J. v. d. GUN: AANTAL ZAKEN BIJ FUSIE ONVERTEERAAR ADO-met-glimlach nam wraak op Sparta: 2-1 AJAX-OP-EEN VAKANTIEDAG SNEL VEILIG Gehoord: GUNst, is de fusie nog niet rond? door Herman van Bergem oh<in Cruyff in duel met Co Adriaanse. De Ajacied zal zijn tegenstander voorbijgaan en scoren. JTRECHT Een week geleden, na Holland SportFC Utrecht, zei lert Jacobs: „Tegen Ajax gaat de beuk erin. We zullen net zo hard pelen als het gewend is in Europa Cupwedstrijden. Dit wordt de iekroning van ons seizoen en onze spelers hebben er geheel naar toe jeleefd". Gisteren, na afloop van FC UtrechtAjax waarin de Jtrechters als lammetjes in het veld hadden gelopen, geen greintje 'echtlust hadden kunnen opbrengen en zelfs niet tot scoren konden toen Ajax er helemaal niets meer aan deed, zei de Utrechtse rainer: „Welnee, dat heb ik niet gezegd". Hij gebruikte het wapen dikwijls wordt gebezigd als gespraken woorden niet uitkomen: lij ontkende. Zijn lusteloos troepje, dat door een Ajax-op-een- akantiedag geheel werd weggevaagd en geen enkel verweer kon Heden, gaf hem nog wel de inspiratie om te verklaren: „Ik heb ledoeld, we gaan er tegenaan. Maar het zat er niet in". rijl bliksemschichten en don- ilagen de entourage vormden ,,de hel van Utrecht", waarin warm zou worden ontvangen, lonstreerde Jan Groenendijk pover voetballer hij is. lanks zijn positie op de lijst yan •lpuntenmakers. Tweemaal ach- kreeg hij een scoringskans, tweede nog mooier dan de •ste- Hij faalde hopeloos. zonder Swart en Blanken- irg ditmaal had met Hulshoff laatste man en Vasovic als ïrver", die zich zoveel kon ver floven. dat hij af en toe zelfs lang als rechtsbuiten ingeerde, wat de zwakte van FC trecht onderstreept, de bedoeling •allend te spelen- FC Utrecht >k. Het publiek in het meer dan olie stadion verwacht in thuis- edstrijden niet anders. Maar de inhang kon niet losbarsten in lichkretcn, zag zelfs met stille Iirbazing hoe hun FC Utrecht gelrecht ter slachtbank werd ge- id door een ploeg met zo veel inhoud, dat de Utrechters aren lamgeslagen en niet eens enthousiasme konden op een half uur prikte Vasovic de in een gat van de Utrechtse ffensie. Van Stijn liep toe, doel- an Henriksen deed dat, maar ïrrie Mühren was er het snelst (0—1). De door een wplkbreuk lekglad geworden bal veld em bezorgde Henriksen grote 'cut0eite" Hi^ kon vrij.wel geen bal r isthouden. Ook niet toen Van fl.fl ijk toeliep en scoorde, h( °f «f jj er k 11 ïeidsrechter Keizer keurde de ïffer af. Aan hem, zo formu- erde Jacobs voorzichtig, had het »k gelegen, dat het een slechte edstrijd. van beide zijden, was Worden. „Keizer wilde het rustig >uden, wenste niet veel toe te dan ligt het beeld van de edstrijd tevoren al vast". de rust zwierf Cruyff op rechts, an Dijk in de spits en Keizer op iks. Arie Haan bemoeide zich met middenveld. Na twee minuten s het bekeken. Henriksen raakte een te hard door Co Andriaanse ïiiggespeelde bal het leer weei djt. Van Dijk maakte er zich 'eester van en zijn passje bereikte DICK VAN DIJK Cruyff (02). Alle aardigheid was eraf. ,,Twce onnodige doelpunten", stelde Jacobs nog vast. Het dood stille publiek zag nog wat po gingen van de favorieten toen Ajax het geheel en al geloofde- Het werd een onooglijk partijtje in slow mo tion. Groenendijk zag nog kans voor open doel naast te koppen. Teunissen schoot tegen de paal. waarna hands werd gemaakt door Ajax. maar