Nederlandse Zeilschool weet uit welke hoek de wind waait Stoer SVOW LLEN KORT Watervogel Vim 'atist heeft liet over «langstelling e klagen INSTAPPEN EN WEG WEZEN LUIDT HET DEVIES in puike conditie naar een mijlpaal maakt van Veense pingpongertjes goede Treffers Eerste team vermande zich dit seizoen net op tijd VERKEER HTERDAG 29 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 telijpE KAAG Amerikanen kijken J. -tti ogen uit als ze met Wim Patist, der directeuren van de Neder- veeidse Zeilschool in De Kaag. op een jnderige dag een fikse zeiltocht br de Zuid-Hollandse plassen ma li. Hun verbaasde blikken gelden rimen niet zozeer de schilderachtige e apengezichten of de groene weide- ikten ivaar nuchtere Nederlandse eien het gras kortwieken, maar de ischeidenheid in waterstanden, te kan dat nou. vragen ze dan aan im Patist als hun bootje door het fezemwater van Rijnland manoeu- en op nog geen twintig me- J afstand in de Langeraarse plassen 11e sa ander scheepje, maar dan enkele oppiters lager, over de plas schuift, it mompelt dan meestal iets over Iterbeheersing, maar een Ameri- zelf gewend om het toerisme reclamestunten in de lurven te tken, laat zich niet zo snel om de leiden. Nederlanders zitten vol ver- ijsingen. Elk jaar verzinnen ze iets zeggen ze voordat ze een schieten die later in de States t onderwerp van gesprek zal zijn llens een avondje nabomen over I waterige vakantie in dat koude jkerland. :rhaal over de ongelovige -^erikanen zal in de komende we de Nederlandse Zeilschool tarschijnlijk nog wel enige malen de tong gaan. want dit seizoen niet alleen om te leren zeilen om herinneringen uit het herige verleden te diepen. De Ne- '"tlandse Zeilschool viert namelijk jnenkort het feit dat een kwart geleden in de Boerenbuurt in "jpwetering J. P. de Neve, schoon- van Wim Patist, de eerste lleerling uit de doeken deed hoe II de zuid-westenwind het beste in zeil kon vangen. [et de tjotter „De Hommel" waar lij dagjesmensen over de kalme n van de plassen vervoerde, leg- ij in '46 de basis voor vijfen- itig jaar zeilonderricht. J. P. de e, van origine huisschilder, had a wind in Rijpwetering zo in de 7^~"len dat in '48 de ANWB besloot age|n het predikaat „Bondszeilschool- ^ïder" op de revers te prikken. In ïdvs wer(j het vertrouwde heldere van de Boerenbuurt vaarwel ge- Wand om de vleugels elders wijder agr|te slaan. Na lang zoeeken werd Irek^iotte neergestreken in De Kaag. u'.jde rand van het buitengebeuren, PrïjJ de monding van de Bal gerij en f1(^even door een natuurlijke groen- werd een nieuw nest gebouwd? idsdien heeft de rappe water- 1 niet te klagen gehad over be- itelling. De verzoeken om weg- te worden gemaakt in het ma- Lvreren op het water, stromen stroomden bij tientallen binnen. Bezoekers, moe geworden van het laveren en overstaggaan, behoeven 's avonds de rit naar huis niet meer te maken maar vinden in het T-vor- mige zeilschoolgebouw een opge maakte brits om de moede ledematen te fusten te leggen. Een 14-daagse stoomcursus ligt gereed om de as pirant-zeiler. of hij nu veertien of vijfenzeventig jaar is. van amateu ristische waterdobberaar om te to veren in een zelfstandige windvan ger. Zure appel Wel moet hij dan de regels van het huis volgen. Direct bij aankomst moet hij door de zure appel heen- bijten. Als hij op zaterdagmiddag gepakt en gezakt, compleet met gymschoenen, plastic jack en ribflu welen broek via het motorbootje van overzetter Jaap van Noord de stei ger beklimt, dan pakt een van de aanwezige instructeurs hem direct in de kraag. „Instappen en wegwe zen" is dan het devies aan de leer ling. Alles is toegestaan. Modderen met hét.roer,' in het riet sturen en bijna een luxe jacht rammen. Maar als je dan met je nauwelijks zeewaardige benen weer met je instructeur vaste wal onder de voeten krijgt, dan weet je tenminste wat je nog niet wist. 