Eén langgerekte recreatielong in noordoostelijk Zuid-Rolland Binnen afzienbaar aantal jaren te verwachten: Groene hart opgevreten door grote zand honger Vakantiebezigheden van één leidster afhankelijk Bijna akkoord fusie van kruisverenigingen De Zijl onverbiddelijk voor degraderend PSV Moedige redding met armband beloond LEIDSE COURANT Jn de Zevenhovense polder, gelegen tussen Zevenhov de ontzanding worden begonnen. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENHOVEN Tengevolge van de nauwelijks te stillen „zandhonger" zal binnen een afzienbaar aantal jar enin noordoostelijk Zuid-Holland één langgerekte hier en daar door wat polderland onderbroken recreatie- long ontstaan. Deze conclusie is te trekken nadat bekend is geworden dat zowel bij Bodegraven als bij Zevenhoven een gebied van tezamen ongeveer 475 ha. polderland in water zal veranderen, zoals wij gisteren reeds meldden. In verband hiermede kan ook gebracht worden het grote ontzandihgsproject, dat momenteel te Reeuwijk jn uitvoering is. Gratis concerten orgel en beiaard te Voorschoten VOORSCHOTEN De eerste uitvoe ring van een serie „Orgel en Beiaard"- concerten in de Dorpskerk wordt gege- op maandag 7 juni a.s. 20.00 uur. Het orgel zal dan worden bespeeld door Henk Walvaart. Na de pauze zal Addie de Jong, beiaardier in dienst van de ge meente Voorschoten, het carillon be- Deze zeldzame combinatie van con certuitvoering voor orgel en beiaard is ontstaan in 1965 toen de bevolking een prachtige beiaard aan de gemeente schonk. Sindsdien heeft het gemeente bestuur besloten deze concerten gratis te doen geven. Dit jaar kan men een keuze maken uit vijf voorstellingen, die elle in de Dorpskerk worden gegeven. Tijdens de pauze wordt belangstellenden de gelegenheid gegeven met de musici van gedachten te wisselen. De andere vier voorstellingen worden gehouden op maandag 21 juni, met Frans Tersteeg, die beide instrumenten be speelt; maandag 5 juli. met dr. H. C. de Jaspere uit Leiden, als organist en Addie de Jong als beiaardier; maandag 19 juli, met Addie de Jong, die deze avond zo wel een orgel- als beiaardconcert zal geven en 16 augustus, met Annie Blan- kenstein uit Leiden aan het orgel en Leen 't Hart aan de beiaard. B. EN W. LEIDERDORP: ..Parkeerterrein niet aangelegd voor Kamsteeg" LEIDERDORP „Kamsteeg moet niet denken, dat het parkeerterrein voor zijn deur daar voor hem is aangelegd". Dat ongeveer is de achtergrond van het voorstel dat B. en W. van Leiderdorp aan de raad doen om de parkeerplaats aan het garagebedrijf tot wederopzeg ging te verhuren voor f 100.per Indertijd is door de gemeente aan de Van der Valk Boumanweg bij Garage Kamsteeg in het plantsoen een parkeer plaats aangelegd. Deze is alleen te be reiken via het garageterrein. In ver band met de verkeerssituatie bij de kruising met de Persant Snoepweg een andere oplossing niet mogelijk. Het gevolg is, dat de parkeerplaats voornamelijk door het garagebedrijf wordt gebruikt. Dit voortdurende ge bruik houdt het gevaar in, dat he garagebedrijf op den duur door verja- ringsrecht blijvend gebruik van he terrein zou kunnen krijgen. Om dit t< voorkomen zijn B. en W. met het gara gebedrijf tot de verhuring overeengeko- Twee weken vol plezier lopen gevaar LEIDEN „Als ik niet heel snel leidsters krijg, gaan dit jaar de vakan tiebezigheden niet door". Verdrietige woorden van de heer P. van Adrichem van het r.