FIRENZA IN HET IS HET OVERAL LAGE PRIJS WAT DE VAKANTIEKLOK SLAAT Jl Gloednieuw toeristencentrum tussen Moezel en Saar mikt bewust op familievakantie Rust en ruimte voor vooroorlogse prijzen li ...NA JARENLANG KNUTSELEN OP DE KEUKENTAFEL coupé-versie van de Vauxhall Viva Bliksem Imperiaal Televisie Schuifdak lekt Onderdoortje ZATERDAG 29 MEI 1971 Dit type bungalow in het Hochwaldvakantiedorp is gebouwd voor een gezelschap van ten hoogste personen, die er alles vinden, wat een verwende toerist verwacht. Even buiten het vakantiedorp Hochwald ligt het er ook een overdekt zwembad en in 1973 zal e hypermoderne, verwarmde z en stuwmeer de recreatieve wembad. Volgend jaar komt mogelijkheden completeren. issen Moezel en Saar ligt sinds kort het vakantie- l >rp Hochwald. en toeristisch pronkjuweel, dat met fpische Duitse dadendrang in enkele jaren uit de isgrond is gestampt. Het maakt deel uit van de in ndelijke vakantieoase Hochwald. die tot nog toe jet zijn 44 boerendorpen een adembenemend rus- g leven leidde in de schaduw van grote stadsbroer ,leid$er. realisering van het ambitieuze Hochwaldproject eft daar nu radicaal de bijl ingezet. Bulldozers, en ien hebben in de afgelopen jaren de voorrangswe- geëffend voor het sociaal-toerisme en de gevolgen niet uitgebleven. Tienduizenden hebben inmiddels genomen op de rust, die in het Hochwaldgebied voor aantrekkelijke fancyprijzen wordt uitgevent, ils en pensions, die in de zestiger jaren nog een kkebekkerig bestaan hadden, zijn opeens*-voor alle imaanden volgeboekt door toeristen uit Duitsland, derland, België en Denemarken, die' hebben ontdekt, je in het Hochwald nog voor vooroorlogse prijzen je vakantietrekken komt. Wat zegt u bijvoorbeeld een vorstelijke kamer met ontbijt, lunch en rijkelijk diner voor een bedrag van nog geen dertien gulden? Daar krijg je in Scheveningen nauwelijks een zak petat mét meer voor. In Hochwald echter is het overal prijs. Lage prijs voor een voortreffelijke accom modatie. Als u bijvoorbeeld aanklopt bij Josep Schmitt- Seiler in Zerf, dan vraagt hij voor vol pension in zijn luisterrijke hotel „Waidmannsruh ruim vijftien gul den. En dan heeft u ook nog de beschikking over zijn overdekte zwembad en zijn sauna. De enige uitzondering in deze plezierige prij zenslag vormt het vakantiedorp Hochwald zelf, dat voor zijn 100 luxueuze bungalows forsere vergoedingen bedingt. Een begrijpelijke zaak overigens, want hel puilt uit van de peprdure gemeenschappelijke voorzieningen, waarvan de tijdelijke bewoners volop kunnen profiteren. Er zijn een verwarmd king-size zwembad met springtoren, drie restaurants, kegelba nen, overdekte tennisvelden, een sporthal, 'n manege en een bescheiden pretpark. Volgend jaar komt daar nog een overdekt zwembad bij en vóór 1973 moet ook het gigantische stuwmeer een nat feit zijn. De plannen voor dit kunstmatig watersportcentrum op 700 meter boven Amsterdams Peil zijn rond en in feite is het nu alleen nog een kwestie van een dam opwerpen. Het vakantiedorp Hochwald heeft drje typen bunga- In het Hochwaldgebied is een parcours van 280 kilometer wandelwegen uitgezet, waar elke dauwtrapper ruimschoots aan zijn trekken MUImiii«inii winii— s en acht peronen. In het hoofdseizoen n de 350 en 490 mark per week. in lussen 180 en 310 mark. Voor deze bedragen krijgt de gast een ultra-modern vakantiehuis, dat van alle denkbare gemakken is voorzien. Om slechts één in het oog springende extra te noemen het terras voor de bungalow kan verwarmd worden met 'n infra-rood straallicht. In het Hochwaldgebied zijn voorts 280 kilometer wandelpaden met in de onmiddel lijke nabijheid 22 parkeerplaatsen. Als men uitgekeken is op dit wandelparadijs dan liggen talloze andere excursiemogelijkheden vóór de deur: de oudste stad van Duitsland Trier op 25 kilometer, de stad Luxem burg op 75 kilometer, het bekende wintersportoord Erbeskopf op 20 kilometer, alle bekende wijndorpen van het Moezelgebied op 25 kilometer en het water- sportcentrum van de Moezel op 18 kilometer. Vanuit het vakantiedorp worden tijdens het hoogseizoen ook regelmatig excursies georganiseerd naar geheide va kantietoppers in Eifel en Rijnstreek. Om u vast een idee te geven van de ligging van dit unieke recreatie oord: vanuit Nederland komt u er via de Autobahn Wesel-Düsseldorf-Keulen-Koblenz en vandaar via de Eifel en Wittlich tot in het Hochwald. Men kan ook via Maastricht over Bundesstrasse B51 tot Trier rijden en vandaar over een gloednieuwe autoweg naar het Hoch