's-Avonds word je alvast een beetje wegwijs gemaakt tijdens de eerste theorieles. Boven in het lokaal kun je dan aanschuiven tussen collega beginners. Allemaal hebben ze het zelfde boekje van 3,50 voor zich liggen: J. P. de Neve, Handleiding tot het zeilen. Een instructeur met een krijtje in de hand en een school bord langs de kant. vraagt je dan beleefd bladzijde vier van hoofdstuk 1 op te slaan. Dan wordt alles je pas duidelijk. Het aftuigen van een boot, is niet, zoals je altijd dacht, het in elkaar rammen van de vitale onder delen, maar het teder omlaag halen van. touw en zeilen. Nu denk je bij het woord bokkepoot niet meer aan de harige stappers van de manne tjesgeit. maar weet je dat het de hulpstukken zijn waarmee je zware masten laat zakken. Lachen doe je ook niet meer om een losse broek want bij het hoofdstuk „Tuigage" staat duidelijk aangegeven dat het het ondergedeelte van het grootzeil is, dat slechts aan de punt en staart is vastgemaakt aan het rondhout. Nog meer Je leert er nog veel meer. Juist toen je dacht dat er nog scheldwoor- der in stonden om amateurs op het water eens flink de waarheid te zeg gen zag je dat het woord lummel ook betekent een hulpstuk om de giek draaibaar aan de mast te be vestigen. Bij het hoofdstuk knopen en steken lees je dat de zweepslag niet is om je boot tot grotere pres taties aan te sporen, maar dat het hier gaat om de aanduiding gevlochten touw. Weet je tenslotte ook nog dat de vlagvoering er niet is om de schuit een gezelliger zien te geven, dan ben je er wat het theoretische gedeelte betreft. In de praktijk zal dan moeten blij ken of je je lesboot ook in bedwang hebt. Ben je eenmaal zover en weet je zonder in paniek te raken een op je afstormende vrachtschuit te ont wijken zonder voortijdig het schip te verlaten, dan ben je geslaagd is het A-diploma in bezit. De kans dat je het niet redt is erg klein want cijfers van de ANWB en KNWV (Koninklijk Nederlands Watersport Verbond) hebben uitgerekend dat slechts 5% van de leerlingen, het natte vingertje ten spijt, nooit te ten komt uit welke hoek de wind waait. Wil je je nog verder bekwa men en niet alleen het water va Kagerplassen en de Braasem door klieven, dan liggen er op het bureai van de ANWB nog enkele diploma'; gereed. Smaakmaker Het B-diploma toont aan dat niet één stroming je de baas kan, en het C-diploma in de hand kan je je voorsteven zonder angst richting IJsselmeer, Waddenzee of Zeeland wenden. Zo verging hel de leerlingen de Nederlandse Zeilschool in Kaag bij trossen tegelijk. Ook dit jaar zijn ze er. Met Pasen druppel den de eerste al weer binnen er de verwachte drukte dit jaar de kop te kunnen indrukken is Wim Patist. de zeilsmaakmaker van de Kaag. druk bezig met uitbreiding van zijn haven. Een heipalenbeuker stampt nu meerpalen in de drassige veen- bodem van de Bal gerij. Een water kering moet ervoor gaan zorgen dat de golfslagtongen de steeds groter wordende marina niet al te veel last zal bezorgen. Tevens wordt het paradepaardje van de zeilschool. de tweemastige Oostzeetjalk, momenteel in de scha duw van het eiland in een nieuw jasje gestoken. Tot het vorige sei zoen had de school de tjalk, eigen dom van een aan het varen ver knochte leraar, regelmatig in ge- bruik: In maart is het schip