-k. Comité Vakantiebezighe- Deze woorden alarmeerden honder den moeders in Leiden. De heer Van Adrichem: „Dat heb ik wèl gemerkt aan de paniekerige telefoontjes die ik de laatste tijd krijg. Allemaal komen ze haast op hetzelfde neer; „Man dat kun je toch niet doen, je dupeert daarmee meer dan 800 kinderen". En niet alleen de kinderen. Ook hun moeders zouden het een kleine ramp vinden als die twee weken vakantiebezigheden ineens niet door zouden gaan, want voor de moeders betekent het twee weken van de lange zomervakantie verlost zijn van hun spruiten. Bovendien weten de moeders dat de kinderen goed verzorgd zijn door leid sters die verantwoordelijkheid kunnen dragen. En om die leidsters gaat het dit jaar nu juist: ze zijn er niet. Het comité heeft nog vijftien gewone leidsters no dig en een hoofdleidster. Die hoofdleid- MEISJE GEWOND Auto rijdt door na aanrijding KATWIJK De 14-jarige G. de V. uit Rjjnsburg werd in de Rijnstraat ter hoogte van de begraafplaats ca. 16.30 uur aangereden door een haar achterop komende auto, die na haar gepasseerd te z(jn, te scherp naar rechts uithaalde. Het meisje kwam hierdoor In aanraking met de auto en viel. Politie en eerste hulp waren spoedig aamvezig. Het slachtoffer is per zie kenauto naar het ziekenhuis vervoerd voor een onderzoek. De auto, naar oog getuigen verklaarden uit Duitsland af komstig. is echter doorgereden. ALPHEN AAN DEN RIJN B(j Radio Peitenburg in de Van Dlanders- loostraat te Alphen if. in de nacht van donderdag op vrjjdag voor een bedrag van 4700,aan bandrecorders en ver sterkers uit de etalage ontvreemd. De inbrekers zyn vermoedelijk de winkel binnengekomen aan de zyde in de Koe- kenbakkerssteeg. er is er nnog iet Heresingel. Erg jammr, want ene kring hangt het doorgaan van alle vakantiebezigheden af. „Het is gek", verteldt de heer Van Adrichem, „maar vroeger kreeg je meisjes bij bosjes, die als leidster wilden fungeren. Zij vonden het gewoon leuk om met de kinderen mee te gaan. En volgens mij is het ook heel erg leuk. Je ziet dat de kinderen heel veel plezier hebben. Ikzelf vind de uitstapjes die we dit jaar gaan maken eigenlijk ook nog leuk voor ouderen. Ze kunnen er zelf ook nog veel plezier aan beleven. Nee het lijkt mij beslist geen straf om als leidster mee te gaan. Ik dacht dat er wel moeders waren, die een paar dagen vrij konden maken. Het is toch niet zo'n toer, zeker niet als je je eigen kinderen ook mee kunt nemen. En als die kinderen dan voor een gul den per dag, tochtjes maken naar Duin- rell, Noord wijkerhout, Avifauna: ge woon te veel dingen om op te noemen. Nee, ik verwacht eigenlijk veel aan meldingen nu. Moeders van kinderen, die meegaan zijn welkom als leidster, dubbel welkom eigenlijk. Want zij zijn ook voor de andere kinderen moeder lijk. Zij kunnen zich opgeven bij de heer P. van Adrichem, Roodenburgerstraat 35, tel.: 30501. Accommodatie van RCL in de Bloemercl kost 1.5 miljoen LEIDERDORP De accommodatie die de voetbalvereniging RCL binnen kort krijgt op het nog in aanleg zijnde sportpark de Bloemerd gaat ruim een half miljoen gulden kosten Aanvankelijk gaf de kostenbegroting van de Grontmij een eindbedrag te zien van 550.000 gulden. Er is geprobeerd zoveel mogelijk be zuinigingen te verkrijgen door het ver werken van goedkopere materialen. De bouwkosten zijn daardoor terugge bracht naar 507.000 gulden, zonder dat de grootte of het karakter van het ge bouw is aangetast. Het