£&idóe (Sou/ta/nt Nixon: praten met Russen over minder troepen NA AFSLUITING VAN BERAAD MET AMERIKA'S BONDGENOTEN Nog vijf gewonden in levensgevaar HUURDERS VERENIGT U Ajax-armada belegert Londen en belegt zes miljoen gulden Brit breekt afvalrecord Akkoord over CAO grafici Bende overvalt stadje Kaoenda valt NAVO aan Britse coöp. voor EEG DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, teiefoon 22244* Giro 103003 Bank- Amro-bank NV. Leiden Directeur: drs J H M Brader Hoofdredacteur: F J Plug. Chef-redacteur: 1 Advertenties (excl B T W.) I 0,24 p mm- Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef- 22244' (18 lot 19 uur) Abonnement per week 1,41, maand f 6,05, kwartaal 18.10. jaar 70.30 kwartaal 21,70, per jaar 84.70- 62e jaargang, no. 18.402 T V -SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 19.40 uur AjaxPana- thinaikos; 21.30 uur Intermezzo, film. Nederland 2: 19.05 uur Liedjes uit Wenen: 21.11 uur Hammerveld Jazz Festival. WOENSDAG 2 JUNI 1971 WEINIG VERANDERING De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Opnieuw zonnig en bijna overal droog weer. In het algemeen matige noordooste lijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 13°, maxima morgen rond 25 maar in het Waddengebied rond 20 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM-LONDEN „Ajax- Succes". Met deze reuzenletters aan stuur- en bakboord heelt de Hover craft Calais-Dover sinds gisteren honderden Nederlandse supporters overgebracht naar Engeland. Een klein deel nog maar van de 30.000 supporters, die straks de elf Ajacie- den bijna hysterisch naar de over winning proberen Ic schreeuwen. De Ajaeieden kunnen niet de zege dui zenden guldens verdienen. De suppor ters hebben naar een ruwe schatting nu al, vlak voor de wedstrijd, in totaal -zo'n 6 miljoen gulden (reis- en verblijfkosten) uitgegeven. Wellicht loopt dit op naar de 10 miljoen nog voor de wedstrijd begint. Om maar niet te praten over de enorme uit gaven die de Ajax-supporters zich veroorloven na de overwinning op de Grieken. Dat het bij een Ajaxovenvinning een enorm feest gaat worden, mogen we wel aannemen. Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft in een optimistische bui besloten de vreugde de vrije hand te laten als Ajax de cup wint. In dat geval mogen de cafés in de hoofdstad de gehele nacht geopend blijven. Zelfs morgennacht is er een algeméne nachtpermissie afgekondigd. Van muziek- en dans- verg-unning zal eveneens ongelimi teerd gebruik mogen worden ge maakt. Niet alleen de Amsterdamse autori teiten voeren een soepel beleid, maar ook de douane- Tientallen supporters, die in hun zenuwen hun paspoort Zelfs de Britse stewptdessendie de Ajaxsupporiers ondvneeg naar Londen verzorgen- dragen speciale vergeten waren of slechts een ver lopen paspoort konden presenteren, mochten de reis naar Engeland toch maken. Onafgebroken werkten twee marechaussees achter schrijfmachines aan het uittikken van tijdelijke verblijfsvergunningen: kosten vier gulden per stuk- Ondertussen zitten de in Athene achtergebleven supporters van Pana- thinaikos ook niet stil. In de Atheense kerken is het een komen en' gaan- Talloze supporters wippen de laatste dagen even de kerk binnen om een kaarsje aan te steken. Duidelijk is in elk geval, dat de Grieken in vuur en vlam staan voor hun club- In Griekenland behoort het televisie toestel nog lang niet in elk gezin tot de gebruikelijke huishoudapparatuur. Om de Grieken, die geen televisie toestel bezitten, toch in de gelegen heid te stellen de wedstrijd te zien, is in het stadion van Panathinaikos een reuzetelevisiescherm opgesteld, waarop de beelden van de wedstrijd zullen worden geprojecteerd. LONDEN (AFP). Arthur Armitage, die met zijn 250 kg de zwaarste man van Groot- Brilt abnië was. heeft een nieuw record op zijn naam gebracht, ditmaal op het gebied van het vermageren. In dertien maanden slankte hij a tot 125 kg. Zijn grootste beloning toas. dat hij onlangs de nationale rugbyfinale in Wembley kon