Keizer wuifde dat weg. Toen liet Cruyff nog even zien hoe een doelpunt moet worden ge maakt. Na een combinatie tussen Suurbier en Mühren kreeg hij de bal en feilloos scoorde hij (03) De beuk was .er bij FC Utrecht geen moment ingekomen, zelfs niet toen Ajax daartoe alle gelegenheid bood- Het publiek had althans een beetje wraak verwacht voor de wijze waarop FC Utrecht in Am sterdam destijds was afgeslacht met 71. Het zat er niet in. Daarin had Jacobs gelijk. WETHOUDER P. VINK geen televisie gezien door Herman van Bergem DEN HAAG Wat vrijdagnacht een feit leek te gaan worden, een fusie tussen ADO en Holland Sport, heeft sinds gisteren aan zekerheid ingeboet. De groep financiers, die op het laatste moment werd gevormd met de bedoeling Holland Sport te laten voortbestaan, zal een kort geding aan spannen tegen de stichtingsbestuur§leden van Holland Sport, die tijdens de fusiebesprekingen met ADO onrechtmatige handelingen zouden hebben gepleegd. De groep financiers, van wie de heer J. van der Gun de woord voerder is, handhaaft zonder enige restrictie dit standpunt: „Holland Sport is aan ons overgedaan, er mochten derhalve geen onderhandelingen meer met ADO worden gevoerd". De advocaten van de groep beraden zich momenteel over hel opstellen van de benodigde stukken waarin de vraag is vervat waarop de rechter antwoord zal moeten geven: is een onrecht matige daad gepleegd en zo ja, welke zijn dan de consequenties? Verdere onderhandelingen ten gemcentehuize zullen dus opgeschort dienen te worden. Het kort geding zal naar verwachting nog in de eerste helft van deze week dienen. De heer J. van der Gun refereerde gis teravond aan de uitzending van „Studio Sport" waarin mededeling werd ge daan omtrent het kort geding. De heer Van der Gun: „Presentator Henk Ter- lingen voegde eraan toe. dat zijn nu sportvrienden onder elkaar. Hij ver gist, zich.:-Het jjau-li niet onV iportvrlen den onder eik-aar, het gaat om het be lang van de sport. We staan Zelfs lijn recht tegenover elkaar. Er zijn voor ons een aantal onverteerbare zaken in deze kwestie. We laten ons niet de schuld in de schoenen schuiven dat de onderhandelingen zijn afgebroken om dat wij geen geld hebben. Wij hebben het geld wel. Ons uitgangspunt is echter geweest: cijfers op tafel. Dat is immers normaal als er zaken worden gedaan. Dan wal de koper toch weten hoe de zaak ervoor staat. En als de heer Kroesemeijer dan zegt dat er al sinds vijf maanden geen boekhouding wordt bijgehouden en de gemeente koopt rücksichtlos deze zaak, althans neemt hem over, dan vind ik dat gek. Om niet te zeggen: dan stinkt er iets voor mij. Hoe kunnen de gemeente en ADO dan zaken doen want die weten evenmin iets, mag worden aangenomen, als er geen gegevens zijn?" „Vodrts heeft de heer Kattenburg ons zijn aandeel verkocht. Dat houden wij staande. Dinsdag is dat gebeurd, We hebben wel gevraagd of hij schrifte lijk wilde bevestigen dat hij bereid was te verkopen nadat wij ja hadden ge knikt (wij, dat waren de heren Van der Gun, Vonk en Slot, red.). Er Werd af gesproken dat we woensdag na vier uur weer bijeen zouden komen omdat de heer Kattenburg niet eerder uit het buitenland terug kon zijn. We zijn niet meer bijeen geweest. Maar wij blijven stellen dat hij met ADO geen zaken had mogen doen omdat hij met ons in onderhandeling was, zelfs aan ons had verkocht", aldus de lezing van de heer Van der