STAPHORST PROBEERT TE LEVEN MET POLIO f44.- f25.- LTS ers bouwen huizen Burenhulp groeit uit tot dure grap Dominee is niet thuis Nooit thuis 8Dagen kris-kras door Nederland Uniek experiment in Volendam Koe valt uit hemel Vraag naar het NS- zomermenu 6.25 7.25 overleden J JIATEHDAG 5 JUNI 1971 LU1DSE COURANT PAGINA 7 STAPHORST Dwars door Staphorst raast een snelweg. Het is een produkt van de twintigste eeuw. De weg verbindt noord met zuid, een wereld met een wereld. Onder de autoweg door kruipt de oude rijksweg, die Staphorst scheidt van Rouveen. Een wereld wordt van een wereld gescheiden. Voor het oog zijn ze aan elkaar gegroeid, maar de werkelijkheid is anders. „Want Staphorst is Staphorst en Rouveen is Rouveen", zegt dominee J. Geersing, gereformeerd vrijgemaakt predikant van Rouveen. En dat is dat, Staphorst is conservatief, Nederlands Hervormd, en tegen poliovaccinatie (tenminste een belangrijk deel). Rouveen is Gereformeerd, modern, en vóór preventieve geneesmiddelen (tenminste een belangrijk deel). Staphorst, enkele maanden geleden op onzalige wijze in het nieuws gekomen (is er een andere manier voor Stap le horst?) heeft met berusting die tol Ij aanvaard die de gruwelijke ziekte eis- te: Vier dode kinderen. 33 voor korte re of zeer lange tijd gehandicapte kinderen. ,,Je merkt het niet meer. Het is als steen in de vijver. Op een gege- moment is het water weer vlak", zegt ds. Geersing. „De bevolking van Staphorst heeft de polio-explosie aanvaard als een lot dat over je kwam. Zij hebben het ervaren als iets dan uit de vaderlijke hand van God kwam", zegt Staphorst's loco-burge meester Harm Wassebalie, wethouder en veehouder. Geen wrok dus. Geen onbegrip. Geen machteloos vloeken. Want de Heer heeft gegeven en de Heer heeft genomen. Harm Wassebalie, zachte zangerige ;ej item, verweerd gezicht, zwarte, ietwat ;cl wiekte stropdas in een pak dat eens het zondagse pak was. maar door de combinatie van veehouder en wethou- der ontdaan van alle glorie: „Stap horst heeft zich hersteld van de affai re. De eerste weken hadden we bedui dend minder toeloop. Het Restaurant Waanders aan de Grote Weg had het lang niet zo druk als normaal, maar dat is nu weer hersteld. Grotere be drijven hebben het ook gemerkt. Ik sprak met de directeur van De Brink, één van dc grootste heteluchtverwar- mingsfabrieken in Nederland. Hij zei mij dat hij tijdens de polio-explosie vriendelijke groeten kreeg, zeg maar lievet opdrachten, om de eerste tijd niet langs te komen. En in die tijd kregen wij telefoontjes van architec ten en bouwondernemingen om af spraken te annuleren. Juist de grote bedrijven die veel werk naar buiten hadden, hebben echt schade geleden. Maar ook dat is nu volledig her steld. Wat toerisme betreft: Van camping houders hoor ik dat hun campings ai weer volgeboekt zijn. Zo'n polio-ex plosie kweekt emoties bij de mensen, ook bij mensen die het beter konden weten. Van Staphorst ging een schrik beeld uit. HARM WASSEBALIE We hadden een ambtenaar hier op de secretarie die naar Bilthovcn verhuis de in verband met een promotie. Hij werkte op het stadhuis daar en toen kreeg hij een telefoontje van een vrouw. Die had een grote verhuiswa gen uit Staphorst in haar straat ge zien en vroeg nu of niet heel Biltho- ven onderzocht moest worden. Het was wel heel toevallig dat ze net hem aan de lijn kreeg. Een tweede voorbeeld. Er werd hier niet zo bar ver vandaan, een vergadering gehouden van onderwij zers. Daar werd verteld: Staphorst is een middeleeuwse plaats met horigen en lijfeigenen. Ze hebben er zelfs een landheer die over het dorp regeert. Hoe komt dat verhaal nu tot stand' Eigenlijk is het komisch. Hier was namelijk tijdens de polio-toestand een arts van het ministerie die Landheer