Vier grootse manifestaties in Marekerk en schouwburg Bloedbank krijgt nieu „hart" bij jubileum Adem voor Raadhuiskwartier met stadspark langs de Vliet Aanleg van plezierhaven' zou verlies van de oude1 sluizen kunnen opvange Holland Festival in Leiden Muziek, zang en dans in artistieke hoogtepunten Groene wens van wethouder Van Dongen: LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MEI^DEr VOORSCHOTEN De St. Andrews Society of Delft zal op zondag 6 juni om acht uur 's avonds een optreden verzorgen in Voorschoten. In „De Schuur", Oranjekade 35, zal dit gezelschap onder meer een Schotse zwaardendans (foto) tgn tonele voeren. Twee pipers doedelzakspelers zullen de groep begeleiden. Tijdens het optreden zal nader uitleg worden gegeven over de kleding en danseii- De organisatie berust bij Ellen Mac- Giüvary en Joris van Oojjen, bij wie ook telefonisch plaatsen te i zijn (01717-6873). LEIDEN Over nauwelijks drie weken zal een culturele en, naar we mogen verwachten, kunstzinnige vloedgolf ons land weer gaan overspoelen. Dit jaarlijks terugkerend verschijnsel heet Holland Festival. Iedere Nederlandse gemeente die op het muzenvlak een eigen inbreng wil hebben (en dat zijn niet alleen de grote steden, maar evenzeer „kleintjes" als De Rijp, Broek in Waterland en Purmerend) doet daaraan mee. In de reeks van hoeders van het Holland Festival neemt eiden geen onaanzienlijke plaats in. Het is de Stichting Kunstmanifestaties Leiden elk jaar weer gelukt iets boeiends in dit kader te brengen. Denkt u maar eens aan de Hohe Messe, een evene ment voor de rasliefhebbers van een hoogtepunt uit de muziekliteratuur. Deze Bach-Messe is op de wat langere baan geschoven, maar dit jaar komt het wel goed uit want er zijn drie componisten te herdenken. Ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Belgisch-Nederlands Cultureel Accoord zal bijzondere aandacht worden geschonken aan Josquin des Prez (450 jaar geleden gestorven), Jan Pietrsz. Sweelinck (sterfdag 350 jaar geleden) en Alphons Diepenbrock, die 50 jaar geleden stierf. Een voortreffelijk ensemble van eigen Leidse bodem, het Nederlands Madri gaalkoor, gaat met een concert op woensdagavond 16 juni in de Marekerk- deze drievoudige herdenking luister bij zetten. Dirigent Herman Strategier heeft een programma samengesteld waarin vierstemmige a capella-koor- zang afwisselt en omlijst wordt door orgel- en sopraansoli. Twee coryfeeën verlenen hun medewerking: de sopraan Elly Ameling en organist Albert de Klerk, twee kunstenaars op internatio naal niveau. Van de Belg Abraham van den Kerckhoven (17e eeuw) wordt uitge voerd de Fantasia Quinti Toni voor orgel, van Des Prez ..Ave Christi, im- molata" en Recodare, virgo Mater. Sweelinck wordt herdacht met zijn Bal- letto del Granduca (orgel) en Rosette (vierstemmig gemengd koor). Na de pauze speelt De Klkerk Thema met va riaties van Hendrik Andriessen en ge ëindigd'wordt met 'n .prachtige bloemle zing uit het werk van Diepenbrock. waarin solisten en koor een aandeel hebben: Jesu, Dulcis memoria. Ave Ma ria, 't Stabat Mater, Memorare. O Jesu, ego amo te en tenslotte het in al zijn MIEL COOLS De Belgisch-Nederlandse king krijgt tijdens het Holland Festival te Leiden een extra accent door het optreden van de Vlaamde chansonnier troubadour-kleinkunstenaar Miel Cools op zaterdag 19 juni in de Schouwburg. De in België zo populaire Cools heeft met Ernst van Altena als regisseur een avondvullend