Tot 27 juni 11.50 jrote problemen rond iiieuwe opzet Defensie Boek van de Maand: varend door neder- land Informatie is nu in beslissend stadium LAAGSTBETAALDEN DUPE ZORGELIJKE SITUATIE Rijnmond met zand uit zee opgehoogd TEGENSTRIJDIGE RAPPORTEN 1 AN MENSEN ETEEN MISSIE Kabovoorzitter JDellaert: Ex-spionnen getrouwd Kadar neemt afstand van invasie WD wil nu ook maatregelen tegen Veronica (daarna 2150) MEI [DERDAG 27 MEI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11' lanca iet tu knoop (Van een onzer verslaggevers) gewas Overleg over een nieuwe opzet voor r, heetffensie is een van de moeilijkste opgaven waar- stri kabinetsformateur Steenkamp en de komende 104 .iteur ëesteld worden. Verschillende met elkaar in i zijnde nota's over de nieuwe opzet, afkomstig énkele fracties en defensiedeskundigen, maken een bepaalde beslissing des te moeilijker. Duidelijk is in tussen geworden, dat de christelijke partijen, in het bijzonder de KVP veel meer aandacht eisen voor de mensen in het defensie-apparaat. Zij willen daarvoor zelfs een eigen staatssecretaris. De mening van de KVP wordt gedeeld door de nationale christelijke onder officierenvereniging. ADVERTENTIE i op verlof, maar eigenlijk kan ik hele- I niet weg. Het schooldak is kapot, oet geld achterlaten voorde polikliniek heb geen geld. De traktor van de ïeratie moet gerepareerd worden en ga laardoor. Ik moet me gewoon los- suren. Het zou wel mooi zijn als ik over taanden terugkwam met wat geld, onderdeel voorde traktoren wat andere jen. Ik ga naar huis met een hele was- van grote en kleine zorgen in mijn |e Missionaris. i naar huis voor een fijn verlof. Zet die ilijst uit uw hoofd. Geef 'm gewoon aan Uwmissie is ónze missie. Als u straks irfit en fijn uitgerust vertrekt, dan heb- wij uw grote en kleine zorgen opgelost, en al voorde noodzakelijke uitrusting missionarissen voor hun vertrek na het of is dit jaar f300.000,- nodig. 1676 (ZES-ZEVEN-ZES) van IERLANDSE MISSIONARIS. Den Haag. iRlkemadelaan 1-070-244594 Pinksterkollekte tón Week voor de Nederlandse Missionaris In de jaarbijeenkoms'. van deze ver eniging pleitte vanmorgen de voorzitter, de heer G. E. Baas, voor een veel beter personeelsbeleid op defensie, dan tot nu toe gevoerd wordt. „Ik heb de indruk dat het personeelsbeleid steeds meer in handen van technocraten komt", zei hij vanmorgen in Arnhem. „Financiële eisen moeten in de eerste plaats voldoen aan de eis, dat de computer dit alles kan verwerken, maar de computers van de fensie zijn nu eenmaal niet geschikt voor het aanleggen van zedelijke normen en het hanteren van criteria vanq redelijk heid en billijkheid. Wij hebben met mensen en hun gezinnen te doen en niet met een verkeerd inkoopbeleid van auto banden of contactpuntjes", aldus voor zitter Baas. Hij wees erop, dat defensie staatssecretarissen heeft voor tanks, oefenterreinen, vliegtuigen, geleide wa pens, voor vernieuwing van onderzee boten en mijnenvegers. „Maar het ont breekt zonder meer aan een functionaris met als voornaamste taak: het leiding geven, het coördineren, stmuleren, prio riteiten stellen en knopen doorhakken". Intussen hebben thans naast anderen ook de verenigingen „Onze Vloot', „Ons Leger" en „Onze Luchtmacht" in een nota aan de kabinetsformateur, aan de Staten-Generaal en aan de fractievoor zitters van de politieke partijen aange drongen op een herstel van de financiële verhoudingen ten aanzien van de mate riële uitgaven, om in ieder geval „een herhaling van 10 mei 1940 te voorkomen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met het „zoeken naar een basis voor een akkoord" is de kabinetsinformatie van prof. Steenkamp een (korte?) periode van grote zwijgzaamheid ingegaan. De informateur sprak gisteren van 's morgens half tien tot 's avonds met de vijf fractieleiders van KVP, AR, CHU. VVD en DS '70. Na afloop hield de informateur echter geen persconferentie i evenmin gaf hij een communiqué uit. Meeste mensen willen best meer betalen voor krant (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De krant mag meer kosten. Tweederde van de mensen is bereid per week 20 cent meer voor hun dagblad te betalen. Dat blijkt uit een opinieonderzoek van het Nipo, gehouden op 10 mei, dus voordat het