JOSEPHINE BAKER 65 £cidóC(3omCWlt Het bewogen leven van een schat van een vrouw INTERMEZZO TWEEDE MARY QUANïTN BROEK IN WATERLAND TELEVISIE VANAVOND Hollywood Palace ïdies uit Wenen Joan Baez gecensureerd PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JUNI 1971 U Voordeeltarieven T\AT de Nederlandse Spoorwegen met U haar recente en nog komende tariefsverhogingen een deel van de reizigers afstoot, bevestigde staats secretaris Keijzer op vragen van Kamer lid Van Thijn. Op jaarbasis gaat de tariefsverhoging van december 1970 een vervoersverlies van 150 miljoen reizigerskilometers be tekenen. De gisteren ingegane verhogin gen worden op een even groot verlies geschat. Toch verwacht de N.S.-directie voor het lopende jaar nog een netto reizigers- kilometersstijging van 150 miljoen. Dit niet alleen als gevolg van de trend matige gever, maar ook tengevolge van het effect van de voordeeltarieven waarmee de Spoorwegen veel succes hebben: de 65-plus-kaarten en de tiener- Misschien wordt het tijd dat de NS weer eens gaat denken aun de bijzon dere gezinstarieven binnen het raam van het toeristische vervoer. Dezer dagen is gebleken dat menig gezin de perikelen van het gemotoriseerd verkeer voor lief neemt, omdat het openbaar vervoer veel te duur uitkomt. Zelfs wanneer men niet alleen de benzinekosten telt. waar werkt met de gebruikelijke kilometerprijs. Generale repetitie T^ANNEER de pinkstervakantie zo'n beetje gelden mag als generale re petitie van het grote zomerfestijn dat op het gebied van toerisme en recreatie eind juni gaat losbarsten, is er reden om dit jaar op een behoorlijke uitvoe ring te mogen rekenen. Want waarop niemand had durven rekenen is toch gebeurd: zonder bindende afspraken en beperkende bepalingen hebben vele hon derdduizenden buitenlanders en een veelvoud hiervan aan eigen Nederlandse ingezetenen zich op ons kleine grond gebied binnen drie etmalen her- en der waarts kunnen bewegen zonder dat de pinkstervakantie één grote chaos ge worden is. Waar het wel een kleine chaos werd (bijvoorbeeld de weg MiddelburgBer gen op Zoom) klopt het op normale werkdagen ook al niet zodra er ook maar iets gebeurt; andere kleine stagna ties hebben als waarschijnlijke oorzaak de bereidheid bij te veel mensen om hetzelfde stukje om te rijden. Tenslotte blijkt dat de ongelukken die hebben plaatsgevonden, niets met de drukte te maken hebben maar met het nooit- aflatende gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel bij een deel van onze weg gebruikers. Een zeer belangrijke plus-factor moet geweest zijn de spontaan uitgevoerde spreidingsmanoeuvre. De indruk lijkt ge wettigd dat de informatieve assistentie van de radio hierbij een gunstige in vloed heeft gehad. Deze informatiedienst zou in samenwerking met officiële verkeersdiensten mogelijk zo ontwik keld kunnen worden, dat de gemeen schap er het ganse vakantieseizoen pro fijt van hebben kan. Het mooiste zou zijn wanneer door internationale samenwerking ook het toerisme van en naar het buitenland als een goed-geöliede motor gaat lopen. Maar minder chaos en een soepel tempo bevorderende spreiding in eigen land zijn ook veel waard. Het belang hiervan werd op tweede pinksterdag nog eens onderstreept door de vele door de N.O.S.-reporters ge- enquêteerde weggebruikei's die op de vraag waarom ze niet meer gebruik ma ken van het openbaar vervoer, het moei lijk te weerleggen antwoord gaven: „Dat is voor ons gezin veel te duur". De film van vanavond In 1939 kwam Hollywood trots op de proppen met een niiuwe Zweedse ont dekking, die meteen als „een tweede Garbo" werd aangeduid: In grid Berg man. Haar Amerikaanse debuutfilm was „Inter mezzo" in Engeland uit gebracht onder de titel „Escape to happiness". Het is het verhaal van de hopeloze liefde van de be roemde concertviolist Hol- ger voor de muzieklerares ran zijn dochtertje. Ingrid