Winkels open als protest tegen koopavond van de Leidse city Record aantal Zoeterwoudse deelnemers fietstochten Koning Klant en de opstand der (winkel)horden Engelandrijder vreesde spinnetje Concurrentie zuigt bij ons de loop weg Zuidwest wil zonder kaartje met trein mee Drie man doen voor 20ste keer mee n f Y AMSTEL-RIJNDELFLAND SJZ gaat de Loethe definitief verlaten Brandweer bevrijdt na 2 uur jongetje uit garage LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JUNI 1971 LEIDEN - BINNENSTAD - ZUID - WEST De Leidse middenstand heeft het gemeentebestuur de oorlog verklaard. De koopavond is de knup pel die in het commerciële hoender hok is gegooid. De winkeliers van Zuid-West. met name die op het Vijf Meiplein en Bevrijdingsplein „De Lui- felbaan" hebben in hun blazoen ge schreven (u heeft hier gisteren al over kunnen lezen), nemen het niet dat uit sluitend hun citycollcga's elke donder dagavond een paar uur langer de kassa's mogen laten rinkelen. „De concurrentie verplicht ons, nu ook op donderdagavond open te zijn, anders verliezen we klanten. Als je eenmaal je loop kwijt bent moet jc die maar weer eens zien terug te krUgen. Waarom moeten we altijd het buiten beentje zijn?", vraagt de detaillisten- groep in de buitenwijk Zuid-West zich geërgerd af'. Een aantal winkeliers van De Luifelbaan gaat niet in hon gerstaking. maar begint een luid ge annonceerde protest-uitverkoop. Dit is de term die de winkeliers zelf bedacht hebben. Er is vergunning verleend tenminste voor een uitverkoop die normaal gesproken aan de opheffing van het bedrijf voorafgaat. „Het is zó geen doen meer met die discriminatie. Dit gaat onze nering kosten met die citykoopavond", zegt de heer W. D. van Hclom van Radio Plein 16, opheffingsverkopcr van het eerste uur. „Nonsens", rea geert met een verbaasd gezicht de heer J. Lijten. die als wethouder Lei- dens economische zaken bestiert. „In Zuid-West lijkt men op iemand die op het allerlaatste ogenblik nog met de trein mee wil. maar geen kaartje heeft." Wethouder Lijten: „Het verzoek anderen zal snel behandeld worden". Rovende gasten verdwenen met de noorderzon NOORDWIJK Een bewoner van de Karei Doormanstraat te Noordwijk keeft tijdens het pinksterweekeinde met (nkele van zijn gasten hoogst onplezie rige ervaringen opgedaan. I In het holst van de nacht werd hij wekt door een paar Duitse vakantie- jangers, die bij hun thuiskomst in het i tot de ontdekking waren geko- !at van hun kamer een casette- :order, een fototoestel, een scheerap- at, en nog enkele goederen ver- ïen waren. De verdenking viel op jonge echtparen, eveneens Duit- rs, die in hetzelfde pand kamers had- Deze hadden keurig op tijd hun j jlaapsteden opgezocht, doch bij controle -)leek, dat de vogels in alle stilte gevlo- 3 [en waren met medeneming van de lermiste apparatuur. Bovendien hadden (ij zich ontfermd over een platenspeler ran de gastheer. Dat de logiesrekening isjnbetaald was gebleven, spreekt in dit ■- (erband bijna vanzelf. Van de rovende jchtparen, wier namen onbekend ble- ten, ontbreekt elk spoor. In dit verband wordt er door de jolitie op gewezen, dat het om verschil- Cnde redenen van belang kan zijn bij et verstrekken van logies de namen en [Bressen van gasten uit hun identiteits papieren over te nemen. Elfoy-rider strandde NOORDWIJK Een aan de Quarles Uffordstraat te Noordwijk wonende i-fTT-beambte is ernstig gedupeerd door ,d®°fen tot nog toe onbekende joyrider. iws.) In de nacht van zondag op maandag srak deze de op straat geparkeerde rsonenauto van de beambte open en ierde er mee naar Voorburg. Op de koningin Wilhelminalaan aldaar reed "^j te2en een stilstaande auto op. Beide J5.0D ;oertuigen werden bij de aanrijding 16-ixifmstig beschadigd. De bestuurder nam de komst van de politie de vlucht, voor foor de slechts WA-verzekerde Noord- vijker betekent het gebeurde een aan- ienlijke schadepost. Zij die inlichtingen verschaffen omtrent de identi- de joyrider, worden