Êcidóc (Bou/tani Vlalse prijs roor eerste ïollandse lieuwe Taxiverhuur per zitplaats nodig Filiduk verzet zich tegen import Maffiaballingen Gaardingen von race-1971 Duur wijntje Afscheid minister Klompé uitgesteld Warenhuis in Pijnacker ingestort DIOCESANE RAAD VERVEELDE ZICH DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND tóengracht 32, Leiden, postbus 11, leiefoon 22244* Giro 103003 Bank- Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer Ivertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. rnm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18. tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,41, maand 6,05, kwartaal ƒ18,10, Jaar 70,30. Per post: per hrtaal f 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.398 T V -SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 19.05 uur Op losse groe ven; 20.15 uur Competitiewedstrijd AjaxFeijenoord; 21.45 uur Omnibus. Nederland 2: 20.30 DONDERDAG 27 MEI 197 TIJDELIJK REGEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Tijdelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit zuidoost tot zuid, later ruimend naar zuidwest tot west- Minimumtempera turen ongeveer tien graden, maxima morgen van veertien graden aan de kust tot achttien graden in het oosten van het land. (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Liefhebbers vóór! De eerste nieuwe is •voor het malse prijsje, dat ligt tussen j 1.75 en f 2.50. d ongeveer tenminste, want, vraag en aanbod zullen de rijs voorlopig bepalen. „Als het werkelijk kleine aringen zijn, dan wordt hel J 1.50. maar een grote lollaiulse nieuwe krijg je niet voor minder dan 2.50", is een bekende vishandelaar uit Scheveningen. En i mannen kunnen het weten, ook al heelt dan een iardinger de haringrace 1971 gewonnen. Dii wellicht Jank zij het l'eit. dat de Scheveningen 35 met 9ü kantjes p vol vermogen naar de thuishaven opstomend gister- \ond 20 mijl uit de kust van IJmuiden motorpech en stilviel. Het schip liep v anmorgen de Scheve- haven binnen met toch altijd nog 108 kantjes i boord.1 Om overigens van de Kat-wij Iters mét hun (rijke vangst maar niet Ie spreken. IER JAAR GEËIST JN RIGAPROGES MOSHUI (Reuter-ÜPA) De openbare aanklager in Riga Jieelt tegen de vier Russische joden die daar op beschuldiging ische vilei rechtstaan geëist van een tot vier jaar. Volgens Tass werd de zwaarste straf (vier jaar) geëist tegen Arkadi S.jpil- berg. een 33-jarige teehni- De overige eisen waren twee jaar voor Mikhail Sjepsjelovitsj (28). een monteur, en een jaar elk voor de 23-jarige verpleeg ster Ruta Alexandrovitsj en de even oude Boris Maft- ser, een technicus. Volgens Tass sprak de aanklager van ..vrijheidsberoving maar gaf hij niet aan of hij gevangenisstraf of werkkamp bedoelde. Zoals de bus gekomen de eer straffen rduchren her Rezaprov<-> Boven At kadi Sjpilberq ii Boris Mflffser (23). Onder Mikhail Sjepsjelovitsj (28) en Rula Alexandrovitsj f23) de grc gebied van machines is volgens de l'.S. National Societg of Professional Engi neers, de siraal- nirbine die de nieuw ste Jumbo, de DC-1U. moet voortstuwen. De CF-6D is ont wikkeld bij General Electric en heeft een lenqle van meer dan zereneneenhalce mv- ter: groter dus dan menig ander vlie o- tifiq. Eind 1971 wordt de DC-10, die 345 passagiers kan ver- Opvatting staatssecretaris: (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Staatssecretaris Kcyzcr (Vervoer) wil de invoering van wüktaxi's mogelijk maken. H(j heelt daarvoor een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. Hel ontwerp beoogt een aantal wijzigingen van algemene aard van de wel