HARRY HORST 3Als 14-jarige kreeg hij ^al aanbiedingen van Nederlandse topclubs Zoeterwoudse Rijwieltochten: wintig jaar gezondheid in 't lijf Katwijkse Jan van der Plas Koos v. d. Geest heeft amper tijd om uit te puffen PAGINA 5 partij gaat worden, maar ook al om de mensen aandachtig en goed te laten fietsen. Wie deze lijd het dichtst bena dert krijgt het minste aantal strafpun- ten. Uit Brabant en Noord-Holland zullen de er ook zijn; voornamelijk in NRTU-verband. ook he Zoeterwoudse comité is bij deze Ned. Rijwiel Tour Unie aangesloten Die van-verre-komers starten een sterrit in hun eigen woon plaats en komen zich in Zouterwoude alleen afmelden. Hun wacht een ge lijke beloning, want de prestatie mag er bepaald wel zijn. GEEN PEULESCHIL Meer dan de helft van de deelnemers komt van buiten Zoeterwoude. Ze ver kneukelen zich al bij de gedachte, eens een lekkere afstand te kunnen rijden. Want een traject zo groot als dat van Leiden naar de Moerdijk mag je toch geen peuleschil noemen. Er zijn vreem de vogels onder, heel stugge fietsers vaak. Zoals een paar ritten geleden die jongeman Haalboom uit Bennekom bij Veenendaal. een verre sterritrijder en stapelgek op medailles en op alles wat daarop lijkt, 's Morgens vroeg had hij thuis nog meegelopen in een wandel tocht en zondagsavonds kwam hij zich in Zoeterwoude na de rijwieltocht om half elf afmelden. Het was slecht weer, maar hij wilde niet blijven slapen want zijn moeder wist van niets. Dus staple hij om elf uur maar weer op de fiels en trapte door de nacht op hui6 Een routecommissie kan het ook te bont maken. Eens was in de puzzel een pastorie opgenomen waar de fietsers van de huishoudster vragen. Na een man of tien werd de pastoor, die juist aan 't knappen van een uiltje toe wa» zo kwaad dat hij de deur verder gesl^Jf ten hield. De reacties van de huishouw ster zijn niet bekend geworden. Koos van der Geest, hoeksteen van de Zoeterwoudse rijwieltochten. heeft zelf maar éénmaal meegereden. Dat was in 1 054. toen hij met zijn toekomstig# vrouw metéén kletsnat regende Maa» dal was eind juli Morgen is het an ders. Mocht u onbedaarlijk zin hebben in een kostedijke fietstocht (en waarom zou dat niet /.o zijn): u kunt morgen nog terecht bij Het Centrum of bij het Don Boscohuis. Afgezien van de me», daille, het fietsvlaggetje en hel flesf# frisdrank beloont u zichzelf met een heerlijke dag. „We hebben steeds voldane klanten en veel waardering. Je kunt de mensen iets van ons mooie land met zijn ver rassingen (het vorig jaar nog een ooievaarsnest) laten zien. Die tevre denheid stimuleert ons als comité weer en zo hou je dit werk best TON PIETERS Zaalvoetbal is sedert de ingebruikne ming van de Northgo-sporthal de snelst aan belangstelling groeiende sport van Noordwijk. Er zal in tiet nieuwe seizoen een tweede divisie van de afdeling Leiden gaan draalen, waarin onder meer Van Rooyens Au tomatiek die recentelijk de Leidse kampioen LDWS versloeg en voor ft juni a.s. Nederlands kampioen DIO Nijmegen heeft uitgedaagd. Het is derhalve interessant aan de heer Van der Horst een concrete uit spraak over zaalvoetbal te ontlokken, mede gezien het feit, dat in Noord- wijk in tegenstelling tot in Leiden r ook. standaardspeler (spelers van eerste en tweede elftallen) zaalvoet ballen. Dat is evenwel uiterst moei lijk. Van der Horst zaalvoetbalerva ringen beperken zich tot de gooi- en smijtpartijen in Hazerswoude en Hon- selersdijk „en dan hoeft het voor mij Hij is er niet expliciet tegen, hoewel hij gevaren voor spelers, en vereni ging ziet en het altijd een surrogaat van veldvoetbal blijft vinden. Er die nen dan wel aan een paar voorwaar den te worden voldaan. Ten eerste dient het trainingsprogramma voor het voetbal niet te worden aangetast. Vervolgens moet het zaalvoetbal in dienst staan van het veldvoetbal en tenslotte is het meest belangrijke, dat men in een wedstrijd begrip en ont zag voor een tegenstander heeft. „Ie mand heeft een grootse prestatie gele verd als hij