wald doorstoten. Als u er wat voor voelt: Alle inlich tingen kunt u krijgen bij het HFG Hochwald-Ferien- haus GmbH en Co. KG. 5509 Keil Duitsland. Ook de Nederlandse Reisvereniging (Zeestraat 98 in Den Haag, telefoon 070-184800) weet er alles van. De NRV heeft het Hochwald in zijn vakantiepakket en brengt u graag voor een uitgekookt prijsje onder dak. MAAKTE 75 JAAR GELEDEN ZIJN EERSTE Ij PROEFRIT MET QUADRICYCLE In de nacht van 4 juni zal het 75 geleden zijn, dat een zekere Ford. chef-monteur bij de elek- iciteitsmaatschappij van Thomas Idison in Detroit, een soort fiets op •ielen uit het schuurtje achter let huis aan dc Begley Avenue duw- motor op gang bracht en zich twee petroleumlampen instal-, jerdc voor een proefrit. De regen viel lij stromen, maar het voertuig zette Ich sputterend in beweging en hob- in het donker, nagestaard ouw onder een grote para- pertig jaar was Henry Ford, toen hij zijn eerste zelfgebouwde auto op |traat kwam. Het was het resultaat jarenlang knutselen op de keu kentafel, maar de eerste benzineauto i het niet. Die was in de tachtiger ïn al uitgevonden door de Duitse fcgenieurs Benz en Otto. Monteur ford had er in de praktijk al kennis gemaald, toen een fabrikant in Peti-oit in 1886 een dergelijke motor bit Europa liet overkomen en hem [liet op gang kon krijgen. Ford repa- eerde het mankement en bouwde s de motor uit zijn hoofd na. ir het was niet de motor, die Ford ïch als ideaal had gesteld voor een pchtgewicht auto. die toch voor de fiinder welgestelde burger te betalen twee personen en het totaalgewicht bedroeg 260 kg. Henry Ford kreeg van de burgemeester van Detroit vergun ning zich met dit voertuig overdag op straal te bewegen tot ergernis menig koetsier, want de paarden schrokken van het motorgeknetter, en tot wrevel van de politieagenten, die autorijden nog als ordeverstoring op vatten. Ford was genoodzaakt als hij ergens parkeerde, zijn automobiel met een ketting en een hangslot aan een ntaarnpaa laakten. leggen ele- zou zijn. Hoe het chassis, de wielen, de vering en de stuurinrichting eruit zouden zien, had de jonge monteur gauw op papier staan, maar er ver liepen nog jaren van experimenteren, voordat hij klaar was met de mag- neetontsleking en met het gewicht van dc motor. Ook na de geslaagde nachtelijke proefrit ging Ford door met experimenteren. De tijd voor massaproduktie achtte hij nog niet ge- De eerste Ford had een twee-cilinder motor, een vering gelijk aan die van de Amerikaanse Buggy, een voetrem, fietswielen en een riemaandrijving voor twee snelheden, vijftien en dertig kilometer per uur. Er was plaats voor Een van de laatste foto's van Henry Ford, gemaakt in 1946 in Greenfield Village toen hij nog eens achter het stuur ging zitten van zijn Quadricycle. In het midden zijn vrouw Etna en rechts kleinzoon Henry Ford II. Voorlopig bleef hij knutselen. Hij bouwde een tweede automobiel en verkocht de eerste, die toen tweedui zend kilometer had gelopen, voor tweehonderd dollar Maar tenslotte verdroot het zijn wetgever Thomas Edison, dat hij in de benzinemoter als krachtbron bleef geloven: er was im mers maar één krachbron die toekomst had en dat was de elektriciteit. Hij stel de Ford voor de keus: owel bedrijfslei der worden bij de elektriciteitsmaat schappij en van de auto afblijven, of vertrekken. Henry Ford koos hel laat ste. Hij vond vijf financiers en richtte de Detroit Automobiel Maatschappij op. Dat was in 1899. Drie jaar later ging de onderneming ter ziele. Hel publiek had nog geen belangstelling voor de auto als gebruiksartikel. Ford ploeter de eenzaam door in een houten schuur aan de Park Place in Detroit. Daar legde hij de grondslag voor zijn commercieel succes met de bouw van een vier-cilinderrenwagen, die de voor die tijd fabelachtige snelheid van 120 km per uur kon halen. Opnieuw meldden zich de geldschieters en op 16 juni 1903 werd de Ford Motor Company opgericht. Die bestaal nu nog. Hel is op één na de grootste automobielfabriek ter wereld. Henry Ford had overigens al lang voor die historische juninacht van 1896 blijk gegeven van een meer dan ge middeld technisch vernuft. Als kind van tien jaar haalde hij horloges uit elkaar om ze weer feilloos in elkaar te zetten en op vijftienjarige leeftijd bouwde hij een locomotief, de logge stoomketel-op-wielen, die in die tijd als trekker op de weg en op de akker werd gebruikt. Zijn vader, een Ierse immigrant, had toen de hoop al op gegeven. dat Henrv hem ooit zou op volgen in zijn bh ui end