verzocht P£o-[ich met de Noordwijkse politie in ver- ,2 «binding te stellen. rrr', ing'tpn» EO;|eit v De winkeliers van de Luifelbaan zijn ook hierover boos. Het aan leggen van de parkeerhavens zou geschieden zonder voldoende over leg met de winkeliers, waardoor hun kermisplannen doorkruist Wethouder Lijten heeft de vorige maand de verkoopavond in de gemeen teraad „verkocht". „Van wat ik toen heb gezegd neem ik geen woord terug. En dat heeft het over discriminatie. Wat men gedaan heeft is gewoon de kat uit de boom kijken en nu het us wordt nog willen meedoen. Zo als het nou gelopen is kan ik er ook niks aan doen. Dat is mijn schuld toch niet?". Hij heeft genoeg argumenten naar voren gebracht bij het koopavonddebat op' 17 mei. „Het was een heet hangijzer: waarom wel een koopavond in de city en niet in de buitenwijken? We moch ten ons niet door de emoties laten leiden. Zo op het eerste gezicht hebben de protesterende winkeliers nog gelijk ook. En toen is dat niet juist, ue rtaad voor het Grootwinkelbedrijf en de 123 winkeliers hebben hun verzoek van 2 februari waarlijk niet stilletjes in de had genoemn. „Men dacht", aldus de heer Lijten, „het zal zo'n vaart wel niet lopen. Zo is het letterlijk gezegd. at was het enige motief." De heer Lijten maakt een bijna wan hopig gebaar. „We konden het verzoek de binnenstads\yinkeliers toch niet aanhouden totdat de Kamer een advies had uitgebracht voor de hele stad. Stelt zich eens voor, dat de gemeenteraad tegen de 123 winkeliers had moeten zeggen: uw verzoek is voorlopig aange houden omdat de winkeliers uit de an dere wijken te laat hebben gereageerd w verzoek, dat zij in februari wel hebben gelezen, maar niet direct se- hebben genomen SNEL HANDELEN De vorige keer, in 1969. heeft de procedure ronde de (afgewezen) koop avond acht maanden geduurd. Wethou- B. gesiopi. hebben het, om zo te zeggen, overal aangespijKera en gepuDliceera. Iedereen heelt er kennis van kunnen nemen, maar niemand reageerde bij het ge meentebestuur of de Kamer van Koop handel." GEEN REACTIE In maart werd een gesprek gevoerd met de middenstandsoonden, vertelt wethouder Lijten me. De bonden meen den, dat de maatregel beperkt moest blijven tot hen die daar zelf om vroe gen. Opnieuw werd van de winkeliers zelf uit de andere wijken geen enkele reactie vernomen. Na het advies van de Kamer begin april: weer geen reac ties. Pas het eind van die maand kwam een zich gediscrimineerd voelende mid denstander uit Zuid-West (dat was kap per De Kort) praten op het stadhuis. Namens de wethouder en de Kamer van Koophandel werd erop gewezen, dat alle mogelijke medewerking zou worden verleend om de koopavond ook snel-in de andere wijken te realiseren. „Maar", zo kreeg de heer De Kort te horen, „realiseert u zien ook. dat u helaas niet meer per 1 juni mee kunt draaien, want over het verzoek moet volgens de Winkelsluitingswet eerst de K. van K. worden gehoord. Daar kunnen wij nu eenmaal niet onder uit." De bezoeker uit Zuidrwest gaf eerlijk toe, dat men niet eerder aan de bel had getrokken, omdat men het verzoek van de binnenstadswinkeliers niet direct se- Luifelbaan der Lijten fikste het in drie maanden en, naar hij zegt, in prettige samenwer king met de K. van K. Als de andere thans rebellerende winkeliers snel met hun verzoek om een koopavond komen zal het college van B. en W. heel snel handelen. De bonden en de consumenten en de dames van de vrou wenverenigingen zullen niet meer wor den gevraagd, want hun standpunt is het college al bekend. „Dat hoeft echt niet tot december te duren, zoals men in Zuid-West meent", belooft de heer Lijten. „Hadden die winkeliers me meteen verteld hoe het met hun stond, had me dat weer een heleboel werk bespaard. Om nu te zeg gen: meteen koopavond voor dc hele stad, bloem, uit. dat gaat me te ver. Je moet hier niet de Kamer, de wethouder of het gemeentebestuur dc schuld gaan geven. Wat zullen we nou hebben..." Wat we dan in Leiden