOORN. AGOVV zal een civiele procedure aanspannen tegen de K.N.V.B. naar aanleiding van de saneringsplannen van de voetbalbond. AGOVV doet dit in overleg met de andere verenigin gen, die overblijven in de tweede divisie. Ir. N. van der Kolk, voorzitter van AGOW, motiveerde de stap van zijn vereniging met: „De KNVB heeft ge handeld in strijd met de belangen van zijn eigen leden. Wanneer wij geen ge hoor vinden in onze eigen organisatie moeten wij wel stappen by de civiele rechter ondernemen. Wij menen dat bij de sanering volkomen willekeurig is ge handeld".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9