MILDRED PIERCE Fata Banana op 2 netten tegelijk antenne ftjidaeSou/UMit TELEVISIE MORGEN Lichte muziekzenders in Nederland favoriet PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MEI 197J Stilte voor de pinksterstorm AL staat het eerste blad van de maand- kalender der Nederlandse kabinets formatie op vallen, prof. Steenkamp for ceert niet, maar blijft de enige methode volgen, volgens welke zijn arbeid als informateur nut zou kunnen hebben: eerst zorgvuldig vaststellen wat de bouwmaterialen moeten zijn en dan even zorgvuldig nagaan of het team mensen te vinden is, dat met deze materialen zou kunnen en willen werken. Drs- Den Uyl en zijn alternatieve regering zouden sneller hun opwachting bij de Tweede Kamer hebben gemaakt om hun programma in te dienen. Sneller? Ja! Maar beter?? We houden ten volle rekening met de mogelijkheid, dat Den Uyl en Van Mierlo, wanneer ze aan het alternatief kabinet moesten timmeren met de wetenschap waarover nu prof. Steenkamp beschikt, ze in Londen aan Labour zouden gaan vragen wat je doen moet als je veel beloofd hebt en daarna zekerheid krijgt, dat de bittere werkelijkheid geen grond is. waarin de beloften kunnen gedijen. Serieus ANZE inruk is, dat alle bij de kabinetsformatie betrokken partijen ervan overtuigd zijn hoe de zakelijke conclusies die prof. Steenkamp tot dusverre uit zijn peilingen getrokken heeft, serieus moeten worden genomen. Dit zal trouwens geloven we de enige kans zijn om de gebleken programmatische verschillen tussen christen-democraten en beide andere groepen te overbruggen. Prof. Steenkamp heeft gelijk als hij zich bereid toont het tempo van de kabinetsformatie wat te vertragen. Forceren helpt in dit stadium niets. De informateur behoeft zich trouwens in geen geval over de behoedzaamheid van zijn arbeid te schamen. In het verleden heeft de kabinetsformatie vaak lang geduurd om kwesties die vergeleken bij de huidige problematiek pietluttigheidjes Late ontdekking De film van vanavond In 1945 deed Joan Crawford de filmwereld versteld staan door de Oscar voor de beste vrouwelijke hoofdrol te veroveren voor haar vertolking in Mildred Pierce". Deze in 1908 geboren actrice had toen al een kleine twintig jaar filmervaring achter de rug. speelde afwisselend dramatische en vrolijke rollen, was populair maar bleef toch al die tijd in de schaduw van Garbo en Dietrich. Met de titelrol in de verfilming van James M. Cains „Mildred Pierce" kreeg zij dan plotseling aan het eind van haar carrière dacht men nog een Academy Award. Joan Crawford ging onverdroten door en de nu drieënzestigjarige „actrice met de vlammende ogen" duikt nog steeds in nieuwe films op, ook al liggen die nu meer in het griezelgenre. Zoals Robert Aldrichs „Whatever happened to Baby Jane?" en „Hush, hush Sweet Charlotte", beide met haar tijdgenote Bette Davis als tegenspeelster. Cains „Mildred Pierce" is bij lange na niet het beste boek van deze veelgelezen auteur- Het is een goedkoop, melodramatisch verhaal over een nobele vrouw omgeven door slechte mensen- Zij laat zich van haar man scheiden (de vroegere Tarzan Bruce Bennet) en gaat werken als serveerster om in het onderhoud van haar dochtertjes te voorzien. De lieve Kay sterft echter aan longontsteking en de verwende Veda (Ann Blyth) bezorgt haar moeder niets als narigheid. Mildreds vriend Monty (Zachary Scott) bedriegt haar en wordt tenslotte vermoord. Wie de moord pleegde onthult regisseur Michael Curtiz ons ;n een raamvertelling. Curtis is een handig filmmaker, die na vele Errol Flynnavonturenfilms, die in 1943 een Oscar won met „Casablanca" en met dit van-dik-hout-zaagt-men-plankendrama totaal geen