heette. Toevallig zat er een oud-Stap horster op die vergadering. Die kon het uitleggen. Ze hebben toen wel gelachen'. Explosie Wassebalie verwacht veel van de snelle weg door zijn dorp die dezer dagen een nieuw viaduct erbij heeft gekregen. „Zoals de polio een explosie was. zo zal de ontsluiting ook een explosie betekenen voor Staphorst. Harm Wassebalie constateert geen wrok in zijn dorp. „Eerder verslagen heid". Wat gebeurt er nu als Staphorst weer een polio-explosie krijgt? Wassebalie: „Medisch gezien is Stap horst nu behoorlijk beschermd tegen polio, omdat het hevigste polio-virus hier een paar maanden gewoed heeft. Staphorst had tijdens die explosie bij na 2200 kinderen onder de 18 jaar die niet ingeënt waren. Van de 2200 zijn er nu 1450 gevaccineerd. Er zijn er dus 750 die niet ingeënt zijn en ik vermoed dat dit percentage dolvl-óver- en komt met daj van het aantal ou ders dat op principiële redenen tegen vaccinatie blijft. We hebben alle ou ders verschillende keren gewezen op de vaccinatie, maar de ouders van die 750 kinderen hebben niet gerea- De man die belette dat alle kinderen van Staphorst gevaccineerd werden, dominee P. J. Dorsman, preekt nog elke zondag over een god der wrake. Op de kansel spreekt hij van zwavel en verdoemenis. Aan de hand van Mattheus (9:12). „Zij die gezond zijn hebben geen geneesheer nodig, maar zij die ziek zijn", houdt hij zijn ge meentenaren voor dat preventieve ge neesmiddelen, zoals vaccinatie, ingaan tegen de bedoeling van de Heer is. Is Dorsman nog steeds populair? Wassebalie: ..Dc affaire heeft in elk geval aanleiding gegeven tot interne spanningen. Zo is de Heer De Rede lijkheid. hulppredikant in Nieuw-Leu- sen, hier vlak bij, geschorst als lande lijk voorzitter van de M. Eioema Stichting. Dit is een zending van een Schotse kerk die een Hollandse afde ling heeft in Staphorst. De heer De Redelijkheid is waarschijnlijk ge schorst. omdat hij de mensen heeft opgeroepen zich te laten inenten. Hij is van dezelfde kerk als Dorsman. Dat 85 pet. van de kinderen nu ingeënt is, is voor een belangrijk deel aan hem te danken. Trouwens ook aan de open brief van ds. Geersing (zie later red.)". Staphorst wordt niet denigrerend be handeld door de omliggende gemeen- DOMINEE GEERSING ten? Wassebalie: „Integendeel. Het contact is juist intenser". Zijn er mensen weggetrokken uit Staphorst? Wassebalie: „Niet veel. Een paar ge zinnen in de dorpskern trokken tij dens de explosie tijdelijk weg. Ze zijn weer terug. Dat heeft even kwaad bloed gezet bij de plaats waar ze kwamen. Zo trok een gezin naar Urk, wat de bevolking daar niet leuk Is Staphorst een plezierige plaats om te wonen? Wassebalie: „Ik ben natuurlijk niet objectief. Het is een slecht jong dat zijn eigen nest bevuilt. Maar ik zeg: Ga maar de dorpskern in en vraag het aan 20 mensen. Wij trekken veel buitenstaanders aan. Zo woont Abe Lenstra hier in een bungalow. Stap horst groeit. Een paar weken geleden hebben we grond verkocht voor twintig bungalows. Een eerder project was binnen een week verkocht. We kun nen ook als we willen. 120 bungalows kwijt. Zelfs in de tijd van de polio groeide het aantal aanvragen in de vrije sector van mensen van builen. Ze waren niet afgeschrikt". Is er iets positiefs gekomen uit de Wassebalie: ..Er is een denkproces op gang gekomen. Wat er uit komt is De ouders van de patiënten kampen met enorme kosten. Hoe wordt dat opgevangen? Dure grap Wassebalie: „Er zijn twee fondsen. Het Dorsmanfonds heeft al vier ton en is bedoeld voor directe hulp. Het Na- wijn-fonds (genoemd naar de burge meester van Staphorst) heeft 72.000 gulden. Dit geld is bedoeld voor de nazorg. De gelden komen van kerken en van particulieren. Er wordt geen berpep gedaan op de algemene bij standswet