'ebat Lagerhuis over optreden Iritse troepen in Noord-Ierland 3 Maxi speaker. Vakantie: Zwarte periode in het verkeer EEN NIEUWE OPDRACHTEN GEGEVEN Pompidou: Europa moet monetair onafhankelijk zijn ;ening van gronden in Italië Sadat en Podgorny: misverstanden uit de weg ruimen Nederlander trouwt graag STAATSLOTERIJ Klopjacht op boeven die Qantas afpersten Amnestie in Zuid-Afrika Straaljagers vliegen tegen Tafelberg: elf doden ■1*%DERDAG 27 MEI 1971 LE1DSE COURANT PAGINA 5 Europese veilig verkeersactie SCHIPHOL ANP) Aan dc vooravond van de drukke Pinksterdagen is Veilig Ver keer Nederland (VVN) in sa menwerking met de algeme ne verkeersdienst rijkspolitie (de witte Porsches) een grote vakantieactie gestart onder het motto „Europa op weg". De verkeerscampagne. waar bij het zwaartepunt valt op inhalen, afstand houden en tijdig rusten, krijgt een in ternationaal karakter als vanaf 16 juni West-Duits- land. Oostenrijk. Zwitser land. België en Luxemburg onder hetzelfde motto een soortgelijke actie gaan hou den. „Een aanzet tot een Eu ropese aanpak van de ver keersproblematiek". aldus VVN. Tijdens een „vliegende" persconferentie in een Con- vair van Martin Air, hoog boven de vaderlandse ver keersknooppunten, noemde de heer F. S. J. van Paas- schen, chef voorlichting van VVN. gisteren de vakantie maanden juni, juli en augus tus de „zwarte periode in het verkeer". In deze maanden vielen vorig jaar in ons land 930 doden en ruim 19.500 gewonden, iets minder dan n 1969 (980 doden en 20.000 jewonden). In de EEG-lan- len vielen vorig jaar 15.000 loden en 400.000 gewonden. >en aantal slachtoffers dat goeddeels overeenkomt met et inwoneraantal van Den Haag. Veilig Verkeer Nederland hamert er bij de weggebrui kers op na twee uur rijden één kwartier rust te nemen. Uit een onderzoek in de VS is gebleken dat vermoeidheid tot harder rijden leidt en het gevoel voor snelheid af neemt. met alle rampzalige gevolgen van dien. VVN dringt ook aan op goede ventilatie in de auto. Zwit serse artsen hebben uitgere kend dat de lucht in een auto door twee inzittenden na een half uur is verbruikt. Ook wordt tijdens de actie onder meer via een indrin gende tv-spot die door de NOS ook aan de andere Eu ropese tv-stations wordt doorgegeven gewezen op de enorme gevaren van in halen op twee- of driebaans- wegen. Jaarlijks gebeuren er in ons land 45.000 ongeluk ken. die te wijten zijn aan verkeerde inhaalmanoeuvres. In een andere spot wordt aandacht geschonken aan de „twee uur rijden, een kwar tier rust" vuistregel. Kapitein P. van der Molen van de algemene verkeers dienst rijkspolitie wees er op dat op de autosnelwegen 48 procent van de ongevallen te wijten is aan onvoldoende afstand gouden, het derde actieonderwerp. Deze ver- keerszonde komt grotendeels ,'oort uit een verkeerde nentaliteit van de wegge- aruiker: „Men rijdt bewust agressief om bijvoorbeeld vrouwlief te laten zien dat men sneller kan dan de voorligger. Als men er dan langs kan, blijft men onge motiveerd lang triomfante lijk naast de „overwonnene" lijden, iets dat bij de laatste de nodige irritatie kan op wekken". aldus kapitein Van der Molen. Overigens is de Nederlandse autosnelwegpo- litie aan het experimenteren met foto-radarapparatuur waarmee haarfijn de afstand tussen twee voertuigen kan worden gemeten en de be trokken verkeerszondaar kan worden gesnapt. (ADVERTENTIE) Ja weet niet wat je hoort. Graetz stopt maxispeakers in portable radio's. Dat geeft een sound waar je koud van wordt. Te gek hoor. Van die kleine radio's met zo'n groot geluid. Vind je nergens