diploma HBS/HAVO [iljoenen armer brussel onbedreigd als hoofdstad europa 'ure „rusttijd" loor hele bouw Droomreis door gebied van heden en verleden 'Verkeers informatie ij Pinkster- drukte In sprookjesbos De Efteling CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ KYP gaat discussie weer op gang brengen Bejaarden leefden op geld AAN MENSEN METEEN MISSIE Ejg Brief van ontvoerde consul Beieren door noodweer geteisterd Ministerie keurt 100% hogere Pierprijs goed NSDAG 26 MEI 1971 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) HAAG „Drie weken sociale oorlogvoering hebben we achter de rug. 5 het normaal, dat beide partijen schrammen oplopen. Ook de vak- zijn niet zonder een schrammetje uit de strijd gekomen. Maar we n wel zo ongeveer 95 procent gerealiseerd gekregen van wat wij hebben", zo zei de heer A. Buys, voorzitter van de Algemene Bond -Werknemers in de Bouwnijverheid gistermiddag nadat de bouwbonden ^rmeel tot een akkoord waren gekomen met de bouwondernemers over nieuwe CAO. Over de wederzijdse schade wilde men geen uitspraak I „We likken onze wonden en zullen de schade nog nader bepalen", de heer J. de Groot, werkgeversonderhandelaar. Naar verluidt heb- He stakingskassen 2 a 3 miljoen gulden uitgekeerd. touwbonden zijn akkoord gegaan minder dan aanvankelijk werd omdat zij het resultaat bevredi- jachtten en de leden op grond van log minimale verschil niet in ver- Jnoeilijkheden wilden brengen. De gingen uiteindelijk verder in plan waren, omdat ze de de bouwvakkers willen op- n de aantrekkingskracht op bouwvakkers willen verhogen. Buys verklaarde, dat men zich niet kan bepalen tot de pro- Rritedtsstijging bij de loonsverhogin- N HAAG (ANP) Het is volgens :rkeersinformatiedienst van Rjjks- ANWB zo langzamerhand lijk, dat wanneer de weersomstan- even goed zijn als het vorig Pinksteren, het verkeersaan- «t komend weekend nog groter zal 1970. Ook wordt het duide- enoemd dat onze doorgaande we- die nog in constructie zijn of onstrueerd worden. Daarom moet 'ilevorming en soms ernstige ver- Ig rekening worden gehouden op Igende punten: ïgeving klaver-blad Oudenrijn, met ffk in ochtenduren ten westen, in JpSuren ten oosten ,van dit ver- (knooppunt; ksweg Rotterdam-Breda (rijksweg i'ooral bij brug Oude Maas en lijkbrug; rtgeving verkeersplein Hoevelaken, avondspits voor verkeer van en Apeldoorn richting Amster- jksweg door Zuid-Beveland, met in de avondspits tussen Kapelle linge en Korteven eelandroute over Haringvlietbrug revelingendam, met name in de lspits verkeer Zeeland-Randstad, lankelijk van het weer en eventu- bijzondere gebeurtenissen, onder tracés op het circuit te Zandvoort, ïog de volgende knelpunten aan te jksweg Leiden-Bodegraven. met de avondspits; eemstede-Hilversum, overal tijdens vondspits; Oude Schipholweg Ouder-Amstel en aansluiting met weg 4. eilijke punten zijn verder nog edeelten waarin oude smalle brug- dergelijke zijn gelegen, zoals ommel (in de weg Utrecht-Den 1), De waalbrug (in de weg Nijme- Vrnhem) de IJsselbrüg bij Zutphen 'e Velsertunnel (in de weg Alk- •Haarlem), ook zullen zich waar dij k files voordoen rondom de gro- volkingscentra, omdat de stedelijke nnetten het grote verkeersaanbod zullen kunnen verwerken; met i 'oor Amsterdam en Rotterdam verwachten. verband met reconstructiewerk- leden beschikt het verkeer uit Am- in de richting Rotterdam-Don Roelofarendsveen over slechts istrook, terwijl het verkeer in de ing Amsterdam twee rijstroken kan liken. De afrit bij Roelofarendsveen het verkeer in de richting Amster- de toerit naar Den Haag worden het verkeer afgesloten. De omlei- lopen via Alkemade. In de spits- wordt filevorming verwacht. Alkemade en Leiden wordt, op ibaan voor het verkeer richting Den [-Rotterdam gewerkt in de nachten tandag tot vrijdagmorgen, terwijl i nacht van vrijdag op zaterdag gewerkt op de rijbaan richting Amsterdam. Gewerkt pt van 's avonds zeven uur tot 's i ■r. Voor het verkeer is ferkte rijbaanbreedte