autovervoer personen. Zo moet volgens het ontwerp van de heer Keyzcr het verschil tussen taxi's en huurauto's worden afgeschaft. SAN FRANCISCO (Reuter). Achttienduizend gulden (vijfduizend dollar) heeft een fles Franse wijn gisteren op een veiling in San Francisco opgebracht. Het was dan ook een 125-jarige Chateau Lafste, een rode Bordeau.t uit de keldervan de familie Rotschild. De koper was een wijn- hande'aar uit Bos'on. Ig moet alleen nog maar ixi" gehanteerd worden, vg het .onderscheid tussen de straattaxi of stand- lntussen liepen de verschillende havens vol van de terugkerende vïsseis- Vannacht werd in Scheveningen eerste maatjesharing geveild met .een 26 kantjes, die van de hand r bedragen variërend van 64) 1197 gulden. In Vlaardingen brachten Iitjes vannacht 70l> tot 980 gutden 3r gelang de grootte. De kwaliteit S over het algemeen goed genoemd geldt ook voor de Katwijkvang- die er soms niet om logen, r is echter een duidelijk verschil j en de westkustharing (die uit de 1 llantische Oceaan) en de Noordzee- ring. De Noordzeeharing wordt over t algemeen „schraal en klein" genoemd, van de westkust staat er een stuk ter op. Zij is „vleziger', aldus de ken- j rs. Deze westkustvangst (die overi- ns eerder binnenkwam en al een week de koelcellen lag) was vandaag reeds q de kar verkrijgbaar. De Scheveningen 303 heeft het bijzon- goed bekeken. De schipper stoomde naar een Westduitse haven, waar r zijn 400 kantjes zo n 100.000 gulden esomd werd. Duitsland kent namelijk beperkingen in de handel van de erste vangst, zoals in verband met de aringworm in Nederland wel het. geval Verwacht werd dal vandaag aan west- ustharing om en nabij de 20.000 stuks n gebracht zouden worden. Maar voor de fijnproever komt vol- week pas het ware moment. Dan de koninginneharing, het edelste rodukt, binnen, voor waarschijnlijk een even edele prijs. Loonsverhoging kleuterleidsters DEN HAAG De jongeren onder de leuterleidsters krijgen per 1 juli een ussentijdse loonsverhoging. Het minis erie is het hierover dinsdag eens gewor- met de vertegenwoordigers van de Miderwijsbonden in 1 plaatstaxi en de huurauto, de zgn. garagetaxi. Voorts stelt de heer Keyzer voor, dat burgemeester en wethouders van een gemeente toestemming- kunnen geven voor de gehele gemeente of voor een deel daarvan taxi's te verhuren per zitplaats. De staatssecretaris wil hiermee de thans geldende bepaling afschaffen dat taxi's alleen voor de gehele rit mogen worden veriumrd. De bedoeling van het wetsontwerp is het gebruik van de taxi populairder te maken. De status van de'taxi moet be- sehermd worden. ,.Het publiek", aldus de bewindsman, „moet erop kunnen ver- I trouwen ds:. een personenauto met het uiterlijk van een taxi ook een toegelaten taxi is. In elke personenauto met het uiterlijk van een taxi moet een vergun ningsbewijs aanwezig zijn, waardoor het publiek zich ervan kan overtuigen dat het j ook werkeiijk om een taxi gaat. De voorgestelde wetswijziging is pen uit- vloeisel van de voorstellen van de stuur- i groep taxi- en huuraulovervoer, waarvan i liet PvdA-Kamerlid E. van Thijn voor- xitter is. Deze stuurgroep heeft vorig jaar een interimrapport uitgebracht. Het. wets- voorstel steunt voor een groot deel op de adviezen die in dat Lnterimrapport zijn neergelegd. Nog maar pas geleden heeft de stuurgroep haar eindrapport aan de regering aangeboden. CAO De delegaties van werkge vers- en werknemers organisaties het beroepsgoederenvervoer over weg (30.000 werknemers) hebben eënstemming bereikt over een nieuw eenjarige CAO. Deze voorziet in eei loonsverhoging. overleg. Het betreft de door