anders dan bij Graetz. En alle stations komen even subliem door. Als je b.v. alleen Veronica het einde vindt, druk je even op de popknop. Dat Is alles. Kom es horen en bekijk gelijk de meesterlijke modellen. Vanaf 39,75 kun je terecht bij de erkende Graetz handelaar. (Van onze correspondent) ■RUSSEL President Pompidou jeft gisteren tijdens zijn staatsbezoek li België een pleidooi gehouden voor 'n (netaire onafhankelijkheid van Europa. onafhankelijkheid zou een einde Keten maken aan de dollarstandaard, wij kunnen niet langer onze Horloges lijk zetten op een klok die nu weer i voorloopt en dan weer achter is", i Pompidou. crisis van de dollar is volgens Pom- i een crisis die de hele westerse we- 1 aangaat. Europa kan volgens hem rjROME (AP) De Italiaanse Kamer n Afgevaardigden heeft het nstreden wetsontwerp aangenomen. t de steden het recht geeft land te (eigenen, om grondspeculatic onmogc- te maken. Het voorstel gaat nu door VW de Senaat, ile: Het ontwerp werd goedgekeurd met 1 stemmen vóór, 121 tegen en 154 ont- oudingen. Vóór stemden de christen- imocraten, de socialisten en de demo- atisch-socialisten, die een coalitie ïn, en tegen de fascisten, de liberalen, monarchisten en een handvol „afval- ie" christen-democraten. De commu- sten onthielden zich van stemming. Als onteigeningswet erdoor is. kan meer de op zaken worden gesteld bij de elle en vaak chaotische uitbreiding der boi eden en het bouwen van goedkope oningen voor mensen met lage tkomens. (Van onze correspondent) LONDEN Naar aanleiding van de misleidende verklaring van Ulsters premier, Brian Faulkner, dat de Britse troepen in Ulster „nieuwe" bevelen gekregen hadden om iedere gewapende of verdachte persoon terstond neer te schieten, werden gisteravond in het Lagerhuis van Westminster pertinente vragen gesteld. Faulkners pogingen om het republikeins verzet te intimideren, heeft verwarring gezaaid en ontstemming veroorzaakt. In politieke en militaire kringen wordt benadrukt, dat de taktiek van de strijdkrachten in Ulster ongewijzigd blijft en dat het niet in de bedoeling ligt om een campagne te ontketenen, waarin er maar op los zou geschoten worden. Ten gevolge van de recente bomaanslagen is de waakzaamheid van de troepen verscherpt. Maar het bevel om te schieten als hun leven in gevaar verkeert, werd maanden geleden al gegeven. Voor de soldaten heeft dit recht echter ook een gevaarlijke keerzijde, dat als zij een onschuldige burger kwetsen of doden, zij voor een burgerlijk gerecht gedaagd kunnen worden. niet langer de dollar die als gevolg binnenlandse moeilijkheden in de Ver enigde Staten steeds aan waarde ver liest. aanvaarden als montetaire norm Op de persconferentie aan het einde var zijn bezoek, verklaarde Pompidou te ho pen, dat de Europese gemeenschap spoe dig een gemeenschappelijke oplossing voor zijn monetaire vraagstukken zal weten te vinden. De Franse president betreurde het dat de Duitsers de Mark in de koerswaarde vrij hebben gelaten en hij vond deze Duitse beslissing tegen het belang van de Zes. „Natuurlijk hebben de Duitsers hun eigen vraagstukken, maar soms neigen zij er ook naar om deze zelf te scheppen". Pompidou zei voorts zijn standpunt over de toekomst van de Franse taal enigszins verzacht te hebben. Na eerst een pleidooi te hebben gehouden voor het Frans als uitsluitende Europese taal. Hij erkende, dat vele diplomaten uit Ierland. Denemarken en Noorwegen het Frans niet voldoende meester zijn en dat daar om het Engels als een tweede werktaal van de gemeenschap aangenomen moet worden. Pompidou gaf toe, dat