beschikbaar, prkeersinformatie zal via de radio leluisteren zijn na de nieuwsuitzen- i van het ANP. Op tweede pink- iag kan bovendien rond 18.30 en uur het AVRO-programma en 20.05 en 24.00 uur het NOS- nferamma op Hilversum II voor ver- psinformatie worden onderbroeken. I grote verkeersdrukte met filevor en stagnatie op de doorgaande zal de zender Hilversum II ook "424.00 uur met verkeersbulletins en pek in de lucht blijven, joorts kan individuele informatie l worden bij de verkeersinfor- pedienst van de ANWB in Den Haag 070-264465. Alle verstrekte fteersinformatie zal in het vervolg jneens plaatsvinden in de telefoni- ]e nieuwsdienst; (tel. 06222-333). gen omdat men dan onvoldoende bouw vakkers toegevloeid zou krijgen. De werkgevers hebben voor wat betreft de verhoging van het zogenaamde vorst verlet een concessie kunnen doen omdat zij voortaan een premierestitutie kunnen krijgen als zij geen of weinig beroep doen op de verletkas. Een soort no- claim-korting. die weer mogelijk wordt als men bij slecht weer wat vaker door werkt. Het in de bouw bex-eikte akkoord geldt ook, in afgeleide vorm, voor het schildersbedrijf, voor het buizenlegbe- drijf en voor het zwarte korps in de wegenbouw. Voornaamste punten van overeen stemming zijn: nadat op 1 januari 1971 de 400 gulden al was verwerkt en 3 pro cent loonsverhoging was gegeven en op 1 april de lonen nog eens met 1 procent waren verhoogd; krijgen de bouwvak kers op 1 juli a.s. een loonsverhoging van 6 procent en een uitkering ineens van 125 gulden voor 20-jarigen en ouder en van 75 gulden voor de jongeren. Op 1 januari 1972 wordt een loonsverhoging 2,75 procent gegeven. Op 1 januari 1972V worden de lonen verhoogd in de zelfde mate als de prijzen stijgen tussen half april en half oktober van dit jaar. Op 1 juli en 31 december 1972 vinden identieke aanpassingen van de lonen aan de prijsstijgingen plaats. Voorts zal de verplichte toeslag van 10 procent voortaan in de uurlonen wor- verwerkt. Het loon voor vohvasse- geldt op 22-jarige leeftijd (was 23 jaar). De loongroep 2 vervalt, waardoor de laagstbetaalden een extra-verhoging krijgen en de maxima in de tariefrege lingen worden ingetrokken. De vorsl- erletuitkering. nu 100 procent van het dagloon, wordt nog voor de komende winter 120 procent. Het aantal vakan tiedagen wprdt dit en volgend jaar tel kens qaet .l.d^g verlengd- De vakantie toeslag wordt zowel in>1971 als ia 1972 verhoogd (resfi. van 135 naai- '145 uur in 145 naar 150 uur). Reisuren wor den voorbaan onbeperkt vergoed (limiet 5 uren). SCHERPE BEWAKING T0EP0LEV OP 0RLY Op het vliegveld, Orly is gisteren het Russische supersonische ver keersvliegtuig, de Toepolev-144, gelandDe honderden toeschou wers dachten eerst dat het de Franse Concorde was, want de twee reuzen lijken zeer veel op elkaar. De Toepolev is naar Parijs gekomen ter gelegenheid van de internationale luchtvaarttentoon stelling, die morgen begint en tot 6 juni duurt. De vliegtuigen van Aeroflot staan onder scherpe be waking, nadat de Parijse politie berichten heeft ontvangen over plannen van zionisten om een Russisch toestel aan te vallen. Volgens Franse politiekringen zou een dergelijke aanval bedoeld zijn als protest tegen het proces in Riga, waar sinds maandag vier joodse Russen terecht staan. (ADVERTENTIE) (Van i verslaggevers) KAATSHEUVEL Els Pieck is gis teren de eerste geweest die een fantas tische droomreis in de Efteling heeft gemaakt door de schepping van haar grootvader, de bekende tekenaar Anton Pieek. Een reis die haar door een be toverde wereld, een diorama van onge kende afmetingen, voerde. Door rus tieke dorpjes, verscholen in de bergen, over adembenemende bruggen en langs peilloos diepe afgronden. Door heerlijke dalen en langs rijk bebouwde akkers. Merkwaardig geautomatiseerde wereld ook, waarin veel beweegt, waarin geen enkele, overwachter ooit. vergeet de bo men die aan zjjn zorg zyn toevertrouwd, te sluitep, waarin kerktorens