Stuntmannen van radio en televisie voeren als woeste ridders „echte" steekspelen op HISTORISCHE VELDSLAG MET TWINTIG HEUSE KANONNEN 3; WEIDSE EN ONGEREPTE NATUUR VAN YORKSHIRE OASE VAN RUST ZATERDAG 29 MEI 1971 De veertiende-eeuwse stadsmuur (links) van York is bijna vijf kilometer lang. Op de achter grond de drie torens van de domkerk. '.'jJjLONDEN King's Cross wvan de meest gore eindstations an de Britse hoofdstad. Wie er oevallig binnenloopt en geen erg heeft in de treinen, zou zich ii ^oude gasfabriek of op een berg ruimte voor oud ijzer kunnen ;n. De zwartberookte muren deze tochtige instelling vor- 10|men een deprimerend decor dat je eislust averechts beïnvloedt. Mocht [4-1 echter toch de moed opbrengen ;lo om de ongemakken van King's we Cross te trotseren, dan kunt u 1 op bijna ieder ogenblik van de vi dag een pijlsnelle, comfortabele en tamelijk zindelijke „Intercity' expres nemen naar het noorden. Dat hebben we dezer dagen ge daan om de Britse spoorwegen, die zeer slechte faam genieten, eeijf op de proef te stellen. Ons einddoel as York, een 1900-jarige Noord engelse stad waar je met je auto niet uit de voeten kan. Misschien waren de Britse Spoorwegen evoren ingelicht, want onze „Inter- ity"-dieseltrein liet geen gras over rails groeien. Hij repte zich als de meerde bliksem ies op tijd Inderweg was er niet veel te aasden door groene, glooiende velden, aavin hier en daar wilde konijnen igwatrijzen rondscharrelden. Onze pzienbarende ontmoeting stond 'ens op een berm en keerde de diesel- jein, die vrolijk toeterde, preuts de toe Het was een spiernaakte 8-1 >nze medereizigers spraken het 3DI 'oeden uit. dat wij hem in zijn ad verrast hadden. Wij zullen er nooit et fijne van weten. >rie uur en 300 km na ons vertrek anden hield de „Intercity"-expres stil York. Na de vermoeiende drukte en ast van „the capital" is een net stad- met slechts honderdduizend inwo- rs een ideaal oord om even tot rust M t komen. In York hebben de mensen j/ll 10tijd voor een praatje en zeggen ze 1 de winkels zelfs vriendelijk goede >iddag of dank u wel fl/p i'ork is de hoofdstad van Yorkshire, ngelands grootste graafschap. De be- oners van deze provincie staan be- end als goedhartige en plezierige lui, ie recht door zee gaan en weinig diplo- latie gebruiken Ze zeggen wat hyn op et hart ligt. De Engelsen uit het zui- en worden in Yorkshire vaak op de tetentieuze tenen getrapt. eestprogramma 'ork kreeg vorig jaar ruim 1 miljoen Koekers. Dit jaar worden er in erband met het 1900-jarig bestaan 'ot 3 miljoen toeristen verwacht. Wie öe zomer wel eens wat anders wil •eleven, moet de steven naar York 'enden. Hij zal er beslist aan zijn tekken komen. 900 jaar is een hele poos. York heef' en ook een spectaculaire viering op gezet. Op het bijzonder gevarieer- feestprogramma staan niet alleen historisch openluchtspel, maar ook Bationele militaire shows, pop- ;n. ..echte" steekspelen var ridders die in feite stuntman- i film en televisie zijn, symfo- concerten, opera, ballet theatervoorstellingen, tentoonstellinger een grote historische veldslag, waar gevochten wordt met 20 heuse kanonnen Als York feest viert, kijkt het op geen honderdduizend pond. York is altijd een belangrijke stad ge weest. Geschiedkundigen vermoeden, dat ze een prehistorische oorsprong heeft, maar pas sinds het jaar 71 be staat absolute zekerheid omtrent haar stichting. In die tijd bereikte het IXde Romeinse legioen, onder het bevel van Quintus Petilius Cerealis. militair gou verneur van Engeland en bloedverwant van keizer Vespasianus. een plaats aan de Ouse waar York zich nu bevindt. Op de nooi'doostelijke oever van deze stroom bouwden de Romeinen een ves ting, die 300 jaar lang het hoofdkwar tier was van het Vide legioen. Deze vesting werd Eboracum gedoopt. Bij het begin van de vierde eeuw ontwik- kelde Eboracum zich tot een invloed rijke Romeinse stad, die in aanzien wedijverde met Rome. De keizers Hadrianus, Severus en Constantius kwamen er op bezoek. In 306 werd