programma samengesteld dat niet zal nalaten grote indruk te maken op het publiek uit Leiden en daarbuiten. Hij brengt 30 nieuwe Ne derlandse liedjes, die hij virtuoos zelf op de gitaar begeleid, met een milde ironie: ze zijn zeer aansprekelijk zpn- der dat Cools zijn Vlaams-gebonden zijn helemaal verliest. VIRIEL THEATER Een derde opvallend Leids aandeel in het Holland Festival belooft het optre den van het Pools pantomime-theater van Henryk Tomaszewski te worden. Het is een wereldberoemde theater groep. die op zaterdag 26 juni in de Schouwburg een voorstelling geeft van o.a. de balletten „Labyrinth". „De Droom" en Tomaszewski's nieuwste, in ternationaal groot opzien barende crea tie: het Gilgamesj-epos. Het is een epos over de held Gilgamesj, die 2500 voor Christus de zee in ging om te zoeken naar het kruid van het leven. Het accent van de groep van Tomas Tomas zewski ligt vooral op de dansers, een indrukwekkend viriel en atletisch en semble van solisten. FLAMENCO PURO Het spel van flamenco-gitarist Paco Pena is in onze vaderlandse kritieken al omschreven als „verzengend en verlok kend. vurig en verleidelijk, maar ook triest, smachtend, levenslustig en sensu eel". In hoeverre de kreten van enthou siaste kritici op realiteit berusten kan men zelf ervaren op donderdag 1 juli, eveneens in de schouwburg. Want Paco komt met z'n Flamenco Puro zelf naar Leiden. Hij presenteert er een nieuw programma, dat hij in elk geval virtu oos en uitermate vaktechnisch met zijn medewerkers over het voetlicht brengt. Paco Pena trekt overal met zijn adembenemend spel overvolle zalen. Na het optreden van de jonge Madri- leen zal de Leidse Schouwburg voor enkele jaren de poorten sluiten. Het wordt dit jaar met de schouwburgmani festaties van het Holland Féstival een waardig afscheid van een gebouw, dat een verjongde grootse toekomst tege moet gaat. BELGISCHE KUNST Niet in het kader van het Holland Festival opgenomen, maar wel de mani festaties artistiek en kleurrijk omlijs tend. wordt de tentoonstelling „Heden daagse Konstruktieve Kunst in België in de Lakenhal. De expositie duurt van 5 tot 18 juli a.s. Aan de opening ervan zal de Vlaamse kleinkunstenaar Miel Cools zijn medewerking verlenen. Alles ter meerdere glorie van het 25-jarig Belgisch-Nederlands Cultureel Ak* Bij de moderne kunst in België den ken geïnteresseerden vaak aan de ex pressionisten. die langs de door Ensor en Permeke uitgestippelde- weg verder gingen. Ook Belgische leden van de COBRA-groep als Alechinsky en van Lint hoorden hiertoe: het individuele van de kunstenaar zelf heerste boven het algemene, de steeds gevarieerde vervorming van kleur en vorm, bóven de eenvoud van enkele steeds opnieuw benutte grond-vormen. De tentoonstel ling „Hedendaagse Konstruktieve Kunst in België" speelt zich af tussen twee Polen: zuiver konstruktivisme en 'n persoonlijke beleving gebaseerd op geo metrische vormen en ongenuanceerd aangebrachte kleuren. LEIDEN „Bloed uit Zuid-Afrika mag niet in de koelkast, maar moet op kamertemperatuur worden bewaard" kan men in een van de zalen van het nieuwe gebouw „de Bloedbank" op het terrein van het Leids Universitair Medisch Centrum te Leiden lezen. De Bloedbank te Leiden bestaat dit jaar alweer 25 jaar en vierde vanmiddag zijn jubileum, evenals mej. A. van Leeuwen, die sinds 1951 aan de bloedbank is verbonden. Als adjunct- laborante begon zij 20 jaar geleden op de Bloedbankafdeling, waar zij