moeilijkheden heeft. Joan Crawford trekt met succes alle registers open in de dankbare rol van onfortuinlijke vrouw en moeder. (Vanavond - Nederland I, 20.35 uur). Duitsers leren graag Nederlands BONN (ANP) Voor de derde maal is de West-Deutsche Rundfunk in zijn i derde programma, deze maand, ge- start met een cursus Nederlands voor beginners. Ditmaal is de belangstelling weer groot, er zijn bijna vierduizend j aanmeldingen binnengekomen. In november 1969 begon de cursus, I toen meldden zich 12.000 belangstellen- i den. Ook voor de vervolgcursus voor J gevorderden bleek in november Vvan het vorig jaar grote belangstelling te j bestaan, er namen 4.500 personen aan deel. Na de WDR is nu ook Radio Bremen met de cursus begonnen. Deze radio- omroep, die een klein zenderbereik heeft, ontving 3000 aanvragen. De cur- sus is samengesteld door dr. H. Entjes, j wetenschappelijk hoofdmedewerker aan het Nedersaksische instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen. Radio Wereldomroep Nederland verzogt de techniek en de presentatie; het minis- j terie van Onderwijs en Wetenschappen j en de wereldomroep financieren geza menlijk de cursus. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Den Haag vandaag 19.10 u Première o 1KOR: 19.30 uur: Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal r film 20.21 uur: Politieke uitzending 20.31 uur: Staatsloterij 20.36 uur: Mildred Pierce, film 22.20 uur Socutera 22.35 uur: Studio Sport 23.00 uur: Fata Banana, beeldende kunst (zie ook 2) 23.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA: 19.05 uur: Midweek 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Koos Postema op woensdag 22.00 uur: Journaal 23.00 uur: Fata Banana (zie ook 1), NEDERLAND Programma voor Spanjaarden 22.40 uur: Journaal 19.10 uur: Van gewest tot gewei 19.50 uur: Toeristische tip« DELANGRIJKER dan het afscheid U van Drees sr. van zijn Partij van de Arbeid vinden we de reacties erop in socialistische kringen. Al maanden stond vast, dat de grootste figuur, die de P.v.d-A in haar gelederen heeft geteld, door de nieuwe partijkoers zich ook als eregast niet meer thuis voelde op het schip. Een vraag bleef: wat Drees' vroegere politieke vrienden van het nu absolute afscheid zouden zeggen. De socialistische partijleiding spreekt over Drees' „tragische vergissing", maar houdt het afscheid netjes en laat respect voor de man. die zijn stempel drukte op ruim twintig jaar Nederlands socialisme meetellen. Andere socialisten suggereren en Het Vrije Volk schrijft hen na dat dr. W. Drees op de keper beschouwd toch niet anders gezien kan worden dan als „oude man die in de tijd is blijven stilstaan en daardoor de aansluiting verliest.Er zijn niettemin anderen, die politieke repercussies niet uitsluiten nu Drees de deur. geschokt maar overtuigd van zijn gelijk, achter zich heeft dichtgetrokken. Wie durft nu te garanderen dat Drees ongelijk heeft? De geschiedenis van morgen of overmorgen kan misschien leren, dat niet de socialistische voorvechter van de brede basis, maar zijn opvolgers Vondeling en Den Yul vanuit socialistisch standpunt een „tragische vergissing" hebben begaan. Er worden trouwens meer late ontdekkingen gedaan. Als troostprijs geeft de hoofdredactie van Het Vrije Volk dr. Drees de erkenning mee „dat oude mannen het recht hebben oude wegen te bewandelen, omdat de democratie er niet alleen voor jongeren is". Met de passende variaties zou Het Vrije Volk deze ver-strekkendheid van het democratisch principe op meer situaties moeten toepassen. En dan weer met als diepste gedachte, dat de democratie er ook voor anderen (dr. Drees, de ouderen. de christen democraten, het C-N.V., de zelfstan digen, de niét in PAK-concentratie ge lovende werknemers, enzovoort, enzo voort) is. op voorwaarde dat voorop vast staat, dat al die anderen ongelijk hebben. Dilemma "pRG sympathiek doet het beleid van de H.A.L.