„De Kleine Wereld' „Het lijkt misschien Spielerei maar het is 'n doodernstige zaak Leen Matze voorzitter af LEIDSE AGENDA DOKTER C. DE IAGEE LEGT PRAKTIIK NEEE PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 JUNI 19 Zaterdag 5 juni Micro-theater, Veslerstraat: Imperium speelt een-acters. Aanvang 21.00 uur. Kon. Nederlandse Maatschappij voor j Tuinbouw en Plantkunde. Excursie naar Zuiderpark Den Haag. Vertrek per trein om 9.05 uur. De Lakenhal. Heden daagse contructieve kunst in België. Zwembad Poelmeer Schoolzwemwed- j strijden. 9.45-12.00 uur. (te. 22806) tot 15-6 cnhal: (lel 32641). uin: (tel. 34241) :eopend van allerlei gebruik LEIMUIDEN Maandag zal de echtgenote van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mevr. Klaa- sesz. de nieuwe kleuterschool „De Kleine Wereld" in Leimuiden openen. Zij zal dat doen door het wegtrekken van een doek. zodat de naam van deze school zichtbaar wordt. Ofschoon de bouw nog niet helemaal klaar is. zal de school dan officieel geopend worden. Het lo kaal dat klaar is, werd al gedurende dc laatste maand gebruikt. Men is bezig met het bouwen aan dc tweede faze: een tweede lokaal en een speellokaal. De architectuur van deze kleuter school mag bijzonder genoemd worden. Architect De Bruin uit Wassenaar heeft met de hem ter beschikking staande middelen een zeer sfeervol en „open" gebouw gecreëerd, waarin het prettig is voor de kinderen om er te vertoeven. Het lokaal heeft geen plafond, maar een open kap, zodat er een ruimtewer king ontstaan, waardoor hetbenauwen- de van vier muren is opgeheven. De speelplaats, ontworpen door mevr. Rom mel mag als zeer apart worden geken merkt. De traditionele zandbak is ge wijzigd en heeft nu de vorm van een speelfort. Voor de kinderen is er ook een loofhut, waarin ze kunnen spelen. Daarnaast is er een grasveld, zodat niet de gehele speelplaats uit tegels bestaat. Dat alles op ongelijk niveau. De Stich ting R-K. Onderwijs voor Leimuiden e.o. heeft hiermede de eerste faze van haar plannen af. Doordat in vroeger jaren het kindertal van Leimuiden en Rijnsaterwoude niet groot genoeg was om een zelfstandige r.-k. kleuter school in beide gemeenschappen te heb ben, werd de kleuterschool toen ge bouwd op de grens tussen deze twee gemeenten. Nu de situatie daarin is veranderd, achtte de Stichting het noodzakelijk dat beide gemeenschappen een eigen kleuterschool zouden krijgen in de betreffende woonkern. Ofschoon de oude school nog maar pas 10 jaar oud is, was de toestand dermate urgent dat ook de gemeentebesturen van Lei muiden en Rijnsaterwoude de noodzaak daarvan inzagen en hun toestemming en medewerking verleenden om er ver andering in te brengen. De hierboven geschetste situatie betreffende de kleu terscholen geldt in gelijke mate voor de basisschool. Daarbij komt dat het ge bouw van de basisschool is afgekeurd. Maar de plannen voor nieuwbouw van de basisschool zijn al in vergevorderd stadium, zodat het over enkele jaren ook voor de grotere kinderen niet meer nodig zal zijn om grote afstanden af te leggen om op school te komen en er dan een mooi en prettig leefbare school binnen de woonkern van Leimuiden zal staan. Ook voor Rijnsaterwoude zal de huidige situatie zich gaan wijzigen ten gunste van de gemeenschap. Nog pas 1 is een fijne nieuwe school voor kleuters van Leimuiden vereniging Hazerswoudse Boys! Gister avond heeft hij tijdens de ledenver gadering van de V. en A.V. „Hazers woudse Boys" in de kantine in het gemeentelijk sportpark zijn functie neergelegd. Maar.Leen Matze mag dan een hamer hebben neergelegd, hij kreeg er ook wat voor terug! De