boerenbedrijf. Toen Henry zijn diploma als machinist en monteur had behaald werd hij vertegenwoordiger van een locomo- tieffabriek. Maar zijn plannen om een lichte locomotief' te bouwen, die met petroleum gestookt kon worden, liet hij varen, toen hij las over de benzi nemotor van Benz en Otto. Bij de bouw van zijn eerste auto maakte Ford slechts één technische fout: De auto bleek breder uitgevallen te zijn dan de deur van het schuurtje, waarin hij geassembleerd was. Er moest een stuk muur Worden wegge broken, voordat de historische proefrit kon beginnen Eerder dan verwacht is Vauxhall. de Britse dochter van het Amerikaanse concern General Motors, gekomen mei een couj»évcrsie van de vorig jaar september geïntroduceerde nieuwe Vi va. De naam van de jongste loot aan de Vauxhallstam is Firenza. Dc be langstelling in ons land vorig jaar voor dc Vauxhallprodukten was niet onverwcldigend. Zo stond tegenover een verkoop van 8762 Vauxhall's een verkoop van büna 56.000 Opeis. Opel is. zoals bekend, de Duits GM. Firenza. Deze coupé zal namelijk niet eerder dan augustus, begin september in ons land op de markt komen. De Firenza-coupé wordt geleverd met twee motorvarianten: de 1159 cc en 1599 cc viereilinder, die in verschil lende types 72 tot 80 paardekrachten le vert en waarmee volgens de fabriek topsnelheid kan worden bereikt. 136 per dochter Mogelijk dal Vauxhall dit jaar wat beter uit de bus komt. hoèwel op dit punt weinig te verwachten is van de uur. Hel duurste Firenza-niodel, de 2000 SL, heeft een 1975 cc motor (112 pk), twee carburateurs, waarmee een top kan worden bereikt, die boven de 160 km per uur ligt. De Firenza heeft de motor voorin en de aandrijving op de achterwielen. In het interieur weinig of geen uitste kende delen en verder zijn zowat alle veiligheidsvoorzieningen aangebracht welke momenteel in de meeste auto's zitten, onder meer een veiligheids- stuurkolom, gecapitonneerd dashboard, zijkanten van de wagen binnertin eveneens bekleed. Tegen meerprijs is de Firenza ook te leveren met een automatische transmissie, verwarmde achterruit, radiaalbanden (het 2000 SL model kreeg deze banden van huis mee), vinyl dak en licht metalen sporlwielen. Alle modellen zijn van fabriekswege behandeld met een roestwerend middel. Omtrent de prijs is nog niets bekend. Automobilisten behoeven niet bang te zijn voor een 'onweer. De inzittenden van een gesloten wagen kan niets overkomen, zelfs niet als de bliksem inslaat. De elektische energie wordt via de buitenwand van de auto naar de grond geleid, zodat het inwendige van de auto als een „veiligheldskooi" werkt. Toch wordt automobilisten, die zich buiten dc bebouwde kom bevin den. aangeraden bij onweer de wagen langs de kant te zetten. De inslag van bliksem kan namelijk tot gevaarlijke schrikreacties leiden. Een imperiaal kan dan wel een nuttig hulpmiddel zijn om veel bagage mee te voeren, maar weinigen houden er rekening mee, dat de imperiaal een nadelige invloed heeft op het benzine verbruik. Deskundigen hebben uitgere kend dat bij een auto met redelijk beladen imperiaal hel benzinever bruik met 35 procent kan toenemen. Door een imperiaal wordt de windge voeligheid van een auto namelijk aanzienlijk vergroot. Ook zonder baga ge is een imperiaal al van invloed op hel benzineverbruik. Als u naar een telcvisleuitzending heeft zitten kijken, moet u niet mri- een achter het stuur gaan zitten. De kans bestaat dan dat u ingewikkelde verkeerssituaties niet voldoende aan kan en prompt brokken maakt. Dit door een gebrek aan concentratie, om- dal u in gedachten nog bij het tv- programma bent. Ook de oogzenuwrn worden door 'on tv-uitzending overbe last en daarmee ook het totale zenuw stelsel. Vandaar dat een rustpauze wordt aanbevolen tussen het kijken naar de tv en het besturen van een Een lekkend schuifdak behoeft nog geen slecht schuifdak te zijn. In veel gevallen wordt het lekken veroorzaakt door de afvoerpijpjes, die verstopt blijken te zijn. Dal kan verholpen worden. Steek de pijpjes door met bijvoorbeeld een gordijnveer. Giet er daarna wat dunne olie doorheen om roesten tegen te gaan. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een voetganger onverwachts achter een vrachtwagen of autobus de straat oversteekt. Vooral bij bushaltes komt dat nogal eens voor. Als u een bus voorbij rijdt, kijk dan eens onder dc bus door. Ziet u tussen de voorwielen een paar benen en schoenen, dan bent u gewaarschuwd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13