staatssecre taris Grosheid aangekondigde structu rele herziening van het BBRA (bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambtena- De verbetering waartoe gisteren is besloten, houdt een loonsverhoging in voor de groep tussen 18 en 27 jaar, in bezit van akte A. Zij krijgen 37 tot 131 gulden per maand meer, met de groot ste verbetering voor de 21-jarigen. Hoofdleidsters krijgen per 1 juli een extra-periodiek, en per 1 juli 1973 nog (Van onze correspondent.) ROME Sedert de slag om Enge land is er wellicht geen eiland meer geweest dat zo vastbesloten is om een dreigende invasie af te slaan als Filiduk. Filiduk. dat 200 inwo ners heeft, is een klein vulkanisch eilandje ten noorden van Sicilië. Het maakt deel uit van de Ionische ar chipel. De gehele bevolking verkeert op dit ogenblik in staat van opperste opwinding om de dreigende deporta tie van vijftien maffiabandieten naar hun woonoord te voorkomen. De vijftien man. die onder de hoe de van de Italiaanse politie staan, worden door de Italiaanse overheid als „ongewenst" beschouwd. Eerder deze week pakte de Italiaanse politie de vijftien bandieten in verschillen de delen van Italië op. Eergisteren werden zij in het geheim in Messina bijeengebracht en voorbereid op hun transport. Toen de naam Filiduk viel en toen ook de bewoners van dit eiland, dat tnslótte maar één telefoon telt. dit hoorden, brak er spontaan een algemene staking op het eiland uit. Vorige week, verbande de Italiaanse justitie reeds een groep van zeven tien maffialeiders naar het eiland Linosa tussen Sicilië en Tunesië. De bijzondere anti-maffiawet stelt de Italiaanse overheid in staat om ie mand die verdacht wordt van wets overtreding 'n „gedwongen verblijf op te leggen. Filiduk heeft geen wegen en wordt voornamelijk be woond door vissers Ook de burgemeester van Filiduk verzet zich tegen de komst van- de maffiabannelingen. De pastoor van Filiduk die zich aanvankelijk bi.i de komst van vijftien nieuwe paro chianen had neergelegd; heeft nu ook zijn standpunt gewijzigd en de noodbel geluid. (Copyright The Quardiam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier De Jong houdt rekening met de mogelijkheid, dat Nederland op 9 juni nog geen i nieuwe regering heeft. I)it blijkt uit het j feit dat hij minister Marga Klompé 1 (Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft gevraagd af te zien van I haar voorgenomen officiële afscheid in Haagse Congresgebouw, dat op de Delftse wurger 25 juni voor Haagse rechtbank DEN HAAG (ANP) De 85-jarige verkoper J. C. K. uit Delft, die bekend heeft in Delft de 21-jarige Ada Lans bergen te hebben gewurgd en de even oude Marijke van Staaijeren te hebben aangevallen, zal vrijdag 25 juni voor de rechtbank in Den Haag terecht staan. Mr. J. Wessel zal als officier van justi tie optreden. Hans K. wurgde Ada Lansbergen- Hölscher op 24 november in haar flat aan de Papsouwselaan in Delft. In de 'zes weken daarna liet hij als „Meneer X" via brieven, kaarten en telefoontjes aan een krant herhaaldelijk van zich horen. Daarbij dreigde hij met nieuwe moorden. Op 4 januari viel hij me vrouw Van Staaijeren in Delft aan. De dag er na werd hij aangehouden en w-eer een dag later volgde de bekente nis van „Meneer X". Een woordvoerder van CRM heeft bevestigd dat mej. Klompé gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de premier. Dit heeft voor de NOS tot gevolg dat zij de uitzending voorlopig uit de agenda moet schrap pen. Het programma zou worden aan gekondigd als „dag minister". Het was een idee van het ministerie van CRM en de NOS. Mies Bouwman zou het programma presenteren. (Van