Openbaar vervoer zal in de toekomst gratis moeten zijn SCHERPE AANVAL VAN TAS OP BENOEMING VAN LUNS DR. VAN HULTEN: .JllbilVII ll)()(Wjl(W/i' aan alia Xadarla ia/ars DE SPOORWEGEN BRENGEN U GRATIS THUIS Knappe tijden Leidse atleten in Den Haag I MAANDAG 7 JUNI 1971 H LEIDSE COURANT PAGINA 15 „Voor de voorzieningen voor ver- voersarmen (laagstbetaalden, huis vrouwen, kinderen, bejaarden) zal onvoldoende geld overblijven waar door zij de nieuwe achtergestelde klasse dreigen te worden. Buitenge sloten van werken, wonen en recre atie. zoals wij al ten dele zien bij de negers in de getto's van New York", zegt dr. Van Huiten. Er is volgens dr. Van Huiten een oplossing: „Men moet beginnen met het verschuiven van gelden naar het openbaar vervoer. Tol op heden schijnt de centrale overheid de hele problematiek niet te willen zien. Geen studie, niets. Wel wordt moei lijk gedaan over tekorten van enkele tientallen miljoenen bij het streek vervoer. Een visie ontbreekt. Ook het toekomstplan 2000 van Verkeer en Waterstaat stel teleur. Ik had verwacht, dat men in deze „discus sienota" serieus zou nadenken over de verkeersbehoefte in de toekomst en alternatieven zou geven. Maar men verstrekt slechts één mogelijk heid. Er komen 7,5 miljoen auto's en dat moeten wij zien op te lossen. Waar het evenwel om gaat zijn straks die ongeveer 18 miljoen men sen. Wat zijn de consequenties? Voor wonen, werken, ruimtelijke orde ning, behoefte aan vervoer en recre atie? Dat is geen zaak van alleen Verkeer en Waterstaat." Van Huiten gaat verder. „Gratis openbaar vervoer", zegt hij, „is be paald geen hersenschim. Natuurlijk kun je vandaag niet zeggen, morgen is alles gratis. Het is realiseerbaar, maar eerst moet het verleggen van prioriteiten in de Nederlandse poli tiek haalbaar zijn. Bij het bouwen van nieuwe wijken zou men kunnen beginnen met het openbaar vervoer (bijvoorbeeld een verbinding met het centrum) als een structueel element te beschouwen. Daar betaal je dan niet (direct) voor. evenmin als voor de groenstroken en de liften in de flats. Dat vindt men doodnormaal, maar een lift is in feite gratis open- Reeds twee drie jaar houdt dr. Van Huiten zich bezig met het open baar vervoer; een onderwerp waar mee hij door zijn werkzaamheden veelvuldig in aanraking komt. Een manuscript van hem over „gratis openbaar vervoer" nadert zijn vol tooiing. Hij is niet de enige, die zich Regering iaat nog te veel op zich wachten hierin verdiept. Ook de Belgische vakbonden zijn momenteel bezig met een studie over gratis openbaar ver voer, terwijl in het gewest Londen hiernaar vorig jaar een onderzoek is verricht, welke conclusies volledig aansluiting bij dr. Van Hultens over tuiging. „Een economisch haalbare zaak", luidt een van de hoofdthema's in zijn manuscript. Hierin wordt gepleit voor het centraal stellen van open baar vervoer en gratis vervoer. Uit de algemene middelen zou voor gra tis vervoer een miljard gulden moe ten worden uitgetrokken voor bus- en treinvervoer. Daar staat tegenover, dat nu wordt betaald voor de aanleg van nieuwe autosnelwegen f250 milj. per jaar, voor politie en justitie (uitsluitend betreffende verkeer) ruim f 200 miljoen, terwijl hij het economische verlies aan 3400 doden en 72.000 gewonden (in 1970) stelt op ruim 140 milj. Allemaal cijfers die dr. Van Huiten aan de voorzichtige kant heeft gehouden. Niet berekend zijn de kosten van ziekenhuis, artsen etc., van luchlverontreinigingsbestrijding, aanleg en onderhoud van allerlei wegen, ophalen autowrakken etc. Hij merkt op, dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat raamt aan schade door verkeersongevallen ruim een miljard gulden per jaar. Voorts wijst hij op het Londense onderzoek, dat aantoont, dat alleen al de con trole. administratie en kaartverkoop bij (niet gratis) openbaar vervoer 10 a 14 pet van de kosten uitmaakt. De ontwikkeling gaat voort. Men kan onmogelijk de auto's verbieden en opnieuw beginnen. Dr. Van Hui ten zegt: „Ik heb slechts enkele be dragen tegenover elkaar