Boek van de Maand: h i Tot 27 juni 11.50 De onvermijdelijke moord op Szu >y? Nieuwe massamoord in Vietnam gemeld ONTSLAG VAN RECHTSVERVOLGING GEËIST VOOR ONTREDDERDE CHINEES iSteenkamp moet knopen doorhakken Dader dodelijke aanrijding kwam zichzelf aangeven varend door neder- land y Sibel Erkan zag 2 dagen dood in ogen (daarna 23.50) WOENSDAG 2 JUNI 1971 5TANBOEL (Reuter-AFP) „Ik was bang dat zü me zou- 8n doden. Maar ik heb er geen moment aan gedacht te luchten. Dat was onmogelijk", zo vertelde Sibel Erkan, de I-jarige officiersdochter, die in Istanboel twee dagen gegij- eld is door twee terroristen, gisteravond journalisten in het lilitaire hospitaal Haydar-Pacha. Ze was door haar bewa- crs niet mishandeld en ook niet vastgebonden. W1 LEIDSE COURANT Ik heb steeds op de grond gezeten, met een van mijn be- lakei's naast me. Zij aten wol, maar ik had helemaal geen elc. Ik kon ook niet slapen, al doezelde ik af en toe weg". 'urende beide dagen was het geen enkele maal tot on- ligheid gekomen tussen de twee mannen. Over haar bevrij- vertelde Sibel: „Al bij de eerste schoten raakte Mahir ayan gewond. De kogels floten om mij heen, en ik wierp plat op de grond. Kort daarop kwamen mijn redders bin- door het keukenraam. Langs dezelfde weg brachten ze naar buiten". ibel Erkan werd gisterochtend ongedeerd bevrijd uit de Janden van de twee mannen die haar hadden gegijzeld om vrijgeleide naar het buitenland te krijgen. Na een beleg ruim twee dagen bestormden politie en militairen in een jorstad van Istanboel de woning waarin het meisje werd istgehouden. Terwijl de troepen zich schietend een weg naar 'ennen baanden, klauterde een politieman door een keuken- i, pakte het meisje op en droeg haar een ladder af. Be- i sloot haar vader, een majoor uit het leger, haar in zijn n. Sibel werd met een zenuwschok naar een hospitaal J ibracht. ',e mamien die het meisje gegijzeld hadden en vermoedelijk trokken zijn geweest bij de mooi-d op de Israëlische consul- j] ineraal Ephraim Elrom, werden bij de schietpartij zwaar ■z wond. Een van hen Huseyin Cevahir, bezweek in een am- e ïlance aan zijn verwondingen; van de tweede, Mahir .Cayan, de toestand ernstig. In de verwarring was aanvankelijk ge- eld dat Cayan buiten door een woedende menigte was gie- I; lyncht, maar later werd officieel bekendgemaakt, dat niet Cevahir was overleden en dat dit gebeurde in de nbulance tijdens zijn overbremng naar het ziekenhuis. Bij schietpartij werden twee politiemannen door kogels ge- offen, de een in een dij, de ander in een arm. ii yen de ambulancewagens waren vertrokken, wierp de me- :j gte zich op een jongeman die signalen zou hebben gegeven de twee mannen in de woning. Hevig bloedend werd hij njitzet door agenten en militairen die ontdekten dat hij een ijjm bij zich had. De jongeman is in arrest gesteld, de bom open terrein tot ontploffing gebracht. Zwarteblanken mogen niet in schouwburg KAAPSTAD (Reuter) Een „slegs" vir blanke"-schouw- burg in Kaapstad heeft gis teren de toegang geweigerd aan een groepje van onge veer vijftig blanken, die hun gezichten met schoensmeer hadden zwart gemaakt. Ze protesteerden daarmee tegen de bepaling dat de pas ge opende Nico Malanschouw- burg alleen voor blanken toegankelijk is. Hun zwartge verfde gezichten moesten het „belachelijke van de toestand in Zuid-Afrika symbolise- De betogers, die tevoren een kaartje hadden gereser veerd kregen hun geld te rug. iSJraes, WASHINGTON (AP) Het Aroerl- c anse leger verklaart dat een klacht iderzocht wordt volgens welke Ameri- parachutisten in september 1968 de 24 en de 40 Vietnamese vrou- n kinderen hebben vermoord op n strand bij Bong Son. De aanklacht ingediend, zo meldt de Chicago Sun door de 30-jarige Willia'm L. ,n arhoun. 