Financieel zullen de mensen ffterlopig niet in moeilijkheden ko men, maar het wordt wel een dure grap. Of dit vol te houden is, is een vraag. Er zijn patiënten die hun hele leven verpleegd moeten worden". Drs. J. Geersing, gereformeerd vrijge maakt predikant te Rouveen. is de tegenspeler van ds. Dorsman geweest zoals Rouveen het omgekeerde is van Staphorst. Zelfs de woningen van bei de dominees weerspiegelen de tegen stelling. Woont ds. Geersing in een riante bungalow met open zachtglooi- ende terrassen, ds. Dorsman heeft zich teruggetrokken in een kolossaal, nors huis uit het verleden. Ds. Geersing heeft in een open brief de stellingen van collega Dorsman aangevallen. De apostel Mattheus en Timolheus zijn uit hun eeuwenoude graven ge haald in een theologisch duel over de vraag, is inenten toegestaan? Ontleent Dorsman aan Mattheus de autoriteit om de ouders die hun kinderen laten inenten te verwijzen naar het eeuwi ge vuur, Geersing wijst op Jozeph die ook zijn voorzorgsmaatregelen nam voor de zeven magere jaren en citeert TIM. 4:4 „want alles wat God geschapen heeft is goed en niets daar van is verwerpelijk als het met dank zegging aanvaard wordt". Ds. Geersing, rustig formulerend, on merkbaar overgaand in de intonatie- toon van de kansel, legt zijn benen over een stoel. „Staphorst is nooit in paniek geweest. Dc mgnsen daarbui ten waren doodsbenauwd een stap te zetten hier. Daarnaast hebben de persmedia geen goed gedaan. En ds. Dorsman is helemaal verkeerd bena derd. Zo heeft de onderwereld van Amsterdam hem bedreigd. „Lelijke moordenaar, we zullen jou in de hel vagen. „Hij is achtervolgd en heeft stapels brieven gekregen waarin hij uitgevloekt werd. Do mentaliteit in Rouveen is anders dan in Staphorst. Wij zijn modern, zij conservatief. Er is overigens geen rivaliteit. Je merkt niet veel meer van de polio. Het is als een steen die in een vijver geworpen Nog 750 kinderen zijn niet ingeënt. is, maar nu is het water weer vlak". Hoe worden dc ouders van de getrof fen kinderen behandeld? Geersing: „Zij zijn geen paria's. Het is sans rancune. Dat is maar goed ook. Wil je dc mensen bereiken dan moet. je geen harde middelen gebruiken. Eerder bewogenheid. Ik heb Dorsman in die nare tijd bezocht. Maar ja, hij woont in Staphorst en ik in Rouveen. Hij is hervormd en ik gereformeerd vrijgemaakt. We hebben weinig con tact. We zijn twee mensen die allebei gestudeerd hebben, maar we hebben geen contact. Zijn patroon van denken is voor mij niet te volgen. Ten aan zien van de andere kerken ley,en zij in een getto. De ouders ziin natuurlijk de zaak niet vergeten. Er is verdriet en pijn Ik heb hen benaderd met mijn open brief. Men zei van die brief „de telefoon zal roodgloeiend staan." Maar het eerste telefoontje moet nog komen. Ik weet zeker dat de brief besproken is en gelezen, herlezen". „Hier loopt geen mens op zijn kop. Een verandering in gedachten kan geslachten duren. Als je eenmaal in de greep van die geest bent, dan kan dc zaak trillen op zijn fundamenten, maar voor men geestelijk omslaat, moet er meer gebeuren. De mensen hebben gehandeld uit principiële over tuiging en het kost ontzaglijk teel moeite die te doorbreken". Dubbeltoon Het sombere herenhuis van ds. Dors man wordt beschaduwd door een reus achtige boom. Een druk op de bel geeft een verrassing. Men verwacht het geluid vart een klepel en een klok, maar een elektrisch apparaat laat een melodieuze dubbeltoon los. Een meisje, in vol Staphorster-ornaat. blozende» wangen, een levende reklame voor, £im of „Bezoek Holland nu" doat Nee. de dominee is niet thuis. Wanneer hij komt? Weel ik niet. Vanavond? Weet ik niet. Vanmiddag? Weet ik niet. Komt hij wel thuis? Ja. hU komt wel thuis. Ds. Dorsman is niet te bereiken. Een .snelle