hoewel Europa zijn eigen weg,behoorde te vol gen, het met Amerika een Atlantische alliantie behoort te vormen. Hij wees echter op de onafhankelijke positie van Frankrijk in die alliantie en riep andere landen op het Franse voorbeeld te In het Lagerhuis verklaarde de minis- er van Defensie, dat de troepen in Ulster iet vuur mogen openen wanneer zij dit todig achten om hun eigen leven te red den of wanneer wapens gebruikt worden of vermoedelijk gebruikt zullen wor den tegen de veiligheidsstrijdkrachten of de burgers, die het leger moet be schermen. Deze wapens kunnen zowel zelfgemaakte brandbommen en dynamiet als gpweren en revolvers üjn. Als de omstandigheden het toelaten, geven de Britse troepen mondelinge waarschuwingen, voor zij het vuur ope nen. In geval van nood. d w z. om te ver mijden dat aan hun zijde doden of ge- kwetsen vallen, mogen de soldaten schie ten zonder waarschuwing. Deze maat regel geldt ook wanneer zij verdachte be wegingen of verdachte personen opmer ken. Er is geen kwestie van waarschu wingsschoten. Het Britse leger schiet niet in de lucht Wanneer het vuurt, mikt het naar een bepaald doelwit. Met andere woorden: Het schiet om te doden. Volgens het onafhankelijke Noord- ierse Lagerhuislid Bernadette Devlin heeft premier Faulkner „de jacht open verklaard voor de soldaten". Zij noemde zijn tussenkomst „een poging om van Ulster een nieuw Cyprus of een nieuw Aden te maken" Voor zij onafhankelijk werden, zijn in beide gewezen kolonies honderden doden gevallen onder de ko gels van het Britse leger. Bernadette Devlin deed een vergeefse oproep om de onmiddellijke terugtrekking van alle Britse soldaten in Ulster tot stand te brengen. Afgevaardigden van de Noordierse Unionpartij spraken de mening uit, dat de taak van „De mensen van harde wil in het Stormont" van Belfast aanzienlijk bemoeilijkt wordt door de zenuwachtige houding van de nationale regering in Londen! „De handen van het leger zijn gebonden omdat de nationale regering bang is", riep een van de afgevaardigden uit. den aan het leger in Ulster, bevelen zijn. die door het opperbevel noodzakelijk ge acht woi'den. De minister verklaarde, dat iedereen het gedrag van de troepen be wondert: „Weinig soldaten ter wereld zouden zich in dergelijke omstandigheden zo goed welen in 1e tomen als onze jón gens". zei Lord Balmel. In het Stormont van Belfast werd pre mier Faulkner scherp aangevallen door oppositieleden en door de twee pro testantse unionisten, onder wie ds. Ian Paisley, die geen lid zijn van de rege ringspartij. Van de oppositie kreeg Faulkner het verwijt te horen, dat hij een bloedbad tracht uit te lokken. Door ds. Paisley werd hem daarentegen naar het hoofd geslingerd, dat in het verleden al zo vaak krachtige middelen beloofd werden om het republikeinse verzet te onderdrukken. In het Duitse Leverkussen aan de Rijn werd onlangs een volgens de nieuwste brandbestrijdings-technische gezichtspunten uitgeruste brandweerboot in dienst gesteld. De 22.50 meter lange, 5,80 meter brede „Polymer" kan met de vierentwintig pijpen van haar schuiminstallatie in een kwartier een tot zestig meter brede en een kilometer lange schuimtapijt leggen en wel voor de eerste keer ook op stromend water. Het hiervoor nieuu' ontwikkelde blusmiddel is biologisch gemakkelijk afbreekbaar en voor levende wezens volledig onschadelijk. CAÏRO (D.P.A.). Uitbreiding en ciële gespreksronde in Cairo tussen pre- versteviging van de Russisch-Egyptische I sident Podgorni en zfjn collega Anwar betrekkingen op alle gebieden waren j Sadat. Beiden voerden een