(dein Kray 70 jaar Podgorny in Egypte poogt schade te herstellen LIEVER COLIJN DE STUURMAN DAN DE KOE VAN DE PSP" Hugo Claus bewerkte stuk van Seneca DANK HUSAK AAN BREZJNEV Bomaanslag op kazerne Belfast in Pastoor Slots voor Hoge Raad BEN JE 15 JAAR Leidse Courant KRANTENWIJK Woensdag 26 mei 1971 leidse courant ïogerl viejZUID-LAREN „Als ik nu nuri'n verkiezingsaffiche moest stiou maken voor de AR, dan zou aiingp proberen er iets van evan- omlgeiische politiek in te bren- 1 „""gen. Zo heb ik vroeger Colijn '«^getekend aan het stuurrad Smet een zuidwester en het gaat0nderschrift 'geef hem het eïiikroer in handen'. En ik teken- a a] de een schip in roerige zee loor.met alle touwen los 'voor ^de-een vast regeringsbeleid'. "Een keer heb ik een kerk ge- 0VEtekend waar een rode hand —naar greep. Dat beeldde het rode gevaar uit". Hein Kray is onlangs 70 geworden. Apn zachtmoedige, lange man. Een \_yJkeurig huis in Zuid-Laren (Drente) met de schuur als atelier. Hein Kray is evangelisch georiënteerd en komt daar rond voor uit in zijn r~, werken die simpel, met getrainde te kenhand, rechtoe rechtaan landschap pen uitbeelden en verhalen van de Drentse natuur waarin hij zeventig jaar heeft gewoond. Hij praat zacht, heeft geen ideeën om de wereld te hervormen, wil in vrede leven en heeft als grootste hoop dat af I en toe iemand een schilderij van hem Diezelfde milde man was in de twinti- jaren een fel politiek tekenaar zichtbaar rechtse huize. Hij schets- astberaden heren, grijs aan de orzitsiapen, net in de kleren, de leidersblik de toekomst gericht die van alle kanten worden geattaqueerd door .algelijke individuen die de voor II Kray onaanvaardbare socialistische gedachten uitdroegen. Het zijn geen Hein Kray: zo'n PSP-affiche zoi liplo vriendelijke prenten, liet zacht Hein Kray denkt er zonder weemoed terug. „Mijn politieke prenten Terug naar de politiek, in wezen voor Kray ondanks zijn korte carrière als pamflettist, een vreemde jungle. ..Vroegerprobeerde ik in een verkie zingsaffiche 'n symbool van de strijd te leggen. Tegenwoordig tekenen ze alleen maar de kop. Dat is een uil- vlucht als je het niet meer weet." Zou hij de schepper willen zijn van de PSP-affiche, voorstellende n bloot meisje met op de achtergrond een je leven toch wel Protest niet nodig Vindt hij dan niet dat een kunsten: via zijn kunst de drang voelt om protesteren tegen de ellende in wereld? ..Nee. protest vind ik n nodig. Daar heb ik ook geen tijd vo Ik ben natuurlijk van alle kam beduveld, dat begrijpt u wel. Vroei in mijn politieke tijd heb ik fel mi Jaap, Baas Blaas, Fikkie en Goud- flansje. Pietje en Wietje, Kabouter Flip Over linkse politiek zegt hij: „Uiterst links dat zijn de crèches en de com- en zijn vriendje Wip en de zwerftoch- ten van Kees en sjouwt bereidwillig aan met al deze werken die vaak door j haar man van illustraties zijn voor- j Auteur Ook de heer Kray heeft zijn pen niet alleen gericht op tekenpapier maar is daarnaast auteur. Hij is gegrepen door historische figuren waarvan hij ijverig documentatie verzamelt om vervolgens de gegevens te gebruiken in een leerzaam verhaal. ,.lk heb zo een boek geschreven van Livingstone en Stanley in Afrika, kijk, en dit gaat over Indianen, en hier heb je de Zwitserse Robinsons. Ik maak eigen lijk gebruik van veel documentaties en schrilf geen originele romans Mevrouw Kray: „Ik schrijf ieder jaar een roman. Ik heb er al negen ge schreven Mijn man heeft ontdekt dat ik schrijven kon. Nee, het zijn niet alleen meisjesboeken. Verpleegsters zijn op mijn boeken geabonneerd Mijn boeken gaan over het huwelijk en de ouderdom zoals „Schaduwen op de weg" en „Een weg voor allen". Hein Kray was vroeger (tussen 1922 en 1929) tekenaar voor het Arlijfblad met de navrante titel „De houten 1 pomp" dat over de kop is gegaan. „Er j waren behalve ik nog twee tekenaars, j