-directie niet aan, als ze duizend duurdere Europese werknemers op haar cruisediensten gaat vervangen door goedkopere Indonesische krachten en dan nog als argument-pro de ontwikkelingshulp (commentaar aan de N-C.R.V.) erbij haalt. Maar ergens speelt ook in dit beleid van de H.A.L.-directie het dilemma mee, dat iedereen moet kiezen tussen twee kwade kansen. Zou het arbeids intensieve cruisebedrijf van de H.A L zonder ingrijpende piaatregeleq tot ver liezen in plaats van tot bescheiden winst leiden, dan is het alternatief van meer overheidssubsidie ook hier eerlang helemaal sluiten of fusioneren wat ook aan ontslag op grote schaal gepaard zal gaan. En dan pikt de een of andere buiten landse maatschappij de dienstverlening op toeristisch gebied van de H-A.L. in en is het resultaat dat de werkgelegen heid bij onze scheepvaartbedrijven nóg sterker inkrimpt en de niet-Europese matrozen, stokers en leden van het „huispersoneel-aan-boord" misschien tegen ongunstiger voorwaarden moeten werken dan de H-A.L. nu aanbiedt. Natuurlijk kan de regering de H-A.L. onder druk zetten door subsidie vermindering bij de scheepsbouw. Maar economisch schiet een bedrijf ook niet I veel op, wanneer de overheid subsidieert op investeringen in objecten, die qua exploitatie permanent verlies dreigen op te leveren. Alsof het een nationaal programma betreft krijgen we vanavond een uit zending over beide netten tegelijk en wel in het NOS-programma. Eigen tijds1 van beeldende kunst in bewe ging. die onder de titel Fata Banana in de Haagse Studio Scarabee aan de Willemstraat in de afgelopen maanden opzien baarde door het volstrekt unie ke karakter ervan. De flitsende beelden, die men voor ogen krijgt getoverd, gaan vergezeld van een dubbele tekst. Bij de voor stelling in studio Scarabee werd de toeschouwer in het bezit gesteld van een koptelefoon met schakelaar, door middel waarvan hij zelf zijn tekst kon kiezen. Hierbij kon men tussentijds overschakelen. Bij uitzending op de t.v. op één net zou deze mogelijkheid voor de kijker verloren gaan. Hij zou dan iets missen wat wezenlijk is voor <lit gebeuren. Daarom is besloten dit schouw- en luisterspel gelijktijdig op twee netten te brengen. Door middel van de afstemknop kan de Kijker nu van geluid of tekst wisselen. Fata Banana is geen theater en geen film. Het is een stroom van bewegende beelden, ontworpen door Haagse kunstenaars naar een idee van de kunstschilders Adri Boon en Jan van As. De teksten zijn overwe gend van Luccbert, zelf ook kunst schilder. Wat zij in wezen beogen is Lerence de Marney in Londen verongelukt LONDEN (AP) Lerence de Marney, de acteur, toneeldirecteur en toneel schrijver, is op 62-jarige leeftijd om het leven gekomen toen hij in Londen van een perron in de ondergrondse viel en door een trein werd overreden. De Marney heeft gedurende meer dan 30 jaar hoofdrollen gespeeld in „thrillers". In 1953 speelde hij en zijn broer Der rick om de beurt de hoofdrol in „Dan gerous Curves", een stuk door beiden gezamenlijk geregisseerd. De bekendste door Lerence de Marney geschreven stukken waren die welke hij schreef samen met Percy Robinson: „Wanted for murder" en „The crime of Margaret Foley". Naar de dood van Marney zal een ge rechtelijk onderzoek worden ingesteld. de stilhangende kunst-objecten in ten toonstellingszalen in beweging te zet ten en daardoor een eigen betekenis te verlenen. Wat men te