Nog 5 dagen praten met fractieleiders Vrijdag beslist regering over etherpiraten Ex-Nederlander blijft tegen wil en dank Amerikaanse Morgenmiddag eerste nieuwe...! Informatie in laatste faze Bekende Nederlanders in Delfts pseudokamp Veel liefs van Ryan en Florinda uit Cannes Ajax- Feijenoord zeker op televisie Nog geen steun aan dagbladen-in-nood 'NNdr Auto rijdt in m tm Mj menigte: 1 aan 69 doden Ruim 3000 gulden aan prijzen PINKSTER PUZZEL 1971 Femmy de Vries krijgt dochtertje voorlopig DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 'apengracht 32. Leiden, postbus 11, teiefoon >GJr<% 10'°°ir Eank Amro-bank NVleiden Directeur: drs. J. H M. Brader Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H- P M. Heruer ~,_5. Klachten bezorging telef. 22244" (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, maand 6,05, kwartaal 18,10, Jaar 70.30 Per post: per 62e jaargang, no. 18.397 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland 2: 19.05 uur Midweek; 20.21 uur Koos Postema op 2; 23.00 uur Fata Banana (zie ook 1). WOENSDAG 26 MEI 1971 VRIJ KOUD De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: In het alge meen veel bewolking, maar bijna overal droog. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimum temperaturen omstreeks 9, maxima morgen ongeveer 14 graden. De kabinètsformah nga, Biesheuvel. Udink, NEW YORK (AP) De voor- ]s Nederlandse mevrouw iracema Philippina Simons, die beweert dat zij en wijlen echtgenoot destijds door raudc het Amerikaans staats burgerschap hebben gekregen. voor een federaal ge- echtshof in Manhattan een 'rlorei Am rikaanse staatsburgerschap trekken. Mevr. Simons (48) bad op deze w'ijze gehoopt aan- geus mevrouw spraken te doen géiden op een de Nederlandse van de nalatenschap van erkend wordt, r echtgenoot in Nederland. Morris Lasker, r afwijzend beslu evrouw Simons en haar schijnt dat de ei i hadden 23 .jaar geleden schat streeft wa Amerikaanse staatsburger- waarde hecht, d ;rkref kre: Zesti echtscheiding", die „Mc rikaa lelijk burgerschap gen in de aan- ke- miliebedrijf in metalen ge- Rechter Lasker achtte het leid. zeer goed mogelijk dat me- Mevrouw Simons, clic in l?.ra- vrouw Simons het Amerikaan se staatsburgerschap door fraude had verkregen, maar vond het te ver gaan, haar in staat te stellen „persoonlijk gewin te halen door uitbuiting van haar eigen fraude." ha: geboren en thans in voont. zegt dat zij en n mdertijd het Ame- ikaanrc staatburpersohap ebben verkregen op de valse .daring dat zij van plan estigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de vergadering van de ministerraad van vrijdag zal gesproken worden over de kwestie van de piratenzenders voor de kust. Het is de eerste vergadering van het demissionaire kabinet na de aanslag op Radio Ndrdsee. Het staat niet vast dat het kabinet zal besluiten alsnog met een voorstel naar de Tweede Kamer te gaan om het verdrag van Straatsburg officieel te ratificeren. Dit verdrag stelt straffen op hel mee werken aan de uitzendingen of exploitatie van etherpiraten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informateur Steenkamp en de vijf fractieleiders van de KVP, AR, CHU, VVD en DS '70 hebben na hun eerste gesprek van gisteren voor de komende dagen nog zes andere bijeenkomsten gepland, waarin zij achtereenvolgens willen komen tot: het vinden van een basis voor een akkoord; ver dere uitwerking van basispunten; het bereiken van een akkoord over het programma als geheel; een formule voor de zetelverdeling tussen de vijf partijen. DELFT Amnesty International, de wereldwijde organisatie die zich inzet 'oor hen, die gevangen zitten