SHOW OP LE BOURGET VERBERGT ZORGEN Luchtvervoer groeit per jaar met veertien procent RUSLAND EN WEST-EUROPA OVERSTEMMEN AMERIKA OP EXPOSITIE «■NMMHHi TOEKOMST VRAAGT OM VERTICAAL STARTEN EN LANDEN Met camera's gewapende Rus sen bovenop hun „grootste helicopter ter wereld" om pre sident Pompidou in de lens te kunnen krijgen. Het fabriekshalachtige interi eur van 's werelds grootste vliegtuig, de Lockheed C5A Galaxy. PARUS Zelden heeft 's werelds grootste luchtvaartcircus dat om de twee jaar op de oude Parijse luchthaven Le Bourget wordt ge houden en „Salon Aeronautique et de 1'espace" heet, zoveel spektakel tegelijk op het beton gehad als dit jaar: 's werelds grootste straalvlieg tuig de Lockheed C5A Galaxy: 's werelds grootste helikopter, de MIL-12 (uit Rusland); 's werelds eerste supersone passagiersvliegtuigen, de Toepo- lev-144, bijgenaamd de „Concor- deski" en de (echte) „Concorde"; Europa's eerste luchitbus, de Frans - Brits - Duits - Nederland se A300B, zij het nog als model, maar dan op ware grootte; Europa's eerste „swing-wing", de Franse Mirage G-8 met verstel bare vleugels; een grijs brok maan en de Apollo-12-capsule waarmee het naar de aarde werd gebracht; twee gekoppelde Soyoesruim- teschepen in het (wederom) in drukwekkende Sovjetruimtevaart- paviljoen. En tenslotte: monsieur Pom pidou zelf om de show te openen en om zijn eerder gesproken woorden dat „het supersone tijd- perk begonnen is" kracht bij te zetten, terwijl de Concorde laag over het veld daverde. Dit alles én de persconferenties én de opgetogen stemming waarin gere cipieerd en geluncht wordt in de ..receptiechalets" die de belangrijke exposanten hebben laten optrekken, compleet met dure, doch tijdelijke, tuinen en patio's, dit alles ademt de sfeer van vitaliteit, zorgeloos opti misme en prikkelend ongeduld om de toekomst te veroveren. Maar dat is slechts schijn. De indrukwekkende Parijse fagade verbergt veel zorgen. Zorgen die heel wat verder gaan nog dan hier en daar wat financiële i conjuncturele moeilijkheden. Jacques Block, topman van de Di- ie Parijse Luchthavens heeft de vinger op de zere plek gelegd, het kind bij de naam genoemd, door zich publiekelijk af te vragen of de luchtvaart zich op het ogenblik niet veel te snel ontwikkelt. Om te illus treren wat hij bedoelde, legde hij uit dat, als het zo doorgaat met de groei van het luchtvervoer, (dat wil zeggen: met 14 procent per jaar), een land als Frankrijk in het jaar 2050 geheel zal zijn bedekt door luchthavens om aan de dan bestaan de behoefte te kunnen voldoen. Ware het niet dat er dan geen plaats meer zou zijn voor Fransen om naar luchtvervoer te snakken Waarmee de heer Block maar wilde zeggen dat de luchtvaart, mits zich revolutionaire technische vernieu wingen aandienen, zijn eigen limie ten inmiddels heeft getrokken en tegelijkertijd nadert: volle lucht wegen, geen plaats meer voor lucht havens, geluidshinder en luchtver vuiling. De belangrijkste bijdrage tot een oplossing of een verder naar de toe komst verschuiven van dit probleem, schijnt te zijn gelegen in een krach tiger aanpak van de tot nu toe wat traag verlopende ontwikkeling van steil of zelfs verticaal landende en startende' vliegtuigen, in vakkringen STOL short take off and landing of VTOL vertical take off and lan ding geheten. Le Bourget-1971 laat iets zien van wat men een voorzichtige door braakpoging van STOL- en VTOL- vliegtuigen kan noemen. Er zijn er meer van dit soort bijeen dan ooit tevoren op welke luchtvaartbeurs Natuurlijk is er de reeds fameuze Britse Harrierstraaljager (nu ook gekocht door de Amerikaanse mari niers) die letterlijk verticaal landt en opstijgt als een helikopter. Frankrijk is er met de Bréguet-941, nieuwkomer Israël met de Arava en Duitsland met de experimentele Dornier 28-B. Maar het spits op STOL-gebied wordt ongetwijfeld afgebeten door de Canadese luchtvaartindustrie. Ca nada heeft nu al meer STOL-vlieg- tuigen in gebruik dan welk ander land ook; en in de loop van het vol gend jaar hopen de Canadezen 's we relds eerste STOL-luchtlijn te openen tussen Montreal en Ottawa. De dienst wordt onderhouden met een zestal pendelende Twin-Otters, die elk 14 passagiers kunnen bergen. Hoewel ook Canada als koploper werkt aan een groter STOL-lijn- vliegtuig (de DHC-7, die bovendien nog stille motoren zou moeten krij gen) geldt