gezet. Wat hiermee wordt aangetoond is, dat wij in de sfeor van de personenauto economisch onvoordeliger uit zijn dan wanneer zij alleen maar open baar vervoer zouden hebben. Daarbij heb ik nog niet genoemd: de aan schaf van auto's, nu al 390.000 per jaar, wat ruim f 1,8 miljard bete kent. Waar het in feite om gaat, is dat ondanks al deze fabelachtige be- Dr- Van Huiten is directeur van het urbanisatieproject aan de European Cultural Foundation, een organisatie, die zich bezighoudt met de problemen, waarmee onze samenleving in de toekomst te kampen krijgt. iijn taak is coördineren van wetenschap, hel bij elkaar brengen van wetenschapsmensen uit Europa en Amerika en hen te laten studeren op de toekomst in de stedelijke samenleving. Hij voorziet toenemende spanningen, aanpassingsproblemen en geweldige conflicten, wijst erop, dat er de komende dertig jaar in de Europese steden honderd a tweehonderd miljoen mensen bijkomen; vraagt zich af wat de gevolgen zijn van onze groei-economie, met steeds meer buitenlandse arbeiders voor het vuilste en smerigste werk, terwijl anderzijds steeds meer bejaarden uit ons land in de zuidelijke landen gaan rentenieren. Toch beschouwt hij de groei van de steden, met een opeenhoping van aggressie. niet zo negatief als veel bestuurders doen. Hij gelooft, dat in de steden de conflicten alleen eerder de kop op zullen steken. In bijgaand artikel beperken wij ons tot het openbaar vervoer, waaraan volgens dr. Van Huiten veel te weinig aandacht wordt besteed. In het programma van de P.P-R. zijn verscheidene van zijn ideeën omtrent „gratis openbaar vervoer" opgenomen. Voor zijn huidige functie was hij vier jaar hoofd van het sociaal-economisch onderzoek van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en daarvoor vier jaar wetenschappelijk medewerker aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. In deze functie verrichtte hij onderzoekingen over de binnenstad van Amsterdam. 'Jeroen <jio in <Jc jubiloummaand si enkele rcis-prijs cnilh ile loiucie r i'Jl nto» op de avonden dragen, de transportbehoefte slechts 550 op de 1000 inwoners te weten de autobezitters in zekere mate wordt bevredigd. „U wilt openbaar vervoer in een duidelijk gunstige concurrentieposi tie brengen ten opzichte van het rijden in een eigen autootje. Waar moet uiteindelijk het geld vandaan komen?" Dr. Van Huiten: „Het financieren is inderdaad het kardinale punt. Het anders kanaliseren kan alleen via de belastingen. Dat kan een heffing zijn op inkomen of op bebouwde grond waarde. Bij het onderzoek in het gewest Londen koos men voor het laatste. Uitgerekend werd, dat men daar voor gratis openbaar vervoer als belasting in plaats van 1/9 moet gaan betalen 1/7 van de geschatte bebouwde grondwaarde. Het voor deel hiervan is, dat je de transport kosten toeschuift aan hen die ze veroorzaken. Bijvoorbeeld: „Als Am sterdam straks zijn metro heeft, dan profiteren de Bijenkorf. C en A en V en D er geweldig van. Zi.i krijgen er tienduizenden bezoekers bij. Alen zou dus kunnen zeggen, dat zij en de grote kantoren en fabrieken ver antwoordelijk zijn voor een groot deel van de transportbehoefte. Dat zij daar dan ook een evenredig deel aan bijdragen, lijkt me redelijk." 150.000 doden Wat is haalbaar? Dr. Van Huiten is realistisch genoeg om in te zien, dat hoogstens een rem op de toenemende drukte op de wegen bereikbaar is. Maar zelfs een groei van 2.5 miljoen auto's tot 5 miljoen in het jaar 2000 (i.p.v. 7,5 milj.) noemt hij al meege nomen. „Als je alleen al bedenkt, dat de komende dertig jaar 150.000 mensen in het verkeer zullen wor den gedood. Ik vind dit een ontzet tend essentieel element. Al die ellen de in zoveel gezinnen en de enorme kosten die dit met zich mee brengt". Om de economische gevolgen van gratis openbaar vervoer volledig te overzien zal een uitvoerig en diep gaand onderzoek noodzakelijk zijn. In New York heeft men vorig jaar bij wijze van proef de Fifth Avenue (acht banen) „de Kalverstraat van Kritiek is doorslaggevend de