'zjHet leger heeft laten weten dat daar zaak wordt onderzocht en zolang dit art geen verdere bijzonderheden, kun- i worden geopenbaard. Marhoun zou voor het eerst over het ncident" hebben gesproken op een irzititng te Minneopolis van de com- lssie uit de burgerij die een onderzoek stelt naar Amerikaanse oorlogs- Hij had toen geen namen willen be- Imaken om te voorkomen „dat het er weer Calley's uit zou 1 gaan 1 ilen**. De Vietnamese burgers waren, zei irhoen toen, „in twee minuten tijds" dood door een compagnie van het reede bataljon van het 503e regiment (anterie van de 173e Alrbornebrigade. Dit gebeurde na een amfibische aan- op het strand ten oosten van het isiskamp van de brigade, te Bong Son d Concertgebouw orkest terug H uit Amerika to] iCHIPHOL (ANP) Vanmorgen vei oeg js het Concertgebouworkest, met de 'urigenten Bernard Haitink en Roberto uzi uit Rdo de Janeiro op Schiphol •uglgekeerd van een zesweekse tournee >r Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, totaal werden 29 concerten gegeven, arvan 18 werden geleid door Haitink 11 door Berrzd. loberto Benzi liet zich op Schiphol ïhousiast uit over het hoge niveau van t orkest, dat naar zijn mening zijn tstekende reputatie op deze schitteren- tournee bij het publiek geheel heeft largemaakt. „Mede dankzij de goede [houdingen met de musici had ik mij n groter succes kunnen wensen", zo hij. Benzi was vol lof over de grote ar( idewerking van de musici, die ondanks klimaatwisselingen en de venmoeie- sen van het reizen voortdurend met le overgave hebben gespeeld. in het district Hoal Non, dat een deel is van de provincie Bin Din. Marhoun was daar ook aan land gegaan. Op het strand waren wat sol daten en ook Vietnamese drinken te koop aanboden en kinderen die schoenen poetsten van hen die dit wensten. „Toen het schieten ophield ging ik kijken en ik zag dat alle bui'gers dood waren. Ik telde er 24". Luitenant-kolonel Anthony Herberts, die twee mede-officieren ervan had be schuldigd door mannen van de 173e Air- bornebrigade gepleegde wreedheden te verdoezelen, verklaarde tot de Chicago Sun-Times dat hij over het geval had gehoord nadat hij tot een onderdeel van de brigade was toegetreden. Hij had be grepen dat er veertig doden waren ge- Volgens Parijs' voorbeeld zou men in het Duitse Hannover de verouderde televisietoren door een enige honderden meters hoge lichttoren van Nicolas Schöfeer willen vervangen. Eerste gesprekken en standplaatsbezichtiging met de Franse beeldhouwer-architect vonden reeds plaats. Het Parjjse project (307 meter hoog, 59 meter omvang, zeven platformen) zal in 1972 voltooid zijn. Schoner noemt het een cybernetische lichttoren" (model op de foto). Alle elektromotorische bewegingsprocessen van de draaibaar opgestelde vlakke en holle spiegels, de elektronenflitsen, schijnwerpers en lichtkanonnen worden door middel van een computer centraal gestuurd. De toren zal radio- en televisieprogramma's uitzenden en aan 15-000 bezoekers tegelijk plaatsbieden. (Van één o DEN IIAAG „Als de rechtbank me dit niet kan vergeven, dan moet u mij maar volgens uw wetten straffen", al dus dc 55-jarige Chinese kok H. J. C. gisteren in zijn laatste woord voor de Haagse rechtbank. Hij had op de avond van 21 januari in een Chinees