Ilv was in vaste dienst en kreeg voor i mijn tekeningen geld, maar zij kre- gen na een jaar een kistje sigaren en dat werd later gehalveerd." Sinds een paar jaar is hij ook bezig met keramiek waarvan talloze beeld jes getuigen. „Ik maak Drentse boeren en gebrandschilderd aardewerk. Net als bij mijn tekeningen en schilderij en probeer ik naar de natuur te. werken. Neem nu mijn schilderijen van Zuid-Laren. Ik teken een plekje maar telkens van een ander stand punt. Iedereen kan het herkennen. Zo heb ik het gemeentehuis al driemaal verkocht. Het was telkens anders. Ik heb 60 jaar in Assen gewoond maar daar herkende men mij niet. Ik zie er blijkbaar niet gek genoeg uit. Mijn leerlingen vragen wel eens, „meneer, w aarom hebt u geen baard?". „Ik werk uitsluitend voor christelijke werkgevers. Zo ben ik bezig aan ka lenders op de bijbel geïnspireerd. Ik wil uitdrukken dat het geloof de weg is om het geluk deelachtig te worden. Geloof is als een ster aan de hemel. Mijn vrouw doet dat ook in haar boeken. Wij zijn beiden positief chris telijk. In een landschap komt dat niet (Van onzer correspondent) CAIRO Aan het hoofd van een omvangrijke delegatie kwam gisteren president Podgorny van Rusland In Cairo aan. In het gezelschap bevond zich ook de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromiko. De Russen nemen in Egypte de schade op, die zij wellicht opgelopen hebben als gevolg van de uitschakeling van president Sadat politieke tegenstanders. BELFAST (AP) Een op een kazerne van politie en leger in Belfast heeft gisteravond het leven ge kost aan een Britse militair. Er werden 21 mensen, onder wie vier vrouwen, drie kinderen en acht poli tieagenten gewond. De politie vermoedt dat een lading van tussen de 13 en 16 kilo geligniet naar de voordeur van het gebouw is geworpen. Maandagavond werden 19 mensen gewond bij een bom aanslag op een café in Belfast. Uitspraak kort geding Defares- NVSH uitgesteld DEN HAAG (ANP) De president van de rechtbank in Den Haag heeft de uitspraak in het kort geding dat prof. dr. J. G. Defares tegen de NSVH heeft aangespannen en dat op 6 mei heeft gediend, uitgesteld van 27 mei naar vrijdag 4 juni. Inzet van het kort ge ding is een artikel in het NVSH-blad Sextant. Dr. Defares heeft rectificatie geëist van het artikel dat hij beledi gend vindt. Hoewel de machtstrijd, waaruit Sadat als overwinnaar tevoorschijn kwam, weinig met ideologische vraagstukken te maken had, zuilen de betrekkingen van Egypte met Rusland en de Ver enigde Staten er zeer door beïnvloed worden. Ongetwijfeld is het tussen Sa dat en Podgorny tot harde gesprekken gekomen. Niemand in het Midden-Oos ten verwacht evenwel een dramatische verslechtering in de verhouding tussen Moskou en Cairo. De Russen hebben met de gebeurte nissen van de afgelopen weken bemerkt dat zij tot op zeer grote hoogte in de Arabische landen hun invloed kunnen uitoefenen. Meer nog echter zijn zij tot slag j de tragische ontdekking gekomen, dat ook hun invloed grenzen heeft. De crisis in Egypte is twee jaar geleden reeds door een soortgelijke crisis in Syrië voorafgegaan. De mannen die Sadat aan de kant gezet heeft, waren zeker geen commu nisten en enkelen hebben zich zelfs be ijverd om echte communisten te ver volgen. Als zij overwinnaars geworden waren, hadden zij misschien dezelfde koers ingeslagen als Sadat. Niettemin waren alle Sovjet-theoretici ervan over tuigd dat zij het waren die Egypte in de „juiste" richting zouden sturen. De Russen wensen de organisatie van de Egyptische samenleving te schoeien op hun eigen leest. Het kardinale instru ment bij die omvorming is voor hen daarbij de enig toegestane partij in Egypte. de Arabisch-Soeialistische Unie. De val van Ali Sabri die in be langrijke mate verantwoorrelyk was voor de organisatie van de ASU. is voor de Russen ongeveer een klap in het gezicht geweest. Het