KNVB. afdeling Leiden, kwam met een on derscheiding opdraven en de leden brachten hun dank niet alleen met woorden, maar ook met een geschenk tot uitdrukking: een Zaanse klok! Zijn echtgenote, mevrouw D. Matze-Cok, werd tijdens een dinsdagavond jongst leden gehouden bestuursvergadering in haar woning aan Gemeneweg 6 al dank gebracht. Zij kreeg een klok annex hygro-, baro- en thermometer. Leen Matze, een van de oprichters van Hazerswoudse Boys, had 28 jaar zitting in het bestuur. Sedert 1949 leidde hij de club als voorzitter. Daarnaast was hij sedert 1947 ter reinconsul. maakte nog zo'n vijftien jaar deel uit van de technische (elftal) commissie en beheerde even lang de administratie van de kantine. Me vrouw D. Matze-Cok, in Hazerswoude- dorp bekend als een voorvechtster van de gemengde zangvereniging Zang en Vriendschap en op grond van deze activiteiten hiervoor onlangs beloond met een koninklijke onderscheiding. legde met haar man haar functie bij Hazerswoudse Boys neer. Zij was in I de eerste vijftien jaar van het bestaan van de club bijvoorbeeld een geweldi- I ge gastvrouw, wanneer de bestuursle- het erelidmaatschap L. Matze bij zijn afscheid den van de Hazerswoudse Boys i Gemeneweg 6 kwamen vergaders Reservemateriaal, gebruikt tijdens wedstrijden (shirts bijvoorbeeld), zorgde zij ruim 25 jaar. vorige week heeft het gemeentebestuur de goedgekeurd. Binnen enkele jaren het medewerkingsbesluit tot stichten heeft zowel Rijnsaterwoude als Leimui- van een kleuterschool in Rijnsaterwou- den eigen en nieuwe scholen. RKX: „De langst Leidschendam blijkt een aantrekke lijke bouivput te zijn voor gebouwen, die tot nu toe in nabuurgemeenten raste grond onder de versteende platvoeten hebben. Zo is er in het ziekenhuis Sint-Antoniushove, dat Bezoekuren ziekenhuizen ehalve ig van i 14.30- vrij. dag geer ling (all< wo, do t van 15.00-15.15 Dlaconcssenhuis: dagelijks 11 tot 12, 1U5 tot 2 en 7 tot dagelijks klas alle dagei 2de klas: alle en van 18.45-19. •f half twaalf. lfl^is'ao3; 2de" Baby's en klc Psychiatrisch ziekenhui OEGSTGEEST E 16.45-17.4S 'uur-, zaterdai half 5; longkllnlek i beneden 16 Jaar géén alf 5; revalidatiecentrum: dins iderdag van 7 tot 8 uur e zondag van half 3 tot half LEIDEN-WASSEN A AR „Toen ik van dc HBS kwam was het een slechte tijd, Delftse ingenieurs stonden in Den Haag als conducteurs op de tram. Het was de tijd waarin de autobus en de personenwagen opkwamen en men zei dat de Spoor wegen hun tijd gehad hadden. Toen ben ik hierin gekomen. Maar andersDe heer F. C. Wieder jr (60) uit Wassenaar, nu directeur van de N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. Brill (e Leiden, had zich toen vage voorstellingen gemaakt van een studie in Delft en een baan aan het spoor. Hij wil kennelijk voorkomen dc indruk te wekken dat hij sinds hij de HBS verliet op het verkeerde spoor gelopen heeft. Hü zegt daar om: „Publiceer dat nou maar niet allemaal. Ik reis veel: ben kort geleden nog naar Australië geweest. Daardoor ga je de dingen ruimer zien. terwijl er toch veel ingenieurs zün die in hun vak geweldig knap zijn maar die toch maar zo'n beperkt wereldje hebben". Zilveren anjer voor conserveren van trams Dat de jonge Wieder bij het spoor wilde, kwam doordat hij al heel vroeg' „die be langstelling" had. En hoewel hij ruimer horizonten kent. is die belangstelling hem in de meest actieve zin bijge bleven. Zozeer zelfs dat prins Bernhard hem vrijdag 25 juni in het paleis op de Dam te Amsterdam de zilveren anjer zal uitreiken wegens „het stimuleren van belang stelling voor het verzamelen en conserveren van rijdend