Gun, die meedeelde dat de advocaten de stukken opmaken en zich beraden over de vraag of de heren Kroesemeijer en Kattenburg gezamen lijk gedagvaard dienen te worden, apart, of één van de twee. De groep financiers blijkt niet alleen te staan. Er is ook een groep supporters van Hol land Sport die alsnog Holland Sport wil redden Feijenoord zat noch op de wijze waar op hij telefonisch wordt benaderd. Dat kan wel slaan op het feit dat de stichtingsakte, zoals die destijds werd opgemaakt, vermeldt dat het stichtings bestuur uit een oneven aantal leden moet bestaan en ten minste drie moet - bedragen; Indien, hel. aantal.stichtings- leden dasrönddr komt, dient voor aan- vrtltin'g tè toerden gezórgd. Bovendien Voorzitter ir. w. kau geen document moeten de leden van het stichtingsbe stuur zijn ingeschreven in het Cen traal Register voor Stichtingen en er wordt momenteel onderzocht welke stichtingbestuurders daarin zijn ver meld. Ook omtrent een stuk dat alsnog zou moeten worden getekend, bestaat ver warring. De heer Kattenburg: „De heer Kau, algemeen voorzitter van ADO, heeft me gebeld om te vragen of ik een stuk van de gemeente wil tekfenen. Dat heb ik geweigerd. Ik wil eerst zekerheid hebben dat de sectie betaald voetbal van de nieuwe vereni ging alleen onder de naam FC Den Haag zal optreden en niet onder FC Den Haag ADO", De heer Kau: „Er is geen document meer. De zaak is rond. Er kan bij de gemeente verder worden gepraat. Ik wacht wel af". Wethouder P. Vink, die gisteren zijn verjaardag vierde en geen televisie had gezien zodat hij ook niet op de hoogte was van het aanspannen van een kort geding: „Ik weet van niets. Vraagt u het maar aan de mensen die het alle maal schijnen te weten". De warwinkel van uitspraken, menin gen, ontkenningen is uitgegroeid tot de proporties van een warenhuis. Wat rond leek, ligt straks in handen van de rechter. Den Haag 'kan niets anders doèrt dan afwachten wat het resultaat Fusie ONDERHANDELINGEN over fu sies roepen altyd en niet alleen in de sportwereld senti menten op en woelen emoties los. Zelden zal dit in zo hoge mate het geval zyn geweest als by de fusie besprekingen tussen ADO en Hol land Sport. Er werd aan beide zyden een moeilijke strijd gevoerd: bij ADO met de verenigingsraad, by Holland Sport in hoofdzaak door de verantwoordelijke stich tingsbestuurders die met zichzelf tot klaarheid moesten komen. Na tuurlijk is een andere naam voor vele verknochten aan het ver trouwde iets waarover men moei lijk kan heenstappen. Natuurlijk ook is het voor de verknochten aan de andere zijde even moeilijk hun huis te verliezen. En als de gevoelens zo diep grijpen als in deze kwestie is gebleken, kan niet anders dan verwarring, moeilijk heden, felle strijd om het bestaan, overredingskracht om iets dier baars te laten vallen, worden ver wacht. Voor ADO lag een fusie gemakkelijker dan voor Holland Sport. ADO zou als FC Den Haag meer winst dan verlies (van de naam) kunnen boeken. Holland Sport zou opgaan in FC Den Haag ADO. want zo ligt het. Dat hebben de verknochte Houtruslers terdege onderkend en daarom hebben zü zo geknokt. Het klonk wat pathe tisch als ze zeiden „dan hebben niets i zat kern van waarheid in. Wie mag hen kwalijk nemen dat zy op leven en dood hebben gevochten voor hun club? Daarbij zijn zwakke momenten voorgekomen, zelfs fouten gemaakt. Ze stonden dan ook alleen. En juist toen er „verse troepen" kwamen in de vorm van een aantal financiers, trok de ge meente Den Haag zich terug. Mis schien was het verstandiger ge weest om te trachten de zaak te coördineren, om met de diverse partyen te praten. Dan zou een oplossing uit de (langzamerhand) warboel wellicht dichterbij zijn geweest dan tbans het geval is. tlljfli» T ii i i door Hans de Bruyn DEN HAAG De waarde van een hoekschop dreigt in het moderne voet bal te devalueren. Maar niet in het Zuiderpark. ADO spotte gistermiddag met deze veronderstelling. Twee doelpunten, die indirect uit een corner voortkwamen, waren voldoende voor de Haagse club om na een spranke lend werkstuk het vermoeide Sparta op een zijspoor te zetten. „We hebben ons plafond bereikt", constateerde trainer Georg Kessler later nuchter. „De geestelijke fitheid is niet meer aanwezig in de ploeg". Deze conclusie ontving ADO met een glimlach. Sparta had de Haagse vereniging dit seizoen een halt toegeroepen in haar race naar de top en die schande was nu voor altijd gewroken. Voor aap Het raadselachtige in deze kwestie, die langzamerhand het etiket onverkwik kelijk kan worden opgeplakt, is dat de groep financiers meer lijkt te weten dan zij kwijt wil. De heer Van der Gun: „We kunnen zeggen dat we heel zorgvuldig met deze geschiedenis zijn omgesprongen. Maar we laten ons niet voor aap zetten. Andere partijen moe ten gaan oppassen dat zij niet voor aap gezet worden met de capriolen rondom de heren Kroesemeijer en Kattenburg. Ik wil nog even hierop terugkomen, als de heer Kroesemeijer had gezegd dat hij rond was met ADO of al te ver was gegaan, zouden we uitgepraat zijn geweest Maar als hij wil praten, en dat wilde hij na vorige week zon dagmiddag. betekent het dat Holland Sport nog te koop Is. Dezerzijds wordt er alles aan gedaan om alsnog in con tact te treden en het zou ons het lief ste zijn als zij door de knieën gingen voor er gekke dingen gaan gebeuren. Want wij zijn vastberaden en ik meen dat wij het spel helemaal door heb- Ingeschreven Dat „gekke dingen" slaat niet op het feit dat de heer Kattenburg zaterdag avond ter beveiliging met een recher cheur naast zich op de tribune bij Het A-D-O--overwicht heeft een treffer van Van der Sluis. De Quant en Walbeek kunnen i Trainer Jezek was uiteraard tevreden. Een plaats in het UEFA-toernooi is nu voor FC Den Haag bijna zeker en de kans, dat de naam ADO voor het laatst op de ranglijsttabellen zal voorkomen op een eervolle derde plaats, is door het succes van gisteren eveneens zeer groot te noemen. Daar bij kwam nog een andere ervaring, die zijn tevredenheid vergrootte. „Wij hebben meer kansen tegen Sparta ge schapen dan Ajax de afgelopen woens dag. En dat is een facet, dat tegen een defensie van zoveel allure niet te verwaarlozen is". Zijn enige beden king school in de afwerking. „Krijgt Ajax drie kansen dan zijn het even zoveel doelpunten, maar bij ADO niet". Het verheugende van deze „topper in de schaduw" was de gewaarwording, dat beide clubs met de wil tot attrac tief voetbal het veld opkwamen. Er was geen tactisch concept bij Sparta, dat zuiver was gericht op verdedigend spel. Aan de ene kant was dat een aangename ontdekking voor ADO. maar aan de andere kant betekende dat strategisch gezien geen beste beurt voor Sparta. Dan mag trainer Kessler zich na afloop van de wed strijd wel opwinden over de doelpun ten uit hoekschoppen, die nooit