maakt hun bo- zorgd over hun eigen populariteit bij het Egyptische publiek. Vanzelfsprekend blijft Sadat in het openbaar in toespraken de Russen prij zen. Maar dat is ritueel. En ook Heykal blijft erop staan dat er „niets veran derd is" en „dat iedere Egyptenaar een vriend van de Sovjet-Unie" is. Voor de Russen moeten de leuzen van „het volk van de 15e mei" dat voor Sadat be toogde, spontaner zijn geweest. Tijdens gra ten irsren niet zacht. Er stonden rkoo^chrikkelijke dingen in. Soms kreeg ik ,vervoor op mijn kop. Dan had een WQ,velezer zich eraan gestoten. Ik sta ei- ayr Jgenlijk buiten het leven. Een paar lar geleden werd ik tekenleraar op ;n school en toen ontdekte ik dat ik ..-arempel verzekerd was tegen l'n2{ ziekten en dat ik vakantie had doorbetaald werd." [Hij zegt het in stil verbazen, „tk ben Jals door een wonder mijn hele leve ^teijbeschermd. Als ik geen geld had dan kocht er weer iemand konden we weer eten. Ik heb wel geen geld voor de kerk gehad 'ft <1 toen moest ik er een cent in doen." 6r Hein Kray hoeft hier niet over te denken. Zo'n affiche; druist in tegen zijn geweten. Hij*-legt het omslachtig uit. „Zè'n affiche zou niet «an- durven. Dat is eigenlijk niet geoor loofd." Ik vind het zo n lonken naar sex. Dat woijdt toch al zoveel gedaan en ik dacht dat de mensen afgestompt worden hiervoor. Ik zou ook zeker niet voor de PSP willen werken van wege die eenzijdige ontwapening. Als de andere helft van de wereld geen poging doet om de oorlog te verzwak ken, tja.kijk maar naar Tsjecho- Slowakije.als je je niet verzet, be zetten ze plots het hele land. Nee, zo'n affiche zou ik niet maken. Dat gaat tegen mijn geweten in. Je mag op het gevochten. Dat interesseert me nou niet veel meer. De kunstenaars van nu zijn niet meer zo positief en die het zijn durven het niet te uiten. .Ze willen allemaal hetzelfde en gebrui ken daarvoor het parlement niet. Zelfs de PvdA niet." munes." „Ja, dat zijn voortvloeisels van de vrouw die werkt. De man heeft ook geen tijd voor de kinderen want hij moet werken en studeren." Het echtpaar Kray is veelzijdig. Me vrouw Kray is de schrijfster van vijf tien kinderboeken en een aantal boe ken die zij niet bestempeld wil zien als meisjeslectuur. Zij heeft wezens geschapen als Bommetje Bas, Lange zo goed uit. dat christelijke bedoel ik, maar ik probeer toch de essentie te pakken. Er is tegenwoordig geen boek dat niet beroerd eindigt. Ze plagen zelfmoord of lopen weg. Waarom zou je geen boek over een goed huwelijk maken? Ik zou me ook niet lenen voor illustraties in zon smerig boek. Sprookjes? Dat is prachtig werk. Vo gels tekenen en heksen. Ik moet ook schoolboekjes illustreren. Zo moest ik in „mens en dier" een circus uitteke nen. Maar ik weiger om mensen te tekenen die zich te pletter vallen uit de nok, o nee, ik teken liever een meisje met duiven en zeleuwen. Dn een meisje op en olifant. En ik zotg ervoor dat het fatsoenlijk blijft. Bejaarden willen inspraak UTRECHT Besturen en inspraak. Dat was het motto dat gistermiddag de derde gezamenlijke ledenvergadering van de Stichting Landelijke Samenwer king Bejaardentehuizen Organisaties beheerste. In zijn openingstoespraak stelde mr^Mi Knap, voorzitter vaa de stichting, dat inspraak ook bij de be jaarden. zowel in de verenigingen als in de tehuizen, hoog genoteerd moet Hij merkte op. dat de wel zijns ver zor ging van de bejaarden hoog op de urgentielijsten van de politieke partijen staat, maar dat de overheid bij haar taak om het beleid te bepalen niet alleen staat. Het particuliere initiatief staat klaar om het in concrete daden om te zetten. Het is dan natuurlijk wel nodig dat het beleid wordt ontwikkeld in nauwe samenspraak met het particu lier initiatief, zei hij. die demonstraties vielen er behalve pro- Sadat kreten ook vele fel anti-commu nistische leuzen te horen. In het ver leden juichten de Russen de strijd tegen de „contra revolutionairen" in Egypte in het openbaar altijd luid toe. Nu dat Sadat Moskou's meest vertrouwde machthebber in de Egyptische leiding verwijderd heeft, zwijgen de Russen evenwel in alle talen. A.O.w.