bun ge beier over alle weiden en naar de hemel strevende toppen uitstrooien. Op de meest onverwachte plaatsen verdwijnen fel verlichte treinen in de bergtunnels om er op even onver wachte plaatsen een eind verder weer uit te voorschijn te komen. Althans voor Els was het een belevenis, die ken- n«w-u ng met het rijk dat aan de fan- duizenden zijn wanneer zij dat verruk kelijke diorama binnengaan om zich een half uurtje te vermeien in deze speelse wereld. Ze zullen er alleen al geboeid staan kijken naar al dat leven en al die bedrijvigheid. En op hun wandeling rond dat diorama, dat veilig weggebor gen achter glas, zich aan hen vertoont, zullen zij met verbazing kijken naar lom maar enkele voorbeelden te noe men) de diligence, die met veel sier en gratie de ophaalbrug van het slot over rijdt; naar de watervallen die het sneeuwwater de dalen invoert, met don derend geraas, vlak langs een stil klooster; naar het stille blauw van het Italiaanse meer waarin al dat water zich verzamelt; naar het molendorp met zoevende wieken van talloze windmo lens; naar die twee dorpen die uitge breid en uitgelaten aan het kermis vie ren zijn; naar de auto's van vakantie gangers die voorzichtig hun weg zoe ken langs de afgronden; naar de reus achtige raderboot die over het meer een witte streep trekt. Kortom, al de jongere en oudere be zoekers zullen niet uitgekeken raken op het sprookje dat aan de vruchtbare geest van Anton Pieck is ontsproten en dat door een team van handvaardige werkers tot werkelijkheid werd. Het geschenk dat de 20-jarige Efteling zich zelf en dus zijn ruim een miljoen gasten die er jaarlijks komen, heeft geschon ken, vindt zijn weerga niet in ons land. Een aanwinst voor dit sprookjespark in het hart van Brabant, met zijn tiental len attracties, zijn zwembad, camping, tennispark, exotische bomen- en plan- tenpark in opbouw en zijn wandelgele genheden: oppervlakte in totaal 65 ha. De bekende Spaanse stierenvechter Manuel Benitez, bijgenaamd „El Cordobes". raakte tijdens het eerste stieregevecht van de Feriain Cordova licht gewond, toen hij door een boze tegenstander op de hoorns genomen werd- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP gaat de in 1967 voorlopig geëindigde discussie over grondslag en karakter van de par tij opnieuw in gang zetten. De doelstel ling daarvan moet in dc visie van KVP-voorzitter Van der Stee zijn de vorming van een algemene christelijke volkspartij, waarin KVP. AR en CHU moeten opgaan. Ook als AR en/of CHU daar uiteindelijk niet voor blijken te voelen, dan zal toch de KVP alleen op dit doel gaan aankoersen. „De toe komst zal dan leren wie gelijk heeft gehad", zei mr. Van der Stee gister avond in een tv-interview met Brand- int (KRO). In september of oktober komt de partijraad van de KVP bijeen om zich de verkiezingsuitslag en de dan (hopelijk) beëindigde kabinetsformatie uit te spreken. Op die partijraad zal dan ook de omvorming van de KVP ter discussie staan. Mr. Van der Stee herin nerde er gisteravond aan dat reeds in 1967 besloten is tot de vorming van een christen-democratische volkspartij. Be sloten werd toen ook om, zolang dit nog niet haalbaar was, met AR en CHU te gaan samenwerken. „We hebben de af gelopen vier jaar een goede samenwer king opgebouwd. We moeten nu de resultaten daarvan evalueren en zien wat we de komende viér jaar gaan doen", aldus mr. Van der Stee. Hij zei persoonlijk te menen dat een specifiek Katholieke Partij „haar zin voor een belangrijk deel verloren heeft". Er is 'zijns inziens wel plaats voor een christelijke volkspartij, die zich zonder binding met de Kerk ba seert op „zedelijke beginselen, waarvoor het christendom nog altijd een bijzon der goed uitgangspunt biedt". Het zal in ieder geval een partij moeten zijn die stoelt op een ideologie. Dat zal zo'n partij ook wezenlijk doen verschillen van de progressieve Volkspartij, die PvdA, D'66 en PPR nastreven, want met name D'66 wil daaraan geen ideo logie