Bij SANERING blijft de mens op achtergrond EGBERT NIJSTAD JASJIN nam 10 KILOMETER afscheid Noteer bij de radio niet langer doodziek van de ZATERDAG 29 MEI 1971 DEN HAAG. 1 juni is een kritieke datum voor het betaalde voetbal in Nederland. De clubs op de „dodenrol" moeten uiterlijk voor die termijn hun standpunt kenbaar maken over een even tueel stapje terug naar het ama teurvoetbal. Hoewel de gevon niste bonzen met hardnekkigheid opspringen om voor het behoud van hun club in het betaalde voetbal te pleiten, zal het nie mand verbazen wanneer door fusies of door sanering een fors aantal werknemers het volgende seizoen afscheid zal moeten nemen. Drie- tot vierhonderd contractspelers komen, als de „operatie" van de K.N.V.B. en de F.B.O. slaagt, op straat te staan zonder dat er een haan naar kraait. Het vreemde in deze saneringszaak is dat alles in den treure in een discussie werd betrokken, maar alleen het men selijke aspect over het hoofd werd gezien. Op de historische vergadering van het sectiebestuur betaald voetbal, waarin een uitspraak werd ontlokt om het volgende seizoen maar met 38 clubs verder te gaan, vocht ieder bestuurslid voor zijn club maar niet één durfde stil te staan bij de consequenties voor de spelers. Ja, Gerben Wagenaar van De Volewijckers, mopperde even over de onverteerbare situatie, die zou kun nen ontstaan, maar omdat zijn betoog geen weerklank vond mocht zijn in breng geen naam hebben. Maar toch is de afvloeiingsregeling voor de „ver oordeelden" een moeilijke zaak. Door dat de salarisschaal de laatste seizoe nen aanzienlijk verhoogd werd „promo veerde" de betaalde hobby tot een bij verdienste, die de meeste spelers niet gemakkelijk meer kunnen missen. De telefoon stond daarom na 15 mei rood gloeiend in huize Karei Jansen, de secretaris van de Vereniging voor Con tractspelers. „Een praktisch voorbeeld van het probleem is de vakantie", legt hij rustig uit. „Er werd me om de haverklap gevraagd: Wat moet ik doen als ik in juni wegga? Er kan in die periode tenslotte een belangrijke beslis sing vallen, omdat de clubs als ze door gaan vóór 15 juni de contracten moeten aanbieden. Wat men mij dan vraagt ls: Moet er soms een gemach tigde aangesteld worden? Je kan er tenslotte niet van uitgaan dat ze hun vakantie uitstellen. Het enige wat ik de mensen dan adviseer: Wacht nog even af. Ik kan niet anders". Topberaad van de 13. Het saneringsvoorstel van de FBO sloeg vanzelfsprekend de gemoedei te merken. Het topberaad van de 13 mocht overigens weinig baten. an de „veroordeelden" lo: Sectievoorzitter Jos Coler in gesprek met DYVS-afgevaardigde Stoop. Op de achtergrond KNVB-secretaris Henk Burgwal. KAREL JANSEN: „Wij kunnen alleen maar begrip wekken" sectievergadering in Den Haag in de bres was gesprongen voor het belang van zijn leden. Maar dat is niet ge beurd. Waarom niet? Karei Jansen: „Ik heb overwogen de voorzitter toestem ming te vragen ook wat te berde te mogen brengen. Maar als zelfs de groep van dertien zomaar wordt Weggeblazen, wat moet Ik dan? Daarom heb ik er maar van afgezien. Aan de andere kant moet de machtspositie van de VVCS ook niet overtrokken worden. Wat kan een organisatie als de onze meer doen dan begrip opwekken en protesteren?" Hoewel de bezwaren van de VVCS naar buiten niet goed genoeg doorklon ken, is achter de schei-men natuurlijk veel werk verzet. „Wij hebben dit aan zien komen vervolgt Karei Jansen. „De laatste maanden is de intensiteit van de vergaderingen opgevoerd. Daar door