-huwelijk DEN HAAG (ANP) De procureur- generaal bij de Hoge Raad. mr. G. E. Langemeijer. heeft gisteren geconclu deerd tot verwerping van het cassatie beroep dat de 58-jarige pastoor P. Slots uil Wanssum heefl ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank in Roermond, waarbij de pastoor wegens het houden van een kerkelijke huwelijksplechtig heid zonder dat daaraan een burgerlijk huwelijk was voorafgegaan is veroor deeld tot een boete van 1' 100. Wegens deze overtreding van het wetboek van strafrecht was de pastoor in eerste aanleg door de kantonrechter in Venlo veroordeeld tot een boete van f 200. De Hoge Raad zal op 22 juni arrest wijzen. De pastoor had in januari 1970 voor kerkelijk huwelijk wensten te sluiten, een huwelijksplechtigheid in zijn kerk gehouden. Mr. Langemeijer stelde in zijn conclusie dat men zich niet kan voorstellen dat er in plaats van de huidige rechtstoestand op dit gebied een zal komen die inhoud dat een geestelij ke voor partijen, die rechtens niet als gehuwd willen gelden, godsdienstige plechtigheden verricht, op grond waar van die partijen menen voldaan te heb ben aan dc eisen die hun godsdienst voor een huwelijk stelt. NIEUWE VISIE OP OEDIPUS RITUEEL STUK I BIJ HET NRT Partijcongres Tsjecho-Slowakije jjj 'RAAG (Reuter, DPA) De eerste dag van het veertiende partijcongres in spri 'raag heeft geheel in het teken gestaan van de dankbetuigingen voor de inval van de Warschaupdcttroepen in augustus 1968, waarmee abrupt een inde werd gemaakt aan de „Praagse lente" van Alexander Du heek. Tevens treeg ook de veroordeling van de twee vroegere partijleiders Antonin fovotny en Alexander Dubcek ruime aandacht. De bijna 1200 gedelegeerden (ip het congres onderbraken partijleider Gustav Husak met ritmisch hand- eklap en juichkreten toen deze zich tot zijn Russische collega Brezjnev ichtte en hem persoonlijk dank bracht voor het besluit op 21 augustus 1968 'sjecho-Slowakije de helpende hand toe te steken. woerd en zo de partij in .aarwater te brengen, die Tsjecho-Slowakije op die bewus- Het congres wordt zaterdag besloten *l°e4 dag binnenvielen: Oost-Duitsland.met de verkiezingen voor de leidende iongarije. Polen en Bulgarije. Het enige I organen van de partij. Verwacht wordt erschil met toen wat dat voor Oost- dat partijleider Husak in zijn functie zal Juitsland en Polen nu niet Ulbricht en worden bevestigd. Spectaculaire wijzi- lomoelka aanwezig waren maar hun gingen worden niet pvolgers Honecker en Gierek. Men kan in deze dank een nadrukke- ijke verwerping zien van het eerste 14e artijcongres dat onmiddellijk na de in- het geheim in Praag werd gehou- en. De besluiten van dit congres zijn aderhand onder sterke Russische druk ngeldig verklaard al waren, ze dan ook a eheel conform de partijregels genomen. Husak ging vervolgens over tot het >eft 'erslag van de ontwikkelingen in de wi latste vijf jaar waarbij hij een veroor- u i leling uitsprak over zijn beide voorgan- dii Iers Antonin Novotny en Alexander 1 lubcek. Hij beschuldigde Novotny rechtstreeks 'ernntwoordelijk te zijn geweest voor de ba talinistische praktijken die in de jaren vi ijftig veelvuldig waren toegepast en ci. raarvan Husak zelf het slachtoffer werd. keli te nu 66-jarige Novotny leidde Tsjecho- ;or< Howakije vanaf 1953 tot hij in 1968 door >t; Alexander Dubcek werd afgezet. Hij is I it^eschorst als lid van de partij en leeft •i een teruggetrokken leven. De onmiddellijke voorganger van Hu ik. Alexander Dubcek. werd beschul- igd van zwakte, het voeren van een l I lolitiek met twee gezichten en het dul- f Wi 'ten van anti-communisme