Bergman had de rol van deze muzieklerares al eens gespeeld In 1938 in een Zweedse verfilming van dit gegeven onder re gie van Gustav Molander. Toen men haar kort voor de tweede wereldoorlog na een optreden in een Duitse film naar Holly wood haalde en een pas sende rol voor zocht om de nieuwe ster op waar dige wijze te introduceren viel de keuze op die in een van haar vroegere films. Met Amerikaanse voortvarendheid kocht men de rechten van deze film op, nam hem uit de roulatie en zette 't ver haal opnieuw in scène met een Amerikaanse rol bezetting en de Britse ac teur Leslie Howard in de rol van Holger in plaats van Gösta Ekman. Een middelmatig regisseur als de acteur Gregory Ratoff kon er met een pasklaar scenario en een voorbeeld in de hand weinig aan verprutsen. Met hoeveel zorg Ingrid Bergmans carrière werd- opgebouwd en met hoe veel zorg haar rollen werden gekozen blijkt wel uit, hpt feit dat een- dergelijk voorval .zich vijf jaar laten zou herhalen. In 1944 kocht MGM van haar alle rechten op van Thorold Dickensons ver filming van „Gaslight" met Anton Walbrook en Diana Wyniard, nam de film uit de roulatie en gaf George Cukor de opdracht hetzelfde verhaal nog eens te verfilmen met Charles Boyer en Ingrid Bergman in de hoofdrol len. Ingrid kreeg éen Oscar voor de beste vrou welijke hoofdrol dat jaar, maar een verbitterde Dic kenson reisde met een copie van zijn „verboden" film onder de arm heel Europa af om te bewijzen dat zijn versie van „Gas light" aanzienlijk beter was dan die van Cukor. Op het toppunt van haar roem in 1950 reisde In grid Bergman naar Italië om daar onder regie van de neo-realist Roberto Rosselini de film „Strom- boli" te maken. Het werd geen succes, ook niet voor Ingrid Bergman, die ver liefd werd op de Italiaan se regisseur en voor hem, echtgenoot, dochtertje en haar Amerikaanse carriè- Het zou jarep duren, (lie zij zwervend door Europa doorbracht, eer men haar in Hollywood weer zou accepteren. Maar via het toneel en enkele Europese films, die ondanks de naam Ingrid Bergman toch geen erg succes wer den, kwam zij terug en de thans 53-jarige actrice is nu met films als „De cactusbloem" aan een tweede bloeiperiode be zig „Intermezzo" is als curio siteit het Amerikaanse debuut van een internatio nale ster, die het dertig jaar lang op het eerste plan volhieldook inte ressant omdat men er ook nog eens de te vroeg overleden acteur Leslie Howard in aan het werk kan z (Nederland I 21.3 PARIJS Drie juni wordt Josephine Baker vijfenzestig jaar. Het eerste, wat ze zelf op haar verjaardag zal denken (niet zeggen...) is: Mon Dieu. wat word ik oud en waar is de tijd gebleven, dat ik in mijn bananenrokje op de planken van de wereld rond- spartelde. Josephientje heeft wel een heel bewo gen leven achter haar rug. Lang zat ze niet op de schoolbanken van Saint- Louis in Missouri, waar ze geboren is. Van vijf tot acht, langer heeft het onderwijs op de lagere school niet geduurd. De onderwijzers dankten de hemel, dat ze voorgoed haar biezen pakte, want ze zat meer gezichten te trekken en grimassen te maken dan aap, noot, mies in het bolletje prenten. En toen, na school, maar meteen de wijde wereld ingeschopt. Eerst mee brood verdienen voor de moeder, die Indisch bloed had en voor de vader, die een blanke was en van Spaanse origine. En daarna, twaalf of dertien, via kleine negertheatertjes de show business in. Daar ging het zoals bij alle andere vedettes: iemand ontdekte haar talent en zette haar in de krui wagen. Maar wat iedere vedette ook moet leren is brutaal zijn en van zich af weten te slaan. Ook dat deed Jo sephine. Een music-halldirecteur. die haar wilde engageren voor 100 dollar per avond, kreeg nul op het rekenst en als hij niet opvijzelde tot minstens 500 dollar, deed Josephientje het niet. Op die manier werden de gages hoe lan ger hoe hoger en Josephine