rit door de buitenwijken leert dat Staphorst ook een moderne kant heeft. Fraaie huizen, prijzige bunga lows. Een dorp om fijn te wonen? JAN KOESEN Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. -v voordelig uit met NS (Van een onzer verslaggevers) I VOLENDAM Eigenlijk vinden ze het helemaal niet zo leuk als ze eraan I herinnerd worden, dat zé nog maar gewone LTS'ers zijn. Ze voelen zich vol- i leerde bouwvakkers. En terecht, want er zijn er al, die meer dan duizend stenen per dag „wegzetten" en op zo'n dagproduktie mag menige oude rot I trots wezen. De zestien jongens om wie het gaat. zijn al enkele maanden bezig met een uniek experiment: een leerlingenbouwplaats. Die plaats bevindt zich in Volendam, waar de zestien, onder leiding van bun leermeesters .1. Molenaar (timmeren) en J. Buijsman (metselen) thans de laatste hand leggen aan een I 'complex van twintig woningwetwoningen. De huizen worden gebouwd in opdracht I van de woningbouwvereniging „De Vooruitgang" in Volendam, onder verantwoor delijkheid van een aannemingsbedrijf en de Slichting Vakopleiding Bouwnijverheid. BURBUSAY (Reuter) In Burbusay. a plaatsje in de Venezolaanse staat Trujillo. heeft een koe dezer dagen bij aantal kerkgangers een schok van ferbied ontketend, door tijdens een dienst plotseling uit de lucht te komen allen. Het dier was, zich van goed noch kwaad bewust, al grazend het tot op de grond reikende kerkdak opgeklauterd had zich tegoedgedaan aan graspol- lcn, waarvan het hoogbejaarde dak in ruime mate was voorzien. Daar dit gras kennelijk het enige was wat de zaak jntact had gehouden, voelde de koe na i paar polletjes de grond onder zich verdwijnen en werd, toen ze tusen het kerkvolk terecht was gekomen, prompt aangezien voor een teken des hemels, werd niemand gewond en de koe r gauw weer bovenop, aldus de kerkelijke autoriteiten in Burbusay. Volkstuindersbond De heer P. Visser heeft gistermiddag tijdens een receptie in Scheveningen afscheid geno- men van het Alg. Verbond van Volks- hiindersverenigingen in Nederland, na jaar de voorzittershamer van het verbond te hebben gehanteerd. Familiebezoek op bouwplaats vergroot arbeidsvreugde De leerlingenbouwplaats van Volen dam is eigenlijk een nieuwe vorm van bedrijfsopleiding, die zeer waarschijn lijk ook elders in ons land snel navol ging zal vinden. In principe kunnen de l.t.s.-leerlingen alle bouwwerken op dergelijke wijze uitvoeren, op voor waarde dat er een belangrijk stuk vak werk te maken valt. De te bouwen één heden mogen voorts niet te groot zijn vanwege de overzichtelijkheid en om dat de bouw anders te lang zou gaan Apart Het bijzondere aan zo'n leerlingen bouwplaats is ook, dat de l.t.s-ers een apart contingent woningen bouwen, dat afzonderlijk wordt toegewezen aan dc Stichting Vakopleiding Bouwnijverheid. De twintig woningwetwoningen in Volendam zullen tot grote vreugde van B. en W. dan ook niet in mindering worden gebracht op de normale contin genten die aan de gemeente zijn toege- Van groot belang bij de leerlingen- bouwplaats is de keuze van de aanne- mer. Hij is juridisch verantwoordelijk voor alles wat op de bouwplaats ge- 1 Kwaliteit Behalve dc normale woningen komen ook andere bouwwerken, zoals clubhui zen, dorpshuizen, jeugdgebouvven, elc. in aanmerking om door l.t.s.-ers te wor den neergezet. De ervaring met de bouwplaats in Volendam heeft al ge leerd. dat er werk van hoge kwaliteit wordt afgeleverd. Eén van de bestuursleden van de wo ningbouwvereniging is daarover uiter mate tevreden: „Ze wedijveren met el kaar om de prijs voor het knapste werk, het is een soort gezonde prestatiezucht De door het architectenbureau J. Martini in Groningen ontworpen wo- ningwetwoninen ondergingen voor of tijdens de bouw enkele speciale veran deringen. soms zelfs belangrijke verbe teringen. met de bedoeling de l.t.s.