van daag, als erkenning voor haar vele verdienstelijke werkzaamheden, bevor derd werd tot laboratoriumhoofdassistente, de hoogste rang voor technisch hulppersoneel. Prof. dr. J. van Rood, hoofd van de afdeling Immunohaema- tologie, overhandigde haar tijdens de plechtigheid vanmiddag het bevor- deringsbesluit. Vanmiddag verrichtte dr. A. Piekaar, directeur-generaal voor de wetenschap pen van het min. van Onderwijs en Wetenschappen de officiële opening van de Bloedbank, waarvan de nieuwe be huizing dit jaar gereed is gekomen. De heer Piekaar wees in zijn toespraak op het feil, dat het typische karakter van de bank: het geven van bloedservice het ontwikkelingswerk niet uitsluit. Het laboratorium moet juist van de nieuw ste ontwikkelingen op zijn gebied ook in internationaal verband, op de hoogte blijven. Hierdoor is ook uit de afdeling Immunohaematologie het ontstaan van de Bloedbank te danken die nu een gedeelte van de hoofdafdeling Interne Geneeskunde vormt. Hij memoreerde eveneens de toenemende betekenis die het Academisch Ziekenhuis te Leiden inneemt met betrekking tot de volksge zondheid in nationaal en internationaal verband. EUROTRANSPLANT Hiermee doelde hij op de organisatie De voornaamste taak van de Bloed- Eurotransplant, die in 1967 in het leven bank is: patiënten voorzien van bloed werd geroepen. Van deze internationale die bij hun bloedgroep past. Dat gebeurt stichting, waarin internisten, chirurgen nu al 25 jaar lang. In 1971 uiteraard en laboratoriumartsen uit de Benelux met de nodige verfijningen en verbeter landen. Zwitserland West-Duitsland en j de technieken, zoals de kruisproef, het Oostenrijk zijn opgenomen, vormt Lei- uitzoeken én voorkomen van transfusie- den het centrum. Vele bij deze Euro-j reacties en het „versnijden" van bloed, transplantorganisatie aangesloten een- Dit laatste is door dr. Eernisse, die de tra werken in nauw verband samen om I leiding van de Bloedbank op zich heeft patiënten, die in aanmerking voor een j genomen, ontwikkeld. Het bloed niertransplantatie komen, van geschikt mogelijke donornier te voor zien. In 1967 vond de eerste niertrans- splantatie in Leiden plaats. Ondertussen hebben al meer dan 300 patiënten zo'n transplantatie ondergaan, waarvan zo'n 50-tal in Leiden zijn verricht. De selec tie van de nierdonors een duidelijke voorkeur gaat uit naar de leeftijdsgroep tussen 25 en 45 jaar geschiedt hoofd zakelijk door typering van weefselgroe- pen of leucocyten. Deze gegevens wor den met behulp van een computer „re kenhoofd" uitgewerkt en gesorteerd, wat betreft de meest nabij gelegen plaats, de beste overeenkomende eigen schappen -tussen nierdonor en -ontvan ger. „De „Eurotransplantatienieren" kunnen ongeveer een etmaal lang wor den bewaard. Behalve met Westeurope- se centra werkt de Eurotransplantorga- nisatie eveneens in nauwe samenwer king met de Stichting Rode-Ki'uis Bloedbank te Leiden. >rdt h: lende bestanddelen gesplitst rodel witte bloedlichaampjes, bloedplaatji bloedplasma) en kan dus meerdere) tiënten van dienst zijn. In het afgelf jaar gaf men ongeveer de helft aantal flessen afgenomen bloed z werking. Prof. Van Rood: „De bank in Leiden loopt goed. We hel over de 150.000 bloedonorregisstn staan. Maar voor de bloedgroepen sus negatief bestaat nog steeds aanvraag dan aanbod. Een flink i waar we zo erg graag veranderint zien komen. Verder komen tijden]1 vakantieperiode weinig donors - terwijl er juist in die