donderdag avond zullen hebben is een glimlachende neringdoende city, opruiende pamflet- uitdelers, een winkel die onder de naam Bambi in de Haarlemmerstraat kinderkleding verkoopt, maar donder dagavond niet „wegens staking van het winkelpersoneel", en Luifelbaanwinke- liers en een groot aantal sympathisan ten door de hele stad die in alle rust, maar wel verontwaardigd, een eventu eel proces-verbaal zullen incasseren. want niet alleen de Luifelbaners doen obstinaat. Neem bijvoorbeeld de winkeliers in de Doezastr., geografisch buiten het koopavondgebied gelegen. Men heeft daar met elkaar voeling gehad en het resultaat is: op een enkele uitzondering na allemaal open donder dagavond. De heer Coster, van de wij nen en gedistilleerd, die zowel winkels in de city als daarbuiten heeft, gaat met de èèn legaal en met de andere clandestien aan de koopavond deelne men. „De politie doet er toch niets aan", meent hij; „als leek zou ik zeggen, dat de gemeente van de kantonrechter on gelijk krijgt als er een zaak voorkomt. Als er èèn winkel open mag blijven, dan ook de andere. Ze kunnen geen discriminatie maken, al komen ze met fanfares, toeters en vliegtuigjes. Ik heb Hoe dan ook, het wordt me morgen het avondje wel: koning Klant en de opstand der (winkel)horden. De leden van de Luifelbaanvereniging voelen zich echt benadeeld. „Men zeult met onze belangen", zei voorzitter Christof- fels al. „Dat met die koopavond is een onderdeel van een reeks nare gevallen. Het is alsof men ons op het stadhuis dwarsboomt. Nou weer met die pink- sterkermis die we mochten houden, maar niet door kon gaan omdat men aan de insteekhavens is begonnen. No- tabene ijveren we al meer dan zes jaar voor die parkeerhavens. Nu opeens moeten ze beginnen. We zijn er 5000 gulden mee kwijt, die hebben we al aan de kermisexploitanten gegeven. In september bestaat De Luifelbaan 10 jaar. Er zijn weer (dure) festiviteiten gepland. Dat grapje gaat zo'n 20.000 gulden kosten. Er komt o.a. een licht- week. Steeds weer doen we moeite om pleinactiviteiten te ontplooien." De heer Christoffels heeft veel ver trouwen in Leidens nieuwe eerste bur Wethouder Lijten: net zoveel recht als V. en D„ dat mag u heus wel weten. De tijd zal het leren: ik ga open en daarmee basta". Het Leids City Centrum, LCC, is niet geporteerd voor een lappendeken. In het bestuur is men nooit tegenstander geweest van een koopavond voor de hele stad. Integendeel. Maar. zo zegt een woordvoerder, in de buitenwijken is men nu pas wakker geschud. Het is een beetje jalousie de métier. Ook vol gens het LCC had een nieuw voorstel met andere aanvragers om een koop avond al in september in de gemeente raad kunnen komen als de verzoeken eerder binnen waren gekomen. Het LCC zou een koopavond voor de hele manier zoals dat morgenavond stijf hoofdig gaat gebeuren: „Zo verknoei je ger Vis, die hij in de raad de voorzit tershamer heeft zien hanteren. „Die man heeft meteen al onze bewondering gewekt. Ik weet zeker, dat hij onze gerechtvaardigde wensen er wel door zal drukken." Overigens slaat het streekkoopccn* trum Leiden wel een vreemd figuur temidden van de ruim 300 Nederlandse gemeenten die voor een wekelijkse koopavond kozen. Er is, voor zover wij weten, geen plaats te vinden die zoals het goede Leiden een partiële koop avond heeft. In dc Brccstraat mag u morgenavond een fietsbel kopen, maar in de Korevaarstraat niet. Leiden heeft aan tal van problemen te sleutelen. Maar daar is het dan ook de Sleutel stad voor. Ton hPieters. ZOETERWOUDE Het ziet er naar uit dat het record aantal deelnemers aan de Zoeterwoudse rijwieltochten, zondag a.s. voor dc 20e keer, opnieuw gebroken zal worden. Vorig jaar wa ren er in totaal 848 deelnemers; gister avond, hadden reeds bijna 700 perso nen zich laten inschrijven. Als men bedenkt dat men zich ook zondag nog kan aanmelden dan is het zeer wel mogelijk dat met deze lustrum-editie duizend fietsenthousiasten op pad zul len