Globaal kan worden gesteld dat de l det pjechoslowaakse leiders met het con- j wj tres beogen een definitief einde te ma- aan het proces van „zuiverings-nor- l ir4 Dalisatie-consolidatie" dat sinds augus- De Britse communistische partij heeft geen afgevaardigden naar het congres van de Tsjechoslowaakse communistische partij in Praag gestuurd aangezien zij nog steeds de invasie in Tsjecho-Slowa kije door troepen van het Warschaupact veroordeelt. Dit. is gisteravond in een verklaring van het bestuur van de Brit se partij bekendgemaakt. PAPENGRACHT 32 Kom dan zo spoedig mogelijk ons op kantoor. TELEFOON 01710 - 22244 Maatschappij kan alleen mei moeite, tijd en geld veranderd worden AMSTERDAM (ANP) „Men moet niet denken dat men met het uitspreken van de woorden god, evangelie, bijbel, de maatschappij kan veranderen. Niets is minder iwaar. Daarvoor is nodig veel moeite, tijd en geld", aldus de lieer J. Lan- ser, voorzitter van het CNV, gistermid dag aan het slot van zijn toespraak voor de algemene vergadering van de Neder- i landse christelijke bond van overheids personeel in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. De heer Lanser zei o.m.: pijnlijk ge- j troffen te zijn door de mededeling die de \oorzitter van de NCBO. de heer W. Wieringa, even tevoren in zijn ope- ningsredc had gedaan over het niet door- j gaan van de fusie van deze bond met de Nederlandse christelijke bond van ver- I pleegkundigen en verzorgenden. angst voor dreigementen? Russische helikopter nog steeds op Schiphol SCHIPHOL (ANP) Twee Russische helikopters die maandag in ons land aankwamen, op weg naar de Parijse luchtvaartsbow. hebben hun reis over- waehts onderbroken. Ze v.i.in ook giste ren de gehele dag op Schilhol blijven staan. Of dit oponthoud in verband staat met berichten uit Parij.s die mel ding maken van speciale bewaking van de Russische toestellen in verband met telefonische dreigementen, is niet be kend. oVlgens liet oorspronkelijke vlucht' plan zouden de beide machines, maan dag via Eelde bij Groningen naar Brus sel hebben moeten vliegen. De toestel len maakten echter een onverwachte landing op Schiphol en na enig overleg liet de bemanning Schiphols haven dienst weten,dat die dag niet verder zou worden gevlogen. De Oedipusmythe is door de ecuwen heen het onderwerp geweest van vele studies, rvaaruit een veelheid aan interpretaties voortkwamNu heeft Hugo Claus „Oedipus" opnieuw gestalte gegeven voor het theater; daarbij verwerkte hij erg veel van de resultaten van voorgaande studies en voegde daar „Oedipus" is vooral door de manier waarop Sigmund Freud over deze mythe heeft geschreven en dopr de aandacht, die zijn Oedipustheorie alom kreeg, voor ons een voornamelijk psychologisch probleem geworden, waarin het gaat om het gevecht {lat een enkeling tegen het noodlot moet voeren. Vervloekt door de goden zwerft hij uit angst, dat de verschrikkelijke vervloeking hem zal treffen, juist daardoor slaan de goden hem. het inzicht in de verschrikking van zijn lot doet hem kiezen voor een zich terugtrekken uit het leven: hij sleekt zijn ogen uit en trekt ver van Thebe weg. Doordat het stuk van Sofokles en de bewerkingen, die daarvan later gemaakt werden in het licht van Freuds theorieën de laatste tijd toch vrij eenzijdig als het conflict van één getroffen mens zijn benaderd, is het een verrassing dat Claus een nieuw element onderzoekt in. het gegeven en zo een heèl andere zaak belicht.. Claus heeft de functie en de plaat9 van het koor in dit stuk opnieuw zin gegeven en kwam bij een zeer actueel thema uit. Nu is Claus natuurlijk niet hoogst origineel. Zo is hij op de gedachte gekomen dit stuk van Seneca ie bewerken, toen hij de beroemde versie van Peter Brook zag. Hij heeft de tekst voor die voorstelling (van Ted Hughes) met kennelijke aandacht tot zich genomen. Hij heeft links en rechts in