tijd ee behoefte aan bestaat". Met grote nadruk dankte prof. I Rood de vele instanties in en buiten^ Leids Universitair medisch centrum actief hun steun hebben bewe: bij ging in de eerste plaats zijn gedj te uit naar het J. A. Cohen-Instij voor Radiopathologie en Stralel scherming, die een essentiële bijdj leverde aan patiëntenzorg kelingswerk op de afdeling Bloedb De donors van het ziekenhuister die meerdere malen met klein be hun bloed afstonden hebben mede betekenisvolle rol gespeeld in de on zoekingen. Prof. Van Rood betreurde het zeerste, dat er in ons land nog officiële opleiding is voor Bloedbat borante. een overigens nog erkende titel voor deze functie, die ter wel in het Leidse ziekenhuis staat, omdat een opleiding als zoi - in het A.Z. al enige jaren wordt. Prof. drr. J. de Graeff, voor; van de hoofdafdeling Interne Gei kunde benadrukte de vooruitgang! integratie, specialisatie en coördii van de verschillende afdelingen, die) primair belang zijn. Tenslotte bedankte prof. Van alle medewerkers die met toewijl hun bijdrage aan de Bloedbank heb gegeven. Hierna konden de een tentoonstelling in het nieuwe j bouw. die voor deze gelegenheid lestftld, bezichtigen. (Van e r verslaggevers) LEIDSCHENDAM „Wij moeten wat adem zien over te houden voor de dichtbevolkte w(jk van het Raadhuis kwartier in Leidschendam. En daarom is het mjjn wens dat 't gebied tussen Riet vinklaan en de zaagmolen De Salamander aan de Zaagmolenstraat, dat begrenst wordt H"or de Vliet en de Oude Tram baan, een stadspark wordt". 'Aan het woord is wethouder H. L. van Dongen van Openbare Werken, Grondbedrijf en Ruimtelijke Ontwikkeling, met wie wij over de ruimtelijke ontwikkeling van Leidschendam spraken. j „Mijn gedachten gaan uit naar een stadspark a la Rozenrust, dat wij toch rustig een erg leuk park mogen noemen al is het betrekkelijk klein. Wij zouden moeten zien te komen tot een leuken e gevarieerde beplanting met bijvoorbeeld zo'n oude muziektent en wat waterpar tijtjes. Wellicht dat wij in het park ook tot de vestiging van een kinderboerderij kunnen overgaan". De belangrijkste recreatieve functie n het stadspark zou, wat wethouder Van Dongen betreft, de oever van de Vliet gaan krijgen. „Dat moet voor de Leid- schendamse bevolking toch ideaal zijn. Dat zij een wandeling kunnen maken door een fins en fleurig stadspark en dan aan de oever van de Vliet wat op adem kun nen komen. De Vliet heeft tóch zeker een recreatieve functie". Met realisering van dit stadspark zou de wethouder weer kracht bijzetten achter zijn uitspraak dat hij graag veel „groen" ziet in zijn gemeente. In dat verband is er een ontwerp op de ge meentetafel gekomen om de wijk Prin senhor een prettiger aanzicht te geven ..Wij willen daarvoor drie ton besteden Bedoeling is dat enorme plein in het Prinsenhof, waar wat scholencom plexen liggen, er wat sfeervoller te laten uitzien. Er is daar al aardig wat groenvoorziening, maar met de aanleg Van een aantal verdiepte wandelper rons, met daarbij een spartelvijvertje. van wat aanplanting, bankjes en een leuke verlichting kan dat beeld aan zienlijk verlevendigd worden. Boven dien zullen er ook enige kunstwerken worden aangebracht". LEIDSCHENDAM De bouw kundige ontwikkeling van Leid schendam zal naar de mening van wethouder Van Dongen in 1975 vrijwel zijn beslag gevonden hebben. De wethouder maakt in dat opzicht slechts twee uitzon deringen, namelijk het plan Het Lien en het elders