nieuws over de acute verdwUningsmogeHjkheid van „De Tüd" bekend werd. De bereidheid tot meer betalen is wijd verbreid, con cludeert het Nipo. Van de ondervraagden uit de aselecte steekproef had vrijwel iedereen een dagblad-abonnement. De meeste mensen wisten vrij aardig hoeveel hun abonne ment kost. De vraag die het Nipo stel de. luidde: „Er wordt nog wel eens over gesproken dat abonnees meer voor hun dagblad zouden moeten betalen. Zoudt u bereid zijn per week 20 cent meer voor uw dagblad te betalen". Van de ondervraagde abonnees antwoordde 67 pet. met ja. Wanneer het ging om 40 cent per week meer, was nog 40 pet. daartoe bereid; 80 cent meer wilde 20 pel. betalen, en 11 pet was zelfs nog bereid 1,60 gulden per week meer te betalen voor hun dagblad. Ontwerpers spelen met de ge dachte aan een stad in de pool streken. Zo'n stad zou over koepeld moeten zijn door een 240 meter hoge tweede hemel", die bescherming biedt tegen de ijzige sneeuwstormen. Onder de koepel heerst een aangenaam Middel europees klimaat, waarin 15-000 tot 45 000 mensen leven. Op de foto een model van zo'n stad vol gens een ontwerp van prof- Frei Oto uit Stuttgart. De informatie is nu beslissende dagen ingegaan, waarbij het erom gaat „za ken te doen". Daarbij staan de fractie leiders voor de opgave een aantal me ningsverschillen te overbruggen en tot aanvaardbare compromissen te komen. Tot de voornaamste knelpunten beho ren het toekomstige loon- en prijsbeleid, waarbij het erom gaat of het nieuwe kabinet al dan niet tot intrekking van dë omstreden loonmaatregel van het kabinet-De Jong zal willen overgaan. Daar is vooral door de vakcentrales sterk bij de informateur op aangedron gen. Het te voeren prijsbeleid houdt daar nauw verband mee. Voorts moet j men het eens zien te worden over de uitbreiding van de collectieve voorzie ningen, waar de beschikbare ruimte momenteel nauwe grenzen aan stelt. KVP. AR en CHU houden er aan vast, dat het* ook door hen gewenste Afgebrand huis 2;eeft 2 ton prijs LONDEN (DPA) Ethel Gee en Har ry Houghton, de hoofdfiguren uit een van de geruchtmakendste spionagezaken die Engeland heeft gekend, de Portland- affaire, zijn een maand geleden in de Zuidengelse plaats Poole in het huwelijk getreden. Jarenlang hebben Ethel en Harry hun Russische opdrachtgevers geheime ge gevens verstrekt uit de Britse admirali teit, waar zij in administratieve functies werkten. Na de ontdekking van de spio- nage-affaire waren zij in 1961 elk tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een jaar geleden zijn ze vervroegd in vrijheid gesteld. Vóór hun arrestatie hadden zij al een liefdesverhouding. herstel van het financieel-economisch evenwicht niet mag leiden tot opschor ting van de uitbreiding der collectieve voorzieningen. Daarbij gaat het met om uitgaven voor de woningbouw, optrekking van de a.o.w., maatregelen werkende jongeren, verkleining de klassen, en opvoering var ontwikkelingshulp. Vandaag hebben de informateur en de vijf fractieleiders hun besprekingen voortgezet. De ondervoorzitter van dé WD-fractie de Tweede Kamer, de demissionaire staatssecretaris van Buitenlandse Za ken De Koster, zei gisteravond dat et .redelijke vooruitzichten zijn dat de vijf >arfgen het eens worden Hg noemde le bestrgding van de inflatie het groot ste hangijzer bij de formatiebesprekin gen, op de voet gevolgd door het uit stippelen van een ..verstandig Ioonbe- leid". De heer De Koster zei ook, dat er een aparte staatssecretaris moet -ko men voor het middenstandsbeleid. De partijvoorzitster van de VVD, mevrouw Van Someren-Downer, heeft verklaard, dat het nieuwe kabinet maatregelen te gen Radio Veronica zal moeten nemen. PRAAG (AP) De Hongaarse com munistenleider J?nos Kadar heeft op het Tsjecho-Slowaakse partijcongres verklaard dat zijn land vóór de invasie van de Warschaupaktlanden in Tsche- cho-Slowakije ervan overtuigd was dat de regering in Praag haar eigen pro blemen kon oplossen, afgezien van het dreigende gevaar van "Westerse inter ventie. Kadars verklaring vormde een duidelijk hoorbare dissonant op het partijcongres, waar de aanhangers van Moskou tot nu toe eensluidend hebben beweerd dat de militaire interventie van 21 augustus 1968 van vitaal belang was om het uitbreken van een contra revolutie en een burgeroorlog te voor komen. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De bezorgdheid over de sociaal-economische situatie in Nederland moet volgens Kabovoorzitter J. Dellaert vooral uitgaan naar de laagstbetaalden. „Zij vooral worden er de dupe van", zei hij vanmorgen tijdens de Kabobondsraadvergadering in Utrecht, „want zij hebben tot nu toe geen kans gehad van de vette jaren te profiteren." Hij uitte felle kritiek op de werkgeversvertegenwoordigers en de kroonleden van de Sociaal Economische Raad, die geen overeenstemming met de vertegen woordigers van de vakcentrales bereikten over de uitbreiding van de col lectieve voorzieningen. De Kabovoorzitter toonde zich overi gens verheugd over de resultaten voor de ambtenaren, die in het Centraal Overleg bereikt waren. Wijzend op de verdien sten in dit verband van staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken her innerde hij aan de wensen van de Kabo, dat een eigen bewindsman voor over heidspersoneel zonder meer noodzakelijk blijft. „Vooral, wanneer hij van de allure van staatssecretaris Van Veen is", aldus de heer Dellaert. Het belangrijkste resultaat voor het overheidspersoneel noemde de Kabo voorzitter de structurele herziening van het bezoldigingsbesluit, dat per 1 juli in gaat door de integratie van de loongroe- pen in de salarisschalen. Minder blij was hij echter met de financiering daarvan uit de trend. Hij pleitte voor een spoedige Wijziging van de Algemeen Burgerlijke Pensioen wet. Veel aandacht moet volgens hem daarbij worden besteed aan de regeling van de AOW-inbouw in de pensioenen. De heer Dellaert toonde zich voorstan der van uitbetaling van beide pensioenen door een en dezelfde instelling. Huurverhoging studentenkamers DEN HAAG (ANP) Met ingang a 1 september is de gemiddelde kale hi van kamers, die worden geëxploiteerd door plaatselijke stichtingen voor dentenhuisvesting, vastgesteld op 71 per maand. Thans is dit 65,33 per maand. Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit de colleges van curatoren van universiteiten en hoge scholen meegedeeld. De verhoging van de huren van studentenkamers is een ge volg van de verhoging van de maximum rijksstudietoelage van 4740 tot 5160. Geen smet op eedsaflegging Kamerlid De Jong (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De commissie voor de geloofsbrieven uit de Tweede Kamei; is ervan overtuigd dat er geen smet rust op de eedsaflegging van het Tweede Kamerlid de heer Jac. de Jong (Mid denstands Partij) uit Vorden. Onder voorzitterschap van de heer Geertsema (VVD) heeft dpze commissie gistermid dag een gesprek gehad met de heer De Jong naar aanleiding van krantenbe richten over deining in de gelederen van de middenstands partij. Aanvankelijk leek het erop dat de heer Dessing uit Amsterdam als tweede middenstander in de Kamer zou komen. Er gingen geruchten dat de heer De Jong geld zou hebben aangeboden aan de heer Dessing als deze zou afzien van zijn kamerlidmaatschap. De heer Geertsema deelde in de Tweede Kamer mee dat de commissie tot de conclusie was gekomen dat de heer De Jong terecht tot lid van de Tweede Kamer was gekozen en dat de heer Dessing vrijwillig heeft bedankt. De communist Bakker verweet de com missie deze procedure. Hij zei dat deze zich uitsluitend met het onderzoek naar de geloofsbrieven en niet naar de waarheid van persberichten diende be zig te houden. De Roterdamse recherche is nog steeds bezig naar geld en kostbaar heden te zoeken in en om het huis van Spookie" van der Ham in jRoterdam. Tot nxt toe is al meer dan twee ton gevonden. (Van een onzer verslaggevers) 1 ROTTERDAM De Rotterdamse po- had gisteren in totaal al 200.000 lulden gevonden in het afgebrande huis „Spookie" van der Ham en zijn bij brand omgekomen zuster. Berichten kisten en kasten opgepotte a het zonderlinge tweetal i half miljoen gulden bedragen, wor de Rotterdamse politie als uit Ie lucht gegrepen gekwalificeerd. I Een gedeelte van het geld is door het aangetast. De politie houdt jog steeds de wacht voor hel huis om e voorkomen, dat het door schatgravers i worden bezocht. „Spookie" ligt nog 'Pn het ziekenhuis. Hij zal de begrafenis pan zijn zuster niet kunnen bijwonen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG VVD-voorzitster mevr. Van Someren-Downer heeft gis teravond in een politieke t.v.