over genomen. Dag en nacht is nu een scheepstimmerman bezig om de uit 1895 daterende schuit in te richten als opleidings- en toerschip voor het grotere zeilwerk. Het schip biedt plaats aan 14 koppen, heeft een zeil- oppervlakte van 150 m- en wordt voortgestuwd door een 100 pk hulp motor. Als vaste aanlegplaats viel het oog op Marken. Vijf juni a.s. branden de feestlichten van het schip. Alsof het een reünie van oud strijders betreft kunnen o.a. oud leerlingen die bij de Nederlandse Zeilschool hun eerste wankele stap pen deden, hun meesters op het ..Open schipfeest" de hand komen drukken. HERMAN VAN AMSTERDAM Het team ran SVOW. dat in het seizoen 19G5—1966 onder leiding van de heer Dweelaart lot nu toe het grootste succes boekte in SVOW's historie: promotie naar de derde klasse OUDE WETERING „Ik zeg al tijd: we hebben tien huizen en een oude schuur en toch heeft SVOW zestien elftallen". Sport Vereniging Oude Wetering schijnt geen enkele nadeel te ondervinden van factoren als concurrentie (Kickers, Wetering- se Boys, DOSR) en het gebrek aan woongelegenheid. Voorzitter Y. A. de Jong en secretaris-penningmees ter H. Horsman („Het moet bij SVOW, zoals bij vele verenigingen teveel van enkele mensen komen") hebben de zaterdagvereniging („We zijn een neutrale vereniging. Op zondag voetbalden al genoeg clubs",1 in puike conditie naar de zilveren mijlpaal geloodst. ..Loods" De Jong nam de stempel, die hij op de vereniging onmisken baar zou drukken, 22 jaar geleden ter hand. Drie jaar eerder, in 1946, toen de oorlog het benodigde hout voor kantine en kleedkamers had verorberd, had de zolder van zeil makerij De Jong gefungeerd als kraamkliniek. Aan de voetbalge- menschap werd toen een boreling toegevoegd, die na enige jaren wor stelen braaf mee aan de hand van grote broer Weteringse Boys, dat ge willig zijn terrein afstond. SVOW dat spoedig op eigen benen wilde staan, zocht het daarna in de rust gevende omgeving van boerderijen. Eerst bij de „hoeve" van Immink. later bij die van I. Bos waar het vee hongerig en nauwlettend toezag op de hoogte van de grasprieten. Sinds enkele jaren heeft de gemeente Haarlemmermeer de „voogdij" over SVOW overgenomen door aankoop van het terrein. Plannen bestaan om de speelgelegenheid aan een opknap beurt te onderwerpen. Een demper op de feestvreugde rond het 25-jarig bestaan dreigde deze maand. Juist in dit seizoen, dal in het kader zou moeten staan van ongedwongenheid, werd, na een a SLOFARENDSVEEN „Ik j tussen het clubhuiswerk en kweken van topsterretjes." n Kort, in de jeugdmondjes 'rimfoon Ellen, werkt bij de Tref- aan een vrij uniek gebeuren. de Spartaan in Lisse op ltuinachtige wijze de baan t naar de atletieksport, zo dden in Roelofarendsveen 7- i-jarigen op speelse manier rouwd gemaakt met ping- ies. {balletjes, batjes en tafels, ïdanks het feit dat ze prach- "rhuï0 het gelid staan, voor de rhuu 'jongsten een uitstekend laby- vormen in hun speelgoed- het balletje van die groene baan is geduikeld en n de poten zijn wispelturige dans Als aasgieren duiken de jon- elertjes en speelstertjes dan om even later na een kortstondige eling om het ronde bezit met rode ent weer opduikend. Al te balvast Het slagwerk schiet bij nogal eens in.de richting Ie tegenstander, die zich gelukkig dat hij van zijn agressieve op- 11 door een net is gescheiden. Pas door Ellen Kort apart worden ?n, en als het ware even uit de kinderkamer worden gelicht, komen ze tot een voorzichtig opgebouwde ralley. Experiment Het is een experiment gestart in no vember van het vorig jaar. Op een