hopen we de vinger aan de pols te kunnen houden. Ook bestaat er een veelvuldig telefonisch contact met alle betrokkenen". Het bestuur van de VVCS heeft de FBO en KNVB al enige tijd geleden gewezen op de fusiegedragslijnen van de SER. Deze regels, die niet alleen voor het groot-, maar ook voor het kleinbedrijf zijn gemaakt, hebben een morele en sociale achtergrond. De FBO en de KNVB is met klem verzocht deze boodschap aan hun achterban door te geven. De voorzichtigheid van de VVCS is verder verklaarbaar door de wetenschap, dat er in het verleden fou ten zijn gemaakt. „Aan de ene kant moeten we dus de belangen van de groep „gevonnisten'"7 -verdedigen, rrular aan de andere kant vragen we ons af wat is het beste voor de continuïteit van het betaalde voetbal? En dan kom je uit op sanering. Ons bezwaar daar tegen is echter het criterium. De VVCS is van mening dat niet alle alternatie ven voldoende zijn onderzocht cn dat do clubs zich op de bewuste vergade ring te veel hebben laten biologeren door de geldbuidel van de minister. „Naar het gevoel van de WCS behoeft de tweede divisie niet per se te ver dwijnen. Een tweede divisie is best te handhaven. Alleen zal liet karakter ervan moeten veranderen. Het zal meer in de onafhankelijkheidssector gezocht moeten worden. Ook de bewering dat een tweede divisie van nul of generlei waarde is, vecht de VVCS aan. Als op leidingsinstituut heelt het namelijk wel degelijk zijn betekenis voor het betaal de voetbal". Sectievoorzitter Jos Coler heeft de verwachting uitgesproken dat van de zijde van de amateurs wellicht een oplossing voor het vacuüm wordt gevonden. En bedoeld werd dan: óók een afdeling van onafhankelijken. Maar daarop vertrouwen noemt Karei Jan sen ijdele hoop. „Van de amateur leiders mag je zoveel medewerking niet verwachten. 7,c zijn behoudend, dat is algemeen bekcrid". Met een „gouden handdruk" werd 15 mei afscheid genomen van de „ge vonniste" clubs. Voor de spelers was dot er zelfs niet bij. Het blijft een on verteerbare zaak. „De voetbalmaat schappij", aldus trekt Karei Jansen als een voorlopige conclusie, „loopt nog ver achter bij het bedrijfsleven. Bij de sluiting van een zaak zal de directie ervan het niet in zijn hoofd halen de vakbonden niet in te lichten. Er wordt tenslotte beslist over het belang van mensen". De democratie in de voetbal bond is nog niet zover. Daar valt een beslissing over dertien clubs, waarvan Fortuna VI. en De Volewijckers inmid dels zijn afgehaakt door bijzondere omstandigheden, zonder daarbij in het achterhoofd rekening te houden met de belangen van de spelers. Tja, een chaotische situatie in de voetbalwereld kan gemakkelijk ontstaan, maar even gemak Lelijk mét tact voorkomen wor den „Kijk maar naar de fusie tussen ADO cn Holland Sport. Op een eerlijke basis werd daar in overleg met de VVCS naar een oplossing voor de moeilijkheden gezocht. Ik word van nagenoeg alles onmiddellijk op de hoogte gesteld". HANS DÉ BRUYN MOSKOU. De befaamde Russische loelman Lev Jasjin heeft afscheid van de roetbalsport genomen. H(j verdedigde in het centrale stadion van ~yVe loskou voor 103.000 toeschouwers het iel van een versterkt Dynamo Moskou, it uitkwam tegen een wereldelftaL De redstrijd eindigde in een gelijkspel: 22. Voor Dynamo scoorden in de eerste helft Khmelnitskl en Szabo. Jasjin bracht 11 'erscheidene goede reddingen op zijn laam, onder meer bij een schot van lobby Charlton. Na de hervatting brach- en de Hongaar Meszöly en de Bulgaar r j Ijekov, overigens