studies en benaderingen gegrasduind en stelde daaruit een nieuwe visie op Oedipus samen, die misschien wel uitermate aanvechtbaar is, maar die in het kader van Claus' bedoelingen met het stuk evenzeer te verdedigen valt. Claus laat zien hoe het volk (het koor op allerlei manieren probeert zich te ontdoen van zijn tiran (in dit geval koning Oedipus). door hem op allerlei manieren, via rituelen en verzinsels, te doen geloven, dat hij al. die vreselijke dingen, die van hem gezegd worden (vader vermoord, bloedschennige relatie met moederinderdaad op zijn geweten heeft. Hel volle vindt een zondebok voor de ellende waar het in zit. Oedipus zelf gelooft wat van hem wordt gezegd- Claus geefI dat duidelijk aan. door te vertonen, dat alles één grote leugen is. waar Oedipus In gelooft. Zo is het niet zijn vader, die hij op I het kruispunt vermoord heeft, maai diens oude knecht. Zo wist zijn moeder 1 van de eerste dag, dat Oedipus in Thebe kwam. dat hij haar zoon was. Uit haat tegen haar eerste man kiest zij voor het volk. laat zich uiteindelijk wel door het volk afslachten, maar heeft het in zijn poging zich te ontdoen van een machthebber bijgestaan- De tragiek is echter, dat de strijd eeuwig en onoplosbaar is. Wanneer het hnelder, Josephln. volk zich .door verdraaiing van feiten, door bewijzen en wat al niet bevrijd heeft van Oedipus, is daar weer Kreoon, die hem opvolgt en met wie de strijd van voor af aan begint. Door deze nieuwe visie op het stuk is Claus' „Oedipus" een heel interessante zaak geworden, dat bovendien door de scenische mogelijkheden, die het biedt en door de poging om de taal een oerfunctie terug te geven een basis voo( hevig theater. Lodewijk de Boer lijkt inderdaad de aangewezen man om dit stuk te realiseren. In de iqxjze waarop hij het stuk bij het N.R.T. gebracht heeft, is hij op zoek gegaan naar nieuwe mogelijkheden om in hevige toneelbeelden iets van dat primitieve ritueel, dat zoveel kansen biedt om onderliggende motieven, onuitgesproken zaken te belichten. In dc eerste helft van het stuk zijn daarin geen duidelijkheden aangebracht, hetgeen ook aan Claus kan liggen, die in. de aanloop met woorden en vaagheden blijft werken, dingen waar nog geen leven uitkomt. De afsluiting van deel één toont echter dc mogelijkheden van deze behandeling van het koor in een zeer sterke scène en vanuit die basis wordt in het tweede deel een over het geheel zeer indrukwekkende vertoning opgebouwd, xvaarin weliswaar lang niet alles is opgelost, maar waar de stuwkracht van het stuk overheerst. De koorleden discipline samen de basis van rh doen Bas i Ingen twe uitstekend sterke :n en vormen zeer hecht de voorstelling. Daarbij Batenburg en Eric van grote rollen, die zij -."vullen. Maar de grote inzet van Josephine van Gasteren en Eric Schneider (Jokaste en Oedipus) brengt vooral hen tot bijzonder knappe rollen, waarin met geweldige spanning en grote eerlijkheid erg veel voelbaar gemaakt wordt. Ook de vormgeving, waarvoor Frank Raven tekent, is heel treffend: als een soort Japanse vechters, gekleed in zwarte judopakken, bewegen de acteurs zich over een grote, gouden, cirkel vormige speelvloer. Het moment van blind worden is door een fraai licht effect een hevig gebeuren. .Oedipus" is in de regie van Lodewijk de Boer een zeer gerechtvaardigde voor stelling geworden. Het is daarom jam mer, dat bij de eerste vertoning van het stuk, gisteravond in Den Haag, zo weinig toneelliefhebbers waren komen opdagen. JAN VERSTAPPEN DEN HAAG (ANP) IVM Invest N.V heeft in het eerste kwartaal van 1971 d. gunstige resultaten van 1970 kunnen voortzetten. Het totale vermogen nam toe van 25,2 miljoen gulden tot 28.4 mil joen gulden en de effectieve waarde per aandeel steeg met ruim 9 pet. van I 13.55 tot I 14,88, zo blijkt uit het kwartaal bericht.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5