genoemde stadspark aan de Vliet. Van de overige plannen verwacht hij dat zij in 1975 hun beslag gevonden hebben of in ieder geval in een eindstadium verkeren, al maakt hij daarbij aangaande het plan Zuid het voorbehoud, dat daar mee dan wel binnen enkele maanden een begin moet worden gemaakt. Wat het plan Het Lien betreft (dat zijn naam ontleent aan de in het plan gelegen begraafplaats) merkte de wethouder op dat de tuinders in dat gebied wel gene gen zijn de grond aan de ge meente te verkopen Pc heer Van Dongen zei. dat .A- grond in dat plan dat begrensd wordt door Veursé Achterweg, Boslaan. Veursestraatweg. Smidslaan en Prins Hendriklaan de voor de gemeente meest kostbare grond zou worden. „Maar het is wel goede grond waarin niet geheid zal behoeven te worden. In het plan zal het Veurs College een plaats krijgen, ongeveer achter de Smidslaan en de Prins Hen driklaan. Dit college beschikt thans over noodhuisvesting in de Amstelwijk. Het plan Het Lien zal. aldus de wethouder, hoofdza kelijk woningen omvatten, aan gevuld met kantoren. Voor Duivenvoorde wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een vlekkenplan. De heer van Dongen hoopt dat dat in september ge reed zal zijn. Tussen Mauvelaan, Looierslaan en Voorburgseweg ligt het plan Voorburgseweg. Dat plan voor ziet, zo zei de heer Van Dongen, in de bouw van woningen, waar voor de daar liggende tuinbouw- gronden geschikt gemaakt zullen LEIDSCHENDAM De oude sluis aan de Vliet in Leidschen dam is gedoemd te verdwijnen. En daarmee verdwijnt, zo vindt wethouder Van Dongen, een stukje recreatie. Voor de winke liers in de omgeving van de oude sluis betekent het bovendien klantenverlies. Vele plezierbootjes legden, in afwachting van het moment dat zij door de sluis konden, aan. De wachttijd werd dan benut om inkopen te doen. De wethouder wil voor het verlies van dit alles compensatie vinden en heeft daarvoor het oog laten vallen op het gebied tussen de Plaspoelkade en de Dokter Zeelandstraat. Daar zijn thans een scheepswerf en een slopersbedrijf gevestigd. Wethouder Van Dongen wil daar een plezierhaven aanleggen. „De oude sluis heeft een re creatieve functie. Je hebt daar zeker in de zomer maanden en gedurende de weekends het kleurrijke en bonte gezelschap van plezier- vaartuigen. Rondom de sluis zie je dan ook altijd levendi- i ge taferelen en er zijn altijd I wel toeschouwers te vinden. Dat beeld zullen wij straks moeten missen. En daarmee ook het beeld van de beman ning van die pleziervaartui gen die in de omgeving van de sluis-Sluisplcin. Sluiskant, Damplein en Damlaan boodschappen gingen doen. Levendig gebeuren bejiouden Wanneer die sluis straks in de richting van Voorburg verplaatst zal worden blijft er van dat alles niets meer over. Daarom vonden wij dat er naar compensatie gezocht moet worden. En het oog viel toen op het terrein van die scheepswerf en het slopers bedrijf. Als wij daar ven kunnen realiseren I ben wij die compensatie! die haven kunnen de pief vaartuigen aanleggen overnachten, maar geen 1 manente ligplaats krijgeaL Je krijgt op die manier fat komen en gaan var boten, waardoor je i geving van de oude toch dat levendige beuren blijft behouden, [e die haven krijg je opjri manier natuurlijk ook f gezellige drukte. En bo^ dien betekent die havei een goede compensatie i de winkeliers. Want haven zijn dc winkels makkelijk te bereiken."

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4