definitieve bouwplan omvat: A: een achttal kleed- en wasgelegenhe den (vier velden);, B een tweetal kleedruimten voor de scheidsrechters; C: een materiaalberging voor de voet balclub en eenzelfde ruimte voor ge meentewerken (tuingereedschap) en de schoolsport; D CV-ruimte; E EHBO-ruimte; F: bestuurskamer; G- recreatiezaal van circa 8.5 x 16 m., met bar, keueken en opslagruimte. Binnen het vetomlijnde gedeelte op bovenstaand kaartje zal het grootste ge deelte van de recreatielong zijn situering vinden. Bovenaan (1) de plaats waar het recreatiegebied bij Zevenhoven zal worden ontwikkeld. Dit sluit bijna recht streeks aan op de Nieuwkoopse plassen (2), die op hun beurt weer aansluiting geven op het gebied waar Bodegraven zijn recreatiegebied heeft gesitueerd (3)- De pijl onder (4) verivijst naar de Reeuwijkse Plassen, die niet op het kaartje staan, maar zo dicht bij het recreatieplan Bodegraven liggen, dat ze de recrea tielong compleet maken. Het recreatiegebied ten noorden van de gemeente Bodegraven, dat 175 ha. weidegrond omvat sluit topografisch in het zuiden büna aan op de Reeuwükse Piassen. In het noorden grenst dit ge bied aan de Nieuwkoopse Plassen, die bU Noorden weer aansluiting geven op uhet recreatieplan by Zevenhoven. Een preciese begrenzing van dit laatstge noemde gebied is nog niet te geven. Wel is bekend dat achttien landbouwers allen in de Zevenhovense polder hun landerijen hebben verkocht. In Zevenhoven is de eigendomsover dracht begin van dit jaar al definitief geregeld. Nadat de betrokken agrariërs in de Zevenhovense polder reeds vorig jaar een voorlopig koopcontract hadden getekend, werd de koop onlangs defini tief. Eigenaars van het 300 ha. grote weidegebied zijn de fa. Broekhoven te Zeist een onderneming, die gespecia liseerd is n zandwinning en de N V Noorden-Zevenhoven, eveneens een par ticuliere onderneming, die o.m de be vengrond een winstgevende bestemming gaat geven. Exploitatie Naar is medegedeeld ligt het in de be doeling, dat het projet bij Bodegraven waar het gemeentebestuur bijzonder in genomen mee is, tot ontwikkeling wordt gebracht onder supervisie van het pro- Meer zoeken naar contact met leden OEGSTGEEST Weinige leden wa ren gisteravond naar het Kruisvereni gingen Centrum aan de Lijtweg te Oegstgeest gekomen om er de jaarver gadering bij te wonen. Dit nam echter niet weg dat tijdens de gedachtenwissc- ling die er ontstond wellicht de basis werd gelegd om de leden meer bij het Kruisvcrenigingswerk te betrekken. Zo werden o.m. onderwerpen als drugge bruik. geslachtsziekten en van trimmen aan de orde gesteld. Voor wat betreft het druggebruik be staat er al een vrij goede voorlichting op scholen, maar aan de werkende jon geren zal ook de nodige aandacht be steed moeten worden. De besturen van Groene- en Wit-Gele Kruis overwegen een voorlichtingsavond voor de leden te houden in het komende najaar. De voorzitter, mr. J. F. X. M. Walter duidde in zijn openingstoespraak op de te verwachten fusie die tussen beide kruisverenigingen te Oegstgeest tot stand zal komen. De samenwerking is reeds zeer intensief. Er zijn nog enige Punten waarover men tot overeenstem ming hoopt te geraken. Mr. Walter zag de samenwerking het komende jaar wel gerealiseerd want hij sprak de wens "it, dat de volgende jaarvergadering die van het „Gezondheidscentrum Oegst geest" zal zijn. Beide kruisverenigingen tellen teza men 3500 leden. Het