bijvoorbeeld Anton Marijt heeft lamgelegd. Dan is het vaak: van dik hout zaagt men planken en daar komen ongelukken van". De rode draad in de betoogtrant van de nieuwe Noordwijktrainer is even wel het begrip „Samenwerking" en het daarmee in nauwe mate samen hangende begrip „inspraak". Want in spraak krijgen de spelers, zowel die van de standaardelftallen als van de jeugd, in volle mate. zo lang het maar in het belang van het elftal Is. Indivi dualistische geesten zullen worden overtuigd van het feit. dal ze zich beter in dienst van het elftal kunnen stellen: door praten, recht voor z'n raap. En dat moet een hele geruststel ling voor Noordwijk zijn. (Advertentie) Th. J. v. d. Heiden lid van de Nederlandse Vereni ging v. Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a Ijlden Telefoon 23405. KATWIJK Jan v.d. Plas. de 17- iarige Katwijker. die al vier jaar interlandervaring achter de rug heeft, staat op 10 juni in Zeist voor de belangrijke slotetappe in het schif- tingsproces van het jeugdplan Neder land. Veertig kandidaten dingen dan naar zestien plaatseri voor het UEFA- kugdelttal. „In één wedstrijd moet ik me waarmaken. Men kent je natuur lijk al. maar heb je een off-day dan ben je weg. Er komt veel geluk bij". Jan v.d. Plas, ex-aanvoerder van de 14-15-jarige oranjehemden, belangrij ke schakel in het team van 16-17- jarigen is beslist geen anonymus in het KNVB-centrum Ajax. Feijenoord en ADO staken drie jaar geleden al hun voelhorens uit in de Katwijk: Patrijsstraat. Het gevogelte dat n dolgraag het betaalde voetbalpark willen binnenvliegen, liet zich tc nog niet vangen. „Bij ADO en Aj kon ik zo een kosthuis krijgen, m. als 14-jarige ben je toch nog veel jong. Ik hoop nu via een plaats bij UEFA-jeugd alsnog in aanmerking komen. Dring ik niet door tot dat elftal dan is het nog geen ramp. Ik geloof niet dat ze je zomaar verge- van 1.78 meter, heeft, om niel plotse ling in het land der onbekenden en vergetenen verzeild te raken, alvast van clubtenue gewisseld. Hpt ver trouwde oranje van vierdeklasser Katwijk werd opgeborgen en maakte plaats voor het blauwwit vaii Quick Boys Vorig jaar had ik al willen overstappen, maar ik was juist iets te laat met overschrijving Een achter stand heb ik niet opgelopen, al voet balde ik met Katwijk natuurlijk op een veel lager niveau, maar we had den een vrij technisch elftal met goe de trainers. Ik heb al mijn eigen spelletje kunnen spelen Meestal had ik een vrije opdracht. Dan moet je echt wel improviseren. Het nadeel is misschien geweest dat ik geen concur rentie heb gehad. Ik was de enige linksbuiten". Al te gebonden aan die linkerwing is Jan niet. Bondstrainer Jan Brouwer plaatste het veelzijdige talent beurte lings in zijn schakellinie en in het hai't van de verdediging' „Je loopt meer risico, maar je ziet alles aanko- Met het oog op blessures is zo'n cen trale opstelling heel wat minder kwetsbaar dan een plaats in de aan val, te meer daar v. d. Plas. timmerman van beroep („Ik werk de hele dag hard, er komt veel sjouwwerk bi) kijken. Eens in de veertien dagen Interlanddebuut voor 25.000 mensen train ik in Zeist en tweemaal per week voor de club. Erg vermoeiend, zodat ik meestal al omtien uur naar bed ga") zich graag op de solotoer beweegt. „Ik dribbel dan met de rech tervoet en schiet met de linkervoet. Omdat ik de bal goed weet af te schermen, werkt dat op de tegenstan- balcarriére van Wim Rijsbergen ko- gelmatig voor dat ik tegen de grond wordt benaderd") werkt Jan v. d. Plas andere kant van het veld. Dat gebeurt ook in wedstrijden van Katwijk. Meestal laat ik me dan gaan en raak ik uit mijn spel. Doen ze het een of twee keer dan lach ik in me zelf. maar komt het de hele wedstrijd voor. Ik heb nog veel te leren. Niet alleen beheersing. Er zijn daarnaast nog wel een aantal tekortkomingen. Natuurlijk heb ik veel geleerd. Zo is me gezegd dat ik de eerste vijf minu ten moet zien uit tc vissen hoe mijn iegenstander i* Links- of rechtsbenig. Ik vind het