trammaterieel uit de tijd van de stoomlocomotieven". Al bijna veertig jaar bestaat de Nederlandsche Vereeni- ging van Belangstellenden in liet Spoor- en tramwegwe ien. Een vereniging met nu ?o'n 3.000 leden. Natuurlijk is daaronder ook al heel lang de heer Wieder. En hij was een van degenen die de be langstelling voor spoor- en tramwegwezen een actiever karakter wilde geven. Niet langer alleen maar lezingen aanhoren, dia's kijken, foto's en lectuur uitwisselen of ex cursies houden naar het Spoorwegmuseum waar geen enkele machines en geen enkel rijtuig bedrijfs klaar is. Nee: zoals in het buitenland, zou er ook hier een rijdend museum" moeten komen met bedrijfsklaar ma terieel in „historisch verant woord" milieu. Tot dat doel werd, met de heer Wieder als gangmaker, de „Tramwegstichting" opge richt. die thans 600 contribu anten en zo'n 100 stuks ma terieel heeft; authentieke Alles of niks De heer Wieder vertelt daar over: „Zes jaar geleden werd de Rotterdamse Tramweg Maatschappij opgeheven. Die reed voornamelijk op de ei landen. Ze had nog een groot deel van haar materieel staan. Voor veertig mille konden we het krijgen: alles of niks. We hebben toen de contribuanten erop laten in schrijven. Dan moesten ze natuurlijk nog wel een nota riële actie tekenen in de geest van: Deze wagen is van mij maar ik laat ge bruik en onderhoud ervan over aan de Tramwegstich ting". Alle materieel wordt nu in Hellevoetsluis zeer zorgvuldig gerestaureerd en weer bedrijfsklaar gemaakt. We hebben er zelfs een lijntje Naar Vlotburg. Er is al over gereden. Anders dan het smalspoor op de eilanden heeft onze toeristische tram weg HoornMedemblik nor- maalspoor. We rijden er met materieel van de Gooise Stoomtram. Een locomotief kregen we van een suikerfabriek in Roosendaal, die de machine uit het Gooi had ovei'geno- men en nu zelf op diesel overging. In Hoorn hebben we een hele technische in stallatie waar we zelfs wie len kunnen afdraaien. Die hebben we overgenomen van de Gelderse Tramwegmaat schappij. Vorig jaar hadden we er soms dagen met vier a vijf honderd passagiers. En om dat het reizigersaanbod te groot werd, hebben we zelf een aantal lokaalspoorrijtui- gen nit Duitsland opge haald. bedienen". Veel geld „Deze liefhebberij kost na tuurlijk veel geld en we ver keren dan ook voortdurend in financiële nood. Het provin ciaal bestuur van Noord-Hol land heeft ons subsidie voor de tramweg Hoorn-Medem- blik aangeboden. En van het Prins Bernhard-Fonds Hetzelfde fonds waarvan ik hu de zilveren anjer krijg crijgen we f20.000,voor jen Romney-loods in Helle voetsluis". De heer Wieder, die als lid van de verkeerscommissie van de gemeente Leiden mèt de Kamer van Koophandel pleitte voor het behoud van de Blauwe Tram. signaleert met voldoening het ailve Die wagens moesten door de douane. Als je het verslag van die reis hoort: avontuur zonder eind! Het lijkt misschien allemaal spielerei. Maar het is een doodernstige zaak. We rijden niet met botsautootjes maar met volwassen treinmateriecl. We rijden op een baan van de spoorwegen. Dat is heel griezelig, want als je een ongeluk veroorzaakt, lean je wel uitscheiden. We hebben het personeel zelf op geleid: machinisten, treinge- leiders en conducteurs. Ma chinisten en treingeleiders worden door de NS geëxami neerd. De conducteurs niet. De treingeleiders moeten bij overwegen met de vlag voor de trein uitlopen en ze moe ten ook de wissels kunnen Een van de symptomen daar van in de onmiddellijke om geving is het openen van een tramverbinding door de HTM tussen Den Haag en Leid- schendam-'noord. „rijdend muséum" weiden we nog