nadat Jasjin het veld =hov at* geruimd, de stand op 22. Lev Jasjin (42) maakte in 1956 deel it van het Russische elftal, dat in Mel- Xerl ourne olympisch kampioen werd. In 1960 erdedigde hij het doel toen Rusland eslag legde op het Europees kampioen- chap voor landenteams. Hij werd ver- ehillende keren gekozen voor vertegen- oordigende wereld- en Europese elftal- Rin en. Jasjin kwam vier keer uit in een H^pernool om het wereldkampioenschap. EREDIVISIE •HaarlemFC Utrecht •Holland SportGo Ahead •NAC—NEC •PSV—MVV •FC Twente—ADO SpartaDWS •ExcelsiorVolendam •AZ '67—Telstar TWEEDE DIVISIE •VVV Fortuna VI •SC DrenteHermes DVS •Roda JC—RBC •noadEindhoven - pecBaronie (29 mei) •agOWLimburgia •GooilandDe Volewijckers zfc—edo (Do wedstrijden aangeduid met een komen voor op het totoformulier). ARNHEM Begin dit jaar kon men Egbert Nijslad horen zeggen: „De tien kilometer? Een rotafstand: Vier maanden later blijkt de Arnhemse atleet totaal om gezwaaid: „Ik loop nu met plezier die tien duizend meter". Deze spectaculaire veran dering van Nijstad is niet zonder reden. Binnen vier dagen nadat hij het Neder lands record op de 3000 meter verbeterde, liep hij tijdens internationale wedstrijden in Bonn zo'n sterke tien kilometer dat de chronometers al na 29 minuten 04.8 secon den stopten. Een verbetering van het oude record van No Opdenoordt met bijna tien volle seconden. Deze recordprestatie kwam voor Nijstad niet als een verrassing. „Een tijdje geleden", vertelt Nijstad, „liep ik in Rotterdam in nogal slecht weer op de sin tels een zeer acceptabele tijd op de „tien". Toen heb ik het gevoel gekregen dat ik ook op deze afstand uit de voeten moest kunnen. Daarvóór werd ik al doodziek als ik aan de vijfentwintig ronden moest den ken die je bij zo'n tien kilometer moet lopen. Dat eentonige schrikte me af. Maar na die race in Rotterdam ben ik die angst kwijt. Als ik nu elke week een tien kilo meter zou moeten lopen, zou ik het zelfs prettig vinden. Ik heb in Bonn een tijd neergezet. Daardoor krijg je automatisch plezier in zo'n nummer. Maar dat ik boven dien de limiet voor Helsinki (Europese, kampioenschappen; red.) haalde, had ik niet verwacht". m i MMS «ff; i.ï. Het afgelopen seizoen maakte Egbert Nijstadl zijn debuut op dc indoorbaan waar hij uitstekende tijden op de 3000 meter maakte. En voor de toekomst verwacht hij nog meer van zijn „binnen" optreden. Egbert Nijstad, 28-jarig hoofdagent bij de Arnhemse politie, lijkt de man die de lange-afstandnummers in ons land uit het slop kan halen. Nadat de Arnhemmer het af gelopen winterseizoen al ie dereen verbaasd had met uitste kende tijden op de 3000 meter was uilzending naar de Euro pese indoor titelstrijd volkomen gerechtvaardigd. „Daar lag voor mij de ommekeer", meent Nijstad. „Vanaf Sofia heb ik van mijn baas toestemming gekregen om geen nachtdien sten meer te doen. Dat bete kent een regelmatiger leven. En dat heb je als sportman nodig. Het is nu eenmaal bijna niet te doen na een nacht dienst normaal te trainen. Je kunt nu eenmaal niet van de nacht een dag maken. Je moet slapen als je om zeven uur klaar bent met de dienst. Dat schopt je hele dagindeling in de war". 