bijwonen. Tot dusver was het hem niet mogelijk geweest de draaihekken te passeren Arthur heeft inmiddels besloten, dat er nog wel 35 kilo af kan- Zuidvietnamese terugtocht uit Snoei SAIGON (Reuter) Amsterikaanse en Zuidvietnamese gevechtsbommen werpers en helikopters hebben bij het dekken van de terugtocht van Zuidviet namese regeringstroepen uit de in het oosten van Cambodja gelegen stad Snoei zevenhonderd Xoordvietnamese militairen gedood. Dit heeft een militai re woordvoerder gister in Saigon be kendgemaakt. Deze cijfers zijn. zo verklaarde hij, gebaseerd op luchtwaarneming. De Noordvietnamezen hadden zich samen getrokken langs weg no. 13, waarlangs Zuidvietnamese pantsert roepen en in fanterie zich maandag terugtrokken. Deze manoeuvre werd gedekt door een intensief luchtscherm van Zuidvietna mese en Amerikaanse vliegtuigen, na dat vorige week in en rondom Snoei, dat 160 km ten noordoosten van Pnom Penh ligt, zware gevechten waren uit gebroken. DEN HAAG (A.N.P.). In Amsterdam s gisteren overeenstemming bereikt over nieuwe CAO's voor het technisch perso neel en de chefs in het grafisch bedrjjf. De nieuwe contracten gelden voor twee jaar. Bij de CAO's zün ruim 45.000 nensen betrokken. Boven de inmiddels toegepaste loons- ■erhogingen van 3 en 1 procent komt er per 1 augustus 1971 een loonsverhoging i 6,25 procent. Op 1 februari 1972 volgt i loonsverhoging van 5 procent, waar- per 1 augustus 1972 de lonen worden bijgestuurd met het percentage waarmee het prijsindexcijfer voor de gezinscon sumptie in het laatste half jaar is ge stegen. ARGENTINIË SANTAFE (Reuter) Een bende van vijftien man heeft gisteren een half uur lang de Argentijnse plaats San Jeroni- Norte beheerst. De politie werd opgesloten in de cellen van het politie bureau en een bank werd leeggeroofd. In de telefooncentrale werden alle ver bindingen met de buitenwereld doorge sneden. De overvallers ontsnapten in een vrachtauto en twee uit een garage gestolen auto's. LOESAKA (Reuter) President Ka oenda van Zambia heeft een beroep op de NAVO gedaan, dc komende minis tersconferentie niet in Lissabon te hou- Kaoenda, de huidige voorzitter van de organisatie van Afrikaanse eenheid (O- AE), verklaarde dat ,m.et een diep ge voel van teleurstelling en ontzetting was vernomen dat de NAVO-landen geheel tegen onze hoop en verwachting in hadden besloten, een bijeenkomst van ministers van Defensie en buiten landse zaken te houden in de fascisti sche hoofdstad van Portugal". Daarmee geven deze landen Portugal openlijk „een certificaat van achtenswaardig heid" en moedigen xij dat land aan „zijn koloniale bezetting en zijn uitbui ting van onschuldige Afrikaanse volken voort te zetten", aldus Kaoenda. Na treinramp Duivendrecht (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het aantal gewonden bij de treinramp te Duivendrecht bedraagt niet 31 maar 33, zo heeft de rijkspolitie meegedeeld. Vijf ervan verkeren nog in direct levensgevaar, van vijf andere zeer ernstig gewonden is dit levensgevaar thans geweken. De 33 gewonden worden in vijf Amsterdamse ziekenhuizen verpleegd. Onder de verpleegden bevinden zich een Haagse dame (mevrouw W. Tetteroo- Tork). 17 Amsterdammers, bijna allen gezinnen met kinderen, een passagier uit Haarlem, twee passagiers uit Eg- mond (N.H.), twee passagiers uit Drie- bergen-Rijsenburg, een passagier af komstig uit Indonesië, twee Marokanen en zeven Amerikanen Het vijfde slachtoffer, dat bij de ramp I omgekomen is, kon nog steeds niet ge ïdentificeerd worden. Evenmin is althans officieel duidelijk geworden, hoe de ramp kon ontstaan. Over het verloop van het onderzoek zijn nog geen mededelingen gedaan. De politie is in samenwerking met de spoorwegre cherche druk bezig een aantal getuigen verklaringen te verzamelen. De socialistische Tweede-Kamerleden van Thijn en Oele hebben staatssecre taris Keijzer van Verkeer en Waterstaat, vragen over de treinramp gesteld. Zij vragen zich af, of er inderdaad geen beveiliging geweest is met behulp van