vanwege Hun politieke, religieuze of sociale over tuiging, bestaat op vrijdag 28 mei tien laar. Om bjj dit jubileum haar streven te onderstrepen wordt door Amnesty op aanstaande zaterdag op de Camaretten in Delft een klein prikkeldraadkamp op gezet waarin enkele bekende Nederlan ders enige tjjd zullen verblijven. Hiertoe behoren Simon Carmiggelt, Simon Vinkenoog, Ageeth Scherphuis, Joop van Thijn, Nico Scheepmaker en Pater Jan Rutgers, die zelf in een Bra ziliaanse gevangenis heeft gezeten. Vérder hebben onder meer toegezegd te komen een aantal Delftse dominees en kunstenaars, de rector van een lyceum en een professor aan de T.H. Bij het kamp zullen kaarten worden ver kocht die naar zes gevangenen kunnen worden gestuurd die al tien jaar of lan ger in de gevangenis zitten. Verder zijn affiches, rapporten en atnnestykaarten (met prikkeldraad om wonden) te koop. Met de opbrengst wor den gevangenen en hun familie finan- cieel gesteund. Het kamp wordt gehou den van 10.30 uur tot 16.30 uur. De VVD heeft altijd de ratificatie tegengehouden met het argument dat Radio Veronica in een grote behoefte voorziet, die voorlopig nog niet door Hilversum 3 kan worden overgenomen. Ook nu zouden de WD-ministers in het demissionaiie kabinet, (Polak, Den Toom en Witteveen), gesteund door de KVP'er Luns, de piratenlcwestie liever aan het nieuwe kabinet overlaten. Minister Klompé (CRM) heeft steeds ratificatie gewild, en minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft vorig jaar in de herfst geprobeerd de zaak in het kabinet erdoor te drukken, toen twee nieuwe piraten, Capital Radio en Radio Nordsee, dreigden tijdens de najaars stormen het radioverkeer voor de scheep vaart te storen mét alle gevolgen van dien. Voordat de stormen losbraken, ver dwenen de twee nieuwe piraten, toen echter wegens conflicten voor een tijdje uit de lucht.- Het kabinet zou zich vanwege het demissionair zijn niet hoeven te weer houden de piraten toch aan te pakken, wanneer hel dat beslist zou willen. Een ratificatievoorstel wordt ingediend als een normaal wetsontwerp. In de Tweede Kamer levert de piratenkwestie echter geen problemen op om een meerderheid te krijgen voor ratificatie. Behalve in de KVP en ARP worden wat. betreft de grote partijen ook in de PvdA de voor standers van opruiming van de piraten aangetroffen. Ook de VVD-fractie is blij kens uitlatingen van de heer Vonhoff door de laatste gebeurtenissen rond Veronica en Nordsee over haar grootste principiële bezwaren heen. Dit plan de campagne is men gisteren overeengekomen nadat prof. Steenkamp in een drie en een half uur durend ge sprek aan de fractieleiders een uiteenzet ting had gegeven van „de wensen en grenzen", die zijns inziens in de komen de besprekingen ter discussie moeten worden gesteld. De zes voorgenomen be sprekingen moeten volgende .week woensdag afgerond worden. Te verwachten valt dat tussen de be sprekingen door de vijf fractieleiders regelmatig hun fracties van de stand van zaken op de hoogte zullen houden. Infor mateur Steenkamp heeft gistermorgen de fractieleiders uitvoerig verslag gedaan van zijn 21 voorafgaande oriënterende besprekingen, waarin de financieel-eco- nomische en sociale problematiek van ons land centraal heeft gestaan. Prof. Het. Franse Cannes voert dezer dagen behalve films ook weer het befaamde aantal fraaie dames ten tonele. De negentienjarige Parijse mannequin Véronique Sauvage, blond haar en donkere ogen, werd er gekozen tot „lady France 1971". Filmster Ryan (Love Story) O'Neal, getrouwd met zijn privé-souvenir uit Peyton Place Leigh Taylor-Huntdie nu ook te zien is op de Nederlandse