zien krijgt is 'n totaal-gebeuren, een collage van dé cors. maskers, film, kleding, absurde en herkenbare objecten, net menselijk lichaam in bepaalde composities en posities, het geheel gegoten in de stij len, die de moderne beeldende kunst kenmerken. Fata Banana is een nietszeggende ti tel, als zodanig ook gekozen, al zit er fatum (noodlot) in, Fata Morgana (luchtspiegeling-droombeeld) en ba naan, welke laatste prettig te savou reren valt. Sommige kijkers zullen moeite hebben met dit beeldend verschijnsel. Zij doen er goed aan zich te realiseren, dat zij een snel wisselende reeks schilderijen voor ogen krijgen, waarbij men kan denken wat men wil, al wijzen de teksten, die aansluiten bij de actuali teit en eigentijds levensgevoel, hieroij enigszins de weg. Vanavond NOS Ned. I en II 23.00 uur. Tijdens ..Sonsbeek buiten de perken" (19 juni tot 15 augustus) wordt in een speciaal daarvoor ingericht filmpaviljoen in de Tv-gericht over de Amerikanen in Vietnam LONDEN IDPA) --De BBC-televisie heeft in samenwerking met Duitse en Amerikaanse t.v.-maatschappijen een documentaire van twee uur gemaakt over het gedrag van de Amerikaanse troepen in Vietnam. Vooraanstaande juristen en andere des kundigen uit Londen. New York en Berlijn oordelen in deze film naar het volgens de maatstaven van het Neu- renoergse oorlogsmisdadentribunaal over het Amerikaanse optreden in Vietnam. Tot de ondervraagden behoort behalve de juridische adviseurs van het Ameri- Kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de vroegere Britse procureur- generaal Sir Elwyn Jones ook de in Neurenberg tot 20 jaar veroordeelde Alfred Speer. De BBC zal de film op 6 juni uit zenden. Stichting A'damse Draadloze Omroep AMSTERDAM (ANP) De stichting Amsterdamse Draadloze Omroep (stad) is dinsdagavond officieel opgericht op een vergadering van de raad van par ticipanten (34 organisaties) en de stich- tingsraad van de stad. De financiering van de stad, die te zijnertijd een lokale radio- en t.v.-omroep wil gaan exploiteren, zal volgens de vergadering dienen te geschieden ut de nationale luister- en kijkgelden. Een financiering via reclameboodschappen in de radio- en t.v.-programma's achtte men, ge zien de ernstige repercussies daarvan voor de dagbladpers, zeker niet de eerst aangewezen vorm daarvoor. Er werd een telegram gezonden aan de kabinetsinformateur prof. Steenkamp. waarin erop werd gewezen dat de keuzemogelijkheid voor regionale of lokale omroepen moet blijven bestaan zoals de omroep het aangeeft zelf een zendmachtiging te krijgen, dan wel een zendmachtiging aan de NOS daar voor wordt verleend. Rotterdam krijgt kleur ROTTERDAM (ANP) Ruim vijfen twintig beeldende kunstenaars zullen er voor zorgen dat Rotterdam wat meer kleur krijgt. Zij hebben voor het Rot terdamse „Knaakfestival", .dat in de eerste twee weken van juni wordt ge houden, speciale ontwerpen gemaakt voor het beschilderen van gebouwen, blinde muren, gevels, urinoirs, lantaren palen en zelfs zebrapaden. Waarschijnlijk zal nog in de festivalperiode aan de uit voering van een aantal projecten begon nen worden. Tot de objecten waarvoor beschilderingen zijn ontworpen behoren onder andere het bouwcentrum, station Blaak, de voorgevel van de Bijenkorf, de Euromast en de AMRO-bank. Alle ontwerpen zullen vanaf dinsdag 1 juni in het Lijnbaancentrum worden ge- exposeerd. Neil Diamond, vorige maand in een poll tot Amerika's topzanger ge kozen, is gisteren voor een eerste optreden in Londen aangekomen. Zaterdag treedt hij op in (tree concerten in de Royal Festival Hall in Londen. Hij geeft eeveneens con certen in Nederland, Duitsland, Frankrijk en Italië. Op het