'Jzeren wilskracht Toch heeft Egbert Nijstad. scherp getekend afgetraind gezicht, bewezen met een ijze ren wilskracht deze hinder paal opzij te kunnen zetten. Sinds hij op negentienjarige leeftijd met atletiek begon heeft hij zeven jaar met deze situatie geleefd. „Ik ben eraan gewend geraakt", vertelt Nij stad. „Ik kon natuurlijk niet als atleet op meer faciliteiten aanspraak maken dan bijvoor beeld een collega die vist of duiven houdt. Toch kreeg ik naarmate mijn prestaties ver beterden meer begrip bij mijn superieuren. Voordat ik toe stemming kreeg om tot de Olympische Spelen in München geen nachtdienst meer te doen had ik al de concessie om in de tijd van de baas twee uur te trainen. Kennelijk vonden ze het bij het korps goede reclame als de naam van de „Arnhemse poli tieman Nijstad" op een goede plaats bij de uitslagen prijkte. Het is niet zo vanzelfsprekend dat je zomaar van nachtdien sten wordt bevrijd. Tenslotte heeft de politie bepaald geen mensen te veel. Het betekent dat collega's zich voor mij moeten opofferen. Ik heb bo vendien voor grote wedstrij den veertien dagen extra-ver lof gekregen. Ik zou misschien wel op een andere afdeling geplaatst kunnen worden, een afdeling waar ik geen onre gelmatig werk behoef te doen Maar daar voel ik niet zo veel voor. Het werk dat ik nu doe bevalt me uitstekend. Natuur lijk heeft het zijn nadelen. Het rotste van een politiebaan is het uitdelen van bekeurin gen. Het opschrijven van an deren is een nare kant van de surveillancedienst." Egbert Nijstad wijst als belang rijkste oorzaak voor zijn re cente recordverbeteringen in de eerste plaats zijn regelma tiger leven aan. Maar een fac tor van betekenis is tevens de aanwezigheid van het nationa le sportcentrum Papendal op een forse steenworp afstand van zijn huis. „Sinds het begin van het jaar heb ik op de tartanbaan van Papendal kun nen trainen. Daardoor zal ik ongetwijfeld zo vroeg in vorm zijn gekomen. Maar behalve de goede trainingsmogelijkheid is de medische begeleiding op Papendal van invloed. Ik krijg nu twee keer in de week mas sage. Dat zijn allemaal facto ren die een gunstige invloed hebben op de prestaties". Meeste indruk Van die prestaties maakt de recordwrbetering op de tien kilometer de meeste indruk. Op 15 mei ging Nijstad op eigen houtje naar internatio nale openingswedstrijden in Bonn. Daar maakte hij met de Westduitser Angenvoorth de afspraak samen op de tien ki lometer het tempo te gaan maken om op een goede tijd uit te komen. „Er starten maar liefst dertig man. De enige bedoeling voor mij was het realiseren van een goede tijd. Ik heb geen enkel mo ment gedacht aan de limiet voor Helsinki. Zeventig pro cent van de race heb ik kop Tijdens het winterseizoen blijft Nijstad in conditie door deel te nemen aan crosses. gedaan. Angenvoorth kon echter het tempo niet volhou den, zodat ik ben doorgegaan met de Keniaan Ndoo. Vlak voor de finisch kwamen we ln een groepje achterblijvers. Daardoor verloor ik die Ke niaan uit het oog. Kort voor de eindstreep ging hij me nog voorbij. Eigenlijk had de orga nisatie lopers die een ronde achterstand hadden uit de baan ik die race misschien nog ge wonnen hebben ook. Toen ik hoorde dat ik de limiet voor Helsinki had gehaald was dat echter niet meer belangrijk. Juist op een afstand die me nooit had aangetrokken liep ik onder de limiet. Ik voelde me altijd prettiger op de vijf kilo meter Die afstand leek me het beste om me voor Helsinki en München op te prepare- Vandaag doet Nijstad een aanval op de limiet voor Hel sinki op de vijf kilometer. Op Papendal, waar de Arnhem- mor altijd alleen traint, zal hij trachten onder de dertien mi nuten vijftig seconden te ko men. Als de omstandigheden hem goed gezind zijn zal het rschijnlijk lukken FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15