ten grondslag leggen. Mr. Van der Stee zei dat de partij die hem voor ogen staat over kwesties als abortus, euthanasie, "transplantatie en het totale maatschappijbeleid fundamenteel veel te zeggen zal hebben. Mr. Van der Stee kan zich niet voor stellen dat AR en CHU geen medewer king aan dit streven zouden geven: „Dat kan geen problemen oproepen". Mocht dit onverhoopt anders blijken te zijn, dan zal de KVP zich toch alleen gaan omvormen. ROTTERDAM De Rotterdamse ge meentepolitie komt banden te kort om het geld te tellen dat te voorschijn is geko men na dc tragische brand, die zondag middag de 76-jarige mcj. J. van der Ham het leven heeft gekost toen het huis waar zjj somen met haar 3 jaar jongere broer Adriaan woonde, volledig uit brandde. De politic was na de brand nauwelijks binnen of men struikelde al over een emmer vol zilveren rijksdaalders, bij el kaar een bedrag van rond 10.000, Kort daarop vond men op de zolderver dieping het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat in paniek voor de vlam men naar boven was gevlucht. Men heeft al een bankkluis moeten huren om alle tot op heden gevonden kostbaarheden op te brengen. Gisteren was al rond anderhalve ton aan geld en sieraden uit het uitgebrande huis ge en onder de bedden van broer en s dan ook een kapitaal te voorschijn gehaald, een kapitaal, dat ze dachten te kunnen verdedigen met een oud jacht geweer, dat geblakerd en wel tegen het bed gevonden werd. In een zeepdoos werd bijna 5.000,gevonden. Er kwa men uit een kast zakken vol papiergeld, gouden tientjes en waardevolle munten. De buurtbewoners intussen kijken nau- j v.-elijk.- vreemd op van deze ontwikke ling. niet voor niets stond Adriaan van der Ham bekend als „spookie". Een man, die zijn hele huis had dichtgetimmerd, nooit gebruik maakte van elektriciteit, maar altijd leefde bij het licht van de overal in het huis opgestelde petroleum stellen, die trouwens ook het huis moes ten verwarmen. Deze petroleumstellen hebben ook de brand veroorzaakt, die „Spookies" drie jaar oudere zus het leven heeft gekost. 'Af en toe krijg ik in mijn missie een stukje 'vakantie' toegestuurd per post. Ik bedoel j een boek, een krant, een tijdschrift. Dat is eten en drinken voor ons en even onmis baar. Het is tegelijk vorming, informatie en ontspanning. Mensen in Nederland: jullie weten zelf niet hoe rijk jullie zijn met al die dag- en weekbladen, boeken, radio en TV, 1 Als ik straks met verlof thuis ben, hoop ik een heel leesprogramma af te werken. Ik heb een paar boeken op mijn lijstje staani die ik zou willen kopen om mee te nemen.' j Beste Missionaris, Wij weten ook wel, dat u niet van brood (of rijst of maïs) alléén leeft. Wie niet leest lijdt geestelijk gebrek. Uw missie is ónze missie. Koop dus die boeken, lees en geniet ervan. En graag sturen we u straks in uw missie nog een pakje'vakantie' na.' Alleen al voor boeken en studiematerfaal voor missionarissen in de missie en op verlof is dit jaar tenminste f 100.000,- nodig. GIRO 676 (ZES-ZEVEN-ZES) van NEDERLANDSE MISSIONARIS. Den Haag. van Alkemadelaan 1 -070-244594 Pinksterkollekte Week voor de Nederlandse Missionaris ROSARIO (Reuter) In de Argen tijnse stad Rosario is een brief gevon den van de ontvoerde Britse honoraire consul Stanley Sylvester (54). Hij zegt daarin goed te worden behandeld en in goede gezondheid te verkeren. De politie heeft meer dan honderd ver dachten ondervraagd in verband met de ontvoering. De ontvoerders hebben Syl vester „een van de vele vijanden van 't volk" genoemd, vanwege de „slechte toestanden" in zijn vleeseonservenfa- briek. (ADVERTENTIE) MUNCHEN (DPA) Dc onweders die al een week lang grote delen van Beieren teisteren, hebben aan vier mensen het leven gekost en voor mil joenen mark schade veroorzaakt. De schade door branden als gevolg van blikseminslag wordt alleen al op 1,3 miljoen mark geraamd. Gister heeft het in Weilheim, Landsberg en Starn- berg en omgeving zo gerend en geha