ogenblik staat Neil Diamond hoog genoteerd met zijn laatste hit „I am I „Ik voelde me er niet meer zo thuis". KRO-documentaire over Nederlandse missionarissen, had een aspect dat ei genlijk verbijsterend was. De Neder- vrouwen, bedreven ontwikkelingswerk lang voor dat woord was uitgedacht. Sinds een paar jaar doet de regering ook aan ontwikkelingswerk. O.m. door vrijwilligers uit te zenden. Die krijgen een kostbare opleiding, benevens een honorarium voor hun overzees verblijf van een paar jaar. Dat is uiteraard verantwoorde ontwikkelingshulp. Maar die missionaris, die een leven lang ontwikkelingshulp gaat plegen krijgt van die regering helemaal niets, hoogstens een lintje als hij heel veel jaren heeft vol gemaakt. Een gekke situatie. We vinden dit niet omdat we de missionering een sympa- tiek hart toedragen, maar omdat we menen dat die missionarissen zo enorm efficiënt ontwikkelingshulp ge- Zij tekenen immers niet voor een paar jaar, maar voor een leven. Ze zijn voor hun persoonlijke behoeften voor heel weinig te vragen. Ze geven bovendien de zekerheid dat elke cent die zij besteden goed besteed zal wor den. We vinden dat als men zich voelt iets aan ontwikkelingshulp te doen, hij onze toenemende welvaart wordt dat een steeds nijpende kwestie, giro 676 van Nederlandse Missionarissen Den Haag. het meest het idee kan geven dat elke gestorte cent een welbestede cent is. AVRO's Televizier besteedde d.m. rui me aandacht aan het proces rond femmy de Vries, de Arnhemse die een dramatische strijd voert over haar kind dat in eerder instantie werd toegewezen aan de Italiaanse) vader. Televizier gispte terecht de walgelijke stemmingmakerij tegen ,.de" buiten landse arbeider die dit proces om- e omroepcorrespondent) HILVERSUM Het programma „Stu dio Sport" dat de NOS-televisie van avond van 22.35 tot 23.00 uur via Ne derland 1 zal uitzenden, bevat o.a. een gefilmde reportage van de internatio nale zeilrace BreskensHarwich welke gisteren en vandaag gehouden is. Aan de race. die door de Noordzeeclub werd georganiseerd, namen ongeveer 40 schepen deel. Aan boord van één der schepen, „De Staron" met als ge zagvoerder dr. W. M. Oosterwijk be vonden zich Frans van Dusschoten en voor NOS-sport cameraman Ron Nieu- wenhuijs die op het gebied van zeil- reportages hun sporen hebben ver diend bij de enkele malen bekroonde documentaire over de Fastnetrace 1969 en die nu van de race naar Harwich filmopnamen maakten. Onmiddellijk na aankomst in Harwich in de loop van vanmorgen keerden ze per vlieg tuig terug om uit het filmmateriaal een reportage samen te stellen, die van avond wordt uitgezonden. De race BreskensHarwich betekent tevens een selectie voor de Admiral's Cup team wedstrijden welke eind juli begin au gustus worden gehouden. het Gemeentemuseum te Arnhem dagelijk van tien tot vijf uu een non-stop filmprogramma vertoondEr kome vijftig films, die ii dertig seconden tot vijftig minuten. Z> hebben alle betrekking op het thema „ruimte e» ruimtelijke relaties". De foto geeft een scène v die film' Ger Elk beschildert t blokje hout midd op de Atlantisch Oceaan. Dat beschilderde blo/ zal geëxposeerd worden in het Tropenmuseum tt Amsterdam w Luisterdichtheid Hilversum 3 steeg met 10 pet. (Van onze omroepcorres pondent) HILVERSUM De ge middelde luisterdichtheid van Hilversum 3 tussen 9 18 7,3 vierde kwartaal tot 9.8 pet. in het eerste kwartaal van 1971. Dit is een van de belangrijkste resultaten uit het rapport van de eerste luisterdicht- hei dsmeting welke in 1971, van 7 tof en met 20 maart werd uitgevoerd door lntomart. De gemiddelde luister dichtheid van Veronica, aldus het rapport, nam in