t.v., kwam innig gearmd opdagen met de mooie Braziliaanse Florinda BolkanEen nieuwe Love Story? Steenkamp heeft daaruit een aantal ge dachten en ideeën gedistilleerd, die hij de- vijf fractieleiders heeft voorgelegd. Vanmorgen is men reeds om half tien bijeengekomen. (Van één onzer verslaggevers DEN HAAG Vanavond zou bekend kunnen zijn, wie de haringrace 1971 ge wonnen heeft: de Sch. 35, een Katwijker of een Vlaardinger visser. In de loop van de dag waren zij nog volop in de grote strijd gewikkeld, wie als eerste de haven van Scheveningen, van Vlaar- dingen of van IJmuiden zou binnenlo pen. En wie de eerste haringen op de veiling konden brengen. Zeker is echter, dat morgenmiddag de eerste Hollandse nieuwe aan de kar verkrijgbaar is. Voor zo'n 2 of 3 gulden of daaromtrent vol gens de kenners... De Sch. 35 van de rederij V.V.M. stoomde vandaag met een gecombineerde vangst van 80 kantjes, ofwel zo'n ruw DEN HAAG De NOS heelt heden morgen meegedeeld dat de uitzending van de competitiewedstrijd tussen Ajax en Fejjenoord die morgenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, nu definitief rechtstreeks wordt uitgezonden in het TROS-programma aanvang 20.15 over Nederland I. DR. J. ROETHOF (Oud-journalist en Tweede Kamerlid van de Pv-d-A.) op de bres voor de FORNAZZO (AP) Hoewel een rige lavastroom tot op honderd meter van de brug In Noord-Fornazzo is ge komen zal het dorp op de helling van de Etna waarschijnijlk tech gespaard blijven. (ADVERTENTIE) Dansen 'n Feest Lisse 8 uur O ZATERDAG: Huize Welkom ZONDAG: Huize Welkom MAANDAG: Huize Welkom Leiden 8 uur ZATERDAG: H. Kerkgracht ZONDAG: II. Kerkgracht MAANDAG: H. Kerkgracht Bij Evert Castelein Wachten op nieuw kabinet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De demissionaire rege ring De Jong zal geen geld geven aan de dagbladpers of speciaal aan de met opheffing bedreigde krant „De Tijd". „Dat is een zo principiële zaak, dat is voor het tolgende kabinet", zei gister middag in de Tweede Kamer CRM-mi nister mevrouw Klompé tegen het PvdA- Kamerlid dr. Roethof. H(j had de rege ring verzocht zo snel mogelijk de ge vraagde 40 miljoen ter verdeling over te dragen aan de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), de vereniging van dagbladdirec ties. Dit geld moet liefst niet komen uit •de STER-pot van de omroepreclames, maar uit. de algemene middelen, „omdat de pluriformiteit van de pers een zaak is van algemeen belang", vond dr. Roethof. De ministers behalve dr. Klompé waren ook premier De Jong en minister Nelissen (Economische Zaken) naar de Kamer gekomen konden slecht? één materiële toezegging doen: de Neder landse Spoorwegen zuilen de opheffing van de tariefreducties voor hel verzen den van dagbladen uitstellen. De N.S. hadden laten weten dat ze het reductie stelsel gingen afbouwen Genadeloos Begin volgende week komt naar ver wachting her voorlopig rapport klaar van de commissie-Rooij over een mogelijk herstructureringsfonds voor de pers Dit tussenadviej zal de regering terstond pu bliceren. Maar het kan nog wel enige tijd duren voor een definitief voorstel van deze commissie klaar is en voordat daar over een regeringsbeslissing is genomen Wat wordt de zin van dat rapport, vroeg dr. Roethof zich af. als bij de publikatie ervan de koude sanering van de .pers zich in feite al zou hebben voltrokken door dat drie of vier krantenuitgevers in ons land zich een monopoliepositie hebben geteld 80.000 Hollandse nieuwen. Intus sen liepen ook enkele Vlaardingers in volle, race naar de thuishaven, de VI. 112 met 86 gecombineerde kantjes, de VL 1 met 84 kantjes en de VI. 142 met 78 kantjes. Maar