wel eens uitgelachen. Het vereist dan kracht om door te zetten. Ik geef lei ding aan deze zaak en het leuke is, dat je overal mee te maken krijgt: gemeenten, provincie, waterstaat, spoor wegen.. die dingen doe ik allemaal. Het is moeilijk om bij zoveel menselijke geaard heden de zaak bijeen te hou den. Ik ben blij dat ik een groep leuke medewerkers heb. die allemaal precies zo denken als ik. Ik zie die zil veren anjer dan ook mede als een blijk van waardering voor hun werk". Maar waardoor wordt die belangstelling in feite be zield: is dat nu niet de hang naar romantiek of een vleugje sentimentaliteit? Sfeer „Het is niet de belangstelling voor een stoomtram maar voor het railbedrijf en het is moeilijk te zeggen, waar daarin het meest boeit. Is het de ritmiek, de vaste lijn, die er in zit of de stoom. Misschien is het de combina tie van die dingen. Maar vast staat dat mensen die dit hebben niets anders denken of doen. Overigens slaagt dit werk pas in een tijd, dat er behoefte is aan de sfeer-van- J. Bakker. vanaf 1913 een heilzame plaats heeft aan het Oosteinde in Voorburg. Eind 1972 zal dat afgelopen zijn. Het Voorburgse Oosteinde zal dan ver ruild worden voor het Leidschexi- damse terrein tussen het straten- kwartet Heuvelweg, Houtduiflaan, Patrrjslaan -en CruttolaaxiHet be tonnen ziekexxhuisnestje in deze Vogelbtturl;' waarvoor sedert augus tus vorig jaar driftig bouwstenen worden aangedragen, werd door onze fotograaf op gepaste luchtwijze in. al zijn nog tijdelijke onvolledig heid vastgelegd (foto links). Op de foto wordt de oostgevel van het ziekenhuis weergegeven. Eind 1972 moet het complex gereed zün, waar mee zo'n slordige achtendertig mil joen gulden gemoeid zal zijn. Daar staan echter 340 comfortabele zie kenhuisbedden en een modern in gericht behandelcentrum tegenover. Een andere nieuwkomer (foto on- Nieuwe vaste grond onder versteende platvoeten der) is het gebouw van het Bedrijfs pensioenfonds voor het Bagger bedrijf, dat in Den Haag zo klein be huisd was, dat het tot verhuizing naar Leidschendam besloot. Het nieuwe pand aan de Veurse Achter weg biedt echter zoveel ruimte, dat een belangrijk deel verhuurd zal worden. Dit ten gerieve van de af- I deling telefonie van de PTT, die daar onder dak zal komen. Het ge- I bouw zal dit jaar gereed zijn. LEIDEN Een geliefde huisarts in Leiden gaat zijn praktijk neerleggen. Na 44 jaar te hebben geleefd met wel en wee van een groot aantal Lcidse gezinnen gaat dokter G. A. de Jager in verband met zijn leeftijd afscheid nc- Er is een comité gevormd, dat hem een afscheidsreceptie en een geschenk gaat aanbieden als dank voor het vele wat hij in de loop der tijd voor de pa tiënten deed. De receptie is op vrijdag 2 juli van half vijf tot zes uur in hel Hooglandse Huys. Het afscheidscomité bestaaat uit: H. van Weizen, voorzitter, Lekstraat 89. telefoon 21433, W. van Veneliën, penningmeester, De Sitlelaan 113. telefoon 23979, dr. J. G. Bazuin, mej. M. M. Doedens, KI. de Fey s J. G. Frielink, W. de Geus, ir. M. P Schutte, en mevr. v. d. Tuijn. Het comi té heeft een rekening bij de Algemene Bank Nederland in Leiden (postgim van de bank 9013). Dokter De Jager vestigde zich. nadat hij korte tijd had gewerkt in het volkssanatorium in Hel lendoorn en het Coolsingelziekenhuis ii Rotterdam, in 1927 als huisarts in Lei den. Dokter De Jager heeft verscheidt! ne functies gehad. Hij is o.a. voorzitter van het Leidse ziekenfonds Boerhaavt geweest, penningmeester van de Maat schappij voor geneeskunde, en lit het bestuur van het Leidse kraai

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4