gaan. Dat geeft wel enige organisatorische problemen maar het ervaren comité zal deze zeker oplossen. Enkele maatregelen zijn al genomen. Zo is de vertrektijd opnieuw vervroegd. De eerste deelnemers aan de 75 km. tocht zullen reeds om half negen vertrek ken. Met tussenpozen van 30 of 60 seconden zullen daarna tot 12.15 uur de anderen volgen. Door dit gespreide vertrek zal men ondanks de grote deelname toch rustig kunnen fietsen. De routecommissie heeft dit ook in de MEERKOSTEN 1,5 TON Reconstructie ar I V alkenburgseweg schiet niet op 'erhoop jehaald werd is er wel veel aan dc eg gewerkt, maar is uiterlijk nog Ittcr weinig verbetering opgetreden. Het blijft een vrijwel onmogelijke lak om via Valkenburg naar Katwijk komen. Ook op het financiële vlak eties lemen de moeilijkheden eerder toe dan >p if. Op dit moment worden de meer- losten al geraamd op f 150.00(1. Oorza ken. len van deze toch wel buitensporige j°U!§ üjgingen zijn de loonstijging die men na~ k merken heeft gehad en het feit dat [zen Len bij voortduring stuit op niet in kaart °°r" lebrachte rioleringen die het werk J?®" fertragen en die bovendien weer ?r Hlangrijke opruim- en afwerkkosten itiek gevoig hebben. Men houdt er reke- ing mee dat de stagnatie pas tegen het lajaar zal kunnen worden opgeheven. lak pliM Lk op b r NOORDWIJK Een 19-jarige Noord wijkse timmerman haalde gister avond op het strand vreemde capriolen uit. Mogelijk geïnspireerd door dc be kende Duitse oorlogshymne „Wir fah- ren gegen Engeland", reed dc jongeman met zijn auto de zee in. De chauffeur had een stevige borrel op en toeschouwers waarschuwden de politic. De timmerman gedroeg zich onhebbe lijk cn bleek niet voor rede vatbaar. Hij beledigde de ter plaatse gekomen politieman, weigerde zijn naam op te geven en verzette zich tegen zijn arres tatie, zodat een politiepatrouille ter as sistentie moest worden geroepen. Nadat hij aan het bureau was gebracht, ver dween zijn heldhaftigheid als sneeuw voor de zon. De oorzaak laat zich ge woonweg niet raden. Hij zag in het wachtlokaal... een kleine, verdwaalde spin lopen! hand gewerkt door zoveel als dit mo gelijk was rustige wegen en speciale fietspaden in het traject op te nemen. De vertrekplaats is nu ook niet meer het Don Boscohuis, maar het ruimere Centrum aan de Schenkelweg. Ook de prijsuitreiking zal een wezenlijke ver andering ondergaan. Het was tot vorig jaar gebruikelijk om alle deelnemers met hun strafpunttn op te lezen. Dit zal nu beperkt blijven tot de prijswin naars terwijl alle anderen direct daarna hun controlekaart kunnen af halen, Dit geeft een grote tijdsbespa ring waardoor het sluitstuk maar weinig tijd in beslag zal nemen wat velen welkom zal zijn omdat door de grote belangstelling iedereen in de zaal moest staan. Vanaf zaterdagmor gen zal het wedstrijdsecretariaat ge heel geconcentreerd zijn in het Don Boscohuis, waar dan ook de verre sterritrijders zich kunnen afmelden. Uitsluitend daar kan men dan inlich tingen krijgen en zich laten inschrij ven. De grote groei van het aantal deelnemers in de laatste paar jaar is ongetwijfeld mede te danken aan instellen van een tocht van 35 km. naast de traditionele 75 km. Ook weer staan vele ingeschreven voor korte tocht hoewel de meeste vc keur uitgaat naar de grote rit. Slechts drie personen hebben alle voorgaande tochten meegereden op één na. Het zijn de hei-en Jac. Vrees wijk, B. Belt en J. v. Gennt die ook i weer van de partij zullen zijn. Ter gelegenheid van het 4e lustrum is speciale medaille ontworpen die de deelnemers krijgenn aageboden. Bo vendien onder de aanwezigen-deelne mers bij de prijsuitreiking een flink aantal aantrekkelijke prijzen gratis worden verloot. tie) DONDERDAG 3 JUNI Korfbaltopper L.F.C.