wereld" voor het particuliere afgesloten. Een onderzoek omzetstijging bij de warenhuizen. Van de°152 winkels en boetieks stemden slecht 18 tegen de maatregel en van de 26 grote bureaus waren er zeven te gen. Hij vervolgt: „Ik heb jaren geleden eens gepleit voor afsluiting van de Dam. Dat zou in Amsterdam een ongelooflijke verkeersoplossing zijn. Dan praat Ik nog niet over stank, geluidshinder, irritatie. Er is toen niet op gereageerd." In Stockholm houden de planologen meer rekening met het openbaar vervoer dan in ons land gebeurt. Gaat men een voorstad bouwen, dan wordt eerst de spoorlijn aangelegd. Daar bouwt men het winkelcentrum en de woonwijken omheen. In Run corn, een vier jaar oude plaats bij Liverpool, thans 20.000 inwoners, straks 100.000 heeft men vanaf het begin het openbaar vervoer wil len bevorderen. Het centrale element in de stad is een hooggelegen weg, die uitsluitend voor het openbaar vervoer toegankelijk is. Het stadsbe stuur ziet als grootste probleem, dat in de toekomst groepen autobezitters ook van die weg gebruik willen maken en politieke druk gaan uitoe- Hoopgevend noemt hu de regeling zoals de NS heeft getroffen voor bejaarden, de plannen die in Dord recht bestaan om op zondagen het openbaar vervoer gratis te maken en het onderzoek in Den Haag om tot tariefsverlaging te komen buiten de spitsuren. Maar de kritiek heeft duidelijk de overhand. Dr. Van Huiten: „Neem de Schiphol- lijn. Het is zeker dat die economisch rendabel is. Maar de regering blijft wachten. In de toekomstnota gaat Verkeer en Waterstaat alleen maar in op de wensen van de autobezit ters. Men legt door de bouw van ongelijke kruisingen en nieuwe we gen noodverbanden. Maar eens moet je daarmee vastlopen. Neem Lely stad. Zelf heb ik een auto. op een spoorlijn moet worden gerekend. In de nota is het een P.M.-post. wat de indruk geeft, dat wij de lijn tot 2000 wel kunnen vergeten. Er wordt mo menteel uitsluitend gesproken over het afbreken van openbaar vervoer, opheffen van lijnen, inkrimpingen bij streekvervoer. DEN HAAG Tüdcns atletiekwed- "rijden in Den Haag werden weer goe- prestaties geleverd door Leidse at leten. Vooral op de 400 meter. Cor Kan tor (A.V. Holland) werd bij de heren ede in een mooie tijd van §0.5 sec. Pauw werd bij de B-heren derde 51.7. De finale In de D-klasse werd een Batavenaangelegenheid. A. van Tol werd eerste in 54,1 sec. J. v. Niekerk derde in 55.1, K. Hooge- booni vierde in 56.2 en D. van Aken zesde in 56.8. De 800 nieter jongens A werd een mooie overwinning voor Gert Ooms in 2.02. R. Sloos (Holl.) werd 4e in 2.10.1. Verdere opvallende prestaties kwamen van W. van Riei die 6.26 m versprong en op de 100 meter 11.7 noteerde. Cle mens van Rooden beëindigde z'n 1500 meter met een straatlengte voorsprong en kwam tot een tijd van 4.13.8. Marjan Bruinsma (juniore A) werd 4e in het verspringen met 4.85 ni. Wilma Neuteboom i meisje B) k.\aiu tot 1.45 hoog wat 'eer een goede pres tatie genoemd kan worden. Uitslagen: Heren C: 1 B. Pauw (Holland) 11.6. 3 W. v. Niet (Bat.) 11.7. 1500 meter C/D: 1 C. v. Rooden (Bat.) 4.13.8. 4 A. v. Velzen (Bat.l 4.24.7. 6 C. Vergeer (Bat.) 4.31.8, 9 A. Ravens- bergen (Bat.) 4.48, 10 H. Berkhout (B.) 4.49.6. 400 m. C: 3. H. Zuidema (Holl.) 52.7, J. v. Rooden (Bat.) 56.8. Hlnk-stap-sprong: 3 J. v. Niekerk 11.98 meter; 800 meter: jongens A: 1 G. Ooms (Bat.) 2.02. 4 R. Sloos (Holl.) 2.10.1, 9 P. de Wit 2.32.5. 300 m. jongens B: 2 L. Mooyman (Bat) 39.1. 