kwam in goede doen. Van 1928 tot 1930 zo maar eventjes vijfentwintig landen van Europa en Amerika. Parijs werd stapelgek op haar, toen ze op een spiegel in een rokje met rubber bana nen heen en weer zwierde. En tege lijk zong. want ze had vroeger een volle stem. LEGIOEN VAN EER Over haar leven in de jaren van de tweede wereldoorlog hangt een ge heimzinnige sluier. Dat ze voor de geaillieerden gesplonneerd heeft staat zo vast als een huis, maar vermoede lijk zal nooit worden opgehelderd hoe. De werd er door de Franse regering voor beloond met het Legioen van Eer. Drie echtgenoten heeft Josephine ver sleten, voor een vedette niet veel. Haar eerste man was een Italiaanse Impresario, maar die leefde niet lang- Haar tweede was een industrieel, maar dat huwelijk werd ontbonden, omdat de echtgenoten elkaar nooit zagen. Kwam Josephine laat thuis, van een voorstelling, dan ging hij naar zijn kantoor en dat was geen leven, althans geen huwelijksleven. De derde man was Jo Bouillon en dat is een hele poos goed gegaan. Maar samen grepen ze net iets te hoog. Josephine kocht een kasteel in de Dordogne, Zuidwest-Frankrijk. We zijn er een keer geweest. De Duitsers zouden ervan zeggen: wundtfrbar. fa belhaft. Er was een Josephinedorp met Josephineboulevards en Joséphi- nestraten, een modelboerderij, een vergaderzaal, een openluchttheater ook voor concerten en vanzelfsprekend waren er de souvenierwinkeltjes voor de toeristen. Josephine ontving ons in haar modelkeuken, waar de mooiste Bruynzeelkeuken niets bij was Meestal was Josephine op reis, want het onderhoud van het kasteel kostte een boel geld en er kwamen niet zoveel toeristen, dat de tekorten kon den worden bijgespijkerd. Arme Jo sephine kwam onder de schulden te zitten en het kasteel, althans een deel er vaü, Jtwaiïïj otider de hamer. Jose phine heeft er dikke tranen-om ge- grtend»—maar -nooit.liet ze, de moed1 zakken. Want kwam het water tot de lippen, dan ging ze er weer op uit om met tournees geld te verdienen. Josephine is moeder van elf kinde ren, allemaal aangenomen kinderen uit diverse delen van de wereld: Akio uit Korea, Louis uit Columbia, Jarri uit Finland, Jean-Claude, Marianne en Noël uit Frankrijk, Jannot uit Japan. Mozes uit Israël. Brahim uit Arabië. Mara uit Venezuela en Cokiffi uit Afrika. Die aangenomen kinderen, samen opgevoed, zijn voor Josephine een protest tegen het rascisme, waar ze als negerin in haar jonge dagen nogal last. van heeft gehad. Een groot hotel in New York weigerde haar en haar man onderdak, omdat zij geen blanke huidkleur had. Josephientje is gewoon een schat van een vrouw. Moge ze van al haar aangenomen kinderen maar een boel plezier heb ben, want dat verdient ze. Dubbel en De KRO gaat de wielersport redden. Met vijf t.v.-reportages van evenemen ten waarvoor die goedgeefse KRO enige premies van VIJFTIG GULDEN be schikbaar stelt. Een enorme geste der- Het eerste evenement greep gisteren op de wielerbaan van Hilversum plaats. Baan die, zoals de commentator ons verzekerde, intiem - perfect - niet snel - eigenlijk beroerd was. We kregen stayers le zien, sport die voor t.v. nau welijks iets te bieden heeft; achtervol ging. die alleen bij goede t.v.-techniek kijkplezier biedt, en sprint. Sprint is natuurlijk een uitgekookt kijk- gebeuren. Maar als op een baan waar een sur-place geen enkele zin heeft, zo'n sur-place tweemaal plaats grijpt, krijgt het hele kükgebeuren een doorge- stoken-kaart-effect. Wat ons betreft had de KRO voor biljarten kunnen Bij de AVRO zagen we de show van Frank Sinatra jr. mét familie. Een programma dat bewees hoe zakelijk de Amerikaanse t.v. te werk gaat: heel veel talent en enorme kosten stoppen in een show in de wetenschap dat de hele wereld consument is, zodat elke cent eruit komt. AVRO's Tclevizier brokkelde over een veelvoud van onderwerpen, o.m. de wedstrijd van