een onzer verslaggevers) PIJNACKER Ruim 4.000 vier kante meter glas kwam gisteren naar heneden bovenop het juist volop voor ile oogst rijpe gewas in het warenhuis aan de Vlielandseweg van de Pijnacker- se tuinder J. Rl. Kerklaan. De tuinder en zijn twee knechts, die aan het toma- tenplukken waren, konden nog net op tijd naar buiten komen, gewaarschuwd door het gekraak de instorting van af ging. Stemming toont aan: Dit „verkeersbord" prijkt aan de ingang van een restaurant in het Zwitserse Neuchatel. De eigenaar, de oud-internatioTial voetballer Facchinetti, wil beslist geen langharigen in zijn restaurant, al was 't de zoon van een miljonair. (Van t verslaggeve BREDA Zelden zal er zo'n wonderlijke stemming gehouden zijn als gisteren in Breda tijdens de (halfjaarlijkse) vergadering van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Breda. Bü handopsteken werd daar namelijk, nadat de vergadering zich enige uren moeizaam had voortgesleept, serieus gestemd over de vraag van de gespreksleider, wie zich sat te vervelen. Verreweg de meerderheid van de aan wezigen stemde voor. Deze wel zeer vreemde situatie deed zich voor nadat enkele leden uiting hadden gegeven over het verloop van het gesprek. Aan de orde waren enkele aanbeve lingen waarin uitgaande van het dalende kerkbezoek, nieuwe wegen werden aangegeven om andere vormen van kerkelijke meelevendheid meer aan bod te laten .komen, zowelin de liturgie als in 'de zielszorg als in het bisdomrnelijk llllllis Samen met het tomatengewas, dal door het vallende glas geheel vernietigd is, wordt de schade geschat op ruim 160.000 gulden. De tuinder is voor deze schade niet verzekerd. Zijn polis dekt alleen water- en stormschade, eu daarvan is bij deze instorting geen sprake, omdat het gistermorgen bijna windstil was. Naar verluidt, was de constructie van het warenhuis, dat tien jaar gele den gebouwd is, niet zoals deze had moeten zijn. Volgens de gedupeerde tuinder was aan een kassenbouwbedrijf reeds de opdracht verstrekt om het wa renhuis, dat al eerder iets verzakt was, te herstellen. Deze week nog zou daar mee worden begonnen. Directe aanleiding voor de instorting is waarschijnlijk het gewicht van de tornateplanten, die aan de bovenbouw van het warenhuis waren opgehangen. Mayonaiseprijzen lopen sterk uiteen (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Consumenten Contact Orgaan heeft onlangs een on derzoek ingesteld naar de prijzen van mayonaise. Hieruit bleek dat de prijs van een liter Devos en Lemmens mayo naise het duurst is en wel f7,53. Edah brengt voor f3,31 per liter de goed koopste mayonaise op de markt. Tot vier gulden betaalt men voor mayonaise van Albert Heyn, Coöp, De Gruyter, Simon de Wit, Centra, Vivo en Vroom en Dreesmann. Alle andere mer ken liggen in prijs per liter boven de vier gulden. Eierprijzen opnieuw sterk gedaald ZEIST (ANP) Tegen de verwach tingen in zijn de prijzen op de eier markt de laatste paar weken scherp gedaald. De heer D. van Ree, be stuurslid van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, sprak gisteren op de vergadering van het schap in Zeist zelfs over een „abnormale, ca tastrofale inzinking", die een nieuwe slag betekent voor dc pluimveehou ders die toch al een bijzonder moei lijke tijd achter de rug hebben. Er werd juist weer gerekend op een opleving, omdat de produktie overal ter wereld wat is ingekrompen. De waarnemend voorzitter van het produktschap. de heer J. M. Verkuil zei, „als deze situatie nog een paar maanden voortduurt, is het ge beurd. Dit houdt niemand vol".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1