-ers aan een zo groot mogelijke oefening te Ook geroutineerde bouwvakkers, die zo nu en dan eens een ambachtelij ke blik werpen op de bouwplaats van de „beginnelingen", hebben grote waar dering voor de prestaties van de jonge- Eén hunner: „Je kan wel lachen af en toe. Ze zijn enorm trots op hun werk, maar dat willen ze niet laten merken. Er was een jongen uit Volendam. Zijn moeder had gezegd dat ze zou komen kijken, maar dal wou hij liever niet, uit vrees in de maling te worden genomen. Toen zijn moeder tóch naar de bouw plaats kwam. werd ze langs alle wonin gen gevoerd en overal moest ze met eigen ogen aanschouwen welke voeg haar zoon had afgestreken of welke balk hij precies had gesteld". De lei isters alle< Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van x voordelig eten bij NS de afwerking van metsel en timmer- werk, de leerlingen moeten ook tonen, j dat ze alle op een bouwplaats voorko- j mende problemen onder de knie heb- ben. Zo werden ze ook op de vingers j gekeken bij het opzetten van de schaft- I Voorts worden de werkboekjes van I de jongens regelmatig gecontroleerd. De j leermeesters moeten ervoor zorg dra- I gen. dat iedeeen afwisselend werk I krijgt toegewezen, hetgeen de kwaliteit van het werk alleen maar ten goede j komt. Alles valt. zo'n beetje onder de controle: het maken van trappen en kasten, maar oolc de properheid van de bouwplaats zelf. De jongens ruimen de bouwplaats regelmatig op, zodat nie- j j mand er zijn nek hoeft te breken. I Restauratie j Op grond van het duidelijke succes I I van de leerlingenbouwplaats hebben B. en W. van het buurtstadje Monniken dam inmiddels een plan in studie ge nomen om dezelfde l.t.s.-leerlingen in j te schakelen bij de broodnodige restau- ratie en sanering van de oude binnen- 1 stad. pe jongens zelf zijn daarover laaiend enthousiast. Een restauratie is i immers het summum van vakmanschap, j i En de vreugde wordt nog vergroot, als ie hele familie zo af en toe eens komt j kijken hoe vaardig je al bent met troffel i en voegspijkerI Mei gerechtvaardigde trots poseren de zestien lts'ers. die in Volendam als leerobject twintig huizen bouwen. Het karwei is op een oor na getrild. voordelig v 'CZr uit met NS -jongeren Ceorg Lukacs zien weinig meer YVD-jt ien wei in liberalisme DALFSEN (ANP) Naar de mening van de heer D. N. M. van Wees, dc voorzitter van dc Liberale Jongeren organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) „biedt dc toekomst het libera lisme weinig perspectief". De uitslag van dc* verkiezingen heeft, naar zijn oordeel, alle hoop dat de VVD I ooit zal uitgroeien tot "n grote volkspartij doen wegvloeien. De heer Van Wees sprak vanmorgen op het JOVD-zomer- congres, dat in Dalfsen wordt gehouden Hij concludeerde dat de VVD bij de afgelopen verkiezingen heeft gefaald. Het moet worden betreurd, dat de VVD zich niet heeft los gemaakt van de confessionele partijen en niet volledig I onafhankelijk de verkiezingen is inge- BOEDAPEST (AFP-ANP) Dc Hon gaarse marxistische filosoof Gcorg Lu kacs is gisteren in Boedapest overleden, zo meldt het persbureau MTI. Hij wag 88 jaar. Lukas heeft een belangrijke rol ge speeld in de Hongaarse politiek. Hij maakte in 1919 deel uit van de rege ring van de radenrepubliek onder Bela Kun, vluchtte na diens val naar Wenen en leidde daar het tijdschrift Kommit- nismus. In 1956 had hij een actief aandeel in de Hongaarse opstand en werd hij minister van Cultuur onder Nagy. Toen de opstand was neergesla- gen werd hij naar Roemenië gedepor- j teerd. Het jaar daarop mocht hij terug I naar zijn land, waar hij sindsdien tc- I ruggetrokken leefde.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7