geld, dat alle te velde staande gewassen zijn vernield. Een waardevol papier, waar je erg veel - goed be taalde! - kanten mee uit kunt Neem alleen al de mogelijkheden bij zo'n verzekeringsconcern als het onze. Ooit gehoord van verzekeringswiskundige? Of in gedachten al eens „gespeeld" met computers? Of zou je misschien liever schadegevallen uitpuzzelen? Een ander punt: weet je bijvoorbeeld iets over studie faciliteiten, -begeleiding en interne opleidingen? Laat je eens een uurtje informeren Dan weet je tenminste alles ovèr een tak van die gecompliceerde maatschappij, waarin ook jij nu te recht bent gekomen. Dankzij je diploma HBS/HAVO. Coupon Ik voel inderdaad wel iets voor een uurtje vraag- en-antwoord over mijn mogelijkheden binnen een verzekeringsconcern. Zelf zou mij goed schikken dag. 1971, 's morgens/'s middags. VAN 1 NAAR 2 GULDEN: DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken heeft vandaag be- bcsloten zijn goedkeuring te hechten aan dc verhoging van de Pierprijs. De Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen besloot hiertoe op 1 mei. De prijs werd toen verdubbeld van een naar twee gulden. Het heeft ruim drie weken geduurd eer men bij het ministerie het onder zoek van de boeken van de Pierexploi- tatie kon afsluiten. Het onderzoek wees uit dat de rentabiliteit van de Pier inderdaad in gevaar zou komen als de gevraagde verhoging niet werd goedge keurd. Naam: Opsturen In een ongefrankeerde envelop Eerste Nederlandsche-Nillmij, Antwoordnummer 55,-Den Haag. BRUSSEL (ANP) De Belgische regering is er gisteren, na politiek overleg met president Pompidou van Frankrijk, van overtuigd geraakt, dat Brussel zijn status van Europese hoofdstad niet zal verliezen. Na het gesprek van het Franse staatshoofd met de Belgische premier Eyskens, vice-premier Cools en minister van Buitenlandse Zaken Harmei, waarbij ook de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schumann aanwezig was, verklaarde een woordvoerder van het Belgi sche ministerie van Buitenlandse Zaken „dat uit de verkla ringen van president Pompidou duidelyk blijkt, dat er geen problemen zyn voor wat betreft de rol van Brussel als zetel van de Europese gemeenschap". In die richting wijst ook een gunstige beslissing van de Franse regering over het verschaffen van medewerking aan het realiseren van een nieuw gebouw voor de Europese mi nisterraad in Brussel. Premier Eyskens verklaarde na 'het onderhoud met het Franse staatshoofd dat de recente monetaire moeilijkheden die zich in sommige lidstaten van de gemeenschap voordoen een storing betekenen waarvoor een oplossing gevonden moet worden. Ook volgens de Belgische eerste minister heeft Pompidou er prijs oo gesteld te zeggen dat Brussel beschouw^ wordt als de hoofdstad van Europa. Bij andere gelegenheden zijn er trouwens al formele waarborgen verstrekt over het be houd voor Brussel van de Europese zetel, aldus de Belgische eerste minister. President Pompidou heeft gistermiddag, na zijn terugkeer uit Antwerpen, in het koninklijk paleis in Brussel de leden van de Europese commissie ontvangen. Ook heeft Pompidou zich onderhouden met de permanente vertegenwoordigers van de zes EEG-lidstaten bij de EEG in Brussel. De Franse president en zijn echtgenote brachten gisteren een groot deel van de dag door in Antwerpen. Hoewel de ont vangst in de grootste Belgische havenstad niet zo enthou siast was als een dag eerder in Brussel, was er toch een tal rijk publiek op de been om het Franse staatshoofd te be groeten. Tijden het overleg tussen Pompidou en leden van de Bel gische regering is ook gesproken over de aanleg van een pijpleiding van Le Havre naar Luik en de Franse president heeft met belangstelling kennis genomen van de mening van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Harmei, dat een verenigd Europa eigenlyk zijn eigen wapenleveran cier zou moeten worden. en maak een afspraak

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13