de zogenaamde automatische treinbeïn vloeding. waarmee de Spoorwegen al vele jaren proeven neemt. De Spoorwegen hebben, aldus de me dedelingen, voor de komende jaren een verdere uitbreiding van dit systeem op het programma staan, met prioriteiten voor de lijn Utrecht-Arnhem. Het baan vak Utrecht-Amsterdam, waar de trein ramp op eerste pinksterdag plaatsvond, is voor deze beveliging nog niet aange wezen. Beveiligd zijn al de baanvakken AmsterdamTwente. RoermondMaas tricht. SittardHeerlen, Lage Zwaluwe Breda. Lage ZwaluweZevenbergen WASHINGTON (AFP-Reuter-AP) De Amerikaanse regering heeft een studie over de kwestie van een evenwichtige troepenvermindering in Mid den-Europa voltooid en zal tezamen met haar bondgenoten, met dc Sovjet- Unie en andere communistische landen over deze zaak onderhandelen. Dit heeft president Nixon verklaard. In Kopenhagen zei dc plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Tsarapkin, dat Rusland de voorkeur geeft aan een conferentie over de Europese veiligheid boven een aparte conferentie over troepenvermindering. De indruk bestaat dat deze Russische voorkeur meer op praktische dan principiële gronden berust. Volgens de Russen zou een commissie van de Veiligheidsconferentie zich met de troepenvermindering kunnen bezighouden. Het Ajaxlegioen manifesteert zijn aanwezigheid in Londen op duide lijke wijze- Hier wordt tijdelijk bezit genomen van het Nelson- op Trafalgar Square. Advertentie AJAX SUKSES !-4r LISSE: Zaterdag, 8 uur LEIDEN: Zaterdag, 8 uur (Om Heerlijk Te Dansen) LEIDEN: Zondag, 8 uur (Fijne Beat en Dans) Bij Evert Castelein Extra-voorzichtig met vakantiewerk DEN HAAG ..Houdt vakantiewer- bers verre van risico's in de bedrijven". Deze dringende raad geeft de arbeidsin spectie aan alle bedrijven, die zeer bin nenkort weer vakantiewerkers aanne men. De Arbeidsinspectie is in dc afge lopen vijf jaren geconfronteerd geweest met zeker honderd dodelijke bedrijfson- l gevallen, waarbij scholieren betrokken Scholieren van 15 jaar en ouder ver dienen. aldus de dringende oproep aan alle bedrijven, de bijzondere aandacht. Desnoods moeten de bedrijven de va kantiewerkers naar huis sturen, wan neer „speelse of te ondernemende scho- I lieren zich niet aan de regis voor jeug- dige werknemers houdenaldus de Ar beidsinspectie. Werknemers na Philipsbrand naar Frankrijk? President Nixon noemde geen streef datum voor deze Oost-Westonder- handelinrfsn. waartoe de Russische partijleider Brezjnev in ieder geval op geroepen. Eerst moet in ieder geval het lopende overleg tussen de Verenigde Staten en de bondgenoten afgesloten zijn. Met name zal minister Rogers over deze zaken praten op de conferentie van NAVO-ministers, die morgen in Lissa bon begint. Ten aanzien van het SALT-overleg (beperking strategische kernwapens) zei Nixon dat het nog te vroeg is om te zeggen welke vorm een eventueel ak koord met de Russen zal hebben. Wat de offensieve wapens betreft dacht hij, dat het eerder tot een „afspraak" dan tot een formeel verdrag zou komen. Over China zei Nixon dat de Ver enigde Staten bezig zijn hun houding ten opzichte van de toelating van Peking tot de Verenigde Naties te wijzigen. Dit in het licht van „be langrijke veranderingen" in de opvat- ringen van de lidstaten. Overleg met nationalistisch China en andere bond genoten is over ongeveer zeven weken afgesloten. Nixon verklaarde verder dat hij geen Kamervragen over ratifieatie verdrag van Straatsburg DEN HAAG (A.N.P.). Het socialis tisch Tweede-Kamerlid Voogd heeft de linister-presidcnt schriftelijke vragen gesteld n.a.v. het kabinetsbesluit van 28 om de ratificatie van het verdrag Straatsburg gericht tegen pira tenzenders ter hand te nemen. Hij wil van de premier weten of hij heeft verklaard dat er geen verband bestaat tussen de bomaanslag op radio Nordsee op 15 mei en dit kabinetsbesluit. „Meent de minister-president dat Ne derlandse staatsburgers, die toch ook door hem geacht worden na te denken, zullen geloven dat dit verband niet