ligt in dc bedoe- ling Oegstgeest in een tiental wijken te verdelen waarvan iedere wijkzuster er twee voor haar rekening zal nemen. De leden zullen ter zijner tijd hierover uitvoerig worden ingelicht, zo deelde mevrouw Van der Minne Scheffer, pre sidente van het Groene Kruis, mede. De voorzitter memoreerde voorts het vertrek van zuster Van der Kley naar leiderdorp. Het bestuur was haar zeer erkentelijk voor de werkzaamheden die zij in het belang van de vereniging en de leden had verricht. Intussen hoopt men dat spoedig in de ontstane vacatu re zal worden voorzien. Volgens het jaarverslag van secretaris A. Nota wer den 1871 verpleegbezoeken gebracht; het aantal dagelijkse wasbeurten was 742. Voor prenatale zorg werden 161 huisbezoeken afgelegd en het aantal bezoeken bij bejaarden bedroeg 118. Zo waren er ook nog 774 wekelijkse was beurten en werd het spreekuur door 861 personen bezocht. Het ledental van het Wit-Gele Kruis steeg met 21 tot 1021. De heer Van Werkhoven belichtte de financiële kanten van de zaak en sprak een woord van dank tot rijk en gemeente voor de verkregen subsidies. Leidse smalf ilmers bekroond op festival LEIDEN Zowel mej. M. B. Gom- pelman als de heer J. G. Gompelman (beiden lid van de Leidse Smalfilmliga) namen met succes deel aan het derde Benelux Filmfestival, dat in Oostende werd gehouden. Beiden legden namelijk met hun in zending (geluidsfilm met de natuur als onderwerp) beslag op een kwaliteits prijs (zilveren plaquette met oorkonde). Mej. Gompelman nam ook vorig jaar met succes (tweede prijs) deel aan het tweede filmfestival. LEIDEN In zwembad De Vliet heeft De Zyl degradatiekandidaat I'SV met 64 teruggewezen. In een soms harde wedstryd bevond De Zijl zich voortdurend aan de positieve seore en werd eerst serieus bedreigd na een doel punt van v. Eseh, waarbij deze de score op 5—4 bracht. Albert Spijker maakte aan alle on zekerheid een einde door van afstand het halve dozijn vol te maken. De eer ste vjjf Leidse doelpunten kwamen van de hand van Albert Spijker, Rob Schou ten en Kees Pont, waarvan de laatste twee elk tweemaal tot scoren kwamen. AZCPolar Bears Tegen een traag, louter op het voor komen van doelpunten gericht spelend Polar Bears slaagde AZC er eerst in de laatste periode in om door te drukken. In die periode voerden Cees v. d. Broek, Wim Verhagen, Rudy de Hey (2x) en Hans 't Hart de stand van 21 naar 71 op. AZC had eerder een 20 voor sprong genomen via v. d. Broek en Kattenecker eer Wim Kok tegen- scoorde. SwiftDe Sleutelstad Doordat De Sleutelstad nogal wat spelers moest afstaan aan het reserve team. kon Swift de blauwwitten met een 21 nederlaag naar huis sturen. Viermaal kregen de Hagenaars een nu merieke meerderheid en eenmaal een strafworp hetgeen twee goals oplever de, waartegenover de Sleutelstad slechts één goal van Aart Mulder stelde. Ook het reserveteam leed een 12 nederlaag tegen ZIAN 2. Jan de Graaf, die overi gens een strafworp miste, nam het enige doelpunt voor zijn rekening. vinciaal bestuur van Zuid-Holland en het daarna af te stoten Bezien wordt nog of de exploitatie zal geschieden van gemeentewege of door een aparte maat schappij. In het geval van het project by Ze venhoven ligt het zakelijk wat anders c dat in tegenstelling tot het project b\j Bodegraven niet overheidsinstanties ir.aar particuliere ondernemingen eige naars van dc grond zijn. Zij kochten dc 300 ba. aan van zeventien