dat sTOL-vliegtuigen in hun huidige ontwikkelingsstadium geen onmiddellijke soelaas bieden. Daarvoor zijn ze in een tijd van super jets en lucht bussen doodeen voudig te klein. Maar er is een begin gemaakt. Canadese autoritei ten hebben uitgerekend dat een STOL-luchthaven met een capaciteit van 5 tot 10 miljoen passagiers per jaar slechts een oppervlakte behoeft, gelijk aan 1 procent van die van een luchthaven naar huidig model. Het lijkt dus alleszins de moeite waard het ongetwijfeld steile pad der STOL's en VTOL's op te gaan. Zorgen Wie de ontwikkeling ook te snel gaat al hoor je ze dat niet vaak zeggen zijn de luchtvaartmaatT schappijen, die geacht worden al de ze vliegende pracht te kopen. Presi dent Pompidou mag dan vinden na zijn pleziervluchtje met de Con corde dat het „supersone tijdperk is begonnen", de luchtvaartmaat schappijen zien dat nog niet zo zit ten. getuige het feit, dat nog geen enkele optie op de Frans-Britse Con corde is omgezet in een keiharde order. Toch hoopt men 150 tot 3U0 Concordes te kunnen slijten aan de wereldluchtvaart, tegen een prijs, die thans wordt geraamd op rond 100 miljoen gulden per stuk. Niet eens zo heel veel duurder dan een Boeing 747-Superjet. Maar zelfs met de lijst van opties komen de Concordebouwers niet verder dan een getal van 74. afkomstig van 16 maatschappijen. De aarzeling van de luchtvaartmaat schappijen is begrijpelijk. Niet al leen is er nog zeer weinig bekend over de rentabiliteit van deze vlieg tuigen als ze eenmaal in operatio neel gebruik zijn. maar bovendien zitten de lijnmaatschappijen tot over hun oren in de zorgen over de fi nanciering van de noodzakelijke su perjets. In de VS zijn zelfs orders en opties op toestellen als de McDonnell Douglas DC-10 (die de KLM ook krijgt) en de Lockhead 1011 Tri- Star. geannuleerd. Le Bourget-1971 is vooral voor de Amerikanen een wat zure aangele- De Russische tegenhanger van de Galaxy is deze Iljoesjin 76, die eveneens een enorme capaciteit bezit. De enorme Lockheed C-5 A-Galaxy, het grootste vrachtvliegtuig ter wereld, nog uitsluitend in gebruik bij de Amerikaanse luchtmacht. Concordeski, zoals de Toepolev-144 al wordt vernoemd, zal eerder marktgereed zijn dan de Frans-Britse co-produktie. genheid. Niet omdat de Russen per traditie het beste en meest indruk wekkende ruimtevaartnummer weg geven. Dat is niet erg. Het zijn tenslotte Amerikanen die hun voet afdrukken in het maanstof hebben achtergelaten en maanreizigers Shep- ard, Roosa en Mitchell van de Apollo- 14 zijn in Parijs om daarvan te ver- Maar het is zuur om op het platform twee echte supersone verkeersvlieg tuigen te zien staan van Europese herkomst, terwijl thuis in de VS het Congres alsmaar verhindert dat Amerika's eigen supersone SST los komt van het tekenpapier. Het is zuur om het supersone staatshoofd Pompidou te moeten ontvangen in een TJS-paviljoen dat als motto: „Het Tijdperk van de Superjets" heeft meegekregen, terwijl iedere Ameri kaan die de Toepolcv en de Concor de ziet staan in zijn hart wel weet dat de Superjets, technologisch ge zien. al weer van gisteren zijn. Desondanks hebben de Amerikanen wel recht van uitpakken met hun ..dikke vliegtuigen" (wide bodies). Op dit terrein immers lopen ze ver vooruit op de Europese „dikkerd" A300B terwijl de Russen op dit ter rein nog niets te zien of te horen geven. Vooralsnog zullen het de dik ke vliegtuigen zijn die de luchtvaart beheersen. Amerika met zijn Boeing 747 al operationeel, met zijn DC-10 nog dit jaar en zijn Lockheed Tri-Star volgend jaar op de markt en met de commerciële mogelijkhe den van zijn verbijsterend grote, nu nog militaire. Galaxy zit dus goed op dit terrein. Zelfs al zou Amerika afzien van het ontwikkelen van een supersonisch verkeersvliegtuig (SST) hetgeen de meeste luchtvaart cracks nog steeds niet geloven zelfs dan nog kan Amerika in 1971 aanspraak maken op de titel ,,'s we relds leidende luchtvaartnat'ie". Maar toch zijn er juist in Amerika veel zorgen en problemen. In de chalets van de Amerikaanse lucht vaartreuzen valt tijdens tafelge sprekken af en toe de naam van senator Proxmire. de grootste ver nietiger van lucht- en ruimtevaart en defensieprojecten uit de Ameri kaanse geschiedenis. „Proxmire weet dat het volk de technologie niet lan ger aanbidt. Integendeel: dat het Amerikaanse volk de technologie be gint