bestaat, als het verdrag al zes jaar lang door Nederland ondertekend in de ijs kast ligt en er binnen 14 dagen na de bomaanslag opeens wordt uitgehaald?", zegt de heer Voogd. datum zal vaststellen voor de voltooiing ran de terugtrekking van de Ameri kaanse slrqdkrachten uit Vietnam. Tenslotte sprak de Amerikaanse pre sident zijn bezorgdheid uit over de toe nemende verslaving van jonge Ameri kanen aan verdovende middelen: „Dit probleem zal met de grootste voorrang worden aangepakt." verslaggeve EINDHOVEN. Het zal van de be reidwilligheid van de werknemers van de door brand getroffen fabriek van beeldbuizen voor kleurentelevisie van Philips afhangen, of een gedeelte van hen in Frankrijk zal worden te werk De directie van Philips heeft een aan tal werknemers in overweging gegeven om tijdelijk te gaan werken in een Franse vestiging. Aanvankelijk was het plan om de werknemers in vestigingen in Duits land en Spanje te werk te stellen. EASTBOURNE (AFP) De Britse coöperatieve beweging heeft zich giste ren met zeer grote meerderheid uitge sproken vóór toetreding van Engeland tot de EEG, mits de toelatingsvoorwaar den aan de Engelsen bekend gemaakt worden voordat zij aangenomen of ver worpen worden. Pinkster Puzzel 1971 van onze adverteerders Vergeet niet uw oplossing van de Pinkster Puzzel 1971 van onze adverteerders in te zenden vóór 6 juni a.s. deze Amerikaanse luchtlandingstroepen, klimmen om met helikopters te worden Consumentenbond adviseert: j (Van een onzer verslaggevers) den de huurders van ongeveer 700 uit betalen, en krijgt bovendien geen DEN HAAG Onder druk van de geënquêteerd. Van die flats zijn definitieve afrekeningen. In de ser- woningnood accepteren huurders van er ParlicuBer eigendom, 226 vicekosten werden grote verschillen Hals dikwjjls contracten, die in finan cieel opzicht en anderszins zeer on voordelig uitvallen, en die het vrjje genot van het gehuurde wel erg be perken. Dat is dc belangrijkste con clusie van het onderzoek, dat de Con sumentenbond heeft ingesteld en waarvan de resultaten zijn gepubli ceerd in het juni-nummer van de Consumentengids. Volgens de Consumentenbond is de 1 vorming van huurdersverenigingen im alle mogelijke klachten met klem i naar voren te brengen, zeer gewenst van woningbouwbouwverenigingen, en 88 van gemeenten. De ondervraagden vertegenwoordigen volgens de Consu mentenbond een zeer grote groep van gemiddelde huurders. Meer dan de helft van de ondervraag den bleek zich bij voorbaat te hebben verbonden elk jaar forse huurverho gingen te accepteren. „Van de door de overheid gepredikte vrijheid van onderhandelen over de hoogte van de huur tussen huurder en verhuurder komt vrijwel niets terecht", conclu deert de Consumentenbond naar aan leiding daarvan. geconstateerd. Veel huurders bleken geen specificatie van de servicekosten te krijgen, ze kenden alleen het totaal van het bedrag, dat ze elke maand voor de verhuurder moeten neertellen. Bijna al'e ondervraagde huurders ble ken wel iets aan te merken te hebben op de werking van de centrale ver- warmingsinsfcallatle en de servicever- Tijdens bet onderzoek kwam ook een groot aantal klachten los over be perkende en betuttelende bepalingen in de huurovereenkomsten ten aanzien van de bewoning en het gebruik van Voorts moet de overheid de huurder die een zwakke positie heeft, gaan I beschermen door bepalingen van bin dend recht, b.v. in de vorm van een 1 standaardhuurcontract, aldus de Con sumentenbond. Tn het kader van het onderzoek wer- Voorts bieek geen van de ondervraag den rente over de bij de verhuurders gedeponeerde waarborgsommen ver goed te krijgen. Een belangrijk deel van de ondervraagden moet de service en centrale verwarmingskosten voor- de flat, het verhaal van schade en re gelmatige controles door de verhuur ders in de flat. De klachten kwamen hoofdzakelijk van de bewoners van particuliere huurflats. In dat verband viel de naam van Kok Beheer N V veelvuldig.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1