Ajax vanavond. Dat on derwerp is eigenlijk niet erg belang rijk. Maar het heeft de speelse aan dacht van miljoenen. We geloven dat die miljoenen graag meer wilden weten dan het stemmingsbeeld dat Televizier De KRO-televisie zendt om 20.21 uur de eerste van een serie Amerikaanse shows uit onder de titel „Hollywood Palace", waaraan vele artiesten van internationale faam hun medewerking verlenen. Tijdens de zomermaanden zal de KRO-televisie een drietal van deze shows uitzenden. In de show van vanavond treedt Sammy Davis jr. op als gastheer van Diana Ross en de Supremes (in nog oude samenstelling). The Jackson Fi ve, Alan Sues en het variété-nummer Willie Tyler Lester. Gastheer Sammy Davis jr. is in deze show o.a. te zien in een parodie op het bekende dans paar Ginger Rogers en Fred Astaire met een nummer uit 1935. Van Diana Ross en De Supremes kan men beluis teren „Where do I go" en „Starshine". The Jackson Five brengen de songs „Sing a simple song" en „I want you back". Tezamen met Diana Ross zin gen zij „There was a time" Gastheer Sammy Davis jr. besluit met Diana Ross de show met de song „One more time". De muzikale leiding van de serie „Hollywood Palace" heeft Nick Nederland II 20.21 uur. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag IKOR: 19.10 uur: Kenmerk NOS: 19.35 uur: Socutera NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.05 uur: Bettv Boop 19.12 uur: Neil Young, pop 20.00 uur: Journaal 20.2i uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Laurel en Hardy 19.40 uur: Aj axPanathinaikos (in de pauze PvdA) 21.30 uur: Intermezzo, film 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Tim de Leeuw 18.55 uur: Journaal 20.50 uur: Amstelland (jeugdkliniek) 21.40 uur: George Brassens 22.00 uur: Johan Cruyff (gesprek met Joop van Tijn) 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Tim en de leeuw 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.05 uur: Liedjes uit Wenen 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Hollywood Palace, amusement 21.11 uur: Hammerveld Jazz Festival 21.41 uur: Zelf doen 22.31 uur: Journaal 19.10 uur: Van gewest tot gewest 19.50 uur: Toerirtische tips 20.00 uur: Journaal TROS: 20.21 uur: Comedian Harmonies, 21.00 uur: Wegwezen 21.40 uur: Marionetten van Philippe Genty 21.50 uur: Wat kan men doen met lamsbout, tv-spel 22.20 uur: Journaal 5. 7.11 Ochtendgijmna);- Dag met een plaatje De Groenteman.) 8.50 (gr)8 1?3?U(S) Moderne' rzoekplatenprogt bliek. 16.00 Nieuws. 16.03 .Meer over mlnflpr: De stem van de - sprekende minderheid. In de vooravond zendt de KRO-t.v. de eerste aflevering uit van een serie programma's onder de titel „Liedjes uit Wenen". Deze serie van de Oostenrijkse televisie wordt tijdens de zomermaanden maandelijks op de woensdagavond op 't scherm gebracht en bevat vijf afleveringen. „Liedjes uit Wenen" is een serie programma's, waarin Wenen en het Weense bed centraal staan. Iedere aflevering heeft een eigen thema, dat in de liedjes en de lokatie naar voren komt. De Weense volksliedjes en Weense liedjes uit film en oprette wórden gezongen door vooraanstaande Oostenrijkse zangeressen en zangers. De eerste aflevering, die de titel „Lente in het Prater" en „In Grinzing worden de lichtjes aangestoken" meekreeg, geeft het optreden te zien van Paul Hörbiger, Elfriede Ott, Inge Buchner, Guggi Löwinger, Herbert Lackner en Per Heinz Kersten. De in Oostenrijk bekende acteur Hans Holt treedt in deze serie op als gastheer en reisleider. Hij voert, in een fiaker gezeten, de kijker door Wenen, laat het zogenaamde Reuzenrad zien en doet zich tegoed aan eetspecialiteiten- Het programma werd geregisseerd door de Oostenrijkse regisseur Peter Lodynski, wiens „Vlooienmarkt" kort geleden de Gouden Roos van Montreux (Nederland II. 19.05 uur). (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Wekelijkse, sportrevue. 