te wantrouwen en te vrezen", zei een LockheedfUnctionaris me. „Vroe ger konden we lachen om de Prox- mires. maar nu doen we dat niet De Amerikaanse lucht- en ruimte- vaartindustrie fs lands grootste werkgever met ruim 1 miljoen werknemers» ondervindt duidelijk de gevolgen van de oorlogsmoeheid en de gedaalde interesse Offensief Inmiddels bereiden de Russen, naar zij zelf zeggen, een offensief voor ter verovering van een marktaandeel in het westen. Al jarenlang hebben de Russen er een gewoonte van ge maakt in Parijs de enige tentoon stelling in 't westen waarop zij tot nu toe verschijnen spectaculair voor de dag te komen. Zodanig dat de VS nu en dan genoodzaakt waren een tegenoffensief te improviseren zoals enkele jaren geleden, toen Rusland de hele show stal en Wa shington ijlings de toenmalige vice- president Humphrey stuurde als chaperonne van drie heuse Apollo- astronauten. Desondanks lieten de Russen zelden of nooit meer zien dan de buiten kant of de passagiersstoelen van hun vliegtuigen. Hun persconferenties bijvoorbeeld werden meer geken merkt door een overvloed van wod ka en kaviaar dan door informatie In het algemeen gold dat hun vlieg tuigen niet voldeden aan westerse normen wat betreft komfort en Of in dit laatste inmiddels verande ring is gekomen, valt op Le Bourget nauwelijks te constateren. De dames en heren van de Sovjetdelegatie zijn even ontoeschietelijk als voorheen en zelfs minder gastvrij, want tij dens de laatste massaal bezochte persconferentie ontbrak het niet alleen aan informatie, maar zelfs aan wodka en kaviaar. Toch hebben de Russen grote plan nen. Voor de uitvoering ervan schij nen ze echter hun eigen werkwijze te kiezen. Niet gehinderd door lasti ge, beknibbelende pai-lementen en ..gesteund" (naar men ze^t althans) door de Franse Concorderesearch (vandaar Tiepolevs bijnaam Concor deski) zijn zij in staat de Toepolev- 144 eerder marktgereed te hebben dan de Concorde zal zijn. De Toepolev zal, naar de Russen laten doorschemeren, ook goedkoper zijn dan de Concorde. Men praat van een stukprijs van rond 80 mil joen gulden (Concorde bijna 100 mil- joep). Maar geen zinnig woord er los te krijgen over aé commerciële mogelijkheden van het toestel of over de serviceorganisatie. Het ont breekt de Russen bovendien aan een goed verkoopapparaat dat zou kun nen wedijveren met de Amerikaanse en Westeuropese vliegtuigverkoopor ganisaties. Maar dat laatste is vrij In feite gebeurt dat al. Een vliegtuig waarvoor de Russen groeiende be langstelling ontmoeten in gebieden waar zij voorheen geen kans maak ten, is de YAK-40, een drlemotorig straalvliegtuig voor korte afstanden, een concurrent dus van, bijvoor beeld, de Fokker F28 Fellowship. Vorig jaar werden er drie YAKS verkocht aan een Italiaanse maat schappij. Er is belangstelling voor de YAK in West-Duitsland, in Frank rijk, Australië, Zuid-Amerika en Die belangstelling komt uit hoeken waar Fokker dcst(jds z(jn Friend- shipklantjes vandaan haalde en ook weer kopers voor de nog altijd niet zo daverend hard lopende Fellowship hoopt te vinden. De ervaringen met de YAK-40 zijn even zovele vinger oefeningen voor de Sovjetexportor- ganisatie „Aviaexport". In Parijs stelde men zich deze week in alle ernst de vraag of de YAK-40 soms de wegbereider voor de Toepolev-144 zal blijken te zijn en eigenlijk was dit de eerste keer dat Russische pogingen om in het westen een voet aan de grond te krijgen, ernstige genomen werden. Sommigen hebben 1971 al uitgeroe pen tot het jaar van het supersone vliegtuig. Maar al in 1969 deed de Concorde vliegend zijn intrede in de geschiedenis van Le Bourget en vo rig jaar demonstreerde een ander prototype op de luchtvaartshow van Farnborough. De Amerikanen geven hun paviljoen het motto „Het tijd perk van de superjets", maar dat is ook al geen nieuws meer. We leven in een tijd zowel van supersone vliegtuigen als van dikke vliegtuigen. Maar ook in een tijd waarin het korte-afstandsvliegtulg furore maakt. Hoewel weinig spectaculair, zijn het STOL- en VTOL-vliegtuigen van de Canadezen, Britten. Fransen en Westduitsers, waarvan misschien la ter gezegd zal worden dat zij in 1971 het meest opmerkelijke waren van deze nogal opwindende 29e edi tie van de beroemde „Salon Aéronau- tique et de l'espacc". WIM KOCK. 9 -- -

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11