zondag kon de jeugd van Roelofa rendsveen naar het tafeltenniscentrum komen. Het werd een triomfale intocht van sportertjes, die echter voor één grote hindernis werden gezetze kwa men ternauwernood boven de grote wedstrijdtafels uit „Je kreeg heel verkeerde slagen. Zé stonden gewoon boven hun hoofd te serveren. Om te voorkomen dat ze een heel verkeerde stijl gaan aanleren mogen de kleinsten niet meer op de hoge tafel spelen. Voor hen hebben we drie aangepaste tafels gemaakt". De tafels zakten derhalve vijf centi meter door hun poten, zodat de beoe- fenaartjes goed tevoorschijn kwamen. „Tafeltennissen is voor de jongste groep overigens niet een langdurige aangelegenheid. Daarvoor ontbreekt het de jongens en meisjes eenvoudig aan de vereiste rust en concentratie In het programmaatje dat Ellen Kort opstelt worden dan ook spelletjes op genomen voor het tafeltenniscen- Te speels „Je kan met die jongsten nog net zo in groepsverband werken. Daarvoor zijn ze nog te speels. Toch kun je ook bij hen nu zal zien wie talent heeft en wie niet". Die natuurlijke aanleg is geactiveerd Ellen Kort instrueert de allerjongsten bij De Trefjers. met het invoeren van een zogenaamd E-diploma. Er moet dan worden vol daan aan een a^plal eisen. Ellen: „Ik breng ze erg veel balgevoel bij door ze te laten rennen door de zaal met een batje. Voor het diploma moeten ze de bal 200 maal kunnen laten stuiteren op het bat je. twintig keer moeten ze met batje en bal staan en zitten, ze moeten goed serveren, wat theorie over het serveren kennen en dertigmaal backhandschuiven". „Honderdelfmaal", protesteert Roland Kuipers, duidelijk zijn eigen prestaties voor ogen hebbend. Zeven jaar is hij. maar hij is zijn leeftijdgenootjes al duidelijk ontgroeid. Ellen: „Eigenlijk hoort hij bij de tweede groep, maar hij is zo enthousiast dat hij er een uur bij- Treffers is te gezellig Daarom is het zo belangrijk geweest dat Veronique v. d. Laan hier is komen spelen. Die stimuleert ze. Er is al een verandering te bespeuren. Precies zoals bij Scylla neemt. Hij is er ook het hele weekeinde. Hij heeft veel geleerd van 't zien. Wordt het een keer voorgedaan, dan doet hij hel automatisch na". Gevolgen Het jeugdplan ,.De Treffers dat het embryonale stadium lijkt te zijn ge passeerd („Eerst maaiden ze maar raak. Als ze een bal zagen sloegen ze in 't wilde weg") kan verstrekkende gevolgen hebben. Ex-voorzitter Her man Klein: „Als een op de vijftien slaagt zijn we tevreden. Zo iemand moet de hoofd- of ereklasse kunnen bereiken". Ellen Kort. het Haagse meisje, dat nog altijd lid is van Scylla („Als Tempo Team een damesteam gaat formeren in het komende seizoen, dan ga ik met mijn verloofde Bert v. d. Helm naar Amsterdam, anders ga ik naar de Treffers") is wat voorzichtiger: „Kun je de jongens en meisjes blijven binden? De praktijk leert dat ze op 15-I6-jarige leeftijd stoppen. Boven dien hangen de ouderen teveel aan de bar. Dat kan een heel verkeerde uit werking hebben op de jongeren. De waar het eerste team de gehele vere niging aanspreekt". OPBOUW Ellen Kort: „Ik ben niet meer opgeno men in de nationale selectiegroep. Ik heb me drie jaar geleden teruggetrok ken. Ik was teleurgesteld over de opstelling. Ik stond er vrijwel steeds naast. Dan voel je dat je voor niets traint". Ellen werkt samen met Veronique v. d. Laan aan de opbouw van De Tref fers, „Eel-st zou Bert Schoofs het doen. Nu lijkt me een meisje voor dit werk meer geschikt. Je krijgt de n vreemde verzoeken. Maak m'n veter eens vast en mag ik naar de wc? Voor een topspeler is zoiets