agrariërs. Wanneer de ontzanding gaat beginnen is nog niet bekend, maar wanneer alles naar wens verloopt, zou dit al aan het eind van dit jaar zijn. Naar wij van de gemeente Zevenhoven vernamen is de zaak in Zevenhoven planologisch zo goed als rond. In nauw overleg met de provincie zal voor het gebied een recrea tieplan worden ontworpen. Nadere me dedelingen zullen volgende week op een persconferentie worden vrijgegeven. Het met beide projecten te winnen zand zal hoofdzakelijk bestemd worden om de „zandhonger" ten aanzien van de aanleg der beide rijkswegen 3 (Am sterdam-Rotterdam) en 11 (Leiden- Utrecht) te stillen. Na ohtnzanding zul len de plassen, die een enorme uitbrei ding van de watersportmogelijkheden maar een verarming van de functie van et „groene hart" betekenen, wor den opgenomen in een recreatieplan. LEIDEN Het zwembad De Vliet deelt volop in de vraag, die er allerwege is naar koel helder water. Alle zwembaden hebben nu al topverkopen van kaartjes gehad. En dat, ter wijl de zomer officieel en volgens de kalender nog moet beginnen. ZOETERWOUDE In december van het vorig jaar redde de nu inmiddels twaalf jaar geworden Bernadette van Diemen. wonend op de Weipoortseweg 94. de 7-jarige Lia van Meurs van de verdrinkingsdood. Op weg naar school kwam Lia met haar fiets in de Zuid- buurtsevaart terecht. Bernadette, die even later aankwam, bedacht zich geen moment, sprong direct in het ijskoude water en wist haar geheel volgens de regels op de kant te brengen. Gister- het gemeentehuis ontvangen. Hij bracht daarbij het gebeurde van december in herinnering en prees de moedige daad van Bernadette. Het verheugde hem dat het bestuur van het Carnegie Helden fonds te 's Gravenhage dit heeft willen in geweer tegen ..betonverkeer" KOUDEKERK Ilct bestuur van de buurtvereniging De Westhoek heeft per brief adhesie betuigd met de aan B. en W. van Koudekerk gezonden brief uit naam van dc bewoners uit het wcstciyk deel van het dorp. De onrust van de bewoners kunnen wij ten volle onderschrijven, zo schrij ven zij. Het zware industrieverkeer van de betoncentrale Koudekerk is een ge vaar en een grote overlast voor de be woners. Daarbij komt nog het kolossale vervoer van de beton fabriek Durisol uit Leiderdorp, mede omdat de Doesbrug in Leiderdorp slechts een geringe asdruk toelaat. Tevens nemen veel personen wagens de route over de Koudekerkse brug, Dorpsstraat en Hondsdijk om de verkeersopstoppingen tengevolge van de vaak voorkomende herstellingen aan de z.g. Hoge Rijndijk te ontlopen. In dit drukke verkeer laVeren dage lijks onze schoolkinderen op een slecht wegdek. Het straatje van de Hondsdijk 24 t/m 34 en de Dorpsstraat 1 t/m 33 is voor voetgangers, laat staan voor een moeder met een kinderwagen, nagenoeg niet te begaan, aldus het bestuur van de buurtvereniging Het bestuur stelt nu voor aan deze ergerlijke toestand in de Westhoek van het dorp definitief een einde te maken door a. een lagere snelheidsbeperking in te voeren; b. het wegdek te herstra ten; c. verdere vestiging van industrieën in de groenstrook tussen begin Honds dijk en Koudekerkse brug in overleg met de gemeenteraad niet toe te staan; d. in samenwerking met het gemeentebestuur van Leiderdorp te willen bevorderen, dat in de groenstrook tussen de bewoonde kommen van beide plaatsen niet meer dere industrieën gevestigd kunnen wor

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3