Jeugdplan Nederland een goed systeem. Er zou eigenlijk ook een elftal voor 12-13-jarigen moeten komen, zodat jongens meteen als ze van school komen kunnen worden ge selecteerd. Ten koste van de studie hoeft het niet te gaan. Ik ben nooit blijven zitten en pas ben ik weer geslaagd voor een examen". De voet balcarrière van Wim Rijsbergen co- piërend („Alleen zou ik nooit naar een club als PEC gaan Ik zou alleen ingaan op een aanbieding van een eredivisieclub Ik heb nog een kleine hoop dat ik de komende weken nog wodt benaderd") werkt Jan v.d. Plas trefzeker aan zijn voetbalimago De tiende Juni zal leren of bet jubi- leumtoernooi, waarin hij kortgeleden speelde in het Duitse Hannover, ai dan niet een afscheid zal zijn van de internationale velden, waarop hij vier jaar geleden met een vrij indrukwek kend decor zijn debuut maakte: „Mijn eerste interland speelde ik tegen Duitsland voor 25.000 toeschouwers. De eerste helft had ik nog behoorlijke last van plankenkoorts. Wat wil je? Volksliederen, die gespeeld werden, zoveel mensen op de tribunes, die verschrikkelijk fanatiek waren. Ach teraf doet je het wat vreemd aan, dat men zo zit Ie gillen. JAN PREENEN. 19-kATEHDAG 5 JUNI 1971 ZOETERWOUDE Het heeft er alle schijn van als de hogedruk- I millibaren maar in de goede hoek blijven zitten dat de makers van de ■Zoelerwoudse Rijwieltochten opnieuw gelijk krijgen: de eerste zondag van l juni is het goed weer. Ook morgen, 6 juni, ais de „sterrit" (de benaming vanaf het begin al prettig in de volksmond lag) voor de twintigste |keer aan honderden liefhebbers zoveel inspannende ontspanning brengt, an der Geest glundert wie heeft Koos van der Geest ooit niet glunderend gezien? „Iedereen vindt dit zomerfeest geweldig. We wisten deden enkele jaren geleden toen we de „sterrit' 'bepaalden op die eerste zondag van juni. Het weer maakt dan de beste kans om redelijk (e zijn en bovendien is het voetbal net achter de rug, zodat niemand be- Iboeft thuis te blijven." Op je dooie akkertje puzzelend door Hollands vette dreven van der 'n trainer die Noordwijk Ben van Duyl moet doen vergeten NOORDWIJK „Op de eerste plaats stel ik mij ten doel het vertrouwen i de spelers te winnen. Zonder dat vertrouwen is samenwerking niet mo gelijk en zonder die samenwerking blijven ook de resultaten uit". Aan het woord is Harry van der Horst, per 1 juli oud-oefenmeester van het Roe- lofarendsveense DOSR en de zater dagmiddagvierdeklasser Katwijk, en nieuwe trainer op die datum van za terdag-topclub Noordwijk. Aan het woord, uiterst beheerst en doordacht •Is iemand die zeer zeker van zijn Spelers krijgen inspraak zolang het in 't belang is van het elftal werk gezien (onlangs in de wedstrijd tegen nog „zijn" Katwijk vrijwel voor hel eerst negentig minuten lang), maar een trainer beschikt over zijn informaties. „Bovendien neem ik aan, dat collega De Vroet Anton Marijt, Albert Spaanderman en Jaap van Kesteren niet voor niets in zijn selec ties heeft gekozen en gehandhaafd" in het van nuchterheid getuigend com mentaar. Dezelfde laconieke houding spreekt uit „ik moet het eerst nog zien" ol de vraag wat hij zonder een prof te worden Anton Marijt denkt te gaan aanvangen. Erg eenvoudig zal het de eerste tijd niet zijn. Van de basisformatie van vorig jaar zullen zeker drie (Jaap van der Niet, die naar Monnikendam ver huist, Marcel Kuijpers, die met top voetbal is gestopt, en Kees Karstens, die overschrijving rtpar UVS heeft aangevraagd) en misschien wel vijf spelers (Anton Marijt en de meester op het middenveld Dick Heemskerk, die nog steeds met de naweeën van een in de kampioenswedstrijd bij Zwart Wit opgelopen blessure tobt) aan het begin van het *71-T2-selzoen yeen acte de présence meer geven. En dat betekent alles bijeen, dat het grootste deel van d** achterhoede en middenlinie vernieuwd zal moeten worden. Er staan natuurlijk al men sen te dringen om de opengevallen Hans Plaat/.er en een Hans West geest. alsmede Constant Smit zich al gelijke ingreep