13.00 Nieuws. 131.1 Radlojournaol.Pel 13.30 (S) Week van de koorzang: moderne oe koorliederen door omroepkoor en de^o Utrechtse Studenten Cantorij. 13.58 (S) Ka-L rakterlstieke combinaties: klassieke muziek.' -' 14.30( Biels en Co: wekelilkse strip. iS.ODÏOe Nieuws. 16.03 Land der Muzen: kunstnoaga-ko zijn. 17.00 Mobiel: muziek, actualiteiten er P* radiospelletjes met o.m. om: 17.40 Alles voor"* de klub; 17.55 Mededelingen: Wj HILVERSUM ni fei NCRV: 9.00 Nieuws. 9.03 Zing, zing, zlng!:P" lichte vokale muziek. (10.00 Nieuws.) EO,|eit 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound: een pro-üri gramma boordevol muziek, speciaal voor! Jonge mensen. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 PIn ELGIE 324 m NEDERLANDS 12.00 Nieuws, mededelingen en S richten. 12.08 Muziekprogramma. 12.6 tenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws Londen verkoopt grif exclusieve kleding van Vilma Nederlof Milika Nederlof uit Broek in Water land, de kleuterjaren net voorbij, wil liever niet de kleren aan naar school, die haar moeder maakt. Ze zegt: „De kinderen kijken veel te veel naar me." Volwassen mensen denken daar echter anders over. De kleding van mevrouw Vilma Nederlof, is zeer exclusief en intussen bekend in brede kring. Zelfs bij de t.v. in Bussum hebben ze de lucht van baar gave gekregen. De TROS bijvoorbeeld heeft haar ontwerpen, geïnspireerd op de Joe- go-Slavische folkloristische kledij, als basis genomen voor een filmpje van een kwartier, dat vorige week zou zijn uitgezonden, als Ajax op tv tegen Feijenoord niet had moeten voetballen, en daarom tot morgen is uitgesteld. Twee mannequins en dochtertje Mi lika zullen de kledij showen met als fraai decor dat schitterende Water- landse dorpje, en met een Joego-Sla- vische dansgroep als extra-opkik- kertje. Men zal van de creaties van Vilma Nederlof opkijken. De kleding die zij ontwerpt, knipt en in elkaar frutselt („naaien" is het goede woord niet door het gebruik van ontelbare lapjes en kralen) is zeer bijzonder. Mevrouw Nederlof heeft anderhalf jaar in Belgrado, Joego-Slavië, ge woond, vandaar haar voorliefde voor dit Oosteuropese land. Als kind al ge noot zij van Hongaarse dansgroepen. Zij werd toen eigenlijk al gefasci neerd door de veelkleurigheid van de kleding met de talloze versierin gen. Mevrouw Vilma Nederlof volg de een opleiding modetekenen. Zij was al tot de ontdekking gekomen dat ze in Nederland niet de kleding kon kopen die ze graag wilde. ..Dat is wel een jaar of wat geleden hoor. Nu kan je ook hier kopen wat ie maar wilt. gelukkig wel. Iets ont werpen was voor mij niet zo moei lijk, maar daarna kwam het maken. Dat is iets minder leuk. In het begin lukte dat ook niet zo best. Ik knipte maar raak. een gat waar ik een mouw dacht en zo. Tot mijn moeder zei, dat je stof ook wel dubbel mocht Mijn vriendinnen vonden het alle maal wel leuk wat ik deed en omdat er een paar „bekenden" bij zaten, kreeg de kleding meer bekendheid. Zo was er bijvoorbeeld Astrid En gels. één van de presentatrices van het jongerenprogramma „Fanclub" van enige tijd geleden. In één van deze programma's werd ook een mo deshow van mijn kleding gegeven. Daarna hebben televisieomroepsters en zangeressen als Karin Kent, Conny van Bergen en Christina Kühne japonnen a la Joego-Slavië van mij gedragen. Verder heb ik een vest gemaakt voor pianist Polo de Haas en ook Ramses Shaffy had er belangstelling voor. Maar door zijn ziekte is dat een beetje in de vergeethoek ge- Twee jaar geleden verhuisde het ge zin Nederlof naar een 200 jaar oude, gerestaureerde woning in Broek in Waterland. Toen verflauwden de te levisiecontacten („Ze wisten waar schijnlijk niet eens waar het dorp lag") en ging mevrouw Nederlof met een maar commerciëler denken. Dat uitte zich onder andere in een ate lier vol eigen maaksels, klaar voor de