6 E. Evenleens (Holl.) 40.3. Polsstokhoog heren A: 2 H. v. Noort (Bat.) 3.50. heren D: 1 T. Brusche 2.70. Hoog jongens A: 2 T. Brusche 1.60. Hoog Meisjes B. W. Neuteboom 1.45. Ver: W. Neuteboom 4.18 m. Meisjes A: M. Bruinsma 100 m. 13.7, ver 4.85 m., kogel 7.95 m. Dames: Hester de Boo 100 m. 13.8, dis cus 18.60 m. Els Wink ver 4.76, 100 m. 13.6; kogel .08. Margriet Boot 100 4.18 i 5.26.8. Wies i Britsum 1500 meter: EXAMENS Voor het examen mid delbaar onderwijs lichamelijke oefening zijn geslaagd: mej. M. Boll, Hlllegom, mej. ,T. L. Dompeling, Wassenaar, mej. J. C. M. Storm, Den Haag. mej. D. Fijten. -s-Graven- zande. mej. C. G. A. Gcerllngs. Noordwlj- kerhout, mej. A. G. V. Heffen, Den Haag. SUSKE EN WISlKEs De kale kapper LUCKY LUKE: De bootrace op de MissJslppi lOM MAIRIE'ANN: Goud 5n de olie 0ffm^rurDe:m-0\^ ST MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau Tass heeft zich in een be richt uit Lissabon krachtig gekeurd te rn de benoeming van mr. J. Luns tot cretaris-genernal van de NAVO. „De leiders van de NAVO en liet Pentagon n blyk van hun voortdurende min achting voor de publieke opinie In do rereld", aldus Tass. „Het nieuwste be wijs daarvan is de benoeming tot secre taris-generaal van de NAVO van ,J. Luns, de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, die bekend staat om zijn langdurige en nauwe verbonden heid met het Portugese regime. Het ls bekend, dat Portugal een land is dat koloniale misdaden heeft verheven tot status van officiële politiek", aldus Over de vrijdag geëindigde NAVO- raad schrijft Tass dat het slotcommu niqué „geen concreet antwoord geeft op de jongste initiatieven van de Sovjet- Unie. die gesprekken over vermindering van troepen en bewapening in Midden- Europa heeft aangeboden". Het opzet telijk vaag geformuleerde communiqué toont dat de houding van het bondge nootschap tegenover de belangrijkste internationale problemen "onveranderd blijft, aldus Tass. Een Afrikaanse bevrijdingsbeweging heeft eveneens kritiek op de benoeming van minister Luns tot secretaris-gene raal van de NAVO. Het kantoor in Al giers van de „bevrijdingsbeweging van Guinea-Bissao en de Kaap Verdische eilanden" (PAIGC) sprak in een com muniqué van „een '~n temeer voor de bezorgdheid, ja vrees van ons volk en de volken van Mozn bique en Angola ten aanzien van de NAVO, de voor naamste steunpilaar van de fascistische regering van Portugal in haar koloniale genocideoorlogen tegen Afrika". „Minister Luns staat bekend als een goede vriend van Portugal en is drager van de hoogste onderscheiding van dat land", aldus de PAIGC. „Nog veront rustender in zijn benoeming is de me ning die hij erop na houdt over de Por tugese koloniale politiek, de oorlog en de aggressiedaden van de Portugese re gering tegen Afrika en het gebruik van NAVO-wapens door Portugal tegen on ze Afrikaanse volken". Markten Opstandleider van Reggio gearresteerd ROME (Reuter) Een van de meest gezochte mannen in Italië, Francesco Franco, is door de Italiaanse politie gearresteerd n a drie maanden lang „voortvluchtig" te zijn geweest. Franco, een 40-jarige fascist naar eigen zeggen die de leiding zou hebben gehad van een verbitterde acht maanden durende opstand in de Zuidi- taliaanse stad Reggio di Calabria, werd zaterdagavond in Rome gearresteerd ondanks pogingen van een menigte jon geren, hem te ontzetten. De arrestatie van Franco geschiedde toen hij een verkiezingsbijeenkomst in de open lucht bijwoonde van de neofascistische Itali aanse sociale beweging, de MSI, op een plein in Rome. COOP. VELUWSE EIER VEILING BARNE- VELD BARNEVELD, 7 Juni - AANVOER: 324.000 STEMMING: Vlot. PRIJZEN (In guldens per 100 stuks): eieren van 51-52 gram 6,80-7.55; 56-57 gram 8,00-0.25; AMSTERDAM. HANDEL: rundere BARNEVELD, runderen 4,20- kg lev. gew.): Ie kwal. 3,60-3.75; 3e kwal. VEEMARKT ROTTERDAM ROTTERDAM. 7 juni - AANVOER: totaal 1377. slachtrunderen 1056, varkens 321. PRIJZEN: slachtrunderen per kg 5,40-6,00 (extra kwal.) 4.90-5,35 (le kwal.) 4.40-4,70 (2e kwal.) 4.15-4,30 (3e kwal.); varkens per kg lev. gew. 2,24-2,26 (lc kwal.) 2,22-2,24 (2e kwal.) 2,18-2,22 (3c kwal.); slieren per kg 4,00-5,35: worslkoeien per kg 4,15-4,30; slacht- zeugen per kg 1,76-1.86: zware varkens per kg 2,03-2,08. MARKTOVERZICHT (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen ruimer - lui- .duur - prijshoudend, varkens groter - vlug 1225-1525; 2-Jarige paarden lii 675-990; hitten 900-1325; oude 1700; slachtpaarden per kg i slachtpaarden per kg gesl. gew. HANDEL: matig.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15