Konslantijn de Grote in Eboracum tot keizer uitgeroepen. De Romeinse bezetting van het toekomstige York duurde ongeveer 340 jaar. Nadien sloegen de Angelsaksen er hun tenten op. Zij doopten de nederzetting Eofor- wic. Het werd een belangrijk godsdien-j stig en cultureel centrum. Ongeveer twee eeuwen later, in 876, was het de beurt aan de Noormannen om deze stad te veroveren en haar 'n nieuwe naam Jorvik te geven. De oude straatjes van York dateren uit de Noorse periode. Zij dragen nog vaak hun-Noorse namen. In York noemt men een straat „gate", naar het Deense (maar anders uitgesproken) „gate". In de rest van Engeland wordt met „gate" een poort bedoeld. Jorvik brandde in 1096 volledig af. Daarna begon de Normandische perio de. De Normandiërs bouwden een veel grotere stad op de Ouse en op de Foss. Ook wat zijn bevolking betrof, werd York spoedig de tweede grootste stad van Engeland." Het was volledig om muurd en de meeste straatjes waren niet breder dan het huidige Shambles, een van Yorks beroemde oude steegjes. Koning Edward II zei, dat York slechter rook dan om het even welke andere plaats van Engeland. York had nochtans talrijke prachtige kerken en Bootham Bar, een van de vier 1 middeleeuwse stadspoorten van York. handelshuizen. Godsdienst en handel bloeiden er welig. Net zoals nu werd York in die tijd ge domineerd door zijn dom. Deze kathe- 1619 juni: Nationaal Steekspel- toernooi. georganiseerd in sa menwerking met de Britse Na tionale Steekspelenvereniging, gesticht door stuntmen van de film en t.v. Een derde van de „ridders", die elkaar bekampen met zorgvuldig nagemaakte mid deleeuwse wapens, loopt lichte of zware verwondingen op. 21 juni17 juli: „Pageant". Mas saspel in openlucht. Uitbeelding van Yorks geschiedenis tussen 871 en omstreeks 1942. Honder den figuranten; allemaal vrij willigers. De produktie van deze „pageant" kost York alleen al 27.000 pond 27 juni: I)c veldslag van Mar ston Moore. trouw nagebootst door leden van de „Scaled Knot", een vereniging van oud-militai ren. Bedoelde veldslag werd ge leverd tijdens de Engelse Burger oorlog van 1644. Hij eindigde met Yorks overgave aan de strijd krachten van Oliver Cromwell. Aan de spectaculaire nabootsing van de veldslag van Marston Moore wordt deelgenomen door 1.000 cavaliers en Rondkoppen. 100 cavaleristen en 20 kanon nen. Het wordt een groots schouwspel voor het publiek dal plaatsneemt op omliggende heu vels. 1318 september: „Searchlight Tattoo", een grootse militaire show. waaraan deelgenomen wordt door leden en materiaal van alle strijdkrachten. Petergate, een van de straatjes uit Yorks Noormannentijd in schaduw van de kathedraal. Een van de romantische oude straatjes, die onder een glazen dak aangelegd werden in het Castle Folk Museum van York. draal is een van de meest beroemde ter wereld. Hij wordt momenteel grondig schoongemaakt en gerestaureerd, een driejarige operatie, die 2 miljoen pond kost. De bouw van Yorks domkerk vergde zowat 250 jaar, van 1220 tot 1480. Haar ranke dubbele westelijke torens dateren van 1432 en 1474, terwijl de brede en nogal plompe centrale toren voltooid werd in 1480. In de zuidwestelijke toren hangen twaalf klokken De noordwestelijke is het onderdak van ..Big Peter", een klok van bijna 11 ton. Volgens de nederige Brit ten heeft hij de diepste klank van h<x-l Europa. De dom van York bezit 125 fraaie ge brandschilderde ramen, waarvan het rood, blauw, goud on groen vonken schieten in de zon. Tijdens de tweede wereldöorlog werden deze ramen voor zichtig verwijderd en veilig opgebor gen. York bleef echter bijna volledig gespaard voor het oorlogsgeweld. Slechts één Duitse bommenwerper, die een Noordengelse industriële stad be stookt had. strooide op de terugweg zijn resterende brandbommen uit over York dat sinds de 19de eeuw een belangrijk spoorwegknooppunt is. Uit Londen kan men de hoofdstad van Yorkshire ook vrij gemakkelijk per auto bereiken. In de smalle straten van Yorks centrum worden echter weinig wagens