gesprek onder gisteren hoofdthema van de eerste offi- vier ogen voordat de voltallige delegaties bijeenkwamen. Voorzitter Van Dijk van „Vee en vlees" nam afscheid RIJSWIJK (ANP) Mr. F. G. van Dijk heeft gistermiddag in Rijswijk af scheid genomen als voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees. Hij zal worden opgevolgd door ir. J. A. P. Franke, die per 1 juli als voorzit ter van het schap is benoemd. Ir. Fran ke is directeur-generaal van de voed selvoorziening geweest van het ministe rie van Landbouw en Visserij. NEURENBERG (D.P.A.). Onder zeventien Europese landen telde Neder land in 1968 verhoudingsgewijs de meeste trouwlustigen: er werden op de duizend inwoners 9.2 huwelijken gesloten. Naar een Westduits bureau voor marktonder zoek gisteren bekendmaakte kwam Ier land achteraan met 6,4 huwelijken op de duizend inwoners. West-Duitsland kwam niet verder dan 7,4. Daar is het aantal jaarlijks aange gane echtverbintenissen van 530.600 in 1962 gedaald tot 444.415 in 1970. In bijha alle andere van de in het onderzoek be trokken landen viel een tegengestelde trend te constateren. Bas T. tot IV2 jaar veroordeeld ROTTERDAM (ANP De 24-jarige landbouwer Bas T. uit Abbenbroek is vandaag conform de eis van de officier wegens opzettelijke benadeling van de gezondheid, de dood tot gevolghebbend door de rechtbank in Rotterdam veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek v Bas T. duwde op 2 februari van dit jaar zijn schuldeiser, de 66-jarige huis schilder A F cle Bruyn. in een modder sloot voor zijn boerderij. De schilder overleed kort daarna in het Dijkzigtzie- kenhuis. 603e DERDE KLASSE PRIJZEN VAN 25.zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 27 50.zijn gevallen op nummers eindigende op: 40 J 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 96 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 60 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 14 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 352* 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 868 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 746 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 8849 EEN PRIJS VAN 5.000,is gevallen op het nummer: 003577 i 5.000,is gevallen op het nummer: 051531 5.000,is gevallen op het nummer: 047010 5.000,— is gevallen op het nummer: 017586 5.000,is gevallen op het nummer: 028840* DE PRIJS VAN 10.000,is gevallen op het nummer: 070745 25.000,is gevallen op het nummer: 026899 50.000,is gevallen op het nummer: 086554 100.000,is gevallen op het nummer: 064149 DE EXTRA PRIJS VAN 500.000,is gevallen in de serie F op het nummer: 036080 EN DE TROOSTPRIJS VAN 5.000,op nummer 036080 van elk van de andere series. Let wel: op eindcijfer 352 is tevens een prijs van 25.gevallen. Op nummer 028840 is tevens een prijs van/ 50.gevallen. Bij dit privégesprek werd volgens poli tieke waarnemers in de Egyptische hoofd stad vooral aandacht besteed aai jongste spectaculaire politieke ontwikke lingen rond het machtsapparaat in Cairo. Naar het heet werden misverstanden uit de weg geruimd. Na de eerste gespreksronde werden woensdagmiddag drie commissies ii leven geroepen die zich zullen gaan bezighouden met politieke en militaire vraagstukken van samenwerking tus de communistische partij in Moskou de onlangs van pro-Russische leiders ge zuiverde Arabische Socialistische Unie. De politieke commissie, die gisteravond al voor het eerst bijeenkwam, staat onder voorzitterschap van de twee ministers van Buitenlandse Zaken, Andrej Gro- miko en Machmoed Riad. De militaire