restau rant te Leidschendam zijn jonge (26 jaar) vrouw in blinde woede met tien messteken van het leven beroofd, waar na een poging zichzelf van het leven te beroven door omstanders werd voorko men. Blijven leven was waarschijnlijk de zwaarste straf, die men deze Chinees zou kunnen opleggen. De officier van justitie eiste in elk geval op grond van de uitgebrachte rapporten ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinnigengesticht, hetgeen wette lijk maximaal voor één jaar is toege staan, welke periode desnoods kan wor den verlengd. Volgens de psycholoog en de psychia ter kan men de Chinees gezien zijn geestelijk ontredderde toestand de moord niet aanrekenen. Hij voelde zich door zijn vrouw bekocht. In 1963 was hij uit Formosa naar Nederland geko men. Toen hij genoeg geld had ge spaard ging hij in 1968 terug naar For mosa om zich daar een vrouw te zoe ken. „Kopen" is misschien een beter woord, want hij bood de ouders van de toen 24-jarige Szu Mei Li een fors bedrag. Szu Mei Li ging mee naar Nederland. Beiden trokken in het eerder door de 55-jarige Chinees gekochte huis in Lei den. De kok had nu alles wat zijn hart begeerde, althans dat dacht hij. Szu Mei Li zou een miskoop blijken. Zij begon zich al gauw te vervelen bij haar 29 jaar oudere echtgenoot. Ze ging wer ken als serveerster en hield zich ook niet al te nauw aan het huwelijkscontract. Het tweetal groeide uit elkaar, het geen de Chinees maar moeilijk kon verwerken; hij raakte overspannen. Tenslotte maakte Szu Mei Li zelfs een echtscheidingsprocedure aanhangig. De kok had al meerdere malen tevergeefs getracht zijn jonge vrouw op andere gedachten te brengen. Zijn laatste po ging zou hij wagen op die bewuste avond van 21 januari. Wat er precies in hem omging is niet bekend, wel kocht hij de dag ervoor in Den Haag een fors slagersmes. Hij zocht zijn vtouw op in het Leid- schendamse restaurant „China", waar zij als serveerster werkte. Hij liet haar foto's zien uit de „tijd toen het nog goed ging tussen hen", maar Szu gaf geen krimp. Juist toen Szu enkele klan ten wilde gaan helpen trok de over spannen kok het mes en stak in het wilde weg op de vrouw in. Bloedend rende Szu naar buiten. Ze struikelde en viel. Haar man stortte zich op haar en gaf haar de doodssteek. De hieropvol- gende zelfmoordpoging werd gesmoord, want het mes werd uit zijn handen geschopt. De ene snee in zijn hals kon later gehecht worden. De deskundigen beschreven de 55- jarige Chinees als iemand met hysteri sche karaktertrekken. Hij verkeerde de laatste maanden in zeer depressieve toestand. Hij was er niet meer tegen opgewassen. Voordat hij de moord pleegde, had hij veel cognac gedronken en twintig slaaptabletten ingenomen. Hij had iets gedaan, waaraan hij zelf geen weerstand kon bieden. Uitspraak 15 juni. Middeldorf vraagt pensioen BONN (DPA) De 55-jarige West- duitse generaal-majoor Eike Middeldorf, tegenwie het Westduitse ministerie van Defensie een onderzoek heeft laten in stellen omdat hij een honorarium zou hebben geëist voor een vraaggesprek, zal op eigen verzoek gepensioneerd worden. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defensie heeft meege deeld, dat het onderzoek vanwege het ministerie geen reden heeft opgeleverd voor een disciplinaire maatregel tegen Middeldorf. De beschuldiging, dat de generaal van het geïllustreerde blad „Stern" voor „onthullingen" over de Westduitse strijdkrachten een honorari um van 100.000 of 200.000 mark ge vraagd zou hebben, zou niet bewezen Het Westduitse leger zal voorts tegen baron Von Strachwitz, een majoor, strafrechterlijk optreden wegens een ingezonden stuk van de majoor in een krant, waarin twijfel wordt uitgespro ken aan de vaderlandsliefde van de Westduitse bondskanselier Willy Brandt. INFORMATIE IN KRITIEKE FAZE (Van parlementaire redactie OEN HAAG Het kabinetsinformatiewerk van prof. Steenkamp is in een zeer kritiek stadium aan- e ;ekomcn. De resultaten van het vandaag gevoerde ^verleg zullen bepalend zijn voor de mogelijkheid |S ot vorming van een kabinet van KVP, AR, CHLl, WD en DS '70. Het gaat er met name om of alsnog tn Klangrjjke verschillen kunnen worden overbrugd V sociaal-economisch terrein tussen de drie con- ik essionele partijen enerzijds en de WD en vooral '70 anderzijds. vijf fractieleiders zijn het intussen over veel za- rpojken eens geworden, zeker niet alleen over onbelang- J rijke zaken. Over de democratisering bijvoorbeeld ii bestaan geen verschillen van inzicht. Die verschil- d en treden wel aan de dag zodra sociaal-economische >blemen aan de orde komen. De drie confessionele 'afeartijen stellen zich zeer bescheiden op ten aanzien het entameren van nieuwe taken en voorzienin- maar zij koesteren toch bepaalde wensen waaraan zij blijven vasthouden. Het draait daarbij vraag of er voor de realisering van die wen sen een belastingverhoging moet komen (KVP, AR belastingdruk en CHU) of dat er ruimte voor moet komen mid- ven. dels bezuinigingen en „herwaardering" (lees: af kappen) van overheidstaken zoals door dr. Drees jr. van DS '70 steeds wordt verdedigd. de stijging der overheidsuitga- Informateur Steenkamp praatte gisteren nog wat langer met dr. Drees alleen door om op dit punt diens inzicht zo duidelijk mogelijk voor ogen te krij gen. WD-fractieleider Geertsema schijnt enige ver hoging van de belastingdruk niet bij voorbaat af te wijzen. Hij stuurt echter ook op bezuiniging aan. A.R.-fractieleider Biesheuvel verklaarde gisteravond dat informateur Steenkamp op verzoek van de fractieleiders nu op zeer 'korte termijn met een nota zal komen, waarin h(j zijn eigen gedachten en enkele „voorlopige conclusies" op papier zet. In die nota zal de informateur ook een aantal knopen moeten doorhakken op punten waarop de vijf fractieleiders het niet eens zijn en ook niet zullen worden. ,,Er moet tenslotte iemand zijn die knopen doorhakt en compromissen voorstelt", aldus mr. Biesheuvel. Daartoe behoort pok de omstreden kwestie van de Mr. Biesheuvel verwacht dat prof. Steenkamp zijn nota in de loop van morgen gereed zal hebben, waar na deze door de fracties zal worden becommenta rieerd. Niet minder moeilijke punten als het defensie- en het woningbouwbeleid zijn tot dusver door dé vijf fractieleiders niet behandeld. Wel hebben de volks huisvestingsspecialisten uit de vijf fracties een nota over het woningbouwbeleid opgesteld. Zaken als het omroepbeleid, de zedelijkheidswetgeving, het buitenlands beleid en de werkende jongeren worden door niemand meer als mogelijke breekpunten in het overleg gezien. Volgens mr. Biesheuvel zijn alle vijf partijen in het overleg het eens over een matigingsprogram voor de jaren 1971 en 1972, maar dan wel in combinatie met een opzet voor 1973 en 1974, waarin de wensen van de confessionele partijen „vlees en bloed'" kun nen worden. Mr. Biesheuvel zei ook, dat bij de vijf partijen nog altijd de politieke bereidheid bestaat het eens te worden. Familieleden van Indonesiërs, die bij de HAL werken en schijnbaar goed bevallen