dezelfde uren ook 'ets toe. namelijk an 5,7 pet. in het vierde kwartaal 1970 tot 6,2 pet. in het eerste kwartaal 1971. De luister dichtheid van Hilversum 1 en Hilversum 2 nam in genoemde uren af van 10,2 pet. in het laatste kwartaal van 1970 tot 9,5 pet. het eerste kwartaal van 1971. De stijging van de gemiddelde luister dichtheid van de categorie „overige zenders" in ge noemde uren van 0,5 tot 1,8 pet., komt waarschijn lijk voor het grootste deel voor rekening van de zender Radio Nordsee De totale radiobeluistering 23,8 18 27.3 Van de totaal door bet Ne derlandse publiek aan dc radio bestede luisterdicht heid ging tussen 9 en 18 uur 36 pet. naar Hilver sum 3. Deze zender heeft zijn positie ten opzichte van vorig jaar, toen dit aandeel 31 pet. bedroeg, dus verder versterkt. Het aandeel van Veronica bleef met 23 pet. gelijk aan het vierde kwartaal 1970. Het aandeel van Hilver- kelijk af: Van 44 pet. ir het vierde kwartaal 1970 naar 34 pet. in het eerste kwartaal van 1971. aandeel van de overige zenders vooral van Radio Nordsee steeg van 2 pet. tot 7 pet. Er kan een trend worden gesignaleerd, dat het Nederlandse radiopu- bliek zich steeds meer richt op de lichte muziek zenders. Als de luister- tijdverhouding tussen Hil- Hilve enerzijds en Hilversum 3. Veronica en de overige zenders welke catego rie voor het grootste deel. zeker dit jaar lichte mu ziekzenders plegen te zijn anderzijds, een jaar geleden nog 45 pet. tegen 55 pet. was, dan bedroeg dit jaar de verhouding 34 pet. tegen 66 pet. Kinderhartenfonds val Hartstichting (Van één onzer verslaggevers). DEN HAAG Omdat er in Nede 1 land jaarlijks 2000 kinderen met aa< geboren hartgebreken ter wereld ki l men en er nadat een aantal hunn' ƒ4 operatief wordt geholpen nog altil een restgroep overblijft, die op gM enkele wijze kan genieten van het jo« A zijn, is anderhalf jaar geleden het Kb*1" derhartenfonds van de Hartstichting i wo: gesteld. In feite is het een bedrag, m*34e de uitsluitende bestemming creatie en andere levensbehoeften v»®0 deze patiëntjes (zo in de leeftijdsgro Jj' 21 jaar) te bevorderen. Onlangs installeerde Hartstichting01 oorzitter jhr. P. R. Feith in het bi fe( dc stichting het Oudercomité Kii derhartenfonds. Behalve hijzelf hebb daarin ondermeèr zitting: de heer CU H. Minderman uit Den Haag, dc ki *e.r derpsycholoog drs. R. P. Kamphuis il3,: Leiden en N.H.S.-directeur P. J. Kierkels. Er zal een periodiek gaan verschijn^1- (De Kleine Hartslag), waarin dóór de ouders van deze belangengro^3 informatie en uitwisseling orden gegeven: op opvoedkund op dat van het onderwijs, vragen over toekomstmogelijkhedf <p* 'erzekeringen, vakantieplanning e ^13. scl Geslaagd voor hbs-B LEIDEN Aan de Rembrandt-Scl» lengemeenschap te Leiden slaagden het examen HBS-B: Dick van den Bet Wim Bogerd, Emile van den Bos, Frao van den Engh, Ad Fuchs, Paul Kerste Karei van Lambalgen, Hanz Post, Jer« Prins. Eric Schaling. Bart Smit, R;-" Hameeteman, Wim Beulink. Jan Blo Rob van den Bos. Gerard Bouwma Rob van Brakel, Rob Broi Dorrepaal, Arie Groenevelt, Theo Hoof hiemstra, AnneLies Lincewicz, Oom, Jos van der Poel. Ton Rijnsburge Henk Thomas, Ben Tieman. Nico V: Hans Voorzaat. Gerben van Duinen Bouke van Rijnswou. VOORSCHOTEN Het Creatief Cel trum te Voorschoten gelegen Molenlaan 32 houdt op vrijdag 28 n> „open huis", vanl9 tot 21 uur. Op dei oriëntatieavond worden de werkstukto van de deelnemers, die zij in de afg' lopen winter hebben gemaakt tentoos gesteld. Verder zal er op deze avon poppenspel worden gebracht door de b kende poppenspeler Don Vermein muzikale begeleiding van - sel.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2