-uitzending van haar partij verklaard dat de nieu we regering beslist maatregelen zal moeten nemen tegen Radio Veronica. Ze noemde de aanslag op het zend- schip van Radio Noordzee ronduit mis dadig. Na de VVD-Tweede Kamerfrac tie blijkt nu dus ook de partijleiding inzake de etherpiraten van gedachten te zijn veranderd. De WD toonde zich tot voor kort een fel tegenstander van het ratificeren van het Verdrag van Straatsburg, dal medewerking aan etherpiraten strafbaar stelt. KOPPELBAAS BETICHT VAN MASSAMOORD YUBA CITY (Reuter) Een 37-jarige koppelbaas in de Californische plaats Yuba City is van een twaalfvoudige moord beschuldigd. In ondiepe graven heeft men woensdag de lijken van twaalf landarbeiders gevonden, die met een mes zjjn gedood. De slachtoffers, tussen 20 en 50 jaar j oud, zijn merendeels Mexicanen, die gewoonlijk geen Engels spreken. Zij reizen van boer naar boer om bij de oogst te helpen. De vermoedelijke moor- j denaaiJuan Corona, is gearresteerd. I A:ht van de slachtoffers zijn al enige weken dood, maar er is er écn bij die pas enkele dagen geleden is vermoord. I ROTTERDAM (A.N.P.) Binnenkort start de Kon. Mij. „Adriaan Volker" j N.V. de Rotterdam de winning van zeezand voor levering in de Rijnmond en omliggende gebieden. Adriaan Volker voorziet dat in de naaste toekomst J de binnenlandse bronnen onvoldoende aan de vraag naar zand, nodig voor J wegenbouw en ophoging van terreinen voor woningen en industrie, zullen kunnen voldoen. De Noordzeebodem is van nature een geschikte bron en j door de krachtige ontwikkeling van baggcrmateriaal is deze bron sinds enige tijd technisch en economisch goed te exploiteren. Dit boek loodst u door het beste vaarwater in ons land. Wijst u de juiste koers naar groenomzoomde meren, stille plassen en kruip-door-sluip-door-riviertjes. Kijkt u maar in „Varend door Nederland". Alle aardige plekjes staan er in. Kompleet met heldere beschrijvingen van de veiligste vaarroutes. Geïllustreerd met 97 foto's (waarvan 24 in kleur) en 16 gedetailleerde kaarten. Ga vandaag nog naar uw boekhandelaar. Want nu krijgt u dit prachtige boekwerk voor de helft van de prijs. Zolang de voorraad strekt. Sleephopperzuigers zullen het zand op zee zuigen, naar binnen brengen en door het openen van de bodemkleppen lossen op een aangewezen stortplaats in het Calandkanaal (Europoort). De stortplaats bestaat uit een van te voren gebaggerde put van grote omvang die een aanzien lijke buffervoorraad zand zal kunnen be vatten. Het door de sleephopperzuiger aangevoerde en in de put'gestorte zand wordt vervolgens door een bodemzuiger opgezogen en via een leiding naar de speciaal ontworpen zandlaadinrichting „Geomaris" geperst. De Geomaris zal een ligplaats krijgen aan de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg tussen twee kribben ten westen van het veer Maassluis/Rozenburg. Door de Geomaris wordt aan het zand/ watermengsel het water onttrokken. Het aldus ingedikte zand glijdt via gaten in de naast de ponton af te meren zand- schepen. Het afgescheiden water wordt via 'n retourleiding afgevoerd. Deze wijze van zand laden is noodzakelijk om onge wenste aanzanding in de omgeving van de zandlaadinrichting Geomaris te voor komen. De verwerkingscapaciteit van de Geomaris bedraagt 1500 a 2000 kubieke meter zand per uur. In verband met de veiligheid van het scheepvaartverkeer in de Nieuwe Water weg zal de zandlaadinstallatie voortdu rend in contact staan met de radar- (ADVERTENTIE) Meer vragen over ontslagen DEN HAAG (ANP) Na de twee socialistische Tweede-Kamerleden van Den Doel en Voogd hebben nu ook j leden van fracties van D '66 en KVP vragen gesteld over de gang van zaken i bij de Koninklijke papierfabrieken Van j Gelder Zonen nv. de heer Nypels (D '66) j vraagt aan de ministers Schut (Volks huisvesting) Roolvink (Sociale Zaken) en Nelissen (Economische Zaken) of in j de plaatsen waar volgens persberichten I oen groot deel van het personeel zal worden ontslagen, voldoende vervan- I gende werkgelegenheid is. jam koopt wil fruit proeven VEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11