moeilijk te incasseren. Ook krijg je heel ver warde opmerkingen. Terwijl je ener giek bezig bent wordt er plotseling aan je getrokken. Mijn vader is naar Zweden geweest, naar Schenk of za terdag mag ik tot tien uur opblijven. Dan is mijn moeder jarig". „Ik vindt het toch wel de beste methode zo. Misschien dat ik volgend jaar overga op de Russische werkwij ze. Dat ik wat strenger ga optre den". JAN PREENEN plaats. Vorig aar, toen het öudadese VVOA wanhopig zocht naar speel gelegenheid voor zijn eerste team, dat op het toen nog ontoereikende eigen terrein geen dispensatie kreeg voortvarende start, een lijdensweg, vol spanning, vol onzekerheid. De anticlimax leek de degradatie te zul len worden naar de afdeling. Op het terrein van RCL in Leiderdorp dreigde het doek te vallen over de KNVB-status, maar het zo gedeva lueerde eerste team vermande zich juist op tijd en stootte Hazerswoudse Boys af. „Het elftal dat we op het ogenblik hebben is niet minder dan het elftal dat enkele jaren geleden in de derde klas uitkwam. We draai den aanvankelijk behoorlijk mee. Uit de eerste 12 wedstrijden haalden we vijftien punten. Na 21 wedstrijden stonden we op 16 punten. Zegge en schrijve één punt in negen wed strijden." De trieste balans werd dus nog juist positief afgesloten. Met jongens als Rini v. d. Wetering, Jan en Co van Heek, van wie de eerste in de beslissende fase drie wedstrijden we gens een blessure moest missen, gaat SVOW het komende seizoen trach ten het succes van 1966 te prolon geren. De huidige trainer van RCL, Dweelaart, voerde het team toen naar hel voorlopige hoogte punt in SVOW's prille carrière. De Overveense oefenmeester v. d. Lin den zal de club die sprong ander maal moeten laten maken, al hangt SVOW steeds de dreiging boven het hoofd, dat trouwlustige en woning zoekende leden plotseling hun over- schrijvingsbrief bij secretaris Hors man in de bus kunnen laten glijden. TAVV o.a. werd op die manier ver rijkt. SVOW blijft dan ook reëel en stelt het element gezelligheid op de eerste te voetballen, vond dankbaar onder dak in Oude Wetering bij SVOW. Geen wonder dat ook dit VVOA Ü?r,u7an.de Bi'SU" ,s op het d0°r SVOW te organiseren Alkemade- toernooi. Nadat het eerste team van Rijpwetering in dit nederlagentoei- nooi met 3—2 verrassend klop kreeg, verloor SVOW met 3—1 van Wet. Boys. Vanavond, staan vier elftallen van VVOA tegenover SVOW. Op 5 juni vormt een kwartet wedstrijden te gen DOSR hel sluitstuk van het toernooi. JAN PREENEN (Advertentie) Gemeente Leiden Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden, dat zij voornemens zijn de hier na genoemde verkeersmaatregel vast te stellen: een geslotenverklaring voor alle motorvoertuigen voor het gedeelte van de 4e Binnenvestgracht, gele gen tussen dc percelen 28 en 33. Deze geslotenverklaring zal naast de desbetreffende verkeersborden tevens worden aangegeven door middel van paaltjes in het wegdek ter hoogte van de percelen 28 en 33. De op deze maatregel betrekking heb bende tekening ligt, voorzien van een bijbehorende toelichting, met ingang van heden gedurende 14 dagen ter in zage op kanier 125 van het Stadhuis. Gedurende die periode bestaat gelegen heid tot het indienen van schriftelijke bezwaren tegen het vaststellen van de genoemde maatregel. Belanghebbenden worden voorts in dc gelegenheid gesteld te worden gehoord in de vergadering van de Verkeerscommissie, die zal wor den gehouden op maandag 5 juli a.s. te 16.00 uur in de koffiekamer van het stadhuis. Leiden, 27 mei 1971.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5