toegelaten Automobilisten die van het vasteland naar York willen reizen, komc-n er het vlugste via Rot terdam. Carferry's verzekeren daar een regelmatige dienst op de Engelse ha venstad Hull, die zelf slechts 50 km van York verwijderd ligt. De stemmige hoofdstad heeft talrijke goede hotels en pensions Het is er gezellig wandelen in de nauwe schilderachtige winkelstraatjes uit de Noormannentijd en de middeleeuwen. De bovenverdiepingen van de poppen huisjes leunen schuins naar elkaar toe en hangen een flink eind over de weg. Deze steegjes dragen fascinerende namen: Stonegate, Goodramgate, Whip- ma-Whop-ma-Gate en Shambles, de oude slagerswijk. Een wandeling over de brede Normandische stadsmuur van De Gildehal van York aan de oever van de Ouse ruim vier km lengte confronteert u met de vier grote „bars" of stadspoorten: de Micklegate Bar, de Bootham Bar. de Monk Bar en de Walmgate Bar, van waar men een verre blik kan werpen op de hoofdwegen waarlangs York vroe ger vaak bestormd werd door zijn vijanden. Op de kantelen van drie poorten staan granieten beelden, die van ver de indruk wekken, dat de stadswallen dag en nacht bewaakt worden. Uit de periode vóór de Reformatie zijn in York nog 17 kerken overgebleven. In de middeleeuwen ging deze stad echter prat op niet minder dan 50 pa rochiekerken, twee grote abdijen en verscheidene andere kleinere gods huizen. Hendrik de Achtste gaf zijn troepen opdracht de abdijen en talrijke kerken te verwoesten. Van de kloosters zijn alleen de ruïnes overgebleven. Boeiende musea York is ook verscheidene boeiende mu sea rijk. Een daarvan, het „Yorkshire Museum", geniet wereldfaam wegens zijn indrukwekkende verzameling Ro meins antiek en middeleeuwse werk tuigen. Geweldig interessant is het Castle Folk Museum", waar jong en oud in vervoering plegen te geraken. In dit museum zijn op bijzonder vaardige wijze woonkamers, keukens en zelfs hele straten met goed voorziene oude winkeltjes, drankhuizen, post- en poli tiekantoren. brandweerkazernes en al de andere dingen die erbij horen, vol komen authentiek herbouwd. Het .Castle Museum" is wat de En gelsen een „must" noemen, iets wat u moet bezoeken. U kan er gemakkelijk een halve dag kwijt. Daar het museum ondergebracht werd in een voormalige gevangenis, is een van zijn vele be zienswaardigheden de beruchte cel van de ter dood veroordeelden, compleet met de zware ijzeren bedstede en pri mitieve kachel. Een van de vele boos wichten. die in deze cel hun terecht stelling hebben afgewacht, was de be ruchte Engelse struikrover en paarden dief Dick Turpin. Hij werd in 1739 op geknoopt Ruim anderhalve eeuw eerder, in 1570, aanschouwde in York een andere be ruchte Engelsman het levenslicht: Guy Fawkes, een van de vele samenzweer ders van het katholieke buskruitkom- plot dat tot doel had het parlement van Londen op 5 november 1605 in de lucht te doen vliegen. Guy Fawkes werd de dag tevoren gevangen genomen en laler terechtgesteld. Zijn snood ver raad wordt ieder jaar in november door de Engelse jeugd herdacht met brand stapels en vuurwerk. In de Petersgate van York, op de plaats waar zich eens Guy Fawkes' geboortehuis bevond, staat nu een oud hotel. Aan de over kant is het kerkje waarin Fawkes ge doopt werd Bij de doopvont hangt een fotokopie van zijn inschrijving in het doopregister. Als u uitgekeken bent in York, is het ogenblik gekomen om de fraaie omge ving van deze stad te verkennen. Na tuurlijk moet men daarvoor over een wagen beschikken. Er gaat niets boven een picknick in Yorkshires weidse en ongerepte natuur. Smalle, maar over het algemeen rustige geasfalteerde we gen leiden door schilderachtige dorpjes en stadjes (waaronder Helmsley, een aardig mnrktplaatsje met een paar goede hotelletjes) en langs de eeuwen oude ruïnes van vele kloosters, kerken en kastelen. De heuvels, de rotsen en de bossen zijn er nog niet platgelopen door toeristen. Bezoek York on York shire voor het te laat is ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11