in de race om de eerste aankomst dongen ook enkele Kat- wijkers mee. Opvallend is, dat één van de kleinste schepen van de haringvloot, de Kw. 101 tot vanmorgen met 48 kantjes de beste vangstresultaten geboekt had. De vangst gisteren viel voor de meeste vissers lelijk minder goed uit, dan zij ver wacht hadden. In vergelijking met vorig jaar sprak men aan boord en aan de hand van de daarvan afkomstige gege vens ook aan de vastewal van een „matige vangst" van naar verhouding „kleine haringen". De schepen met een eigen vriesinstal- latie aan boord liggen al op punten voor op de schepen zonder deze installatie. De laatste moeten namelijk de haring eerst aan de vastewal laten invriezen voor de- de Hollandse nieuwen op de markt mo gen komen. De eersten kunnen de kant jes direct na aankomst laten veilen. Het is niet alleen een race tegen de tijd, maar ook tegen al of niet complete boordinstallaties MORGEN MOETEN WE WIJZER ZIJN... In het wijzer worden van iedereen ligt het begin van een beter mor gen, een werkelijk leefbare wereld, aldus wereld-econoom Jan Tin bergen. Wc hebben dit wijzer wor den gekozen als motto voor een tweede beroepennummer dat van dag en morgen onder onze abon nees en op de scholen voor voort gezet onderwijs in ons verschjj- ningsgebied wordt verspreid. Het motto stond ons ten dienste bij on'ze beroepskeuze: speciale aandacht hebben wij besteed aan de beroepen van de maatschappij van morgen en aan de verande ringen die zich in het huidige berocpenpatroon gaan voordoen. We hebben niet betoogd een vol ledige gids te bieden, maar wel een aantal achtergronden te be lichten en informatie te verschaf fen, waarop degenen die voor hun keuze staan, een beroep kunnen doen. HYDERABAD (Reuter) Bij Hyde rabad in India zijn gisteren 69 mensen omgekomen en 53 gewond toen een vrachtauto inreed op een menigte die Volgens de politie raakte de wagen van de weg af, werden twee slapende mensen overreden en reed de auto ver volgens op de menigte in. Tot de slacht offers behoren 35 kinderen en 23 vrou wen. De chauffeur is gearresteerd. in de van onze adverteerders U vindt in onze uitgave van vandaag een aantal pagina's onder de kop: „Pinksterpuzzel 1971 van onze adverteerders". Verder vindt u op genoemde pagina's de deelnemingsvoor- waarden en de weg om tot een goede oplossing te komen. Vele prachtige prijzen stellen onze adverteerders beschikbaar voor de goede inzendingen. Bekijkt u ook de prijzenlijst aandachtig. Inzendingen dienen uiterlijk 6 juni a.s. in ons bezit te zijn. Let u vooral op de extra-prijs voor de origineelste inzending. Beslissing gerechtshof uitgesteld (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Femmy de Vries, de uit Deventer afkomstige moeder die al twee t ier An telnet geWeZe° Ital,a.ans« echtgenoot strUdt om het nu achtjarige dochter tje Antoinette, mag haar kind voorlopig houden. Dit heeft het Gerechtshof in Arnhem gisteren in besloten zitting bepaald. De kwestie zal op 19 oktober nader worden behandeld. In de tussentijd zal de Hervormde stichting voor Geestelijke Volksgezondheid een rapport uitbrengen welk rapport uiterlijk 15 september gereed moet zijn. Het Hof vond, dat het' voor Antoinette beter was bij haar moeder te blijven tol de herbehandeling van de zaak Femmy de Vries, die met behulp van haar broer en enkele vrienden haar dochtertje zelfs uit Sicilië ontvoerde, werd niet gearresteerd hoewel er een opspóringsbevel tegen haai liep In maart had de rechtbank in Zutphen het dochtertje voor de twf^B maal aan de vader toegewezen, waarna Fem~,y met Antoinette 'onderdook.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1