had den mogen ontstaan en over de on voldoende inzet van Kristensen en Kowalik, maar daardoor raakte niet in de vergetelheid, dat Sparta zwak was begonnen. Goed. het had al na acht minuten een voorsprong van 10 door een verrassend doelpunt van Venneker, maar in de achterhoede ontstond vanaf de eerste minuut een paniek en een verwarring, die legio kansen voor ADO tot gevolg had. Ge brek aan nuchterheid-was er de oor zaak van dat Hestad en Couperus de achterstand nog niet ongedaan konden maken. Eerste succes De eerste aflevering van de „hoek- schoppenstrfjd" werd een succes, toen Hestad zich achter de bal plaatste. Hy had al vijf keer zijn aanloop genomen, maar mikte de bal steeds iets te on zuiver voor het doel. Dat leek weer het geval te zijn in de achttiende mi nuut, toen Walbeek hoog oprees om de bal weg te koppen. Dat deed hij echter niet bekwaam genoeg, want voor de snel draaiende Couperus was er nog alle gelegenheid om te sco ren: 1—1. Eén ding was in de eerste speelhelft al duidelijk aan het licht gekomen: Jezeks vondst Aad Kila mengde zich bijzonder driftig in het strijdgewoel en werd gaandeweg steeds meer een aanwinst van betekenis. De Quant, die hem moest houden van Kessler, werd dan ook al na twintig minuten ver vangen door De Wijs „omdat", zoals de oud-bondscoach later toegaf, „hij geen kans had tegen Kila.",Deze ont wikkeling maakte Sparta uiteraard niet kansloos. Er ontstonden ook voor het doel van Thie momenten van on zekerheid, die vooral Klijnjan in situ aties bracht, waarop een ander jaloers zou zijn. Deels door fortuin van ADO, maar deels ook door eigen onmacht kwam Sparta niet meer aan de lei ding. „Toen was de zaak eigenlijk al bekaken", verklaarde Kessler nu weer eens één en al vriendelijkheid in te genstelling tot de afgelopen woensdag avond. „Wij hadden de kansen moe ten benutten dan was het wedstrijd- verloop heel anders geweest." Nu viel er betrekkelijk snel na de rust een definitieve beslissing. Weer werd de basis daarvoor gelegd bij een hoekschop. Hestad centerde de bal naar zijn Noorse collega Harald Berg, die al eerder met verre schofen veel gevaar had gesticht, maar ditmaal de kroon op zijn werk plaatste met een diagonaal, keihard schot van zeker dertig meter afstand. Doelman Does burg toch geweldig in vorm de laatste weken stak er geen hand naar uit, zó zuiver was de inzet: 2 1. Na dit doelpunt verdween bij Sparta de geestdrift. Door de achterstand werd de mentale vermoeidheid van de spelers groter en dat was direct merkbaar in het veld. In de aanval ging geen gevaar meer uit van Kowa lik en Kristensen, terwijl Klijnjan erg schep In de gaten werd gehouden. Ook op het middenveld van Sparta was het element van verrassing ver te zoeken. Vandaar, dat ADO zich geleidelijk aan losser ging opstellen tegen Sparta. Hoewel die manoeuvre niet van risi co's was ontbloot, want het verschil bedroeg tenslotte maar één doel punt, deed ook trainer Jezek hieraan mee. Hij verving de nauwelijks ge blesseerde Couperus door René Pas. Ondanks die wisseling en ondanks die nonchalance lukte het ADO bijna nog zijn voorsprong te vergroten. Uit een hoekschop (alweer) van Pas kopte Ko- revaar de bal naar Schoenmaker, die miste. De bij hém in de buurt staande Hestad niet. Zijn schot schampte ech ter het been van Eijkenbroek. waar door een treffer uitbleef.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9