afnemer. „Ja, ik wilde de kosten van het huis helpen dragen. Daarom moest er ook op de centen gelet worden." De man, die wel eens de zakelijke belangen van de ontwerpster behar tigt, heeft voorspeld, dat zij eens een tweede Mary Quant zal worden. Zelf lacht ze daarom. „Het is wél zo, dat een boetiek in Londen elk jaar een zeventigtal kle dingstukken van mij afneemt. En ze gaan daar in Egenland grif van de hand. Maar verder moet ik om die „titel" wel een beetje lachen. Zoals het nu loopt gaat het leuk en goed. Maar wordt het iets drukker, dan zou ik mensen in dienst moeten ne men, en daar voel ik niet zo veel voor. Wel wil ik ontwerpen voor fabrieken, confectiebedrijven of boe tieks die daar om vragen. Maar ik heb geen zin om met een pak kleren onder m'n arm te leuren. Ik heb mijn handen al vol aan die Engelse boetiek." Mevrouw Nederlof legt zich buiten het versieren met alle mogelijke kralen, borduurwerken, lintjes en lappen, ook toe op kleding die met elkaar gecombineerd kan worden. Alles is genïspireerd op de Oosteuro pese kleding, maar met veel fanta- sierlijke uitloopjes naar andere kle- dingvormen. Als reactie op het ge bruik van vele kleuren is ook hier en daar een strakker zwart-wit stuk niet ondenkbaar. En dus nu het TROS-televisiepro- gramma. Eigenlijk komt dèt alle maal omdat een programma gepland voor de Joego-Slavische televisie niet is doorgegaan. De uitzending daar van zou geregisseerd worden door een Nederlander, er zou een Joego- Slavische dansgroep in optreden en de groep zou aangekleed worden door mevrouw Nederlof uit Broek in Wa terland. Van dit programma werd om de een of andere reden niets meer gehoord. De regisseur vond het toen zonde alia plannen, op papier gereed, zomaar in de prullebak te gooien. En zo komt dus een Joego-Sla- visch tintje in een oer-Hollands dorpje op de Nederlandse 2 televisie. „In de toekomst zitten er denk ik wel meer showaankledingen voor mij in". Behalve aan kleding frutselt mevrouw Nederlof ook aan schoe nen. Natuurlijk met. kralen, lapjes en stukjes vilt. Gewoon omdat zij dat mooier vindt. ANNELIES VAN DEN HOUTEN. PARIJS (AFP) De Amerikaanse zan geres Joan Baez is zondagmiddag door de Franse televisie gecensureerd toen zij optrad in een rechtstreekse uitzen ding uit Toulon. Na haar eerste nummer werd zij uit het beeld gehaaid. Op een persconfe rentie in Parijs heeft zij dinsdag ge zegd dat zij slechts „De ballade van Sacco en Vanzebti" in het Frans wilde vertalen en enkele woorden had willen zeggen over het leger, het militarisme en de gewetensbezwaarden. Het honorarium dat de Amerikaanse pacifiste voor haar beknotte optreden heeft ontvangen, 7.500 francs, heeft zij bestemd voor gevangengezette gewe tensbezwaarden in Spanje. Otto Dix overleden HANNOVER (DPA) —Eén van de be kendste Duitse schilders, Otto Drix, is in Lüneburg (Nedersaksen) gestorven. Naar gisteren pas bekend werd, overleed de door zijn voorwerploze wereldruim- visioenen beroemd geworden kunstenaar drie dagen voor zijn 71ste verjaardag, die hij 1 juni zou hebben gevierd. Drix, wiens werken onder het nazdbe- wind als „ontaarde kunst" golden, be hoorde na 1945 tot de wegbereiders van een nieuw begin in het culturele leven van Nedersaksen. Als compromisloos kunstenaar bekom merde Drix zich niet om de prijs van zijn schilderijen. Toneelprijzen '71 SITTARD (ANP) De Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in Nederland zal op haar congres op 7 en 8 juni in de parkschouwburg te Hoorn de toneelprijzen 1971 uitreiken. Deze prijzen zijn: Theo d'Or, Louis d'Or, Colombina en Arlecchino. De na men van de winnaars van de prijzen worden op 7 juni bekend gemaakt. Voor afgaand aan de prijsuitreiking zal een forum worden gehouden onder de titel „Ploeg of pool" over de problematiek rond gezelschap en acteurspool.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2