zijn, kwamen gisteren op Schiphol om hen te begroeten- De moeder rechts was gisteravond onderwerp van een reportage van AVRO's Televizier. Haar werd in Rotterdam niet toegestaan haar zoon te zien. LEIDEN Na het tragische ongeluk, dat zondagavond op de Vijf-Meilaan plaats had, heeft de Leidse politie geen middel onbe proefd gelaten om de bestuurder van de doorgereden auto op te sporen. Haar pogingen werden met succes beloond. Zoals bekend, werd de 26-jarige P. Lens met zijn fiets van achteren aangereden door een auto; hij overleed ter De doorgereden automobilist reed in een groepje van drie auto's de an dere twee werden door vrienden van hem bestuurd. Van de ongeluksauto wa ren alleen de vermoedelijk kleur en het merk bekend. De politie heeft recon structiefoto's gemaakt en ook detail foto's van de schade, die de auto bij de aanrijding moest hebben opgelopen. Dit betrof met name een gebroken cligno- teurkapje, waarvan een deel op het slachtoffer was teruggevonden. Na het televisie-journaal van 8 uur werden de foto's gisteravond in een extra politiebericht getoond. Het resul taat van deze oproep, die door de recon structiefoto's aan duidelijkheid niets te wensen ovex-liet,, bleef niet uit. Binnen korte tijd stroomden tips binnen bij de Leidse politie. De meeste ervan kwamen uit de onmiddellijke omgeving van Leiden. Een zeer duidelijke tip wees in de richting van een in Alkemade wonende 21-jarige kraanmachinist. Terwijl de politie op weg was naar zijn woning, kwam de kraanmachinist zichzelf in ge zelschap van zijn ouders bij de politie melden. Hij heeft bekend het dodelijke ongeluk te hebben veroorzaakt en is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De machinist heeft verklaard in schrik te hebben gehandeld en alleen in de auto te hebben gezeten. Hij heeft niet toe gegeven onder invloed van drank te hebben verkeerd. De jongeman was nog niet eerder met de politie in aanraking geweest. Zijn vrienden, die de andere twee auto's bestuurden en dus van de aanrijding op de hoogte waren, hebben zich nog niet bij de politie gemeld. Vermeldenswaard is nog, dat een politieman, die de ongeluksauto gister avond zag rijden de kraanmachinist was daarmee op weg naar het politie bureau in dc Zonncveldstraat al een achtervolging had ingezet. Wat doen B. en W. tegen Jumbojet LEIDEN Afhankelijk van de wind richting kiest zo ny en dan een Jumbo Jet zijn aanvlegroute naar Schiphol. De geluidshinder valt zelf mee. Nietteifiin wil het raadslid W. Kuiper (D'66) dat B. en W. van Leiden eventueel in samenwerking met omliggende gemeen ten deze overlast een halt toeroepen. Hij vraagt: „Indien B. en W. nog niet tot enigerlei actie zouden hebben beslo ten, kunnen zij dan meedelen, welke doeltreffende maatregelen zij op korte termijn zullen nemen tegen genoemde overlast, die als geluidshinder een di recte aantasting is van de privésfeer dei- burgers". (Advertentie) 1 ri m{ pl *1 1 t J j Dit boek loodst u door het beste vaarwater in ons land. "Wijst u de juiste koers naar groenomzoomde meren, stille plassen en kruip-door-sluip-door-riviertjes. Kijkt u maar in „Varend door Nederland". Alle aardige plekjes staan er in. Kompleet met heldere beschrijvingen van de veiligste vaarroutes. Geïllustreerd met 97 foto's (waarvan 24 in kleur) en 16 gedetailleerde kaarten. Ga vandaag nog naar uw boekhandelaar. Want nu krijgt u dit prachtige boekwerk voor de helft van de prijs. Zolang de voorraad strekt.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5