succesvol te laten ein digen kost tijd. Zie PSV maar eens. Uit dit ■oogpunt is het afhouden van (je boot te begrijpen, wanneer er naar 'n prognose voor 't komende seizoen wordt gevraagd. „Na een jaar of drie kan gezegd worden, dat er een homogeen elftal is ontstaan mits alles bijeen blijft en juist daarmee heb ik de laatste tijd nogal eens pech gehad". Het streven is er concreet gesteld op gericht een gelijkwaardig resultaat te behalen aan datgene wat er in het afgelopen jaar is bereikt. stag en na een uitstapje via Boskoop achtereenvolgens van de diensten van de nu in Katwijk wonende trainer. Het wordt nu alleen Noordwijk. maar hij is overigens (nog) niet van plan te verhuizen; daarvoor heeft zijn dochter een te grote vinger in de pap. Waarom nu één club. Daar zijn een aantal factoren voor aan te voeren en al die factoren leiden tot de conclusie, dat het bij een topclub (waartoe Noordwijk zeker wordt gerekend) niet mogelijk is een tweede vereniging aan te doen is, maar wel. dat het nu tijd niet het feit, dal het fysiek niet meer te dien is, maar wel, dal het nu tijd wordt meer tijd voor het gezin vrij te maken. Bovendien zijn twee vereni gingen zijns inziens slechts dan opli- maal te dienen, wanneer de eisen niet te hoog liggen. Een hoger geklasseer de club dient nu eenmaal verder te reizen en heeft de tactische spelont- wikkeling veel meer als een geïnte greerd deel van de training geaccep teerd; de spelers zijn veel kritischer. Alles bijeen eist een eersteklasser meer aandacht dan een vierde-klas- Zeldzaamheid Overigens is de aflossing van de trai- nerswacht in de loop der tijden bij de voetbalvereniging Noordwijk een zeld zame zaak geworden. Ben van Duyl. van oorsprong UVS-er, heeft de rood- broeken uit de badplaats zo'n vijftien jaar gediend. In die tijd is promotie op promotie gevolgd en een lange serie voorafgaande kampioenschappen brachten Noordwijk op hel ■huidige punt: na Zwart Wit tweede in de afdelings-eersle klasse en met Zwart Wit het technisch meest begaafde team van het zaterdagvoetbul. Het is voor Van der Horst dan ook geenszins eenvoudig om Ben van Duyls resultaten te doen vergeten en gelukkig is memand meer van overtuigd, dan de heer Van der Horst /.elf De beide heren kennen elkaar reeds geruime tijd zeer goed en heb ben elkaar leren waarderen. Van der Horst; „Van Duyl was altijd een bij zonder knappe speler en de resultaten bewijzen ook dat hij een knappe trai ner is. Hij heeft wel degelijk veel uit hel materiaal gehaald. Men heeft al tijd gefeegd, dat Zwart Wit het Feije noord van de zaterdag was, maar daar heeft het ook tot dit seizoen geduurd voor dat er iets te vieren viel en in de loop der jaren zijn daar ook wel trainers met een grote naam ge- Materiaal aanwezig Het materiaal is bij Noordwijk, zijns inziens evenals bij Zwart Wit wel degelijk aanwezig. Hij heeft Noordwijk slechts weinig aan het HARRY VAN DER HORST en ASC werd het weer DOSR. „Maar het materiaal daar was wat uitge bloeid. Er waren enkele goede spelers naar elders vertrokken en mede daar door is het het laatste jaar bij DOSR wat kwakkelen geweest". In die tijd trainde de heer Van der Horst ook zaterdagclubs: SIZO, ARC'. Die Haghe en Katwijk profiteerden Deze doordachte zekerheid wordt ge waardeerd. In Katwijk en in de Veen. Van dat laatste was de informele re ceptie j.l. zaterdag na de wedstrijd tussen oud-DOSR en .jong-DOSR een treffend bewijs. Vele geschenken mar keerden het afscheid van een trainer, die in zijn beginjaren negen jaar bij de Veners verbleef en in die jaren een band tussen DOSR en hemzelf smeedde; een band. die later niet ver broken bleek, latei' toen het nodig En dat was dan enkele maanden gele den. Van der Horst had al toegezegd zijn zondagvoetbalwerk bij ASC te vervolgen, toen het bestuur van DOSR bij hem kwam met de mededeling: we hebben wel moeilijkheden en geen trainer. De toch wel aan de Veners verknochte Van der Horst ging over-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5