-terrein lichtwedstrijd Aanvang: 20.00 uur. Prijzen: t.m. 14 jaar ƒ0,40; volwassenen ƒ1.25. Organisatie: L.K.C. FLUKS 1911-1971. voorbereidingen de woningbouw in het nieuwe S.J.Z. ZOETERWOUDE Het bestuur van de Leidse Voetbal Bond heeft S.J.Z. laten weten dat er in het volgend seizoen geen competitiewedstrijden meer gespeeld mogen worden in de Loethe. Dit oude veld is ook na de verhuizing naar „Haasbroek" nog intensief in ge bruik gebleven ook omdat op het nieu we sportcomplex nog maar beperkt ge speeld mocht worden. Overigens was het voetballen in de Loethe in de na bije toekomst toch een ongewisse zaak geworden, omdat r worden getroffen vo in dit gebied. Nu seizoen ongetwijfeld elftallen zullen worden ingedeeld zal „Haasbroek" zeker zwaar belast wor den. Met meer dan 20 elftallen wordt de aanleg van een derde veld dan zonder meer noodzakelijk, vindt men UNIVERSITAIR NIEUWS Prof dr J. H. Waszink, gewoon hoog leraar in de Latijnse taal- en letter kunde en Romeinse oudheden aan de rijksuniversiteit te Leiden, is gekozen tot lid van „Institut de France" (Acade mie des incriptions et belles lettres). Samenvallen van gelijksoortige culturele manifestaties ongewenst LEIDEN Het Leidse ^cialistlscbc raadslid Jonker heeft het college van B. cn w. gevraagd of het met hem van mening is dat het samenvallen van gelijksoortige muziekmanifestaties ui terst ongewenst is. Hij stelt de vraag naar aanleiding van het feit, dat vorige week dinsdag In de Stadsgehoorzaal en in de Marekerk resp. geconcentreerd werd door Aafje Heynis en Albert de Klerk. Beide con certgevers hadden daardoor minder pu bliek in de zaal dan het geval zou zijn geweest wanneer men op verschillende avonden had geconcentreerd. De heer Jonker vraagt aan het college of het mogelijk is voor verhuurders van zaal ruimten een meldingsplicht in te voe ren, zodat gevallen als het bovenstaan de, vermeden zullen kunnen worden. Indien het antwoord op vraag 2 niet bevestigend luidt welk beleid denkt uw college in deze dan te voeren, vraagt de heer Jonker voorts. LEIDEN ..Vrijheid, blijheid". zeggen twee felgekleurde papa gaaien in een van de bomen, wan neer ze heerlijk in de zon op stok zitten in een van de bomen aan het Plantsoen. Hun uitzicht over dt Zoeterwoudse Singel, waarin kin deren en jonge eendjes achter moeders staart aanzwemmen, geelt hen genoeg stof kletspraatjes te houden. Tot groot genoegen van peuters en ietwat grotere kleuters, die met mams aan de hand naar de vogelkooi komen kijken. Die keren ze dan gauw de rug toe om in hun brabbeltaaltje met de papagaaien het gesprek van de dag voort te zetten, wanneer vogels goed op dreef zijn. geven ze een gratis ver- toning van evenwlchtskunstjes. Buitelen en ..snavel hangen" oncler luid gekrijs uit schorre kelen oogsten veel succesDit houden ze urenlang vol. tot groot plezier van komende en gaande kinderen. ZOETERWOUDE Bijna twee uur lang heeft gistermiddag de 3'/«-jari- ge Janjaap Hauser opgesloten geze ten in een garage naast de flat aan de Ambachtsherenweg. Deze stond open en kinderen speelden er in en omheen. Terwijl Janjaap in de garage was trokken anderen de toegangsdeur naar bene den die in het slot viel. Pogingen om de eigenaar van de garage, de heer Heemskerk, die de sleutel bij hem had, op te sporen bleven zonder re sultaat. Buurtbewoners kwamen te hulp. maar ook zij zagen geen kans het jongetje te bevrijden. De politie werd gealarmeerd die op haar beurt de dienst gemeentewerken en de Leidse brandweer ter assistentie riep. Aan Janjaap ging al deze drukte emotieloos voorbij. Hij liet geen traan. Het enige wat men van hem hoorde was af en toe de ver zuchting: „Mam, ik wil er uit". Om kwart voor vijf pas gelukte dit na dat de brandweer met snijbranders een gat in de deur had gemaakt. Het eniSe waar de avontuurlijke Jan jaap, die reeds tweemaal uit het water is gehaald, zich toen nog zor gen over maakte was over de eventu ele straf: „Mam, ik hoef toch niet naar bed'" Overigens doet zich in deze buurt, waar veel kinderen zijn, zich steeds meer de behoefte gevoe len aan wat speelruimte waar de jeugd aktief bezig kan zijn.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3