commissie bestaat onder meer uit de •Russische eerste plaatsvervangend minis ter van Defensie, generaal lwan Paw- lovski, en de Egyptische minister van Oorlog, generaal Mohamed Sadek. Het gezaghebbende blad Al Achram meldde gisteren dat Podgorni zijn gast heer de voorzetting van de Russische hulp op politiek, economisch en militair gebied heeft toegezegd. Tevens zou hij I Sadat hebben verzekerd dat Moskou steun blijft verlenen aan het streven van Egypte de bevrijding van alle door Israël bezette gebieden te verkrijgen. j KUNST AFGEKEKEN VAN TELEVISIE SYDNEY (Rcutcr-AP) De Au stralische politie maakt jacht op twee mannen die de luchtvaart maatschappij Qantas een half miljoen Austr. dollar (circa twee miljoen gulden) hebben afgeperst met een bomwaarschuwing, die een vliegtuig met 128 inzittenden dwong tot terugkeer cn in en om Sydney grote opschudding te weegbracht. Het drama duurde in totaal acht uur en was om elf uur 's mor gens begonnen met een telefoon tje van een zekere „mr. Brown", die meedeelde dat zich in 'een bagagekluis op het vliegveld van Sydney een bom bevond. Dat bleek inderdaad het geval. Naast de gelignietbom met een barome terontsteking (de bom ontploft bij een bepaalde barometerstand) lag een briefje waarin stond hoe het apparaat onschadelijk kon wor den gemaakt en waarin tevens een half miljoen dollar werd ge- eist voor informatie over een tweede bom die aan boord van een naar Hongkong vertrokken Boeing-707 van Qantas was ge plaatst. Het toestel, dat zich al boven Brisbane bevond, werd ij lings teruggeroepen en politie, brandweer, marineeenheden en ziekenhuizen werden in staat van paraatheid gebracht. Terwijl het vliegtuig boven Botany Bay cir kelde om brandstof kwijt te ra ken, overhandigde de president directeur van Qantas, Robert Rit chie, de „losprijs" aan een man in een gele bestelwagen. Laat in de middag belde „Mr. Brown" weer op om te vertellen dat zich hele maal geen bom in het vliegtuig bevond. De bestelauto is later ln de buurt van het hoofdkantoor van Qantas leeg aangetroffen. De politie meent dat er twee mannen bij de zaak betrokken waren. ..Mr. Brown", sprak met een En gels accent, de man aan wie het geld werd afgedragen had een Australisch accent. De daders hadden de opzet van hun opera tie afgekeken van een t.v.-film, die enige dagen tevoren op de Australische t v. vertoond was. De politie heeft later bekendge maakt dat de serienummers van de twintig dollar biljetten van de losprijs bekend zijn. Vandaag heeft iemand die zich de afperser noemde het hoofdbureau van politie in Sydney opgebeld met de mededeling dat hij van plan was zijn daad te herhalen. De politie beschouwt het tele foontje niet als een grap en stelt een onderzoek in. KAAPSTAD (AP) Meer dan 30.000 gevangenen maar geen politieke zuilen in vrijheid worden gesteld ter gelegenheid van de viering van de tien de verjaardag van Zuid-Afrika als re- publick. KAAPSTAD (Reuter) Drie Zuid- afrikaanse straaljagers z(jn gisteren legen de in nevelen gehulde Tafelberg bü Kaapstad gevlogen en neergestort. Alle elf inzittenden vonden de dood. De toestellen maakten een formatie- vlucht als oefening voor een luchtparade op de nationale feestdag, 31 mei. Onder de slachtoffers bevinden zich acht hoge officieren. De Zuidafrikaanse minister van Defen sie, Pieter Botha, maakte het ongeluk, waarvan de oorzaak niet bekend is, in een speciale verklring aan het parlement bekend. Hij zei dat dc Zuidafrikaanse strijdkrachten „enkele van hun beste mensen" hebben verloren.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5